B BKW^w Ikd^sr^Sö JTa iK/ÉWA^Tkji^ «i iKnnSL #^fn jnorme stijging vraag naar kindercentra verwacht Nederlandse veel te op hulp mikt groeicijfers vorm ingscen trum in Lage Vuursche Uitgever omstreden boek vrijgesproken Steeds meer jonge moeders wülen bcicin buitenshuis Geurloze benen ibette Adviesraa ontwikkelingssamenwerking „Uw aandeel in hun toekomst" DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT In de (zeer nabije) toekomst zal de vraag naar kindercentra enorm stijgen, omdat veel meer jonge moeders een baan buitenshuis zullen nemen. Op het ogenblik zijn de belangrijkste motieven om een kind in een crèche of een peuterspeelzaal onder te brengen: het belang van het kind en de financiële noodzaak voor de moeder 0111 een baan buitenshuis te hebben. In de toekomst zal daar een heel belangrijk motief bijkomen: namelijk de wens van de moeder een baan buitenshuis te hebben, niet omdat daar een financiële noodzaak voor is maar gewoon qm- dat de vrouw er persoonlijk behoefte aan heeft. noemde voor plaatsing van een kind in een kindercentrum. Uit het niveau van de opleiding blijkt ook zeer sterk de mate van tra- ditionaliteit in de houding ten opzich te van huwelijk, gezin en huishouden. En dit vasthouden aan de oude rol verdeling van man en vrouw (man werkt buitenshuis, vrouw blijft thuis bij de kinderen en het huishouden) heeft weer een belangrijke invloed op het oordeel dat men heeft over het gebruik maken van een kindercen trum. Naarmate men vaster zit aan de oude rolverdeling, zal men minder snel gebruik maken van een kinder centrum. bezocht voor u de SAte Parijse modeshows. g stemde daar de nieuwe •collectie op af. 3s Colorés. 5)llsuzeziet draagt u deze jèr alleen maar offl- collection: fat; es colorés van ore gi le ril Heli dam Dit is een van de belangrijkste con clusies uit het rapport „kindercentra in Utrecht" een onderzoek onder vierhonderd jonge moeders (korter dan tien jaar getrouwd, met minstens een kind beneden de vier jaar) uit de stad Utrecht. Het sociologisch instituut van de Utrechtse rijksuniversiteit heeft dit onderzoek gedaan in opdracht van een plaatselijke instelling, die zich onder meer bezighoudt met het pro bleem van de kindercentra. Hoewel het onderzoek alleen in de stad U- trecht is gehouden, mogen de resulta ten ervan voor een deel toch wel re presentatief genoemd worden voor de toestand in grote delen van Neder land. Vooral waar het gaat om motieven, die ten grondslag liggen aan de plaatsing van een kind in een kinder centrum en de wensen en de eisen, die de moeders aan een dergelijke in richting stellen, mogen de door dit onderzoek verkregen resultaten best als representatief voor andere Neder landse situaties worden beschouwd. Kind centraal Bij de motivering om van een kin dercentrum gebruik te maken, blijkt tijd arntfSTERDAM De dirqc- Atoyan de uitgeverij Tritonpers msterdam, de 41-jarige A. >n^ans uit Huizen, heeft zich ,noide uitgave en verspreiding re0e verhalenbundel „De Pa- liet schuldig gemaakt aan ntrafbaar feit. Amsterdamse gerechtshof heeft "lever van het boek gisteren in beroep vrijgesproken, nadat Jondoor de rechtbank tot een boete Ja ionderd gulden was vercor- Ver C 969 nam de Amsterdamse offi- n justitie 9200 exemplaren van 2 :ede druk van het boek in be- 1 omdat de daarin opgenomen he verhalen uit het Victoriaan- jofperk aanstotelijk voor de eer- id zouden zijn. De eerste druk 1.000 exemplaren was toen al #ocht. ver, „de boeken nu maar weer zien kwijt te raken en daar heb ik eigen lijk een hard hoofd in. Zoals iedereen weet, is de seksmarkt nu overvoerd. Een boek dat twee jaar geleden iets bijzonders was. is er nu een van de zoveel. Het is niet meer zo dat als je „De parel" gelezen hebt, je alles wel hebt gelezen." het belang van het kind in het alge meen centraal te staan. De belang rijkste redenen om een kind naar een kindercentrum te brengen vloeien voort uit een advies van een deskun dige of uit eigen onbehagen over de omgeving, waar het kind moet op groeien (een te kleine woonruimte, te weinig speelruimte, gebrek aan speel kameraadjes en dergelijke). Een ander belangrijk motief is op het ogenblik de financiële noodzaak voor veel moeders om Mj te dragen in het gezinsinkomen, door buitens huis te gaan werken. Het is dus niet vreemd dat er op het ogenblik voor een groot deel kinderen uit de so ciaal-lagere milieu's in de kindercen tra verblijven. Uit het onderzoek is gebleken, dat in deze toestand .zeer spoedig veran dering zal komen. Men heeft name lijk geconstateerd dat bij 25 procent van de vierhonderd ondervraagde moeders onbehagen bestond over de eigen positie. Men klaagde over ge brek aan contacten, gebondenheid aan huis en gebrek aan afwisseling. Een groot deel van deze vrouwen zegt binnenkort een baan buitenshuis te willen gaan zoeken en daarom dus gebruik te willen gaan maken van een kindercentrum. Dit betekent dus dat er binnenkort een heel andere motivering zal be staan om een kind naar een kinder centrum te brengen. Het belang van het kind zal, ook straks, wel op de eerste plaats Mijven staan, maar di rect daarop volgt het belang van de moeder en pas later de financiële noodzaak voor de moeder om bij te verdienen. Hoe hoger het niveau van de be roepsopleiding bij de ondervraagde vrouwen was, des te vaker stelde men het belang van de vrouw cen traal bij de overweging een kind naar een kindercentrum te brengen. Hoe lager het niveau van de beroepsoplei ding lag, hoe meer men op het kind gerichte motieven als doorslaggevend at de uitgever van het boek ieroordeeld. werd in hoger be- V" et onderzoek heropend. Bij zijn overwoog het hof dat het laannemelijk is dat de heer is geen vervolging had voor ndat tegen eerder in omloop r e' en uitgaven van de oorspron- "Lt Amerikaanse editie van „The en een aantal andere Neder- - vertalingen geen justitiële sab n waren ondernomen. Buiten irari :rondissement Amsterdam was An tie van de Tritonpers trouwens ewoon verkrijgbaar. X,zijn overwegingen ging het. hof ihet verweer van de raadsman e heer Rikmsns, irr. M G. De procureur-generaal, mr. ir. Folmer, had bevestiging van o e ihtbankvonnis geëist. De in be- mC<£nomen expmplaren zullen wor- ruggegeven. m medewerker van de vrij gespro et gever zei gistermiddag dat in met mr. Rood mogelijk nog B tot schadevergoeding zal -wor- io leediend. De verkoopprijs van ver sken, die nu twee jaar uit de ie zijn geweest, bedraagt tien i fe moeten", verzuchtte de uitge- Inkomen Het inkomen blijkt niet van door slaggevend belang te zijn bij de kans, dat men van een kindercentrum ge bruik maakt of gaat maken. Bij het tegen elkaar afwegen van verschil lende eigenschappen van een kinder centrum (zoals de prijs, de afstand tussen het centrum en de woning), Kijkt het punt van^de afstand be langrijker te zijn dan dat van de on kosten. Dat betekent overigens niet dat men over het algemeen tevreden is over de prijzen van de kindercentra. Die vindt men meestal veel te hoog. 57 Procent van de ondervraagden wil niet meer dan vijf gulden per dag betalen voor een verblijf van een he le dag in een kindercentrum. Overi gens blijken veel mensen de indruk te hebben, dat een verblijf in een kindercentrum duurder is dan het in werkelijkheid is. Vergelijkt men de huidige en de toekomstige gebruiksters van het kin dercentrum. dan blijkt in een kwart van de gevallen de prijs een barrière te zijn voor het gaan gebruiken van een kindercentrum. 63 Procent van de ondervraagden zou een nieuw kindercentrum liever dicht bij de eigen woning willen heb ben dan dicht bij het werk, centrum van de stad of winkelcentrum. Maandag kwam de 21-jarige H. Tie- mens bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats Vaassen (gem. Epe) om het leven. Na een slip werd zijn Opel Kadett op de andere weghelft door een tankcombinatie met 24 ton melk gegrepen. Een trieste bijzonderheid is. dat de vader van het slachtoffer verleden jaar, niet ver uit de buurt, eveneens bij een verkeersongeval om het leven kwam. Onkosten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In internationale organen steunt Nederland wel iswaar een aanpak van het ontwikkelingsvraagstuk waarbij sociale aspecten net zo belangrijk zijn als economische. Maar bij de Neder landse bilaterale hulpverlening ziet men betrekkelijk weinig aan dacht voor de sociale aspecten van de hulpverlening. Dat consta teert de nationale raad voor advies inzake hulpverlening aan min- derontwikkelde landen, een soort SER voor de ontwikkelingshulp. In het algemeen blijken de bezwa ren die er bestaan tegen het gebruik van kindercentra voor zover ze niet van principiële aard zijn te- trekking te hebben op de te hoge on kosten, het te lage kwaliteitsniveau en een te grote afstand tussen huis en kindercentrum. Wat betreft het oordeel dat men heeft over het verschijnsel kinder centrum: 53 procent had een positief oordeel. 12 procent een negatief en 35 procent had geen oordeel. Het principiële standpunt van de regering was tot nu toe, dat het ont wikkelingsbeleid van de ontvangende landen zélf uitgangspunt moet zijn voor het programma van samenwer king en dat Nederland dit niet be wust kan beïnvloeden. UDINK Ook de vroegere minister van ont wikkelingssamenwerking. drs. Udink, was van mening dat sociale verande ring in ontwikkelingslanden geen be wust oogmerk van het ontwikkelings beleid zou zijn, en uitte vaak het ver trouwen dat de economische ontwik keling de samenleving „onder de spanning van verandering" brengt. De nationale raad zegt in zijn jongste rapport: „Het is onjuist te veronderstellen, dat economische groei automatisch tot sociale verbete ring leidt. De praktijk heeft wel an ders geleerd." De immense groei van dc werkloos heid is een van de duidelijkste voor beelden van sociale verslechteringen, die dikwijls zijn opgetreden in zeer Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De Nederlandse YMCA heeft aan de wereld- YMCA aangeboden op haar terrein in Lage Vuursche de Ernst Sillemhoeve een internationaal YMCA-centrum te vestigen, dat voor vormingsdoeleinden beschikbaar wordt gesteld. Met deze ves tiging is een bedrag van 3 miljoen gulden gemoeid. Op het stadhuis te Amsterdam is het huwelijk voltrokken tussen Marian de Graaf en de F.C. Utrecht-speler Karei Bonsink. Op de foto zien we het jonge paar bij het verlaten van het stadhuis. Tot nu toe beschikten de Europese YMCA's over een internationaal vor mingsinstituut, dat in het kasteel „Mainau" op het gelijknamige eiland in de- Bodensee was gevestigd. De eigenaar, de Zweedse graaf Bernadot- te, heeft zijn bezit echter voor andere doeleinden bestemd en zegde de YM CA de huur op. Vertegenwoordigers van de Europese YMCA's kozen Ne derland als plaats voor een nieuwe vestiging. Het terrein van de Neder landse YMCA-organisatie het Christelijke Jongeren Verbond had grond beschikbaar op het terrein van zijn buitencentrum, de ESH. Het architectenbureau G. Gerritse, Dordrecht, heeft een ontwerp voor het nieuwe centrum gemaakt, dat voorziet in een accommodatie voor 100 personen. De bouw zal in voor jaar 1972 beginnen, men hoopt het centrum voor de ^omer van 1973 in gebruik te kunnen nemen. Het ministerie voor erm heeft een investeringssubsidie van 750.000 gul den toegezegd. Reserves van het vroegere „Mainau-instituut" leveren 200.000 gulden op, terwijl via acties van buitenlandse YMCA's 150.000 gulden wordt gegarandeerd. Een hy pothecaire lening zal 1,2 miljoen gul den bedragen. Dan resteert een bedrag van 700.000 gulden, dat door fondswerving in binnen- en buitenland moet worden opgebracht Bij deze acties treedt het CJV als initiatiefneemster namens de Europese afdelingen op. Onder de slagzin „Uw aandeel in hun toekomst" wordt een beroep gedaan op het Nederlandse volk. De acties omvatten onder meer een beroep op plaatselijke CJV-groepen en individuele relaties van het CJV een „aandeel" van 100,- te nemen en twee TV-uitzendingén plus één radio programma. Het plan wordt in Nederland aan bevolen door onder anderen J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal eco nomische raad. In het eerste tv-pro- gramma, vanavond om tien over tien via Nederland II, voert dr. W. A. Vis ser 't Hooft èen pleidooi voor de bete kenis van internationaal jongeren werk in het algemeen en voor de ver werkelijking van het Internationaal Centrum in het bijzonder. Giften kunnen worden ovrgemaakt op giro rekening no. 17.26.862 ten name van de Amrobank Driebergen: Internatio naal Centrum YMCA. Coördinator voor bet project is A. Kik, CJV-se- cretaris. vele ontwikkelingslanden, ook waar naar klassiek-economische maatsta ven een redelijk economische groei heeft plaatsgevonden. Andere wijd verbreide sociale ver schijnselen in de ontwikkelingslanden zijn de vergroting der inkomensver schillen, het toevallen van bepaalde voordelen der ontwikkeling aan klei ne sociale groepen en de verscherping der klasseverschillen. De industrialisatie en de toeneming van de internationale handel leiden gemakkelijk tot het ontstaan van kleine bevoorrechte groepen, die dan bovendien de staatsmacht weten te gebruiken tot versteviging van hun positie. Soms weten ook de arbeiders in zulke nieuwe bedrijfstakken, al dan niet via de nieuwe vakorganisaties, zich een sterke positie op te bouwen, waarbij een groot verschil kan ont staan met de positie van de grote meerderheid der arbeiders en werklo zen. Vooral in Latijns-Amerlka heeft de nieuwe ambtenarenklasse zich even eens vaak een bevoorrechte positie weten te verzekeren en het instru mentarium der sociale zekerheid in het Westen ontstaan als bescherming van de sociaal-zwakste groepen weten te gebruiken voor de verstevi ging van die bevoorrechte positie. De agrarische modernisering leidt vaak tot verscherping der klasseverschillen op het platteland. Het zijn allereerst de grotere boe ren. die gebruik weten te maken van de nieuwe asrrarische methoden en zij versterken daardoor hun positie te genover de kleinere boeren, pachters pn landarbeiders. De z.g. groene re volutie heeft deze tendens nog ver sterkt HUISVESTING Een duidelijke sociale achteruit gang heeft plaats gevonden op het gebied van de huisvesting. Men stroomde in groten getale van het ruime en frisse platteland naar de nieuwe steden en industrievestigin gen, waar onafzienbare krottenwijken ontstonden. Bij de industrialisatie verwaarloost men meestal de noodzakelijke com plementaire sociale en andere voor zieningen (huisvesting, transport, on derwijs, recreatiemogelijkheden enz.). Ook de vervuiling van lucht, water en bodem heeft daarbij soms al drei gende vormen aangenomen. ONDERZOEK Een van de aanbevelingen van de adviescommissie is dat de drie tech nische hogescholen in samenwerking met TNO en met instanties uit de ontwikkelingslanden onderzoek ver richten naar de verdere ontwikkeling van voor ontwikkelingslanden geëi gende technologieën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7