SPARTA: LOON NAAR WERKEN HENK WERY BESLIST DERBY Twente naar op Volendam ruime zege zet Utrecht op verlies Jan Klijnjan MAANDAG 6 DECEMBER 1971 ENSCHEDE Ook zonder Theo Pahlplatz op een training geblesseerd geraakt is de FC Twente in staat om doelpunten te maken. Dit heeft Volendam ondervonden, dat in Enschede met 40 kansloos ten onder ging. Reeds na vijf minuten nam FC Twente een 10 voorsprong door een doelpunt van Van Ier- sel. Een kwartier later maakte Notten er 20 van. Toen Kick van der Vall er nog voor de rust uit een strafschop 30 van maakte, was de strijd voor Volendam wel gestreden. Na rust was het nogmaals Notten die de marge tot 40 opvoerde. Volen dam kon slechts met uitvallen gevaarlijk worden, maar doel punten leverden deze „plaagstootjes" niet op. Groningen-MVV 1-0 FC Groningen heeft lang moeten beuken op de Maastrichtse veste. Deze veste bestond dikwijls uit wel acht of negen verdedigers, die het doel van Körver afschermden. Veel moeite hadden de verdedigers van MW niet om de aanvallen van de Groningers, die zeer doorzichtig werden uitgevoerd, af te slaan. De Limburgers konden tot ver in de tweede speelfase de stand dubbel- blank houden. Twee minuten voor tijd was het Schipper, die kans zag het doel van Körver de doorboren, daarmee de FC Groningen aan de twee punten helpend. NAC-Go Ahead 0-1 Go Ahead lijkt over een periode van inzinkingen heen. Dit is de verdienste van trainer Barry Hu ghes die de Deventenaren weer ge loof in eigen kunnen heeft bijge bracht. Ook tegen NAC liet Go Ahead blijken, weer te willen voetbal len. De aanvalslinie van de Deven tenaren kreeg van de defensie van NAC alle gelegenheid om te spelen. Geels, Veenstra en Koenders kre gen alle vrijheid om te blijven aan vallen. Doelpunten konden niet uit blijven. Toch zou uit de golf van Go Ahead-aanvallen maar één tref fer ontstaan. Deze kwam van de voet van Ter Mórs, die ruim een kwartier na rust doelman De Jong van NAC passeerde en zijn team de zege bracht. PSV-DWS 1-0 Ook nu weer is PSV er niet in geslaagd om een regelmatige over winning te behalen. CWS ging met een eervolle 10 nederlaag terug naar Amsterdam, een nederlaag, die vermeden had kunnen worden, als doelman Jan Jongbloed de bal niet in de tweede helft na een af standsschot van Van Stippent in eigen doel had gewerkt. Zo smaakte PSV dan eindelijk weer eens het genoegen van een gewonnen com petitiewedstrijd, zij het zonder eni ge glans. Dat wat PSV wel in de aanvalslinie had, namelijk fysieke kracht, miste DWS. De aanvallers uit de hoofdstad waren geen partij voor de stevig ingrijpende Eindho- vense defensie. Alleen Klaas Nu- ninga vormde een bedreiging, maar ook hij kon slechts zelden gevaar lijk worden. Eredivisie AjaxFC Den Bosch FC TwenteVolendam FC Den HaagTelstar SpartaFC Utrecht ExcelsiorFeyenoord FC GroningenMVV NACGo Ahead Eagles PSV-DWS NECVitesse Ajax Feijenoord FC Twente Sparta FC Den Haag FC Utrecht NAC Telstar NEC GA Eagles MVV 16 7 1 8 15 PSV" 16 4 5 7 13 FC Groningen 16 3 7 6 13 DWS 16 5 3 8 13 Excelsior 16 3 4 9 10 Volendam 15 1 4 -10 6 FC Den Bosch 15 1 3 11 5 Vltess^ 16 1 3 12 5 Eerste divisie FC VVVDe Graafschap SWDe Volewijckers WageningenHeerenveen AZ'67Heracles HaarlemWillem II HVCVoendam DFCPEC Zwolle Blauw WitHelmond Sport SC CambuurFortuna VI Fortuna SCEindhoven Heerenveen 19 12 5 2 29 Haarlem 18 12 4 2 28 Eindhoven 18 8 7 3 23 Wageningen 1 Roda JC 1 AZ '67 1 Blauw Wit 1 Fortuna SC 1 FC VVV 1 SVV 1 Veendam 1 PEC Zwolle l HVC i Willem ii i Cambuur i Heracles 1 De Graafschap 1 Fortuna VI. 1 Volewijckers l DFC 1 Helmond Sport 1 1—0 1—0 1—4 4—0 2—1 1—0 2—0 2—0 0—1 0—1 19—12 24—21 23—18 20—12 20—14 21—21 20—15 22—25 21—15 21—23 20—23 20-21 21—23 20—24 17—21 13—21 11—20 13—23 15—2^ ROTTERDAM Er was nog nauwelijks een kwartier te gaan in de enerverende wedstrijd tus sen „runners up" Sparta en FC Utrecht, toen trainer Bert Ja cobs zijn aanvoerder Ed van Stijn door Ries Coté verving. Coté, de sterk defensief ingestelde mid denvelder, moest de gretig op kansen loerende Jan Klijnjan verder afstoppen en de wanke lende verdediging met het hand haven van de gelijke stand assi steren. Een paar minuten later maakte uitgerekend Klijnjan met een venijnige schuiver via de binnenkant van de paal het win nende doelpunt voor Sparta: 2—1. De achteraf natuurlijk „onge lukkige" ingreep van Jacobs heeft FC Utrecht voorlopig in zijn opmars naar de „UEFA-groep" op de ranglijst ge stuit. De afgelopen vier zware duels tegen respectievelijk Ajax. FC Twen te, FC Den Haag en Sparta hebben Nol Heijerman (rechts) brengt Sparta naast Utrecht. Doelman Henriksen (halfzichtbaar) kan niets doen; Pronk komt te laat. Utrecht in totaal drie punten opgele verd. Dank zij de verrassende over winning od Twente en het enigszins teleurstellende gelijke spel tegen Den Haag op eigen terrein. De Utrechters hebben met die drie punten slechts aansluiten met de naaste concurren ten behouden. "fa Tekortkoming De aanval op hoger geplaatste Met een beheerst tikje scoort Nol Heijerman Sparta's eerste doelpunt in het duel met de FC Utrecht. Utrechts doelman Henriksen is kansloos. ROTTERDAM Tekenend oor de machteloosheid, waar nee landskampioen Feyenoord irobeerde afstand te nemen van e nietige buurman Excelsior varen de pogingen van Rinus srael zijn trainer Ernst Happel e bewegen spits Lex Schoenma- er te vervangen. Het gebeurt iet elke dag op Nederlandse oetbalvelden, dat een speler een ollega in het openbaar op die ïanier bekritiseert. Omdat lappel halverwege de tweede elft inderdaad Matthias Mai- 'ald voor Schoenmaker liet op- raven gaf dat later, in Feyen- ord-kringen, stof tot fikse on- lerlinge onenigheid logisch rouwens voor wie getuige was eweest van een van Feyenoords lechtste prestaties van de laat- te jaren. Hoewel Happel niet ten nrechte zei: „In zo'n wedstrijd loet je proberen twee punten pakken. En dat is gelukt". Dat Schoenmaker het veld voortij- g mocht verlaten was zo vreemd et. Behalve het minuscule, maar terst belangrijke rolletje dat hij eelde bij de totstandkoming van enk Wery's gouden treffer deed hoenmaker weinig positiefs. Maar j stond daarin niet alleen. In dit yenoord, dat allesbehalve als een tnheid op het veld stond, raakten anderen vrijwel geen bal behoor- (k: Jan Boskamp, tegen FC Den nog de beste man op het veld; ben Moulijn, voor wie een succes- rentree onder deze omstandig- sowieso al niet gemakkelijk as en Wim vein Hanegem, tegen de ïhotten één helft lang weergaloos, van zijn blessure, maar na einige minuten na een van de bik- ilharde duels met ex-ploeggenoot rans van der Heide opnieuw pijnlijk Niet alléén omdat te veel spelers op zelfde dag een totaal gebrek aan irm hadden, was Feyenoord zo Afgezien van het eerste kwar- (afgesloten met het doelpunt) inifesteerde Feyenoord ook een ge ek aan werklust en dat is ernstiger. werd veel onderling gemopperd, er werd weinig gedaan om el- ar uit de put te helpen. Dat was oral funest voor Moulijn. Het dat de oude meester de gevol- van het recente ongeval nog niet Henk Wery kogelt op het doel van Excel-sior. Ditmaal is xijn sthot te hoog gericht. verwerkt heeft. Hij was passief, kans loos tegen de felle Gerrit den Butter in de persoonlijke duels. „Je kunt aan Coen merken, als ie vorm heeft", zei ex-Feyenoorder Thijs Libregts. „Dan wil ie elke bal hebben en dan roept ie er ook om. Dit was een heel andere Moulijn." Normaal gesproken is Van Hane gem de man, die Moulijn zelfvertrou wen kan geven. De Kromme is het meest van allen aan de bal bij Feyenoord, waardoor hij in staat is Moulijn voortdurend aan te spelen. Van Hanegem: „Na rust heb ik er wel aan gedacht om Coen wat meer in het. spel te betrekken. Maar ik denk, dat ik het te moeilijk met me zelf had om een ander te kunnen hel pen." Omdat bovendien Van Duiven- bode door Meutstege te veel gebon den was om offensief op links iets te kunnen doen, was Coen Moulijn ne gentig minuten lang een onzichtbare figuur, die zijn fans daarmee verdrie tig stemde. Misschien had het allemaal wel mee kunnen vallen, als Feyenoord in de beginfase meer afstand van het bewonderenswaardige Excelsior had kunnen nemen. Met goed opgezette aanvallen kwamen er kansen, die of gemist werden (Schoenmaker) of door de uitnemende Van de Roer werden teniet gedaan. De manier bijvoor beeld. waarop Van de Roer kort na het begin een vrije trap van Israel verwerkte was subliem. Happel: „In dit soort wedstrijden moet je snel toeslaan, anders is het moeilijk in het ritme te komen. We hadden na een kwartier al met 3, 40 voor moeten staan." Het zou onsportief zijn ten opzichte van Excelsior alle schuld van Feyen oords matig vertoon op rekening van de Feyenoorders te schrijven. Excel sior verdedigde namelijk uitstekend, met name via Gerrit den Butter en de nuchtere schopper Van Nierop. Omdat het bovendien -in de kleine Van der Vaart een onopvallend nutti ge steyer in het middenveld had, in van der Heide een goede bedwinger van Van Hanegem en in Libregts een allengs sterker wordende rustbrenger mocht het spel van Excelsior er we zen. Wat de ploeg miste was lef om door te gaan in kansrijke posities en lef om brutaler te zijn. In alle opzich ten. Toen de talentvolle spits Coenen in een rechtstreeks duel met Jansen (speelde als stopper in de plaats van de lichtgeblesseerde Laseroms) tegen de grond ging maakte hij zijn excuus bij Jansen; toen linksachter Jan Kleingeld een ingooibal meekreeg, die eigenlijk tegen was. stond hij zich voornamelijk te excuseren tegenover de tegenstanders. Trainer Joop Caste- miller: „In de rust heb ik dat ook gezegd. We hoeven niet zoveel respect te tonen. Het is geen fééstje. Maar aan de andere kant: lef tonen tegen Feyenoord is heel wat anders dan te gen Dubbeldam." Hoewel Excelsior zich voor rust nauwelijks kansen schiep en voortdu rend terug moest, schiep het zich er na wel twee levensgrote kansen. Het was jammer voor Excelsior dat beide malen de zwakste man, Meutstege, daarbij betrokken was. Eerst zag hij, na een misser van Van Duivenbode, niet dat Coenen in het centrum vol komen vrij stond en vervolgens kopte hij de bal in, in plaats terug op Li bregts na de beste aanval, die Excel sior opzette. Een eventuele gelijkma ker had de wedstrijd" kunnen redden, omdat Feyenoord dan iets had moe ten terug doen. Want met alle respect voor Excelsior, het zorgde evenmin als Feyenoord voor spektakel. Excel sior had voor Spangen gekozen, om dat daar meer toeschouwers op kun nen dan op het knussere, maar klei nere Woudesteyn (Castemiller: „Spor tief gezien wil ik liever op eigen veld, maar als trainer moet je er achter gaan staan als er zulke duidelijke fi nanciële voordelen zijn. Bovendien hebben de spelers, ondanks de neder laag, de premie voor een gelijkspel gekregen"). Er kwamen inderdaad zo'n 24.000 bzoekers naar Spangen. Die hebben zich stierlijk zitten ver velen. Natuurlijk ook, omdat Excel sior de kracht miste Feyenoord onder druk te zetten, maar ook omdat er veel te weinig spannende situaties werdén gecreëerd. Op één uitzonde ring na. toen Van Hanegem Van de Roer in de lucht de baas was en Tet- teroo de bal van de lijn haalde (Ex celsiors Kleingeld: „Dat was een doelpunt, eerlijk, ik stond er precies goed voor"). Voor het overige gebeurde er wei nig. Voor insiders was de manier van voetballen van Excelsior zeker inte ressant, maar er stak toch te weinig dynamiek in om het de toeschouwers naar de zin te maken. Castemiller, die er in geslaagd is van Excelsior een hard werkende eenheid te maken (en dat is een prestatie, omdat met Van Nierop. Van der Vaart, Van der Heide. Coenen en Meutstege vijf nieuwe spelers dit seizoen zijn inge bouwd) kent dat manco ook: „Als je dat meer op het publiek afgestemde voetbal wil spelen, moet je er ook de spelers voor hebben. Als je die niet hebt, of nog niet hebt, moet je spelen zoals de beschikbare spelers dat het beste ligt." Met dat beschikbare ma teriaal leverde Excelsior tegen Feyenoord een voortreffelijke presta tie. Het werd daarbij een handje ge holpen door Feyenoord zelf, dat na vier zware wedstrijden op een rij (Ajax. FC Twente, FC Den Haag en Soarta) kennelijk niet gedisponeerd genoeg was om opnieuw voor elke meter te knokken. Toch is dat nood zakelijk als de vorm ontbreekt, om een tegenstander op te rollen. En daarin faalde Feyenoord. Het was niet bereid te knokken voor een an der. En dan stokt, in de voetballerij, zelfs de machine van een wereldkam pioen. MAARTEN DE VOS teams (Sparta. Den Haag) is echter afgeslagen. Het doet aan de opbouw van het elftal weinig af, al heeft deze cyclus van vier wedstrijden wél be wezen, dat de tekortkoming van hèt enthousiaste elftal vooral schuilt in de „constante" prestatie. Zoals zo vaak zorgde FC Utrecht ook op Span gen voor een wervelende eerste fase. Met snelle, goede combinaties en ver rassende tempowisselingen leek U- trecht de door de absentie van „orga nisator" Eijkenbroek gehandicapte verdediging vrij simpel open te bre ken. Sparta even lustig combine rend deed in dit aantrekkelijke partijtje „putHiekvoetbal" voortreffe lijk mee Maar na deze wervelende start zakte Utrecht duidelijk terug. Daarom was het verbazend, dat de Stichtenaren juist kort daarna de openingstreffer lieten aantekenen. Een meesterlijk „hakje" van Van Veen bracht de bal plotseling bij de vrijstaande Jan Groenendijk, die moeiteloos kon scoren. Dat was FC Utrecht. Want verder heeft vooral Sparta deze boeiende confrontatie „gemaakt". L-s aanval van Utrecht liep zich steeds weer stuk op de hechte defen sie van Sparta. Gelegenheids-ausput- zer Stef Weibeek, Hans Venneker, Gerrit ter Horst en de fanatieke Dries Visser konden zelfs opmerkelijk veel aandacht aan de opbouw beste den. Sparta kreeg kansen, erg veel zelfs. Maar Kristensen, Klijnjan. Bos veld en Heyerman benutten er voor de rust niet één. Elek Schwartz, de trainer: „Het was, dacht ik in de eerste plaat-s een kwestie van nervo siteit. Dit was voor ons na de ne derlaag van vorige week tegen Feyenoord een erg belangrijke wedstrijd. Maar naast het gebrek aan rust stond ook de domme pech. Ge zien de mogelijkheden hadden we de ze strijd al ruim voor -rust kunnen beslissen". En aanvoerder Ter Horst: „Die eerste helft heeft gewoon ge toond, dat we deze wedstrijd toch vrij gemakkelijk konden winnen. We hebben in de kleedkamer dan ook te gen elkaar gezegd, dat we met een weinig meer inzet die achterstand weg konden werken. En ik moet zeg gen: het enthousiasme was overwel digend." Onstuimig Sparta begon in de eerste periode van die tweede helft onstuimig. Zo ontstuimig, dat FC Utrecht tot een driftig naar evenwicht en onzeker elftal werd „gedegradeerd". Sparta bespeelde het middenveld. Vooral via opkomende acties van de beide vleu gelverdedigers, Hans Venneker en Dries Visser. Deze laatste reikte in dit duel bij. vlagen weer naar de vorm van het vorige seizoen, toen hij ook een vaste plaats in Jong Oranje bezette. Visser raakte tijdens een van de laatste trainingen voor het begin van deze competitie ernstig aan zijh rechterbeen geblesseerd. De genezing vergde meer dan een maand. Stef Weibeek had zijn positie op de vleu gel inmiddels overgenomen en deed dat zo bekwaam, dat Visser lange tijd lijdzaam vanaf de reservebank moest toezien. Visser: „Die reservebank is een nadeel geweest. Ik heb niet één keer in het b-elftal kunnen spelen om het ritme terug te vinden. Pas tegén NVV, drie weken geleden, heb ik mijn entree gemaakt. Vorige week tegen Feyenoord ben ik ingevallen. Nu heb ik het gevoel, dat ik lang zaam weer naar het oude niveau groei." Elek Schwartz heeft de pas 22-jari- ge Visser geprikkeld. „Net zoals hij eerder dit seizoen de nu uiterst geïn spireerde Jan van de Veen sterk te rugbracht. Schwartz: „Visser is men taal ijzersterk. Hij heeft zich door zijn eerzucht en zijn klasse echt in het eerste elftal gewerkt." Visser kreeg zijn kans tegen FC Utrecht door het ontbreken van Eijkenbroek. Over de bezetting van de links ach terplaats kan in de komende weken een hevige concurrentie ontstaan. Visser: „Concurrentie is gezond. Ook in het b-elftal spelen nog een paar kandidaten voor die positie." Utrecht angstig Sparta's jonge verdediger bracht met zijn opkomende acties de mid delste lijn van FC Utrecht na rust vaak in moeilijkheden. Vooral kort na de hervatting zette Sparta zijn op ponent onder hevige druk. Jacobs: „Voor mij is het onbegrijpelijk hoe we in die fase speelden. Sparta kon lustig combinaties opzetten. Niemand greep in. Daarnaast werd er nog slecht weggewerkt ook. We waren angstig, er werd niet aangesloten. De spitsen kregen helemaal geen voe ding. Ze konden nog niet eens fat soenlijk in de diepte gaan. Toch was er, direct achter het middenveld van Sparta, voldoende ruimte. Daar had den we van moeten profiteren". Sparta deed dat aanzienlijk beter. Via Nol Heijerman, die de bal uit een vrije trap van Klijnjan in de voeten geschoven kreeg. De Spartaan, be laagd door de wisselvallige doelman Henriksen, draaide zich met een han dige beweging om en scoorde be heerst. Jacobs: „Het was in feite een gevolg van de situatie in ons elftal. We waren op dat moment volledig door Sparta ingepakt. We konden geen enkele tegenmaatregel nemen." Jacobs nam zijn maatregel vanaf de bank. Ruim een kwartier liet hij Ries Coté de „warming up" maken voordat hij Ed van Stijn naar de kant riep. De vlasblonde Coté werd met afstoppen van Klijnjan belast Utrechts opzet, het consolideren van die 11, "slaagde niet. Want Klijnjan schoot zijn formatie (verdiend) uit een pass van Bosveld naar de volle winst Jacobs: „Van Stijn toonde in de laatste fase de neiging toch nog in dc aanval te gaan. Een reactie, die ik volledig kan begrijpen, want Klijnjan verdedigde nauwelijks. Aan de ene kant vind ik het een verdienstee van Van Stijn, maar anderzijds was het risico ook te groot." En Ries Coté: „Het is vreselijk moeilijk om even voor het einde als invaller in het veld te komen. Iedereen verwacht, dat je onmiddellijk je draai vindt. Ik ben me overigens niet bewust van enige schuld bij het doelpunt." Ook Jacobs rekende Coté niets aan. „Wat er kort voor die tijd gebeurde, vond ik veel erger. Bosveld kon ongehinderd de bal spelen, terwijl er twee verdedi gers direct bij hem stonden." Aantrekkelijk SpartaFC Utrecht, in ieder geval een aantrekkelijk duel. Een wedstrijd met veel tempo, veel kansen en vaak voortreffe lijke combinaties. Daarom is het ook niet zo verwonderlijk, dat de vooral in de tweede helft on evenwichtig fluitende scheids rechter Leo van der Kroft drie namen noteerde: die van de Spar tanen Van de Veen en Heijer man en Cabo van FC Utrecht. GERRIT DEN AMBTMAN Het doelpunt waarmee FC Utrecht schiet na een voorzet van Leo van Veen een voorsprong nam: Groenendijk langs doelman Doesburg en Ter Horst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9