Rusland steunt India met veto in Veiligheidsraad India-Pakistan: een oude vete Hoogtepunten in conflict tussen India en Pakistan Voorstel Staakt het vuren" getorpedeerd Amerikaanse schepen aangevallen Noodtoestand afgekondigd in Zuid-Korea Illegale Pakistaanse immigranten in Engeland gepakt Gesnrek Pompidou- Brandl beëindigd SOWJET-UNIE WASHINGTON (AFP) Woord voerder Charles Bray van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond bekendge maakt. dat Indiase vliegtuigen een Amerikaans vrachtschip hebben ge bombardeerd. Het schip Buckeye Sta te geheten, is zaterdag in de Golf van Bengalen ter hoogte van Tsjittagong aangevallen. De kapitein en twee be manningsleden zijn gewond. De Buc keye State is nu op weg naar Ran goon. Brayonthulde voorts, dat het Amerikaanse vrachtschip Expeditor door Indiase oorlogsschepen in open zee voor de kust van Madras is aan gehouden en naar deze Havenstad is geëscorteerd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, heeft de ndiase ambassadeur in Washington ontboden, om tegen dit optreden te protesteren. MONTEVIDEO (AP) Het minis terie van binnenlandse zaken van Uruguay heeft vrijdag de eerste tel ling van de stemmen, die zijn uitge bracht in de algemene verkiezingen voltooid en bekend gemaakt dat de Colorado-partij gewonnen heeft van de Blanco-partij met 9.595 stemmen. NEW \ORK (AP) De Sowjetunie heeft gisteravond in de V.N. voor de tweede maal in 24 uur liet veto uitgesproken. De veiligheidsraad had met 11 tegen 2 stemmen een resolutie van acht landen aanvaard dat India en Pakistan moesten worden opge roepen de vijandelijkheden te staken. Dat voorstel werd door het veto der Sowjetunie getorpedeerd. De andere stern-tegen was die van Polen. Frankrijk en Groot-Britannië onthielden zich van stemmen. vijandelijkheden". Voorts moet, vol gens het Sowjet-ontwerp, de Pakis taanse regering worden aangespoord tot maatregelen „ter beëindiging van alle gewelddaden van Pakistaanse troepen in Oost-Pakistan. die hebben geleid tot de verslechtering van de situatie". Volgens Malik beoogde het Amerikaanse voorstel verschuiving van de verantwoordelijkheid „van de juiste naar de verkeerde plaats". De raad verwierp het Russische voorstel om onder meer de Pakis taanse strijdkrachten te verzoeken de „gewelddaden" in Oos-Pakistan te staken. De zitting werd verdaagd tot van avond. Het eerste Russische veto kwam na een zer moeizaam debat van zeven uur, waarin de Sowjet-Unie en.de VS fel tegenover elkaar kwamen te staan, alsmede de Sowjet-Unie tegen over China. Toen China voor de Amerikaanse resolutie stemde, merk te de Russische afgevaardigde, Jacob Malik bitter op: „Het duo blijft dus bewaard". Behalve China en de VS stemden nog negen leden voor de Amerikaanse resolutie, Engeland en Frankrijk onthielden zich terwijl Rusland en Polen tegen stemden. EENZIJDIG Volgens de Russische vice-minister van buitenlandse zaken was de Ame rikaanse resolutie „eenzijdig en on aanvaardbaar". Hij heeft een eigen ontwerp-resolutie ingediend, die op roept tot „een politieke regeling in Oost-Pakistan, die onvermijdelijk zal resulteren in stopzetting van de De Chinese gedelegeerde nam het daarentegen krachtig voor Pakistan op. Hij nodigde de Raad uit India vanwege zijn „agressiedaad" scherp te veroordelen en de onverwijlde en onvoorwaardelijke terugtrekking van Indiase troepen uit Pakistan te eisen. Hij voegde daaraan toe, dat ,de In diase agressie" slechts met de steun van „het sociale imperialisme" ontke tend was (een Chinese terminologie voor de Sowjet-politiek). Malik ant woordde dat dit „soort geklets en de magogie het imperialisme en de ag ressie beschermt". Bij de indiening van zijn resolutie had de Amerikaanse afgevaardigde Bush verklaard, dat de tijd voorbij is, dat een land gerechtvaardigd is om zijn toevlucht te nemen om door mid del van oprlog veranderingen in een buurland te bewerkstelligen, die de nationale belangen meer ten goede komen. Voordat het eigenlijke debat begon, was al een felle procedure-discussie gevoerd over de toelating van afge vaardigden van Bangla Desh. De Raad verwierp voorlopig deze In diaas-Russische eis. Volgens de Chi nees Hoea vormen de mensen van Bangla Desh een „rebellerende orga nisatie" en betekent een uitnodiging aan één van hen „rechtstreekse in menging in de binnenlandse aangele genheden van Pakistan". Tijdens het debat bleek al hoe diep verdeeld de drie grote mogendheden zijn inzake de oorlog. China was sterk pro-Pakistan, Rusland nog veel feller pro-India en de VS gematigd anti-India. Zaterdag stelde een hoge functiona ris van het State Department al India verantwoordelijk voor het uitbreken van de gevechten op grote schaal met Pakistan. Tevens werd in Washington aangekondigd, dat het Amerikaanse programma voor economische hulp aan India herzien zal worden. Eerder werden al de Amerikaanse wapenle veranties aan India gestaakt. Volgens de hoge functionaris „heeft het India se beleid sinds het begin van de crisis geleid tot voortduring en verhwviging van die crisis en draagt India- de hoofdverantwoordelijkheid voor de vijandelijkheden op grote schaal, die daarna zijn gevolgd". India ontvangt momenteel 400 miljoen dollar econ omische hulp per jaar; de economi sche hulp aan Pakistan ten bedrage van 200 miljoen dollar per ja?y is al eerder door Washington „opnieuw onder de loupe genomen". Washington is van oordeel, dat Pa kistan over het algemeen meer goede wil aan de dag heeft gelegd dan In dia bii het zoeken naar een vreedza me oplossing van het conflict terwijl India stelselmatig de goede diensten van de VN heeft afgewezen en de terugkeer van de vluchtelingen ver bond aan een politieke regeling, in- plaats van deze kwestie te behande len op 'outer humanitaire grondslag. De Ind'ase staatssecretaris van bui tenlandse zaken heeft gisteravond verklaard „geschokt en verrast" te ziin over de Amerikaanse houding. Niettemin zal India het huidige beleid voortzetten, zo verklaarde hij. NEW DELHI (UPI) Hier volgt een opsomming van enkele belangrijke gebeurtenis sen in de huidige Indiaas- Pakistaanse crisis: 1 dec. 1970 De Oostpakistaan- se Awami Liga van Sjeik Moedji- Iboer Rachman wint 167 van de 313 zetels in de Nationale Vergadering, waarin Oost- en West-Pakistan ver tegenwoordigd zijn. De Awami Liga eist Oostpakistaanse autonomie bin nen Pakistaans federaal verband. 16 febr. 1971 De Westpakistaan- se politieke leider Bhoetto boycot de Nationale Vergadering om Oost pakistaanse autonomie te voorko men. 2 mrt. De Pakistaanse presi dent Jachia Khan stelt de opening van de Nationale Vergadering voor onbepaalde tijd uit, wat in het te leurgestelde Oost-Pakistan tot tal rijke incidenten leidt. 7 mrt. Moedjiboer Rachman roept in Oost-Pakistan op tot sta king en burgerlijke ongehoorzaam heid. 15 mrt. President Jachja Khan vertrekt naar Oost-Pakistan voor overleg met Moedjiboer. 25 mrt. Overleg Jachja Khan Moedjiboer loopt vast, Khan ver trekt naar West-Pakistan en het Pakistaanse leger in Oost-Pakistan ontketent een grote terreurcampag- ne om het verzet van de bevolking te breken. 26 mrt. Sjeik Moedjiboer Rachman gearresteerd en overge bracht naar West-Pakistan. 17 april Bangla Desj-regering in Calcutta officieel geïnstalleerd. 15 mei Secretaris-generaal Oe Thant van de VN doet beroep op de volkeren in de wereld fondsen bij een te brengen voor de meer dan anderhalf miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen in India. 28 juni Jachja Khan kondigt nieuwe verkiezingen aan om de opengevallen plaatsen van de afge vaardigden van de verboden Awa- mi-Liga opnieuw te laten bezetten. 9 aug. India en Rusland teke nen een vriendschapsverdrag, wat wordt gezien als een poging van In dia zich definitief van Russische steun te verzekeren in geval van een conflict met Pakistan. 11 aug. Geheim proces tegen Moedjiboer Rachman begint, terwijl in Oost-Pakistan de activiteiten van de Mukti Bahini (strijders voor een geheel onafhankelijk Bangla Desj) toenemen. 1 okt. Pakistan begint met grootscheepse troepenconcentraties langs de grenzen met India. India doet hetzelfde. 24 okt. De Indiase premier In dira Gandhi vertrekt voor een reis van drie weken door West-Europa en Amerika om steun te winnen voor de miljoenen Oostpakistaanse vluchtelingen en voor het Indiase standpunt, dat Pakistan in Oost- Pakistan voor een politieke oplos sing moet zorgen, zodat de vluchte lingen weer naar hun land terug kunnen. 1 nov. De Indiase regering deelt mee. dat het vluchtelingen- aantal is opgelopen tot 9,5 miljoen. 12 nov. Mevrouw Gandhi keert terug in haar land. Grensincidenten nemen toe in aantal en omvang. 22 nov. Pakistan beschuldigt India van het ontketenen van een „onverklaarde oorlog" door in Oost- Pakistan tp interveniëren en kon digt een dag later de noodtoestand af. India ontkent dit en schiet drie Pakistaanse vliegtuigen neer. 3 dec. Mevrouw Gandhi kon digt aan, dat Pakistan tegen India een totale oorlog is begonnen en brengt haar land op voet van oor log met Pakistan. 4 dec. Indiase regering geeft troepen opdracht in Oost-Pakistan grootscheeps aan te vallen om een onafhankelijke staat Bangla Desj af te dwingen. Strijd ter land, ter zee en in de lucht op oostelijke en westelijke fronten. De nood voor de burgerbevolking in Oost-Pakistan is nog hoger gestegen nu de oorlog daar in volle hevigheid is losgebarsten. Hier slaan boeren en hun gezinnen overhaast op de vlucht, nadat hun dorp in de vuurlinie te recht is gekomen. SEOEL, (AP) De Zuidkoreaanse regering heeft vandaag de noodtoe stand afgekondigd en de bevolking doen weten dat de constitutionele vrijheden zo nodig beperkt zullen worden. Het besluit werd bekendgemaakt na een spoedeisende zitting van het kabinet en de leden van de nationale veiligheidsraad. De minister van voorlichting Yoon Choo-Young zei, dat het besluit was genomen in verband met recente ont wikkelingen zoals de toelating van Peking tot de Verenigde Naties en oorlogsvoorbereidingen door Noord- Korea. FELIXSTOWE In de Zuidengel- *e veerhaven Felixstowe zijn zater dagavond twaalf Pakistanen gearres teerd die daar 's ochtends, verborgen in een vrachtauto, per schip uit Rot terdam waren gearriveerd. De illegale immigranten hielden zich schuil in twee stoomketels, die waren geplaatst op een met zeildoek overdekte opleg ger. Ze hebben daar in totaal 33 uur in doorgebracht De Pakistanen werden ontdekt door toedoen van een douanebeambte, wiens argwaan werd gewekt toen hij iemand bij de op de kade geparkeer de wagen zag rondhangen. een van zijn vier onderzeeboten heb ben verloren. Volgens berichten uit New Del'hi zijn bij alle zeeslagen geen Indiase schepen verloren ge gaan. Een Pakistaanse woordvoerder noemde later de berichten, als zouden Indiase schepen de haven van Ka- ratsji zijn binnengevaren, „belache lijk". Wel gaf hij toe. dat een Pakis taanse onderzeebootjager door Indiase .raketten was getroffen Een groot deel van de driehonderd bemannings leden zou zijn gered. Vlucht Een speciale Boeing-747 met onge veer 350 Amerikanen vooral vrou wen en kinderen aan boord is gis teren vapuit Karatsji in Teheran aangekomen. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder zijn thans in Karatsji nog honderdvijftig Amerika nen aanwezig. In goedingelichte krin gen. in New Delhi is vernomen, dat de ambassades van verscheidene weste lijke landen maatregelen uit de In diase hoofdstad te laten vertrekken. van geknipt papier werd geschapen. Deze creatie kon men zaterdag be wonderen op een modeshow in Rome. (Vervolg van pag. 1) Aan het westelijke front woedt de luchtoorlog nog in volle 'lievigheid Pakistan meldde het oombarderen van dc Indiase steden Panthankot, Amritsar (Pendjaab). Agra (Oettar Pradesj) en Srinagar (Kasjmir) In diase toestellen hebben op hun beurt Karatsji aangevallen. Een Ameri kaanse zakenman, die gisteren in Te heran arriveerde, noemde de toestand in Karatsji „verschrikkelijk". Hij zei, dat'de Indiase luchtmacht de stad sinds zaterdagmorgen onafgebroken bombardeert De Pekistaanse officieren zijn er van overtuigd dat hun tegen een overmacht kampende luchtmacht versterking krijgt van bondgenoot Communistisch China. Zeeslagen Anders dan bij eerdere gewapende conflicten tussen India en Pakistan is nu ook de marine bij de strijd be trokken. India zegt gisteren drie Pa kistaanse marineschepen (waaronder twee onderzeeboot jagers) tot zinken te 'hebben gebracht in eën zeeslag voor de haven van Karatsji. Een wes telijke marinewaarnemer heeft dit bericht bevestigd. Na de slag voeren Indiase oorlogsschepen de haven van Karatsji binnen om kustinstallaties te bombarderen, „waardoor grote paniek en verwarring ontstond in het Pakis taanse marinehoofdkwartier", aldus een Indiase woordvoerder. De zeeslag duurde ongeveer een uur Volgens de Pakistaanse radio bestond de Indiase marine-eenheid bij Karatsji uit een kruiser, acht of negen fregatten, en kele onderzeebootjagers en enige schepen met lanceerinrichtingen voor raketten. Volgens waarnemers kun nen de Pakistani's daar weinig tegen over stellen. De restanten van hun vloot bij Karatsji zouden in westelij ke richting zijn gevlucht. Bij een marinetreffen in de Golf van Bengalen, aan de andere kant van het sub-continent, zou Pakistan Bijeenkomst van de Veiligheidsraad in verband met de oorlog in Pakistan: de Sowjetunie sprak haar veto uit over een Amerikaanse ontwerpresolu tie waarin India en Pakistan werden opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en terugtrekking van troepen. Het moeizame debat stagneerde voordurend door Ameri kaans-Russische en Chinees-Russi sche meningsverschillen. PARIJS (DPA) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en vde Franse president Georges Pompidou hebben zaterdag hun besprekingen in Parijs, die vrijdag begonnen, afgeslo ten. Beide staatslieden hebben de hoop op een spoedige regeling van de internationale monetaire moeilijkhe den tot uitdrukking gebracht. Zij hebben beiden verklaard, erop te ver trouwen. dat het mogelijk zal zijn op korte termijn bij verdere internatio nale onderhandelingen tot realistische wisselkoersen terug te keren, op de grondslag van eerbiediging van het beginsel van vaste pariteiten. De Sowjet-Unie heeft gisteren de hele wereld (China?, Amerika?) ge waarschuwd, zich buiten het conflict India-Pakistan te houden, omdat dit „tot een verslechtering van de toe stand op het Indische schiereiland zou leiden. Rusland zal zich ook buiten het conflict trachten te hou den. De Sowj et-regering zo werd voorts gezegd „kan niet onver schillig blijven voor de ontwikkelin gen, in aanmerking genomen de om standigheid. dat deze in de directe nabijheid van de Sowjet-grenzen plaatsvinden en daarom zijn veilig heidsbelangen raken. De Sowjet-re- gering vindt het noodzakelijk om de Pakistaanse' leiders met alle duide lijkheid te wijzen op de zware ver antwoordelijkheid, die zij op zich la den nu zij zo'n gevaarlijke koers vol gen." In de verklaring werd alle schuld voor de oorlogshandelingen aan Pa kistan gegeven en werd de Indiase stelling overgenomen, dat „in plaats van maatregelen te nemen voor een polit'eke regeling in Oost-Pakistan, de Pakistaanse leiders hun militaire voorbereidingen tegen India hebben opgevoerd". Toch zien de Sowjet-leiders de si tuatie kennelijk niet zo serieus in, dat zij niet op reis kunnen gaan. Premier Kosygin heeft zijn reis naar Noorwe gen (vanuit Denemarken) niet onder broken en partijleider Brezniew is gisterochtend naar Polen vertrokken om het Poolse partij-congres bij te wonen. CHINA Het. CIvnese Volksb'ad. *>en krant van de regering, heeft vandaag India ervan beschuldigd Pakistan binnen te vallen met als bedoeling, het stichten „van het ""genaamde marionettenbe wind Bang'a Desj, en om later Oost- Pe'-'-tan te kun^<*n annexeren". Het he'e -\hi rhtel ingenprobleem van ..^ane'a r»es"" ,Vas liet resultaat van het koortsachtige gewroet van Ind'« 'n de Hnneniand^e zaak van p„l-:„f?n He* proh'pem der vluchtelingen was donr jpdia a's aanleiding ge bruikt om een irvl'taire invasie van Pakistan W. stand te brengen, aldus Volksblad. LONDEN (Reuter) Met moderne legers en straaljagers vechten India en Pakistan nu een conflict uit, waarvan de oor sprong al meer dan duizend jaar in het verleden ligt. De kloof tussen de hindoe-gemeenschap en de moslim-gemeenschap werd dieper, toen India en Pakistan 24 jaar geleden hun onafhanke lijkheid verwierven van Enge land. De leiders van de twee gemeen schappen waren niet in staat over eenstemming te bereiken over de vorming van één grote staat op het subcontinent. Engeland besloot daar om het gebied, dat het ruim 200 jaar als kolonie had bestuurd, in twee na ties op te delen. Als criterium werd gebruikt de dominerende godsdienst van een streek. Het resultaat daarvan was, dat het islamitische Pakistan in twee delen werd verdeeld, van elkaar gescheiden door meer dan 1000 km grondgebied van het overwegend hin- doese India. De onafhankelijkheid in '47 ken merkte zich door bloedige onlusten tussen de twee gemeenschappen en door stromen van vele miljoenen vluchtelingen. Moslims probeerden Pakistan te bereiken en hindoes zoch ten een goed heenkomen in India. In het eerste jaar van hun onafhankelijk bestaan bestreden India en Pakistan elkaar het bezit van de grensstaat Kasjmir in de Himalaya. Na de wa penstilstand in '49 bleek het grootste deel van dit gebied onder Indiaas be stuur. Over Kasjmir en een ander grens gebied, de Rann van Koetsj, brak in 1965 opnieuw een openlijke oorlog uit. Sindsdien hebben de twee landen een grote strijdmacht gehandhaafd, ter wijl ze tegelijkertijd probeerden de binnenlandse eenheid te bewaren en economische vooruitgang te maken. Vluchtelingen De huidige confrontatie volgt op een gewelddadige uitbarsting van de reeds lang bestaande spanningen tus sen de Oostpakistaanse Bengalen en de regering in West-Pakistan, het centrum van de politieke en de mili taire macht. Na een leger-campagne tegen de Bengaalse afscheidingsbewe ging in maart van dit jaar moest In dia een enorme stroom vluchtelingen - naar eigen zeggen tegen de tien miljoen verwerken. De Indiase economie, die slechts met moeite de eigen bevolking voedsel en werk kon verschaffen, werd door de vluchtelin genstroom overbelast. Meer dan de helft van de Paki staanse bevolking van omstreeks 130 miljoen mensen woont in Oost-Pakis tan. dat ook economisch de grootste inbreng heeft, hoewel het slechts een zesde van het grondgebied van West- Pakistan beslaat. India telt 557 mil joen mensen, waarvan 80 procent hindoes. Hoewel de meeste Oostpakistani's moslim zijn. staan ze als Bengalen dichter bij de taal en de cultuur van het Indiase West-Bengalen dan bij het Oerdoe-sprekende West-Pakistan. Met de vluchtelingenstroom groeide de spanning aan de grenzen. Op 22 november verklaarde Pakistan, dat India een grootscheepse aanval was begonnen. New Delhi ontkende dit en zei dat de gevechten werden gevoerd door Oostbengaalse vrijheidsstrijders. Later gaf India toe dat zijn troepen enkele malen „uit zelfverdediging" de grens hadden overschreden. Buitenland Voor buitenlandse hulp kijkt India op het ogenblik vooral naar de Sow jet-Unie, terwijl Pakistan zijn hoop op China heeft gevestigd. Hoewel de Sowjet-Unie, waarmee India in augustus een vriendschapsverdrag sloot, op matiging schijnt aan te drin gen, zijn er volgens sommige berich ten de laatste tijd omvangrijke hoe veelheden Oosteuropese wapens India binnengekomen. De geografische ligging van de twéé landen is duidelijk in het nkdeel van Pakistan, dat enorme afstanden moet overbruggen om zijn troepen in Oost-Pakistan te kunnen bevoorraden en versterken. De regeringstroepen in Oost-Pakistan moeten op twee fron ten vechten: in het binnenland tegen de Bengaalse guerrilla-strijders en langs de grenzen tegen India. Voor de bevoorrading over zee moet de Paki staanse marine helemaal om India heen varen. Daar komt bij dat de Indiase marine aanzienlijk sterker is dan de Pakistaanse. BERLIJN (DPA) De tot de kern van de links-extremistische Baader- Meinhof-groep behorende 24-jarige Georg von Rauch is volgens de West- berlijnse politie zaterdag bij een vuurgevecht tassen verscheidene jon gelieden en de politie gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5