Oorlog Castro laat Chili verdeeld achter Psychiaters in Mexico zwijgen over misbruik van Sow jet-gestichten Loevesijns krachttoer Van Lancker te veel alles 9°ed/ eni wer TNO: fosfaten kunnen wèl gemist worden Marco Bakker solist in twee composities Doodstraf wegens spionage voor Israël Engeland wil ook Oost-Duitsland bij milieuconferentie Wenen bant auto's uit stadscentrum De Dordtenaar heeft nieuwe hoofdredacteur Miljoenste Ahov voor 41 IVM los van IOS-concern KVT rekent op meer winst 15 ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 jeu tv lil ter om Iuitlaatgas te zuiveren B een onzer verslaggevers CHEDE De auto van Pleijzier in Enschede in het uitlaatgas nog maar half procent van het giftige Imonoxide de lucht in. Dat jen prestatie waar benzine- mtofabrikanten verrast door zijn. binnenkort in te stellen Europe- ii voor uitlaatgassen geeft als umgehalte 4Vs procent koolmo- |de aan. De auto van de rneer jzier produceerde van huis uit t dan het dubbele: de meter van aragehouder wees tien procent Zijn zelfgebouwde filter bleek tot vier terug te brengen. Toen endien de motor werd bijgesteld ri het anderhalf, en na veertien en rijden was het tot driekwart iggelopen, aldus de uitvinder. let apparaat dat deze kleine won- M en verricht is een metalen doos 50 bij 20 centimeter, 10 centime- hoog. Aan de ene kant gaat het J laatgas erin, aan de andere kant at het er gezuiverd weer uit. De rkzame stof in de doos is een luch- «epakt filter van puimsteenkorrels inxii aangevraagd). iUe bekende pogingen om langs gelijke weg uitlaatgassen te zuive- I stuitten op de moeilijkheid dat de [verbindingen in benzine de werk- stof vrij snel onbruikbaar ma- Bi— een van de redenen om (voor in Amerika) op loodvrije benzine er te gaan. Waarom het filter van ajner onder der het rijden juist er wordt in plaats van slechter is raadsel, ook voor de maker („ik igeen chemicus"'). Wel is de levensduur vrij kort 4 MOO kilometer, zegt Pleijzier r gezien de kosten is dat nauwe- een bezwaar. Een vulling zou »eveer negen gulden gaan kosten, complete filter kost 85 (exclu- montage en BTW) en komt vol- ns de bedoeling volgend voorjaar in handel. Het apparaat zou niet tot rtioogd benzineverbruik leiden. MEXICO (Reuter) Het We reldcongres voor Psychiatrie, dat momenteel in Mexico wordt ge houden, zal niet spreken over de opsluiting van politieke dissiden ten in de Sow jet-Unie in psychia trische inrichtingen. De Britse dokter Dennis Leigh, algemeen secretaris van de Psychiatrische Wereldvereniging, die het con gres heeft georganiseerd, heeft tenminste aan de pers meege deeld, dat „er absoluut geen kans op is", dat er een motie over deze kwestie wordt aangenomen. De algemene vergadering van het congres had nl. eerder al een voorstel verworpen om een commissie in het Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ook het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO is van mening dat polyfosfaten in was middelen zonder bezwaar door NT A (nitrilotriazijnzuur) kunnen worden vervangen. Woensdag nog stelde de wasmiddelenindustrie zich in grote advertenties op het standpunt dat de fosfaten ondanks milieubezwaren nog niet gemist kunnen worden omdat over de effecten van NTA zowel op de gezondheid als op de kwaliteit van het water nog onvoldoende bekend is. Eerder deze week publiceerden wij al de opvatting van de bioloog dr. H. L. Golterman, dat de bezwaren tegen NTA niet steekhoudend zijn. door ADR. HAGER DEiV HAAG Willem van Ot- trloo, die deze maand 64 jaar Iioopf te worden, stond na een f periode van afwezigheid gister- i otond tveer voor het Residentie Gratis poëzie 'EÉ Zwitserse uitgevers zijn van plan een opmerkelijk roject te beginnen. De uitgevers |Theo Ruff en Peter K. Wehrli in een gedichtenbundel publi- en waarvoor geïnteresseerden ten cent hoeven te betalen. De ?1 van de bundel: „Dit boek is rotts". Tegen kerst zullen 40.000 exem- laren orden uitgedeeld op Saat, in fabrieken, scholen en kiosken. Het bundeltje bevat ge- Échten van 49 auteurs, onder sie internationaal bekende dich- 'ers, zoals Max Frisch. De actie is bedoeld de poëzie onder het voll Ie brengen en bij mensen, die Ws zijn van moderne literatuur, rat meer belangstelling voor de lentoe letterkunde te wekken. Een belangrijke bijdrage in de kosten van~ de uitgave is geleverd foor een jonge Zwitserse student Jie in Parijs werkt. Hij heeft zo'n 15000 gulden voor het project ge- Wen. De uitgevers hebben ver hard dat de milde gever ertoe i! „bijdragen dat er een beter •eprip 'ontstaat in het met elkaar menieven". (Vervolg van pag. 1) De Pakistaanse mededelingen dat dia in de westelijke sector de strijd t begonnen, verwierp premier indhi als ongefundeerd. „West-Pa ton heeft de agressie tegen Bangla 179 sj uitgebreid tot een volledige oor- tegen India", zo verklaarde zij. iTOUw Gandhi riep haar volk op voor te bereiden op een lang- ige strijd. „Wij vechten nu voor 'behoud van onze territoriale on- dbaarheld en nationale eer. Bo- vechten wij voor de idealen die dierbaar zijn, en voor de zaak de vrede". „Ondanks het feit dat tdurend hun aandacht is geves- op de gebeurtenissen in Bangla schiinen de regeringen in de we- moreel en politiek verlamd. De pogingen van hun kant om het "ind in Islamabad te bewegen tot stap die. tot een duurzame op ging kon leiden, vonden een dove- "to oor", zo verklaarde de Indiase fmier. InvNew Vork werd gisteravond en •bt druk beraadslaagd over bij- "oeping van de Veiligheidsraad, t vanochtend was nog geen be- I Bevallen In diplomatieke krin- u bij de VN acht men het echter for, dat de raad vandaag nog bij.— worrit om de Indiaas-Pakistaanse rl°g te besnreken. Tndia heeft vol- j* "s het persbureau PTI de Verenig- ™aties op de hoogte gesteld van Pakistaanse agressie" klaagde for niet bij de VN en vroeg even- om een of andere actie. Het In- persbureau verklaarde dat lend ns het VN-handvest elk land orkest. Ondanks koopavond en on danks het programma, toch een goed bezette zaal. Vocale solisten bij een symfonie-orkest trekken nu eenmaal geen maximale belang stelling, zeker niet als vertolker van composities van Reger en Ravel. Reger was slechts 43 jaar toen hij in 1916 overleed, niettemin liet hij een veelzijdige^ en uitgebreide compo sitorische erfenis na. Het vocale ter rein' was hij daarbij zeer zeker niet vergeten. vertolker van de uit 1914 stammende Hymnus der Liebe heeft het in zoverre extra moeilijk, dat de tekst na 70 jaar ongeloofwaar-, dig is geworden. De muziek alleen moet het putaièk aanspreken. Deze taak was toebedeeld aan Marco Bak ker, een bariton die zich nadrukkelijk niet in één bepaald vokaal vakje laat stoppen. Dit impliceert uiteraard risi co's, zo gemakkelijk pleegt men 'im mer roofbouw. Opvallend was de ge ringe draagkracht van deze stem, waardoor de pathos niet even fel werd aangezet als in de begeleiding. En Van Otterloo verstaat de taal van Reger! In de drie chansons die tezamen Ravel's Don Quichotte vormen, kreeg Marco Bakker de gelegenheid zijn veelzijdigheid te tonen. Hierin zong hij aanmerkelijk vrijer, doch de mu zikale uitdrukking bleef al te zeer aan de oppervlakte. Vokaal wekte de, solist de indruk zich op dit terrein van de zangkunst niet vertrouwd te voelen en niet gelukkig te zijn. De greep van Van Otterloo op het orkest was in Mozart's symfonie no. 39 nog niet zo strak als men gewend is. Weliswaar werd met grote intensi teit gemusiceerd, doch met name in de hoekdelen sloot het geheel nog niet. Een van Van Otterloo's muzikale stokpaarden is Strawinski's suite D-e Vuurvogel. Het contact tussen diri gent en orkest kwam nu beter over, een spanningsvol en redelijk afge werkt geheel was het resultaat. leven te roepen, die de ethische prin cipes van de psychiatrie in de prak tijk zou onderzoeken. Bij een derge lijk onderzoek zou ook het misbruik binnen de Sowjet-Unie aan de kaak gesteld worden, waarbij volkomen gezonde mensen, uitsluitend vanwege hun politieke opvattingen, in psychia trische inrichtingen gefolterd worden. Een paar van de vijfduizend psy chiaters, die aan het congres deelne men, hebben gezegd dat men alge meen van oordeel was, dat er een georganiseerde campagne aan de gang was geweest om de Sowjet-Unie in diskrediet te brengen. Zo zouden honderden functionarissen van het congres het boek hebben gekregen van de broers Roy en Zhores Med- wedjew. Daarin worden uitvoerige details gegeven over de opsluiting van Zhores Medwedjew, een interna tionaal bekend Sowjet-geleerde, over zijn opsluiting in een psychiatrische inrichting. E*e afzenders waren ano niem. Bovendien waren er in de con greshal honderden pamfletten uitge deeld, waarin de bezwaren van ver scheidene Sowj et-dissidenten werden uiteengezet tegen de politiek van het Kremlin en tegen de psychiaters, die daaraan hand- en spandiensten ver lenen. Daarom hadden vele congres-deel nemers het gevoel gehad, dat dit een „poging was om een wetenschappelij ke organisatie bij de koude oorlog te betrekken". Een functionaris van het congres verklaarde: „Wij zijn niet van plan om ons door wie dan ook te laten manipuleren, niet door de CIA (de Amerikaanse inlichtingendienst) en ook niet door de KGB (de geheime dienst van de Sowjet-Unie). De laatste maanden waren er in de Sowjet-Unie steeds meer protesten gekomen tegen de praktijk van het opsluiten van dissidenten in psychia trische inrichtingen, teneinde deze „patiënten" op allerlei weerzinwek kende manieren van hun politieke in zichten te „genezen". De Sowjet-dis- sidenten hadden verklaringen naar het buitenland gesmokkeld om deze kwestie in de publiciteit te brengen en zodoende de Sowjet-leiders te dwingen deze methodes te staken, die trouwens volkomen in strijd zijn met de grondwet van de Sowjet-Unie. Britse psychiaters, die de gevallen van enige bekende Sowjet-dissiden- ten hadden onderzocht, waren tot de conc'usie gekomen dat deze. volgens de door de Sowjet-Unie verstrekte gegevens, absoluut niet een behande ling in een psychiatrische inrichting behoefden. De Psychiatrische Wereldvereni ging heeft niet alleen de kwestie niet op de agenda willen zetten, maar bo vendien nog één van de Sowjet-afge- vaardigden, dr. Marat Wartanjan. als haar ondersecretaris gekozen. Deze Armeense arts ontkende met klem, dat gezonde mensen, in de Sowjet- Unie in gekkenhuizen opgesloten zou den worden. „De-aard van -ons sys teem is zodanig, dat zo iets niet-, zou, kunnen gebeuren", zei hij. CAIRO (AP) Een Egyptische in genieur is gisteren door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld we gens spionage voor Israël. Attia Fahmy Amin Eskander, 45, was ervan beschuldigd Israël militaire geheimen te hebben verstrekt, een radiozender cn een codeboek zouden in zijn bezit zijn aangetroffen. Het vonnis moet nog door president Anwar Sadat worden bekrachtigd. NEW YORK (Reuter) Met terzij destelling van het gebruikelijke standpunt over de vertegenwoordi ging van Duitsland heeft Engeland voorgesteld, de DDR uit te nodigen voor de wereldmilieuconferentie van de Verenigde Naties volgend jaar in Stockholm. Politieke overwegingen moeten niet verstrengeld worden met het milieu vraagstuk, zei de Britse VN-afge- vaardigde Daniel McCarthy in de economische commissie van de Alge mene vergadering, waar hij het voor stel indiende. „Nooit eerder zijn de drie westelijke mogendheden bereid geweest, de deelname van Oost- Duitsland aan een dergelijke confe rentie onder auspiciën van de VN te overwegen", zei McCarthy. WENEN (Reuter, UPI) Het hart van Wenen is sinds kort be vrijd van toeterend en vervuilend autoverkeer. De stedelijke autori teiten hebben besloten het cen trum van de stad tot 2 januari Jjij wijze van proef tot autovrije zone uit te roepen. Het gebied, waar het vierwielig motorverkeer is verbannen, omvat de histori sche Stephansplatz en twee van Wenens mooiste winkelstraten, de Graben- en de Kartnerstrasse, die op de Sephansplatz uitkomen. Weense voetgangers hebben het project, dat door zijn omvang u- niek is, warm begroet. De auto vrije zone in Wenen wordt al druk bestormd door allerlei jon gelui die er hun „happenings" or ganiseren. De vijfweekse proef is een eerste aanzet naar een omvang rijker project dat de gehele bin nenstad van Wenen autovrij moet maken. Het project is voor het grootste deel produkt van het breinwerk van de Amerikaanse architect Victor Gruen, dié in Wenen geboren is. Gruen wil Wenen van auto's verlossen en het openbaar ver keer beperken tot electrische au to's. Ook het transport van goe deren zou door electrische ver voermiddelen moeten gebeuren. „De voorstellen van Gruen zullen ernstig overwogen worden", zo heeft het hoofd van de planning der gemeente Wenen, Peter Ja- wecki verklaard. De autovrije zone in Wenen is vooral mogelijk omdat vlak bij het centrum een rondweg ligt, zo dat automobilisten zonder al te veel inspanningen toch het hartje van de stad kunnen bereiken. ROTTERDAM Met ingang van 1 maart 1972 is de heer .J Eijkelboom (45) benoemd tot hoofdredacteur van het dagblad De Dordtenaar, een uit gave van de Nederlandse Dagblad Ünie. De heer Eijkelboom was o.m. adjunct-hoofdredacteur van het weekblad Vrij Nederland, voorlich tingsambtenaar van Dordrecht. Ook werkte hij bij het Vrije Volk. De huidige hoofdredacteur van de Dordtenaar. de heer H. van Peer (54) is benoemd tot adjunct-directeur en hoofdredacteur van het Nieuwsblad van Gorkum. dar drie jaar geleden door de Dordtenaar is overgenomen. De heer Van Peer is o.m. als chef-re dacteur werkzaam geweest. AANGEBODEN In volle werking zijnd handels- en installatiebedrijf (geen fabricage) Dit bedrijf is ruim voorzien van orders. Netto winst per jaar boven 50.000,Beschermd alleen-recht en afzetgebied wordt verzekerd. Geen vakkennis, diploma's of vergunning nodig. Koper wordt ingewerkt. Koopprijs 50.000,waarvan 15.000,contant, restant op zeer ge makkelijke wijze. Brieven onder nr. C.P. 9578 Bur. van dit blad. De Franse politicus en oud-minister Jacques Soustelle (midden) werd in Caen korte tijd van zijn vrijheid beroofd door linkse studenten van de uni versiteit van Caen. Soustelle werd zo ruw behandeld, dat hij met kneuzingen en een open wenkbrauw een ziekenhuis moest opzoeken voor behandeling. De oud-minister had in Caen een lezing willen houden voor studenten in de rechten. ROTTERDAM Het Sportpaleis beweegt zich wat de populari teit betreft in stijgende lijn. Er heerste vrijdagavond in Ahoy een ge zellige, bovenal sportieve sfeer. Onze wereldkampioen sprint Leijn Loevesijn was daar voor een groot deel prettig verantwoordelijk voor. In de strijd die de botsing der kampioenen werd gemoemd, duelleer de hij op klasse-niveau met zijn eeuwige tegenstander en vriend Ro bert van Lancker. Deze Belg gaf er blijk van heel wat in zijn „sprinter smars" te hebben. De manier waarop hij Loevesijn in de tweede rit de zege afdwong was van wereldklasse. Leijn had de eerste rit op de ma nier waar hij alleen het geheim van kent beslist. Met een verrassende schijnbe weging raakte hij met nog tweehon derd meter voor de eindlijn los van zijn tegenstander die hem net niet meer kon benaderen. In de tweede omloop liet Van Lancker zien dat hij nauwelijks voor Leijn behoeft onder te doen. Hij kreeg geen gelegenheid om via allerlei foefjes weg te gaan en toen deed hij het maar met een pitti ge demarrage. Loeveseijn was daarte gen niet opgewassen en zag geen kans meer de achterstand te nivelle ren. In de beslissende rit, tevens de snelste van de avond (11.71 sec.) ga- ROTTERDAM Een vroege Sinterklaas was het vrijdagavond voor de charmante Marja van Bokkum. Zij werd als de mil joenste bezoekster van het Ahoy- complex geboekt. Dit betekende voor de directie een welkome ge legenheid haar met geschenken, o.a. aangeboden door verschillen de firma's te overladen. Vanzelf sprekend kwam de totaal over rompelde Marja handen tekort en sportpaleis-directeur Harry Hof meester beloofde dat alle gulle gaven per auto naar haar adres aan de Wolphaertsbocht zouden worden vervoerd. Natuurlijk kwam daarbij de persoonlijke handdruk van Sinterklaas (Theo Koomen) en Zwarte Piet (Eef Brouwers) SANTIAGO (AFP, Reuter, UPI, AP) Ongeveer negentigduizend Chilenen hebben donderdagavond in het stadion van Santiago af scheid genomen van de Cubaanse premier Fidel Castro, die van daag via Peru en Ecuador terugreist naar zijn land. De Chileense president Salvador Allende en zijn Cubaanse gast werden hartelijk toegejuicht. Zij keerden zich fel tegen de betogingen die woensdag uitliepen op felle onlusten in Santiago. j zulke omstandigheden recht itelfverHedining heeft en in actie I komen zonder VN-besluiten af Vachten. „Cuba en Chili 'zijn over verschil lende wegen tot een revolutionair proces gekomen, maar beide revo luties hebben de beste tradities", zei Allende, die als eerste het woord nam. Refererend aan de grote de monstratie van woensdag van huis vrouwen, die protesteerden tegen de prijzige en karige voedingsmiddelen, riep Allende uit: „Mijn tegenstanders zullen mij met kogels moeten doorze ven, als zij mij willen verhinderen mijn programma voor het volk te voltooien". Allende zei, dat de betogende vrou wen bijna uitsluitend uit de rijen der wclgestelden afkomstig waren. „Zij hebben nog nooit honger gekend en vertrokken na afloop van de de monstratie in luxe auto's", aldus de B president. Hij verklaarde dat traangas tegen de betogers is gebruikt, omdat zij werden voorafgegaan door een „be- schermingsploeg" van ongeveer tach tig jongelui, die helmen en knuppels droegen. Allende vermeldde niet, dat jeugd- groeperingen van de communistische partij cn van andere linkse partijen ook langs de route hadden gestaan en de betogers met stenen hadden beko geld. Tijdens de massa-bijeenkomst in het stadion van Santiago kwam het in de „hoge wijk" van de stad, woon- kwartier van de welgestelden, op nieuw tot betogingen tegen Allende. De politie maakte een eind aan de betoging met traangas. Uniek Castro zei in het stadio, dat hij in Chili „iets buitengewoons, iets unieks" had gezien: „Een revolutio nair proces, waarin de revolutionai ren proberen vreedzaam tot de nodi ge veranderingen te komen, via lega le en constitutionele wegen, de wet ten eerbiedigend, die door reactionai ren zijn ingesteld". Over de rellen van woensdag zei Castro: „Ongetwijfeld wilden de fas cistische tegenstanders van de rege ring gebruik maken van de aanwe zigheid van veel buitenlandse ver slaggevers om onlusten te ontkete nen". De Chileense minister van buiten landse zaken, Almeyda, heeft de ver slaggeving van het Amerikaanse persbureau UPI over de recente on geregeldheden „vals, te kwader trouw en tendentieus" genoemd. Fidel Castro kan zich meer dan voldaan voelen over de resultaten, die hij vooral in het persoonlijke vlak heeft geboekt tijdens zijn langdurige bezoek aan Chili. Vanaf 10 november heeft de leider van de Cubaanse re volutie met zijn bezoek ongetwijfeld een definitief einde gemaakt aan de yuarantaine, die hem al meer dan tien jaar lang was opgelegd door het Latijns-Amerikaanse continent. Anderzijds heeft hij ook de gele genheid gekregen en gegrepen de weerklank, althans gedeeltelijk, terug te vinden, die hij verloren scheen te zijn, sinds de revoluties in Peru en Chili hem van zijn voetstuk hadden gestoten door aan te tonen, dat er andere wegen en middelen bestaan, dan het geweld om in Latijns-Ameri- ka een overwinning te behalen. Maar de Cubaanse revolutionaire leider was ook naar Chili gekomen om zijn vriend Salvador Allende te helpen, die het aan de stok heeft met de oppositie van rechts en uiterst- links. Het is nog te vroeg om vast te stellen of Castro erin geslaagd is deze twee zo tegenstrijdige taken naar be horen te vervullen. Het heeft er echter alle schijn van, dat bijvoorbeeld de arbeiders van de kopermijnen zich niet zodanig door de argumenten van de Cubaanse lei der hebben laten overtuigen, dat zij hun eisen om meer salaris en andere verbeteringen hebben laten vallen. Polarisatie Daarentegen heeft men algemeen in Chili geconstateerd, dat het bezoek van Castro iuist het zichtbare gevolg heeft gehad, dat de uiterst-rechtse oppositie grimmiger is geworden en dat er toenadering is ontstaan tussen tegenstanders van president Allende. Zij hebben weinig waardering voor de categorische bevestiging van Cas tro, dat het proces in Chili „waarlijk revolutionair" is. Ook zij, die daar nog aan twijfelden en om die reden dachten steun te kunnen blijven ver lenen aan de politiek van Allende's Volkseenheid hebben nu Jiun voorna melijk anti-communistische houding weer aangenomen. Hoe het ook zij, bij het vertrek van Fidel Castro lijkt de situatie in Chili meer gespannen, dan bij zijn aan komst. De oppositie is harder gewor den, de demonstraties en tcgende- monstraties zijn verveelvoudigd en de sfeer wordt met de dag meer gespan nen. Het is mogelijk, dat deze toege nomen spanning na het vertrek van Castro afebt. Waarnemers zijn echter unaniem van mening, dat in de ko mende weken de twee grote stromin gen pro- en anti-Allende, die in het land bestaan, nog feller dan in het verleden zullen botsen. ven beide renners een nummertje sur place weg tot groot genoegen van het sterk meelevende, 2500 man tellende, publiek. Met nog driehonderd meter te gaan flitste Leijn weg en won met een meter voorsprong. De „geweldenaarl' Klaas Balk uit Badhoevedorp, die aan het eind van dit jaar professional wordt, won het omnium bij de amateurs zoals hij wilde. Hij werd daardoor Nederlands kampioen. Zowel in de klassements wedstrijd, als in andere onderdelen wees hij zijn rivalen beslist terug. In de koppelwedstrijd over 38 km. won het duo Van Leeuwen-Van der Lans. Dit tweetal had met het dubbel Müller-Jansen een ronde voorsprong genomen. Door een betere plaats in het laatste klassement won hét kop pel dat tevens een contract voor de komende zesdaagse in Ahoy kreeg aangeboden. Overigens was Sinterklaas hoogst persoonlijk aanwezig om de kracht toeren der renners gade te slaan. Hoe vindt zo'n man daar tijd voor. Hij- hield nog een geestige toespraak; met een stem die heel veel op die van Theo Koomen leek vertelde hij dat hij nog nooit doping heeft gebruikt en zich daarom ondanks zijn hoge leef tijd zo gezond voelt als een bloem kool. ROTTERDAM De kans bestaat dat IVM-Inves NV mogelijk reeds in januari 1972 de banden met het IOS-concern zal verbreken, zo heeft mr. G. Mosier, enig commissaris van IVM-Invst op een aandeelhoudersver gadering meegedeeld. IVM-Invest is een beleggingsmaatschappij, waarin het spaardeel van de premies van de verzekeringen van de IVM (Interna tionale Verzekering Maatschappij) wordt belegd. Het beleggingsbeheer van de maat schappij is tot nog toe in handen van een „kleindochter" van het IOS-con cern. Het was voor het eerst, dat aan deelhouders IVM-Invest hun stem kinden laten horen in het beleid van de vennootschap. Dit recht werd kort geleden verkregen door een wijziging van de depot- en stemrechtsvoorwaar- den van de polissen. De vergadering diende als voor vergadering voor de algemene ver gadering, die volgens de statuten in Willemstad op Curagao zal worden gehouden. ROTTERDAM De Koninklijke Verenigde Tapijtf abrieken N.V. in Moordrecht heeft in de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar 1971/1972 een omzetstijging van 20 pet geboekt. Het aandeel van de export in de omzet is in vergelijking met vorig jaar toegenomen van 23 tot 26 pet. In verband met de inflatie en de kostenstijging, kon de directie op de aandeelhoudersvergadering vrijdag in Moordrecht niet zeggen of ook de winst aanmerkelijk hoger zal zijn. De raad van commissarissen verwachtte van wel, maar voorzichtigheidshalve deelde de leiding van het bedrijf mee, dat de winst zeker niet lager zal zijn dan in het afgelopen boekjaar. In dat jaar werd een nettowinst gemaakt van 1,4 mlijoen. WOLFSBURG (AP) Volkswagen- werk AG heeft gisteren bekend ge maakt dat hij met ingang van 3 ja nuari een kortere werkweek zal in voeren als een beschermende maatre gel tegen het teruglopen van de ver koop van auto's. Het aantal dagen dat de fabriek gesloten zal zijn en het aantal werk nemers dat betrokken is bij de maat regel werden niet bekendgemaakt. Taxichauffeurs Rotterdamse taxichauffeurs, u bent de laatste dagen in het nieuws en wel op een treurige wijze. Een uwer ver liest zijn zelfbeheersing. Velen uwer lynchten bijna een medemens. Enke len uwer wentelen de schuld op de redders van de zeeman enz. Terecht schreef de krant: Anti-reclame!! Daarom enkele vragen: 1. Waarom rijden sommige taxi chauffeurs in wagens van 20.000.-. Dat is het dubbele van normaal! En maar klagen over geringe verdienste. 2. Wat doet u om herhaling van een rel te voorkomen? 3. Wie betaalt de directe en de in directe schade? En nu nog een suggestie aan uw bestuur: Geef elke taxichauffeur een puntenboekje. Daarin geeft u negatie ve punten voor onjuist gedrag. Wie door u gestelde grenzen overschrij den, mogen resp. een week, een maand of nooit meer rijden. Zo weert u figuren die uw goede naam aantas ten en op de duur zal dat vruchten afwerpen. Den Haag H. J. P. van den Berg Taxichauffeurs (2) Dat wij, ordentelijke Nederlanders, mensen met een andere huidskleur niet graag mogen, weten we weL Maar wanneer tientallen blanken een Kaapverdiaan trachten te molesteren, en, of dat nog niet genoeg is, ook een Marokkaan z'n portie geven, dan vraag ik: laten we met z'n allen pro beren dit in de toekomst te voorko- men door te bedenken hoe het zou zijn wanneer wij als eenling in Zuid- Amerika zouden staan. Dordrecht F. .B van der Assen Roken Ik lees nu al jaren in de kranten dat roken de oorzaak is van longkan ker eri hartinfarct. Maar wordt het niet eens tijd om te onderzoeken wat de oorzaak is van het roken? Naar mijn mening is roken een vorm van protest tegen de kille, te gecompli ceerde maatschappij. Een onbewuste vorm van zelfmoord om aan de worg greep van deze maatschappij te ont komen. Willen we het roken tegengaan, dan zullen we iets aan de maatschap pij moeten doen. Deze moet gehuma niseerd worden. Bijvoorbeeld door de werkdag van acht uur op zes uur te brengen. Dan kunnen ook de (haven arbeiders, die er binnenkort uit moe ten, misschien aan het werk blijven, Rotterdam .PTaktor Eén of geen kerk (4) Naar aanleiding van de uitspraak van prof. Fiolet dat er over 25 jaar geen kerken meer zullen zijn of nog slechts één kerk, een veronderstel ling, die overigens niet nieuw is, zou ik willen opmerken, dat de gang naar de kerken, ten nauwste samenhangt «net de sociaal-economische omstan digheden waarin de mens leeft (wat de geschiedenis ons steeds heeft laten zien). Vooral in de tegenwoordige tijd hebben de mensen veel vertrouwen in eigen kennis en kunnen, helaas ten nadele van de kerken. Maar vele belangrijker dan de vraag naar het aantal kerken is de vraag, of over 25 jaar in of buiten de kerken het rijke evangelie van de ge kruisigde en opgestane Here Jezus Christus nog verkondigd zal worden, het nieuwe leven naar het onvervals te en onveranderlijke Woord van God, dat door Gods genade circa 450 jaar geleden door de Reformatoren uit de duisternis gehaald is, vertaald en leesbaar gemaakt is voor de men sen van alle tijden om er bij te leven. Er moet gestreefd worden naar een vernieuwde kerk, maar ik hoop, dat er nog vele stemmen in en bulten de Raad van kerken zullen zijn tot handhaving van de oude paden der eerste reformatie, die ondanks vele aanvechtingen, gelukkig nog staande gebleven is en waarvoor wij iedere dag weer opnieuw dankbaar behoren te zijn. Een andere reformatie is mJ. beslist niet nodig. Rotterdam D. Alderliesten Onderwijsprotest Wat zullen onze kinderen een be wondering hebben voor degenen, die voor hun belangen zo hebben lopen schreeuwen in Utrecht! Er zijn heel wat gerechtvaardigde klachten: de minister zal ze. van zijn kant. trou wens ook wel hebben... Maar wat verwachten we voor de toekomst aan positieve resultaten van deze aktie? Aangezien ook de P.C.B.O. drin gend heeft ongeroepen tot dit protest, zou ik de duizenden collega's, die eens „ia" gezegd hebben tegen onze Nederlandse geloofsbelijdenis art. 36 een meer effektieve methode willen' aanraden. Eerstens: dageliiks bidden om wijs heid voor onze bewindslieden en ten tweede: allen bijvoorbeeld 2 pet. van ons inkomen afstaan (en dat (s echt wel een offer, wanneer je, zoals on dergetekende, met een invalidi teitspensioen bent) om de tekorten te helnen opvangen. Het ging dit keer immers om de vorming van de jeugd en daar moeten we wat voor over hebben- Rotterdam J. Buijser Spandoeken De foto in de krant van 30 novem ber. die een overzicht geeft van de Trenehal in Utrecht tijdens de grote onderwiisdemonstratie. bevestigt een definitie die mij zeer juist voorkomt, namelijk* een spandoek is een doek dat zo slap neerhangt dat men het onsehrift niet kan lezen. Het is ver wonderlijk dat spandoekdragers er zo dan b'üonen. Den Haag N. Ant. Jantsenius SexaanMedinq Met grote ergernis heb ik een cir culaire in de bus gekregen van een sexaanbiedine. Ik vind het schandalig en zedeloos dat de overheid toestaat, dat zoiets verspreid wordt. De ieugd kan heus wel op een andere manier worden voorgelicht Hier lig* zeker een taak voor de ouders, wil zün toch nuchtere Nederlanders. Wat hier ge beurt vind ik in één woord srhanda- lie: het haalt het Nederlandse volk in aUe rangen omlaag. Rotterdam 1 P. J. de Ruiter

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15