Identiteit niet ter sprake bij verkoop gratis blad Directe lijn met alarmcentrale I Situatie haven zich toe BIJ DELFTSE KOMEDIE: Meer dan 300 mensen bezig met theaterkunsten De Havenloodsin andere handen Export Tsjechisch glas neemt grote vlucht Vijftiende pension dicht Uitstel van beslissing Rij npoortha ven Auto tegen boom: inzittende gedood Aankoop panden 5 VRIJDAG 3 DECEMBER 19/1 ROTTERDAM In het Tref centrum, Gen. v. d. Heijdestraat, zal onder auspiciën van de Vredessocië- teit dinsdag 7 december om 20 uur een voorlichtings- en discussieavond worden gehouden over het conflict in Oost-Pakistan. Piet ter Hal, medewerker van prof. J. Tinbergen, en lid van de werk groep Bangla Desh, zal de avond in leiden. Burgemeester Thomassen zei het normaal menselijk te vinden wanneer een taxichauffeur die hoort dat een collega in de buurt moeilijkheden heeft, even poolshoogte gaat nemen. Het massaal toestromen van 75 tot 90 (de schatting is van de TTC) taxi's zoals dat afgelopen zaterdag gebeurde heeft volgens de heer Thomassen een incident doen uitgroeien tot een grote zaak. ..Zou een dergelijk optreden worden herhaald, dan beschikt de po litie over voldoende mogelijkheden om in te grijpen. Het gaat echter niet om ingrijpen, maar om voorkómen", aldus de burgemeester. Van de kant van de taxichauffeurs werd met nadruk eezeed dat van dis criminatie waarvan zij enkele malen werden beschuldigd, geen sprake is. Een van de chauffeurs zei daarover: ROTTERDAM Afwachten a onduidelijkheid. Met deze oorden is de. allerminst bij aar passende, situatie te type- en van de redactie van het in otterdam en omgeving uit- omende liuis-aan-huis-blad De Havenloods". Dit in 1951 pgerichte ..gratis advertentie- lad", dat zoals oprichter ds. M. van Krimpen in het eerste ummer schreef, „niet alleen en schakel wilde zijn tussen rinkelier en koper, maar ook en hechtere, geestelijke basis lilde geven aan de onderlinge elaties van mensen" en dat in !0 jaar uitgroeide tot een oor Nederland unieke combi- latie van commercieel succes a redactioneel kritisch benade- en van de gevestigde orde. is li gen dom geworden van NV Wegener's Courantenconcern in ipel doorn. De directie van NV De Havenloods orige week vrijdag in een persbe- icht: „De huidige eigenaar van de andelen, de Stichting Clubhuizen de eugdhaven, meent de continuïteit an de bladen „De Havenloods" en Holland Silhouet" beter te kunnen aranderen in een grotere bedrijfs- enheid. zoals die van de NV Wege- ler." Een mededeling, die hard aan- wam bij een aantal lezers, maar eihard bij het personeel, waarvan 33 ertegenwoordigers twee weken eer- Ier op de hoogte waren gebracht van ie besprekingen met Wegener. Over- eg dat werd gevoerd binnen het ka ler van een al jaren bestaande sa menwerking tussen De Havenloods en het op de zuidoever uitkomende Rot terdamse advertentieblad Het Zuiden, dat sinds 1932 eigendom van NV We- ;ener is. De vraag, die nu bij het personeel (in het bijzonder bij de redactie) en bij sommige lezers rijst, ligt voor de hand: zal onder de gewijzigde om- digheden, de identiteit, het huidi- karakter van De Havenloods, geen eld worden aangedaan? et tweemaal per week gratis ver- ide huis-san-huisblad (oplage 000 in Rotterdam en omgeving, nog. 51.000 exemDlaren van het ipudse kopblad „Holland Silhouet", fes pen totaal spreidingsgehied van Hoek van Holland tot Utrecht) is ;een „gratis advertentieblad" in de tin van met oubolligheid en lieve rerhaaltjes verpakte advertentiepagi na's. Dat zat er bij het begin al in (ebakken; De Havenloods werd opge- icht met als streven door een bewust redactioneel beleid een volkomen an- Jersoortig advertentieblad te maken. En dat is gelukt. De heer J. J. van Raalte, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, schreef vorig jaar in De Havenloods ter gelegenheid van iet verschijnen in offset op een kleu- renrotatie-pers „Bladen als De Havenloods kampen met een zeer op merkelijke handicap. Zii worden om niet in de brievenbussen geschoven. En nu is het een eigenaardige mense lijke eigenschap eentje die boven dien sterk leeft bij de Nederlanders - dat men minder betekenis toekent aan iets, dat men gratis kriigt dan aan iets waarvoor men moet beta- l°n De Havenloods is er in de loop der jaren op glorieuze wijze in ge slaagd die handicap te overwinnen. ROTTERDAM In Rotterdam zijn sinds 1 januari van dit jaar vijftien pensions voor buitenlandse arbeiders in opdracht van B en W gesloten. Bij de sluitingen waren 313 bewo ners betrokken. In alle gevallen bood de gemeente in samenwerking met de Stichting Hulp aan buitenlandse werknemers ander onderdak aan. De sluitingen van de logementen vonden steeds plaats op advies van de Gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht, omdat de pensions niet voldeden aan de eisen, vastge legd in de nieuwe logementenveror dening. In veruit de meeste gevallen werd sluiting bevolen, omdat de pensions onvoldoende tegen brand beveiligd waren, geen of onvoldoende vlucht wegen hadden of vanwege slechts hy giënische omstandigheden. De jongste sluiting van een pen sion, begin deze week, betrof een pand aan de Gaffelstraat, waar tien buitenlanders onderdak hadden. Bouw- en Woningtoezicht vond ook in dit geval de brandveiligheid onvol doende. Hoofdredacteur Anne Hoeksema: Het is thans een blad, dat niet alleen een zeer grote verspreiding heeft in Rotterdam en omgeving, maar ook een grote leesdichtheid. Het is duide lijk dat dit slechts kan worden be reikt door een lezenswaardige in houd." In 1951 kwam De Havenloods, met een oplage van 10.000, eenmaal in de veertien dagen uit, waarbij de inhoud zich vooral toespitste op verkondiging van het evangelie. Dit begin werd mogelijk gemaakt door de protes tants-christelijke Stichting Clubhui zen de Jeugdhaven. Een stichting, die op tal van manieren sociaal, diaco naal en evangelisatie-werk in de Rot terdamse volkswijken deed. Op de redactiepagina's wordt thans niet meer, zoals in de beginjaren, de evangelieverkondiging sterk geaccen- teerd, maar, aldus hoofdredacteur Anne Hoeksema (41): „Geprobeerd van week tot week de stemmen en belangen van onderaf tot hun recht te doen komen" Concreet: „Mensen aan het woord laten, die elders niet 7.0 aan hun treklfen komen, bjezig zijn met achtergrondsvragen, theóldgen en sociologen le keer laten gaan in onze kolommen." En: „We waren al bezig met milieuhygiëne toen dat nog niet tot de goede toon behoorde." Redacteuren van De Havenloods geven niet alleen degelijke informatie over de milieuproblemen van het Rijnmondgebied, of staan ruimte af voor de actiegroepen, die de Rotter damse bestuurders het leven moeilijk maken. Ook wordt de westerse sa menleving nationaal en internatio naal gewogen en menigmaal te licht bevonden. Iets wat door over heidsfunctionarissen noch bedrijfsle ven altijd in dank wordt afgenomen. Zal de nieuwe baas in Apeldoorn de ze identiteit van De Havenloods ont zien? President-Commissaris ir. A. J. van Brero van Wegener zei in juni van dit jaar in de jaarvergadering van de NV immers met nadruk: „Een kran- tenbedrijf is een onderneming, zoals elke andere, ook al heeft het zekere culturele aspecten." Hoofdredacteur Hoeksema van De Havenloods zegt moeilijk te kunnen beoordelen hoe de nieuwe eigenaar tegen de redactionele identiteit van zijn blad aankijkt. „De redactie van De Havenloods heeft zich gemanifes teerd als een duidelijke redactie met duidelijke beweegredenen bij haar publicaties; zij is natuurlijk heel erg ervoor geporteerd dat dit zo mogelijk zal blijven. Maar zoals elke krante redactie gaan we onder de commer ciële noodzakelijkheden van deze maatschappij door. Daarbij worden kranten verkocht en dat hiermee ook een geestelijk goed wordt verkocht is iets wat bij de verkoop niet wordt geregeld." De directie van De Havenloods meent geen voorspellingen te kunnen doen over de handhaving van de identiteit van het blad. „Dit zal in grote mate afhangen van de mensen, die het blad maken en van het pu bliek. Ik heb vertrouwen in het pu bliek. dat deze Havenloods heeft le ren kennen en het wil mij voorkomen dat bij presentatie van een andere Havenloods dit. merkbaar zal zijn in de omzet." De directeur licht hierbij toe dat er nu eenmaal verband is tus sen leesdichtheid en advertentie-om zet. De huidige gunstige advertentie omzet is te danken aan deze lees dichtheid. Bij een zeer recent markt onderzoek van een concurrerend ad vertentieblad (in augustus/september van dit jaar in Groot-Rotterdam) werden over De Havenloods drie vra gen gesteld. Hieruit bleek dat 79 pro cent De Havenloods niet zou willen missen, dat 12 procent onverschillig tegenover het blad stond en dat 9 procent er geen behoefte aan had. Waarom is handhaving van de identiteit niet als voorwaarde gesteld tijdens de onderhandelingen met We gener? De directie van De Haven loods: „In dat geval zouden er op dit punt over en weer voorwaarden zijn gesteld. De indruk was ook dat het vastleggen van redactionele normen en van een image uiterst moeilijk is en dat het van de mensen afhangt wat er van de identiteit terecht zal komen." Waarom werd De Havenloods aan NV Wegener verkocht? „Er was al jarenlang samenwerking met Wege ner. En de Stichting Clubhuizen de Jeugdhaven. die De Havenloods op richtte, ondervond steeds meer moei lijkheden bij het kapitaal verschaffen aan het blad. Zoals in het persbericht alleen maar afwachten staat: de omvang van de kapitaalsbe hoefte van de groeiende bladen De Havenloods en Holland Silhouet is dermate groot, dat deze niet zonder een te zware belasting van de finan cieringsmogelijkheden van de Stich ting Clubhuizen de Jeugdhaven kan worden opgevangen." De directeur van NV Wegener's Courantenconcern, de heer G. Span- haak, antwoordt op de vraag of We gener er belang bij heeft de redactio nele inhoud van het blad te wijzigen: „Ik zie geen redenen om iets aan de kwaliteit van De Havenloods te ver anderen." Dus Wegener respecteert de identi teit? De heer Spanhaak: „We hebben alle respect voor het gehalte van het blad, dat als zodanig een unicum in Nederland is. We zullen er wèl voor passen dat aan te tasten, hoewel de redactionele inbreng binnen eco nomisch aanvaardbare grenzen moet blijven." Economisch aanvaardbare grenzeh. Is die grens er ook als, wat bij De Havenloods tot Voor kort mogelijk was, de redactie op gespannen voet komt te staan met een adverteerder? Zo heeft het blad eens stelling geno men tegen een „lawaaimaker" van Gulf, waarna deze maatschappij geen advertenties meer wilde plaatsen. Hoofdredacteur Hoeksema: „Lezers in Den Briel reageerden hier op met de mededeling een „vereniging vrienden van De Havenloods" te willen oprich ten. Ik heb toen gezegd, dat dit niet nodig was." De afgelopen wekeh zal binnen de 13 leden tellende redactie, of onder het ruim 100 leden tellende personeel misschien weieens zijn verzucht, dat zo'n vereniging misschien in de vorm van een besloten NV met bij voorbeeld personeelsleden en lezers als aandeelhouders toch beter had kunnen worden opgericht. De men sen. die de afgelooen jaren De Ha venloods het gezicht verschaften, dat hoe men ook over de verschillende wijzen van stellingnemen van de re dactie moge denken sterk biidroeg tot openbare discussies over het wel zijn van het Rijnmondgebied' en een groot aandeel leverde tot bewustwor ding on ta' van terreinen wachten nu gelaten af Hoofdredacteur Anne Hoe'-'ema: „F.n dan te bedenken dat we ironisch genoeg vorige week de groots'e krant maakten, die ooit bij ons uitkwam. 44 oagina's met 30 ad vertentiepagina's." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De export van glas en kristal naar ons land heeft een grote vlucht genomen. Tijdens een bijeenkomst op de commerciële afdeling van de Tsjechische ambassade werd uit eengezet dat vorig jaar voor een bedrag van f 1.265.000,aan kristallen luchters en ander glas voor. verlichting in Nederland is geïmporteerd. en ahder onderdeel van de Tsjechische glasexport naar ons land is huishoudelijk glaswerk, waarmee een bedrag van ƒ829.000 gemoeid was. Daarnaast dan nog kristal, waarvan voor een bedrag van ƒ245.000 geïmporteerd werd. De He- ma en V. «Si D. behoren tot de groot ste afnemers. De import van glas en vlakglas voor de bouwindustrie bedroeg vorig jaar 2.022.000. Verder werd er voor een bedrag van 750.000 aan labora toriumglas geïmporteerd, voor ƒ750.000 aan glasvezels en voor 3.089.000 aan flessen plus verpak kingsglas. De Tsjechoslowaakse organisatie „Glassexport" is van mening dat de export nog meer zou kunnen worden bevorderd. Door importbepalingen kan niet geheel aan de vraag naar Tsjechisch glas worden voldaan. De historie van de glasindustrieën Bohe- men gaat tot achthonderd jaar gele den terug. Het glas wordt al sinds honderden jaren in ons land geïmpor teerd. Thans bestaat export naar 120 landen op de gehele wereld. ROTTERDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kunnen niet binnen de voorgeschreven termijn, nl. voor 28 december, een beslissing ne men over de gedeeltelijke herziening van het streekplan Westland, waarin de Rijnpoorthaven is geprojecteerd. Tegen het plan zijn, nadat het ter visie heeft gelegen, vijf bezwaar schriften ingediend. Ze zijn van de gemeente Naaldwijk, de gewestelijke raad van het landbouwschap voor Zuid-Holland en de tuinbouwstruc- tuurcommissie Zuid-Holland, de stichting Leefbare Delta in Delft, een landbouwer en een tuinder. Pas onlangs hebben Gedeputeerde Staten een brief ontvangen van de NV elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland over de structuur van de hoogspan ningsverbindingen i n het Wesltand. Om daarover te oordelen vraagt het college twee maanden uitstel. BERGSCHENHOEK Op de weg van Bleiswijk naar Berkel is in de nacht van donderdag op vrijdag een personenauto tegen een boom ge botst. Een inzitende, de 86-jarige W. N. Artzenius uit Den Haag overleed ter plaatse. De bestuurder, die de macht over het stuur was kwijtge raakt, bleef ongedeerd. DELFT De Stichting Delftse Ko medie ongeveer een jaar geleden ge boren uit het theaterspel „XYZ" is uitgegroeid tot een uitgebreide orga nisatie. Ongeveer 350 mensen zijn nu in negentien verschillende cursussen, werkgroepen en workshops bezig bin nen het door de stichting gestelde doel: de bevordering van aktieve en passieve beoefening van theaterkun sten. De Delfste Komedie houdt zich in principe bezig met niet traditionele vormen van theater. Men is wel van plan zich in toekomstige aktiviteiten meer te concentreren op theater en een voor het publiek duidelijker pro- duktie te brengen dan het spelproject „macht". Gedacht wordt aan een Grieks drama of een modern stuk. Daarnaast bestaat de kans dat de ko medie de pas gestarte produktie van het Delfts Studenten Toneel Genoot schap overneemt. Deze produktie heeft als thema „agressie'1. Het ruime gebied van dit thema wil men inper ken door van bepaalde teksten uit te gaan. Verwezenlijking van de pro duktie door het DSTG is niet moge lijk gebleken. In een discussienota over het beleid van de Stichting Delftse Komedie staat over de vorming van de thea terkunst-beoefenaars: In de reeks cursussen, werkgroepen en workshops zou een accentverschuiving van vaar digheidstraining naar mentaiiteits- training moeten komen te liggen. Bij ROTTERDAM De Rotter damse taxi's moeten een recht streekse verbinding krygen met de alarmcentrale van de politie. Deze dringende wens is gisteren naar voren gekomen tijdens een gesprek dat naar aanleiding van de taxirel van afgelopen zaterdag op de 's-Gravendykwal, werd ge voerd door burgemeester W. Thomassen, wethouder H. C. G. L. Polak en hoofdcommissaris van politie Wolters met de di recteur van de Rotterdamse Taxi Telefoon Centrale, de heer R. J. Verhave, en een aantal chauf feurs. Na het vijf kwartier durende ge sprek waren alle partijen het erover eens dat )eigen rechter spelen vol strekt ontoelaatbaar is. „Laat daar over geen enkel misverstand be staan", aldus de burgemeester, „iedereen heeft recht op politiebe scherming, de chauffeur, maar ook het publiek." Hoofdcommissaris Wolters gaat on derzoeken of een directe lijn tech nisch uitvoerbaar is. Burgemeester Thomassen zou die lijn „prachtig" vinden; bij de taxichauffeurs zou daarmee veel onrust verdwijnen. De laatsten vinden dat het soms te lang duurt voordat de politie, via de TTC gewaarschuwd, ter plaatse kan zijn. de cursus bewegingstheater staat de training van het lichaam als belang rijkste expressie-middel en het ont dekken van de mogelijkheden daar van centraal. In een werkgroep wordt de vaardigheid iets gerichter ontwik keld, men concentreert zich bijvoor beeld op dramaturgie. Binnen een workshop Is het gebeuren gericht op de personen die er deel van uitmaken en hun inbreng. Het is geen groeps therapie, zo wordt met klem bena drukt. Vooral het ontstaan van work shops zal gestimuleerd worden. Zo hoopt men een jaarlijkse reeks van in karakter verschillende produkties te kunnen brengen teneinde de passieve theaterbeoefening te bevorderen. Op het ogenblik zijn besprekingen gaande tussen Delftse Komedie. Delftse centrum voor amateurtoneel „De Flits" en Hazelhorst, door deze contacten wil men tot een betere sa menwerking van de verschillende or ganisaties komen. De Delftse Kome die overweegt randaktiviteiten als de werkgroep poppen-spel in sa menwerking met bijvoorbeeld de Ha zelhorst te realiseren De discussienota wijst tevens op het sociale aspect van de aktiviteiten die meer rhoeten worden uitgebreid en benadrukt. Onder andere de werk groep Kinderproject, begeleid door Huub Sprangers heeft een duidelijke sociale functie. „Buurthuis-kinderen hebben vaak weinig onderling con tact, we willen helpen bij het ont staan van een groep en de kinderen „Natuurlijk voel je je ongemakkelijk wanneer er achterin een paar met een revolver zitten te spelen". Een collega voegde daaraan toe: „Als ik kleurlingen zou weigeren, kon ik mijn vergunning beter inleveren, want zij vormen een groot percentage van mijn klanten". De klacht van de Vereniging Suri- namers Rotterdam, dat (o.a.) de bur gemeester discriminatie aanmoedigt door niet nadrukkelijk zijn afkeuring uit te spreken over de actie van de taxichauffeurs, is door de heer Tho massen beantwoord met een exem plaar van de brief aan de TTC, waarin hij de handelwijze van de chauffeurs „ontoelaatbaar" noemt. ROTTERDAM Na het ver schijnen van een havenkrant waarin de voorstellen voor een nieuwe cao openbaar zijn ge maakt is het stilzwijgen rond de onderhandelingen definitief ver broken, ondanks de nadrukke lijke zwijgplicht die de werkge vers en vakbonden hadden afge sproken. De heer YV. Hulsker woordvoerder van het NVV noemde de werkgevers- voorstellen donderdagavond onaan vaardbaar en een terugdraaien van wat na de havenstaking van vorig jaar via het zogenaamde november- accoord is bereikt. De scheepvaartverenigingen Zuid en Noord willen met name af van het verplichte uitbetalen van de zaterdag door deze cyclus te brengen op een maal in de zes of negen weken in plaats van eenmaal per drie weken. Volgens de heer Hulsker gaat het niet zo slecht in de haven als de werk severs doen voorkomen. Door de nieuwe vervoersmethoden (contai ners) is er wel een structureel pro bleem maar conjuncturele moeilijk heden zijn nauwelijks waarneembaar. Toch denkt de vakbondswoordvoerder aan een zekere afvloeiing om de werkgelegenheid in de grote havens te garanderen. Mogelijkheden ziet de heer Hulsker in een natuurlijke af vloeiing maar ook in een vervroegde pensionering. De werknemers zouden bijvoor beeld door een deel van hun reële welvaartsverbetering af te staan een fonds kunnen vormen waarmee ver vroegde pensionering mogelijk zou worden. De eisen van de bonden zoals die aan de werkgevers zijn meegedeeld komen neer op een loonkostenstijging van 12 procent, opgebouwd uit een prijsindexering van ten minste zes procent, een reële verhoging van drie proct, en de rest als werktijdverkor ting en meer vakantie. bekend maken met allerlei sporten van expressie en wat ze'ermee kun nen doen", zegt Huub. „Een groep is iets waarin iedereen een beetje weet wat hij is, kan en wat hij voor ande ren betekent". De werkgroep bereidt zich sinds enkele maanden voor op het werken met kinderen en er zullen deskundigen aangetrokken worden om het project een verantwoorde be geleiding te geven. Het is hierbij niet de bedoeling een soort aapje kijken voor kinderen te organiseren, maar om theater te plegen. DORDRECHT B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aan koop van de panden Mariënborn- straat 5,-7 en Weeshuisplein 1-2, alle eigendom van de heer E. J. Zwane te Dordrecht. De gemeente wil deze panden hebben voor de realisering van het sanerings- en reconstructie plan voor de binnenstad. Het college stelt ook voor over te gaan tot aankoop van het perceel Zuidendijk 225, eigendom van de heer J. de Bruin. Dit perceel heeft men nodig ten behoeve van de wegaanleg in het bestemmingsplan Wielwijk. Op deze plaats komt namelijk de toelei- dingsweg tot verbinding van de zui delijke stadsdelen met de Maastun nelroute te lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5