ONDERWIJSPROTEST WERD CHAOS afijsverhoging paspoorten "1 lekte uit 1 Pakistani moorden dorpen in O.-Pakistan uit Robert van S. krijgt 12 jaar Minister Van Veen laat zich niet nerveus maken Verlanglijstjes moeten wijken voor reële gegevens Wolven in Moskou Nixon gaat 21 februari naar China Het Kwartet our Australië- iropa bijna de ilft goedkoper I Jalija Khan vraagt om VN waarnemers Ortsnapte zieke «evangelie gevonden Voortvluchtige in Wassenaar aangehouden (RITA) HIT WIK»! Rustig M eer ieiiwe Leidse Comramnt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 30 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - cantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TRECHT De landelijke protestdemonstratie tegen bet onderwijsbeleid beeft gisteren in een plete chaos een voortijdig einde gevonden. Op dringend verzoek van de politie moest men rib. lijd'g i l« V an een onzer verslaggevers 15.000 aanwezigen waren aange- met acht extra-treinen en hon- bussen. Buiten het gebouw iden verkeersopstoppingen die uiteen gaan, omdat gevreesd werd voor ongelukken. arna ging men de straat op om de langste optocht te vormen Jtrecht ooit in zijn binnenstad heeft gehad. De grootste zorg de begeleidende politie was daarbij te voorkomen, dat de „kop" de 15.000 man tellende stoet in de knoop zou komen met de irt". Met zachte drang werden de demonstranten richting sta- gedirigeerd. Omstreeks elf uur was de rust in Utrecht weerge- d. zich tot op het verkeersplein Ouden rijn voortzetten. De meeste sprekers konden zich niet verstaanbaar maken door het gejoel en gezang van duizenden studenten, die, ondersteund door een beatband, voortdurend in het zingen van „Ave Van Veen, ga heen", uitbarstten. Er waren leuzen meegevoerd als: „Jeugd die werkt verdient vorming", „Bezui nigingen op onderwijs onwijs", „Op een Schelfhoutje bijten" en „Van Veen ga heen." Dat laatste deed minister Van Veen ook wel om negen uur, toen hij sa men met staatssecretaris Schelfhout door een achterdeur moest worden af gevoerd. In een wat rustiger omgeving ver klaarde de minister van onderwijs tij dens een persconferentie, dat hij wel degelijk oor heeft voor de stem van de onderwijswereld. Hij vond dat deze manifestatie nog eens heeft bevestigd hoe groot de maatschappelijke en politieke belang stelling voor het onderwijs onder de bevolking is, maar hij wilde zich niet nerveus laten maken omdat men zijn beleid kennelijk niet op alle pun ten goedkeurt. In de berm „Ook mij zijn de onvervulde ver langens van de onderwijswereld op het hart gebakken", aldus de heer Van Veen, „maar op dit moment moet ik de in de berm geraakte onderwij s- auto weer op de weg krijgen." Gevraagd naar het lager beroeps onderwijs, dat volgens de inleiders in de hoek zit waar de hardste klappen vallen, herhaalde de heer Van Veen dat niet alles tegelijk kan en dat uit gegaan moet worden van de reeële mogelijkheden. Hij verklaarde dat zijn beleid is ge richt op goed onderwijs, zpwel voor de nabije als de verre toekomst. Hij zei voorts een beleid te voeren op basis van reële gegevens en niet op basis ino in een onzer verslaggevers iNHEM/DEN HAAG De nloop op de gemeentelijke lo rn met de bedoeling om nog paspoort tegen het oude ta- :e bemachtigen, is het gevolg >,est van een lek „ergens" in irerheidsapparaat. meer alles volgens regie was had het publiek niet van in geweten dat het tarief per 22 iber met ruim 200 procent zou n verhoogd. In een vertrouwe- chrijven, dat de minister van landse zaken over de op han- jnde verhoging aan de commis- in der koningin zond, werd ge in van „met ingang van een na- bepalen datum." PECH en op de loketten heeft ertoe dat duizenden hun paspoort ebben weten te krijgen tegen ide tarief, terwijl er ook duizen- gulden meer hebben moeten llen, hoewel ze het gelijktijdig tegen: op gemeentehuizen met »ed. bezet ambtenarenkorps, wa- mensen die een paspoort aan- in de regel goed af, waar rap zat met het personeel, daar n velen pech. 'bij komt nog dat vijftig grotere nten in Nederland, die zelf be- zijn paspoorten af te geven iet schijnt in het algemeen wat konden zijn dan de gemeen- ^je daartoe niet competent zijn. streng vast te houden aan de van afgifte voor de bepaling tarief zouden velen „gediscri- 1" zijn. e staten van Gelderland zijn ige kanten over dit verschil in 01 leling schriftelijk vragen ge- yQ aan Gedeputeerde staten. Ge- n wordt van „paniekachtige eD( lingen". I wordt geïnformeerd of er nog jkheden zijn genoemde zaken eht te zetten. Het Ministerie elk litenlandse zaken accentueerde comrr»entaar op deze gang van de autonomie waarover de ge in in dit opzicht beschikken. IBERRA (AP) Naar medede- 'an de Australische minister e burgerluchtvaart Robert Cot- al de luchtvaartmaatschappij is begin volgend jaar een bij— lager vliegtarief instel de verbinding tussen Austra- Europa. ins dit tarief gaat een retour- ingeveer 805 Amerikaanse dol len op lijnvluchten, ofwel bijna •t van de huidige retourbiljet- de toeristenklasse, die onge- 550 dollar kosten, ïieuwe tarieven worden vol- •otton ingevoerd via een af- met de internaóonale organi- oor luchtvervoer (IATA) of via 'le afspraken mei Europese 331 van een lang verlanglijstje. De be windsman kon het in grote lijnen eens zijn met de sprekers, maar zo verklaarde hij, „als er geen kleren zijn, kan zelfs de keizer niets ko pen". Wat de sprekers betreft, waarover de bewindsman sprak, alleen de woordvoerder van de docenten in het beroepsonderwijs, de heer M. Jacobs kreeg een kans. Andere sprekers kon den het rumoer in volgepakte hal niet of nauwelijks overstemmen. Ook elders Niet alleen in Utrecht, maar ook elders in het land is gisteren massaal gedemonstreerd tegen de bezuinigin gen op onderwijs. Dat protest liep vanaf het kleuteronderwijs tot de uni versiteit. In Amsterdam gaven onder wijzers en kleuterleidsters hun leer lingen om drie uur 's middags vrijaf om zo hun ongenoegen over het on derwijsbeleid te uiten. Ruim driedui zend studenten van de beide Amster damse universiteiten hielden een be toging in de aula van de Universiteit van Amsterdam. (voor vervolg zie pag. 8) Drie doden bij verkeersongeluk (Van een verslaggever) VEEN DAM Een ongeluk bij Veendam heeft gistermorgen het le ven gekost aan J. Oldenburger (41) uit Stadskanaal, G. A. Kappenburg (44) uit Maassluis en J. H. de Jonge (23) uit Rotterdam. Op rijksweg 33 bij Veendam wilde een vertegenwoordiger uit Raalte mei zijn bestelauto een voor hem rijdende kraanwagen in'nalen. Daarbij kwam hij in botsing met een hem tegemoet komende personenauto, bestuurd door de heer Oldenburger. Deze schoot in de berm, kwam op de weg terug en botste daar frontaal tegen de auto be stuurd door de heer Kappenburg. De auto van de heer Kappenburg vloog in brand en de bestuurder en zijn mede-inzittende de heer De Jonge kwamen in het vuur om. De heer Ol denburger werd bij de botsing op slag gedood. Ik geef op als nieuwe abonnee-. nnnmr IHAAG Met ingang van 1 er a.s is benoemd tot hofdame M. de Koningin, mevrouw M. lahuys-Wijnen. Aan mevrouw -Wijnen is met ingang van ja- 972 is eervol ontslag verleend ticu'ier sec-«e van prin- Irix en prins Claus adres: woonpl.. 1 betaling per U kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummei 262*>e»den DACCA (AP) Inwoners van dorpen in Oost-Pakistan hebben maandag beweerd dat het Pa kistaanse leger verscheidene dor pen even buiten Dacca met de grond gelijk heeft gemaakt waarbij ongeveer 300 mensen zouden zijn gedood. Dit zou zijn gedaan om een diepe verdedigingsgordel rond de stad te leggen om de Moekti Bahini guerrillas tegen te houden. Overlevenden beweerden dat 300 personen werden gedood in een reeks aanvallen ten noorden van Dacca. Michel Laurent, een fotograaf van de Associated Press heeft maandag drie dorpen 11 kilometer ten noorden van Dacca bezocht en gezegd dat de meeste huizen, uit bamboe en met rieten daken eruit zagen alsof ze wa ren platgebrand. Hij zei dat het leger een bezoek aan andere dorpen die volgens berichten met de grond gelijk zouden zijn ge maakt, verbood. Volgens dorpelingen begonnen de acties tegen de dorpen donderdag avond toen ongeveer 500 manschappen van het Pakistaanse leger binnenruk ten. De soldaten wierpen handgrana ten in de huizen, die meestal door hin does werden bewoond. Volgens de dorpelingen werden de mensen die niet door de granaten wer den gedood doodgeschoten of kwamen om in de brandende huizen. Bij de strijd aan de grens van Oost- Pakistan zijn de afgelopen drie dagen 400 Indiase militairen gesneuveld, zo heeft een woordvoerder van de Pa kistaanse regering meegedeeld. Bij een aanval in het district Minsjahi hebben de Indiërs 100 man aan doden verlo ren en bij een aanval in het gebied DEN HAAG In Kampen heeft de politie maandag de 20-jarige H T. A. aangehouden, die vrijdagavon was ontsnapt uit de ziekenboeg van het Huis van Bewaring in Scheveningen. De twee anderen, die samen met hem waren ontkomen, konden dezelfde avond nog worden aangehouden in Den Haag. A. was in de ziekenboeg opgenomen in verband met een zware operatie. Hij had deze pas twee weken achter de rug toen hij vrijdagavond de be nen nam. Bij zijn aanhouding, in een woon wagen van zijn familie in Kampen, bleek zijn toestand maandag goed te zijn De man zal worden terugge bracht naar Scheveningen. van Dinajpoer 300 man. De woord voerder gaf echter toe dat Indiase eenheden Djibanagar in het district Jessore hadden veroverd. President Jahja Khan van Pakistan heeft het Martin Luther King centrum Verenigde Naties Oe Thant verzocht waarnemers van de V.N. op te stellen aan de Pakistaanse kant van de grens tussen Oost-Pakistan en India. In verband met de toenemende spanning tussen Pakistan en India heeft Martin Luther King centrum zich telegrafisch tot de regering en volksvertegenwoordiging gewend, met het dringende verzoek een bemidde lingsaanbod te doen. WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft de voortvluchtige 30- jarige F. C. B. aangehouden. De man die indertijd te Amsterdam woonde, had een caféhouder te Amstelveen met een mes aangevallen. Hij was door de rechtbank te Amsterdam ver oordeeld, doch in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep, vluchtte hij het land uit. Hij heeft enige tijd in Parijs gewoond. Sinds enkele dagen was hij onderge doken bij zijn schoonouders in een villa te Wassenaar. De Wassenaarse politie heeft mei acht man de villa omsingeld, terwijl nog eens acht man naar binnen gin gen. Men ging zo voorzichtig te werk, omdat men 't mogelijk achtte dat B„ die ook nog een straf van een week moet uitzitten voor overtreding van de vuurwapenwet, gewapend was. De politie vond de man ten slotte in een schuilhoekje op de zolder. Een overzicht van de Irenehal in Utrecht tijdens het onderwijsprotest, waaraan tienduizenden onderwijzers, leraren, ouders, scholieren en studen ten hebben deelgenomen. Eis was lager ARNHEM De krijgsraad in Arn hem heeft vanmorgen de 22-jarige dienstplichtige militair Robert van S. veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf (met aftrek van voorarrest) en voorwaardelijke terbeschikkingstel- van de regering met drie jaar proef tijd. Robert van S. heeft in de nacht van 2 op 3 mei in Knokke (België) twee politimanncn doodgeschoten en twee andere verwond. De eis was: acht jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. Van S. was ook diefstal van wa pens, munitie en auto's ten laste ge legd. Toen hij enige dagen na de dood van de Belgische politiemannen werd gearresteerd op het kazerneter rein in Ede was hij in het bezit van twee handgranaten. De uitspraak van de krijgsraad is gebaseerd op de constatering dat door hem is gepleegd: doodslag (tweemaal), poging tot doodslag (tweemaal) en diefstal (meermalen). De president van de krijgsraad, mr. K. N. Korteweg, zei woensdagmorgen dat de krijgsraad niet zou hebben ge aarzeld Van S. de maximumstraf van twintig jaar op te leggen ware het niet dat het psychiatrisch rapport heeft geconcludeerd dat soldaat Van S. tijdens het plegen van zijn daden aan een ziekelijke stoornis moet heb ben geleden. De president schetste die toestand als die van „een soldaat die onder spervuur ligt". De gevangenisstraf zal Van S door brengen in een rijksasiel voor psy chopaten, met de mogelijkheid van medische behandeling. De krijgsraad heeft rekening ge houden met de mogelijkheid dat Van S. ook na zijn gevangenisstraf ver pleging nodig heeft. De terbeschik kingstelling gaat pas in na de tjvalaf jaar gevangenisstraf. Van S. heeft tien dagen de tijd om in beroep te gaan bij het hoog mili tair gerechtshof. MOSKOU (AP) Toen een vrouw de autoriteiten belde twee wol ven gezien te hebben bij de drukke Leningsky Pospekt boulevard, kreeg zij te horen haar grapjes voor 1 april te bewaren. Maar de vrouw hield vol en vertelde dat de wolven zich ophielden op een bouwterrein onge veer 11 km van het Kremlin. Een groep jagers trok er op uit. Zij kregen meldingen dat "vreemde grijze honden" waren gesignaleerd bij vuilnisvaten en bij de keuken van een crèche. De jagers vonden verder wolfsporen in de sneeuw en ook de karkassen van katten en honden. Zij spoorden de twee wolven tenslotte op in het Votonvsovsky Park en legden er één neer. De tweede werd gewond en na zes dagen zoeken werd hij in de buurt gevonden. In een bericht over de wolvenjacht aan de grens van Moskou schreef het jeugdblad Komsolskaja Prawda dat het een raadsel blijft waar de twee wolven vandaan kwamen en hoe zij hebben kunnen leven tussen de hoge flatgebouwen en de grote weg van Moskou naar het vliegveld Vnoekovo. WASHINGTON (Reuter, AP) President Nixon zal op 21 februari zijn bezoek aan China beginnen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, deelde dit gisteren mee. Hij zei, dat andere bijzonderhe den, zoals de duur van Nixons be zoek, binnen 24 uur bekend zullen worden gemaakt. Ziegler verzekerde opnieuw, dat Nixon tijdens zijn besprekingen met de Chinese leiders in Peking zal pro beren de relaties tussen Peking en Washington een nieuwe basis te ge ven en de kloof tussen beide volkeren te overbruggen. Ook in Peking is een verklaring uitgegeven over Nixons bezoek: „Ete regering van de Volksre- puMiek China en de regering van de VS zijn overeengekomen, dat het be zoek van president Nixon aan China op 21 februari 1972 zal beginnen". De beste uitweg uit een moei lijkheid is er doorheen. ANONIEM Hebt u wat vlekkewater om teer spatten te verwijderen? DEN BILT De naar oost gedraaide wind voerde veel be wolking uit Duitsland aan. Deze bewolking verhinderde de toch al geringe zonnestraling de door nachtelijke uitstraling plaatselijk ontstane mist geheel te doen op lossen. zodat het enigszins nevelig weer bleef. Ook de temperatuur, die ge durende de nacht op de meeste plaatsen tot 1 a 3 graden onder het vriespünt gedaald was, bleef met middagtemper3turen rond de 4 graden aan de lage kant. Het ziet er naar uit, dat het huidige weertype met weinig wind en lichte vorst in de nacht nog zal aanhouden. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 1 December: zon op 8.25, onder 16.33; maan op 15.22, onder 7.38 2 dec. V.M. Hoog water Hoog water, 1 december: Rotterdam le getij 3.07, 2e getij 15.23; Scheveningen 1.29-13.53; Vlissingen 0.31-12.49; Haring vliet aan de Zeezijde 1.57-14.24. Dodelijke val uit raam UTRECHT De driejarige Gerard Mattu uit de Bosboomstraat in U- trecht is maandagmorgen uit een raam van zijn ouderlijke woning acht meter omlaag op straat gevallen. Een arts heeft het jongetje naar een U- trechts ziekenhuis gebracht, waar echter bleek dat hij inmiddels was overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1