Minister Stuyt belooft urgentieprogramma Groep van Tien over 2 weken weer bijeen Strijd tegen milieuvervuiling Amerikaanse wapenhulp aan India opgeschort I 1 1 Fietsers winnen overbluffend Schmelzer ziet geen heil in erkenning van Bangla Desj Het Kwartet Grote Meubelshow l fc Pater Krekelberg spant kort geding aan tegen school crita) het weer Bestendig Nieuwe leidse Coeramiit Donderdag 2 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastlch is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur geopend tot 's avonds 9 uur INTERIEURVERZORGING VQJlCUJUm RIJNBURG RAPENBURG 1B Telefoon 01718—13036 Een meer actief beleid t a.v het terugdringen van schadelnke be standdelen in de uitlaatgassen van motorrijtuigen en de beperk in'g van de geluidshinder van deze voertuigen. Bestrijding van stank, water- en bodemverontreiniging van pluimvee-, varkens- en kalverhouderijen (bio-in- dustrieën). Een meerjarenprogram ter beper king c.q. afschaffing van het gebruik van schadelijke bestrijdingsmiddelen. Geen bronnenkaart Volgens minister Stuyt zal de nofa niet een in de motie gevraagde publi catie van de verschillende vormen en bronnen van water- en luchtveront reiniging (bronnenkaart) kunnen be vatten. Daarvoor is meer tijd nodig, zodat de nota te lang op zich zal moeten laten wachten. Het kamerlid Terlouw (D'66) hield op grond van de toezegging van de minister de motie aan. Uitstekende start In zijn antwoord betoonde minister Stuyt zich „niet al te pessimistisch" over de mogelijkheden om de milieu verontreiniging in te perken. Overi gens meende hij dat de milieuproble matiek niet binnen enkele jaren is op te lossen. In tegenstelling tot de Tweede Ka mer meende de minister dat dit kabi net een uitstekende start heeft ge maakt met de coördinatie van milieu hygiënische problemen. Een verder gaande coördinatie, onder meer voor gesteld door de oppositie maar ook door de regeringspartijen, achtte hij op dit moment uitgesloten. Een coör dinatie van het milieubeheer (let wel geen milieuhygiëne), zoals gevraagd in een motie Oele (PvdA), zou te veel taken aan andere departementen ont-, trekken. Een dergelijke krachttoer, zou aldus de minister gemakkelijk het tegengestelde resultaat kunnen opleveren. De regering heeft nu al de handen vol met een coördinatie van de milieuhygiëne. Vanuit deze visie verzette de minister zich ook tegen de aleemene wens van de Kamer om zo snel mo gelijk eén raad van advies voor het milieubeheer in te stellen. Wel voelde de minister voor de in stelling van een raad van advies voor de milieuhygiëne, die wat hem be treft ingesteld kan worden zodra de wetgeving op dit terrein is afgerond. Op nadrukkelijke vragen uit de Ka mer zegde de minister toe, dat zo'n raad „er desnoods ook eerder kan ko men". De suggestie van het Kamerlid Ti- lanus (CHU) om een rijksdienst voor de milieuhygiëne in te stellen werd door de minister enigszins overbodig genoemd. Hij wees erop dat op dit ogenblik de verschillende rijksdien sten die werkzaam zijn op milieuhy giënisch terrein al gekomen zijn tot eën verregaande coördinatie van werkzaamheden. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. NEW DELHI, DACCA (Reuter, AP, UPI) Terwijl de on verklaarde oorlog tussen India en Pakistan onverminderd voort duurt, heeft Amerika gisteren besloten de wapenleveranties aan India op te schorten. Pakistan te vechten. Vorige maand schortte Washington de wapenleve ranties aan Pakistan reeds op. Tij dens de oorlog tussen India en Pa kistan in 1965 schortte Amerika de wapenhulp aan beide landen ook op. Pakistaanse en Indiase eenheden leveren momenteel op zeker drie fron ten fel slag in Oost-Pakistan, terwijl in India berichten blijven binnenko men over successen van de Mukti Bahini, de strijders voor een onafhan kelijk Bangla Desj. De Pakistaanse radio erkende gisteren, dat Indiase troepen op verscheidene punten in Oost-Pakistan „geringe winst" heb ben geboekt, maar „tegen hoge kos ten". Offensief Volgens de Indiase radio hebben de Mukti Bahini een reeks nieuwe of fensieven ontketend. Zij zouden drie gebieden in de omgeving van Sylhet in het oosten hebben veroverd en een grote aanval hebben gelanceerd op de strategische en belangrijke stad Feni. De radio voegde daar aan toe, dat de stad Faridpoer ten zuid-westen van Dacca en woonplaats van de gevan gengenomen Oostpakistaanse leider Moedjiboer Rachman door de Mukti Bahini is ingenomen. Enige afdelingen van de Indiase in fanterie zouden de belangrijke stad Jessore tot op zes kilometer genaderd zijn. Officieren van het Pakistaanse leger in Jessore, die geen opdracht zouden hebben gekregen de vijand aan te vallen en daar zeer ontstemd over zijn, verwachten, dat de Indiase aan val op de stad voor de deur staat en dat. als deze aanval lukt, men de stad zal uitroepen tot de voorlopige hoofdstad van Bangla Desj. Indiase eenheden hebben de be langrijke spoorlijn, die het noordwes telijke Dinajpoer-district verbindt met de rest van Oost-Pakistan, afgesne den. Dit opent, volgens waarnemers, de mogelijkheid, dat Noordwest-Pa- kistan op korte termijn de voornaam ste „bevrijde zone" van de Mukti Ba hini in Oost-Pakistan wordt. |lk geef op als nieuwe abonnee: adres: |woonpl I betaling per kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Tijdens een zware storm gisteravond, brak deze Liberiaanse tanker in twee stukken, na uren te hebben rondgedobberd in het zicht van de haven Nigata (Japan). Op de foto zien we de „Juliana", waarvan de boeg en het achter schip al een flink eind uit elkaar zijn gedreven. Kruistocht tegen milieuverontreiniging SALEM (V.S.) (AP) De fietsers in het Amerikaanse Oregon hebben een verbluf fende overwinning behaald in de zitting-1971 van het parlement. De fietsers in de rest van de V.S. proberen zo ijverig er achter te komen hoe hun dit is gelukt, dat staatsvertegen- woordiger Don Stathos zijn secretariaat heeft moeten ver sterken. De overwinning bestond in Sc aanneming van een wet, welke bepaalt dat een procent van de staatsinkomsten uit de benzine belasting zal worden uitgegeven aan het aanleggen van fiets- en voetpaden. De staat zal naar schatting per jaar 922.000 dollar uittrekken, de steden 150.000 dollar en de pro vincies 250.000 dollar. Tezamen met evenredige federale fondsen zal per jaar niet minder dan 2.5 miljoen dollar beschikbaar zijn. Het wetsontwerp werd bestre den door de verkeerswegenafde ling, groepen weggebruikers en lobbyisten voor de steden en pro vincies. Zij betoogden dat de in woners van Oregon de inkom sten uit de benzinebelasting vol gens de grondwet hadden bestemd voor de aanleg en het onderhoud van verkeerswegen, de inrichting van parken en de bevordering van het toerisme. Zij uitten ook de klacht, dat dit een slechte tijd was om gelden te onttrekken aan een fonds dat miljoenen dollars tekort kwam voor bewezen behoeften aan we gen voor het snelverkeer. De fietsers voerden hiertegen aan, dat er niet zoveel wegen no dig zouden zijn als er fietspaden kwamen en milieubeschermers spoorden volwassenen aan, fiet sen te gebruiken in plaats van auto's die de lucht verontreinigen. Stathos, een fietsende republi kein uit Jacksonville in zuidelijk Oregon, was de voornaamste pleitbezorger voor de wet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland heeft meer dan eens officieus in New York gesprobeerd de Veiligheidsraad bijeen te krijgen voor het be spreken van het conflict tussen India en Pakistan. Het gevaar is immers duidelijk dat er een volledige oorlog tussen de twee landen uitbreekt. Maar er bleek on voldoende bereidheid te zijn bij de grote mogendheden en landen in Azië en Afrika, zodat er geen ruimte was voor een officieel vruchtbaar Neder lands initiatief. De vrees bestaat namelijk, dat door een debat in (le Veiligheidsraad een polarisatie ontstaat in de derde we reld. Ook zijn veel landen baijg om óf het gezag van India, óf het gezag van Pakistan te schaden. WAARDERING De motie van de regeringspartijen en van GVP en SPG, welke motie ook de waardering heeft van de op positiepartijen, vond minister Schmelzer een belangrijke steun voor het streven van de regering om te bemiddelen. Vanzelfsprekend, zq stemde minis ter Schmelzer in, móet de oplossing van het conflict niet tegen de wil van de bevolking van Oost-Pakistan en de daar wettig gekozen politieke lei ders in gaan. In een erkenning van Bangla Desj (de naam van de bevrij dingsbeweging voor Oost-Pakistan), waarom de PSP had gevraagd, zag de minister minder heil. Deze erkenning zou het streven om een oplossing te bereiken in de weg staan want de Nederlandse regering is van plan verdere bemiddelingspogingen te on dernemen. De minister van buitenlandse zaken zei bijzonder bezorgd te zijn over het toenemende conflict tussen India en Pakistan. Zorgelijk noemde hij ook de spanningen in het Midden-Oosten, Noord-Ierland en tussen Rusland en de Chinese volksrepubliek. De Chinees-Amerikaanse toenade ring kan tot gevolg hebben dat Japan in de internationale politiek een meer zelfstandige rol zal gaan spelen. Zo is er een toenemende belangstelling van Tokio voor de EEG. Voor Nederland, dacht minister Schmelzer, kan dit veel mogelijkheden bieden. In de wijziging van de machtsver houdingen zag de bewindsman een belangrijke rol voor Indonesië als een stabiliserend element. VS EN EUROPA Een punt van zorg voor minister Schmelzer bleek de dreigende ver vreemding tussen de Verenigde Sta ten en Europa te zijn. De consequen ties van de Amerikaanse economische en monetaire politiek mogen niet uit sluitend op Europa worden afgewen- MAASTRICHT Pater Krekel- berg bekend geworden door het ingooien van een ruit van een sex- boetiek in Maastricht heeft een kort geding aangespannen tegen de Willibrordusstichting in Amsterdam als schoolbestuur van het Stanislaus- college in Delft. Zoals bekend werd aan pater Kre kelberg 15 juli j.l. verboden les te geven aan het college. Tot 25 oktober jl gaf de Maastrichtse pater toch nog lessen aan de Delftse school. De rec tor heeft hem thans verboden het schoolgebouw te betreden. In het kort geding dat 20 december in Den Haag dient eist pater Krekel- berg dat zijn leraarsalaris met terug werkende kracht vanaf 1 juli jl wordt betaald en dat het geven van lessen aan het college hem verder niet meer verhinderd zal worden. teld. Het zou zeer te betreuren zijn, vervolgde Schmelzer, wanneer de Verenigde Staten naast bezuinigingen op militaire uitgaven ook de hulpver lening aan de ontwikkelingslanden zouden gaan besnoeien. Een oplossing zou zijn, aldus de mi nister, dat Europa voor een doeltref fender aandeel zorgt in de eigen ver dediging, terwijl de Verenigde Staten hun inzet voor de ontwikkelingssa menwerking niet verminderen. SOMBER De economische situatie in het al gemeen stemde minister Schmelzer somber. Het moeizaam opgebouwde stelsel van het internationale han delsverkeer wordt steeds meer aange tast door nationale beperkingen. Dit is schadelijk niet alleen voor de geïndustrialiseerde wereld, maar ook voor de derde wereld. Een oplossing van de valutacrisis moet snel worden gevonden, want de onzekerheid over de wisselkoersen is een belemmerende en kostenverho gende factor. (voor vervolg zie pag. 9) Slechts hij is gelukkig die meent het te zijn. SENECA 't Is een lumineus idee van mama ze zegt dat ik haar het beste help op deze manier DEN BILT Luchtdrukstij gingen boven Scandinavië heb ben tot gevolg dat de wind in ons land geleidelijk naar oostelijke richtingen krimpt. In de aange voerde lucht afkomstig van Duitsland komen uitgestrekte wolken- en mistvelden voor waaruit plaatselijk wat mot regen valt. De temperaturen schommelen daarbij tussen de 2 en 5 graden. Door de aanwezig heid van dit wolkendek komt 's nachts bijna nergens vorst voor. Barometerstand heden 10 uur: 75,4 cm (1005 millibaar), stijgend. Zon en maan 3 December: zon op 8.27, onder 16.32; maan op 17.12, onder 10.11; 9 dec. L.K. Hoog water Hoog water, 3 december: Rotterdam le getij 4.48, 2e getij 17.07; Scheveningen 3.17-15.35; Vlissingen 2.02-14.19; Haring vliet aan de Zeezijde 3.41-16.01. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: N'-we le-dse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Luchtincident Pakistan heeft meegedeeld, dat Pa kistaanse straaljagers gisteren vier In diase Mig-toestellen hebben verdre ven, nadat deze toestellen het West- pakistaanse luchtruim hadden ge schonden. Een woordvoerder van de Pakistaanse luchtmacht zei, dat het in cident „de agressieve bédoelingen van de Indiërs, zelfs met betrekking tot West-Pakistan, heeft onthuld". In de Indiase miljoenenstad Calcutta is dinsdagavond luchtalarm gegeven bij wijze van oefening. Een half uur lang werd de stad in duister gehuld. De zeven miljoen inwoners behielpen zich met zaklantaarns en kaarsen. ROME (Reuter. AP. UPI) Op de vergadering van de Groep van Tien (rijkste landen ter wereld), die in Rome heeft beraad slaagd over de internationale monetaire crisis, is besloten dat het overleg op 17 en 18 december in Washington zal worden voortgezet. Afgevaardigden van de ministers van financiën zullen elkaar reeds op 15 en 16 december dat is onmid dellijk na de bijeenkomst van presi dent Nixon en van president Pompi dou op de Azoren in de Ameri kaanse hoofdstad ontmoeten. Na afloop van de conferentie in Rome zei de Amerikaanse minister van financiën, Connally, dat er geen oplossing was bereikt, doch dat „eni ge vooruitgang" was geboekt „Er werden geen offers gebracht noch toezeggingen gedaan. Wij heb ben veel hypothetische situaties be sproken, alsmede cijfers met betrek king tot een veelheid van pariteits veranderingen en hun verdeling". Gecompliceerd •Op de vraag, waarom het niet tot eeh afspraak was gekomen verklaar de Connally: „De besprekingen waren bijzonder gecompliceerd. Zij waren niet alleen in economisch, doch pok in politiek opzicht moeilijk". De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, zei dat de reden voor de verdaging van de bijeen komst tot een later tijdstip o.m. daarin lag, dat de ministers geen kans zagen in Rome alle werkzaam heden tot een einde te brengen. Minister Schiller van West-Duits- land sprak na afloop van de confe rentie, waarover geen slotcommuni qué werd verstrekt, van „goede voor uitgang". Gevraagd of. dat het gevolg was van de Amerikaanse bereidheid om te spreken over een mogelijke devalua tie van de dollar zei Schiller: „Dat is iets, dat U de Amerikanen zou moe ten vragen. Ik zou dat zelf niet willen zeggen". Westeuropese delegatieleden toon den zich na afloop van de besprekin gen in Rome over het algemeen „re delijk optimistisch" met betrekking tot het vinden van een toekomstige basis voor een algehele herziening van de valutaverhoudingen. Zij achtten definitieve besluiten begin volgend jaar bepaald niet uit gesloten. „In elk geval is thans duide lijk komen vast te staan", aldus deze woordvoerders, „dat Amerika bereid is mee te werken aan een raam, waarbinnen een nieuw monetair sys teem kan worden opgebouwd. (Voor verdere bijzonderheden zie el ders in dit blad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1