FC DEN HAAG BEDWONGEN Wout weer van Meeteren matchwinner Den Bosch: schietschijf Ajax voor Sensatie Chrystal Palace SEIKO Ajax-Tweirte vervroegd Okker derde in Abidjan Bridgetitel naar Italië miJ MAANDAG 6 DECEMBER lc; DEN HAAG FC Den Haag staat in meerdere opzichten la ger genoteerd op de voetbalmarkt dan ADO een jaar geleden. In de competitie blijft het aantal tot nu toe veroverde punten bene den de verwachtingen (gisteren raakte Den Haag door het gelijke spel tegen Telstar opnieuw verder achter), terwijl ook de belang stelling voor de nieuwe combinatie (mede maar niet uitsluitend door de mindere prestaties) in Den Haag nog steeds onder de toch wel te optmistische berekeningen blijft. Sombere geluiden rond een elftal dat vorig seizoen in vrij wel dezelfde samenstelling (de fusie met Holland Sport immers leverde alleen Jacques Rogge veen en de nog altijd geblesseer de Paul Roodnat op, terwijl Lex Schoenmakers vertrek een ge voelige aderlating bleek) aan zienlijk enthousiaster van zich deed spreken. Is FC Den Haag zwakker geworden, worstelt het tegen een inzinking, is het men taal niet meer tegen de druk (de fusie riep nog hogere verwach tingen op) opgewassen. ■fe Stilstand Het antwoord, dat FC Den Haag zelf niet kan geven, bestaat waar schijnlijk uit een reeks van faktoren, waarin één aspect overheerst FC Den Haag heeft in de tur'rJulente ont wikkeling van het voetbal een pas op de plaats gemaakt in plaats van de noodzakelijke extra stap om vooruit te komen. Een extra stap overigens die de gemeente in het fusieplan wel toezegt, maar die nu nog steeds niet is gerealiseerd. Den Haag heeft vorig seizoen een niveau bereikt, dat niet meer kan worden overtroffen; hoe het ook vecht, hoe groot de wil en hoe sterk de inzet ook is. In het duel tegen Telstar (van oudsher een tegenstan der die de Hagenaars slechts moei zaam bedwingen) bijvoorbeeld vocht FC Den Haag met een overtuigende overgave. Telstar, naar Den Haag ge komen om in de reeks 'zware-vier' (Ajax, Twente, Den Haag, Sparta) het eerste punt te veroveren, liep daar door in de eerste helft een achter stand op. Die Haagse voorsprong stelde Sjaak Roggeveen met kopbal (uit een voor zet van Thijs Wijngaarde die Theo van der Burch, die de voorkeur aan negentig minuten in het b-elftal geeft boven een onzeker aantal minuten in het eerste, deed vergeten) reeds na acht minuten veilig. FC Den Haag slaagde er weliswaar niet in om zich tot rust meer dan nog een tweetal kansen te scheppen, Telstar was toen echter ook net te weinig inventief om Henny Ardesch (vervanger van de geschorste Ton Thie) onder vuur te kunnen nemen. Telstar-trainer Jan Rab typeerde de strijd zoals die zich toen ontwikkelde met: „Wij speelden vrij matig en ook wat geïntimideerd. Wij trokken bij een sliding op het middenveld terug, alsof we met de DEN HAAG De besturen van de FC Twente en Ajax zijn overeengekomen de wed strijd AjaxTwente op zater dagavond 18 december te spe len in plaats van zondag 19 december. De aanvang van de wedstrijd is gesteld op 19.00 uur. Dat reeds om 19.00 uur wordt begonnen is gelegen in het feit dat spelers en sup porters van Twente anders geen treinverbinding meer hebben om dezelfde avond weer thuis te zijn. •fe Trouwen Victor Esparra, doelman van een van de elftallen van Na- cional, houdt niet van talmen. Vergeefs heeft de voetballer uit Montevideo echter getracht die drang tot snel handelen tot het uiterste uit te buiten. Direct na het rustsignaal in de wedstrijd tegen Bella Vista verliet hij het terrein, haastte zich naar de kerk waar zijn nerveuze bruid wacht te. Na afloop van de huwelijks plechtigheid wilde de bruidegom terug naar zijn kameraden op het sportveld. Een poging die een eer ste echtelijke twist opleverde. Niet ten onrechte zei zijn bruid: een helft voor de voetbalsport, maar de andere voor mij. Recht vaardiger kan het toch werkelijk niet. Gestaakt DEN HAAG De voetbal wedstrijd in de 4e kl C van zuid 2 tussen RKTSV en Egge werd door de scheidsrechter, de heer Bierbaum uit Roermond, een kwartier voor het einde gestaakt. Er waren in deze ontmoeting reeds diverse incidentjes geweest die de gemoederen van de spelers hoog hadden opgezweept. Op een gegeven moment verscherpte de onplezierige verstandhouding zich dusdanig dat de heer Bierbaum het wenselijker achtte, in ver band met de te verwachten ern stige moeilijkheden, deze wed strijd voortijdig te beëindigen. De stand was op dat moment 10 in het voordeel van RKTSV. Voetzoeker SANTIAGO Een zeer krach- I tige voetzoeker die tijdens een voetbalwedstrijd in de Chileense hoofdstad Santiago op een tribu ne werd afgestoken, heeft twintig gewonden veroorzaakt. Het uit eenspattende projectiel trof tien- I tallen mensen, die in ziekenhui- zen moesten worden behandeld. tenen voelden of het water niet te warm was. Advocaat en Kila echter zetten wel door". •fe Doorzetten Dat doorzetten resulteerde niet in een grotere voorsprong. Daarvoor sta ken niet alleen centrale verdedigers De Vries en Van Essen in een te ster ke vorm, maar miste Den Haag #ok de aanvalskracht. Wietse Couperus bijvoorbeeld, hoewel dit seizoen niet slecht in uitwedstrijden, zocht tever geefs naar iets dat in de verte op vorm zou kunnen lijken, terwijl Ha- rald Berg zich gemakkelijker achter de voorhoede dan op de rechterspits- plaats beweegt. Maar Vaclav Jezek kan op het Zuiderpark tegen Telstar moeilijk van een 442 opstelling uitgaan. FC Den Haag vocht, maar moest in de tweede helft (toen ook het publiek meer bij de strijd betrokken raakte) toch terrein prijsgeven. Jan Rab droeg min of meer een verklaring aan. toen hij FC Den Haag in verge lijking met FC Twente, waarvan Telstar een week terug met 02 ver loor, harder noemde maar tevens minder bekeken, minder intelligent. Telstar toonde dit duidelijk aan, want het drong FC Den Haag taktisch vooral sterk terug. Rab had in de rust zijn spelers voorgehouden dat de oogst van twee schoten in de richting van het doel van Ardesch wel wat pover was voor een ploeg die in ieder geval één punt wil veroveren en ver der U-eidde hij het aantal spitsen uit tot drie door weer een beroep te doen op Dick Bond. Een greep die Rab na afloop met vreugde stemde, want Bond bleek in die tweede helft uiterst nuttig en maakte bovendien beide doelpunten. •fe Tactisch zwak Dit agressievere Telstar werd door De Vries (links) is Mansveld te snel af. Den Haag slechts met grote moeite opgevangen. Want in plaats van Je- zeks oproep tot nog meer pressie voetbal te honoreren, liet Den Haag zijn tegenstander komen. Taktisch een zwakke zet, die uiteindelijk ook tot het verlies van één winstpunt leidde. Voor Jezek een ontmoedigende gang van zaken, dit verzaken van de opdrachten. Toen hij bijvoorbeeld Couperus verving door de defensieve Simon van Vliet om de voorsprong vast te houden, ging diezelfde Van Vliet herhaaldelijk ver naar voren. Attractief Den Haag verspeelde zijn voor sprong in een attractieve slotfa se. Nadat eerst Sjaak Roggeveen het Zuiderpark tot enthousiasme had gebracht door als vanouds door de Telstar-defensie te glij den, rpaar zijn solo ongelukkig afrondde met een schot op de lat, zorgde Bond met een schot SCHIEDAM Het treffen tus sen SVV en De Volewijckers kende op de kop af slechts twee sensationele minuten. Dit waren de laatste minuut van de eerste helft en de derde minuut van de tweede speelfase. Toen namelijk kende scheidsrechter Hoppen brouwer twee strafschoppen toe, één aan SVV en één aan de Am sterdammers. Deze twee penal ties hadden echter geen enkele invloed op de einduitslag. Deze bleef 10 in het voordeel van SVV door een doelpunt van Wout van Meeteren, kort voor rust. SVV De Volewijckers gaf bij vlagen zeer aantrekkelijk voetbal te zien. Niet direkt hartverwarmend voetbal, maar toch van een niveau dat men van twee eerste-divisie- teams mag verwachten. Beide forma ties combineerden er lustig op los en er leken veel doelpunten te gaan val len. De ruim tweeduizend toeschou wers kwamen echter bedrogen uit. Zowel van de kant van de Schiedam mers als van de kant van De Vole wijckers bleek men niet in staat om het beslissende schot los te laten. Het was zelfs zo, dat het beslissende pass- je al onzuiver en slecht geplaatst was. Vanzelfsprekend bleven derhal ve vele doelpunten uit. SW begon zeer sterk. Via de snelle rechtsbuiten Flip Waardhuizen wer den vele aanvallen op het doel van De Volewijckers ondernomen. Zij wa ren echter alle gedoemd te mislukken, SVV's middenvelder Ben Poot in want te dikwijls werd er onzuiver duc, me) drie ïcrdcdigers vsn De gespeeld, zodat de verdediging van de v I U Amsterdammers zonder moeite oprui- voiewi|CKers. ming kon houden. Dit ging zo voort tot twee minuten voor rust, toen de defensie van De Volewijckers voor off-side bleef staan en Van Meeteren alleen voor de Amsterdamse doelman De Vries verscheen. De robuuste Schiedamse aanvoerder maakte geen fout: op zijn listige boogballetje had De Vries geen antwoord meester Ger Blok aanvallend niet tot zuiver voetbal in staat wa ren. Terecht bleven doelpunten uit. zodat SW de, misschien ge flatteerde, 10 zege greep. dat meer op een voorzet leek voor de eerste schrik: 11. Nog geen twee minuten later zorgde Aad Mansveld met een kopbal uit een afgeslagen voorzet van Wijngaarde voor 21 (de bal ging tussen twee Telstar-verde digers door, maar geen van bei den deed een poging Mansvelds kopbal alsnog met de hand te keren), maar het was weer Bond, die twee minuten voor tijd Tel- stars verdiende punt veilig stel de. Een via het lichaam van Aad Kila (overigens opmerkelijk sterk spelend) afgesprongen bal bracht hem vrij voor Ardesch. De 27-Jarige Russische gewichtsheffer Adam Gnatow heeft bij de strijd om de Russische titels het wereldrecord in het vlleggewlcht verbeterd met een totaal van 117.5 kilo. Peru heeft zich geplaatst ln de finale van het kwalificatietoernooi, Latijns-Ame rikaanse zone. voor de Olympische Spelen door in Boota met 1—0 te winnen van Uru guay. Wereldrecordhoudster verspringen, de Westduitse Helde Rosendahl (met een sprong van 6.84 meter) heeft in Keulen tij dens indoorwedstrljden het verspringen ge wonnen met 6.35 meter. De Nederlandse halfzwaargewlcht Jan Lubbers heeft tijdens internationale wed strijden in Frankfort voor 2000 toeschou wers op punten gewonnen van de West duitser Wilhelm Janko. in het toernooi om het wereldkam pioenschap baseball voor amateurs heeft Italië vrijdag in Havanna met 9—2 gewon nen van de Nederlandse Antillen. Het was de tweede overwinning uit negen wedstrij den van de Italianen. ABIDJAN Tom Okker heeft de wedstrijd om de derde plaats in het tornooi van Abidjan (Ivoorkust) gewonnen. Okker versloeg Marty Riessen met 61 en 76. Charly Pasarell won het tornooi, door in de eindstrijd met 75 en 63 van Arthur Ashe te winnen. De drie Amerikaanse spelers en Okker zullen tijdens hun Afrikaanse tournee nog wedstrijden spelen in Li breville, Yaoende en Nairobi. Op de tweede dag van het interna tionale tennistornooi in Parijs heeft de Fransman Pierre Barthes een verrassende overwinning behaald op Zeljko Franulovic. Barthes deelt de eerste plaats met Stan Smith, die zijn landgenoot Cliff Richey, na in de tiende game van de beslissende set drie wedstrijdpunten tegen te hebben gehad, versloeg. De uitslagen van de wedstrijden, die zondag werden gespeeld, zijn: Stan Smith (VSt Cliff Richey (VSt) 4—6 6—2 9—7. Pierre Barthes (Fra) Zeljko Franulovic (Zsl) 7—5 4—6 6—3. Jan Kodes (Tsj) Clark Grübner (VSt) 7—6 6—4. Na twee wedstrijddagen Is de stand: l. Barthes en Smith 2t, 3 Ilie Nastase (Roe) 1—2. 4. Kodes 2—2, 5. Grfibner 1-0. 6 Fra nulovic en Richey 2—0. AMSTERDAM Ajax' laatste thuiswedstrijd in de eerste helft van het seizoen is, met FC Den Bosch als tegenstander, het verplichte nummer geworden: Ajax bijna voortdurend in het bezit van de bal en in de aanval; FC Den Bosch slechts sporadisch en dan nog bijna uitsluitend dankzij de sterke middenvelder Kees Krijgh van de eigen helft. Uiteindelijk restte de vraag hoe vaak de bal ondanks de samenscholing in het Bossche strafschop- M gebied achter doelman Van der Pluym zou belanden. Ajax zelf werkte niet mee aan de opeenhoping van spelers voor het doel van FC Den Bosch. Het hield bewust twee a drie spelers in de buurt van de middellijn; aan de acht of zeven overigen overlatend voor de doelpunten te zorgen. Dat het aantal treffers beperkt bleef tot vijf lag voor het grootste deel aan snelle reacties van doelman Van der Pluym of aan het feit, dat de Bossche verdedigers snel bereid waren een hoekschop (26 in totaal: zestien voor en tien na de rust) weg te geven. De Ajacieden weigerden bovendien hun benen meer risico te laten lopen dan strikt nood zakelijk was. Dat ondanks die gemoe delijke houding twee spelers flink ge blesseerd raakten Willy Graauw- mans moest door een zware kneuzing van een bovenbeen zelfs liggend de thuisreis aanvaarden; Johan Nees- kens werd tijdens een kopduel ge troffen, was even buiten kennis en liep een gescheurd oor op was puur toeval. Ook al omdat in de eerste helft de meeste hoekschoppen vielen, bleef voor FC Den Bosch de schade be perkt tot een achterstand van 2—0. Voor het eerste doelpunt zorgde Piet Keizer, toen hij na de vijf dg hoek schop de aanvankelijk weggewerkte bal met een schitterende lob in de bovenhoek liet vallen. Bijna een kwartier voor het verstrijken van dt eerste helft kopte Cruyff een door Mühren in de doelmond gedraaide bal flitsend snel in. 1* Vrij kort na de rust was het aan de slimheid van Blankenburg te danka dat er geen enkele twijfel meer over het eindresultaat kon bestaan. Op de rechtervleugel beland liet hij plaats van een draaiende, hoge voor- zet een strakke, lage bal los. Cruyff hoefde maar twee passen te doen on de bal steenhard in het doel te laten vliegen. Daarna mocht Gerrie Müh- ren laten zien hoe er variatie in het nemen van strafschoppen te leggen is Toen een doorbraak van Cruyf voortijdig eindigde door een lichte heupzwaai, stuurde Miihren Van der Pluym in de linker en de bal in de rechterhoek. Toen Schuurman tussen de Bossche verdedigers heen en weer ketsende bal met de hand raakte, schoot Mühren strak naar de linker benedenhoek. En na afloop maakte de Bossche trainer Jan Rem mers de opmerking van de da» door te stellen, dat scheidsrechter Pijper met het geven van strafschoppen „de sfeer van de wedstrijd niet aanvoel de". Alsof het er in deze „sfeer' kat en muis eigenlijk nog toe deed, dat er strafschoppen werden uitge deeld. Sjaak Swart ontwijkt een sliding van de Bossche verdediger Van Rooy. Nederland vierde ATHENE De Italianen zijn zoals" verwacht, do e™te winnaars gewor den van de Europese bridge-kam- pioenschappen die de afgelopen twee weken in Athene zijn gehouden. Zo wel de Italiaanse heren als de dames sleepten de Europese titel in de wacht. Italië dankte het Europees kampi oenschap bij de heren natuurlijk vooral aan het befaamde koppel Bel- ladonna-Garozzo, die het gehele toer nooi constant bijzonder sterk gespeeld hebben. Vooral in de strijd tegen de grootste concurrent Engeland, groei de het Italiaanse koppel tot grote, hoogte. Het was dan ook vooral aan hen te danken dat de Italianen met 200 wonnen. Nederland werd in het eidklassement eervol vierde. Ook de Nederlandse dames werden vierde, met grote achterstand op de Italiaanse dames. Frankrijk werd tweede en Zweden derde. Modern Masters of Time prestige op de pols Sensatie Toen kwam de eerste sensationele minuut. Rinus Steenbergen, SVV's lange middenvelder, haalde de door gebroken Verweij van Volewijckers onderuit: strafschop. Jan van de Vel den kon de door Piet Boogaard inge schoten bal echter zonder enige moei te uit de hoek pakken. Drie minuten na rust, de tweede, echt sensationele minuut. Waayeo- berg haalde Wout van Meeteren bin nen de beruchte lijnen onderuit: strafschop, wees Hoppenbrouwer. Ben Poot knalde de bal ver buiten het bereik van doelman De Vries naast het Amsterdamse doel. De Volewijckers vatten moed door deze Schiedamse misser. Van der Plas moest plaats ma ken voor Dick Fiene. die de Am sterdamse aanvalslinie meer stootkracht zou kunnen geven. Maar toen pas bleek duidelijk, dat ook de pupillen van oefen- LONDEN Crystal Palace, vechtend tegen degradatie, zorg de zaterdag voor de grote ver rassing in de eerste divisie van de Engelse league-competitie. De ploeg versloeg Sheffield United, een van de kanshebbers voor de titel, met maar liefst 51. Doel punten van John Hughes (2 x) Tony Taylor, John McCormick en van Len Badger, die in eigen doel schoot, maakten alle voor spellingen ten aanzien van de uitslag tot een aanfluiting. Bill Dearden scoorde voor Sheffield United, dat wel een heel slechte dag had omdat ook nog Eddy Colquhoun, aanvoerder van het team, werd opgeschreven. Manchester United versterkte zijn leidende positie en staat nu er 20 wedstrijden zijn gespeeld vijf punten voor op de voornaamste con currenten. De Mancunians maakten tegen Nottingham Forest geen fout en wonnen met 32. Stadgenoot en runner-up Manchester City daaren tegen verloor de belangrijke ontmoe- moest de tweede plaats op de rang lijst aan die oloea laten. Zowel Derby ting met Derby County met 1—3 en County, Leeds United als Manchester City vergaarden 27 punten. De doel- cijfers van eerstgenoemde formatie zijn echter het gunstigst. Weinig hoop Derby County liet Mancester City weinig hoop. Binnen twintig minu ten was de stand al 30 in het voor deel van de thuisclub door treffers van Alan Hinton, die een starfsehop benutte, Ron Webster en Bill Durban. Het enige doelpunt van de ploeg uit Manchester viel na de rust eveneens uit een penalty, die Francis Lee in schoot Een twaalftal spelers uit de eerste divisie kreeg op deze za terdag een boeking. Alleen bij de wedstrijd tussen Derby County en Manchester City trof dat lot, al vijf spelers, t.w. pe internatio- nals Francis Lee, Colin Bell en Mike Summerbee van Manches-- ter en Kevin Hectot en John McGovern van Derby County. I Voor Lee was het de derde maal dat hij in het boek van de scheidsrechter kwam sedert hij zevèn weken geleden een schor- sing van een week en een boete Van 150 pond sterling opliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10