Interduits overleg is nog niet rond Congres van Poolse Indonesische vertaling nieuwe testament klaar Auto botst in bocht tegen boom: 2 doden 140 jaar na vernietiging van Javaanse bijbels Hel weer in Europa partij begonnen Nieuwe opdracht voor ds. Schaaf Kerkorde voor geref. kerken Een woord voor vandaag Onenigheid over bezoekregeling Brand gesticht in Napels Uit de Haagse hof geplukt Puzzelhoek MAANDAG 6 DECEMBER o De ruïne na de explosie in McGurk's Bar in Northe Queen Street in Belfast. De bomaanslag op het stampvolle café kostte zestien mensenlevens. De cafébezoekers wer den onder tonnen puin bedolven. De politie spreekt van de grootste trage die, die Ulster heeft meegemaakt. gist. gist. Amsterdam mist 9 3 0 Brussel geh. bew. 7 5 0 Frar.kfort motregen 7 3 oa Genève geh. bew. 2 -1 0 Londen mist 9 4 0 Luxemburg mist 8 2 0 Madrid geh.bew. 12 3 1 Mnlorca zw. bew. 15 9 10 Milnchen onbew. 5 -3 0 Nice onbew. 15 5 0 Parijs mist 3 0 0 onbew. 16 3 0 Wenen zw. bew. 8 1 Zürlch mist 1 -3 0 WARSCHAU (Reuter, AP, DPA) De leider van de Russi sche communistische partij, Leo nid Brezjnew, is gisteren in War schau aangekomen. Men ver wacht, dat hij een rede zal hou den over de buitenlandse politiek op het zesde congres van de Poolse communistische partij, dat vandaag in de Poolse hoofd- Van een correspondent SOEST Twee jongemannen kwamen om het leven toen, een personenauto in een bocht van rijksweg I-b in Soest tegen een boom botste. Drie andere inzit tenden werden gewond. De po litie vermoedt dat de auto met hoge snelheid reed toen het on geluk gebeurde. De slachtoffers zijn de 21-jarige schilder E. van Manen en de 23-jarige pluimvee houder P. Bettink. ROTTERDAM De 25-jarige stu dent A. Goedkoop uit Heemstede is gistermorgen vroeg met zijn auto in de vaart langs de Overschiese Klei weg in Rotterdam gereden en ver dronken. Twee politieagenten, die spoedig na het ongeluk ter plaatse waren, sprongen in het water en kon den één inzittende van de auto, de 19-jarige schoonheidsspecialiste M. de Wilde uit Schoonhoven, redden. Toen de agenten samen met brandweerlie den de student uit de auto gehaald hadden bleek die reeds te zijn overle den. ROERMOND Op de Heinsber- gerweg in St Odilienberg is de 37-ja- rige L. E. H. van Cruysbergh uit Te- gelen met zijn auto tegen een boom gebotst en omgekomen. BLIJHAM De 23-jarige J. Moed uit Wedde is in Blijham met zijn auto tegen een boom gebotst en omgeko men. Bij een routinecontrole door de rijkspolitie reed hij met grote snel heid door nadat een politieman een stopteken gegeven had. Even later was hij op slag dood. BEEMSTER De 61-jarige me vrouw Ed. A. Pas-Blonk uit Amster dam is op de Purmerenderweg in Beemster, waar zij zojuist uit een autobus gestapt was. door een perso nenauto gegrepen. Kort daarna is zij overleden. ERMELO De 68-jarige W. J. Sluitman uit Amsterdam is omgeko men toen de auto waarin hij neereed op de weg Amersfoort - Zwolle onder Ermelo over de kop sloeg en in een berg terechtkwam. De auto werd be stuurd door zijn vrouw, die tij het inhalen de middenberm raakte en de macht over het stuur verloor. Zij werd zwaar gewond. ROERMOND De 71-jarige P. H. Moonen uit het Limburgse Roggel is in Horn door een auto gegrepen en gedood toen hij per fiets een voor rangskruising opreed. EINDHOVEN De 15-jarige J. Faas uit Eindhoven is gisteravond om het leven gekomen toen de b. omfiets waar hij achterop zat van achteren door een auto werd aangereden. TILBURG In de nacht van za terdag op zondag is in Tilburg de 69-jarige W. Knibbeler aangereden door een auto. Hij overleed in het ziekenhuis. De auto sloeg ovsr de kop toen de bestuurder probeerde het slachtoffer te ontwijken. GRONINGEN In Groningen is in het ziekenhuis overleden de 70-jarige J. H. Hillenga uit Termunten. De heer Hillenga verongelukte -)iina een week geleden met zijn oromfiets. Over de oorzaak van het ongeluk is niets hekend De heer "illenga is niet meer hij kennis geweest DEN HAAG Gisteren omstreeks middernacht zijn op de NHkerker- straat onder de gemeente Putten de twee inzittenden van een personen auto omgekomen, die in de mist op de linker weghelft in botsing was geko men met een andere personenauto. Het zijn de 18-jarige F. de Koning, d'e de waeen bestuurde, en de 19-jari ge A. C. H. Bonoufies, beiden uit Put ten. De bestuurder van de andere auto, de ongeveer 20-jarige H. Kas uit Nij- kerk werd ernstig gewond. SOEST De Schoenenwinkel Van Bata te Soest is tijdens het weekeinde voor het grootste deel leeggeroofd. Toen de inbraak gisteren werd ont dekt bleek er voor 30.000 aan schoeisel en kousen te zijn gestolen. De inbrekers zijn via een opengebro ken deur aan de achterzijde de win kel binnengedrongen. stad begint en vijf dagen zal duren. Ook de Roemeense partijleider Ceaucescu en zijn Bulgaarse collega Zjikow zijn gisteren in Warschau ge arriveerd. Uit het door het Poolse partijblad Triboena Loedoe gepubli ceerde rapport van het centrale comi té van de Poolse partij, dat aan het congres zal worden voorgelegd, blijkt dal er na de machtswisseling in Po len, nu een jaar geleden, rond 100.000 mensen uit de partij zijn gestoten. De partij, zo zegt het verslag, heeft zich „ontdaan van de passieve leden, die niets hebben bijgedragen om het ge zag van de partij sterker te maken en zich onverschillig of zelfs vijandig hebben getoond". De partij telt op het ogenblik 2.27 miljoen leden. Ongeveer de helft bestaat uit arbeiders en boe ren. In het verslag van het centrale co mité wordt de voormalige partijlei ding met Gomoelka aan de top op-, nieuw vele fouten op het gebied van' de economische en maatschappelijke politiek verweten. De nieuwe partij leiding, aldus het verslag heeft door haar besluiten de stèun verkregen van de arbeidersklasse en het groot ste deel van de bevolking. Deze be sluiten hebben de economische ont wikkeling bevorderd, het leven van de bevolking verbeterd en de maat schappelijke betrekkingen verstevigd. De Sowj et-Unie, zo besluit het ver slag, heeft van het begin af de nieu we besluiten goedgekeurd. Van een verslaggever AMSTERDAM Precies 140 jaar nadat het Nederlands-In dische gouvernement kisten met bijbels in beslag nam, is een ge heel nieuwe vertaling in het In donesisch van het nieuwe testa ment gereed gekomen, die in een oplage van duizenden gaat ver schijnen. Het eerste exemplaar is overhandigd aan de minister van godsdienstzaken prof. Mouk- ti Ali, een moslim, die het Indo nesisch bijbelgenootschap prees voor deze uitgave. Het was in december 1831 dat in opdracht van het gouvernement in het toenmalige Nederlands Oost-Indië drieduizend nieuwe testamenten in het Javaans vernietigd werden, om dat de Nederlandse gezagshebbers niet wilden dat de Javaanse bevolking in contact zou komen met het christen dom. In een rapport schreef ambte naar Baud dat de bijbels in beslag Van een verslaggever AMSTERDAM Ds Ype Schaaf, secretaris binnenland van het Neder lands Bijbelgenootschap, legt per 1 januari 1972 zijn functie neer. Op verzoek van het hoofdbestuur zal hij twee tijdelijke opdrachten aanvaar den van de wereldbond van bijbelge nootschappen. Hij zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheid te ko men tot een imago-verbetering van het werk van de bijbelgenootschap pen in Europa. Bovendien zal hij een audiovisuele presentatie ontwerpen voor de eerste algemene assemblee van de wereldbond van bijbelgenoot schappen in Addis Abeba, Ethiopië, die in september bijeenkomt. Het hoofdbestuur aanvaardde na overleg met de staf binnenland een nieuwe structuur. Besloten werd de verantwoordelijkheid voor het bin nenlandse werk bij een staf-team te leggen waarvan de heer Jan .J van Capelleveen, nu secretaris voor pers en publiciteit, voorzitter wordt met de opdracht het werk te coördineren en de relaties naar buiten te beharti gen. Ds. .J Broertjes wordt secretaris en zal het bureau en de binnenlandse organisatie leiden. De heer R. van Holst Pellekaan blijft hoofd van de afdeling bijzondere activiteiten waarin de afdeling van mevrouw H. R. Breebaart-Kraemer, jeugdsecreta- resse, o mgezet in een „educatieve dienst", wordt opgenomen. De afde ling bijbelgebruik onder leiding van ds W. C. Verstoep, die tot nu toe ook onder „binnenland" ressorteerde, be hoort voortaan vanwege de vele con tacten met het vertaalwerk bij de af deling vertalingen. genomen werden „opdat de rust van het schone en rijke Java, de voor naamste hulpbron van onze Indische financiën, niet wordt in de waagschaal gesteld". Deze eerste bijbelvertaling in het Javaans was gemaakt door de Duitse zendeling Brückner. Hij kreeg toe stemming om zich in Midden-Java te vestigen in de tijd dat nederlanö overheerst werd door Napoleon en Nederlands-Indië in handen was van de Britten. Hij woonde eerst in Se- marang en later in Salatiga en ver taalde het nieuwe testament in het Javaans. De bijbel werd gedrukt op de drukpersen van de bekende Britse zendeling William Carey in Serampo- re, India. De Nederlandse ambtenaren heb ben ondanks de inbeslagname de ont wikkeling niet kunnen tegenhouden. Er ontstond een kerk op Midden-Ja va, die vooral de laatste jaren zeer sterk is gegroeid. Om het nu verschenen nieuwe tes tament aan te kunnen bieden voor een prijs die de gemiddelde Indone siër ervoor kan betalen wordt deze maand in veel kerken een speciale collecte voor het Nederlands Bijbel genootschap gehouden, die geheel ten goede komt aan de bijbelverspreiding in Indonesië. De gereformeerde kerken beschik ken weer over een officiële uitgave van hun kerkorde. In 1959 gaf de ge nerale synode al opdracht om deze uitgave samen te stellen. Dat het zo lang geduurd heeft voor het boek van de pers kwam, is een gevolg van het feit, dat latere synoden telkens nieu we opdrachten tot wijzigingen van bepaalde artikelen gaven. De eerste exemplaren van de nieu we uitgave zijn door prof. dr. D. Nauta namens het betrokken depu- taatschap aangeboden aan het mode- ramen van de generale synode. De uitgave is verschenen bij J. H. Kök te Kampen en kost ƒ4,95. Het is de be doeling dat ook nog een grotere los bladige uitgave wordt samengesteld, waarin ook alle bijlagen zijn opgeno men^ NED. HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Hasselt (Ov.), drs K. Exalto te Noordeloos; naar Katwijk aan Zee, D. W. Koelman te Geldermalsen, die bedankte voor Koudekerk a.d. Rijn. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Ulrum, kand. W. Pou- welse te Apeldoorn. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepbaar: kand. P. Brongers, Biltseweg 10, Bilthoven. Er wordt in onze tijd sterk de nadruk op gelegd dat de kerk het geestelijk leven dynamisch moeten zijn. We zijn ondei klinkt het telkens weer. We mogen niet stil staan, statisch Er is groei, ontwikkeling nodig. Dat is bijbels. Dat houdt verband met het „Gaat", dat God i tot Abram en Cristus tot de apostelen.Maar al te vaak wordt1 onze tijd vergeten dat je niet kunt gaan zonder verlaten. Abram moet gaan uit zijn land, zijn maagschap en zijn fai De liefde voor de God die zich aan hem geopenbaard heeft, drie liefdes die de mens van nature heeft in een totaal ai licht. 1 Daar is de vaderlandsliefde, die zo gemakkelijk ontaard in nt nalisme, dat het eigen land stelt boven alle andere. De Bei nende Kirche in Duitsland in de jaren dertig, mannen als Ti en Niemöller moesten Gods liefde daar boven stellen. Daar is liefde voor het stamverband. De stam is er niet meer, maan jj zijn er die andere verbanden waarin we leven. Onze sociale sta ding, het vakverbond, zelfs de kerk waar we in geboren zijn. I loof kan ons ineens dwingen om onze liefde voor God te stel boven onze liefde voor de verbanden waarin we geboren of j 1 plaatst zijn. We lezen vandaag Genesis 2:15-20. Prins Claus nam gistermorgen op Schiphol afscheid van de ambassaE van Tanzania in Nederland (midden) en diens secretaris (links), vóór k vertrek naar Dar es Salaam, waar hij Nederland gaat vertegenwoordigeni de viering van Tanzania's tienjarig bestaan als onafhankelijke staat. PrJ Claus kent Tanzania goed: hij bracht er tot zijn twaalfde jaar zijn jeugd dda fl en later, toen hij diplomaat in Bonn was, had hij nog vaak contact met hiVi land. Bij het officieel bezoek aan Ethiopië (twee jaar geleden) maakte i m Prins met prinses Beatrix een reisje naar Tanzania. Vrijdagmiddag won \i de Prins op Schiphol terugverwacht. |b< BERLIJN (DPA, Reuter, AP, UPI) De Interduitse onder handelingen ter uitwerking van de vier-mogendheden-overeen- komst over Berlijn zijn zaterdag kort voor de eindstreep nog op een dood punt gekomen. Terwijl de Westduitse staatssecre taris Egon Bahr en zijn Oostduitse ambtgenoot Michael Kohl hun ge sprekken over akkoorden voor het doorgaande verkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn vrijdag tot een goed einde brachten, werden de op een tweede vlak gevoerde onder handelingen over een regeling van de bezoeken van Westberlijners aan Oost-Berlijn en Oost-Duitsland zater dagmorgen vroeg afgebroken. De Westberlijnse delegatie, onder leiding Het Algemeen Nederlands jeugd- verbond hield gisteren een demons tratie in Amsterdam tegen een even tuele bromfietsbelasting, waarbij men knetterend zijn ongenoegen liet blij ken. NAPELS (Reuter, AP) De politie van Napels heeft zaterdag twee man nen gearresteerd op beschuldiging van „opzettelijke en ernstige brand stichting en meervoudige doodslag" Zij zouden volgens de politie afgelo pen woensdag een drie verdiepingen hoog flatgebouw in Frattaminore in brand hebben gestoken. Dit gebouw stortte ineen, na een explosie van gascilinders, die was veroorzaakt door een hevige brand, welke naar men meent in een meubelzaak was begon nen. Vijftien mensen kwamen om het leven, terwijl zes verwondingen op liepen. Eén van de gearresteerde mannen was Rafaele Donelli. de eigenaar van het gebouw, dat door vijf gezinnen bewoond werd. De tweede Francesco Mazzili, die gewond werd. Volgens de politie zouden ook twee broers, die bij de explosie om het leven kwamen, in het komplot zijn betrokken. De be doeling was om de verzekeringspre mie van ongeveer 100 miljoen lire (een half miljoen gulden) te incasse ren. Daar zit je dan. Het feest was voorbij. De stapel papieren, dozen, rommel, de lach die nog kriebelt en de grote verbazing blijft. De verba zing om de Sint, die maandenlang ook maar de vaagste wensaandui- ding opgetekend moet hebben. Nee, ik ga niet zeggen, wat er al lemaal als verrassing was. Dan zou iedereen dadelijk ook al mijn zwak heden kennen. Maar daar zit je dan. Helemaal in roze gemoedsrust gedompeld. Even terug naar het maatschappelijk le ven. De televisie aan. Nou ja. eerlijk gezegd, ik wilde graag Willeke Al- berti zien, die door Ad van Lange- bent geïnterviewd zou worden. En laat ik me nou, nota'oene op Sinterklaasavond, temidden van mijn tevredenheid, daar een emmer koud water over me 'heen krijgen. En kwaad worden....! Om dat ongelooflijk brutale frag ment van het Boekenbal. Voor wie het niet gezien heeft: op het Boe kenbal, u weet wel, dat wilde feest waar de clou is dat alle versieringen door de bezoekers gesloopt en ge roofd worden, als opperste uiting van hun intellectueel peil, op dat Boekenbal zong Willeke een liedje. Het liedje moest gejureerd worden en wie anders dan opperkunstken- ner Pierre Jansen hoort in zo'n jury. Willeke Nou het oordeel van meneer Pier re was. dat „juffrouw" Alberti het voor haar doen heel aardig gedaan had in „dit milieu". Milieu dan eigenlijk wel met een hoofdletter en juffrouw Alberti met een minimaal klein lettertje... Ik vond het nogal sadistisch om dit filmfragment in het interview in te lassen. Willeke nam het gelaten. Zoals je een mislukte sinterklaas surprise neemt. Maar zei wel, dat ze na Pierre Jansens orakel in 'naar kleedkamer had zitten huilen. Ik meet me niet met een Willeke, maar ben er van overtuigd, dat ik de slungel een draai om zijn oren zou hebben gegeven! Onvoorstelbaar, dat een clown als Pierre Jansen zo straffeloos een hardwerkende, moedige jonge vrouw kan beledigen en dat nog wel in een zaal beladen met een „intellectueel" publiek. En dat heel, toch zo demonstreer- derig Nederland, daar toen niet te genop is gekomen! Ik heb het niet eerder geweten, maar anders.... Enfin, nou is het toch lekker nog gezegd. Niet in de sfeer van het Sinter klaasfeest, maar dat was het inter- view ook niet. Overigens nam Willeke het mees terlijk en distantieerde zich met al lure van het oude zeer. Bewijs te meer van het ongelijk van Pierre Jansen! van Ulrich Müller weigerde vrijdag nacht de parafering van de tot dusver met de Oostduitse delegatie bereikte resultaten met het motief, dat op en kele punten geen overeenstemming kon worden bereikt. Aan Westberlijnse zijde bleef men bij het. beginsel, dat er geen enkele beperking aan de duur van de bezoe ken van West-Berlijners aan het oos ten mag worden gesteld. De DDR wil deze bezoeken beperken tot maximaal dertig dagen. Verder bestaan er me ningsverschillen over het meenemen van auto's door Westberlijners. Verwarring In West-Berlijn heerste door de on verwachte strubbelingen grote ver warring. Volgens welingelichte krin gen zijn het sommige leden van de rechter-vleugel van de regerende so ciaal-democraten geweest, die op het laatste moment roet in het eten heb ben gegooid. Tot diep in de nacht van vrijdag op zaterdag zwoegde de Westberlijnse onderhandelingsdelega tie aan de ontwerptekst om de be zwaren van politici van eigen kant zoveel mogelijk weg te nemen. Maar tegen half vier in de nacht kwam de Westduitse delegatieleider, Müller. die verscheidene keren tussen Oost en West-Berlijn heen en weer gereisd was voor ruggespraak, uit de verga dering met de Oostduitse delegatie met de mededeling: „We hebben nog geen overeenstemming bereikt". De staatssecretarissen Bahr en Kohl, die al die tijd hadden zitten schaken in afwachting van het resul taat van de onderhandelingen tussen de West- en Oostberlijners, gingen uiteen zonder een nieuwe afspraak te maken. Wel besloten ze telefonisch contact te houden. Het Oostduitse partijblad Neues Deutschland schreef gisteren, dat door de afwijzende houding van de Westberlijnse burgemeester Klaus Schütz, de ondertekening van de ont- werp-overeenkomst „oo het laatste moment is getorpedeerd". Schütz was het. volgens het blad, aanvankelijk met alle punten van de overeenkomst eens. Ook over tijd en plaats van pa rafering bestond reeds overeenstem ming. In de vroege zaterdagmorgen kwam Schütz echter met „een nieuw pakket voorwaarden, dat inmenging in de binnenlandse bevoegdheden van de DDR betekent". De Westduitse regeringswoordvoer der Conrad Ahlers, liet gisteren in Bonn weten, dat de Westduitse rege ring ervan uitgaat, dat ook de laatste hindernis bij de onderhandelingen tussen de vertegenwoordiger van j' Westberlijnse senaat Müller, en p Oostduitse staatssecretaris, Kohr 5 overwonnen kan worden. Oost-Duitsland heeft gisteren voor gesteld de Berlijnse muur met kerst mis al vior Westberlijners open t stellen, als West-Berlijn alsnog ak koord gaat met de regeling, die hé zaterdagmorgen vroeg verwierp. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. snavel van een vogel, 5. deel van de mond. 8. boertige naboot sing, 10. voorteken, 12. tegenstelling van breed. 14. ventilator, 15. scheepsvloer, 17. badplaats in Duitsland, 18. soort kers, 20. peulvrucht, 21. verschil tussen bruto en netto, 22. soort kaartspel, 24. duivenhok, 26. muzieknoot, 27. loot, 29. Spaanse lengtemaat, 31. Myth, figuur, 32. slot, 33. plaats in N.-Br., 34. wand versiering. Verticaal: 2. plaats in Limburg, 3. oude inhoudsmaat, 4. soort hamer, 5. waterplant, 6. honingbij, 7. buitenkans je, 9. priem, 11. stof, 13. purperkleurige herfstbloem, 15. naaktkieuwige slak, 16- keukengerei, 18. harde klap, 19. smal stuk hout, 23. rijtuig, 24. baan voor bal spel, 25. sloom, 27. verharde huid, 28. doortochtgeld, 30. tussenzetsel, 31. wa tering. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. dadel. 5. leges. 10. ikat, 12. eelt, 13. Ne. 14. stoer. 17. Io. 18. Gré, 20. oor. 21. Ase. 22. ik. 24. An, 25. snor. 26. maki. 28. de. 30. p.e., 32. ore, 34. aam. 36. roe, 38. ra, 39. aster, 41. en, 42. egel, 44. aalt, 46. lente, 47. Spree. Vert.: 1. dingo, 2. aker, 3. da, 4. ets. 6. eer, 7. ge, 8. Elis, 9. stoet, 11. loon. 15. To, 16. er, 19. einde, 21. anker, 23. koe, 24. aap, 27. morel, 29. maté, 31. rente, 33. ra ge, 34. as. 35. me, 37. oele, 39. alt, 40. rap, 43. en, 45. ar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2