Zout voor rijksweg ondereigen' dak „Bilderdijk" te water bij HAL Drs. Verburg wil tweede vliegveld in noorden Drieluik van wandkleden in oude Duitse kerk Eén miljoen bezoekers in Ahoy Eerste Europese las/j-schip Automobilist verongelukt Minister licht kamer in over bestuur Rijgwiik j Economische groei in westen afremmen Raad van bestuur RSV niet groter Excessen van onze bejaarde kindervriend Liever eenten" in cao-voorstellen siïarenW^strie DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 ROTTERDAM Het Sport- en tentoonstellingscomplex Ahoy' heeft sinds de opening op 15 ja nuari 1971 nu bijna een miljoen bezoekers binnen de poorten ge had. Tijdens de Surpriseavond, die vrijdag een bonte mengeling van wielersport en variété te zien zal geven, zal naar alle waar schijnlijkheid de miljoenste be zoeker het Sportpaleis binnenko men. Uiteraard zal dit gepaard gaan met enig feestelijk vertoon. Het inhalen van de miljoenste bezoeker gebeurt eerder dan men bij de opening van het complex had gedacht. Het tentoonstellingsgedeelte van het complex kreeg ongeveer 650.000 belangstellenden te ver werken en het sportpaleis nam de overige 350.000 voor zijn reke ning. Van deze 350.000 toeschou wers waren er bijna 150.000 be zoekers van sportevenementen. De miljoenste en ook de andere bezoekers staat vrijdag een leuk programma te wachten. Naast een sprintomnium met wereld kampioen Leijn Loevesijn en Europees kampioen Robert van Lancker (België) met daarbij an dere interessante wedstrijden, wordt een showprogramma gebo den met o.m. het Cocktail Trio. Ook St. Nicolaas en zijn trouwe knecht zullen niet on.breken. Werktij dverkorting bij grote bedrijven wekt verontrusting (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Drs. F. Jansen van het directoraat-generaal voor de ar beid heeft zijn ongerustheid uitge sproken over het toenemen van de werktijdverkorting, vooral omdat die zich niet meer zoals voorheen vrijwel uitsluitend beperkte tot klei ne bedrijven, maar zich nu ook uit strekt tot grote bedrijven zoals Phi lips, Gispen en Lips. Uit een artikel in het orgaan van de NKV-metaalbedrijfsbond, waarin drs. 'Jansen aan het woord komt, blijkt dat in september in 63 bedrij- vtn werktijdverkorting was doorge voerd, waarvan 22 in de metaalindus trie. Daarbij waren 3.577 werknemers betrokken, die over 180 885 niet ge werkte uren een uitkering op grond van de wachtgeld- en werkloosheids wet ontvingen. Drs. Jansen verwacht dat het aan tal aanvragen nog zal toenemen. DELFT Het zout voor Rijksweg 13 heeft sinds kort een eigen huis. De tweeduizend ton pekel die naar bere kening van experts nodig zullen zijn om deze weg bij sneeuw cn ijzel be rijdbaar te houden voor het verkeer tussen Den Haag en Rotterdam liggen sind-s kort in een aparte zouthal, ge bouwd naast het kruithuisviaduct. In luttele weken tijd werd deze hal in de afgelopen zomer opgetrokken uit grote gelijmde houten balken, af gedekt met een polyester beplating. De hal met een oppervlakte van 48 bij 15 meter kreeg een zeer opvallend houten aftimmering mee, die heel wat passerende automobilisten al wat vreemd heeft doen opkijken. De hal ligt naast het Kruithuis-via duct. Van de hal kan men recht streeks de Rijksweg oprijden, rich ting Den Haag over de rotonde, rich ting Rotterdam eronder door. On voorziene sneeuwstormen en aanver wante natuurverschijnselen niet mee gerekend moet de tweeduizend ton voldoende zijn om een winter lang te verhinderen, dat de kreet „rijksroets- baan" weer haar intrede doet. Het loodzware driéluik dat de le venscyclus Symboliseert Geboorte, Liefde, Dood komt onder de ge brandschilderde ramen achter het al taar te hangen. Momenteel zijn de tapijten tot en met 11 december bij het expositiecentrum COSA aan de Oude Delft 183b in Delft te zien, waarna het drieluik naar Esslingen wordt getransporteerd. Béatrice de Metz komt er eerlijk voor uit. „Het was een ontzaglijk karwei, waar ik twee jaar aan ge werkt heb. Zonder de steun van mijn kinderen had ik het niet kunnen doen." Enthousiast en vlot vertelt ze in haar gezellig ingerichte woning aan de Scheveninsse Kerklaan over haar werk waarvan ze niet graag afstand zou willen doen. Opdracht Door een tentoonstelling in Triest kreeg ze de opdracht voor Esslingen. „Ik ben er twee weken geweest om te bekijken wat voor kleed ik zou kun nen maken. Door de nissen in de muur moest ik mij beperken. Tot de een na laatste dag van mijn verblijf wist ik het niet." Na een repetitie van een kameror kest in de tegenover de Evangelische Kirche gelegen katholieke kerk te hebben bijgewoond wist ze het, zo maar ineens. Dezelfde avond nog zet te ze enkele schetsen op papier, waarover de beheerders van het fonds enthousiast waren. Béatrice: „Het was voor 't eerst dat ik een schets maakte. Normaal maak ik mijn kleden zonder deze voorbe reiding, omdat de spontaniteit er dan misschien zou afgaan. Het gevaar is zo groot dat je jezelf kopieert." In haar atelier ging ze aan de slag. Ze moest zich in verband met de op pervlakte van de tapijten wel behel pen. Dat betekende af- en aansjou wen van de drie taDiiten die zelfs twee mensen nog niet kunnen optil len. In elk tapijt is al vier kilo spel den verwerkt. Vy 878 kleuren Het thema geboorte, liefde, dood had ze eigenlijk al lang willen kiezen. In het unieke drieluik zijn 878 kleu ren verwerkt. De contourlijn per kleed is vier kilometer. Bij COSA zijn de wandkleden aan een witte muur gehangen, waardoor de kleuren goed uitkomen. Het rustgevende, len- te-achtige groen overheerst op haar voorstelling van de geboorte, het vlammend rood-oranje symboliseert de kracht van de liefde en het laatste gedeelte van het drieluik stelt In blauwachtige tinten de dood voor. Een kronkelige lijn die niet eindigt, loopt door heel het drieluik. In de schemering komen de blauwachtige tinten heel biizonder tot uiting, ter- wül het rood van de liefde overdag het mooist opvlamt. Het drieluik is het thema van een bijzondere dienst op zondag 19 de cember die door Béatrice de Metz zal worden bijgewoond. Eind dit jaar be gint ze aan een nieuw wandtapijt met als voorstelling een slapende stad die op een herfstmorgen wakker wordt. Ze is ervan overtuigd dat steeds meer mensen belangstelling voor een wnndkleed hebben. Béatrice de Metz houdt er enkele uren per week een schooltje voor Béatrice de Metz aankomende wandkunstenaressen op na. „De techniek moet goed In elkaar zitten, want het kleed moet Jaren mee. En dan natuurlijk de werkstukken moeten kleurecht zijn." Béatrice begon zo'n vijfentwintig! jaar geleden als miniatuur-borduur ster. Nu heeft ze internationaal er kenning gevonden door haar opmer kelijke gevoel voor kleurverhouding en techniek. Zomaar wat voorbeel den: tapijten die door haar zijn ge maakt hangen bij de Chicago Heli copter Lines cn op een luchthaven in Ghana. DELFT Op de rijksweg I>n HaagRotterdam onder Delft is woensdagavond de 50-jarige heer J. van Reken uit Rotterdam met zijn auto, vermoedelijk door een klap band, van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. De bestuurder overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. DEN HAAG De Tweede Kamer zal op do hoogte worden gebracht van de bestuurlijke verhoudingen in het Noordbrabantse Rijswijk, de oemeen- te waarvan het Tweede-Kamerlid mr. J. N. Scholten burgemeester is. De minister van binnenlandse zaken, mr. Geertsema, heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden mej. A. Goudsmit (D'66) en drs Ed van Thijn (PvdA). De minister laat weten, dat het on derzoek nog niet is afgelopen. De be doeling is dat hij bij het overleggen aan de Kamer van het resultaat van het onderzoek ook zijn standpunt kenbaar zal maken. Vakcentrales boos op ministerie om voorbeeld reglement Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vakcentrales zijn boos op het ministerie van sociale za ken, omdat dit departement het plan heeft een voorbeeld-reglement voor de ondernemingsraden-nieuwe-stijl te maken. Dit heeft de heer W. L. Spit, secre taris van het NKV, meegedeeld aan de NKV-bond van werknemers in de agrarische, voedings- en genotmidde- lenbedrijven, die over dit plan van het ministerie eveneens zijn be vreemding had uitgesproken. „De werkgevers- en werknemersor ganisaties hebben al een voorbeeld- reglement opgesteld en het plan van het ministerie is dan ook volkomen overbodig: het doorkruist het beleid van de vakcentrales en het riekt naar betutteling," aldus de heer Spit. ROTTERDAM De raad vao be stuur van het Rijn-Schelde-Verolme concern zal normaal volgens de aan bevelingen van de commissie Winse- mius worden gekozen. Van een aan vulling op het aantal leden is geen sprake. Met deze woorden heeft de presi dent-commissaris van het RSV-con- cern, de heer J. de Vries, geantwoord op een telegram van de gezamenlijke vakbonden in de metaalindustrie. De vakorganisaties spraken er hun ver ontrusting over uit dat er geruchten de ronde deden met betrekking tot de benoeming van de raad van bestuur. In zijn antwoord zegt de heer De Vries dat niet afgeweken zal worden van de gemaakte afspraken. Het ge rucht van elementen van coöptatie moet derhalve op een misverstand be rusten, aldus de heer De Vries. UTRECHT De vakbonden van werknemers in de sigarenindustrie hebben gisteren hun voorstellen voor een nieuwe cao ingediend en daaruit blijkt dat zij zowel de loonsverhoging als de compensatie voor de prijsstij gingen willen in de vorm van „cen ten" inplaats van procenten. Uit de voorstellen blijkt dat de bonden voor de ruim 6 000 werkne mers in de bedrijfstak per 1 januari een loonsverhoging v illen van 3 pro cent in de vorm van een voor ieder gelijk bedrag en per 1 juli een loon- corrtpensatie voor de prijsstijgingen met voor elk procent een minimum van 120 gulden en een maximum van 250 gulden. Verder wensen de bonden onder meer per 1 januari een extra loonsverhoging van 2 procent om de overgang van het systeem van voor- indexering naar na-indexering moge lijk te maken, verkorting van de werktijd, uitbreiding van de vakantie en verhoging van de vakantietoeslag. München uitgetrokken. Eveneens vijftig miljoen kosten de 410 lichters die in Amerika en in Ierland worden gebouwd. De Bilderdijk kan er in to taal 83 aan boord hijsen met de spe ciale lash-kraan. De Bilderdijk is 260 meter lang, heeft een draagvermogen van 43.000 ton en kan een snelheid halen van achttien knopen. Tijdens een persei» ferentie deelde de heer Leis mee dat de HAL voor het dochterbedrijf Koe- .ningsfeld in verband met de lash- vaart ook speciale duwbakken en duweenheden heeft besteld. Deze be stelling is ook 10 miljoen gulden groot. Ook in verband met de lash-vaart is voor een ander dochterbedrijf, v. d. Laans scheepvaartmaatschappij in Schiedam, een schip voor zware lading besteld. Dit schip heeft een tonnage tussen drie en vierduizend. Het zal bij Verolme en bij de werf Holland worden gebouwd. Het schip kan speciale vrachten tot honderd meter lengte vervoeren. Ook kunnen er lash-bakken mee worden opgehaald. Echter niet met een kraan, maar door het schip te laten zinken, de bakken er in te laten varen en het schip weer leeg te pom pen. Volgens de heer Leis is de HAL nog niet van plan om zogenaamde feederactiviteiten te ontwikkelen. Het schip zal wel worden gebruikt om nieuwe lash-routes uit te proberen. Wat de Bilderdijk betreft, het schip krijgt geen accommodatie voor con tainers. Dit is wel zo met enkele an dere lash-schepen. De HAL vond dat niet nodig. Het schip zal in de Waal haven worden gelost en geladen. Er is enige tijd sprake van geweest om de Bilderdijk onder vreemde vlag te laten varen. De HAL is namelijk in het geheel niet tevreden over de rijksstcun %'oor de koopvaardij, maar om in Amerika geen moeilijkheden te krijgen is er van afgezien. De Bilder dijk zal samen met de München een zeventiendaags afvaartschema aan houden. De schepen zullen voorname lijk worden ingezet voor de golf van Mexico. Het getal reeds varende en in aanbouw zijnde lash-schepen be draagt momenteel 22. De ontwerper, de heer Goldman, was naar Antwer pen overgekomen om de tewaterla ting bij te wonen. In zijn redevoering merkte de heer Leis nog op dat het aanvankelijk de bedoeling was meer rederijen enthou siast te maken voor de lash-vaart. Dat lukte echter alleen met Hapag- Lloyd. Ook roerde hij de binnenseheep- vaartverbindine tussen Antwerpen en Rotterdam aan. Hij merkte op dat de ontwikkeling hier is achtereebleven bij de techniek. „We zijn te sloom en te laks om de nodige werken uit te voeren terwijl er vele ongelukken ge beuren", aldus de heer Leis. Hij bereed nog even zijn stok paardje. namelijk een grote vracht- luchthaven bij de As Antwerpen - Rotterdam. „We moeten tijdig zorgen dat we de vrachtbehandeling over brengen in de lucht met containers. Zo ni»t dan zullen we afzakken naar "-"vennlaatsen." drs.. Verburg af met: „Als je nu wer kelijk de spreiding van de bevolking over heel Nederland wilt bevorderen, moet je de opeenhoping in het wes ten doorbreken. Drs. Verburg vindt wel, dat eerst grondig moet worden nagegaan of de aanleg van zo'n groot vliegveld uit het oogpunt van milieubeheer moge lijk is. Als er op dat punt grote be zwaren blijken te zijn, moet je het niet doen, vindt hij. Het is voor hem trouwens ook nog geen uitgemaakte zaak of er wel een tweede .Schiphol" moet komen. „Maar als er één moet komen, dan wel op de plaats, die met het oog op de economische en sociale opbouw van heel Nederland het beste is", vindt hij. In Rotterdam wil men de eenzijdig heid van de zeehaven doorbreken en er meer aan de dienstensector gaan doen. Daar zou de luchthaven dan voor gebruikt kunnen worden. Ver burg wijst dit argument van de hand: „Het gaat niet om de ontwikkeling van één gebied, maar wij moeten juist proberen heel Nederland sterk te maken. En vanuit dat gezichtspunt is het niet verstandig teveel bedrij vigheid naar het westen te halen. DEN (HAAG Het Tweede Ka- mtrlid Van der Spek (PSP) heeft minister Stuyt (volksgezondheid) de volgende schriftelijke vragen gesteld: heeft de minister kennis genomen van de publicatie in de Consumen tengids d.d. december 1971. waaruit blijkt dat Sint Nicolaas de jeugd van Nederland niet alleen met marsepein en suikergoed bestookt, maar bijvoor beeld ook met: Rammelaars, waaruit reeds bij geringe beschadiging uiterst scherpe ijzerdraadpunten te voorschijn ko men. Knuffelbeesten met loszittende ogen, die scherpe kanten hebben of voorzien zijn van een scherpe pin met weerhaak. Telramen, waarvan de spijlen ge makkelijk losraken, waardoor de scherpe ijzeren punten naar buiten komen. Stapelringen, die afgesloten wor den met een plasticdop, die als deze ingeslikt wordt, de luchtpijp van het kind volkomen afsluit. Wil de minister meedelen waarom na een soortgelijke publicatie in okto ber 1970 door het departement nog steeds niets tegen deze excessen van onze bejaarde kindervriend is onder nomen? Is de minister bereid op zeer korte termijn de totstandkoming van een speelgoedbesluit te bevorderen, op grond waarvan de keuringsdiensten van waren doeltreffend tegen de ver koop van dit en ander uiterst gevaar lijk speelgoed zouden kunnen optre den? Groot karwei voor Béatrice de Metz (door Dammis de Geus) DEN HAAG Over en kele weken zullen de be zoekers van de Evangelische Frauenkirche in de middel- Dc Frauenkirche in Esslingen waar het prachtige drieluik van wandkle den komt te hangen. grote Duitse stad Esslingen (bij Stuttgart) een drieluik van wandtapijten bewonde ren, dat de Haagse kunste nares Béatrice de Metz in opdracht van het restaura tie- en verfraaiingsfonds van de Evangelische Gemeinde heeft gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Op de Cockerill- werf in Hoboken heeft mevrouw A. J. A. Leis-van der Poel, echtgenote van de heer A. M. Leis, lid raad van be stuur van de Holland Amerika-Lijn woensdag het lash-schip Bilderdijk te water gelaten. Het is het eerste in Europa gebouwde lash-schip. Bij Cockerill is nog een zusterschip be steld voor de Duitse Hapag-Lloyd. Beide schepen zullen voor de geza menlijke Combi-lijn op Amerika gaan varen. Voor Cockerill was het het grootste schip dat ooit op dc werf is gebouwd. De kiel van het nieuwe schip werd gelegd in juni van dit jaar. De oplevering is gepland in februari 1972. De bouw is drie maanden vertraagd ondermeer als gevolg van de langdurige staking op de Cockerillwerf. Deze staking heeft er ook toe geleid dat de werf geen winst heeft kunnen maken met de bouw van dit schip. Met de bouw van de Bilderdijk is vijftig miljoen gulden gemoeid. Een zelfde bedrag is voor het zusterschip ROTTERDAM Tijdens de stapelloop van het HAL lashschip Bilderdijk in Antwerpen is ook de nieuwe maatschappijvlag ge ïntroduceerd. Op het ogenblik dat de Bilderdijk van de helling gleed, werd de nieuwe vlag gehe sen op alle HAL-schepen waar ook ter wereld en in alle kanto ren en vestigingen van de HAL. Tevens werd de groen-wit- groene NASM vlag gestrekeh. De nieuwe vlag is oranje en bevat in de kleuren aqua-wit-aqua de ba nen van het vorig jaar geïntrodu ceerde beeldwerk, namelijk drie gestyleerde golven. Dit beeldwerk werd al eerder toegepast op het drukwerk van de maatschappij en op diverse gebruiksvoorwer pen. Proefnemingen hebben aange toond dat de kleur aqua wat zichtbaarheid betreft sterk te prefereren valt. Bovendien heeft oranje volgens de maatschappij, een vrolijk effect wat met name een rol zou spelen voor de vlag gen van de doorgaans in zonrijke gebieden varende cruiseschepen van de HAL. ROTTERDAM Het zit er dik in, dat heel Zuidwest-Neder land uitgroeit tot één grote over bevolkte randstad. Dat moet worden voorkomen en daarom moet men in dat gebied voor zichtig zijn met het aantrekken van bedrijvigheid. Het zal daar om wellicht beter zijn een tweede nationale luchthaven niet in het zuidwesten maar zo dicht mogelijk bij het Noorden van het land te vestigen. Dit is zo ongeveer de redenering van drs. M. C. Verburg, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. en di recteur van het Economisch Techno logisch Instituut van Zeeland. In deze functie is hij jarenlang één van de mensen geweest, die zich inspanden voor een sterke industrialisatie van Zeeland. Nu maant hij tot grote voor- lichtigheid met de ontwikkeling van dit gebied. Volgens hem wordt het tijd de economische groei af te rem men en goed op de nog resterende natuurgebieden te letten. Drs. Verburg: „Je moet je afvragen of je de lijn van de economische groei in Zuidwest-Nederland- niet te sterk optrekt als je er zes grote economi sche projecten in legt". Die projecten zijn de volgende: het zeehavengebied Vlissingén-Oost (Sloegebied) met zo'n 2000 hectare; Terneuzen met 1000 hectare plus de mogelijkheid, dat er nog eens zo'n 1000 hectare bijkomt; het industriege bied Moerdijk, Reimerswaal, dat goed zou zijn voor 1000 hectare; de kans, dat vele bedrijven in de dienstensec tor in dit gebied zullen neerstrijken omdat ze daar gunstig zitten tussen het Nederlandse regeringscentrum en het Waterweggebied aan de ene kant en de zeehaven Antwerpen en het EEG-hoofdkwartier Brussel aan de andere kant. De zesde in deze rij zou dan de tweede nationale luchthaven moeten worden, die ook weer allerlei andere bedrijven zou meenemen. Dit zou al les met elkaar vele, vele tienduizen den arbeidsplaatsen opleveren en waarschijnlijk wel een miljoen inwo ners. Drs. Verburg: „Een onderzoek naar deze ontwikkeling is noodzakelijk. Hoe sterker het westen zich ontwik kelt, hoe moeilijker het wordt de pro blemen van het noorden op te los sen". De noordflank van Nederland blijft ook duidelijk in het nadeel als de EEG meer betekenis krijgt. Drs. Verburg: „Het is volkomen be grijpelijk, dat de Schotten niet zo blij zijn met de EEG, want ook daar zal de industrie zich concentreren in zuidoost-Engeland. In Nederland zie je dezelfde trend." Daarom moet je iets doen aan de ontwikkeling van het noorden en dat zul je fundamenteel moeten aanpak ken, zo redeneert de directeur van het Zeeuwse ETI. Een onderdeel van die fundamente le aanpak zou kunnen zijn: aanleg van de tweede nationale luchthaven bij de Afsluitd'jk. Daarmee zou iets wezenlijks worden bijgedragen aan de versterking van de economie in hety noorden. De redenering, dat de luchthaven daar te excentrisch zou liggen doet (Van onze sociaal-economische redactie) Het gedeelte, symboliserend: de geboorte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5