FINANCIËLE RECHTEN Op 5 december zij aller credo Gireer snel voor aetie Pedro! Najaarskinderen' zijn vaak beter dan zomerkinderen Mr. Hartsuiker: men moet satire kunnen verdragen Federatie vakbonden hekelt behandeling boeren in Colombia i Koninklijk kerstfeest m dorpshuis Uddel KERKEN TEGEN AFKOOP Eerste paal voor grootste flat woor'emboek voor gastarbeiders Farce Majeure niet vervolgd Bekende liederen voor NCRV-tv Spoed gevraagd De Tijd boekte de 25.000-ste nieuwe abonnee sinds mei Een woord voor vandaag Ministerraad bezorgd over werMoesbe^d ill Van een onzer verslaggevers UDDEL De koninklijke fa milie hoopt op donderdagmiddag 23 december de traditionele kerstfeestviering met het perso neel te houden in het dorpshuis Uddel (gemeente Apeldoorn). Het is voor de eerste keer in vredes tijd dat de koninklijke familie het kerstfeest met het personeel „buitenshuis" viert. Beurtelings vonden tot nog toe de kerstfeestbijeenkomsten in de koninklijke paleizen plaats. Dit maal was het Loo weer aan de beurt, maar dat is inmiddels in handen van de staat overgegaan en wordt ingericht als Oranjemu seum. Het dorpshuis in Uddel is 1 ok tober in gebruik genomen. De Koningin heeft bij de totstand koming ervan steeds hartelijk meegeleefd. In Uddel bevindt zich nog een concentratie van ko ninklijk personeel, dat vooral in de bossen werkzaam is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Kardinaal Alfrink en het moderamen van de hervormde kerk hebben de leden van de Tweede Kamer een nota gezonden, waarin de visie van een aantal kerken is neer gelegd op de financiële verhouding tussen kerk en staat. De kerken voelen het meest voor een nieuwe regeling, waarbij voortgebouwd wordt het rapport van de staatscommissie-Van Wal sum. Van een verslaggever VENLO In Blerick is gistermid dag de eerste paal geslagen voor de bouw van een flat die met in totaal 498 woningen in zestien bouwlagen de grootste aaneengesloten wooneenheid in Nederland gaat worden. Met de bouw is 28.miljoen gemoeid. De bouwvereniging Blaricum zal dit financieren. De voorzitter van de ver eniging zei dat de woningen (luxe, één- tot vijfkamerflats) niet meer dan 275 gulden huur per maand zul len kosten. De eerste woningen van het com plex hoopt men in het voorjaar van '73 te kunnen opleveren. Hierin wordt voorgesteld, de ker ken jaarlijks vijftig miljoen uit te ke ren. Zij willen, dat een staatscommis sie opdracht krijgt, een uitkeringsre geling te ontwerpen, waarin ^en en ander nader kan worden uitgewerkt. De rooms-katholieke kerk en de Nederlandse hervormde kerk hebben de nota gezonden mede namens de evangelisch-lutherse kerk, de algeme ne doopsgezinde sociëteit, de remon strantse broederschap en de oud-ka tholieke kerk. In de loop van de volgende week zal in de Tweede Kamer in tweede lezing een voorstel in behandeling komen, om artikel 185, dat de histori sche financiële rechten van een aan tal kerken regelt, buiten de grondwet te brengen. Wanneer artikel 185 ge- deconstitutionaliseerd is, zal een nieuwe wettelijke regeling dienen te worden ontworpen. Het huidige kabinet stelt zich, evenals het vorige, op het standpunt, dat afkoop van de oude rechten de enige aanvaardbare oplossing is. Thans wordt jaarlijks ongeveer 3,5 miljoen uitgekeerd voor de tracte- menten en pensioenen van de geeste lijken m een aantal Drotestantse Ker ken fdie in 1815 reeds bestonden), de rooms-katholieke en oud-kethoiieke kerk en de israëlische kerkgenoot schappen. De nota van de kerken voert aller lei bezwaren tegen een afkooprege ling aan, zoals de moeilijkheden rond de vraag, wie de rechthebbenden op een eventueel gekapitaliseerde uitke ring zijn (de centrale organen van de kerken, dan wel bepaalde gemeenten of personen) en de discriminatie tus sen de kerken, die wel en die niet eert uitkering ontvangen, welke bij af koop bestendigd blijft De nota gaat overigens niet in op het onlangs verschenen interim-rap port van de commissie-Verdam, die tot taak heeft een uitgewerkte af koopregeling te ontwerpeh. Waarde De kerken gaan de argumenten na, die bij het Tweede-Kamerdebat in februari door regering en kamerleden tegen de voorstellen van de commis sie-Van Walsum naar voren zijn ge bracht. Zij stellen zich op het standpunt dat het godsdienstig-geestelijk leven naast onderwijs en cultuur voor de overheid een waarde dient te zijn, die steun verdient van de overheid als stimulator van het algemeen welzijn. „De kerken en genootschapoen op geestelijke grondslag vormen in onze maatschappij geestelijke basisge meenschappen, wier bestaan indirect van groot belang is voor het geheel van de samenleving." De nota verklaart, dat het tot de taak van de moderne staat behoort om het welzijn van de bevolking in geestelijk, cultureel en maatschappe lijk opzicht mogelijk te maken en te bevorderen. De kerken menen, dat „de samenle ving in het bijzonder ook gebaat is bij iedere vorm van actief geestelijk leven, bij iedere vorm van bevorde ring van het zedelijk en geestelijk welzijn en het wekken van normbe sef en verantwoordelijkheidsgevoel van de staatsburgers". Een staat, die het totale welzijn van de mens beoogt, dient volgens de nota in toenemende mate op de gees telijke aspecten een zwaarder accent te gaan leggen dan alleen maar op materiële welvaart. Volgens de nota zouden niet alleen kerken, maar ook niet-christelijke en zelfs niet-godsdienstige „geestelijke basisgemeenschappen" voor uitkering in aanmerking dienen te komen, met als enige norm een minimumaantal leden van 10.000. Zorgen Dr. Doornbos: niet leeftijd van kind maar plaats in de groep beslissend Van onze onderwijsredactie UTRECHT Kinderen die in de zomer geboren zijn, heb ben meer kans om op school te jnislukken dan najaarskinde ren. Dat hangt samen met de datura van 1 oktober, die door de wet als grens gesteld is voor de toelating van leerplichtige kinderen op de basisschool. Een kind dat net voor 1 oktober zes jaar wordt, kan nog in de eerste klas geplaatst worden terwijl een kind dat in oktober of november jarig is, een jaar moet wachten. Die najaarskinderen blijken minder vaak te doubleren en naar het bui tengewoon onderwijs (BLO of lom scholen) verwezen te worden. Dat blijkt uit onderzoekingen die K. Doornbos verricht heeft, waaruit in 1969 de nota „Opstaan tegen het zit tenblijven" voortkwam en nu een proefschrift „Geboortemaand en schoolsucces", waarop hij gisteren in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Dr. Doornbos stelt dat schoolsucces niet in de eerste plaats afhangt van de leeftijd van het kind. maar van de plaats die het kind wat zijn leeftijd betreft in de groep aanneemt. Een kind dat de jongste van zijn groep (klas) is. heeft meer kans te misluk ken dan de wat ouderen Als de jongsten door zittenblijven of verwij zing naar blo- en lom-scholen zijn uitgevallen, blijkt de positie van de overblijvende jongsten het zwakst te zijn. Een en ander kwam aan het licht toen in 1963 toevallig werd ontdekt dat er veel meer zomerkinderen dan naiaarskmderen tot een lom-school werden toegelaten. Op elke 100 na jaarskinderen werden 160 zomerkin deren op zo'n bijzondere school toe gelaten. Dat gebeurde in de periode Dr. K. Doornbos 1950-1964; twee jaar later was die scheve verhouding al opgelopen tot 100-190. Het aantal lom-scholen blijft toenemen, kinderen met leermoeilijk heden worden in steeds groter getale naar speciale scholen venvezen. Het gewone basisonderwijs blijkt veel kinderen niet goed te kunnen „hel pen". Opvallend was overigens dat het probleem van de zomer- en na jaarskinderen zich voordeed ongeacht het sociaal milieu van de kinderen. Ook hoger onderwijs Dr. Doornbos onderzocht ook hoe het in het voortgezet en hoger onder wijs gaat; ook daar bleken de na jaarskinderen hoger te mikken dan de zomerkinderen en met minder doublures hun einddiploma's te halen. Ook als het om cijfers ging. bleken de kinderen die binnen hun groep de oudste waren, het beter te doen Zomerkinderen (en dr. Doornbos constateerde dat het vroeger toen de kinderen ook in het voorjaar naar school konden, precies hetzelfde was, namelijk een overwicht van de april- kinderen tegenover de maartkinde ren) worden in ons onderwijssysteem dus bedreigd. Dat die kinderen het moeilijker hebben komt door drie factoren. Ze hebben meestal een jaar minder op de kleuterschool doorgebracht dan de najaarskinderen. Daarnaast zorgt het klassikale systeem ervoor dat het on derwijsniveau op een gemiddelde leerling is afgestemd, met gelijke eisen voor ieder kind. En tenslotte worden de leerpresta ties voortdurend onderling vergelij kend beoordeeld, wat gevolgen heeft voor de werkhouding en de motivatie van de leerlingen. Als het onderwijsstelsel niet dras tisch verandert, zal aan het ver schijnsel van de zomer- en najaars kinderen geen eind komen. Dr. Doornbos doet dan ook een paar aan bevelingen om iets te veranderen, zoals eerder in „Opstaan tegen het zittenblijven". Er zouden soepeler aansluitingsmo gelijkheden moeten komen tussen het kleuter- en basisonderwijs; er zouden verticale groepen moeten komen, waarin kinderen van verschillende leeftijden zitten; de onderling verge lijkende beoordeling van prestaties zou moeten verdwijnen en er zou een goede voorlichting en begeleiding van het onderwijzend personeel moeten komen. Investering van mensen is noodzakelijk voor de doorvoering van belangrijke wijzigingen. De kerken wijzen erop, dat de fi nanciering van hun werk nu reeds zorgen baart. De traktementen en de pensioenen bewegen zich op een te laag peil. De zorg voor het centrale apparaat (dat zij onmisbaar noemen voor de leiding van de gemeenten en parochies in deze tijd) gaat een steeds grotere last vormen. Tegenover het argument, dat toch ook de inkomsten van de kerkleden stijgen, zegt de nota, dat ook de kos ten van gezinszorg, maatschappelijk werk, cultuuruitingen niet meer ten volle door de particulier worden be taald. Dit patroon wordt steeds meer gangbaar. „Het psychologisch proces, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat het netto inkomen vrij besteedbaar dient te ziin in de particuliere sfeer en dat bepaalde collectieve voorzieningen beneden de kostprijs kunnen worden genoten, houdt geen halt voor de kerkleden. Een bepaald bestedingspatroon wordt ook hen door de hen omringen de cultuur min of meer opgelegd. De diensten, die de kerken en de genoot schapoen op geestelijke grondslag aanhieden, ziin in zekere zin te be schouwen als „merit goods" goede ren, die (naar de mening van de overheid) tegen kostprijs te weinig zouden worden geconsumeerd." Vijftien procent Volgens de nota behoeft men niet bang te zijn, dat de vrijheid van de kerken door een uitkering volgens de voorstellen van de commissie-Van Walsum wordt aangetast, daar het slechts om ten hoogste vijftien pro cent van de totale lasten van de ker ken gaat. De gereformeerde kerken hebben deze nota niet ondertekend. De gere formeerde synode sprak in 1969 uit, gunstig te oordelen over de voorstel len van de commissie-Van Walsum, gezien vanuit het standpunt van de overheid. De synode maakte echter een reser ve met betrekking tot het door de gereformeerde kerken te zijner tiid in te nemen standpunt ten aanzien van het al of niet aanvaarden van over heidsgelden. Van een onzer verslaggevers VENLO Bij Gesto in Bergen (NH) is in ee noplage van 5000 het eerste Nederlands-Turks woorden boek verschenen. Het is gestoken in de nationale kleuren van de twee landen en kost ƒ19,50. De Turkse gastarbeider Guhor Güven (36), die woont en werkt in Venlo heeft een belangrijk aandeel gehad in de sa menstelling van dit woordenboek, waarover in totaal vier jaar is ge daan. Er staan 12.000 min of meer veel voorkomende Nederlandse woorden tegenover bijna vijftigduizend Turk se. De moeilijkheid die zich voordeed, was vooral, dat men voor één Neder lands woord soms meer Turkse woor den nodig had, wilde men een goed equivalent hebben. De heer Güven, die ruim zes jaar hier werkt als tandtechnicus, heeft bij de samenstelling van dit woorden boek in de eerste plaats hulp gekre gen van zijn vrouw, mevrouw M. Gü- ven-Handgraaf, haar broer en haar vader. Daarnaast heeft ook een Turk se zwager van Güven geholpen bij het boek. Deze is tolk bij de Neder landse Spoorwegen. Van onze radio en tv redactie HILVERSUM Voor .vele vooral oudere kijkers vraagt de NCRV tele visie op dinsdag 7 december a.s. op Ned. II nog eens aandacht voor „Een lied van alle tijden", dat wil zeggen vertolkingen van bekende geestelijke liederen zoals „Ga niet alleen door 't leven", en „Daar ruist langs de wol ken". Koren, solisten, kinderen zowel als instrumentalisten zijn in deze film te horen en te zien. COMMENTAREN De Tweede Kamer heeft deze week de zoveelste ingreep in het militaire straf- en tuchtrecht voor haar rekening genomen, toen een brede meerder heid de oppositiepartijen met de fracties van KVP en ARP uitsprak, dat niet alleen de straf rechtelijke, maar ook de krijgstuchtelijke bevoegd heden van de commandanten sterk moeten worden beperkt bij vergrijpen waarbij de vrijheid van meningsuiting in het geding is. De commandanten zullen dergelijke krijgstuchtelijke vergrijpen slechts met licht arrest mogen bestraffen: mis dragingen die een zwaardere correctie zouden ver gen, moeten volgens de motie-De Gaay Fortman door de krijgsraad worden beoordeeld. Het is een nuttige aanvulling op de brief aan de commandanten waarin minister De Koster alleen de strafrechtelijke overtredingen die met de vrij heid van meningsuiting in verband staan, uit handen van de bevelvoerende officieren had ge nomen en aan de krijgsraad gedelegeerd. De brief en de aanvulling daarop komen tegemoet aan het in deze tijd levende rechtsbesef. De minister zou er verstandig aan doen, de door de Kamer aange brachte correctie tot de zijne te maken door de motie uit te voeren. Wanneer dat gebeurt, zal het geldende militaire straf- en tuchtrecht weer een stukje bevredigender geregeld zijn. Maar daarbij mag best worden bedacht, hoe zuur het is, dat dit stukje is bevochten door militaire zouden zijn geweest, wanneer een minister of een zouden geweest, wanneer een minister of een meer- meerderheid uit de Kamer wat' eerder op het idee zou zijn gekomen, het militaire straf- en tuchtrecht op dit punt bij te schaven. Nu is de laatste tijd vrijwel iedereen het erover eens, dat er in dit straf- en tuchtrecht zoveel te schaven valt, dat je wel aan de gang zou kunnen blijven en dat het dus veel beter zou zijn het Wetboek van Militair Strafrecht en het Reglement op de Krijgstucht compleet te vernieuwen. Zolang dat werk nog niet is afgerond, valt te vrezen dat telkens opnieuw overtredingen worden gepleegd, die in het huidige rechtsbewustzijn helemaal niet als overtreding gelden, of dat straffen worden opgelegd die tegenwoordig als onproportioneel worden ervaren. Deze vrees voert tot het inzicht, dat achter de vernieuwing van het militaire strai- en tuchtrecht de grootst mogelijke spoed moet worden gezet. Het zou goed zijn als de minister de motie die de kamermeerderheid deze week op zijn tafel heeft gedeponeerd, in deze geest zou verstaan. Van een verslaggever AMSTERDAM In het alge meen moeten instanties en per sonen bestand zijn tegen heke lende spot. Het zou een bewijs van zwakte betekenen indien men niet tegen spot opgewassen is. Hierop komt het antwoord neer van de Amsterdamse offi cier van justitie ne hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, aan de heer Max Lewin. De heer Lewin, voorzitter van de partij 'Nieuw Rechts', had gevraagd een strafvervolging wegens smaad in Van een verslaggever AMSTERDAM In het gebouw van het dagblad De Tijd is vrijdag middag tijdens een feestelijke bijeen komst van het vrijwel voltallige per soneel de 25000-ste nieuwe abonnee verwelkomd. Het is de heer J. A. H. Bouman uit Sint-Michielsgestel, die door de directeur van De Tijd, mr. W. A. M. van der Kallen, werd toege sproken. Namens de stichting Vrienden van De Tijd bood drs. W. J. Claus hun enkele geschenken, waaronder een televisietoestel, aan. Hij noemde de inschrijving van de 25.000ste nieuwe abonnee sinds het begin van de actie „Redt de Tijd" op 14 mei een ongedacht succes. Als deze stroom van nieuwe abonnees er niet gekomen zou zijn, zou De Tijd nu al niet meer hebben bestaan, aldus de heer Claus. te stellen tegen degenen die verant woordelijk zijn voor het NCRV- programma 'Farce Majeure" van 12 november. De heer Lewin voelde zich in hoge mate in eer en goede naam aangetast door het onderdeel van het program ma waarin het op „zeer kwalijke" wijze de aandacht vestigde op de pas opgerichte „nationale veiligheidsbri gade". „In dit programma werd mijn naam op niet mis te verstane wijze genoemd", had de heer Lewin ge klaagd. De heer Hartsuiker zal géén straf vervolging instellen en schrijft dat het programma een satirisch karakter draagt. Volgens de heer Lewin droegen medewerkers van Farce Majeure ter wijl zij martiaal marcheerden met geweren over de schouder, een uni form dat onmiskenbaar overeen kwam met dat van de WA en waarop duidelijk herkenbaar de let ters NVB voorkwamen. De Here Jezus is moe. Én dan komen ook nog allerlèi moeders met kinderen, om Hem te vragen hen te zegenen. De discipelen zijn het daar helemaal niet mee eens. Ze willen ze wegsturen. De Heer heeft wel belangrijker dingen aan Zijn hoofd. Hebben ze de woorden van de Heiland dan helemaal niet begre pen? Zei de Heer niet dat wie de eerste wil zijn, de allerlaatste moet worden? In het Koninkrijk Gods gaat het er niet om of we goed de baas kunnen spelen, maar of we goed kunnen dienen. Sprak de Heer niet even later (in Marcus 9 42) over: Wie één van deze kleinen, die geloven, tot zonde verleidt..." Christus heeft altijd tijd voor de jongste, de kleinste, de armste, de zwakste. Marcus gebruikt een merkwaardig woord. De moeders vragen de Heer niet hun kinderen te zegenen, maar: „dat Hij ze zou aan raken". De moeders willen dat ze even de hand voelen van de eeuwigheid, even aangeraakt worden door God, even heel dicht bij het beloofde Koninkrijk zullen zijn. Maar Jezus doet veel meer: „Hij omarmde hen en htm de han den opleggende, zegende Hij ze.De kinderen hadden niet alleen zijn aanraking gevoeld, zij gingen heen onder de blijvende zorg, de zegen van de Heer. We lezen vandaag: Genesis 126—31. We lezen morgen: Genesis 246—14. BRUSSEL De Wereldfede ratie van agrarische arbeiders (WFA) heeft bij de Colombiaan se regering ernstig protest aange tekend tegen de positie van rechteloosheid, waarin miljoenen campesinos (landarbeiders en kleine boeren) in dit land ver keren en tegen het herhaaldelijk gewelddadige optreden van poli tie en leger tegen campesinos die actie voeren voor bespoe diging van de landhervormings plannen. Dit vernamen wij van de president van de WFA, de heer A. IJska, bij zijn terugkeer in Europa van een rondreis door Latijns Amerika in aansluiting op een congres van de Federacion Campesina Latino Ameri cana, de bij de-WFA aangesloten fe deratie van landarbeidersorganisaties in 19 Zuidamerikaanse landen. De heer IJska deelde mee dat hij namens de wereldfederatie waarbij vele miljoenen landarbeiders zijn aangesloten, dit protest persoonlijk heeft overhandigd op het ministerie van landbouw in Colombia en daarbij tevens bemiddelingsvoorstellen heeft gedaan om aan de gespannen verhou dingen tussen de regering en de cam pesinos een einde te maken. Deze voorstellen zien er als volgt uit: 1. De regering dient zo spoedig mo gelijk met de betrokken organisaties, waaronder de WFA, overleg te plegen op basis van wederzijds vertrouwen en erkenning van eikaars verant woordelijkheid, om g ezamenlijk te zoeken naar een uitweg uit de be staande moeilijkheden. 2. Bij dat overleg zal een program moeten worden opgesteld om de landhervormingsplannen op korte termiin te realiseren. 3. In afwachting daarvan zullen de organisaties van campesinos in Co lombia zich bereid verklaren om een einde te maken aan „landinvasies" (de bezetting van landerijen van re- gerine en grootgrondbezitters). 4. Elk willekeurig optreden van de regering, politie en leger tegen cam pesinos moet onmiddellijk worden ge staakt. De heer IJska verklaarde dat dit gewelddadige optreden al heel wat slachtoffers heeft geëist: politie en le ger schieten soms zonder vorm van proces campesinos neer, die zich aan actie „schuldig" maken. Ook komt het nogal eens voor dat land van campesinos onbruikbaar Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. In deze dagen van gulle gaven komt de Sint u dringend vragen om een gift in z'n vaderland voor de Spaanse protestant die ijvert voor 't behoud van eigen scholen door hem de oecumeen heel warm aanbevolen Madrileense scholen, die onder geldnood kreunen Ge kunt die met een gave steunen Sint blijft de armste op deze planeet het is maar dat men dat goed weet nu weer pepernoten rollen en gedichten, rijk aan grollen met geschenken gaan in stromen welvaart verzandt in het banket roepen Sint en Piet heel opgewekt: geef samen een ton voor dit schoolbestand ginds rekenen ze op een royale hand De lezerskring van 't Kwartet en Trouw late zich niet kennen, schrijve gauw nog vóór de pakjes de ronde doen van de onsterflijke Klaas Kapoen Een bedrag op de giro voor scholier Pedro Op 5 december is het credo Geld, geld, géld voor Pedro! Giften blijven nu, en in de komende weken, welkom via het postgiro nummer van de NV De Christelijke Pers: 1.690.968 dan wel bij de Neder landse Middenstandsbank, centraal kantoor Amsterdam, waar de Christelijke Pers een bankrekening heeft onder nummer: 69.73.60.768. wordt gemaakt door bespuiting met giftige middelen. Aan beëindiging van dergelijk gewelddadig optreden is door de WFA dan ook zeer hoge prioriteit verleend. De bemiddelingsvoorstellen van de WFA kregen de volledige instemming van de Organizacion Nacional de Usuarios Campesinos, de grootste or ganisatie van landarbeiders en kleine boeren in Colombia. De organisatie die door de regering is gesticht en door haar werd gesub sidieerd, stelt zich steeds onafhanke lijker van de .overheid op en aan vaardde zelfs een voorstel van het presidium van de WFA om zichzelf om te vormen tot een organisatie di( geheel los staat van politieke partij ei en kerk. De heer Sebastian Betancourt,1 rechterhand van de Columbiaanse minister van landbouw, zegde de heer IJska toe dat de regering de bemid delingsvoorstellen zal bestuderen en hem persoonlijk zo spoedig mogelijk zal berichten of ze al dan niet aan vaardbaar zijn. De heer IJska deelde verder mee dat de Federacion Campesina Latino Americana op haar congres heeft be sloten een onafhankelijk en door iedereen controleerbaar bureau te stichten dat zich speciaal wil bezig houden met het verkrijgen in Europa van ontwikkelingsgelden voor techni sche bijstand aan campesinos die in het kader van de landhervormingen een eigen bedrijfje krijgen, sociale voorlichting aan de gezinnen en vor ming van de jeugd. De WFA-president zei op zijn rondreis uit gesprekken met vak bondsfunctionarissen begrepen te hebben dat minstens dc helft van de gelden voor ontwikkelingshulp in Zuid-Amerika niet terechtkomt op plaatsen waarvoor het bestemd is, nl. bij de arme bevolking, voor wie land hervormingsplannen en bedriifsmo- demisering gefinancierd moeten wor den, maar bij hoge regerinesfunctio- narissen en bij economische machthebbers. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Minister-president Biesheuvel heeft gisteravond na af loop van het kabinetsberaad ver klaard dat de zorgwekkende werk loosheidscijfers op interdepartemen taal niveau nauwlettend worden ge volgd. Eind november waren er 'in ons land 90.000 werklozen. De minis ter-president zei dat de plannen om zonodig in te grijpen klaar liggen. Het aantal werkloze mannen is in de maand november met ruim 17.000 toegenomen, zodat er aan het eind van de afgelopen maand 69.000 werk loze mannen waren tegen 52.000 eind oktober. Het aantal werkloze vrou wen steeg in november met 500 tot 14.600. In het totaal cijfer van de werkloze mannen zijn niet inbegrepen de men sen, die op sociale werkplaatsen of op aanvullende werken tewerkgesteld ziin." Telt men deze erbii dan komt men aan een geregistreerde arbeids reserve van 90.000 personen 175.000 mannen en 15 000 vrouwen) Woens dag. aanstaande zullen gedetailleerde ciifers over de werkloosheid worden gepubliceerd. Vorige week nog sorak minister Boersma van Sociale zaken de verwachting uit dat het aantal werklozen tot 100 000 zou stijgen. Volgens de Groninger hoog^raar prof. J Pen zouden er begin vol eend jaar 120.000 werklozen zijn, van wie ongeveer 20.000 bouwvakarbeiders. Advocaten laa<* t*» Roeren Van een verslaggever DEN HAAG De orde van advo caten heeft de leden gevraagd decla raties laag te houden, omdat hogere declaraties de inflatie kunnen helpen bevorderen. De oproep tot vrijwillige inkom stenbeperking is vooral gericht aan advocaten van wie de financiële posi tie gunstig is. 3- ï- «1

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2