Sint en de Zeetovenaar Niet piekeren maar puzzelen Piet als futuroloog BOEK - gespecialiseerd - BOEK Vanavond te zien Vanavond te horen Zondag te zien Zondag te horen ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 door Riet Diemer Pas als je ogen aan het don ker gewend waren, kon je iets meer onderscheiden in de vreemde kamer, waarvan de muren met ragfijne spinne- webben bedekt waren. Hier en daar waren tussen de web ben gedroogde bloemen en bladeren gestoken. Bij wijze van vloerkleed lag in allerlei kleuren zand op de grond. In wel honderd bloempotten stonden ook wel honderd ver schillende planten; Een kope ren ketel hing boven een vuur te pruttelen. Zenuwachtig vloog een zwar te raat heen en weer. Tenslotte bleef hij cirkelen boven de hoofden van een man en een vrouw, die aan een ronde tafel zaten en hun hoofden bogen over iets glinsterends. De vrouw was de enige, die sprak. „Mmmm", murmelde ze en zweeg een tijd. Ze ging ver der: „Blijf in ons land van de sinaasappels en de zon. Ga niet op reis, want ik zie nevel, steeds meer nevel..." Toen zweeg de waarzegster, want dat was ze. „Nevel, wat wil dat zeg gen", klonk de stem van de man. Het was niemand minder dan Sinterklaas. „Ik zeg niets meer, of u moet meer betalen", was het ant woord. Sint werd een beetje boos, alles was duurder gewor den. Hij had het maar al te gemerkt toen zijn zwarte knechten iedere keer met een lege portemonnee thuiskwamen nadat ze inkopen hadden ge daan. Ach, wat kon hem die ne vel schelen, hem was nog nooit iets op een zeereis overkomen. Het zou dit jaar ook wel weer goed gaan. Hij hoefde het niet te weten ook. Sint vertrok. Zijn mijter, die op een stoel naast hem stond zette hij op en waardig verliet hij het huis van de waarzegster. Ze keek hem een beetje be droefd na. Ze was erg gesteld op de oude man en ze had hem graag verder geholpen. Maar dat kon niet voor niets, want ze moest toch ook leven. In die tijd, toen dit verhaal gebeurde, voer Sint nog met een groot zeilschip. De volgende dag gingen hij en zijn twaalf zwarte Pieten het zeegat uit, zoals dat heet. Ze hadden allemaal ge weldig veel zin in de reis. De Pieten zongen zeemansliederen en Sint bromde zachtjes in zijn baard mee. De zon scheen, zodat het water ervan glinsterde en de grote witte zeilen van de boot klapperden in de wind. Toch bleef Sint tobben over die nevel. Maar hij zou gauw genoeg weten wat ermee be doeld was, want het was nog geen avond, toén er storm op stak. De zee werd wilder en wilder en de golven slpegen te gen het schip, dat dan weer naar de ene en dan weer naar de andere kant helde. Het kraakte aan alle kanten en ein delijk hadden de wind en gol ven hun zin. Er was een lek geslagen in de wand. Het water stroomde met Dit is nu eens een an dere soort puzzel, meis jes en jongens. Een beetje moeilijk? Nee hoor. Jullie zien Zwarte Piet een lange lijn uit gooien, waaraan twin tig voorwerpen zitten. Nu moeten julMe, te be ginnen bij de peer, van boven naar beneden de eerste letter van elk woord opschrijven. Als je dat gedaan hebt, zul je bemerken êdat er een nieuw woord is ont staan. Het bestaat dus uit 20 letters en de eer ste letter is een P, dat weten we al van peer. Ik denk dat veel meis jes het nog wel graag ran Sinterklaas zouden krijgen. Veel succes er mee! De oplossing, het gevon- vonden iroord dus, in sturen vóór dinsdag 7 december. enorme kracht door het gat en hoe de Pieten ook hun best de den het tegen te houden, het lukte niet. Het schip zonk steeds dieper en dieper en nam de bemanning met zich mee. Eerst stonden Sint en zijn knechten tot hun knieën in het water, maar toen zag je ineens nog maar het puntje van zijn mijter en tenslotte helemaal niets meer. Maar het vreemde was. dat ze zich goed bleven voelen. Ook toen ze helemaal onder water waren konden ze gewoon adem halen. Er was iets wonderlijks aan de hand. Met een smak stootte het schip op de bodem van de zee. Daar zwommen geweldige grote vissen en kropen zeedieren rond, terwijl waterplanten, zo hoog als bomen steeds maar heen en weer wuifden. En achter die waterplanten stond een echt zeekasteel. Sint had daar vroeger wel over gele zen, maar hij had nooit willen geloven, dat zeekastelen echt bestonden. Het was gemaakt van stenen, die je allemaal op de bodem van de zee vindt: paarse, blauwe en roze. Het was een schitterend gezicht. Het was vreemd, maar het was alsof iemand in zijn rug duwde, zodat hij naar het kas teel moest lopen. Het gezelschap klom over de rand van het schip en toen het bij de poort van het paleis kwam, ging deze open en verscheen er een sol daat. die wenkte. Hij leidde hen naar een grote zaal met muren van kristal. Aan het eind zat op een gouden troon een oude man met lang grijs haar, een grote baard en een paarse fluwelen mantel aan met gouden en zil veren sterren. „Hij lijkt een beetje op mij", dacht Sinterklaas. „Misschien ia het wel de Sint van de water wereld. Het was of de man zijn gedachten las. „Ik ben de zee- tovénaar", 'zei hij. „ik wist dat u zou komen. U komt ieder jaar om deze tijd met uw schip voorbij. Mijn helpers vertellen daar altijd over. Ze vertelllen mij over alles wat er boven het water gebeurt, want ik moet toch op de hoogte blijven van de wereld der mensen." Ja, dat begreep Sint, al was hij op zijn beurt lang niet zo op de hoogte -M- Zien jullie wel wie dat zijn? Natuurlijk, Sinterklaas en Zwarte Piet, zullen jullie zeggen, ia, maar als je goed kijkt, is het wel een erg bekende Sinterklaas. Het kan haast niet missen, het is Swiebertje. En dan moet Zwarte Piet wel malle Pietje zijn. Vanavond kunnen jullie ze op de televisie zien in het Swie- bertjeprogramma. Wat zullen ze er weer een dolle pret van maken. van de waterwereld, zoals hij nu merkte. Terwijl de zeetovenaar zijn gasten een heerlijke maaltijd van garnalen, vissen en water vruchten aanbood, vertelde hij verder. Hij zei, dat hij ook vrienden in de mensenwereld had. „Een vriendin van me kent u ook goed." En toen Sint hem vragend aankeek, verscheen een lichtblauwe wolk, die uiteen spatte en niemand minder dan de waarzegster stond daar. „Dat had u niet gedacht hè," lachte ze tegen Sint. „Weet u, lk had een voorgevoel, dat de reis zou mislukken en ik ben u achterna gegaan in een wolk. En toen het schip verdween in de golven heb ik u ingespoten met won- derstof. Maar omdat ik het re cept van de stof kwijt was, kwam ik te laat om ook het schip te redden. Toen het onder de golven verdween, kwam ik iets vlugger bij de zeetovenaar, die ik al lang ken omdat ik er altijd met vakantie heenga, 't Is heerlijk rustig hier." Het staat niet deftig voor een Sinterklaas, maar bijna viel zijn mond open van verbazing toen hij het hele verhaal hoorde. Hij had spijt, dat hij indertijd zo eigenwijs was geweest. Hij be greep nu, dat de waarzegster het zo goed bedoelde. Maar hij begreep ook, dat het voor de zeetovenaar en haar een klein kunstje was hem verder te hel- \pen. Diezelfde dag maakten de Pieten het lek in de bodem van het schip dicht. Na een nachtje slapen in het zeepaleis stapte men weer in het schip, dat na drie keer hard blazen van de zeetovenaar naar boven zweef de. Maar niemand zag de waar zegster. Waarschijnlijk was ze in haar wolk naar huis gegaan om nieuwe wonderstof te koken. Ze had deze keer zoveel nodig gehad... Meisjes en jongens, we hebben deze week een mooi Sinterklaas verhaal In ons hoekje en daarom laten we nu de brieven maar eens de brieven en gaan fijn het verhaal lezen. De volgende keer staan jul lie er weer in. hoor. Er waren nog leuke Sinterklaastekeningetjes van Conny den Hollander, Jannie de Koning, Arjanne van Wijk en Jo- landa Meijer. Jammer dat ze niet meer mee kunnen. Maar tk heb ze goed bekeken, ze waren knap ge tekend hoor. Dag allemaal, een plezierige Sin terklaas en tot de volgende week. Groeten van tante Chris Sint verrast mij elk jaar weer, hetzij met een kant en-klare puzzel, hetzij met een vernuftige suggestie. Met het klimmen der jaren laat de goede man zijn brave knecht Piet meer en meer voor hem de klusjes op knappen. En dus was ik niet zo héél erg verrast, toen Piet alleen verscheen. „Namens mijn Meester, de bisschop van Myra, moet ik u een denkbeeld aan de hand doen voor een pro bleem ter gelegenheid van Zijn verjaardag. „U stelt veel belang in getal len en cijfers; evenals trouwens het gros van uw lezers. En dus zal het u deugd doen, te verne men, dat binnen niet al te lange tijd ieder mens in plaats van de vaak zo kolderieke namen, een vernuftig nummer zal dragen. Dat soort nummerderij veraf schuw ik, maar ik liet niets merken.... „Het nummer, dat een mens bij zijn geboorte krijgt, bestaat uit een combinatie van drie ge tallen van vier cijfers. 1) het voorste viertal geeft datum en maand van geboorte, bijvoorbeeld betekent 0612 ne zesde december, de naamdag van mijn Meester; 2) het middelste viertal is het geboortejaar, bijvoorbeeld 1971, het huidige jaar; 3) het derde en laatste viertal geeft uur en minuut van ge boorte; bijvoorbeeld 2359 f23 uur 59 minuten);" Schuchter waagde ik de op merking, dat het toch wel een mondvol zou zijn als men ie mand voluit 040619110121 zou noemen (geboren op 4 juni 1911 te 1 uur 21 minuten). „O nee, dat valt erg mee. want ze zullen elkaar afgekort noemen naar het minutengetal en de persoon in uw voorbeeld ,zou Twee-een of kortweg Tween worden genoemd. En het eigenaardige is, dat astrologisch kan worden aangetoond, dat zij op hun getal reageren. Latere studie zal dan aantonen, dat er zestig verschillende mensenty pen zullen zijn, onderverdeeld in tien hoofdgroepen (naar liet achterste cijfer). Zo zullen er hoofdtypen zijn, die echte nul len zijn; er zullen ge-vier-de bij gijn en ge-acht-e, ge-negen lie den en ver-drie-tige, enz...." Ik hoop maar dat Piets futu rologische visie niet bewaarheid zal worden! Het spreekt van zelf, dat ik zeer huichelachtig Piet voor zijn denkbeeld dank zegde. Maar achteraf.... En tóch is er een kleine puz- tel uit gegroeid. Ik stelde mij zo'n toekomstpersoon (of moet Ik zeggen „nummer") voor. Lukraak koos ik een getal van twaalf cijfers. Ik bleek een zeer eigenaardig geval te hebben ge kozen, dat de voigende bijzon derheden vertoonde: 1) in het getal kwam twee maal het cijfer nul en tweemaal de cijfers 2 voor. terwijl de ove rige acht cijfers alle verschil lend (dus ook geen twee of nul) waren; 2) in het getal kwamen ner gens opeenvolgende cijfers voor (nul noen naast 1 noch naast 9); 3) het getal, gevormd door het eerste viertal was door 7 deel baar; 4) het getal, gevormd door het tweede viertal was door 13 deelbaar; 5) het getal, aevormd door het derde en laatste viertal, was een kwadraat (dat is een getal, ontstaan door vermenigvuldi ging van een getal met zichzelf, dus 25 is een kwadraat, want 5 x 5 is 25). Het getal, dat hierboven als voorbeeld is genoemd, voldoet aan de eisen 3, 4 en 5, want 0406 is deelbaar door 7, 1911 is deelbaar door 13 en 0121 is een kwadraat. Maar aan de eisen 1 en 2 voldoet het voorbeeldgetal geenszins. O ja, ik vergat nog te zeggen, dat Piet heeft verzocht, de goe de oplossers twaalf (van decem ber) punten te geven. Ik vind dit wel wat veei voor deze niet- Zo héél moeilijke opgave, maar tja. op deze dag is Piets wil wet en dus.... Deze punren zijn bestemd voor onze doorlopende ladder wedstrijd, waaraan iedereen, abonnee, of lezer, op elk ogen blik kan gaan deelnemen. De punten blijven geldig en wor den op uw persoonlijke kaart genoteerd. Blijft u inzenden, dan stijgt uw puntentotaal en komt eens het ogenblik, dat geen der andere ladderbeklim- mers een hoger totaal heeft En dan wint u de ladderprijs en begint u weer met nul puntei /oor de volgende klim. Wilt u Piet een waardering*, cijfer voor zijn vondst geven (1 als laagste en 10 als hoogsh waardering)? De oplossingen dienen uiter lijk over vier weken binnen t« zijn op net adres; mr. G. van Vorden, pa postbus 1005. Warnsvoid. Op briefkaart o[ briefoms'ag dient „Niet Pieke ren maar Puzzelen" te staan, terwijl in uw schrijven uw vol. ledige naam en adres (alle voor letters, meisjesnaam) in bloklct- ters dienen te zijn geschreven of getypt. En vergeet u veoral niet bij eventuele naams- en /of adreswijzigingen ait uitdrukke lijk te vermelden?! Behalve uw oplossingen zijn mij uw eigen puzzelbedenksels, uw kritiek en snaakse invallen welkom. En als uw inquis'tieve geest u noopt, vragen te stellen, bijvoorbeeld naar de hoogte van uw puntentotaal, dan wil ik de ze graag beantwoorden, mits u een zegel van 30 cent bijsluit Mr. G. VAN VORDEN. R. A. Cornets de Groot: Contra terrein, bundel essays over o.a. Achterberg, Rhijnvis Feith, Gorter. Hermans, Vestdijk en Mu- lisch. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag, 160 blz., 12.90. Jan Biezen: Rode Zeus, blauwe Poseidon, gele Hades, romande buut van jonge dichter. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. 164 blz., f 12.90. J. B. den Tandt: Vorm en kleur bij het kind, interessante psycho- chromoanalyse van kindertekemn- met voorbeelden in kleuren en gra fieken. Uitg. Kinheim, Hoorn, 164 blz. Len Deighton? Bommen los, ro man, een cynisch verslag van een fataal bombardement, de zinloos heid van oorlog aan de kaak stel lend. Uitg. Elsevier Nederland, Am sterdam, 437 blz., f 19.50. Rob Damwijk: Te voet de woes tijn door, korte, met de hand ge schreven reisindrukken. Eerste uit gave van Fred van der Leeuw, Maastricht, 28 blz., 4. Harjo Coumans: De dood van de grote lijster, gedichten gewijd aan Jan Hanlo (1912-1969). Uitg. Fred van der Leeuw, Maastricht, 60 blz., 12.50. Charles A. Reich: Bloemen in beton, analyse van het nieuwe cultuurbesef van de Amerikaanse Jeugd en een pleidooi voor de ge weldloze revolutie van het Nieuwe Bewustzijn. Uitg. Nelissen, Biltho- ven, 311.blz., 16.90. C. van de Griend: Haaften in oude ansichten. Uitg. Europese Bi bliotheek, Zaltbommel. 16.90. J Taal: Ouderkerk aan den IJssel in oude ansichten. Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbommel, ƒ13.90. L. Stigter. Oud-Rotterdam en de RETM (dus voordat het openbaar vervoer een zaak van de gemeente werd). Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbommel, ƒ16.90 met pente keningen van de schrijver. Mary Farmer: Het gezin, sociolo gische studie over gezin en maat schappij, het gezin als groep en de levenscyclus van het gezin. Uitg. Het Spectrum. Utrecht (in serie „Mens en medemens"), 166 blz., 9.25. E. G. S. Evans: Pedagogische psychologie (Van Rousseau tot he den). ontwikkeling van het kind, theorieën over persoonlijkheidsvor ming, psychologie van het leren en psychologisch testen. Uitg Het Spectrum, Utrecht (Aula 471), 125 blz., ƒ4. Dr. B. J. M. Bartelink: Geschie denis van de klassieke letterkunde, behandeling van de verschillende genres, de betekenis van de schrij vers en hun voortleven in de Euro pese cultuur. Uitg. Het Spectrum, Utrecht (Aula 465, als geheel her ziene herdruk van Compendium 8), 320 blz., 5,50. H. v. d. Heuvel en B. Crezée: Ameide in oude ansichten. Uitg. Europese Bibliotheek, Zaltbommel, ƒ16.90. Gaston Durnez: jullie worden la ter gek dan wij, achttien Interviews over uiteenlopende onderwerpen met o.a. Louis-Paul Boon, Marnix Gijsen, Godfried Bomans, Karei Jonckheere, 't Pallieterke en Pater van Gestel, uitg. Lannoo, Tielt, Bel gië, 272 blz., 18 foto's, 17. Jean Fouquet: Getijdenboek voor Ettienne Chevalier, kostbaar boek met 47 beroemde en subliem in kleuren en goud gereproduceerde miniaturen uit de vijftiende eeuw. Met belangwekkend voorwoord van prof. Charles Sterling en interes sante toelichtingen van prof. Clau de Schaeffer. Rijk uitgevoerd ver schenen bij Het Spectrum, Utrecht, 128 blz., ƒ82.50. Louis Baeck: De wereld is ons dorp, ontwikkelingssamenwerking in nieuw perspectief. Met voor woord van prof. dr. J. Tinbergen. Uitg. Lannoo, Tielt, België, 328 blz., 14,50. Casanova: Memoires 1753-1756. Uitg. De Arbeiderspers, Amster dam, 325 blz., ƒ18,50. Karei Jonckheere: In een anek dote betrapt, onbevangen peilen naar het wezen van de mensen. Uitg. Lannoo, Tielt, België, 224 blz., 12,50. Günther Feustel: De drie Sofie- tjes, kinderboek met gekleurde te keningen van Erich Gürtzig. uitg. Lannoo, Tielt, 40 blz., 4,25. Jac. Linders: Honkie en Ponkie in de diepe zee, bundel kabouter verhalen met tekeningen van Lie. uitg. Lannoo, Tielt, 112 blz., 8,50. Gilbert Cesbron: Al wat je wilt, maar geen catechismus, geen ge loofsbelijdenis maar een levensge tuigenis van een mens die gelooft en leeft vanuit de liefde. Uitg. Lan noo,. Tielt, België, 224 blz., ƒ12,90.' Horst Bannach: Een wbnder? Zegt mij niets!, problemen van de twintigste eeuw in de spiegel van de handelingen der apostelen. Uitg. Lannoo, Tielt, België, 224 blz.. ƒ12,75. Pol Vanhaverbeke: Zus is al ge trouwd, want ze knutselt zo graag, derde bundel verzamelde kolder, uitg. Lannoo, Tielt 96 blz., 5,90. Rinus Ferdinandusse: De bloed koralen van de bastaard, roman Uitg. De Arbeiderspers, Amster- 221 blz., ƒ10. Robert S. de Ropp: Seksuele energie, de macht van het seksuele in mens en dier. Uitg. De Arbei derspers, Amsterdam, 240 blz., 14,90. Louis Paul Boon: Pieter Daen», hoe in de negentiende eeuw de arbeiders van Aalst vochten tegen armoede en onrecht, met foto's, te keningen en documenten. Uitg. De Arbeiderspers en Querido, Amster dam, 661 blz., 37,50. Erich Wichman: Lenin stinkt en andere satirische geschriften. Uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam, 117 blz., 10,75. Paul van "t Veer: Je moet er geweest zijn, documentaire roman uit de koloniale nadagen van het eiland Boela. Uitg. De Arbeiders pers, Amsterdam, 199 blz., 12.75. Alfred Mazure: vier Dick Bos- beeldverhalen Het geval „Kleyn", Li-Wang, De Raaf en Texas). Uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam, 220 blz. Lie: Jonas en Toetela, kinder boek met tekeningen van de schrij ver. Uitg. Lannoo, Tielt, 112 blz., 8.50. Hannes Hüttner: Bij de brand weer wordt de koffie koud, kinder boek met gekleurde prenten van Gerhard Lahr. uitg. Lannoo, Tielt, 40 blz., 4.25. Barbara Augustin: Antonella en de wensman, kinderboek met kleu rige platen van Gerhard Lahr, Uitg. Lannoo, Tielt, 40 blz., 4.25. Mariette Vanhalewljn: Simon ïn het vergeten straatje, kinderboek met tekeningen van Jakllen Moer man. Uitg. Lannoo, Tielt, 116 blz., ƒ8,50. Puzzeloplossing De drie plaatsnamen zijn: Bo degraven, Deventer en Terneu- zen. Prijswinnaars Jolanda van Heyningen in Leiden en Marga v. d. Kaaden in Berkel hebben een prijs ge wonnen. Jarigen Hiep hoi, er zijn er weer jarig! Hartelijk gefeliciteerd en een ple zierige dag! 7 december Wilma v. d. Does. Not d'Aumirielaan 7, Reeuwljk, 13 jaar. 8 december Cockie Moolenaar, Parklaan 14, Sassenheim, 13 jaar. Ada de Ruiter, Ds. SI. Visserstraat 41, Rijsoord. 11 jaar, 11 december Pia de Vroed, Ju- lianastraat 44, Heinenoord, 12 jaar. 12 december Ada v. d. Berg, Heenweg 6, 's-Gravenzande, 10 jaar Han Daudey, Ligusterstraat 57. Den Haag. 10 jaar, Jennie Kweekei, Mr. P. J. Oudweg 27. Zuidland, 9 jaar. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 14. De grote en de kleine zeebonk liepen de gelagkamer van het Vergulde Scharretje binnen en ze troffen daar de melan cholieke Foppe Helmstock, die enige mistige werkzaamheden verrichtte met glaswerk en porselein. „Hè, hè" zuchtte de als kapitein geklede figuur opgelucht. „Jonge, jonge, meneer Helm stock! Hier binnen is het lekker hoor!" „Zo is het," zei Foppe, die het wel begreep. „En 's winters is het net andersom, hè? Dan is het meestal kouder dan buiten." „Of je gelijk hebt," lachte toen de kleine zeeman. „Hier, beste Helmstock. Steek een sigaar op." En voor Foppe kon reageren, had het kleine ventje de ijverige hotelhouder reeds een dure havanna tussen de lippen en onder de knevel gestoken. Intussen maakte de grote zeebonk zich verdienstelijk met het uitdelen van vriendelijke klopjes op Foppes reeds kalende schedeldak en uit alles moge men wel afleiden, dat de twee maritieme personages iets van plan waren. En dat was ook zo, want kapitein Foxhol zo heette hij haalde nu een héél oud stuk papier uit zijn binnenzak en zei; „Zeg Mijnheer Helmstockmoet je eens kijken. Ik heb hier een bladzijde uit de alleroudste scheepvaartkroniek ter wereld. En daar staat ook nog iets over dit huis in. De beruchte kaper Simon Duynkerck zou hier hebben gewoond„Dat is ook zo!" lachtte Foppe Helmstock trots. „In dit stadje en in dit eigenste huis!" Nee maar, Foppe! Meen je dat heus?" riepen de twee oude zeebonken geroerd uit NEDERLAND 1 NCRV 19.05 uur Zwerven met Swiebertje 20.21 uur Zeskamp 21.35 uur Abu Dhabi een portret van een multimiljonair 22.30 uur Je kunt het geloven of niet NEDERLAND 2 EO en VARA 19.05 uur Koorzang 19.35 uur Glazen ogen. informatieve film 20.21 uur De wereld van Somerset Maugham: Uitschot, film 21.15 uur Onder de steenbokskeerkring, natuurfilm 21.35 uur Eén recht, één averecht, show HILVERSUM I TROS 19.00 uur Verzoekplatenprogramme 21.00 uur De tunnel der duisternis, vervolghoorspel 21 20 uur Poster, muziekprogramma 22.10 uur Dansen als een edelman, feuilleton 22.50 uur Stretch, amusementsprogramma HILVERSUM 2 VARA 19.00 uur Paul Godwin en zijn solisten 20.05 uur De Scala, oude operamuziek 21.00 uur De Staalkaart 21.43 uur Kamers '69. hoorspel 23.10 uur Muziek voor de late avond RADIO VANAVOND ZATERDAG Hilversum I 402 m. TROS. naar 'vertaal van sómer-'l me. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. VA-1 RA: 20.20 <K> Uitschot, TV-film 18.30 Nieuws. 18 41 Voor de set Maugh3m 21.15 <K) Onder kleuters. 19.00 <S» Verzoekpla- de steenbokskeerkring. na- ,Tan? ^m,l1"1nna?1" ,uurtüm-2, 35 (K) Een Recht sieke muziek.. 21.00 De tunnel Een Averecht. TV-show 22.15 .OH 'K' ACh,er het n'eUWS- NOS: spel. 21.20 (S) Poster, licht mu- ^,10-22.45 (K> Journaal, z eltprogramma. 22.10 Dansen Belgif Neder,»nds. M als een edelman: muzikaal Klcur: Fabeltjeskrant: 18.05 geïllustreerd radio-feuilleton, „et doelpunt van Paragon. 22.30 Nieuws. 22 40 Lezing. 22.50 avonturenfllm voor de jeugd. <S> Stretch: amusementspro-1,9 35 Hler spreekt men Neder- gramma. (23.00-J.ls Aktua- ,anc1s Aansl.: Zoeklicht. 19.43 Sport). 23.5o-.4.00 Nieuws. Mededelingen 19.45 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA 20.10 Kleur: Hier Is Lucfr. tv- 18.00 Nieuws. 18.11 Acsualltel- I ^erle. 20.30 Showprogramma in ten. 18.20 Lieve Tante Truus. het Amerikaanse Theater. 21.25 19.00 (S) Licht ensemble en Echo. 21.55 Kleur: Mannlx. tv- zangsollsten. 20.00 Nieuws 20.05 serie. 22.45 Nieuws. De Scala: oude operamuziek! (gr.) 21.00 <S) De Staalkaart. PROGRAMMA'S RADIO MORGEN 21.43 (S) Kamers "89. hoorspel. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) Muziek voor de late avond. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NOS: 18.45 (K> De Fabeltjeskrant. STER: 18.50 <K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 <K) Re clame. NCRV: 19 05 (K) Zwer ven met Swiebertje. TV-serle. STER: 19 55 (K) Reclame. NOS: HILVERSUM I 402 m KRO: 8 00 Nieuws 8.10 Over weging a.15 (Si Badlnerle: klassieke muziek (gr) 9.00 Nieuws en waterstanden 9.15 (S) Laudate (gr) 10.00 Eucharis tieviering 11 00 Nieuws 11.02 (S) Omroeporkest. Groot Omroep koor en zangsolIsten 11.55 Me dedelingen 12.00 Kruispunt: magazine 12.30 Nieuws 12.40 Actualiteiten 12.50 Buitenlands commentaar 1 00 (S) Verknipt: licht programma met veel 20 00 (K) Journaal .STEK: 20.15 ziek 14.00 Volksliedjes 14.15 (K) Reclame. NCRV: 20.21 (Ki strip 7: knipseldienst over Zeskamp. 21.35 (K) Abu Dhabi boeken NOS: 14.30 (S) Rotter- - filmportret van een multl- dams Phllharmonisch orkest miljonair. 22.30 Je kunt het ge-,en solist (In dc pauze: loven of niet..: godsdienstige Het onderwljs__ vernieuwen. uitzending. NOS: 22 55-23. Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18,55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Re clame. EO.: 19 05 (K) Koor zang. 19.35 (K) Glazen Ogen. Informatieve film. 19 50 Ten slotte. STER: 19.55 (K) Recla- g astcollege CVK: 1.00 Kerk dienst van de Baptistenge- Lelden 18 00 Schrift noten IKOR: 18.30 Mensen: ge sprek van mens tot mens 18.45 Geestelijk gehandicapten en liturgische viering 18.58 WUde Ganzen NCRV: 1.00 Nieuws 19.07 (S) Klassiek planotrio het Rijk. lezing 20.00 (S Klas sieke muziek Zgr 20 10 (S) Ge wijde muziek met toelichting 20 30 Boekbespreking 20.35 Lichte grammofoonmuzlek 21.00 (S) Geestelijke liederen (opn) 21.25 Tussenbeide: actue le kroniek 21 50 (S) Kerkorgel- concert (opn) 21.25 Tussenbei de: actuele kroniek 21.50 (S) Kerkorgelconcert (opn) TROS: 22.3o Nieuws 22.40 Luister-trilo gie: 1. Aktua-klankbeeld: 2. Pianorecital 3. Met of zonder, hoorspel 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. VARA: 8 00 Nieuws 8.10 Voor het platteland 8.1 Weer of geen weer (om 9.00 Sportmede- dellngen 9.45 Humanistisch Vervond IKOR: 10.00 Kinder- dienst 10.30 Dienst van Schrift en Tafel 11.25 Wilde Ganzen Bonte muzikale show (S) 13.00 Nieuws 13.10 De toestand In de show NOS: 14.30 Voor de bui tenlandse werknemers 16.30 Uw verzoekplaat VARA: 1.00 (S) Koor Residentie-orkest en zangsollsten 17.55 Mededelin gen 18.00 Nieuws 18.1 1. 2. 3. 4, 5: St. Nicolaasfeest in een kin dertehuis ln Amsterdam 18.30 Vrij Entree: cabaretprogram ma 19.00 Namens onspoli tieke discussie VPROG 19.30 Nieuws 19.45 Volksmuziek uit RO: 20.30 (S verzoekplaten- programma 22.30 (S) Synthese: auteurs lezen voor uit eigen Tc (22.55 Mededelingen; 23.00 Nieuws 2310 Radiojournaal 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III 240 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.02 Ra diojournaal 7.05 Lukraak ,(8 00-8.02 Nieuws.) 9.00 Nieuws 9 02 Van negen tot tien 10.00 i Xieusw 10.02 Juist op zondag 1100 Nieuws 11.02 Muziek Mo- zaek VARA: 12.00 Nieuwsl2.02 verzoekplatenprogramma 13.00 Nieuws 1.02 NAR: Nederland se Artiesten Revue NOS: 1.00 Nieuws 14.02-18.00 Langs de lijn: sport en muziek (15.00, l 00 en 17.00 Nieuws. TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I KRO/RKK: ll-.00-12.00 Eucha ristieviering. NOS: 14.27 Week overzicht en algemene Infor matie over schooltelevisie. TE- LEAC: 14.30-15 00 technisch en wetenschappelijk Engels - les 10 (herh.) NOS: 15.00 Journaal. 15.02 Weekjournaal - met titels voor slechthorenden. 15.22 (K) Verkeersinformatie 15.25 (K) Yankee Doodle, TV-serle voor de Jeugd. 16.15 (K) Openbaar Kunstbezit. 16.30 (K) Een Muls in een schoen, St. Nlcolaas musical. 17.15 (K) Toto-uitsla gen. IKOR/CVK/RKK: 17 20-17.30 (K) Bijbelvertelling voor de kinderen. TELEAC: 18.20 - 18.50 EHBO - les 13. NOS: 18.55 (K) De Fabeltjes krant. 1KOR/CVK: 19.00 Spel over Job: muziekspel. KRO: 19.30 (K) KRO's Wereldcircus: Internationaal variétéprogram ma. NOS: 20.20 (K) Journaal. KRO: 20.25 (K) Johnny en Rijk, TV-show. 21.15 (K) Alias Smith en Jones. TV-serle. 22.05 (K) interview. NOS: 22.35-22.40 (K) Journaal NEDERLAND II. I NOS: 18.35 (K) De Fabelties- krant. 19.00 <K) Journaal. 19.05 (K) Catweazle ln De Tekens van de Dierenriem, TV-serle. '.9.30 (K) Studio Sport I 20.20 (K) Panoramlek. 20 45 (K) De Dubbeldekkers. TV-serle. 21.10 (K) Studio Sport II. 21.35 (K) Klaas in 't Geding: discussie programma. 22.45-22.50 WÊ/ÊÊ Journaal. RADIO MAANDAG Hilversum I. 402 m: NCRV: 7.00 Nieuws; 7 02 Het levende woord; 7.07 (S) Preludium I: klassieke muziek (gr.) 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu: ac tualiteiten 7.55 (S) Preludium II. 8.10 Te Deum laudamus (gr.). 8.30 Nieuws. 8 41 (S) po dium voor de vrouw. 9.10 (S) Platennleuws. 10.00 Theologi sche Etherleergang. 10 30 Nieuws. 10.33 (S) Voor de zie ken. 11.30 Hier en Nu: actuali teiten 11.32 De kleine wereld, vervolghoorspel (dl. 9). 11.55 Mededelingen. 12 00 Los-Vast; gevarieerd programma. (12.10-12.15 Boekbespreking; 21.21 Voor boer en tuinder: 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12 50 Hier en Nu: actuali teiten; 13.00-1304 De tafel van drie). 13.30 (S) Omroeporkest en zangsoliste. 14 05 Schoolra dio. 14.30 (S) sopraan en plano. 15.00 Gereformeerde middag- dienst. 15.30 Nieuws. 15.33 In 't zilver: voor oudere luisteraars 16.30 Voor de kleuters 16.45 Radiostrip voor de kinderen. 17.00 (S) Lichte orkestmuziek 17.20 Overheidsvoorlichting. NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu: actualiteiten. 18.00 (S) The Harbour Jazzband. Poli tieke Partij: 18.19 Uitzending van de ARP. Hilversum II, 298 m: VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Spitsuur Amster dam: lichte grammofoonmu zlek en reportages. (7.33-7.38 Van de voorpagina). VPRO: 7 54 Deze dag. VARA: 8 00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8 23 (S) Spitsuur Amsterdam (ver volg). NOS: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Waterstanden. 9 40 Wat heeft dat Kind?, pe dagogische kroniek. 9 55 (S) Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance. 10.15 (S) Re pertorium: RadiophUharmo- nisch orkest (opn.). 11.00 Nieuws. 11.03 Spiegel van Bel gië: muziek en nieuws van on ze zuiderburen. 11.30 Interna tionaal spectrum: oude en mo derne kamermuziek 12.10 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-maandag: klassieke moderne muziek en informatie over muziek (13.00 Nieuws). 14.30 Schoolradio. AVRO: 14.50 Radiojournaal. 14 55 AVRO deze week! 15 00 Brabant Jour naal 15.25 (S) Licht accordeon- spel (gr.). 15.35 Biels Se Co: strip. 16.00 Nieuws. 16.03 Mika- doo: kindermagazine. 17 00 (S) O: Jongerenprogramma 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m: KRO: 7 00 Nieuws. 7.02 KRO-op-drie. <8.00, 9.00. 10.00 en 11 00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf tot twee met o m om 13.03 Ra den maar... (13.00 Nieuws) TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Jam on Radio. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 De Hugo van Gelderen Show. 17.00 Nieuws. 17.03-18.00 De Hugo van Gelde ren Show (vervinclusief de nationale tip-vljftlen. TELEVISIE MAANDAG Nederland I: NOS/NOT: 10.45-12.00 Sch'od-tv. NEDERLAND 1 KRO 16.30 uur Een huis in een schoen, St. Nicolaas-musical 19.00 uur (CVK/IKOR) Spel over Job 19.30 uur Wereldcircus, variétéprogramma 20.25 uur Johnny en Rijk 21.15 uur Alias Smith en Jones, serie 22.05 uur Interview, gesprek met Willeke Albert! NEDERLAND 2 NOS 19.05 uur Catweazle 19.30 uur Studio Sport 20.20 uur Panoramiek 20.45 uur Dubbeldekkers 21.10 uur Studio Sport 21.35 uur Klaas in het geding, discussieprogramma HILVERSUM I NCRV en TROS 17.00 uur (CVK) Kerkdienst van de Baptistengemeente te Leiden 19.07 uur Klassiek pianotrio 19.45 uur De verwachting van het Rijk, zondagavondlezing 20.35 uur Melodieuze promenade 21.00 uur Geestelijke liederen 21.50 uur Kerkorgeiconcert 22.40 uur Luister-trilogie: a. Aktua-klankbeeld; b. Pianorecital; c. Hoorspel HILVERSUM 2 VPRO en AVRO 19.35 uur Volksmuziek uit de Phlllippijnen 20.00 uur Wetenschapsbeleid, klankbeeld 20.30 uur Verzoekplatenprogramma 22.30 uur Auteurs lezen voor uit eigen werk

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12