Kerk voorop in ontwikkeling Latijns-Amerika Geen kruisbanieren Studenten vragen rechter toelating tot colleges Een woord voor vandaag COMIVI ENTAREN Tweeslachtig DE KER DE WERELD 2 ■U ■DONiD.ER.DAG 2 DECEMBER 1971 g D room van tlr. L. Schuurman: door Ton van der Hammen Dr. L. Schuurman, de vroegere Voorburgse predikant die voor de gereformeerde zending werkzaam is als docent aan de Facultad Evangelica de Theologia in Buenos Aires, wil wei eens, wat hij noemt, creat'ef dromen over de bijdrage van de kerk als het gaat om recht en gerechtigheid in Latijns-Amerika. Als die droom uitkomt zal de kerk voorop lopen in de ontwikkeling en niet, zoals zo vaak is gebeurd, achteraan komen en zich dan maar weer wat aanpassen aan wat buiten haar om veranderd is. Dr. Schuurman wil, met verlof in ons land (hij reist overigens deze week al weer met zijn gezin terug) in alle bescheidenheid wel wat opmer kingen kwijt over de plaats van de kerk in de Zuidamerikaanse samenle ving. Hij heeft vier jaar ter plaatse geprobeerd zich in deze problematiek in te leven en bovendien doet „zijn" faculteit ook volop mee aan de voort durende oecumenische bezinning over de bijdrage van de kerk. Eerst een korte situatieschets. Daar is de rooms-katholieke kerk, de grootste, die in haar totaliteit van het traditionele type moet worden ge noemd. De kerk als kant en klaar heilinstituut, die weinig tot verbete ring van de wereld doet. De kerk, die op de gemiddelde Zuidamerikaan aankomt als symbool van opgelegde structuren, willen het alleen maar voorzien hebben op het weinige dat iemand bezit. kerk. die zich van oudsher door de heersende machten heeft laten gebruiken, doordat ze zich ermee conformeerde. Er is in die kerk echter wat aan de gang, vooral bij de lagere geestelijk heid. Bisschoppen als Camara en De- voto zijn degenen die aan de buiten wereld duidelijk maken dat er iets bij die lagere geestelijkheid aan de gang is. Iets in de geest van het tweede Vaticaanse concilie met dat DR. L. SCHUURMAN Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. heel andere kerklJegrip, dat wil den ken in categorieën als van: „Gods volk onderweg", dat de bestaande wereld wil verbeteren: dat dus veel positiever over de wereld en veel zelfbewust over de kerk wil spreken. Maar voorlopig is die kentering niet nader te duiden dan „een wolkje als een mans hand". Dan het „protestantse kamp". Daar kunnen drie hoofdgroepen worden onderscheiden. In de eerste plaats kerken, ontstaan door zendingsactivi teit, voornamelijk vanuit Noord- Amerika. Signatuur: piëtistisch, anti intellectueel. Verder: immigratieker- ken, die naar binnen gericht zijn, om dat ze de neiging hebben de traditie van het moederland te conserveren. Tenslotte: de pinksterbeweging, die zeer sterk in opkomst is, vooral in twee belangrijke landen van het con tinent: Brazilië en Chili. In laatstge noemd land wordt de omvang van deze z.g. Pentecoastals tussen de tien en vijftien procent van de bevolking geschat. Grote groepen van juist de allerarmsten worden erdoor aange sproken (ze zijn daar broeders en geen verschoppelingen). Maar ook hier aanvaardt men de samenleving zoals die is. De verwachting is uit sluitend hemels, niet ook aards ge richt. Evenals bij 'het rooms-katholicisme zijn er ook bij het veelvormige protes tantisme in Latijns-Amerika tekenen van hoop te bespeuren, die op een mogelijke kentering duiden. Er heeft zich namelijk een aantal groepen bin nen het Zuidamerikaanse protestan tisme ontwikkeld, die samen wellicht een doorbraak tot stand kunnen brengen om eindelijk, na zovele eeuwen christendom in dit continent, tot zelfstandige theologische bijdra- èen vanuit de eigen situatie (theologie in loco) te komen. Bijdragen, die ertoe kunnen mee werken, dat het evangelie voor het dagelijks leven verstaanbaar wordt gemaakt en die duidelijk maken, dat het verbeteren van de samenleving een stuk geloofsgehoorzaamheid in houdt. Zodat mede en misschien juist wel door het christendom Instaande ongerecht ige structuren kunnen wor den verlaten en vanuit de vrijheid van de Messias een creativiteit kan ontstaan, die nieuwe, betere structu ren kan ontwerpen en daarvoor in de plaats kan stellen. Welke groepen zijn dat? Op drie plaatsen worden pogingen onderno men om uit de impasse te geraken. Allereerst bij de groep „Kerk en maatschappij in Latijns-Amerika" (ISAL), een bundeling van een groot aantal jonge theologen"afkomstig uit diverse Zuidamerikaanse landen, die zich verenigd hebben in een conti nentale studiegroep, waarin de we reldraad van kerken zeer duidelijk geïnteresseerd is, Dr. Schuurman: „Je kunt stellen, dat bij deze beweging sprake is van één van de eerste arti culaties van zelfstandig. Latijnsameri kaans denken op protestants gebied, waarbij dus de oecumenische dimen sie duidelijk is". De tweede groep is een aantal Bra ziliaanse theologen In veel opzichten is er bij hen qua denken een duidelij ke overeenkomst met dat van de eer dergenoemde ISAL-theologen. De derde groep is de Facultad Evangeli- ca de Teologia, waaraan dr. Schuur man verbonden is, een „werkplaats", die zich met de andere groepen ver want voelt, maar daarbij sterk de na druk wil leggen op de noodzaak van een goede exegese bij de pogingen in structurele begrippen de relevantie van het evangelie voor het dagelijkse leven te laten functioneren. De Facultad in Buenos Aires ging oorspronkelijk uit van de methodis- tenkerk en andere Noordamerikaanse kerken en groepen. De afgelopen ja ren kwamen er Noordamerikaanse presbyterianen bij (signatuur mid den-orthodox, goals bij ons Je her vormde kerk), alsmede lutheranen, terwijl dr. Schuurman dan de gere formeerden in Nederland vertegen woordigt met als directe aanleiding de aanwezigheid in Argentinië van Nederlandse immigrantengemeenten. Ik dacht maar nu droom ik heel erg zegt dr. Schuurman, dat deze drie groepen om te bpginnen be vruchtend zouden kunnen inwerken op leidende figuren van de pinkster beweging, om daarna te trachten sa men met rooms-katholieken als Gods volk onderweg een aanzet tot de juis te strategie te vinden. Contacten zijn er al, over en weer, in diverse con gressen, conferenties en andere ont moetingen. Op zichzelf een boeiend treffen. Met rooms-katholieken is er her kenning en directe aansluiting met twee seminaries in Buenos Aires, waarvan de docententeams nadruk kelijk de stroming van «t tweede Vaticaanse concilie „verUjj^pwoordi- gen. Onze ervaringen op de Facultad zijn, aldus dr. Schuurman, dat indien de protestanten en rooms-kareholieken hun theologische taak zo interprete ren, dat je steeds terug moet naar de exegese en steeds toe moet naar de maatschappij (door samenlevings- en andere vragen via de bijbel door te lichten) de theologische oecumenische samenwerking dan een feit is. Voor wat het Zuidamerikaanse rooms-katholicisme betreft zijn als startpunt ook heel belangrijk de z.g. priesters van de derde wereld, een 400-tal jonge geestelijken, van wie velen hun pastorieën verlaten hebben om als full-timers ambachtelijk werk pan te pakken, 's Avonds en geduren de de weekends vervullen zij onder de paupers hun pastorale taak ook al volgt de officiële kerkelijke hiërar chie argwanend hun activiteiten. Grote vraag: zal die droom verwer kelijkt worden? Zeker is. dat de toe komstige positie van de rooms-katho lieke kerk voor de verdere geschiede nis van Latijns-Amerika een van de voornaamste factoren in het proces van ontwikkeling zal zijn. Overtui ging van dr. Schuurman: Wordt de rooms-katholieke kerk in Zuid-Ame- rika inderdaad een kerk van het tweede-V aticaans-concilie-type, dat wil zeggen: theologisch èn institutio neel, dan zal zij de Zuidamerikaanse ontwikkeling wezenlijk gaan beïn vloeden. De vraagstelling over het realiseren van die droom spitst zich dus in feite toe op wat de rooms-katholieke kerk zal doen, die, zoals gezegd nu nog overwegend in oude categorieën denkt, traditioneel is. Van tweeën één: of ze zal meegaan en vooropgaan in het zoeken naar andere samenle vingspatronen, of de Zuidamerikaanse samenleving zal veranderen (wat on danks de kerk toch gebeurt), waarna de kerk zich, zoals tot nu toe gebrui kelijk was, wel weer zal aanpassen. De historische ervaring leert, dat dit laatste het meest te verwachten is. Dat dan geweldige evangelische kansen gemist zijn, is duidelijk. Maar toch. Prijsvraag over Fiolet en het Griekse denken ODIJK Pater dr. A. J. van der Aalst te Nijmegen heeft de eerste prijs gekregen in een prijsvraag wel ke door de Evangelische Maatschap pij te Odijk is uitgeschreven over het onderwerp: „De betekenis van het grieksdualistisch denken op de ont wikkeling van het christendom en op de verhouding van grieks en he breeuws denken, in de geschriften van prof. dr. H. A% M. Fiolet of („Vreemde verleiding" en „Tjveede Reformatie")". Bij de beoordeling van de inzendin gen werd het hoofdbestuur van de maatschappij geadviseerd door vier theologen. De tweede en de derde prijs kregen respectievelijk dr. R. Ferwerda te Ede en pater dr. H. Ga- lema te Heerlen. De prijzen zullen worden uitgereikt in het Oranjehotel te Nijmegen op maandagmiddag 13 december om vijf uur. Zij bedragen respectievelijk 1.500, 750 en 250 gul den. NED. HERV. KERK Bedankt: voor Sprang: L. J. Geluk te Dirksland voor Huizen H. J. de Bie te Wierden. GEREF. KERKEN' (VRIJG.) Beroepen: te Delfzijl: W. Pouwelse, kand. te Apeldoorn te Goes, in sa menwerking met Brouwershaven: H. ■T. Nijenhuis te Groningen-O GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Wolphaartsdijk: A. H. den Boer te Ridderkerk, die bedankte voor Leerdam. Bijeenkomst van de Umbanda of ma- cumba, de geestenvereniging van deels Afrikaanse herkomst, waaraan zoveel Brazilianen meedoen. Christus spreekt met Zijn discipelen over de noodzaak van het kruis. Hij,die de heer Heer de Hoogste gaat zich vernederen. Hij die de zegen is, neemt de vloek op zich. En waar pralen de disci pelen onder elkaar over? Ze vragen zich af wie van hen de de meeste is. Wat zegt de Here Jezus: Indien iemand de eerste wil zijn die zal de allerlaatste zijn en aller dienaar." „Heersen" is het type rende woord voor aardse machthebbers, dienen is het typerende woord voor de Vredekoning die het Koninkrijk Gods nabij brengt. Christus illustreert Zijn les door een kind erbij te betrekken. Wie een kind ontvangt in Zijn naam, zegt Hij, ontvangt Hem. Moodn moet aan die tekst gedacht hebben, toen hem eens gevraagd werd na een evangelisatiedienst of er ook zichtbare vrucht was. Ja, zei hij. er waren twee en een halve bekeerling. Owas de reactie, twee volwassenen en een kind zeker. Neen, zei Moody, twee kin deren en een volwassene. Vergeet niet dat kinderen hun leven nog voor zich hebben om God te dienen. Een. volwassene niet. We lezen vandaag: Genesis 120—23 Numerus fixus in strijd met de wet" Van een correspondent UTRECHT De numerus fixus, die de subfaculteit pedagogie en andragogie van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft ingesteld, is in strijd met de wet. Bij de loting voor de 250 beschikbare plaatsen heeft het universiteitsbestuur gehandeld in strijd met de normen van zorgvuldigheid door 16 studenten van loting uit te sluiten.". Dit zei de Amsterdamse advocaat mr. M. G. Rood namens de 16 studen ten, allen in het bezit van het diplo ma van een erkende sociale akade- mie, in een bij de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk. tegen de rijksuniversi teit aangespannen kort geding. De 16 studenten werden buiten de loting gehouden en op de wachtlijst ge plaatst, omdat hun vooropleiding on voldoende zou zijn geweest en de in zo'n geval noodzakelijke ministeriële toestemming ontbrak. ONRECHTMATIG „Het universiteitsbestuur heeft on rechtmatig gehandeld", oordeelde mr. Rood. Numerus fixus is alleen toe laatbaar als de minister daaraan zijn fiat geeft, maar een subfaculteit mag daartoe nooit op eigen houtje het initiatief nemen en zeker niet via lo ting en met uitsluiting van bepaalde gegadigden. Mr. Rood gaf toe, dat het diploma van een sociale akademie nog geen vrijbrief is voor toelating tot een uni versiteit, maar in afwachting van de volledige integratie, waarop een staatscommissie thans studeert, ver leent de minister in voorkomende ge vallen automatisch toestemming. Dit is louter een formaliteit en is in U- trecht dan ook al jarenlang in ge bruik. In de studiegids van de U- trechtse universiteit zijn de gediplo meerden van een sociale academie al feitelijk gelijk gesteld met de bezit ters van een HBS- of gymnasiumdi ploma. De 16 uiteindelijk geweigerde stu denten zijn wel normaal bij de uni versiteit ingeschreven, maar zij kun nen een jaar lang niet studeren. Mr. Rood noemde dit een vreemd beleid: eerst weigeren omdat de ministeriële toestemming er niet is en meteen toe zeggen dat plaatsing volgend jaar wel mogelijk is. Bovendien is inmiddels gebleken, dat een van de 16 studenten, die de universiteit op haar „duister beleid" had geattendeerd en alsnog toelating tot de tentamens en examens had geëist, is geaccepteerd. Bovendien blijkt, dat de 16 studenten de colleges normaal volgen en zelfs briefjes voor het afleggen van tentamens ontvan gen. Annulering vindt dan plaats, omdat de betrokkenen niet officieël zijn toegelaten. NOODSITUATIE Mr. M. E. van Nievelt zei namens de universiteit, dat deze wordt gecon fronteerd met een noodsituatie tenge volge van de geboortengolf van vlak na de oorlog. De staat is door het niet tijdig nemen van maatregelen in ge breke gebleven en de universiteit staat nu voor de keuze het onderwijs kwalitatief te verminderen door een ongebreidelde toelating of een beper king via de numerus fixus. De presi dent van de rechtbank kan niet in een kort geding worden gevraagd een chaos te'laten ontstaan. Prof. Van Dijk besliste dat het kort geding op 10 deaember zal worden voortgezet om de raadsman van de universiteit de gelegenheid te geven de zaak nader te bestuderen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. knaagdier, 4. stap, 7. Europeaan; 8. spil van een wiel, 10. voorheen, 13. rondhout, 14. slede, 16. moerasvogel, 17. persbureau. 19. niet dicht opeen staande, 20. volksnaam van de kauw. 21. kindergroet, 22. palmboom, 24 muzieknoot, 26. vreemde munt, 27. bevel, 2& duivenhok. Verticaal: 2. vuur (mal.), 3. vreemde munt, 4. meervoud (afk. Lat), 5. welaan, 6. deurwachter, 9. streek in Overijsel, 11. bergplaats. 12. papegaai, 15. latwerk, 17. zwemvogel, 18. gebak, 21. lidwoord, 23. bekend gebouw in Amsterdam, 25. boom, 26. familielid. Oplossing vorige punel Hor.: 1. mol, 3. kei, 4. oom. 5. som, 7. aga, 9. aks, 11. el, 12. re, 14. pa, 15. ik, 17. ma, 19. AK„ 20. ka, 22. al. 23. sim, 25. pos, 27. enk, 29. rel, 30. aar, 31. sap. Vert.: 1. mis, 2. lom. 3. keg, 5. mak, 7. al, 8. ar, 9. Aa, 10. si. 11. Eem. 13. eek, 14. pok. 16. kol, 18. as, 19. A.M„ 21. AP., 22. as, 24. Ier, 26. oor, 27. els, 28. kap. handschoenen, een persoonlijk geschenk! karei doormanstraat 294 - rotterdam venestraat 3 - den haag. De motieven waarom de regering geen hulp zegt te kunnen geven aan het humanitaire werk van bevrijdingsbewegingen in de Portugese koloniën in Afrika zijn zeer onbevredigend. Minister Boer- tien heeft zich helemaal gebaseerd op het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van een ander land. Hij heeft dat niet alleen maar formeel willen stellen, maar ook gewezen op de gevaren voor het toch al zo kwetsbare inter nationale bestel wanneer regeringen gaan ingrijpen in eikaars interne aangelegenheden. Zodra men dit verschijnsel veralgemeent wórdt het inderdaad griezelig, maar de vraag is of dat meteen ook moet gebeuren naar aanleiding van deze kwestie. Als men hier het principe van de non-interventie gaat hanteren dan blijft men dus grote stukken van Afrika als Portugese provincies beschouwen, ook al is er sprake van openlijk en brutaal kolo nialisme van het soort dat in het Westen in velerlei toonaarden is afgezworen. Aan dat afzweren wil minister Boertien ook wel blijven meedoen zelfs enigszins daadwerkelijk als het gaat om kader vorming in het aangrenzende Tanzania. Daar worden mensen opgeleid, zo heeft hij toegelicht, die de leiding in Mozambique zouden kunnen overnemen wanneer het land onafhankelijk wordt. Het wil ons echter maar niet duidelijk worden waarom dit minder interventionistisch" is als het verstrekken van melkpoeder aan het Mozambique Instituut in Tanzania, die mede bestemd is om de honger te bestrijden in bevrijde delen van Mozam bique waar de Portugezen oogsten hebben vernie tigd. Van het Mozambique Instituut is zelfs gevraagd aan te tonen dat zulk een zuivelhulp niet naar bevrijd gebied in Mozambique zou gaan. En een desbetreffende verzekering van de leider van het instituut, Janet Mondlane, werd als garantie on voldoende geacht. De aanvraag zou via diplomatie ke kanalen verder onderzocht moeten worden, zo werd aan de Mondlane Stichting in Nederland meegedeeld. In schrille tegenstelling daarmee staat het moeilijk te schokken vertrouwen van de Nederlandse regering, dat aan Portugese burger luchtvaartmaatschappijen geleverde Friendships niet voor militaire doeleinden in Angola gebruiki worden, ondanks Portugese persberichten en on danks een reportage van een correspondent in Angola van de Süddeutsche Zeitung, die meldde dat de Friendships intensief werden gebruikt voor troepenvervoer op middelgrote afstanden. De bewijslast drukt kennelijk heel wat zwaarder op de overheersten dan op de overheersers. Toen het Angola-comité onlangs aan de anti revolutionaire partij vroeg hoe deze stond ten opzichte van steun van de Nederlandse regering aan onderwijs en gezondheidszorg van de bevrij dingsbewegingen in de Portugese koloniën (op dezelfde basis als de Wereldraad van Kerken die gaf) luidde het antwoord: onze partij is daartoe bereid. De Wereldraad heeft op zijn desbetreffend besluit van allerlei kanten te horen gekregen, dat de kerken zoiets niet mógen doen. De regering verklaart thans zoiets niet te kunnen doen. De vraag luidt dus vanwaar hun hulp komen zal. door H. Biersteker De Amerikanen voor wie China omtrent het begin van deze eeuw het toneel was van „de grootste zeri- dingsontplooiing van de geschiedenis" de over treffende trap blijft daar. een gewilde uitdrukkings- vorm zitten er wat beteuterd bij nu er een klein openingetje is gekomen in het bamboegordijn. Hun kerken hebben er net zulke emotionele bindingen mee als de Nederlandse met Indonesië. Zij zagen al hun werk ineenstorten in 1948, konden er geen zendingsgeld meer voor kwijt in 1950 en kregen hun laatste zendelingen terug in 1952. Hun gevoe lens zijn te begrijpen. China vertegenwoordigt geen ontvankelijke massa's, hunkerend naar een zin geving, maar het is zélf in hoge mate missionair en het heeft een boodschap voor de wereld. Wat moet daar vanuit het evangelie op geantwoord worden, gesteld dat. daar een schijn van kans op zou zijn. Die verlegenheid proeft men in vele kerkelijke publicaties In Amerika en conclusies zijn er niet. Er is wel een grappige kreet die ik een tijdje terug las van dr. W. Stanley Mooneyham, directeur van een zendingsinstelling, genaamd „Internationale Wereldvisie" die ook een soort waarnemingspost in Hongkong heeft. Hij roept: „God, bewaar China voor opportunistische evangelicals uit Amerika!" Nu lijkt me dat voorlopig een gegarandeerd ver hoord gebed; de opvattingen van voorzitter Mao staan daar wel borg voor. Maar hoe kwam Mooney ham. zélf een evangelical, tot die uitroep? Hij had na het nieuws van Nixons voorgenomen bezoek aan Paking een brief ontvangen met de volgende oproep: „Wilt u één van de predikers zijn en de captain van egp van de duizend teams in een evangelisa tiekruistocht in de duizend steden van China? Laten we klaarstaan om de eerste te zijn met de bood schap van Christus nu deze grote natie zijn deu ren weer opent voor de buitenwereld". Het deed Mooneyham denken aan de vraag van een Aziatische vriend: Moet God altijd per sé via New York komen? Als er een kans komt voor de evangelisatiever kondiging in China, dan zal dat vrijwel zeker niet gebeuren door niet-Aziaten, zegt hij. Dan vervolgt hij (zoals alleen Amerikanen zich kunnen uitdruk ken): ..Ik wil graag mijn deel dragen van de last van 880 miljoen zielen in China, maar mijn huid is blank, mijn ogen zijn rond en mijn neus is lang. Kort gpzegd, ik ben het prototype van wat een ge neratie Chinezen heeft leren haten". Voordat de Amerikanen iets kunnen doen rul len ze eerst moeten tonen dat zij het stadium van de ..ugly Americans" te boven zijn, schrijft Moo neyham, herinnerend aan een b<üoemd boek van Graham Greene over een blunderende Amerikaan in een Aziatisch land. „Laten we asjeblieft eerst eens ophouden met onze bulldozer- en megaton- aanpak. Een pas aangekomen vluchteling in Hong kong zei laatst nog tegen me, die kerken hier heb ben het alleen maar druk met programma's, ner gens vind ik aandacht voor mijn persoonlijke pro blemen. Als we in China elkaar als christenen ontmoetten hadden we pastorale zorg voor el kaar". Als God de kier in het gordijn wijd ge noeg opent om een van ons door te laten dan zullen we wellicht een ongelofelijk gelouterde kerk aantreffen. We kunnen de Chinese christenen beter vragen aan hun voeten te mogen zitten, dan hun p|-eekstoelen te bestijgen". Als er tenminste nog preekstoelen zijn. Raymond Whitehead, leider van de studie van China van de Amerikaanse raad van kerken maakte er geen melding van na zijn bezoek aan China deze zomer. Hij schreef alleen in Christianity and Crisis" dat- de Islamitische Vereniging weer functioneert en „dat christelijke leiders en instituten wellicht ook weer zullen kunnen functioneren. Er werden in diverse gespTekken hints in die richting gegeven. Misschien zou dat dan net zo gebeuren als in de jaren vóór de Culturele Revolutie van 1966, toen Zij waren verenigd in "vaderlandslievende genoot schappen", evenals roomskatholieken taoisten, boeddhisten, islamieten. De laatste berichten over verenigingen van „patriottische katholieken" uit China wijzen in die richting. Dat hun lot volkomen onderhevig is aan de doeleinden van de Chinese re volutie staat wel buiten kijf. Ook al wil men er in christelijke kring graag nog wel eens aan herinne- Dominees uit China en de VS demonstreren in New York tegen toelating van China tot de VN. ren dat Mao in het grijze verleden ooit secretaris van een christelijke bibliotheek is geweest en al meent Wurmbrand zelfs dat er een poging tot zijn bekering kan worden ondernomen, voor Mao is de eeuw waarin al dat Amerikaanse zendingswerk gebeurde "de eeuw der vernedering". Een speciaal nummer van de „Church Herald" van de Reformed Church liet vroegere China-zende- lingen aan het woord over hun verwachtingen. Zij zijn niet hooggestemd niet alleen vanwege hun afkeer van het communisme maar ook omdat Amerika volgens de een geen missionaire ijver meer heeft, of volgens de ander zijn eigen verkon diging niet waarmaakt zijn gedragingen. En een Taiwanees, die zijn naam er niet bij wil hebben, spreekt de vrees uit dat hij van de Chinese natio nalisten, waaronder de bevolking van Taiwan sinds 1948 gebukt gaat, hem zullen doorverkopen aan Peking. Taiwan wil nu werkelijk wel weer eens zelfstandig worden verzucht hij. Ondertussen waarschuwt hij de lezers: "Iedere gedachte om als eerste door de straten van Peking te paraderen met de kruisbanier, made in USA, is alleen maar goed voor een klucht. De enige echte vorm van christelijk geloof in China zal van de Chinezen zélf moeten komen. En er zou wel eens een waar achtiger vorm van discipelschap van Christus, on besmet door westers materialisme, aan de Chinese bodem kunnen ontspruiten. Laten we God niet vóór willen wezen,"aldus deze Taiwanees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2