m>mi kontuur in Tfoignon Jongeman gedood bij gevecht in Haarlem [V-commentaar Si iiterklaascadeau voor Dona en Schul in brand gestoken Griekenland waarschuwt Nederland Ongein Rijnbrug bij Arnhem gaat half dicht Record onder water blijven: 16 uur 5 tAA A Ml?,*.3 6 KCEM3&S 1971 o Van een correspondent HAARLEM De 19-jarige Johan Bogaart is zaterdag- ivond overleden aan een mes steek die hij opliep bij een sedhtpartij in de Haarlemse binnenstad. Twee mannen zijn in verband hiermee gearresteerd: je zeventigjarige E. L. van V. en zijn 41-jarige zoon H. W. van V., beiden uit Haarlem. De aanleiding tot de vechtpartij lias een al enige dagen durend me- Van een verslaggever ATHENE Het na de militaire in Griekenland opgerich dagblad „Nea Politia" heeft de Ne derlandse regering gewaarschuwd roor de gevolgen van pogingen de Griekse politiek om te buigen in de richting van wat het blad noemt „een togenaamde terugkeer naar de demo- tratie". „Griekenland", zo zegt het blad, „weigert terug te keren naar de nude democratie. De democratie, die wij zullen opbouwen, zal niets ge meen hebben met het verleden", zo meent dit regeringsgezinde blad. Je vraagt je af wie er bij de NOS sp het idee gekomen is om Sinter klaas tot onderwerp te maken van len scherpe stelling in het program ma „Kort Geding". Want als je dat ga je onherroepelijk de mist in. kunt er veilig van uit gaan dat de legenstanders van Sinterklaas een gedegen discussie willen zien waarin wordt gerept van commercie en kin- ierangst. Zijn aanhang daarentegen teil in het geheel geen discussie en al, als het toch moet, in samen zweerderige kinderachtigheid moeten vervallen. Dat was ook precies wat gebeurde in het begin van de uitzen ding van gisteravond, maar juist toen toe ons benieuwd begonnen af te vra gen hoe de jury nog zou kunnen on der scheiden tussen twee zo verschil lende golflengten, bleek dat de NOS 97 een kolossale grap achter de ktd had gehouden: een hele groep Mterklazen kwam de studio binnen si begon de uitzending zodanig te verstoren dat er sprake was van een nieuw prograamma. We hadden dus misschien in plaats van „versto ren" beter het woord stimuleren" kunnen gebruiken, ware het niet dat ie grap zo geijkt was dat hij naar ongein riekte. I Gelukkig hadden we in de middag |jezien hoe de NOS zich revancheerde roor de slechte uitzending van de iankomst van Sinterklaas in Monni kendam. enige tijd geleden. De kin- iermusicaal „Een huis in een schoen" iras een voortreffelijk werkstuk van Loet Steenbergen, Mies Bouhuys en Julius Steffaro. Een eenvoudig ver- kaal, veel geren en gedraaf, veel aan dacht voor voorgeschreven handelin gen als dakklimmen en paardrijden en bovendien makkelijk te volgen liedjes. In alles het tegendeel van die dmeve aankomst. Op het andere net zagen wij Ad Langebent in gesprek met Willeke Alberti, door hem keurig aangespro ken met ..mevrouw Oonk". Het was op zich zelf een aantrekkelijke ge dachte dat de ene t.v.-persoonlijkheid zou spreken met een ander. Een be am dat wat ons betreft kan worden voortgezet. Wat opviel ivas een zekere woordarmoede bij Willeke. Woorden als „fijn", „afschuwelijk,,, „dat is moei- ItiJc" kwamen om de haverklap voor. We noteerden geen onverwachte ant woorden, maar wel viel het ons op dat ze toch nog het meest wist te vertellen over „De kleine Waarheid. Zo heeft de befaamde scène met Coen Flink in de duinen haar veel brieven opgeleverd en de NCRV leden gekost. Misschien had Langebent er beter aan gedaan meer toe te sturen naar anecdotes. Nu vroeg hij naar zaken die net zo weinig verrassend waren als de antwoorden erop: drugs, abor tus, milieu. A.I. ningsverschil tussen de beheerder van een koffiebar/annex jeugdlokaal van de Pinkstergemeente in de Nieu we Kruisstraat te Haarlem en een aantal jeugdige bezoekers. Zaterdagavond wilden ongeveer dertig jongens tussen de 15 en 20 jaar (die volgens de politie wel meer on geregeldheden op jeugdsociëteiten veroorzaakten dit geschil bijleggen. De later gearresteerde vader en zoon stonden aanvankelijk naar de woordenwisseling te kijken, maar toen de jongens een uitdagende hou ding aannamen vielen er al spoedig over en weer klappen. Bogaart zou daarbij een belangrijke rol gespeeld hebben. Toen de vader en de zoon uitgedaagd werden gingen zij naar huis maar kwamen later met een bijl en een mes terug, waarna de dodelij ke steek volgde. De politie had giste ren het mes nog niet gevonden. Een van de beide gearresteerden, de 70-jarige E. L. van V is later in vrijheeid gesteld, zo vernemen wij nader. Zijn 41-jarige zoon, H. W. van V., blijft in arrest op verdenking van zware mishandeling, de dood en ge volge hebbende. ARNHEM De belangrijkste noord-zuidverbinding bij Arnhem de Rijnbrug, zal de komende drie maan den half dicht gaan. Bij een controle door Rijkswater staat is aan het licht gekomen dat het landhoofd aan de noordzijde agn het afbrokkelen is. De rij-ijzers die de aansluiting vor men met de brug zijn los komen te liggen. Twee rijstroken moeten wor den afgesloten om ze weer vast te krijgen. Morgen zal met de werk zaamheden worden begonnen. Ir. W. M. Ritmeester van Rijkswa terstaat, die het werk coördineert, wil de fietspaden die naast de brug lig gen gebruiken voor het autoverkeer en dan de fietsers en bromfietsers per groep gelegenheid geven over te ste ken. Door deze noodmaatregel komen er toch nog vier rijbanen beschikbaar hoewel ernstige vertragingen haast niet te voorkomen zullen zijn. Nu al kampt de Arnhemse verkeerspolitie met ernstige moeilijkheden. Kilome terslange files tekenen zich 's mor gens en 's avonds tijdens de spitsuren af. Dit is vooral te wijten aan het drukke forensenverkeer tussen Arn hem en Nijmegen. "Belastingtips van Heidi" heet de nieuwe brochure, die wordt uitge geven door het Ministerie van Fi nanciën in N oord-Rijnland/Westfa- len. Heidi Spietler is overigens be- lastinginspectrice bij de inspectie in Diisseldorf. In ieder geval een char mant gebaar Van een correspondent DEN HELDER De 18-jarige Hans Colijn heeft bij de opening van het zwembad „De Schots" het Neder lands record onder-water-verblijven verbeterd. Het oude record stond met 15 uur op naam van een drietal jongens uit Utrecht. Hans Colijn bracht het nu op 16 uur en 5 minu ten. Hij was van plan het record op 19 uur te brengen, maar door de kou mislukte dit. Tijdens zijn verblijf on der water heeft Hans met enige vrienden zitten schaken, dammen en puzzelen. Brand in dansschool Van een correspondent HELMOND Een schade van ruim 150.000 gulden is aangericht door een brand in dansschool Van kooten in Helmond. De grote dans zaal van de school is totaal vernield. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Van een onzer verslaggevers NIEUWERSLUIS Een reu zenschoen, gevuld met een meter lange wortel en een paar boterletters, en bestemd voor de dienstplichtigen Wim Schul en Hans Dona, die in het militaire strafkamp Nieuwersluis een straf van drie maanden uitzitten, is vrijdagmidag door een acht jarige jongen in brand gestoken. De plaatsvervangend commandant van Nieuwersluis had de schoen kort daarvoor van het parkeerterrein laten verwijderen. In het Vara-radio-programma „Dit is het begin" werd zaterdagmiddag gezegd dat een bij de kazernepoort dienstdoende officier het jongetje, Hans Bierhuis uit Nieuwersluis, tot de brandstichting zou hebben aange spoord en daartoe de lucifers zou hebben verstrekt. Ook zou een mili tair busje op de schoen zijn ingere den, waardoor enkele boterletters in het water terecht kwamen. De commandant van het strafkamp, luitenant-kolonel A. D. Bos, die zelf tijdens het incident afwezig was, ver telde gisteravond dat de schoen, die 's morgens door een delegatie van de VVDM op het parkeerterrein was neergezet, naar de berm van de Vecht was gereden, omdat het sinterklaas cadeautje van de VVDM in de weg zou hebben gestaan. De WDM-ers zouden bij de aanbieding niet te ken nen hebben gegeven dat de schoen bestemd was voor Schul en Dona, door de heer Eos gisteravond als „die twee druiloren" bestempeld. De commandant ontkende dat een officier Hans Bierhuis zou hebben ge vraagd de schoen „in de fik te ste ken". Volgens de heer Bos was het jongetje „met een sigaret in z'n hoofd" op de off;c;er toegelopen en had hij om een lucifer gevraagd. Met die lucifer had de iongen de schoen in brand gestoken. De vader van i Hans P'erhuis zei gisteravond dat dit verhaal hem onwaarschiinliik voor komt. Fet was hem niet bekend dat zijn achtjarige zoon rookte. Het Tweede-Kamerlid E. R Wiel- draaijer, defensiespecialist v^an de PvdA-fractie, heeft inmiddels schrif telijke vragen over het gebeurde ge- I steld. Fii wil dat de minister van defensie maatregelen neemt die een dergeli ik optreden in de toekomst on mogelijk maken. Verder vraagt hij of het h'M is dat militairen die in Nieu wersluis zitten met sinterklaas alleen van hun ouders een geschenk mogen aannemen. Overste Bos zei ons gisteravond dat dit inderdaad het geval is. Alleen de ouders van gestraften mogen op 5 de cember een pakketje ter waarde van tien gulden geven. id te horen HILVERSUM I NCRV 19.00 uur (EO) Wij hebben een woord voor de wereld 20 00 uur Imeneo, opera van Handel 21.45 uur In de praktijk, blijspel 22.40 uur Literama 23.00 uur Imeneo, vervolg HILVERSUM II NOS 19.20 uur (RVU) Sinterklaas in de historie 20.05 uur Hobbyscoop 21.10 uur Gamma van alpa en bèta 22.00 uur Metro's Music 23.20 uur Radiorama, klankbeeld Vanavond te zien NEDERLAND I AVRO uur Toppop uur Boekje open uur Peyton Place uur Karakter (2), tv-spel uur Wie zeggen de mensen dat ik ben, tv-serie NEDERLAND II KRO uur Pebbles en Bamm-Bamm, tekenfilm uur Blootsvoets in het park, tv- serie uur Weet ik niet, film over de wereld van het dove kind uur Herinneringen aan Fernan- del 19.05 19.30 20.21 21.10 22.50 19.10 19.30 20.21 21.10 MARY STEWART 118 „Op rekening van." „O. Ze schreef het op rekening van zijn verschrikkelij ke ervaringen tijdens de oorlog. Waarom lacht u?" „Daarin ligt iets ironisch," zei ik, „maar dat doet er niet toe." „Nou," zei David, „dat was haar verhaal. Hij was ge tikt, en hij was gevaarlijk, daarom had zij mij verwij derd uit de gevaarlijke zone." v „Geloofde je dat?" „Nee. Ik wist dat hij niet gek was; ik wist dat hij oom Tony niet vermoord had; en natuurlijk wist ik dat hij mij niet geslagen had. Ook wist ik zeker dat hij niet van plan was, zijn wagen kapot te rijden en zelfmoord te plegen, omdat hij me uit Londen had opgebeld, zodra hij uit de rechtszaal kwam, en me verteld had dat hij regel recht naar me toe kwam." „Heb je haar dat verteld?" „Nee," Hij keek me aan. „Ik kan het niet helemaal uit leggen, mevrouw Selborne, maar ik begon hoe langer hoe sterker het gevoel te krijgen, dat ik de dingen liever voor mezelf moest houden. Er was iets zo - nou ja, raars en verkeerds aan de hele toestand. Sommige dingen die ze zei, de manier waarop ze af en toe naar me keek - het feit zelfs dat ze mij had meegenomen, terwijl ik er zeker van was dat ze bepaald het land aan me had - o! een hele massa dingen leken me vreemd. En nu al dat ge praat over vader: ik was er zeker van, dat zij evenmin dacht dat hij gek was. En natuurlijk was er geen enkel excuus voor de leugen, die zij rrtij had opgedist over zijn dood." Hij zweeg. „Waarom heb je je vader niet geschreven? Dat had toch zeker „Het was het eerste waar ik aan dacht, vanzelf. Maar daar zat wat achter, mevrouw Selborne. Er waren twee kerels in de flat onder ons - ze zei dat het neven van haar waren - en die waren de hele tijd bij ons over de vloer. Ik had nooit een minuut voor me zelf. Ik zou hem geen brief hebben kunnen sturen, zon der dat zij het wisten, en hem lazen. Waar nog bij kwam, dat het leek alsof zij eigenlijk wilde dat ik hem zou schrijven, en dat was voor mij déstijds ruimschoots genoeg om me tweemaal te bedenken?" „Precies." Zijn stem klonk als een grappige echo van die van Richard. „Ze zei dat ze mij onmogelijk naar En geland terug kon laten gaan, voor we hadden gezien hoe het met hem gesteld was, en ze stelde voor dat ik zou schrijven om hem te vragen naar Frankrijk te komen. Zij wou de brief eerst lezen; er was geen sprake van dat ik kans zou hebben gekregen, hem duidelijk te maken, hoe de vork in de steel zat, en hem vervolgens de vraag te stellen, wat hem feitelijk was overkomen. Ze maalde maar door dat ik moest schrijven en hem uitnodigen, en dat op zo'n eigenaardige manier dat ik er weer argwa nend door werd, en gewoon weigerde. Ik deed alsof ik haar verhaal dat hij gek was, voor zoete koek slikte en dat ik bang was hem te ontmoeten." Hij grinnikte even, droogjes. „Lieve help! Ze was razend, zo in haar eigen sop te vallen. Is dat goed? Het klinkt een beetje vreemd." „Ik denk dat je eigenlijk bedoelt, in haar eigen kuil gaar te stoven. Maar let daar maar niet op. Ik snap het wel. Tenslotte schreef ze hem zelf, weet je?" Hij wierp me weer een blik toe. „ja, dat wist ik. Ik heb hem op een avond opgebeld." „Heb je dat heus gedaan? Maar-" „Hij was er niet. Ik - ik was nogal teleurgesteld. Het lukte me op een avond, naar beneden te sluipen en op te bellen uit de flat van haar neven, terwijl die bij haar waren. (Wordt vervolgd) Momma Toon Hermans èn zijn vrouw Rietje vierden op Sinterklaas in Maastricht hun zilveren huwelijksfeest. Op de foto: Rietje bekijkt een van de cadeaus, een cactus. TELEVISIE: VAMVOVD tribune 19.33 Keurig Frans Aansl Zoeklicht 19.39 Mede delingen en weerbericht 19.45 Nieuws 20.10 (K) Die tros los. documentaire 20.55 Een ver land. tv-spel 22.40 Nieuws. Nederland I NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant STER: 18.50 (Kt Reclame NOS: 18.55 (K) Journaal STER: 19.00 (K) Reclame AVRO: 19.05 (K> AVRO'S Toppop 19.30 (K) Boekje Open: Jonge 'mensen ontmoeten hun favoriete schrijver STER: 19.55 (K) Re clame NOS: 20 00 ,'K) Journaal STER: 20.15 (IC) Reclame AVRO: 20.21 (K) Peyton Place 2110 (K) Karakter, Tv-spel van Walter van der Kamp vdl 22.00 AVRO's Televlzier Ma gazine 22.50 Wie zeggen de mensen dat lk ben?, TV-serte NOS 23.00 (K) journaal TE- LEAC: 23.05-23.45 Spaanse les - 'es 3. Nederland II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant STER: 18 50 (K) Reclame NOS: 18.55 (K) Journaal STER: 19.00 (K) Reclame KRO: 1905 (K) Llppy de Leeuw, teken film 19.10 <K) Pebbles en Bamm-Bamm. tekenfilm 19.30 (K) Blootsvoets ln het park Tv-serle STER: 19.55 (K) Re clame NOS: 2000 (K) Journaal STER: 20.15 (K) Reclame KRO: 20.21 Weet ik niet: een film over de stille wereld van het 2ove kind 21 10 Herinneringen «an Fernandel NOS: 23 05 (K) Journaal TELEAC: 23.10-23 40 IHBO - les 13 (herh.) lelgië-Nederlands 18.00 (K) Fabeltjeskrant 18.05 K) De Woudlopers. Jeugdserie RADIO VANAVOND Hilversum I 402 m NCRV: 18.30 Nieuws 18.41 Toelichting bij het nieuws 18.47 (S) Bandstand: Tuba kwartet B.O.: 19.00 Wij hebben een woord voor de wereld -iet om 19.04 Reformatie en Reveil; 19.20 Klankbord: 19.40 Bijbel studie NCRV: 20.00 (S) Imeneo. opera van Handel 21.45 In de praktijk blijspel 22.20 Avond overdenking 22.30 Nieuws 22 40 Literama: over boeken, schrij vers en toneel 23.00 (S) Ime neo. opera van Handel 3e acte 23.30 Deze tijd deze muziek 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws 18.11 Ra diojournaal 18.25 lk verbind u door..., praatje 18 30 (S) Licht vocaal ensemble Morele Her bewapening: 19.10 Centrum voor Nederland en de wereld, klankbeeld. RVU: 19.20 Sinter klaas ln de historie NOS: no.00 Nieuws 20.05 (S) Minder be kend buitenlands repertoire 20.50 (S) Hobbyscoop: een po pulair programma over elec- tronica 21.10 Gamma van alpha en bèta: over recente vorde ringen ln de wetenschap 21.40 Oude liedjes 22.00 (S) Metro's Music 22.55 Mededelingen 23.00 Nieuws AVRO: 23.10 Journaal NOS: 23.20 Radiorama: De vier Kleinen, klankbeeld. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND I. Antonin Dvorak: l. Sym- phonie ln Es gr t. op. 10; 2. Concert voor viool en orkest in a kl.t. öp. 53. II. Béla Bar- tok: 1. Cantata profan'a; 2. Concert voor piano en, orkest nr. 2. RADIO MORGEN Hilversum I. 402 ni. KRO 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie klassieke en semlklassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.41-7 50 Actualiteiten) 8.24 Overweging. 8 30 Nieuws. 8.41 Voor de hulsvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.15 (S) Aubade moderne muziek (gr) (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken 11.30 Bejaardenpro gramma. 11.55 Mededelingen 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.22 Wij van het land; 12 26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12 41-12.50 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14 30 (S) Interlo kaal op dinsdag muzikaal middagmagazine. (15 30-15 32 Nieuws). 17.00 Overheidsvoor lichting KRO 17.10 (S) Metro- pole Orkest. 17.25 Voor de kin deren: 17 30 Nieuws 17.?2 (S) Actualiteiten. 18 00 (S) Licht ensemble met solisten. Politie ke °art1jen 18.19 Uitzending van de CHU. Hilversum II. 298 m. AVRO 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 ,S) Dag met een plaatje (gr 8 00 Nieuws. 8,11 Radiojournaal. 8.29 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (Om 8.30-8.o3 De groenteman). 8.50 Morgenwijding 9.C0 (S) Om roeporkest 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Mezzo-sopraan en gi taar. 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws,) 11.30 Voor de vrouw. (Om 1155 B.eursberlchten) 12 30 Voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: verkeersmagazt- ne. 13 00 Nieuws. 13.11 Radio journaal 13 30 (S) Don Carlos, opera van Verdl, met toelich ting. 14.35 Alert! op het vlak van muziek en maatschappij. NOS: 15 00 Zoeklicht op Ne derland: reportages en com mentaren (16.00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Mobiel: een be weeglijk programma voor be weeglijke mensen. met om 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. VARA 7 00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8 02 Onderweg 9 00 Nieuws 9.03 Plaatjes voor de oep. (10 00 Nieuws 11.00 Nieuws. 11.04 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draak. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix. (17.00 Nieuws). 15 Hei is haas. nie. .e Ka relt je Knetter en de geloven", snikte de kleine stuurman die Jelle Spuy- gat bleek te heten en ge roerd bette hij zijn ogen met een kraakheldere zak doek. „Dat we dat nog eens mochten beleven op onze ouwe dag. Het huis van Simon Duynkerck..." „Stuurman Spuygat heeft gelijkzei kapitein Foxhol schor. „Iets mooievs is niet denkbaar. Voor mensen als wij, die hun hele leven op de woelige haren hebben doorgebracht, is de zilte zeemanshistorie eten en drinken. Het is een levensbehoefte. Het is de jus op de aardappel, nietwaar stuur?" „Jazeker", beaamde stuurman Spuygat. „Maar het is nog méér. Het is schuim op het bier. „De heren houden zeker wel héél erg veel van het zee mansleven?" vroeg Foppe Helmstock. „We zijn er krankzinnig van",erkende kapitein Foxhol. „We vallen gewoon op onze knieën voor alles wat iets met de geschiedenis van de zee te maken heeft. Maar ja, daar zit ook een gevaarlijk kantje aan natuurlijk. Je bent zo gauw geneigd geloof te hechten aan alle sprookjes, die verteld worden. Neem nou bijvoorbeeld dat kaperschip van Simon Duynkerck. Ik zie het zo voor me, zoals het daar vaart met bolle zeilen en dreigende kanonnen. blouwgeruite kiel Ja, ja, en zo wordt er in de oude kroniek ook nog verteld, dat Simon dtf enige echte en onvervalste blauw geruite kiel in zijn bezit had. Maar och dat zal wel een verhaaltje zijn „Helemaal niet!" zei de argeloze Foppe, die er niets van merkte, dat hij langzaam maar zeker in een bepaalde richting gedreven werd. Hij ant- woorddde dan ook eerlijk en zonder omwegen: „Er is geen woord van verzonnen, heren! Hij was de eigenaar van de blauw-geruite kiel en deze kiel heeft dan ook al die eeuwen onbeschadigd in dit eigenste huis ge hangen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7