OORLOG UITGEBROKEN Rijk neemt Haagse Nerviproject over Oost-Duitsland wil akkoorden paraferen Indiase vliegtuigen bombarderen Dacca Heftige strijd langs alle fronten Minimumloon wellicht drie procent omhoog Het Kwartet Grote Meubelshow Ziekenfondstarief 1972 hog er Vrachtschip aan de grond gelopen Auto van het jaar CITROËN I RITA) Zachter Leicis e Courant Zaterdag 4 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6.95, p. kw. 20.65 - Klantendienst bezorging 18.00-19.00 uur Indira Gandhi KAR ATS J I/NIEUW DELHI Reuter/ AFP) Pakistan eeft zich vanmorgen in staat van oorlog met India ver jaard, nadat enkele uren eerder al de Indiase premier Sandhi haar land op voet van oorlog had gebracht. De Indiase luchtmacht heeft vandaag de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca en drie andere steden gebombardeerd. Gister avond en ook de afgelopen nacht voerde de Pakistaanse lucht macht aanvallen uit op in totaal twaalf Indiase vliegvelden. De Pakistaanse blitzkrieg duurde tot vanmorgen vroeg", zo meldde de Indiase radio en van officiële zijde in Hedenavond geopend tot 5 uur INTERIEURVERZORGING UQKdJM/n RIJNBURG RAPENBURG 1B Telefoon 01718—13036 OOST-BERLIJN (Reuter/DPA) De Oostduitse regering heeft de staatssecretarissen Michael Kohl en Guneter Kohrt gemachtigd tot para fering van de akkoorden met West- Duitsland en Wcst-Berlijn. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN gis teravond laat bekendgemaakt. Maar verzet van Westberlünse po litici tegen de bepalingen van een der akkoorden betreffende de opening van de Berltfnse muur voor West- berlyners schijnt parafering van westelijke zydc nog in de weg tc staan. 111 Van een verslaggever AMSTERDAM De al aangekon digde tariefsverhoging van de zieken fondsverzekering is nu officieel vast gesteld door de ministeries van socia le zaken en van volksgezondheid, zo is door de ziekenfondsraad meege deeld. De loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering komt voor het volgende jaar te liggen op een bedrag van 18.800 gulden. Het zogeheten maximumdagloon waarover premie wordt geheven, is vastgesteld op 61 gulden, de te betalen premie is voor 1972 vastgesteld op 8.2 procent. De premies voor de bejaardenverzeke ring zullen 15 procent hoger komen te liggen dan in 1971. Vandaag in ZO: Vandaag in ZO: -#■ Ds. Hans Bouma: De onmisba re liturgie Ferry Versteeg: Oh Sertao. oh Sertao verslag van een nacht merrie 4(- J. J. M. Kiggen: Kerststempels uit Christkindl bestellen Dialoog: Waar liggen de grenzen? -#■ E. N. Boden (Londen): Medicij nen kunnen fataal zijn ■#- J. van Doorne: Nieuw Neder lands proza A. J. Klei: En al doet Godfried Bomans nog zo gek Mr. G. van Vorden: Piet als fu turoloog Ger Kruis: Drie generaties Toor- op in Leiden Dr. C. Rijnsdorp. Hernieuwde be langstelling voor iob Onze sterrenkundige Mercurius laat zich even zien -#■ Paul van Langstraat. Twente fo tografeert atomen Nieuw Delhi is vernomen, dat het Pakistaanse leger vanmorgen aan de hele westelijke grens van India aan vallen heeft ontketend. Het merendeel daarvan kon wor den afgeslagen, zo werd gezegd. Uit dezelfde bron werd vernomen dat tot dusver nog geen Indiase troepen op het gebied van West-Pakistan zijn doorgedrongen. Bij de aanvallen op de vliegvelden is volgens de Indiase radio slechts ge ringe schade aangericht. Ze blijven normaal functioneren. Er zouden in totaal vier Pakistaanse vliegtuigen zijn neergehaald, waaronder een van morgen in Djammoe. In het noordwesten van India wa ren de afgelopen nacht alle steden en dorpen verduisterd. Dat was ook in heel West-Pakistan het geval. Een Pakistaanse regeringswoordvoerder heeft meegedeeld dat de Pakistaanse troepen vrij- zijn tot diep in India toe te slaan. Ze hebben volledige vrijheid van handelen, zo verklaarde hij. De bevelhebber van de Pakistaanse luchtmacht, luchtmaarschalk Rahim Chan, riep vandaag in een dagorder zijn mannen op „de vijand een, les te geven die hem honderd jaar zal heu gen." Volgens een officiële Pakistaanse be kendmaking hadden Indiase troepen gistermiddag tussen half vier en vier uur plaatselijke tijd gelijktijdig aan vallen ontketend op de sector Sjamb tussen Jassar en Lahore en in Rajas- than tegen Rahimyar Chan. Ook in de gebieden van Poensj en Oeri ver toonden ze militaire activiteit. Daarbij genoten ze artillerie- en luchtsteun. De Pakistaanse lucht macht had daarop vergeldingsaanval- len uitgevoerd, aldus de lezing van Islamabad. Alle vliegtuigen waren op hun bases teruggekeerd, zo werd mee gedeeld. In een volgepakt parlementsge bouw deelde premier Gandhi van ochtend mee dat „de regering van West-Pakistan vanmorgen India (le oorlog heeft verklaard. Ze verklaar de dat het hele Indiase volk één was in de vastberaden overtuiging dat „de agressor moet worden teruggeslagen". Een Indiase soldaat aan het jront, kort voor het uitbreken van de 'totale' oorlog. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet denkt aan een verhoging met circa drie procent van het mini mumloon per 1 januari aanstaan de. Binnenkort is hierover een beslissing te verwachten. Het minimumloon dat sinds 1 juli 177,90 bedraagt, zou pas per 1 juli 1972 weer worden aange past. De ministerraad komt maandag avond in een extra vergadering bijeen om het vraagstuk van de lonen en prijzen te bespreken. Gistermor gen vormde dit probleem ook de be langrijkste discussie in het kabinet. Directe aanleiding tot het beraad was het gesprek, dat is gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en het bedrijfsleven. Ook de laatste cij fers over de sterk gestegen werkloos heid (zie elders in deze krant) en het verloop van het topgesprek in Rome over de monetaire crisis speelden een belangrijke rol in de discussie. Het gesprek van maandagavond in de ministerraad, die dit weekeinde wordt voorbereid, wordt gevoerd aan de hand van de recente cijfers over 1972 en 1973. Op de vraag of het ka binet zal ingrijpen in de lonen en prijzen, antwoordde premier Biesheu vel, dat de verantwoordelijkheid bij' het tedrijfslevén ligt. „Bovendien", vervolgde hij, „is er voor de komende periode nog geen belangrijke cao af gesloten." ningen voor oud- invaliden en de ar beidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Compensatie kan dan weer worden gevonden, aldus de pre mier. door bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste of het eerste en tweede kind. BARCELONA Het ruim duizend ton metende Israëlische vrachtschip Bat Snapir is vrijdag nabij Barcelona aan de grond gelopen. Spaanse sleep boten hebben het schip, dat dertien bemanningsleden aan boord heeft, in de loop van vandaag weer vlot kun nen trekken. Het schip werd getrof fen door slecht weer onderweg van Haifa naar Barcelona. v. d. VELDE—CITROËN Maak een afspraak voor een proefrit. Zoeterwoudsewcg 23 LEIDEN Van Zuylen van Nyeveltstraat 372 'WASSENAAR, Telef. 01751—3031 Kinderbijslag Voor DEN HAAG Het rijk zal het bekende Haagse Nervi-projekt voor de vestiging van kantoren overnemen. Om de overbelasting van de Haagse agglomeratie tegen te gaan en de werkgelegenheid te be perken, zullen in de wijk geen particuliere kantoren worden toe gelaten. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: m naam: adres; woonpl I betaling per L. - Mijn naam is: adres: woonpl: -1 -I -| kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Het is de bedoeling, dat in het Ner vi-projekt de ministeries van Justitie en Binnenlandse zaken worden ge vestigd. Deze twee ministeries zijn reeds in het centrum van de stad gevestigd. Er zal dus sprake zijn van een ver schuiving van „bedrijven", waardoor een extra druk op de Haagse agglo meratie wordt vermeden. Het officiële besluit, dat de minis terraad gisteren nam, houdt in, dat minister Udink van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gemachtigd is om met het Algemeen Burgerlijk pensioenfonds en met de gemeente Den Haag te onderhandelen over de overname van het projekt. Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds heeft het projekt (het bouwplan met de terreinen die van het ABP zijn) aan het rijk ter overname aangeboden. OPLOSSING Door de op handen zijnde transak- tie vangt men twee vliegen in een klap: de groei van de Haagse agglo meratie wordt in de hand gehouden en het rijk ziet de huisvestingspro blemen voor de hoge colleges van staat en de ministeries en rijksdiensten voorlopig opgelost. De verplaatsing van de ministeries van justitie aan het Plein en hinnen- landse zaken aan het Binnenhof zal ook weer een oplossing van het ruim teprobleem van de Tweede Kamer betekenen. Op basis van het tegenwoordige prijspeil zal de bouw van de ministe ries een bedrag van ongeveer 135 miljoen gulden vergen. Dit bedrag moet in de jaren 1973 tot en met 1977 worden uitgegeven Door deze regeringsbeslissing zal de bebouwing van het al jaren braaklig gend gedeelte van het Haagse cen trum eindelijk een feit kunnen wor den. Burgemeester Marijnen van Den Haag toonde zich hierover bijzonder verheugd gisteravond. „Iedereen ziet al jaren die lege plek liggen, de zaak was in een impasse geraakt", deelde een gemeentewoordvoerder namens hem mee. Het Nervi-project zou in eerste instantie door de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (Zwols- man) worden uitgevoerd. Door diver se oorzaken, onder andere diepgaande meningsverschillen tussen de EMS en de gemeente, bleef de realisatie uit gesteld. Verleden jaar nam het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds de zaak over. Het Nervi-project is een onderdeel van het grote stadsvernieu wingsplan Nieuwe Hout, waarin ook de al gestarte bouw van een nieuw centraal station is opgenomen. Burge meester Marijnen ziet. zo liet hij we ten, het verder overleg met het rijk met spanning tegemoet. De beslissing was, hoewel er al eerder overleg is geweest voor hem toch nog verras send gekomen. Over het pensioenplan van de vak beweging (vervroegde inning van de verplichte premie van 0,2 pet), waardoor er meer geld op tafel komt voor betaalbare huizen, zei de pre mier, dat rekening moet worden ge houden met de ruimte van drie pro cent, die in het regeerakkoord wordt genoemd voor de uitbreiding van de sociale voorzieningen. Als prioriteiten zijn reeds genoemd de structurele verhoging van de aow. extra voorzie- De hervormde Grote Kerk in Hilver sum is gistermiddag binnen een uur afgebrand. Alleen de uit de middel eeuwen daterende toren is blijven staan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het gebouw (uit 1882) had geen bijzondere architec tonische waarde. De toren staat op de monumentenlijst. Verloren zijn onder meer gegaan een uit het be gin van deze eeuw daterend Leichel- orgèl, de bibliotheek en een preek stoel uit de achttiende eeuw. Wanneer ge de waarde van het geld te weten wilt komenpro beer dan maar eens wat te lenen. BENJAMIN FRANKLIN Als je me tien gulden geeft, zal ik 't niet meer doen! Met een zuidwesten wind wordt nog wat zachtere lucht aangevoerd. Hierdoor treft Sin terklaas gunstige omstandighe den tijdens het weekeinde. Het blijft overwegend droog met een temperatuur van 6 tot 8 graden. Nog wel steeds veel bewolking zodat zon en maan zich nauwe lijks laten zien. Barometerstand: heden 10 uur 77,2 cm (1029 millibar). Stygend Zon en maan 5 December: zon op 8.30, onder 16.30; maan op 19.48, onder 11.36; 9 dec. L.K. 6 December: zon op 8.31, onder 16.30; maan op 21.08, onder 12.00; 9 dec. L.K. Hoog water Hoog water: 5 december: Rotterdam le getij 6.17, 2e getij 18.47; Scheveningen 4.51-17.10; Vlissingen 3.36-15.57; Haring vliet aan de Zeezijde 5.17-17.35. Hoog water: 6 december: Rotterdam le getij 6.59, 2e getij 19.38; Scheveningen 5.36-17.55; Vlissingen 4.22-16.46; Haring vliet aan de Zeezijde 6.03-18.21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1