FELLE AANVAL OP ONDERWIJSBELEID Werknemers blijken bereif te zijn tot matiging Profiteer vooral met Sint, Kerst en Oud en Nieuw van uw kaart Zo leuk is dienst in Suriname niet Raillees- en -kijkplezier Holl. Beton verwacht hogere winst over '71 aeefiets van de slijter. Lanser: Bezuinigingen onverantwoord En straks weer twee dagen gratis reizen in januari voordelig uit met NS Conclusie VVDM-rapport: V 1 Weer aanhouding na dodelijk schot op Surinamer 't Scheelt weer aardig: als u met de feestdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). Kortom, een plezierig bezit, zo'n 654-kaart waarmee u dagelijks voordelig kunt reizen. En mocht u hem nog niet hebben, 't is ook voor een goede gever een origineel cadeau. Jaarkaart 654- f 50.-,voor een echtpaar f 75.- (Vervolg van pag. 1) De acte 'Drie-uur-schooldeur-dicht' leverde dertigduizend Amsterdamse schoolkinderen een extra uurtje vrij op. Zeer tot verbazing overigens van het WD-raadslid mevrouw H. Pleij, die burgemeester en wethouders naar aanleiding hiervan gevraagd heeft of zoiets wel legaal is. In de Economische Hogeschool te Rotterdam kwamen gisteren 400 stu denten en hoogleraren bijeen om te discussiëren over de verhoging van het collegegeld en de studentenstop. Men heeft besloten twee werkgroepen in te stellen om acties voor te berei den tegen het onderwjjs-beleid en een alternatief plan op te stellen. In Den Haag hielden honderden leerlingen van pedagogische acade mies, kleuterkweekscholen en acade mies voor lichamelijke opvoeding uit de residentie een demonstratie op het Binnenhof en bij het ministerie van Onderwijs. Zij voerden spandoeken mee met teksten, die scherpe kritiek op het tegenwoordige onderwijsbeleid bevatten. Het bestuur van de subfaculteits raad van de psychologie van de Vrije Universiteit heeft een adhesietele- gram naar de in Utrecht protesteren de organisaties gestuurd. Het gehele bestuur, bestaande uit zes hooglera ren, zes wetenschappelijke medewer kers, en zes studenten verklaarde zich akkoord met de inhoud van het tele gram. CNV-voorzitter J. Lanser, sprekend als vakbondsman en als vader van schoolgaande en studerende kinderen, noemde de bezuinigingen op onder wijskundig en sociaal gebied onver antwoord. Hij was de enige die ook duidelijk te verstaan gaf dat hij bereid was meer belasting te betalen voor beter onderwijs. Dat staat ook in de onder- wijsparagraaf van het actieprogram ma van de vakcentrales. Makkelijker dan de uit het onder wijs afkomstige sprekers kon de heer Lanser ook verklaren dat hij geen principieel tegenstander van elke be zuiniging op onderwijs was. De vak centrales hebben juist gepleit voor een onderzoek naar de doelmatigheid in het onderwijs. Kostenbewaking in dit miljarden bedrijf kan geen kwaad, aldus Lan ser, maar de incidentele bezuinigin gen die de regering nu voorstelt pas sen op geen enkele wijze in een wel overwogen plan voor doelmatiger en beter onderwijs. „Wat de regering wil is geen voor uitgang. Juist de meest kwetsbare groepen leerlingen, juist degenen die beter onderwijs het hardst nodig heb ben, dreigen het slachtoffer te wor den. Op die manier wordt de sociale klok een heel eind terug gezet. De verschillen in onderwijs zijn in hoge mate bepalend voor de verschil len in inkomen. Wie het onderwijs laat zoals het nu is, legt zich ook neer bij de scheve inkomensverhouding. En wie gaat bezuinigen treft de kin deren uit minder bevoorrechte mi lieus het meest." Van een verslaggever UTRECHT De voorlichting over de dienst in Suriname is veel te romantisch gékleurd, de legering in de kampementen is slecht (soms 30 man op één ka mer), er is weinig contact met de burgerbevolking en de dienst plichtigen gebruiken veel alco hol en drugs. Dit zijn enkele con clusies uit een rapport van de vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) over de si tuatie van de dienstplichtigen bij de tris (troepenmacht in Suri name). De eisen die worden gesteld aan burgerkleding die na de dienst mag worden gedragen doen nogal koloni aal aan, aldus het rapport. T-shirts, slippers en korte broek zijn uit den boze. Sokken zijn verplicht en bij controle geeft het oordeel van de sergeant altijd de doorslag. De contacten met de plaatselijke bevolking zijn buiten Paramaribo be ter dan in de hoofdstad zelf. Bij leef tijdgenoten met een middelbare op- Morgen kunm huurvilk voor de Op het strand tussen Wijk aan Zee en IJmuiden is een enorme hoeveelheid schelpdieren aangespoeld; de meeuwen tonen veel belangstelling voor deze lekkere hapjes. rv- V s/ r- /-\ - - het antwoord verwachten van ter Stuyt over de problemen flLnten, milieuhygiëne. Vriend en vijam op de br ben het optreden van de minist J- waardeerd toen het over vo zondheid ging. Er mag dan een tailleerd regeerakkoord zijn, iccKjëcembt de regeringspartijen zich houden, het optreden van een ter is bepaald geen formaliteit, ter Engels van CRM heeft behandeling van zijn beprotinjK0mt oi utoon niet zo'n beste beurt pec^jften l Dat blijft doorwerken. Na zijn goede ronde is minister Stuyt de milieuproblemen bespreekSpaanse nodige aan zich verplicht. Var vraagt de Kamer, dat hij niet aan ..milieuhugiëne" doet, maar al aan „milieubeheer". Na dit „milieubrok" is er deze nog tijd uitgetrokken voor de ting van economische zaken. Di merleden beginnen donderdag hun beschouwingen, maar deze ronde niet voltooien, omda nister Nelissen donderdagavoni de Chr langrijke besprekingen moet met het bedrijfsleven over de en prijzen. Een minister zal gauw richten naar de tijd Tweede Kamer. Maar het van donderdagavond is belangt Het zal zelfs het Kamerdebat zins overschaduwen. Volgende dinsdag zijn er nog een paar uw dig om de eerste termijn van nomische zaken af te maken, om geen tijd te verliezen middellijk wordt begonnen eerste termijn van Sociale Zakex brokkelen we maar verder. Aanstaande donderdagmorgen elf uur zal dr. B. de Gaay Forti zijn interpellatie houden over C heid van meningsuiting in de macht naar aanleiding van i spraak van het. Hoog Militair rechtshof, dat de twee Alarm-Tl teuren drie maanden in Nieuwen moeten blijven. Het PPR-Kamerlid heeft over zaak vijftien vragen geformuk Zijn laatste vraag is erop twee redacteuren uit de tuchtkl e za{, pg hi -ra,„.i te krijgen nu de commandanten |s Vjjtf richt hebben gekregen, dat er :7"'1 rmeer krijgstuchtelijk moet gestraft voor onwelgevallige ptibS Verse gig*;!ties van militairen. Tot di vet, van ha Scholen voor, clubs) 1 tuigd. E gezinnei jevei ;n bed noedigi jakjes jerzu in zond •oor Pe Gift welkom dam: rekenir Pers bi itandst ge (597.36.1 ro vooi DEh gerich lechts rank erkocl' >hele leiding bestaat een duidelijke aversie tegen de aanwezigheid van Neder landse militairen. Vooral de verhou ding met de Creolen zou erg slecht zijn. Een probleem is volgens de VVDM ook de verhouding met de Su rinaamse dienstplichtigen. Er komen veel incidenten voor en Surinamers en Nederlanders kunnen niet samen op wacht worden gezet. Bezoek aan prostituées is vrij ge bruikelijk, zo staat in het rapport te lezen. Negentig procent van de dienst plichtigen zou minstens eenmaal van hun diensten gebruik maken. Als één van de oorzaken wordt genoemd dat met andere vrouwen praktisch geen contact te leggen valt. „Normale meisjes" ontlopen je. Van de groep soldaten die in augustus met „De Prins der Nederlanden" uit Suriname terugkeerde, zou dertig procent aan geslachtsziekte hebben geleden. Klimaat, eenzaamheid en heimwee leiden, aldus het rapport, ook tot een zeer overmatig gebruik van alcohol en van in Suriname gemakkelijk en goedkoop verkrijgbare soft drugs. Aangenomen wordt dat ongeveer de helft van de dienstplichtigen wel eens soft drugs heeft gebruikt. Het kader zou daar niets tegen kunnen doen. Opvallend noemt de VVDM de grote autonomie van de leiding in Surina me. Van enig overleg is nauwelijks sprake. DEN HAAG Bijna 90 procent (om precies te zijn 88 pet) van de Nederlandse werknemers is bereid in 1972 genoegen te nemen met een inkomensverhoging die zich beperkt tot een vergoeding van de prijsstijging, zij het dat 13 pet van hen daaraan bepaalde voorwaar den wil verbinden. Kikkers Wat jammer dat de partij in ons land ingevoerde kikkers in de Waal, dus In stromend water, is uitgezet. Ik veronderstel dat de dieren daar niet lang zullen leven. Mijn ervaring is (en ik ben geboren en getogen in Zee land). dat kikkers tussen riet in lang zaam stromende sloten zich het beste thuis voelen en dus ook vermeerde ren. Den Haag C. C. v. d. Schelde Engels leren In het artikel „Kleuter leert En gels" in de krant van zaterdag 27 no vember, werd aangehaald dat zelfs een bouwvakker op de in dit artikel beschreven wijze Engels leerde spre ken. Een zeer discriminerende uit spraak: alsof de mensen die in deze branche hun brood verdienen tot de meest achterlijken van onze samenle ving behoren. Slikkerveer H. Mourik Dit blijkt uit een enquête clie het Nederlandse instituut voor publieke opinie (NIPO) onder de werknemers heeft gehouden in opdracht van het Verbond van Nederlandse onderne mingen, zulks met de bedoeling de gedachten en verwachtingen van de werknemers te peilen over de Neder landse economie en na te gaan in hoeverre zij bereid zijn mee te wer ken aan een eventuele loonmatiging. De vraag die 1149 ondervraagden werd voorgelegd luidde: „Kunt u het komende jaar genoegen nemen met een inkomens ver hoging die gelijk is aan de prijsstijgingen, zodat u er niet op vooruit gaat, maar ook niet op achteruit gaat?" Op deze vraag, die tijdens het mislukte loonmatigings- overlcg door de vakbeweging namens haar leden unaniem ontkennend werd beantwoord, reageerde 75 pet. van de werknemers met ja en 25 pet. met nee. Van de tegenstanders was echter 13 pet. bereid op „ja" over te stappen, als de beperking van de loonstijging tot de prijscompensatie gepaard zou gaan met een prijzenstop of een beter prijsbeleid of meer vakantiedagen of geen verhoging van belastingen of so ciale lasten of meer geld voor andere overheidstaken. Van de resterende 12 pet. bleef 6 Van een verslaggever DEN HAAG De 24-jarige Haagse typograaf P. N. G. heeft zich zondag avond bij de politie in zijn woon plaats gemeld omdat hij betrokken is geweest bij de schietpartij in de Osi- bisa-bar in Den Haag. De 24-jarige Surinamer Jimmy Hothleuf werd daarbij gedood. De typograaf is een van de vier Nederlanders, die in de nacht van donderdag op vrijdag de bar waren binnengekomen en ruzie zochten met Hothleuf. Eén van de vier, een 23-jarige bankwerker, zou het dodelijk schot op Hothleuf heb ben gelost. De politie heeft van het viertal alleen de bankwerker nog niet kunnen aanhouden. Met de schietpartij in de bar zou den de vier Nederlanders een vete hebben willen beslechten, mede ver oorzaakt doordat Hothleuf en enkele andere Surinamers de Nederlanders slechte drugs geleverd zouden heb ben. Hothleuf was al eens met de Haag se politie in aanraking geweest we gens zijn activiteiten in de drughan del. A/'OOR liefhebbers van alles wat met verdeeld, achtereenvolgens „het stoom- ven en door Jan Spoorslag samenge- rails te maken heeft, met een paard" (treinen), de „havermotor" (paar- stelde boekje ,,N-nu". N. is de aandui- spoorbreedte 1435 mm of 9 mm zijn er dentrams), ..koffiemolens" (stoomtrams), ding voor het sterk opkomende zeer de laatste tijd enkele bijzondere boeken de „bello's (lokaalspoorlocomotieven op smalle spoor met de hele kleine trein- uitgekomen. Zowel bij Wijt en Zonen te zijlijnen). ..fluitketels" (nieuwere stoom- tjes die om een betrekkelijk klein opper- Rotterdam als bij E. J. Brill in Leiden. trams), „benzo's" (verbrandingsmotor- vlak vragen zelfs bij het maken van Om met de laatste en daarmee het trams), de „jumbo's" (moderne stoom- grote emplacementen, echte spoor, met de grote spoorbreedte, treinen), de elektrische trams, de elek- ,.N-nu' 'is in feite het eerste boekje te beginnen, daar is verschenen „Stop- trische treinen en de nieuwste tijd, in- dat alleen dit systeem, goed voor flats pen op Doorreis". Een geweldig foto- clusief de Rotterdamse metro. Het boek en kleinbehuisden. totaal behandelt en boek dat de hele historie van het „zwar- kost f 32 en 185 paginas' en 256 foto's, een massa informatie verstrekt over het te monster", om maar een van de bena- Overigens heeft dezelfde vereniging in de handel zijnde materiaal inclusief mingen te noemen, behandelt. en eveneens Brill onlangs ook uitgege- een uitvoerige lectuurlijst. Kosten f 8.90. Het boek is samengesteld door ir. J. ven het standdaardwerk over de RTM W. Sluiter met medewerking van H. Nie- op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Bij dezelfde uitgever onlangs ook ver- weg. Het is uitgekomen ter gelegenheid Eilanden van drs. A. Dijkers. Evenals schenen het boekje „Trams en tramlij- van het veertigjarige bestaan van de „Stoppen op Doorreis" steekt dit boek nen" in Rotterdam van W. H. Schoon- (f 46) in fraaie linnen band. aard, Naast een beknopte geschiedenis Van het hele brede naar het hele van de RET talrijke foto's van het mate- smalle spoor is niet zo'n grote stap. riaal dat In gebruik geweest is of het Want ook modelenthousiasten zullen nog is. inclusief veel technische detail* met „Stoppen op Doorreis" zich niet voor de liefhebbers, vervelen De foto's geven een zeer dul- Maar in die bijschriften ook talrijke delijk beeld van het echte spoorbedrijf, interessante details over meer algeme- hoe ne Rotterdamse zaken. 88 pagina's f 7.90. Bij Wijt zijn nog meer treinen en Nederlandsche Vereeniging van Belang stellenden in het Spoor- en tramwegwe zen. Het fotoboek (zwart-wit) is samenge steld met foto's, dte, aldus de inleiding, uitgekozen zijn om hun schoonheid, hun belangwekkendheid of om hun curiosi teit. Het gaat hierbij om de foto zelf en Hoe stoomtreinen er echt uitzien, niet om het verhaal. stations zijn ingericht en dergelijke Het geheel is, met zeer uitvoerige bij schriften In een aantal hoofdstukken Meer specifieke informatie zullen ze tramboeken verschenen. Er staan er ook vinden in het bij Wijt en Zonen uitgege- nog enkele op stapel. pet. op het standpunt staan dat onder alle omstandigheden sprake zou moe ten zijn van reële inkomensverbete ring. De andere 6 pet. antwoordde met „weet niet", „hangt ervan af". Overigens bleek van het totaal aan tal ondervraagden 89 pet. van mening te zijn dat de lonen en de prijzen beter in de hand gehouden zouden moeten worden. Een groot deel van de werknemers is pessimistisch over de economische ontwikkelingen in 1972: 81 pet. meent dat het „niet goed" zal gaan tegen 18 pet. „wel goed". Een nog hoger per centage, nl. 88, verwacht meer werk loosheid, 11 pet. evenveel werkloos heid en slechts 1 pet. minder werk loosheid. De grootste ongunstige invloeden op het economische leven hebben vol gens de ondervraagden achtereenvol gens: toenemende werkloosheid, slui ting van bedrijven, inflatie, te hoge prijzen, regeringsmaatregelen en bezuiniging, te hoge lonen en fusies tussen bedrijven. Ook de verwachtingen voor de eigen inkomensontwikkeling zijn niet hoog gespannen: 52 pet. verwacht dat het eigen loon minder omhoog zal gaan dan de prijzen. 32 pet. dat het loon evenveel zal stijgen als de prij zen en 15 pet. dat het inkomen ster ker zal stijgen dan de prijzen. Omtrent de economische verwach tingen bestaat er weinig verschil van mening tussen vakbondsleden en niet-leden en tussen de verschillende welstandsniveaus in geografisch op zicht lopen de meningen evenwel meer uiteen: in het midden en het westen van het land (vooral in Utrecht en Noord- en Zuid-Holland) is men pessimistischer dan elders. Ook blijkt dat oudere ondervraagden pes simistischer zijn dan de jongeren. Het NIPO-onderzoek werd gehou- den in de periode van 10 tot en met 13 november (kort na de mislukking van het centrale matigingsoverleg dus). Uit een vooraf gehouden proef- enquête bleek dat vrouwelijke werk nemers en gezinsleden van rondtrek- kenden nauwelijks anders reageerden dan de mannelijke werknemers, zodat het definitieve onderzoek werd be perkt tot mannelijke loontrekkenden van 18 jaar en ouder. De enquête wordt als representatief beschouwd voor het gehele werkne mersbestand en volgens 't NIPO zijn in de totaaluitkomsten afwijkingen van meer dan 3 pet. bijzonder on waarschijnlijk. De organisatiegraad van de onder- waagden lag wat hoger dan het lan delijk gemiddelde, nl. 45 pet. (22 pet. NW, 10 pet. NKV, 7 pet. CNV en 6 pet. andere organisaties). Van de geënquêteerden was 14 pet. werk zaam in de bouw, 17 pet. in de me taal. 2 pet. in de havens en 66 pet. in de andere bedrijfstakken. Het groot ste aantal ondervraagden bevond ;zich in de inkomensklasse tussen de 10.000 en 15.000 gulden. Het NVV is niet bijzonder onder de indruk van de resultaten van de in opdracht van de werkgevers ge houden enquête. Hel NVV is van mening dat de suggestieve \v(jze van vragen niet vreemd is aan de uitslag van het onderzoek. Dat er in de ver houding tussen lonen en prijzen iets mis is, zo zegt een woordvoerder van het vakverbond, was langzamerhand bij iedereen wel bekend. De vraag of men denkt dat de lonen ten op zichte van de prijzen te hoog was hier echter wel op zijn i geweest, aldus het NVV. Dat een hoog percentage werk mers genoegen neemt met een danige loonstijging, dat daarApft prijsstijgingen nel kunnen worden gevangen vindt het NVV niet zoi wonderlijk. Men moet, zo meenl verbond, dit zien tegen de acf grond van de algemeen gewekte wachting, dat de werknemers eens een veer zullen moeten zodat „gelijkblijven" eigenlijk als meevallertje wordt ervaren. asum anch< terda valli ke e De ?r d il b nke Z figei ond RIJSWIJK De omzet van de Hollandche Beton Groep in 1970 723 min. zal die van vorig jaar naar raming 20 pet. overtreffen. Ook de winst zal hoger zijn dan de 14,6 min. van 1970, maar een stijgingsprecen- tage van 20 verwacht de directie niet. Wel zal de toeneming van de winst tenminste 5 pet zijn, want men voor ziet een niet achterblijvende winst per aandeel. In de loop van dit jaar is het aandelenkapitaal met 5 pet ver groot tot 31,5 min. Evenals in vori ge jaren zal een interimdividend van 1 per aandeel van 20 beschikbaar worden gesteld. De orderportefeuille heeft geruime tijd op hetzelfde peil gelegen als aan _het begin van dit jaar, doch zij ver toont thans een dalende tendens. De teruggang komt duidelijk tot ui: in de utiliteitsbouw en de metaal tor, terwijl daarentegen enkele ani sectoren een toeneming te zien ge Bij het voorgaande is de invloed het toetreden van het Aannemers- handelsbedrijf Van Oord Werkei* tot de groep geheel buiten besd wing gelaten. Behalve de toetreding van Van C« Werkendam waren belangrijke beurtenissen voor de groep i tweede helft van dit jaar de uil ding van de bedrijfsgebouwen vi Holl. Constructiegroep in Leiden, toevoeging van een goede cutterzu en een demontabele cutterzuigerJ de vloot van de Holl. Aanneming en het verlenen van opdrachten de bouw van twee andere demotf bele cutterzuigers. In de laatste maanden werd een aantal belangi binnen- en buitenlandse opdrad ontvangen. Verto koopt Frause spinnerij en stoot belang Z-.Afrika af ROTTERDAM Vereenigde Touwfabrieken heeft met Internat. Harvester France te Parijs overeen stemming bereikt over aankoop van de Franse onderneming te Wasque- hal bij Rijssel. Dit bedrijf wordt in de-branche tot een der grootste van Europa gerekend. Er zijn omstreeks 250 man werkzaam. De produktie, hoofdzakelijk bestemd voor de Fran se markt, zal ter plaatse worden voortgezet. De transactie, waarmede enkele miljoen guldens zijn gemoeid, zal in contanten worden afgewikkeld. Voorts heeft Verto haar 40 pet be lang in de Zuidafrikaanse nettenfa- briek Apeldoorn Lighthouse Net and Twine Co. verkocht aan een Zuid afrikaanse beleggingsmaatschappij voor een bedrag dat ruim de boek waarde ad 1,2 min overtreft. In fraaie geschenkverpakking)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8