REMIER JORDANIË VERMOORD 5 cent korting in kontanten Politie voorkomt met moeite lynchpartij O.-Pakistan binnen paar dagen onafhankelijk M voor KIPO-LEDEN Aanslag Palestijnen voor hotel in Caïro: Het Kwartet loessein roept op tot nationale eenheid Indiase minister van defensie: Sigarettepeuk oorzaak brand in inrichting Vals bomalarm op station in Utrecht (RITA) HIT WEE* KLAP OP TAXI LEIDDE TOT GROTE REL ïeewe Leidse Coerairt laandag 29 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" [kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur :AIRO, AMMAN (Reuter, AP, UPI, AFP) De Jor- se premier, Wasfi Teil, is gistermiddag voor het hotel Jaton in Cairo doodgeschoten. J 60-jarige premier was vrij- §naar Cairo gevlogen voor ^vergadering van de Arabi- I Defensieraad. De daders, ■over Syrische paspoorten Jen beschikken en lid zijn van lalestijnse „Zwarte Septem- 1 Organisatie" zijn meteen neesterd door leden van de fcanse veiligheidsdienst. J hebben de aanslag, volgens psche politiefunctionarissen, ge- omdat Teil een belangrijke jeelde bij de strijd tegen de Pa- |ise commando's in Jordanië. De ^anse minister van buitenlandse Mohamed Salah, die naast de K>rde premier liep, kreeg een in de voet. Jsident Sadat van Egypte heeft (g Hoessein onmiddellijk telegra- [zijn leedwezen betuigd „met de misdaad, die op Egyptisch grondge bed is bedreven". De Egyptische pre sident beloofde, dat het recht zijn loop zal hebben. De moordaanslag vond plaats enke le uren, nadat de Jordaanse delegatie in Cairo de Egyptische autoriteiten om veiligheidsredenen om een ander hotel had gevraagd. Koning Hoessein van Jordanië, die minister van financiën Achmed el- Lausi tijdelijk met het premierschap heeft belast, riep gisteravond in een radiotoespraak de Jordaanse bevol king op tot nationale eenheid. NATIONALE EENHEID „Op al deze misdaden is maar een antwoord mogelijk: Ik verzoek een ieder van u om meer vertrouwen in nationale eenheid en om meer aan hankelijkheid daartoe." Voor vervolg zie pag. 2 vermoorde premier Wasfi Teil. NEW DELHI, KARATSJI (Reuter, AP) De Indiase minis ter van defensie. Jagjivan Ram. heeft verklaard, dat de onafhan kelijkheid van Oost-Pakistan nog maar een paar dagen verwij derd is. Vanochtend is India een nieuwe aanval op Oost-Pakistan begonnen. De Indiase troepen hebben nu van hun regering toe stemming gekregen 25 km diep Oost-Pakistan binnen te dringen, waardoor belangrijke strategische plaatsen bezet kunnen worden. Binnen deze 25 km-zone liggen luchtvelden en verkeersknoop punten en de steden Jessore en Comilla. die ieder grote legerbases hebben. India is vast van plan de strijd op Pakistaans grondgebied uit te vech ten. Volgens ccn Pakistaanse woord voerder worden de Indische aanval len van vanochtend uitgevoerd op het westelijk grensgebied bij Jessore en in de oostelijke sector van Comilla. Verder zijn de troepen in actie in de noordoostelijke sector te Sylhet en in de noordelijke sector te Dinapjoer. In al deze sectoren woedt een zware strijd, waarbij nieuwe Russische tanks zijn ingezet. Verder wordt gebruik gemaakt van vliegtuigen van de In dische luchtmacht. Ook gisteren zijn er gevechten ge weest in Oost-Pakistan bij de stad Baloerghat. Rachman Premier Indira Gandhi van India heeft Jahja Khan van Pakistan ge vraagd de Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman onmiddel lijk vrij te laten en te werken aan een politieke oplossing. President Jahja Khan had me vrouw Gandhi geluk gewenst ter ge legenheid van de islamietische vas tenmaand Ramadan, maar Gandhi was in haar antwoord niet zo vrien- .delijk. Ze zei dat de tien miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen een ondragelijke last voor India zijn en dat een gesprek met Khan geen zin heeft, omdat het huidige conflict slechts kan worden opgelost door overeenstemming tussen beide Pakis taanse delen zelf. India heeft met dit binnenlandse probleem niets te ma ken. Ock van de Veiligheidsraad ver wacht mevrouw Gandhi geen heil. België zou om een bijeenkomst van dit gezelschap willen verzoeken. Maar Indira Gandhi beschuldigde de raad van 'niets doen' bij het vluchtelin genprobleem. De internationale ge meenschap had hier alleen maar over georaat. maar tot daden was ze niet gekomen. 'India heeft de vluchtelin gen alleen maar tiide'ijk willen opne men in de hoop dat de wereld zou gaan helpen, maar het enige dat deze gedaan had was India te prijzen voor wat dit voor de vluchtelingen deed, en daar was het bij gebleven.' Een groep Pakistaanse vluchtelingen, vertrekt uit het strijdgebied. Op de wagen, getrokken door twee kleine ossen, liggen hun schamele bezittin gen. eerst toegegeven dat er in Oost-Pa kistan wel enige activiteit van op standelingen is, maar dat niet van een algemene opstand kan worden gesproken. De Kaapverdiaanse zeeman wordt door agenten via een haag van politiemannen en politie- paarden weggeleid. Op de achter grond de bar waarin de man was gevlucht. Van een verslaggever APELDOORN Een brandend si- garettepeukje is vermoedelijk de oor zaak geweest van de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag een dagverblijf van de psychiatrische in richting St. Josef in Apeldoorn ver woestte. De patiënten, die op de verdieping boven het dagverblijf sliepen, werden uit voorzorg naar buiten gebracht. Op de hoger gelegen verdiepingen bleven de patiënten op hun kamers, terwijl de brandweer bezig was het vuur on der hen te blussen. Na een anoniem telefoontje heeft de spoorwegrecherche zondagavond ruim een uur, zonder resultaat, ge speurd naar een bom. die in een van de bagagekluizen van het centraal station in Utrecht zou moeten liggen. De gemeentepolitie, die het bom- telefoontje om negen uur 's avonds binnenkreeg, had besloten het zekere voor het onzekere te nemen. Het onderzoek in alle bagagekluizen van het station leverde echter niets ex plosiefs op. Een groep Indonesische rege ringsfunctionarissen bezoekt het ei land Boeroe, in Oost-Indonesië, waar 10.000 „harde" communisten gevangen zitten. De groep, onder leiding van de waarnemend procureur-generaal Soe- trisno Hamidjojo, zal een week op Boeroe doorbrengen en nagaan of de gaan of de geïnterneerden het com- geïnterneerden het communisme af of niet hebben afgezworen. De spreuken der mensen onthul len hun karakter. VAUVENARGUES Jammer dat ik je met kan uitnodigen voor het diner. We eten croquetjes en dat is mijn geliefde gerecht. DEN BILT Vandaag trekt een koufront met veel bewolking en regen over ons land. Achter het front ruimt de wind naar het noorden en krijgen opklaringen de overhand. Deze opklaringen hangen samen met een zwakke rug van hoge luchtdruk die via de Britse eilanden eveneens naderbij komt, hetgeen een tijdelijke weersver- betering zal inhouden. Voor de Ierse kust is echter alweer een nieuwe actieve depressie ver schenen. die in de richting van West-Europa beweegt Het is op dit moment nog onzeker welke koers het lagedrukgebied zal ne men. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74 8 cm (997 millibar) dalend. Zon en maan 30 november: zon op 8.23, onder 16.33; maan op 14.49, onder 6.07; 2 dec. V.M. Hoog water Hoog water, 30 november; Rot terdam le getij 2.20, 2e getij I 14.27Soheveningen 0.3713.03; Vlissingen 12.01 Haring vliet aan de Zeezijde 1.04-13.31. Nixc President Nixon heeft dit weekein de boodschappen verzonden aan de leiders van India. Pakistan en de Sowjet-Unie in een poging een groot scheepse oorlog te voorkomen. De In diase minister van buitenlandse za ken heeft echter laten weten, dat In dia zijn troepen langs de grenzen niet zal terugtrekken, 'voordat de mensen van Bangla Desj veilig en eervol naar hun haardstcdc-i waren teruggekeerd. Wij zullen slechts over een terugtrek king gaan beslissen na hun terug keer Pakistan heeft inmiddels voor het Thans één millioen leden in Benelux. Sluit U aan bij deze machtige ekonomi- sche groep. Kontributie 10,- per jaar. (Reglementair betaalt KIPO, desgewenst, deze kontributie terug, waardoor aan de wens van „Koning Klant" wordt voldaan KIPO - Coolhaven 108-118 - Rotterdam Tel. 010-25.45.60 (60 lijnen) - Postbox 59 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: 972. Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Slechts met zeer grote moeite van de zijde van de politie en de directie van de Taxi Telefoon Centrale is za terdag voorkomen dat een Kaap- verdische zeeman door een me nigte woedende taxichauffeurs is gemolesteerd. De „schade" bleef nu beperkt tot een afros sing met stokken, een gebroken ruit en een volkomen ontwrich ting van het verkeer en van het Maasstedelijke taxibedrijf. Oorzaak van deze ordinaire straat- rel was een klap op een taxi. Deze klap, het gebeurde omstreeks half elf. was afkomstig van de zeeman, de 22-jarige L. T.. die al enige tijd in Rotterdam woont. De reden voor de klap was het feit dat de zeeman wat onvoorzichtig de 's-Gravendijkwal overstak en daarbij licht werd ge raakt door de taxi. Hij werd boos, gaf de klap, waarna de ook booswordende taxichauffeur naar buiten kwam en de zeeman bij de keel greep. Deze bleek sterker. Hij drukte de chauffeur tegen diens wa gen. De chauffeur voelde zich daarop bedreigd en waarschuwde via het speciale veiligheidskanaal op zijn mo bilofoon zijn collega's dat er wat aan de hand was. Volgens de chauffeur, die snel werd ontzet door toeschieten de collega's, was hij gewond. Hij werd naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Even later was hij echter weer ongedeerd terug. Voor de zeeman zag het er gevaar lijker uit. De lichtontvlambare chauf feurs gaven de overigens stevig ge bouwde zeeman met stokken en gum miknuppels er van langs. De Kaap- verdiaan kon tegenover de, volgens de politie, „bloeddorstige wraak", niets anders doen dan de vlucht ne men. Hij "-zocht en vond een veilig onderkomen in de Taberna A Tipoia. Meer dan honderd chauffeurs wa ren in hun wagens naar de 's-Gra vendijkwal gesneld. De wagens blok keerden de wegen waardoor ook de politie heel moeilijk ter plaatse kon komen. De eerste agenten konden dan ook niet voorkomen dat de woedende chauffeurs ook de bar binnengingen. De zeeman werd opnieuw getrapt en geslagen. Een agent zag zich ge noodzaakt. teneinde erger te voorko men, zijn pistool te trekken om daar mee de chauffeurs op een veilige af stand te houden. Toen er versterking was gekomen, onder meer politie te paard, trachtte de politie de bedreigde zeeman veilig af te voeren. Dat lukte aanvankelijk niet. Een drom tierende, schreeuwen de en scheldende taxichauffeurs had een blokkade voor het pand gelegd. Hierbij sneuvelde een ruit van het café. (voor vervolg zie pag. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1