ervroegde invoering van de pensioenplicht VS beloven Meir militaire steun OVERPLAATSEN VAN OVERSTE WEKT DEINING Nieuw plan vakbonden voor woningbouw Het Kwartet MEUBELSHOW BULTHUIS Ontslag dreigt voor deel drukkers van Het Vaderland I 1 1 W. J ZIRKZEE N.V. \oorstel: ook Kwartet naar drukkerij van P erscombin a tie Woord phantomsniet genoemd MEUBELSHOWROOM Helicopterramp Rustig weer Grote Meubelshow Crita) idse Courant Vrijdag 3 december 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladeh ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 - Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON (AP) President Nixon heeft donderdag mevrouw Golda Meïr, premier van Israël, de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten bereid zijn bij te dragen tot wat functio narissen de modernisering van de Israëlische strijdkrachten heb ben genoemd. De Israëlische strijdkrachten zullen een moderniseringsprogramma van lange duur dienen te ondergaan. Interieurs waar men waarde hecht aan stijl en sfeer. Banken en fauteuils in prachtig rundle der linnen velours op ribcord. EXCLUSIEVE INTERIEURS BOTERMARKT 23 DEN HAAG Het dagbladbedrijf Het Vaderland in Den Haag onder deel van de Nederlandse Dagbladunie verliest door het wegvallen van de drukorder voor twee kranten van het Rotterdammer-Kwartet een vierde deel van de technische omzet. Dit heeft de directie van Het Va derland vrijdagmorgen aan het tech nisch personeel meegedeeld. De di rectie probeert compenserende orders ie vinden. Lukt dit niet dan dreigt ontslag voor circa een vierde deel van het 130 man tellend technisch personeel. Zoals elders in deze krant is ver meld is het de bedoeling dat de sa menwerking tussen Trouw en Het Kwartet tot een drukorder van alle Kwartet-bladen aan de Perscombina tie in Amsterdam leidt. Het Witte Huis weigerde echter te verklaren dat dit betekende dat de V.S. zouden instemmen met het ver zoek van Israël voor levering van Phantom vliegtuigen. Evenwicht Woordvoerder Ziegler zei dat een nuttige en bevredigende discussie van bilaterale aangelegenheden is gehou den waarin de noodzaak van de mo dernisering van de Israëlische strijd krachten en het handhaven van de capaciteit van deze strijdkrachten werden erkend en de mogelijkheden werden overwogen hoe dit kon ge schieden in het raam van onze poli tiek betreffende het handhaven van het militaire evenwicht. Noch het ministerie van buitenland se zaken noch Ziegler zelf wilden verder gaan dan deze verklaring, on danks aanhoudende vragen over de kwestie van de Phantom vliegtuigen. Ziegler zei dat Nixon en zijn gast „overeen waren gekomen dat de spe cifieke inhoud van hun discussie ver trouwelijk zou zijn". Nixon en me vrouw Meir hebben twee uur zonder adviseurs met elkaar gesproken. Premier Meir was bijzonder goed gehumeurd toen zij haar onderhoud met de minister van buitenlandse za ken William Rogers had beëindigd, voordat zij naar de president ging. Ziegler zei dat de president opnieuw zijn standpunt over de twee nood zakelijke elementen voor het tot standkomen van de vrede uiteen had gezet: Eerst herhaalde hij de verzeke ring dat de V.S. niet zouden toestaan dat het militaire evenwicht zou wor den verstoord en bevestigde verder de bestaande betrekkingen tussen de V.S. en Israël op het punt van finan ciële bijstand en militaire leverantie. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. LONDEN (AP) Koningin moeder Elizabeth van Engeland is gisteren als eerste vrouw lid geworden van de Londense persclub een instelling die sinds zijn oprichting in 1882 al leen open was voor mannen. De 71-jarige koningin moeder is ere-lid gemaakt, maar vanaf 1 ja nuari zal de club openstaan voor vrouwelijke leden. naam: adres: woonpl. I betaling per Li Ik geef op als nieuwe abonnee: kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Binnenkort zal het algemeen bestuur van de stich ting De Christelijke Pers, eigenaresse van Trouw en de in Zuid-Holland verschijnende Kwartet-bladen, een beslissing nemen over een verdere in tegratie van deze kranten. Het is de bedoeling, de technische vervaardiging van de Kwartetbladen (De Rotterdammer, De Nieuwe Haag se Courant, De Nieuwe Leidse Cou rant en het Dordts Dagblad) met in gang van het voorjaar van 1972 te laten plaatsvinden in Amsterdam. Als het algemeen bestuur van De Christelijke Pers daarmee akkoord gaat, zal een drukopdracht voor de Kwartet-bladen worden verstrekt aan de Perscombinatie, waar Trouw al enige tijd wordt gedrukt. De Kwartet bladen, die nu tot de middagkranten behoren, zullen dan verschijnen als (regionale) ochtendbladen. Het besluit om Trouw en het Kwartet te integreren, werd al ruim twee jaar geleden genomen. Wegens contractuele verplichtingen jegens de Nederlandse Dagblad Unie (uitgeef ster van o.a. NRC Handelsblad), die thans nog de technische verzorging van het Kwartet verzorgt, kon die in tegratie niet terstond volledig wor den verwezenlijkt. Wel zijn, in het begin van dit jaar, de redacties van het Kwartet en Trouw goeddeels sa mengevoegd. Nu de Nederlandse Dag blad Unie zich binnenkort met het zetten en drukken van Het Vrije Volk gaat belasten, kan het Kwartet van zijn contractuele verplichtingen wor den ontheven. Daardoor wordt de overstap naar de Perscombinatie mo gelijk. De verdere concentratie van Trouw en het Kwartet zal de Christelijke Pers een aanmerkelijke bezuiniging opleveren, die nodig is om de conti nuïteit van haar dagbladen te waar borgen. )e voorzitters van de drie vakcentrales van links naar echts de heren Mertens, Ter Heide en Lanser, tonen ich goedlachs. De vertegenwoordigers van het over- egorgaan van de vakcentrales hadden gisteren een gesprek met een delegatie uit het kabinet. Van onze sociaal-economische redactie VOORBURG De drie vakcentrales willen een vervroegde in voering van de pensioenpliclit en een geleidelijke opvoering van de pensioenpremiepercentages om mede daardoor aan het bedrag van tenminste 200 miljoen gulden te komen. Dat bedrag is de mist ingegaan als gevolg van de afwijzing door regering en parlement van bet vakbewegingsvoorstel om de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting terug te brengen van 80 tot 40 pet. De vakcentrales hebben dit plan gisteren ter tafel gebracht in het ge sprek met een regeringsdelegatie, na afloop waarvan minister drs. J. Boers- ma (sociale zaken) meedeelde dat de opvattingen van de vakbeweging over de voorwaarden, waaronder zij mede werking wil verlenen aan loonmati ging in 1972, nog vandaag in de mi nisterraad zullen worden besproken. „Zo spoedig mogelijk daarna" zal het overleg met de vakcentrales worden voortgezet. Loonmatiging o Gisteravond deelden de vakcentra les mee, dat naar hun mening 295 miljoen gulden extra voor collectieve voorzieningen kan worden verkregen. Cen extra pensioenpremieheffing van 0,2 pet zou 95 tot 120 miljoen opleve ren. Voorts zouden (volgens bereke ningen van het centraal planbureau op verzoek van de vakbeweging) de overheidsuitgaven met 90 miljoen worden verlicht als gevolg van de door de vakbeweging gewenste loon kostenmatiging met 1,5 pet. (inclusie! de aftrek voor verminderde L 'Tas tin einkomsten). Tenslotte zou er 85 miljoen be schikbaar komen als gevolg van min- deT grote prijsstijgingen (te welen 30 miliocn uit materiële consumptie, 25 miljoen uit investeringen en 30 mil joen uit Icredietverleningen, waaron- df- womngvetvoorschotten) De besparing van 90 miUoen uit de loonmatiging kan weliswaar als „niet-relevant" worden beschouwd in '■•et ''ader van de nonv'nale budgetfi losofie. maar zii mag toch niet uit het oog worden verloren, aldus de vak- cp-trales. Zoa's bekend had de vakbeweging de 200 miljoen, d-e verkr°een bad nne-» worden vit de voorgestelde t^nprki"" van de 'nFntiecorrectie. als --'P'en verdelen: '00 milioen voor d" bouw van 2.000 extra wo ningwetwoningen, 50 miljoen voor verdere verhoging van de individuele huursubsidies voor de laagstbetaalden en 50 miljoen voor het regionaal be leid. In het gisteren gevoerde gesprek met de regering werd ook gewezen op de noodzaak van een snelle invoering van belastingfaciliteiten voor spaar en investeringsloon, maar de vakbe weging erkende dat invoering hier van niet op korte termijn effectief aan het verkrijgen van meer gelden voor collectieve voorzieningen zal kunnen biidragen. De geleidelijke opvoering van de pensioenpremies moet volgens de vakcentrales zo lang doorgaan tot het niveau bereikt is dat nodig is voor een redelijke pensioenvoorziening. „Indien moet worden gewacht tpt de definitieve wettelijke vormgeving van de pensioenplicht zullen de beoogde pensioenvoorzieningen te ver naar de toekomst worden verschoven", aldus de vakcentrales, die er op wijzen dat hierbij een probleem wordt gevormd door de groep van ambtenaren, die reeds een welvaartsvaste pensioen voorziening hebben. „Om ook deze groep te betrekken bij de financiering van de woning bouw, kan met name aan spaarloon worden gedacht en aan het wegne men van bepaalde leemten in de-hui dige overheidspensioenregelingen". Zie ook pagina 7 Pakistaanse militairen kijken naar de lichamen van gesneuvelde Indiase militairen bij Borinda (Oost-Pakistan)De Indiërs zouden van plan zijn het vliegveld van Jessore aan te vallen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Luitenant-ko lonel M. H. von Meyenfeldt zal worden verwijderd van het stu diecentrum Militair Leiderschap in Hilversum waar hij sinds een jaar directeur is. De opperoffi- cier personeelszaken van de land macht, luitenant-generaal N. Berghuis heeft hem aangezegd dat hij over enkele maanden zal worden overgeplaatst naar de legerplaats Oirschot waar hij bataljonscommandant zal wor den. Op het studiecentrum in Hilversum heeft deze aanzegging deining veroor zaakt, omdat de overplaatsing van de heer von Meyenfeldt in verband wordt gebracht met het feit dat hij in de afgelopen jaren vaak veranderin gen en aanpassingen van het defen siebeleid heeft verdedigd, welke acti viteiten bij zijn superieuren niet in goede aarde zijn gevallen. Ook in po litieke kring in Den Haag wordt de maatregel tegen overste von Meyen feldt als een bestraffing gezien. De overste zelf wilde geen commentaar geven. Van de kant van het departement van defensie werd de maatregel „een compleet normale zaak" genoemd, die in het belang van de carrière van de betrokkene is. De normale procedure is voor een luitenant-kolonel dat hij in verband met mogelijke toekomsti ge bevorderingen na een staf- of ver gelijkbare periode enige tijd een commanderende functie vervult. De heer von Meyenfeldt wordt door de defensieleiding gezien als iemand met goede leiderscauaciteiten die in een functie als bataljonscom- SAIGON (AP) Een Amerikaans vliegtuig heeft gisteren de lijken van tien Amerikanen waargenomen in het wrak van een helikopter die vier da gen geleden langs de noordelijke kust was verdwenen met 33 Amerikaanse militairen aan boord. Verondersteld wordt dat de overige 23 inzittenden ook om het leven zijn gekomen waarmee de ramp met de helicopter de grootste wordt in Viet nam in bijna vier jaar'. mandant van groot belang ziin, aldus het commentaar van het departe ment. Ingewijden wijzen hiertegenover op het feit dat de heer von Meyenfeldt voor zijn benoeming in Hilversum van de toenmalige staatssecretaris Haex te horen heeft gekregen dat hij geen troependienst meer zou doen. Afgezien hiervan wordt ontkend dat de betrokkene geïnteresseerd zou zijn in een carrière zoals luitenant- generaal Berghuis nu voor hem schijnt te hebben uitgestippeld. (Zie ook elders in dit blad) Bij zijn pogingen om nog te red den wat er te redden valtver liest menigeen wat er nog te ver liezen valt. OTTO WEISS DE BILT In onze omgeving veroorzaakt een rug van hoge I luchtdruk een oostelijke stro ming, waarbij wolkenvelden van- Iuit Duitsland worden aangevoerd. Tussen deze wolkenvelden ko men verspreid enkele opklaringen voor, maar vooral in de nacht en vroege ochtend ook mistvelden. De temperaturen variëren maar weinig, terwijl er vrijwel nergens vorst voorkomt. Het ko mende etmaal verandert hieraan maar weinig. Wel komt ons land geleidelijk dichtbij de as van de rug zodat de wind morgen in het algemeen zwak zal zijn. BAROMETERSTAND: heden 10 uur, 76.6 cm (1021 millibar), stij gend. Zon en maan 14 December: zon op 8.29, onder 16.31; maan op 18.27, onder 11.01; 9 dec. L.K. Hoog water Hoog water, 4 december: Rotterdam le getij 5.36, 2e getij 17.59; Scheveningen 4.05-16.22; Vlissingen 2.48-15.08; Haring vliet aan de Zeezijde 4.31-16.48. I" Hedenavond geopend tot 9 uur Morgenavond geopend tot 5 uur INTERIEURVERZORGING y&KjcLuu/n RIJNBURG RAPENBURG 1B Telefoon 01718—13036 Voorzichtig, hoor, als u de pan eraf haalt, want er zit een Chinese vaas onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1