pe landbouw veroorzaakt weinig fosfaat in water FIAT VOOR DERDE MAAL „AUTO VAN HET JAAR Misschien volgend jaar al centrale ontharding water Voor de jonge boekenwurm Bekende cijfers blijken onjuist Faulkner: dagen IRA zijn g. eteld Europese steun voor Suriname en Ned. Antillen Grenswachters DDR ontsnapt in politieboot r>r> Conf ectiebedrij f dicht: veertig man zonder werk 7 DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 an onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De landbouw levert door toepassing van kunstmest geen noemenswaardige bijdrage aan de belasting van het opervlaktewater met fosfaten. De algemeen gebruikte 'ruwe schatting' dat eenderde van het fos- faat uit wasmiddelen komt, eenderde uit de uitwerpselen van men sen en vee, en dat eenderde het gevolg is van uitspoeling van kunst- ïest, is volkomen onjuist. Dit blijkt uit een aantal studies in iet gisteren verschenen tijdschrift .Stikstof". Volgens berekeningen van ir. G. J. Colenbrander van het Instituut voor lodemvruchtbaarheid in Haren (Gr.) :omt meer dan de helft van het fos- aat uit wasmiddelen, iets meer dan ien derde uit menselijke faecaliën en irine, acht procent uit diverse huis- ïoudelijke bronnen, en slechts vier irocent uit de landbouwsector. Dit laatste cijfer is wat geflatteerd, imdat ir. Kolenbrander er van uit laat dat alle mest van varkens- kal er- en pluimveemesterijen op het and wordt verspreid. Voor zover dat jebeurt komen de fosfaten uit die nest inderdaad niet of nauwelijks in iet oppervlaktewater. In de praktijk dijkt dat nogal wat bedrijven de nest voor een deel op het oppervlak ewater lozen. Welke omvang dit lanneemt is moeilijk te achterhalen, naar de opgegeven verhouding tus- ;en de fosfaatbronnen zal ten nadele >an de landbouwsector wat moeten gorden verschoven. Wel is overtuigend aangetoond, dat ie kunstmest die in de oude „ruwe ichatting" voor eenderde van de fos- aatverontreiniging verantwoordelijk verd gesteld, een te verwaarlozen rijdrage levert. De publikatie in „Stikstof" komt op ;en moment dat fosfaten en hun rol- (ij de waterverontreiniging sterk in Ie belangstelling staan. Gisteren wendde de Nederlandse vereniging van zeepfabrikanten zich hierover in grote advertenties tot het publiek, als reactie op de net opgekomen anti-fos- BELFAST (AFP) De Noordierse premier Faulkner heeft in Belfast verklaard dat de dagen van het Ierse Republikeinse leger zijn geteld. „De terroristen zijn verslagen, het is nu alleen nog maar een kwestie van tijd". Faulkner zei dit op een bijeenkomst van de „unionisten" in de wijk East Down. Door het interneren van ver dachte personen heeft men meer in lichtingen over de IRA gekregen. Daardoor kunnen het Britse leger en de Noordierse politie dagelijks ge richte zoekacties 'naar IRA-leden uit voeren. Veel terroristen zijn de afge lopen maanden gevangen genomen en ook kon een grote hoeveelheid wa pens en munitie in beslag worden ge nomen", aldus de premier. „Ondanks al hun propaganda be schikken de terroristen niet over on beperkte bronnen. Vooral niet wat manschappen betreft", zo besloot Faulkner. faatbeweging onder huisvrouwen. „Iedereen die denkt dat hij een waardevolle overweging heeft, moet ons schrijven", aldus de wasmidde lenfabrikanten. Zij zijn door de land bouwkundigen onbedoeld op hun wenken bediend. Behalve ir. Ko lenbrander leveren ook ir. Ch. H. Henkens, Rijkslandbouwconsulent voor bodem en bemesting, en ir. G. J. de Jong van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, bijdragen over fosfaatbemesting, waaruit blijkt dat in bijna alle gevallen het fosfaat dat op bouw- of grasland wordt ver spreid, ter plaatse blijft. De voor de wasmiddelenindustrie droeve conclusie is dat zij niet een derde aan het fosfaatprobleem bij draagt (een opvatting waar zij altijd op hamerde) maar ongeveer de helft. Ook minister Stuyt van milieuhy giëne leverde gisteren een bijdrage aan de fosfaat-discussie. Tijdens het debat over zijn begroting in de Twee de Kamer zei hij het niet uitgesloten te achten dat op langere termijn maatregelen zullen worden getroffen om de in wasmiddelen voorkomende fosfaten drastisch te beperken. Een wijziging van het wasmiddelenbesluit lijkt dan de meest aangewezen weg, aldus minister Stuyt. Het nemen van maatregelen tegen fosfaten hangt ten nauwste samen met de hardheid van het water, zei de minister. In net westen is het wa ter over het algemeen zo hard dat een fosfatentoevoeging aan wasmid delen noodzakelijk is. Het centraal leveren van minder hard water is overigens een probleem dat ressor teert onder het ministerie van ver keer en waterstaat, aldus minister Stuyt. Hij ging niet in op een suggestie van het Kamerlid Terlouw (D'66), wasmiddelen met een gulden per kiloextra te belasten. Tussen de zachtheid van het water en het voorkomen van hart- en vaat ziekten zou ook verband bestaan. In Engeland zijn daarover publicaties verschenen die nogal indruk op de bewindsman hadden gemaakt. Het ministerie van volksgezondheid heeft daarom een nader onderzoek inge steld. Op dit moment zijn er nog geen conclusies uit te trekken. Van een verslaggever BRUSSEL In Brussel zijn een aantal financieringsovereenkomsten tussen de EEG enerzijds en de Ne derlandse Antillen en Suriname an derzijds getekend. Krachtens deze overeenkomsten zullen de Antillen ruim twaalf mil joen gulden krijgen en Suriname ruim tweeëntwintig miljoen. Het geld zal worden besteed aan diverse pro jecten en is afkomstig uit verschillen de Europese ontwikkelingsfondsen. Het was gisteren tien jaar geleden dat de Nieuw Guinea-raad werd ge- installeerd. De in Nederland ver blijvende Papoea's herdachten dat officieel in het Haagse Congresge bouw. De heer Kasiepo (midden met hoed), president van West-Papoea in ballingschap, inspecteert de erewacht. BERLIJN (AP) Twee Oostduitse grenswachten zijn in hun politieboot ontsnapt naar West-Berlijn. Volgens Westduitse douanebeambten hebben zij daarbij heel wat geluk gehad. Eerst hadden de twee korporaals een derde inzittende in Oost-Berlijn aan wal gezet. Daarna voeren zij met gro te snelheid over de rivier de Spree naar de Westberlijnse kant. Zij meer den af aan de westelijke oever in de buurt van de doorlaatpost bij de Oberbaumbrug. In volledig uniform gekleed be klommen zij de oever en lieten hun boot met machinegeweren achter. De eerste Berlijner die zij tegenkwamen was een schoorsteenveger, ook in uni form met zijn zwarte pak en hoge zwarte zijden hoed. In Duitsland wordt het als een goed teken be schouwd als men een schoorsteenve ger tegenkomt. De schoorsteenveger bracht de twee Oostduitsers naar de dichtstbijzijnde politiepdst. Volgens de politie zijn er nu sinds de. bouw van de Berlijnse muur tien jaar geleden 528 geüniformeerde Oostduitsers naar het Westen ge vlucht. Zoals gebruikelijk werden de twee overgegeven aan de Amerikaan se bezettingsautoriteiten, omdat de ontsnapping plaats vond in de Ameri kaanse sector van de stad. LONDEN (Reuter) De Britse anarchist Jack Prescott (26) is in Londen tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van medeplichtigheid aan bomaanslagen. Hij zou behoren tot de „Grimmige Brigade die aanslagen met spring stof pleegt. De Fiat 127 is met ruime voor sprong op zijn concurrenten van 1971 „Auto van het jaar" gewor den. Geduchte concurrenten had de kleine 900 cc-voorwielaandrij- ver niet, maar het is wel opval lend dat de internationale jury voor de derde maal een model van de grootste Italiaanse auto- fabriek heeft gekozen. In de negen jaren, waarin het Ne derlandse weekblad Autovisie de tro fee beschikbaar stelt, ging deze reeds Van onze correspondente HEERLEN Als gevolg van de moordende concurrentie uit Polen, Hongkong, Spanje en Portugal en het voortdurend tekort aan vrouwelijk personeel is het Hoensbroekse confec- tie-atelier HAS in moeilijkheden ge raakt. Het bedrijf dat naast vele thuiswerkers 40 man in vaste dienst heeft zal worden geliquideerd. Volgens de heer Has, een van de drie gebroeders die eigenaar zijn van het atelier, zal een deel van het 'man nelijk personeel ondergebracht kun nen worden bij confectiebedrijven in de naaste omgeving. Hoeveel man herplaatst kunnen worden is nog niet bekend. De vakbonden zijn over de ontslagen ingelicht. HAS is na Tweka in Nieuwenhage het tweede confectie-atelier in de oostelijke mijnstreek dat binnen één maand tot liquidatie besloot. door Sicco de Jong naar Turijn voor de Fiat 124 en Fiat 128. Driemaal won de Franse auto industrie: achtereenvolgens met de Renault 16, Peugeot 504 en Citroën GS. De eerste trofee in 1963 was voor de Rover 2000, de tweede voor de even eens Britse Austin Balanza. In 1967 won de NSU R0 80 de verkiezing, juist voor de Fiat 125. De tweede plaats is dit jaar voor Renault met de modellen 15 en 17. Reeds eerder bereikte Renault een tweede plaats met de 6. Het Franse merk had met de 15/17-serie een kleine voorsprong op de Mercedes 350 SL. Bij de beoordeling wordt sinds vorig jaar behalve de technische con ceptie, de styling en de waarde, die de auto voor z'n geld biedt, ook de veiligheid betrokken. De jury is internationaal: 44 leden uit 12 landen. Dit heeft de hoge waar de van de Nederlandse trofee bepaald: elk jaar komt een president-direkteur van een autofabriek naar Nederland om het tandrad-op-sokkel in ont vangst te nemen. Dr. Giovanni Agnelli, president van Fiat, zal tijdens de RAI-tentoonstel- ling van bedrijfsauto's in februari aanwezig zijn. De uitslag van de „Auto van het jaar"-verkiezing: 1. FIAT 127 239 punten 2. Renault 15/17107 3. Mercedes 350 SL 96 4. Jaguar V 12 63 5. Mazda RX 2 45 6. Fiat 128 Coupé 43 7. Morris Marina 19 8. Lancia 2000 17 9. Toyota Celica14 10. Rolls Royce Corniche 5 Foto boven: 'Auto van het jaar' voor 1971: de Fiat 127, waarvan het Ita liaanse merk er 400.000 per jaar wil bouwen. Eén van de juryleden prees de 127 die f6.333,- kost als 'een verkleinde 128, die nieuwe normen stelt voor de opzet van kleine wagens'. Foto midden: Nummer 2 bij de ver kiezing: de Renault 15/17, die in ok tober in première ging tijdens de Parijse autosalon. Het model vormt de top van het Renault-programma, is in diverse Coupé-varianten ver schenen en komt in het voorjaar naar Nederland. Foto onder: De Mercedes-Benz 350 L bereikte de derde plaats onder de nieuwe modellen van 1971. De sport- wagen werd in september uitge bracht, maar tijdens de Parijse auto salon verscheen er ook nog een va riant: de 350 SLC, welke op de foto te zien is. hockey Danny Velsquez klemt zich hardnekkig vast aan zijn struisvogel in de dezer dagen gehouden struisvogelrace in San Mateo (Californië). Uitgeverij Skarabee in het Noord hollandse Laren heeft nog maar net een dikke twintig delen Kapitein Rob de wereld ingestuurd, oi zij zet zich dapper aan een nieuw brok jeugdsentiment: deel I van Sjors van de rebellenclub komt net voor sinterklaas op de markt. Ik verneem dat er nog drie delen in aantocht zijn, maar het kunnen er ook wel méér worden... Het gaat hier om de vooroorlogse Sjors. om jeugdsenti ment dus van de veertigers en vijf tigers die, als 't goed is, zich reppen naar de boekhandel om kinderen, neven en nichten en, wie weet, een voorlijk kleinkind mee te laten ge nieten. De strips zijn inteeraal van de oude Spaarnestad-albums overge nomen, heus is nog "heusch" en au to's rijden op den weg. Mooi is dat. Dolf Verroens "Sjoe en Piet" en "Sjoe en Piet zi.in vriendjes", kin derboekjes voor jongens en meisjes van zes jaar en ouder, hebben bij uitgeverij Leopold in Den Haag een tweede druk in één band gekregen. Tegelijk met die tweede druk ver scheen er een vervolg op leze boek jes: "Sjoe en Piet op school" dat nog een tweede verhaal bevat onder de titel "Sjoe en Piet naar zee" Sjoe is een Afrikaans meisje 'dat naar Nederland verhuist. Ze beleeft vele avontuurtjes met Piet een jon den die bij haar in de straai woont. Het plezierige van deze boekjes voor kinderen die pas beginnen met lezen is de korte zinsbouw. Ook de hoofd stukjes zijn kort gehouden, zodat leesvermoeidheid bij deze door Jen ny Dalenoord geïllustreerde boekjes niet snel zal optreden. De boekjes die zoals gemeld dus samen vier verhalen bevatten, kosten per stuk 9.90. Tarzan, onvermoeid, onverslaan baar, spitsvondig, ridderlijk. Dat al lemaal en nog veel meer is volop aanwezig in de nieuwste Tarzan- boeken, verschenen bij Westfries land - Hoorn. Daar is het ongeloof lijk geheimzinnige verhaal over de vergeten stad Opar, waar een volk woont, dat half mens - half dier is; onze held gaat er heen om er een fortuin te zoeken. Dan ontstaan er gevaren, waarbij zelfs hij met de ogen knippert. (Tarzan en de juwe len van Opar). Ontembaar is de jungle-held in het verhaal, waarin hij wraak neemt op verraders, die z'n vrouw ontvoerden en z'n huis verwoestten. (Tarzan de ontembare). Niet minder fascinerend zijn z'n avonturen, die Edgar Rice Bur roughs, de geestelijke vad^r van de onoverwinnelijke avonturier. be schrijft in Tarzan, de verschrikkelij ke. Een vierde deel van de on sterflijke serie heet "Tarzan in het oerwoud", waar hij voortdurend wordt belaagd en onder meer vecht met z'n aartsvijand. Numa, de leeuw. De boeken kosten f4,90 per stuk. Bij diezelfde uitgever ver scheen een nieuwe John Carter: Go den van Mars. Carter keert terug op deze planeet, waar hij op zoek gaat Van een verslaggever DEN HAAG Wanneer besloten mocht worden dat in de toe komst de Nederlandse waterleidingbedrijven het leidingwater cen traal gaan ontharden, dan zou dit al begin volgend jaar aan de orde kunnen komen. Aldus de voorzitter van de commis sie centrale ontharding, ir. C. van der Veen. De commissie is in 1968 inge steld om te bestuderen of de consu ment niet een betere kwaliteit water geleverd kan krijgen, nu het onthar den van water meer en meer een zaak van particulieren wordt. Dit laatste kan een gevaar voor de volks gezondheid opleveren. NIET AFWIJZEND Het door de commissie opgestelde rapport werd gisteren aangeboden aan de leden van de vereniging van Exploitanten van waterleidingbedrij ven in Nederland (VEWIN). Ir. Van der Veen verklaarde dat de Neder landse waterleidingbedrijven over het algemeen niet afwijzend staan tegen over de idee om Water centraal te gaan ontharden. In hoeverre „zacht" water een ge vaar voor de volksgezondheid ople vert is op dit ogenblik nog niet met zekerheid te zeggen, zo zei ir. Van der Veen. Het verband tussen de „zachtheid" van het water en een verhoogd optreden van hart- en vaat ziekten, waarover in het buitenland bepaalde gegevens bestaan is wat Ne derland betreft niet aangetoond. AGRESSIVITEIT Overigens is het waarschijnlijk dat deze ziekten eerder veroorzaakt wor den door de zogeheten agressiviteit van het water. Onder deze agressivi teit wordt verstaan de mate waarin het water ijzerhoudend is. Beneden een bepaalde grens van hardheid ver toont het water neiging om ijzerhou dende stoffen uit het leidingbuisma- teriaal op te nemen Prof. dr. C. Schaeffer van de in spectie van de Volksgezondheid ver klaarde dan ook dat er van de zijde van de overheid weinig bezwaar is tegen centraal ontharding. mits het naar z'n doodgewaande vrouw en kind. Een puur science-fiction story. Ook dit boek kost 4,90. De beide deeltjes "Alles wordt nieuw" van Hanna Lam (tekst) en Wim ter Burg (muziek) zijn door uitgever Callenbach in Nijkerk nu onder één dak, d.w.z. in één band samengebracht, voorzien van bege leiding van piano of orgel en melo die-instrumenten. De kwaliteiten van dit werk zijn hier al epns ge noemd en geroemd, we volstaan er daarom nu mee te melden dat men voor 19,50 een goedverzorgd (fleu rige band, een paar goede illustra ties) boek in huis krijgt. Graag aan bevolen. water niet komt onder de grens van zes Duitse hardheidsgraden. Beneden deze grens neemt de kans toe dat het water agressief wördt. MEDISCH Het door de commissie opgestelde rapport bespreekt verschillende me thoden van ontharding. Er is een commissie benoemd, die het centraal ontharden technisch kan begeleiden. Ir. Van der Veen meende dat het nuttig zou zijn, wanneer deze com missie zich ook medisch laat voorlich ten. 2T De PTT is boos op me. Heel boos. Omdat ik begonnen ben over het idee 65-f'ers een goedkoop telefoon abonnement te geven. Het is helemaal geen nieuw idee, maar een „stok"-oud. In '57 is er al over gepraat in de Tweede Kamer. Nou, het kan niet. Om een hele boel redenen niet. En al die redenen monden eigenlijk uit op het beken de: te duur. D.w.z. de inkomsten van de PTT zouden verminderen en de uitgaven voor tal van nieuwe aan sluitingen stijgen. Ach. ook zonder de uitvoerige do cumentatie die de PTT me zond, wisten we dat wel Natuurlijk is het te duur. Nu en misschien nog x-ja- ren. Maar om nou kwaad te worden als het idee weer eens geopperd wordt... „Nu niet" behoeft toch niet direct te betekenen: nooit? Hebben de vooroorlogse Nederlan ders ooit gedroomd van een AOW en een vrije zaterdag? En toch zijn die er gekomen. Op mijn beurt ben ik ook even boos geweest. Over het algemeen blijf ik dat niet lang, maar ik moet het toch even kwijt. Een van de argumenten om geen verlaagd 65+ te creëren is: wie tele foon nodig heeft en geen geld ge noeg kan naar de Bijstand- Die Bijstand wordt een afschuwe lijke dooddoener, gebruikt door mensen die nooit of te nimmer om Bijstand zullen behoeven te vragen. Telefoon De Bijstand is een prachtig sociaal instrument om noden, de allerergste noden, te lenigen. Maar laten we nu niet net doen alsof de Bijstand een boompje is waar de gouden vruchten van af rollen, zodra men er aan schudt. Er zijn tallozen, die niet in aan merking komen voor Bijstand, om dat ze net over de rand van het minimum heen zijn. Maar ook niet meer. En dat is nog krap genoeg. Natuurlijk, wie naar oordeel van een arts, misschien van een maat schappelijk werker, telefoon zou moeten hebben en er geen geld voor heeft, kan trachten via de Bijstand hiervoor een toelage te krijgen. De telefoon zal dan een noodzaak zijn voor een redelijk leven. Maar daarmee zijn de grensgeval len, en die zijn er waarschijnlijk het meest, niet geholpen. Op het ogenblik is een 65 Htarief onmogelijk voor de PTT. Direct aan genomen. Maar daarom kan de wen selijkheid toch wel bepleit worden? Laat dc PTT niet kwaad worden, als het idee weer opduikt, wie weet waar ooit de oplossing gevonden wordt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7