Oplossing van monetaire crisis stap naderbij Braziliaanse democratie: een kasplant zonder levenskracht Sclimelzer Eerste cao 11a mislukt looiimatigiiigsoverleg Dankzij minder starre Amerikaanse houding Almelo krijgt Turkse huisarts 60ëe Staatsloterij Rogers bespreekt in Parijs het heroine-conflict Douwe Egberts: 6,75 pet. Nog geen akkoord over metaal-cao BRAZILIË wereldmacht wording m 9 DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 ROME De kans op een oplossing van de nu al sedert medio augustus durende monetaire isis is woensdag belangrijk groter geworden. Tijdens de besprekingen van de Groep van Tien Tijdens de besprekingen van de Groep van Tien in Rome hebben de Ver. Staten tijdens een theoretische discussie over zich nl. voor het eerst bereid |ts zien. een algemene herziening van de wisselkoersverhoudingen getoond om de mogelijkheid van een dollardevaluatie onder ogen De Amerikaanse onderminister Paul Volcker zou daarbij de volgende bewoordingen hebben gebruikt: „Als wij in de richting gaan waarin U ons wilt hebben, wat zal dan Uw bijdrage zijn tot een oplossing van de crisis?" Een geluid, dat tot dusverre van Amerikaanse kant nimmer werd ge hoord en dat getuige diverse uitla tingen van bij het overleg betrokke- een zeker optimisme in de conferentiezaal in het Palazzo Corsini in Rome tot gevolg had. Overigens verheelde men niet dat er bepaald nog geen sprake was van een Amerikaanse toezegging. Een Duitse zegsman kenschetste de situa tie woensdag tijdens een korte onder breking van de besprekingen als volgt: „Maandag was het weer nog stormachtig; dinsdag brak voorzichtig de zon door en vandaag kunnen we de zon krachtig zien schijnen." Nieuwe fase De zich nu al meer dan drie maan den voortslepende monetaire crisis kwam woensdag in een nieuwe fase toen de ministers van financiën van de Groep van Tien een bfegin maak ten met het leggen van het basispa troon voor een oplossing van de cri sis. Voorafgaande aan de eigenlijke besprekingen van de Groep van Tien ging opnieuw een bijeenkomst van de ministers van financiën van de EEG- landen en van Engeland, welk ge sprek, naar verluidde, een „zeer goed" verloop had. Voor de eerste maal werd tijdens het gesprek van de Groep van Tien de koe duidelijk bij de horens gepakt, cnders gezegd, de ministers gingen er ditmaal toe over zich tot de essentie van de crisis te bepalen, een dringen de noodzaak om te komen tot een nieuwe valuta-overeenkomst in de wereld. Tot dusverre was het zo dat tegen over het standpunt van de Europese landen. Canada en Japan de weige ring van de Ver. Staten stond om over concrete cijfers en zaken te spreken. Men beperkte zich tot alge mene bewoordingen over het vraag stuk. Woensdag was er echter, zo zei minister Schiller van West-Duits- land, een doorbraak in de monetaire onderhandelingen. Pakket Volgens sommige onderhandelaars bestaat er geen twijfel meer of Ame rika zal binnen niet al te lange tijd tot een devaluatie van de dollar be sluiten. In dit verband werden Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkthoudbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkéls inhobby-endhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren on bouwstoffen. (Vervolg van pag. 1) Hanoi Een erkenning van Noord-Vietnam rond minister Schmelzer op dit ogen blik niet gewenst, omdat bij niet veel vertrouwen had in het politieke ef- De oplossing van het conflict h Indo-China wordt er namelijk niet bevorderd. Ook wilde de minis- er nog geen Nederlandse missie naar lanoi zenden. Zijn belangrijkste ar- lument was, dat Noord-Vietnam el- in Indo-China nog steeds pleegt. Tot slot deelde de minister mee :at koningin Juliana en prins Bern ard volgend jaar een staatsbezoek uilen brengen aan Engeland en aan Staatssecretaris Westerterp voor luropese zaken, die geen voorstander leek te zijn voor een minister voor luropese zaken, zag de volgende ver- eteringen op EEG-niveau: 1. Het parlement krijgt het recht te beslissen over de benoeming an de leden van de Europese Com- ïissie. 2. Naast een advies over de van de ministerraad zou Europese parlement ook ae tekst an de voorstellen moeten goedkeuren deze weer naar de ministerraad Jat. 3. Als de ministerraad niet tot in besluit kan komen zou een be- issing aan .de Europese Commissie worden overgelaten. Van een verslaggever ALMELO Binnenkort \gaat in Al melo een Turkse arts aan het werk. Deze arts is door de Almelose be drijfsgeneeskundige dienst in Turkije geworven. Er wonen op het ogenblik 873 Turken in Almelo, inclusief 121 kinderen. De taalbarrière bleek bij het bezoeken van een Nederlandse huisarts "groot. De praktijk van de Turkse arts zal aanvankelijk waarschijnlijk te klein zijn voor een volledig inkomen. De werkgevers zullen daarom, zolang dit noodzakelijk is, de middelen bijpas sen. Bij buitenlandse werknemers van andere nationaliteiten zijn de taal problemen minder groot. Tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst van Almelose huisartsen hebben verschei dene artsen opgemerkt dat zij soms nauwelijks de verantwoording op zich durven nemen Turken te behandelen, omdat er misverstanden kunnen ont staan. In- Nederland werken verscheidene buitenlandse artsen, vooral bij grote bedrijven, zoals Hoogovens en Phi lips, maar een zelfstandig gevestigde niet-Nederlandse huisarts is nog een zeldzaamheid. RAWALPINDI (AFP) Het pro ces tegen de leider van de inmiddels verboden Awami Liga in Oosf-Paki- stan, sjeik Moedjiboer Rachman, is voortgezet. Dit heeft een officiële woordvoerder in Rawalpindi woens dag meegedeeld. Het proces is op 11 augustus achter gesloten deuren begonnen voor de mi litaire rechtbank in Depensejaab (West pakistan). 1 december 1971 derde klasse Prijzen van f 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,zijn gevallen op-nummers eindigende op f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op. f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op f 100,"zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op f 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op 4 51 09 13 94* 64* 779 704* 340 0243 Een prijs van f 5.000,Is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.C00,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: 001572 039479 047613* 038459 040372 De prijs van f 10 000.is gevallen op het nummer: f 25 000,is gevallen op het nummer: f 50 000— is gevallen op het nummer: f 100.000,Is gevallen op het nummer: 065792 012188 018735 002065 Een extra prijs van f 250.000,is gevallen in de serie L op het nummer: 022933 en een troostprijs van f 4.000,op nummer van elk van de andere series. 022933 Een extra prijs van f 500.000,is gevallen in de serie S op het nummer: 095482 en een troostprijs van f 5.000,op nummer van elk van de andere series. 095482 Let wel: op de met een gemerkte nummers is ook nog lagere prijzen gevallen. en van de woensdag zelfs al percentages ge noemd in de wandelgangen van het Palazzo Corsini. Voorwaarde zou ech ter wel zijn zo waren woordvoerders van mening, dat een devaluatie van de dollar een onderdeel zal moeten vormen van een pakket van maatre gelen, o.m. op het gebied van de han del en tevens ten doel hebbende te komen tot een betere verdeling van de Amerikaanse defensielast. Met name tegen een dergelijk pak ket van maatregelen bestond tot dus verre van Europese zijde nogal wat weerstand. De Ver. Staten hebben se dert de invoering van de 10 procent extra importheffing en de opheffing van de convertibiliteit van de dollar in goud echter steeds op een dergelij ke globale oplossing aangedrongen. Iets concreets Duidelijk trad in Rome de wens van alle delegaties aan de dag om iets concreets mee naar huis te ne men. In dit verband was het van be lang dat met name de Europese mi nisters over volmachten beschikten om namens hun regeringen bes'uiten te, nemen. Kennelijk was dit in min dere mate het geval met de Franse minister van financiën, Giscard d'Es- taing, die de bijeenkomst herhaalde lijk verliet om, naar werd aangeno men, ruggespraak met Parijs te hou den. Het onderlinge gesprek van de Europese ministers van financiën was vooral bedoeld om de exacte mate van revaluatie voor de diverse EEG- valuta's vast te stellen voor het geval de Amerikanen met een dollardeva luatie zouden instemmen. Ook de te volgen politiek op handelsgebied, zoals door de Ver. Staten gewenst in het geval van een eventuele dollarde valuatie, maakte daarbij onderwerp van gedachtenwisseling uit. De vooruitgang tijdens de bespre kingen in Rome is vooral toe te schrijven aan die bijeenkomsten, waarin slechts de ministers van fi nanciën met de presidenten van de centrale banken aanwezig waren. Daarbij werden diverse modeleen voor een herziening van de valutaver houdingen besproken. luatie van 2 a 3 procent. Volgens een ander model zou er evenwel gespro ken zijn over een dollardevaluatie er gens in de buurt van de 7 procent. In ruil hiervoor zouden de EEG-landen en Engeland een gemiddelde opwaar dering van hun valuta's met 3 tot 5 procent onder ogen willen zien. Dit zou de Amerikaanse industrie een voordeel van ca. 10 procent in geld geven bij het verkopen van haar produkten in de Ver. Staten. Een en ander zou aldus een bijdrage beteke nen om het tekort op de Amerikaanse handelsbalans een halt toe te roepen. De Gemeenschappelijke Markt en Engeland zouden zich bereid hebben verklaard in te stemmen met verzoe ken van Amerikaanse zijde om in de nabije toekomst te komen tot onder handelingen over een verlaging van 'de invoerrechten met betrekking tot Amerikaanse industriële en land- bouwprodukten. Ook Japan zou niet afwijzend staan tegenover het voeren van handelsbesprekingen met de VS. PARIJS (AP) Roger Delouette. een vroegere agent van de Franse Veiligheidsdienst, die in de Ameri kaanse staat New Jersey gevangen zit op beschuldiging dat hij heroïne ter waarde van 12 miljoen dollar de Ver enigde Staten wilde binnensmokke len, is in Parijs beschuldigd van overtreding van de Franse narcotica- wet. De Franse rechter van instructie Roussel, die zich met de zaak bezig houdt, heeft de Amerikaanse openba re aanklager Stern uit Newark ge vraagd om een volledig dossier over alle verklaringen van Delouette in verband met deze zaak. Verwacht wordt dat de Amerikaan se minister van Buitenlandse zaken William Rogers, die zondag in Parijs arriveert om de ontmoeting tussen president Nixon en president Pompi dou op de Azoren voor te bereiden, het „heroïne-conflict" met de Franse autoriteiten zal bespreken. Putte, een vijf maanden oud var kentje, was bestemd om, mooi opge diend met een appel in de bek, op de kerstmaaltijd van de Zweedse fa milie Juhlin geserveerd te worden. Maar Putte bleek een intelligent var kentje te zijn, die leerde voetballen met zoon Sven, en in de sneeuw te spelen met negenjarige dochter Ka rin (foto). Om kort te gaan, de fa milie Juhlin verloor haar hart aan het krulstaartje en zou hem voor geen goiid willen opeten! Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De directie van het Douwe Egberts-concern heeft met de betrokken vakbonden overeenstemming bereikt over een nieuwe éénjarige cao per 1 januari a.s. Het is de eerste cao, die tot stand is gekomen nadat het loonmatigingsoverleg tussen de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties is mislukt. Het akkoord, dat volgens de vak bonden binnen de door de meerder heid van de Sociaal-economische raad (vakbeweging en kroonleden) toelaat baar geachte loonkostenstijging van 11,7 pet blijft, houdt per i januari een loonsverhoging in van 6 75 pro cent. Daarvan wordt 2,25 pot. gere kend als resterende nabetaling ter compensatie van dit jaar tot dusver plaatsgehad hebbende prijsstijgingen, 2 pet. als zogenaamd „opstapje" om de overgang naar het nieuwe prijsin- dexeringssysteem mogelijk te maken en 2,5 pet. normale contractsverbete ring. De prijsstijgingen zullen volgend jaar tweemaal worden gecompen seerd, namelijk op 1 juli (over de pe riode oktober 1971 - april 19721 en 31 december (over de periode april-okto- ber 1972), Het zal van deze prijsstij gingen afhangen of de toename der Model Een ervan afkomstig van de EEG-landen en Engeland beoogt een dollardevaluatie van vijf procent en een gemiddelde „Europese" reva- loonkosten volgend jaar inderdaad beneden de 12 procent zuller\^kunnen worden gehouden. De vakbonden hebben zich bereid verklaard volgend jaar o,5 pet. op het voor looncompensatie te berekenen indexpercentage in mindering te brengen als wordt voldaan aan de door de vakcentrales gestelde mati- gingsvoorwaarden: extra bijdrage aan de matiging door de hogere inkomens, invoering van een selectief investe ringsbeleid en uitbreiding van een aantal collectieve voorzieningen. Andere punten van overeenstem ming zijn onder meer: verhoging van de vakantietoeslag van 7 tot 7,5 pet., een minimum vakantietoeslag voor werknemers van 23 jaar en ouder van 1000 gulden en jongeren naar evenredigheid (waarmee extra aan dacht aan de laagstbetaalden is ge schonken), uitbreiding van de basis vakantie van 18 tot 19 dagen en ver korting van de werktijd tot 41,5 of 40.5 uur per week, afhankelijk van de verschillende werktijden. De nieuwe CAO geldt voor de ves tigingen van Douwe Egberts in U- trecht Joure, Drachten, Kampen en De Meern. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De onderhandelin gen over de nieuwe cao voor de me taalindustrie, die op 16 november eenzijdig werden opgeschort door de NW-metaalbond, zijn gisteren her vat. Na afloop van de besprekingen, die van 's morgens 9 tot 's middags 5 uur duurden, werden geen officiële mededelingen gedaan, maar wij ver namen dat er nog op geen enkel es sentieel punt overeenstemming is be reikt. De onderhandelingen bevinden zich nog geheel in de sfeer van het aftas ten van de bereidheid van de tegen partij tot het doen van concessies. Die bereidheid is aan de kant van de vakbonden uiterst gering, nu de di recteur van het Centraal Planbureau, prof. drs. C. A. van den Beid. bij het loondebat in de sociaal-economische raad heeft verklaard dat hun eisen binnen de door de vakcentrales mo gelijk geachte loonkostenstijging van 11.7 procent blijven. De onderhande lingen worden vrijdag voortgezet. De vergadering werd op verzoek van de drie metaalvakbondm enige tijd geschorst omdat zij zich wensten te beraden over de geruchten dat de procedure voor de benoeming van de raad van bestuur van het Rijn-Schel- de-Verolme-concern niet in overeen stemming zou zijn met hetgeen daar over in het rapport van de commis- sie-Winsemius is vastgelegd. De bonden besloten in een geza menlijk telegram aan de raad /an commissarissen van het concern hun ernstige ongerustheid over deze ge ruchten uit te spreken. door Ferry Versteeg De Braziliaanse democratie is wel eens omschreven als een spelletje tussen cowboys en Indianen, waarbij geen enkel kind Indiaan wil zijn, omdat zy toch altijd verliezen. De „Indianen" in de Brazi liaanse politiek behoren tot de oppositieparty MDB (Braziliaanse Democratische Beweging), door de militaire machthebbers by dekreet in het leven geroepen en derhalve een ondervoed kasplantje zonder levenskracht. De MDB moet het opnemen tegen de vier keer zo grote regeringspartij ARENA (Alliantie voor Nationale Vooruitgang), een verzameling doorgewinterde aanhangers van de militairen, ook al by dekreet in het leven geroepen. Het dictatoriale regime heeft zich zo uitgerust met een zorgvuldig ge controleerd en gedresseerd twee-par tijenstelsel. Dat er voor de afgevaar digden van de ARENA en de MDB in de dagelijkse omgang aangeduid als de „ja-partij" en de „ja-meneer- partij" in het steriele congres wei nig eer valt te behalen, werd in juli nog eens onderstreept, toen de leider van de oppositionele MD'B, Adolfo de Oliveira, het bijltje er tij neerlegde. Want van werkelijke oppositie kan geen sprake ?ijn in een volksverte genwoordiging. die slechts gelegen heid krijgt in de kazerne genomen beslissingen te bekrachtigen. Het vertrek van oppositieleider de Oliveira wekte geen enkele emotie bij regering of publieke opinie. Geen wonder. De Braziliaanse leiders heb ben nooit een geheim gemaakt van hun overtuiging, dat democratie wei nig nuttigs heeft te bieden aan een ontwikkelingsland. En de Brazilianen weten dat. Zii beseffen evengoed, dat het democratisch formalisme van de generaals voornamelijk dient om het regime naar buiten toe enigszins te legitimeren, wat altijd weer de nodi ge dollars oplevert. De enige „partij", die sinds 1964 in Brazilië de dienst uitmaakt, is het le ger. Ook voor 1964 lieten de strijd krachten zich vaak gelden in de poli- fcjek. Maar hun interventies bleven toen nog van korte duur en hadden veelal tot doel „het respect voor de grondwet" te handhaven. Zo kon Ge- tulio Vargas in 1950 ondanks zware druk van conservatieve zijde aan de macht komen, dank zij de steun van de militairen. In 1955 pleegde maar schalk Lott zelfs een ..legalistische" coup om te garanderen dat de verkie zingsoverwinning van Kubitschek werd verzilverd met diens intrede in het-presidentiële paleis. En na het onverwachte aftreden van de hoogst excentrieke president Quadros in 1961 voerden legalistische militairen ach ter de schermen actie om de komst van de links georiënteerde vice-presi dent Goulart veilig te stellen. Deze betrekkelijke militaire afzij digheid werd niet in de laatste plaats veroorzaakt door onenigheid binnen het Braziliaanse leger, dat bestond uit een pro-Amerikaanse en een nationa listische vleugel. De pro-Amerikaanse vleugel bestond voornamelijk uit zeer anti-communistische officieren, die tijdens de Tweede Wereldoorlog aan Amerikaanse zijde in Italië deelna men aan de strijd tegen het fascisme en die ook na de oorlog bleven ijve ren voor „onvoorwaardelijke solidari teit" met de Verenigde Staten als „kampioenen van de vrije christelijke wereld en het economisch libera lisme". De nationalistische vleugel streefde steeds naar lossere banden met Wash ington en voelde meer voor een krachtige rol van de overheid in het sociale en economische leven. Tijdens het regime van Joao Goulart (1961-'64) deden zich een aantal ont wikkelingen voor. die de militairen uiteindelijk op één hoop dreven en hun ongelimiteerde verblijf op het politieke toneel hebben voorbereid. Goulart gaf de lagere klassen steeds meer toegang tot de politieke arena, waarmee hij nauwelijks er kenning oogstte bij de meest uit de middenklassen afkomstige officieren. Toen hij bovendien de onhandigheid beging rebellerende onderofficieren de hand boven het hoofd te houden, voelden de officieren zich acuut be dreigd in hun sociale ruggegraat: de militaire discipline. Waarna de pro- Amerikaanse en nationalistische offi cieren zich verenigden en Goulart in april 1964 werd gewipt. De pro-Amerikanen, toen al een meerderheid in het leger, vormden de enige militaire groep, die een pro gramma klaar had om het land te regeren. Daarom beheersen zij sinds 1964 Brazilië, terwijl de nationalisti sche vleugel voortdurend terrein heeft verloren, al heeft zij vooral bij het lagere kader een nog niet te ver waarlozen aanhang. Een aanhang, die zeker zou stijgen, als de economische groeicijfers zouden dalen. Wij bezochten het ideologisch cen trum van het huidige pro-Ameri kaanse regime, de Escola Superior de Guerra (Hogere Krijgsschool), geves tigd in een riante villa langs een van Rio's fraaie baaien. Hier wordt de of ficieren bijgebracht, dat het militaire apparaat met z'n daadkracht, patriot tisme, zelfbewustzijn en gevoel voor nationale waarden de best uitgeruste groep is om voor onbepaalde tijd de nationale ontwikkeling te bevorderen en daardoor de nationale veiligheid te vergroten. Deze ontwikkeling dient langs liberale lijnen te verlopen en moet samen vallen met de belangen van Washington als leider van „de christelijke westelijke beschaving." Van hieruit komt men tot een enigszins neurotische visie, waarin de onvermijdelijke naderende strijd tus sen het „communistische oosten" en het „christelijke westen" centraal staat. In afwachting van deze con frontatie hebben de generaals zich vast gretig geworpen op „de totale oorlog tegen de subversie", die niet alleen de kop opsteekt bij pro-Mos kou-, pro-Peking- of pro-Castro-com- munisten, maar ook bij bedaagde voorstanders van gematigde hervor mingen of christenen, die de resolu ties van het Tweede Vaticaanse Con cilie in praktijk tvillen brengen. Een van de oprichters van de Esco la Superior de Guerra, prof. Luis de Oliveira, legde ons uit, dat hier les wordt gegeven door een vaste staf van militairen en burger-professoren, terwijl daarnaast ook gastdocenten optreden. Als leerlingen die zorg vuldig door de school worden geselec teerd komen in aanmerking bril jante militairen, die minstens de rang van kolonel hebben en hoge burger functionarissen, zoals politici, weten schappers, ondernemers en topambte naren. De hele kursus duurt negen maan den. De eerste drie maanden worden besteed aan „doctrine", wat staat voor sociologie, economie, politicolo gie. geografie en bestuurskunde. Het tweede trimester houdt men zich be zig met „kuituur", ofwel studie van de algemene situatie van het vader land en de plaats van dat land in de wereld. Het derde deel van de kursus wordt gewijd aan „planning-oefenin gen". Na een jaar ontvangen de kur- sisten een diploma, dat onmisbaar is, President Medici wil men doordringen tot topposities in de militaire en burgersectoren. Om een idee te geven van het be lang van de Escola Superior de Guer ra: alle leden v«n de Raad voor Na tionale Veiligheid, het machtigste or gaan van Brazilië, hebben het diplo ma van de school of geven er regel matig les als gastdocent. Tot de raad behoren de president, de vice-presi dent, de chef-staf van de strijdkrach ten, de chefs van staven van de drie strijdkrachtonderdelen en de minis ters van de federale regering. Een sleutelfiguur is de secretaris van de Raad, generaal Portela, die ook chef is van het militaire kabinet van pre sident Medici. Generaal Portela, en niet de ministers, heeft het laatste woord bij benoeming van personen op belangrijke militaire en burger- posten. Allereerste voorwaarde voor zo'n benoeming is weer het diploma van de Escola Superior de Guerra. Dit systeem dat ook fungeert in het veel linksere Peru heeft voor de machthebbers een aantal belang rijke voordelen. Allereerst fungeert de school als een technologisch en ideologisch centrum, waarvan hoge burgerfunctionarissen en militairen de invloed moeten hebben ondergaan. Dit waarborgt een redeliike conti nuïteit en een zekere eenheid onder de machthebbers, wat hun machtspo sitie zonder twijfel ten goede komt. Daarnaast krijgen de millta'ren via de Escola Superior de Guerra een hoeveelheid sociaal-economische ken nis mee. die velen noe niet ontimaal zal aanspreken, maar d'e toch bnrg staat voor een rationeler militair be leid dan in het verleden Toen nooD- ten door politiserende militairen aan- eerichte economische ramnsnnpden vaak tot een vervroegde terugkeer na?r de kazernes. Een bezoek aan de Escola Superior de Guerra maakt vooral duidelijk, dat In het huidige Brazilië niet alleen een zeer messianistisch, maar ook een uiterst elitair systeem ontstaat. Want een kleine militaire elite, verbindt zirh met een vrii kleine burverliik- technocratische elite. Men moet dan ook vrezen, dat met de vorming van zo'n oaternalistisch en expansief den kende nationale elite een goede voe dingsbodem voor 'n krachtig fascis me wordt geschapen. Dit is het zesde artikel van deze serie. Zaterdag het laatste artikel: Oh.. Sertao. oh.. Sertao, verslag van een nachtmerrie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9