Kamer wil inperking van de krijgstucht f.1095 Giro voor Pedro: 30 mille Reckmans verwrongen wereldbeeld l;l 1 1 Geref. moderamen vreest katastrofe in Zuid-Afrika coebergh Valiitaproblemen nog niet uit de wereld Een noord voor vandaag coebergh is beste maatjes met up dranken tonic of sodawater Een handboek voor actiegroepen U vv probleem is het onze fac/ce/zpeté cpJuutkfrsta' ücaM, ck<6eg/ëo' i?!.T?orpi\rs\vvRK Kerstnachtdienst vanuit Amsterdam Hot woor in Europa COMMENTAREN Hoonvol ffeluid De stand van de actie „Giro voor Pedro" is thans 30.000, Honderde uit de lezerskring van Trouw en de Kwartetbladen hebben gereageerd op deze oproep om steun te verlenen aan de I beide protestants-christelijke scholen van de Spaanse Envange- lische Kerk in Madrid. De scholen functioneren zonder staats subsidie en vormen een bijne ondraaglijke last voor de beide protestantse gemeenschap in de Spaanse hoofdstad. De protestantse kerk ln Spanje, die eerst de laatste jaren een kleine armslag heeft gekregen stilzwijgende aanvaardbaarheid door de staat is aangewezen op hulp van kerken in het buitenland. De actie „Giro voor Pedro" staat in het teken van het Sinterklaasfeest, zo nauw met Spanje verbonden. Daadwerkelijke hulpverlening aan deze scholen van de protestantse Spaanse kerk betekent in gezamenlijk verband een Sinterklaasge schenk van praktische en verstrekkende waarde voor twee scholen, die onder primitieve omstandigheden en worstelend met tekorten, hun op dracht waar pogen te maken. Daarom nog vóór of op 5 december gireren. Giften blijven na, en in de komende weken, welkom via het postgironummer van de NV «De Christelijke Pers: 1.690.968 dan wel bö de Ned. Middenstandsbank, centraal kantoor Amsterdam, waar de Chr. Pers een bankrekening heeft onder nummer: 69.73.60.768. VRIJDAG 3 DECEMBER 19? NIEU Briaf over saak-ffrencli Beytach Van een verslaggever UTRECHT Over het proces tegen de anglikaanse deken van Johannesburg Ffrench Beytagh, heeft ook het moderamen van de generale synode van de gerefor meerde kerken een brief geschre ven naar de Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika. In deze brief uit het gereformeerd moderamen de vrees, dat een voort gaan op de weg van de huidige poli tiek binnen afzienbare tijd tot zulk een katastrofe zal leiden in Zuid- Afrika, dat het voor de kerk van Je zus Christus te laat zal zijn geworden om haar getuigenis nog te laten horen bij overheid en volk. Zoals bekend werd de deken ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf omdat hij actie voerde tegen de apartheidspolitiek. Het moderamen wijst er in zijn brief op, dat de deken de minimum straf kreeg opgelegd, waarbij met zijn positie in de kerk rekening werd gehouden. De vraag wordt gesteld, of iemands verant woordelijkheid niet groter is naarma te hij een hogere positie bekleedt, waaruit zou moeten volgen dat de de ken juist een zwaardere straf had dienen te krijgen. Nu dit niet is ge- scheid dringt zich het vermoeden op, aldus het moderare, en, „dat de zaak moet worden omgekeerd en dat mensen van lagere p ositie en geringe re bekendheid een zwaardere straf plegen te ontvangen". Daaraan wordt de vraag verbonden, welke straf dan wel aan niet-blanken wordt opgelegd, aan bantoe's, kleurlingen en Indiërs, die volgens de geldende wet worden schuldig bevonden aan anti-apartheid activiteit. In de tweede pla,ats wijst het mo deramen erop, dat de christelijke drijfveer van de deken door de rech ter werd betrokken bij het bepalen van .zijn vonnis. De brief vervolgt met de opmerking, dat deze waarach tige christelijke broederliefde van de deken de overheid had di»nen te drij ven tot diepgaande bezinning op het hele apartheidsbeleid. „Zo vurig had den wij gehoopt, dat zulk een bezin ning had geleid ten minste tot een uitstel van berechting totdat de noodzaak van ingrijpende wijzigingen in uw wetgeving doordacht en geho noreerd zou zijn." Aan de kerk van Zuid-Afrika wordt dan de klemmende vraag op het hart gebonden, of het niet op haar weg ligt om zich opnieuw te beginnen op de goddelijke gerechtigheid in verband met het rassenvraagstuk, en de regerlng-Vorster daarop aan te spreken, wil het niet te laat worden om haar getuigenis nog te laten ho- »"en. Een afschrift van de brief is gezon den aan twee dochterkerken van de Ned. Geref. Kerk, nl. de Bantoe- en de Kleurlingenkerk. HILVERSUM De nu 33-jarige Ralph Inbar. die in 1968 als regisseur van onder meer de Rudie Carrell- show de VARA verliet om een leiding gevende functie te aanvaarden bij de Israëlische televisie, is terug in Ne derland. Hij is in dienst getreden als regisseur/producer bij de TROS-tele- visie, waar hij begint met een show programma rondom de Oostenrijkse zanger Udo Jürgens. Johannes vraagt de Here Jezus: „Wij hebben iemand, die niet volgt, in uw naam boze geesten zien uitdrijven en wij wilden het hem beletten, omdat hij ons niet volgde". Jezus echter zegt: „Belet het hem niet." Dit verhaal volgt onmid dellijk op het gesprek van de discipelen over de vraag wie van hen het meeste is. Eigenlijk wordt hier de discussie voortgezet. De vraag is nu: „Wie is beter, de discipelen die Jezus volgen of de mensen die Hem niet volgen, maar wel in Zijn Naam mensen helpen". Eigenlijk gaat het niet om de vraag of de mensen Jezus volgen, maar om de vraag of zij Zijn discipelen wel volgen. In deze tekst (Marcus 9:38) zit een heel actueel probleem verborgen. Moeten we mensen die niet net zo geloven als wii beletten om over hun geloof te spreken? Zo cru stellen wij het niet meer, maar vinden we onze eigen kerk toch niet vaak beter dan een andere? Pas op zegt de Heiland. De vraag is niet of de mensen u wel volgen en uw ideeën. De vraag is of ze „een kracht doen in Mijn naam". We lezen vandaag: Genesis 124—25 Neem de proef maar op de som: Bij 2 literflessen Coebergh bes senjenever - van bovenstebeste bessen - krijgt een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met Seven Up, tonic of sodawater - en als u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen»nög feestelijker! HELE LITERFLES Kruiswoord-puzzel HORIZONTAAL: 1. zuidvrucht, 5. schrijfkosten, 10. handweefwerk, 12. verharde huid, 13. scheik. element. 14. flink, 17. Myth, figuur, 18. meisjesnaam. 20. gehoororgaan. 21. noorse god, 22. pers. voornaamw., 24. meisjesnaam, 25. lipharen, 26. soort aap, 28. lidwoord, 30. per expresse (afk.). 32. vreemde munt. 34. vochtmaat 36. stok. 38. rondhout, 39. bloem. 41. voegwoord. 42. insektenetend zoogdier. 44. koemestvocht, 46. een der jaargetijden, 47. rivier in Duitsland. VERTICAAL: 1. verwilderde hond, 2. putemmertje, 3. kindergroet, 4. wand versiering, 6. lof. 7. pers. voornaamw, 8. landstreek in Griekenland, 9. optocht 11. salaris. 15. meisjesnaam, 16. voor voegsel, 19. slot. 21. wijnmaat, 23. rund, 24. vierhandig dier, 27. soort kers. 29. Z. Amer. thee. 31. interest 33. woede, 34. spil van een wiel. 35. pers. voornaamw, 37. gékheid. 39. zangstem, 40. vlug, 43. voegwoord, 45. slede. Oplossing vorige puzzel HOR.: 1. rat, 4. pas, 7. Pool 8. as, 10. olim. 13. ra. 14. ar, 16. ral, 17. Aneta, 19. iel. 20. ka. 21. da. 22. aren. 24. re, 26. para, 27. sta. 28. tIL VERT.: 2. apt 3. toman. 4. pi, 5. sa, 6. portier, 9. Salland, 11. la, 12. ara, 15. rek, 17. alk, 18. taart 21. de, 23. Rai, 25. es. 26. SCHIPHOL „Het is voorba rig om nu al te rekenen op een afgeronde oplossing van het we reldomvattende vraagstuk van de valutawaarderingén." Dit zei minister Nelissen van financiën op Schiphol bij zijn terugkeer uit Rome van de besprekingen van de Groep van Tien. Van de delegatie die hem begeleidde maakte ook de president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijl stra, deel uit. Minister Nelissen verklaart van nature optimistisch te zijn en zeker vertrouwen te hebben in de voort zetting van het financieel overleg op 17 en 18 december in Washington. „Er is in Rome een duidelijke voor uitgang geboekt bij een reeks van problemen. De problematiek is echter uiterst complex. Het gaat niet alleen over wisselkoersverhoudingen in enge zin, maar over allerlei daarmee, samen hangende problemen zoals handels politieke verhoudingen. Voor het eerst sinds medio augustus, toen de Amerikaanse regering de importhef fing instelde, zijn we tot concrete besprekingen gekomen over eventui wijzigingen in de wisselkoersverho dingen, zij het nog op basis van be-j paalde hypothesen en veronderstel lingen." ;;Regeling van de valutakoersen", zo zei de minister, „is geen zaak, die bilateraal kan worden aangepakt Alle draadjes van het wisselnet dat de wereld omspant moeten aan elkaar passen. Elk land heeft echter zijn eigen verlangens. De uitgangspositie van Nederland bij het overleg is, dat we heel nadrukkelijk rekening moe ten houden met de fundamentele economische situatie van ons land en die is bepaald niet rooskleurig." BELGRADO (AFP) De Joegosla vische president Tito heeft woensdag op een bijeenkomst van het partij presidium scherpe kritiek geleverd op de politieke verhoudingen in Kroatië en de partijleiders in deze op een na de grootste republiek van het land. •Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft gisteren de toespraak van Tito gepubliceerd. Hij verweet de leiders in Kroatië hun „nalatigheid, oppervlakkigheid en verdorven libe rale houding", in het bijzonder ten aanzien van de studentenstaking in Zagreb De actiegroep wordt zozeer een normaal fenomeen in onze samen leving, dat Piet Reckman een handboek kon schrijven, dat voorzover ik kan nagaan een vrij volledig overzicht geeft van mogelijke vor men van actie.*) Deze vormen kunnen variëren van het verschaffen van informatie, via lezingen, pamfletten, discussies tot meer spec taculaire vormen van actie. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet ln bebaDdeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Wanneer is de A.O W. inge voerd? Hoeveel bedroeg het eerste bedrag? De noodwet-Drees was toch een overgang van invaliditeit naar A.O.W.? Wanneer is deze ingevoerd en hoe hoog was daarvan het eeiste bedrag? Was men daarbij aan een bepaald inkomen gebonden om in aanmerking te komen voor een uitke ring en hoe groot was dat bedrag? Antwoord: De Algemene Ouder domswet van 31 mei 1956 (staatsblad 281) is op 1 januari 1957 in werking getreden. De uitkeringen bedroegen toen voor gehuwden 1338, voor on- gehuwden 804. De Noodwet Ouderdomsvoorziening was geen overbrugging van de ,nvali- diteitswet. Zij was van 24 mei 1947, staatsblad H 155, en trad 1 oktober 1947 in werking voor mannen en on gehuwde vrouwen van 65 jaar en daarboven, die niet door nering, am bacht en ander bedrijf of beroep als zelfstandigen in hun onderhoud voor zagen, en als hun inkomen niet meer bedroeg dan voor ongehuwdjn ƒ990, gehuwden 1500 in gemeenten klasse I, ƒ935 en ƒ1475 klasse II. f880 en f 1390 klasse III, 825 en 1305 klasse IV en ƒ777 en ƒ1220 klasse V. De uitkeringen bedroegen in die Vijf klassen: ƒ636 en ƒ1116, f612 en f 1080. f 576 en 1032. 552 en 996. en ƒ528 en ƒ948. De helft van het jaarinkomen boven 50 werd op de uitkering gekort. Mocht desondanks het jaarinkomen plus de uitkering hoger worden dan de in tabellen ver melde bedragen, dan werd het meer dere gekort, waarbij de bedragen naar boven w?rden afgerond op veel vouden van 12, en zij bedroegen nooit minder dan 12. U ziet hoe ingewikkeld de zaak toen was. Vraag: Hoe hoog mag het inkomen zijn van een invalide man beneden de 64 jaar, opdat zijn vrouw van bo ven de 65 jaar recht kan krijgen op A.O.W.? Antwoord: Als de man volkomen voor arbeid ongeschikt is en de vrouw als kostwinster kan worden beschouwd, kan zij aanspraak maken op de uitkering Algemene Ouder domswet. Informeer eens bij de Raad van Arbeid. Vraag: Wat verwacht en verlangt men nog van iemand als hij zijn oude Eendje voor ƒ60— verkoopt? Is hij dan van alles af? Antwoord: Uit uw vraag maken we op dat uw Eendje wel een heel erg oud en niet zo heel taai beestje Is en dat u blij zult zijn als een ander er weer blij mee is. Wat van het groots te belang is: de verkoop moet men per omgaande melden aan de Rijks dienst Wegverkeer, Fruitweg 262. Den Haag. Zolang men daar nog geregis treerd staat als eigenaar van het Eendje, zijn er nare konsekwenMes als er een onge'uk gebeurt. De nieu we eigenaar moet ook maar zorgen dat de nap'eren in orde ziin, want bij de eerste de beste controle wordt hij gegreoen en de boete bedraagt dan direct 50. Verzoek van lezeressen: Ts het ge dicht ..De verloren ezelinnen" van Leo Lens nog ergens te vinden (advertentie) vraag klaurtnbrechura daatarlljtt aan bij Rlha HardarwIJk Vau onze parlementsredactie DEN HAAG Een legercom mandant mag krijgstuchtelijke vergrijpen die verband houden met de vrijheid van meningsui ting alleen nog maar met licht arrest bestraffen en niet meer met verzwaard arrest of tucht- klasse. Hij moet de zaak naar de krijgs raad verwijzen als volgens hem licht arrest niet genoeg is. Een grote meerderheid in de Twee de Kamer stemde gisteren tegen de wil van minister De Koster voor een motie van deze strekking, ingediend door het PPR-Kamerlid De Gaav Fortman. Voor stemden KVP, AR." PvdA, D'66, CPN, PPR en PSP. De ministers De Koster en Van Agt (Justitie) zullen zich nu beraden wat zii met de motie aanmoeten. Een be slissing zal in ieder geval worden ge nomen voordat de defensiebegroting eind december in de Kamer aan de orde komt. Bij het beraad zal ook rekening worden gehouden met het feit dat de ze motie de krijgsraden veel werk verschaft terwijl het streven er mo menteel op gericht is het aantal kriiesraden in te krimpen. Minister De Koster zei na afloop van het debat niet de indruk te heb ben dat de eventuele beslissing orn de NED. HERV. KERK Beroepen: te Ede: H. A. van Sloo- ten te Nijkerk; te Ouderkerk a. d. IJssel: J. C. Schuurman te Putten; te Voorthuizen: J. den Besten te Huizen. Aangenomen: naar Streekgemeen- te Fivelland (standplaats Loppersum): J. P. B. Visser te Den Hoorn, Texel. Bedankt: voor Nleuwerkerk a. d. IJssel: Iz. Kok te Baarn. Preekbevoegdheid: kand.W. L. de Geer. Galileïplein 25 te Bilthoven, voor de provincies N.-Holland, Z.-Holland, Utrecht en Gelderland. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand. W. van Benthem. Bankrashof 102 te Amstelveen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Komhorn-Marum: kand. W. Pouwelse te Apeldoorn. Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Het laatste uur van kerstavond zal via Nederland I zijn gewijd aan de kerstnachtdienst in de Oude Kerk in Amsterdam, te verzorgen door CVK/IKOR. Liturgen zijn ds. E. Pijlman en ds. W. van Boeijen, voorganger is prof. dr. J. Verkuyl. De preek handelt over het onderwerp „Een arme Heiland voor rijke zondaren" en is later gedrukt verkrijgbaar bij het CVK in Hilver sum. Aan het muzikale gedeelte van de dienst werken mee de sopraan Magda van Oorschot, de organist Jan Pasveer en Het Wittenburger Fanfa reorkest onder leiding van Jan Ros. Op eerste kerstdag zendt het CVK tussen vijf en zes uur op Hilversum I een kerstviering met patiënten in de kapel van het ziekenhuis Joannes de Deo in Den Haag uit. Hierin gaat voor de ziekenhuispredikant ds. R. S. Flinterman. organist is Piet Kraak en verder treden op het Haags Kinder koor en een speelgroep o.l.v. Marius Borstlap. Er worden bekende kerst liederen gezongen. Een door een oecumenische jonge rengroep voorbereide dienst in de Schouwburg 't Spant in Bussum wordt op tweede kerstdag om 10.30 uur via Hilversum II uitgezonden. Radiopastor ds. A. Klamer leidt de dienst, waaraan diverse instrumenta le solisten en een r.k. jongerenkoor meewerken. WASHINGTON (DPA) De 27-ja- rige negerin Angela Davis, bekend om haar strijd ter verbetering van het lot van de Aemrikaanse negers, is don derdag van de gevangenis van San Rafael in California overgebracht naar die van Palo Alto, dat eveneens in California ligt. Het proces tegen Angela Davis, die ervan beschuldigd is, de wapens ge kocht te hebben die gebruikt zijn bij een poging tot ontvoering van gevan genen uit het gerechtsgebouw in San Rafaël, zal in de stad San Jose ge voerd worden. motie te negeren, een breuk in de regeringscoalitie zou veroorzaken. Minister De Koster was tegen de motie omdat hij meende, dat hierdoor bestraffing van ernstiger krijgstuch telijke vergrijpen betreffende de vrij heid van meningsuiting in het geheel niet meer doorgevoerd zou kunnen worden. „Er ontstaat een gat in het tuchtrecht", zei hij. Minister De Kos ter heeft zich eerder naar aanleiding van de zaak Schul-Dona bereid ver klaard strafrechtelijke vergrHpen verband houdend met de vrijheid van meningsuiting door de krijgsraad te laten behandelen. SCHUL-DONA De minister bleek niet bereid om de twee Alarmredacteuren Schul en Dona, die door het hoog militair ge rechtshof tot de tuchtklasse in Nieu- wersluis zijn veroordeeld, van verde re strafuitzitting te ontslaan. Hij zag hiervoor geen bijzondere aanleiding. Wel wilde hij ervoor zor gen dat Schul en Dona de tijd in Nieuwersluis niet behoeven na te die nen, mits zij zich in de tuchtklasse behoorlijk gedragen. Discussies over het nut van de tuchtklasse en het functioneren van het militair straf- en tuchtrecht kon den volgens hem beter worden uitge steld tot zijn nota over dit onderwerp er is. Deze nota zal eind van dit jaar of begin volgend jaar aan de Kamer worden uitgebracht.. BLAADJES De heer De Koster maakte bekend dat hii het verspreidingsverbod van bepaalde, de krijgstucht ondermij nende blaadies per 26 november heeft afgeschaft. Op een vraag vanuit de Kamer of deze beslissing ook van toepassing was op het verspreidings verbod van een VVDM-blad. dat woensdag op de Neder'andse leger plaats in Seedorf in West-Duiisland was uitgevaardigd, antwoordde de minister dat ziin beslissing telefo nisch naar Seedorf was dooreeeeven. „Dit verbod had geen nut meer. De blaadjes werden toch wel de kazernes binnengesmokkeld en daarhii bestaan er achteraf voldoende mogelijkheden om in te grijpen. Mej. Goudsmit meende dat dit ver spreidingsverbod met de grondwet in strijd was geweest en zij wilde dit door de regering bevestigd zien. Toen dit niet gebeurde diende zij een motie in, die later zal worden behandeld. OMBUDSMAN Minister De Koster verklaarde voorts een commissie te zullen instel len die de mogelijkheden voor een militaire ombudsman moet bekijken. Vraag hierbij is of deze functionaris een militair dan wel eeri burger moet zijn. De heer De Gaay Fortman wees er in zijn interpellatie over de zaak Do- na en Schul op dat de vrijheid van meningsuiting feitelijk vrijheid van tot het uiten van kritiek betekent. „Aan de neiging tot kritiek kan de tuchtklasse in Nieuwersluis geen ein de maken", zei hij. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam geh.bew. 6 3 0 Brussel zw.bew. 5 0 Frar.kfort geh.bew. 5 4 0 Genève geh.bew. 4 -0 0 Innsbruck geh.bew. 2 3 Kooenhagen zw.bew. 4 0 0 Londen geh.bew. 7 3 0.1 Luxemburg zw.bew. -1 -1 0 Madrid l.bew. 7 4 1 Majorca regen 14 9 3 Nice zw.bew. 13 5 0 Parijs h.bew. 5 1 0 l.bew. 13 5 1 Wenen geh.bew. 4 2 Zürlch geh.bew. 3 0 1 Die spectaculaire acties kunnen be trekkelijk onschuldige vormen aanne men zoals een protestmars, maar kun nen ook ordeverstorend werken zoals bij stakingen en het belemmeren van het verkeer door en masse op de straat te gaan zitten. Uiteraard zou men ook sabotage en bomaanslagen hiertoe kunnen rekken, maar zover gaat Reckman in dit boek niet. Reck- rpan ziet een nieuwe maatschappelijke functie ontstaan, die van de 'sociale actionist', de getrainde insructeur en aanzwengelaar van actiegroepen. Ken nelijk vindt hij, dat de Sociale Acade mie deze Sociale Actionisten behoort op te leiden als een normaal onder deel van het programma. Voor zo'n opleiding kan dit boek als een soort handboek functioneren. EENZIJDIG In een inleidend hoofdstuk geeft Reckman zijn eigen motivatie voor dit werk. Na alles wat we de laatste jaren aan maatschappijkritiek over ons heen hebben zien gaan, schrikken we niet meer zo gauw. Toch komt hier weer een visie naar voren, die mij persoon lijk in hoge mate verbaast. Door een hoogst eenzijdige selectie van feiten en van literatuur heeft Reckman een, wat ik zou willen noemen, vulgair- marxistische analyse van de wereld situatie. Zoals men kan ver wachten zijn de grootste boosdoe ners in dit wereld beeld de grote wes terse multi nationale onderne mingen en de rijke 1 landen. De relatie arme en rijke landen Reckman kan in Reckmans ogen op het conto van de rijke lan den worden geschreven. Het zijn de regeringen van onze landen en de multinationale ondernemingen, die schuldig zijn aan armoede en on derdrukking daar. Uit deze marxisti sche analyse volgt uiteraard een nieuwe internationale versie van de klassenstrijd. Sociale actionisten in de rijke landen moeten deze interna tionale klassenstrijd op de eigen bodem der rijke landen brengen. Door deze verwrongen visie op de wereld van vandaag ziet Reckman uiteraard geen mogelijkheid voor een wezenlij ke verandering in de wereld zonder een socialistische (wereld-) revolutie en verwerpt hij „lapmiddelen". Persoonlijk vind ik deze versie vol strekt vals en zie ze als een hinder paal voor een werkelijke aanpak van vele moeilijke vragen, die, daarover mag geen misverstand bestaan, om een radicale oplossing vragen. Door alle problemen te herleiden tot één sterk gekleurd schema, door de parti culiere ondernemingsvorm als de grond van alle kwaad aan te zien, verhoudt een analyse als die van Reckman zich tot de huidige proble matiek, zoals die van Marx in zijn tijd zich verhield tot de problematiek van de kapitalistische economie. Net zo zeer als die laatste problematiek al leen in die landen werkelijk aangevat is, waar men het marxisme vergat, of sterk corrigeerde, zal men de proble men der wereldeconomie en wereldpo litiek slechts aankunnen als men deze ideologie vergeet Men vergelijke slechts de situatie in Noord-west Eu ropa met die in Zuid-Europa, (waarin het marxisme altijd machtig gebleven is), of in Oost-Europa (waar men het marxisme als praktijk aanvaardde), om te begrijpen wat ik bedoel. ZONDER IDEOLOGIE Het spreekt overigens vanzelf, dat men het handboek van Reckman gro tendeels zal kunnen gebruiken" zonder zijn ideologie over te nemen, al kan ik mij voorstellen, dat wie de huidige orde niet zo verfoeit als Reckman doet, met veel van zijn methoden moeite heeft. Het werkje kan natuur lijk ook bijzonder nuttig zijn voor diegenen, die het zo verafschuwde 'establishment' dienen. Het kennen van Reckman's tactieken zal besturen van politieke partijen, van kiesvereni gingen, van faculteiten enz. nuttjge wenken verschaffen om zo geraffi neerde pogingen om niets vermoeden de burgers voor ideologisch geladen karretjes te spannen en normale de mocratische procedures te doorkruisen onschadelijk te maken. Het verschijnsel actiegroep is een in veel opzichten nuttige aanvulling op een democratie, die vaak al te zeer een elite-democratie dreigt te worden Door de gewone burger de kans te geven zijn noden en zijn opvattingen over de nationale en internationale problemen te uiten en de politiek meer te beïnvloeden dan eens in de vier jaar in het stemhokje, komen krachten vrij, die onze demokratie niet kan missen. Het zou jammer zijn indien dit verschijnsel geheel in dienst gesteld werd van een frontale aanval op onze maatschappij orde, vanuit een visie die principieel wei gert (dat blijkt duidelijk uit Reck man's boek) een werkbaar alternatief voor die orde te formuleren. 'Naar een strategie en methodiek voor sociale actie', uitg. Anthes-boe- ken, 165 blz. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. De conferentie van de Groep van Tien in Rome behoort tot het verleden. Hoewel er geen specta culaire resultaten uit de bus zijn gekomen, mag toch bepaald niet van een mislukking worden ge sproken. Gebleken is, dat de VS het tot dusverre inge nomen standpunt geen dollardevaluatie te genover de overige leden van de Groep van Tien niet hebben kunnen volhouden. Daarvoor was de op de VS uitgeoefende druk langzamerhand te groot geworden. De bereidheid van de VS om over een devalua tie van de dollar te spreken kan zonder meer een doorbraak worden genoemd in de tot dusverre door Washington gehandhaafde starre houding. Er ligt evenwel nog een moeilijke weg tussen het zich be reid verklaren tot een devaluatie en het werkelijke besluit daartoe. In Rome is men in elk geval nog niet uit alle problemen gekomen. Een tweede bijeenkomst op 17 en 18 december a.s. in Washington zal nodig zijn. Voorts moet ongetwijfeld het pad, dat tot een devaluatie van de dollar leidt, ook nog verder wor den geëffend tijdens het komende topberaad van een aantal regeringsleiders, o.a. van Nixon en Pompidou op de Azoren. Mocht de bereidheid van de VS om tot een de valuatie van de dollar te besluiten straks in daden worden omgezet dan zal dat niet zijn dan na concessies, ook van de kant van de negen overige leden van de Groep van Tien. Te denken valt aan het opheffen van bepaalde handelsbelemme ringen, aan een betere verdeling van de defensie- lasten en niet in de laatste plaats aan een tegen prestatie in de vorm van een aantal revaluaties. Al deze onderwerpen zullen wel evenzovele nieuwe problemen blijken, die moeten worden op gelost. Maar het is een hoopvol teken, dat de eerste aanzet tot de oplossing van een monetair wereld probleem er is. Gelukt het de betrokken landen nog meer successen te boeken op de ingeslagen weg dan zal het dreigend kwaad van een wereldhan delsoorlog nog juist op tijd bezworen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2