Fr au Aaitje ambassadrice van de Nederlandse kaas Luchthaven bij Goeree zou in twaalf jaar afgebouwd kunnen zijn Nootdorp verzet zich tegen plan Tuinders moeten opschieten met aardgas Voorstel voorziet niet vergaderzaal in bouw Plan drie aannemingsmaatschappijen Deel van strand zou moeten verdwiinen van Strengere eisen bestuurders motorboten Vrede tussen VVV en hoteliers getekend Aanleg zoetivaterkanaal Voltooiing van Provinciehuis Duitsland gek op Hollandse zuivel Bijna alle belangrijke Duitsers kusten E mi lie vw J Toezicht op pri'zen van bejaardenoorden ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 ROTTERDAM Drie aannemings maatschappijen, Adriaan Volker, Bos Kalis Westminster Dredging Group en Van Hattum en Blankevoort, heb ben een plan uitgewerkt om de twee de nationale luchthaven op een eiland voor de kust van Goeree aan te leg gen. In het rapport Falkenhagen wordt bezwaar gemaakt tegen Goeree als mogelijke plaats van de tweede luchthaven, omdat de aanleg van een eiland op de zandbanken van Goeree te veel gaat kosten. Volgens Rijkswa terstaat zal de grondprijs honderd gulden per vierkante meter bedragen. De drie aannemers, verenigd in de werkmaatschappij International Port en Harbour Construction NV, kunnen door een nieuwe methode de prijs echter op twintig gulden houden. Het dertig vierkante kilometer gro te eiland zal zeven- tot achthonderd miljoen gulden gaan kosten. Voor de aanleg van het eiland hebben de aan nemers zes jaar nodig. De bouw van het eigenlijke vliegveld zal ook nog eens zes jaar vergen. De aannemers kwamen tot hun plan, omdat zij menen dat de tweede nationale luchthaven in het zuidelijke deel van de Randstad moet komen. ,Dat zuidelijke gedeelte groeit het snelst", zegt de heer H. B. Burger van de International Port en Harbour Construction. Een vliegveld in de Markerwaard lijkt hem minder aan trekkelijk, omdat Amsterdam toch al Schiphol naast de deur heeft. De drie aannemers zochten daarom naar een plaats in het Deltagebied, en Goeree heeft naar hun zeggen sterke voordelen. „Het leefklimaat in de om geving dient zo weinig mogelijk te worden aangetast door de geluidshin der, die een luchthaven met zich meebrengt, en die in de toekomst ook door meer geluidsarme vliegtuigen ui worden veroorzaakt", schrijven zij heen beknopte beschouwing van het plan. De aanvliegroutes zouden voor namelijk in de noord-zuid richting liggen, boven zee dus. Daarbij'komt, lat de ongeveer tweehonderdduizend jh^hsén (vijftigduizend werknemers eri' gezinnen) die aan de luchthaven verbonden zullen zijn binnen een straal van ongeveer 45 minuten rei zen, woongelgenheid op Goeree Overflakkee en Schouwen zouden kunnen vinden. Het vliegveld zou in eerste instan tie ruim veertig miljoen 'passagiers per jaar kunnen verwerken. Voor hen zouden riante parkeerplaatsen bij het vliegveld worden aangebracht. Het wegennet in het Delta-gebied zou moeten worden uitgebreid. De be staande delta-dammen zouden onmo gelijk die verkeersstroom kunnen verwerken, en daarom denken de drie aannemers aan een brug- of tun nelverbinding naast de bestaande dammen. Tevens zal een railverbin- ding met de randstad worden aange legd. ZANDBANKEN De aanleg van het eiland, dat ge- rtee'teli'k aan de kust van Gneree is vastgeplakt, geeft geen moeilijkhe den. Voor Goeree liggen een aantal zandbanken. H"t water is ondiep. De aanler vin een eMand e'ders in zee, zou veel meer problemen met zich mee breneen »>onrl het «"'and zouden veen rw«re dammen komen te lieeen. v/ord^n mteevnerd a's Pamv heUpn^e. onverded»eende jtrinrlpn. O—p ÏS (""li raciiifapt ^'an d» ervaringen, die Maasvlakte heeft ongedaan. De aanleg van dp twepde nationale luchthaven znu echter de recrea'ic- "'ükhp'ipn in ^et midden-Delta gebied aantasten. Een gedeelte van hel strand ,ran Goeree znu moeten verdwiinen. De zee voor Goeree zou veranderen <n een binnenmeer met een oopervlakte van achthonderd hectare. Goeree en Schouwen zouden DEN HAAG Bestuurders van snelle motorboten zullen in het ver volg hun vaartuig alleen mogen be sturen wanneer ze ook inderdaad achter hun stuur zitten en blijven zitten. Bovendien zal overmatig ge bruik van alkohol van bestuurders, maar ook waterskiërs, strafbaar wor den. D'it zijn enkele aanvullingen en wijzigingen die Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voorstellen aan Provinciale Staten in de verordening snelle motorboten Zuid-Holland. Voor het laatst werd deze verordening ge wijzigd in 1969. De aanvulling van „bestuurder achter zijn stuur" is voorgesteld in verband met de vele ongelukken, die zich de laatste jaren hebben voorgedaan omdat de be stuurder elders in de boot vertoefde. Ged. Staten willen voorts nog aan vullen dat de eigenaar van een snelle motorboot tenminste achttien jaar moet zijn. Bovendien zal de eigenaar van een snelle motorboot in het ver volg voor minimaal honderdduizend gulden per persoon (nu 20.000) en 250.000 gulden (nu 50.000) verzekerd moeten zijn tegen wettelijke aanspra kelijkheid. DELFT Aan een tweeëneenhalf jaar durend conflict tussen de Delftse VVV en de plaatselijke hotel- en pen sionhouders is een einde gekomen. Met ingang van januari gaat de VW weer als vanouds reserveringen boe ken voor hotelgasten en zien de ho teliers er geen bezwaar meer in om overtollige gasten via de Delftse VW toch aan onderdak te helpen. Aan deze wisselwerking werd destijds een einde gemaakt na een verschil van inzicht over de functie van een op gerichte logiesinformatiedienst van de VW. Bemiddelingspogingen van de gemeenteraad en het gemeentebe stuur liepen op niets uit. Drie aannemingsmaatschap pijen willen de tweede nationale luchthaven voor de kust van Goeree aanleggen. Het zwarte gedeelte geeft het eiland aan, het grijze gedeelte de verwachte, geluidsgolven. NOOTDORP De aanleg van het zoetwaterkanaal van Wad- dinxveen naar Voorburg of Delft ter bestrijding van de ver- zilting van het westen is nog steeds een zaak van beroering. Nadat door de provincie dit jaar besloten was een commissie ii. te stellen, die de wenselijk heid moest onderzoeken van het tracé hetzij via Voorburg (voor stel van provincie) of via Delft (voorstel van de gemeente Noot dorp) heeft deze commissie on langs rapport uitgebracht waar tegen door Nootdorp scherp op positie wordt gevoerd. Reden is dat de commissie tot dc conclusie kwam dat het tracé via Voorburg gunstiger zou zijn. „Deze commissie is nauwelijks on afhankelijk te noemen. Twee van de drie leden zijn in dienot van de pro vincie van wie te verwachten is dat zij eerder de provincie zullen steu nen", aldus burgemeester mr. F. Win kel van Nootdorp. Naar zijn mening bevat het door de commissie gepubli ceerde rapport verschillende halve en hele onwaarheden. Hij betreurt het bijzonder, dat bij het advies over de verschillende al ternatieve tracé's nauwelijks aan dacht is besteed aan sociaal-economi sche en agrarische aspecten, terwijl aan de milieuhygiëne en de recreatie ieder slechts ruim een pagina is ge wijd. Vraagtekens De meningsverschillen tussen de provincie en Nootdorp spitsen zich toe op de loop van het zoetwaterka naal dat volgens de provincie en de commissie evenwijdig aan de rijks weg naar Voorburg moet lopen en waarvan Nootdorp meent, dat het ka naal beter bij Zoetermeer in zuidwes telijke richting kan afbuigen in de richting van de aan te leggen roei- baan in het recreatiegebied Delftse Hout. Nootdorp had uitgerekend dat dit laatst genoemde plan veel goedkoper zou zijn, wat echter door de provincie destijds en de commissie momenteel is en wordt bestreden. Achter deze financiële verschillen plaatst Noot dorp de nodige vraagtekens. Burgemeester Winkel vindt het hoogst bevreemdend, dat door de commissie verschillende onderdelen niet zijn onderzocht zonder dat hier voor een motivering is gegeven. Hierbij wees hij op een uitspraak van de commissie in het rapport over de ligging van het kanaal langs de spoorlijn en rijksweg 12: „Met een eventuele verdubbeling van de spoor lijn Den Haag - Gouda is geen reke ning gehouden", terwijl hiervoor geen motief werd genoemd. Ook heeft de commissie een ander alternatief van de gemeente Nootlorp: het trace Tweemolentjesvaart, buiten beschou wing gelaten, omdat, naar burgemees ter Winkel had vernomen, dit geen politiek haalbare zaak zou zijn. De hele gang van zaken bevreemdt Nootdorp en men kan zich daar niet aan de indruk onttrekken dat de pro vinciale voorstellen positiever zijn benaderd dan die van Nootdorp. Voordat het commissie rapport door de provincie behandeld zal worden wil Nootdorp nog eens duidelijk in een memorandum zijn standpunt kenbaar maken. DEN HAAG De glastuinders zul len haast moeten maken met het overschakelen van olie op aardgas, willen ze de faciliteiten die de over heid hun daarbij biedt niet verspelen. In het maandelijkse gesprek tussen minister Lardinois en het landbouw schap is dat deze weck naar voren gekomen. Toen hoge olieprijzen de zorgen der tuinders verzwaarden heeft de minister hen geholpen met een voor schotregeling om het verschil olie- prijs-aardgasprijs te overbruggen, onder voorwaarde dat ze op aardgas zouden overschakelen zodra dat tech nisch mogelijk zou zijn. Voor groen tetelers zijn de voorschotten later omgezet in een premie voor de over schakeling op aardgas. Op het ogenblik echter zijn de tuinders niet zo enthousiast meer voor aardgas, want de olieprijzen zijn een stuk lager geworden. Minister Lardinois, die aan de luchtvervuiling- in kastuinbouwgebieden denkt, maakt zich daar bezorgd over. Vandaar dat hij overweegt de genoemde facilitei ten in te trekken als de tuinders de daarmee geboden mogelijkheden niet of niet voldoende aangrijpen. Het landbouwschap is het met 's ministers houding eens, omdat zij strookt met de maatregelen, die de bedoeling hadden de overschakeling te vergemakkelijken en zo mogelijk te versnellen. DEN HAAG Het onderbrengen van driehonderd ambtenaren in ge huurde kantoorgebouwen zou de Pro vincie per jaar 2.340 000 gulden gaan kosten. Dc bouw van de omstreden Statenzaal met aanverwante adminis tratieve ruimten, een project dat in totaal circa 35 miljoen gulden gaat kosten, zou voor de provincie een volgebouwd worden, wegen en spoor lijnen het land doorploegen. De initiatiefnemers van het plan schrijven, dat „de dagrecreatie in de kop van Goeree momenteel uit enkele duizenden personen bestaat. De toe name hiervan ten gevolge van de aanleg van de luchthaven (een toeris tische trekpleister) zal het inkomsten verlies ten gevolge, van een eventuele vermindering van de verblijfsrecrea- tie (tienduizend personen per jaar) ruimschoots compenseren." Op de vraag of de aannemers daar bij niet voorbijgaan aan het feit dat door de opstelling van de dammen de recreatie in dit gebied in de komende jaren zal vertiendubbelen, geeft de heer Burger toe dat er nadelen aan dit plan verbonden zijn. „In Neder land is het niet mogelijk een luchtha ven aan te leggen zonder nadelen". DIEPGAANDE STUDIE De IHBC heeft het plan ingediend bij alle instanties, die met de tweede nationale luchthaven te maken heb ben. Als reactie hoorden de initiatief nemers, dat „het plan in diepgaande studie is genomen" Mochten die in stanties niets zien in de aanleg van een vliegveld voor de kust van Goe ree, dan zullen de drie aannemers niet meedingen aan de uitvoer van andere plannen (bijvoorbeeld de aan leg van de tweede luchthaven in de Markerwaard). „Wij voeren alleen werken in zee uit", zegt de heer Bur ger. International Port and Harbour Construction is twee jaar geleden op gericht door de drie Nederlandse aan nemingsmaatschappijen om zich wat meer op de internationale markt te richten. De maatschappij heeft op het ogenblik werken in uitvoering in Duinkerken en Zuid-Afrika. De drie aannemingsmaatschappijen hebben gezamenliik twaalfduizend werkne mers in dienst. Het olan voor de aanleg van een vliegveld voor de kust van Goeree is het eerste concrete nlarT voor de tweede nationale luchthaven in Ne derland. ..Het zal daarom wel de no dige kritiek krijgen. Een concreet plan roent nu eenmaal vluager en ge makkelijker kritiek op. Wanneer er nu een uitsewerkt Dlan zou bestaan van bijvoorbeeld een vliegveld bij Steenbergen, dan zal dat een storm van kritiek ontlokken", zegt de heer Burger, die het initiatief van de drie aannemingsmaatschappijen een zeer reële kans geeft. AKEN. De grootste boter en kaashandelaar in Duitsland is, hoe kan het anders, een Nederlander. Het is de heer J. F. Wil- lenise, directeur van het Duitse bijkantoor van het Nederlandse zuivelbureau in Aken, het Niederlandische Buro für Milcher- zeugnisse. Meer bekendheid heeft zijn „kaasmeisje" gekregen. Een rasechte Hollandse met blozende wangen blond haar met vlechten en goed lachs met de mooie Duitse naam „frau Antje". Zeker 85 procent van alle Duitse huisvrouwen kent frau Antje, van de tv-spots, van ad vertenties in bladen als Stern e.d., van posters in winkels van expo sities, uit-de kranten die voortdurend en met graagte schrijven over stunts van het „Niederlandische buro enz. haar taken, en een van de onderdelen van de activiteiten van het Akense zuivelbureau Optreden als er belang rijke voetballers komen, samen met de politie en een groep kaasmeisjes op de fiets, bij liefdadigheidsevene menten en wat al niet. Het bureau in Aken is een van de vier die het Nederlands Zuivelbureau in het buitenland 'heeft. De anderen zijn Londen, Brussel en Parijs. Aken, dus Duitsland, staat wat omzet be treft bovenaan. En dat laatste stelt de 'neer Willem- se met gepaste trots. Hij werkt graag met cijfers, zoals alle zakenlieden. De omzet van Nederlandse kaas zal in 1971 in Duitsland ruim tachtigduizend ton zijn. Deze brengt een omzet van twee miljard gulden. En dat terwijl voor de activiteiten in Duitsland maar acht miljoen is uitgetrokken. Overigens bedroeg de kaasproduk- tie in Nederland zo'n 270.000 ton. Wij zijn nog steeds onze eigen grootge bruikers want daarvan bleef 100.000 ton in ons eigen land. Duitsland staat op de eerste plaats wat onze afname betreft. Toch ziet de heer Willemse nog veel mogelijkheden voor verho ging van het Duitse aandeel in onze export. Hij baseert dat op het kaas- gebruik per hoofd van de bevolking. Frau Antje fungeert als zodanig al vijftien jaar. De heer Willemse en zijn staf (deels Hollands, deels Duits) zijn druk bezig frau Antje tot een kwaliteitsmerk te promoveren. Eigen lijk wordt er binnen de Akense veste touwgetrokken om frau Antje. Want ook de public relations-afdeling wil in het komend jaar vaker met frrfu Antje op de proppen komen. Wie is die Antje?. Op het ogenblik het fotomodel (en boetiekhoudster)Emilie Bouwman uit Heemstede, schoonzus van Mies Bouwman. Het blonde haar is echt, maar de vlechten zijn „aangehangen" en de lach is er ook buiten de came ra's die haar al duizenden keren in allerlei houdingen maar steeds met kaas op de voorgrond of achtergrond hebben vastgelegd. „Ik ben 'nier in Duitsland al zo be kend, dat zelfs taxichauffeurs en vrouwen me herkennen ook al heb ik niet mijn kaascostuum aan", aldus frau Antje de tweede. Want mevrouw Bouwman doet dit werk pas zes jaar. „Het zuivelbureau was mijn eerste grote opdracht. Ik vind het leuk werk. Ik zou best Oma Antje willen worden. Je bent eigenlijk ambassa drice van de Nederlandse kaas. Je komt met veel mensen in contact", aldus Emilie die bovendien de eer heeft door de meeste Duitse hoog waardigheidsbekleders gezoend te zijn. Want het publiek optreden bij alle mogelijke gelegenheden is een van Drukte by de grote stand van het Nederlands Zuivelbureau, een mil- joenenbedryf In Nederland is dat acht kilo en wat onze uitvoerlanden betreft staat Duitsland met 5.1 kilo onderaan. De 61 miljoen Duitsers eten 1,4 kg Ne derlandse kaas. Het zijn vooral Edam en Gouda kaas waarvoor veel propa ganda wordt gemaakt. Er is ook na maak maar dat tracht het Akense zuivelbureau nu te ondervangen door via de reclame in de tv en in bladen de huisvrouw er op te wijzen dat al leen echte Hollandse Edam en Gou- dakaas en alle echte Hollandse room boter te herkennen is aan de afdruk van „frau Antje" op de verpakking. De merknamen Edam en Gouda zijn niet beschermd, het Antje-symbool wel. Frau Antje (Emilie Bouwman) geeft de heer Strauss een stukje kaas Het zuivelbureau in Aken is in fei te een heel groot bedrijf. Er werken liefst 75 man personeel. Daarbij nog diverse districtsvertegenwoordigers. Bij het personeel ook gediplomeerde kookleraressen die op scholen en voor huisvrouwenverenigingen les geven. In een eigen keuken worden recepten uitgeprobeerd die in een recepten boek worden gepubliceerd. Van dit fraai uitgevoerde receptenboek wor den er per week tweeduizend ver kocht. En ook hier is het weer alle maal Frau Antje was de k(l)ok slaat. De heer Willemse weet dat zijn staf hard moet werken om het grote aan deel van onze zuivelprodukten op de Duitse markt te handhaven. Nu En geland in de EEG is gekomen, zal Denemarken minder naar Engeland kunnen exporteren. De Denen, nu al onze grolc concurrenten op de Duitse markt zullen nog eens extra hun best gaan doen, vooral in Duitsland. De heer Willemse weet wat hij doet. Hij probeert via de massamedia een behoefte aan Nederlandse kaas en boter te creëren. Daarbij bewerkt 'nij niet alleen de handel, maar over de handel heen de consument, in casu de huisvrouw die wordt aanbevolen vooral naar onze Nederlandse pro- dukten te vragen. De genoemde huisvrouwendienst is daarvan een onderdeel, de acties in het publiek, de advertenties, de tv- spots maar ook via de echt grote beurzen waarbij de Grüne Woche in Duitsland alle records slaat. Er is een grote mobiele keuken waarmee men op stap gaat. Daarbij behoort een klein legertje van geüni formeerde Hollandse kaasmeisjes. In die grote stand worden allerlei kaas hapjes bereid en verkocht. Het gratis weggeven zoals dat in Nederland ge beurt. heeft men afgeschaft. Dankzij die verkoop kan een groot deel van de tentoonstellingskosten worden te rugverdiend. Op zo'n beurs wordt per dag voor tienduizend gulden aan hapjes, kaas en 'boter verkocht. Op die Grüne Woche komen 500.000 bezoekers. Er worden ruim 20.000 stukjes toast met kaas en ananas ver kocht voor 1,30 per stuk. De totale omzet op exposities waaraan is deel genomen zal voor dit jaar bijna 500.000 zijn. Dat Nederland wat zijn zuivelpro dukten betreft een goede naam heeft in Duitsland mag ten slotte blijken uit de wijze waarop de kranten aan dacht geven aan onze propaganda-ac- tiviteiten. Zo maar een foto van kaas meisjes, kaas en enkele prominenten haalde, zoals dat in vaktermen heet. zeventig kranten, bladen en tijd schriften. Frau Antje. alias Emilie Bouwman kan zich terecht de ere naam geven van meest succesvolle gastarbeidster in Duitsland. jaarlijkse last met zich brengen van 2.065.000 gulden. Deze becijfering geven Gedeputeer de Staten in een vervolg-voordracht voor de voltooiing van het Provincie huis. In de vergadering van de vaste commissie voor advies en bijstand van de provinciale financien was om deze vergelijkende becijfering ge vraagd om een alternatief voorstel ter beschikking te hebben als in de ko mende Statenvergadering van 16 en 17 decembter opnieuw gestemd moet worden over de bouw van de derde vleugel van het Provinciehuis. Bij de vorige vergadering staakten de stemmen over de bouw, waartegen al herhaaldelijk geprotesteerd is. Het genoemde bedrag voor het on derbrengen van de ambtenaren be helst alleen de huisvesting van de ambtenaren en voorziet dus niet in de bouw van een vergaderzaal. De on derhoudskosten van deze kantoren zouden wel lager zijn dan. die van de derde vleugel, maar Ged. Staten mer ken op dat de huren de laatste jaren de neiging hebben te stijgen en dat het bedrag van circa drie miljoen dat al is besteed aan de voorbereiding van de bouw bij het huren van pan den een onnutte investering zou wor den. Ten gunste van de bouw van de nieuwe vleugel noemen GS wat be treft financiën als argumenten de gunstige invloed op de lasten van de uitbreiding van het Provinciehuis door de interne financiering en het ineens afschrijven van een deel van de bouwkosten uit de algemene reser ve. Ged. Staten wijzen er nadrukke lijk op dat beide bedragen in feite niet zonder meer vergelijkbaar zijn, omdat huren alleen maar een ge bruiksrecht oplevert en bouw een waardevol bezit. DEN HAAG Houders van be jaardenoorden zullen in het vervolg geen prijzen en toeslagen in rekening mogen brengen op de huisvesting en verzorging die zij bieden, zonder dat ze daarvoor schriftelijke toestemming van Gedeputeerde Staten hebben. Overtredingen zullen gestragt worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden. Dit zijn enkele voorstellen die G.S. willen doen opnemen in de verorde ning op de bejaardenoorden in de provincie Zuid-Holland. G.S. is van mening dat het preventieve prijzen- toezicht op de prijzen van bejaar denoorden afzonderlijk ter hand ge nomen dient te worden, nu de behan deling van het wetsontwerp door de Staten-Generaal langer uitblijft dan de verwachting was. Jaarvergadering van AR-statencentrale NAALDWIJK De A.R. Staten- centrale Delft, waaronder het gehele Westland. inclusief Vlaardingen en Maassluis, behoren, houdt op zaterdag 11 december de jaarvergadering. Deze bijeenkomst is des middags om kwart voor drie in „De Binnenhaven" te Naaldwijk De voorzitter van de ARP, dr A. Veerman, zal spreken over de samen werking van de christelijke partijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5