VOORZITTER MOET CHU JIT VERNIELING HALEN KVP vandaag in het vagevuur Bezuiniging treft vooral lager beroepsonderwijs daft We hoeven Golgotha niet waar te maken GEHELE UNIE INSCHAKELEN °l)e" cui Veen maandag tegenover gesloten front HeieUnie Bosma krijgt NCD-prijs Prof. dr. G. C. van Niftrik: Onder voorzitter De Zeeuw valt de „k" eruit Veel klassen meer dan 36 leerlingen Biesheuvel oordeelt positief over Rhodesisch akkoord Bridgesueeessen Kerkdienst voor Cosmas Desmond in Het Dorp Historische foto van Deimos ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 Tl DEN HAAG „De nieuvVe voorzitter van de CHU krijgt als belangrijkste taak de Unie uit de •nieling te halen. Want nationaal stelt de partij weinig voor. Er gebeurt niets. De leiding iet erin slagen de leden weer te laten meedenken en meeleven", zegt het Tweede-Ka- erlid, de beer H. Kikkert. t dagelijks bestuur van de tHU gisteravond voor de tweede keer •n veertien dagen het voorzitters- èem behandeld nadat prof. J. W. Hulst schriftelijk had gemeld in af te treden. In de bestuursverga- g zijn weer tal van namen over de gerold van unieleden, die even- in aanmerking komen. door BERT DE JONG scheiden optrekken van CHU, ARP en g| KVP ongeloofwaardig is. Lijnen :ver dan namen te noemen (er is ille tijd om een voordracht voor de aad op te stellen) geeft de heer ert enkele duidelijke lijnen van gewenste profiel van de nieuwe zitter. Kamerlid Kikkert speelt in voorzitterswisseling (juist in de iiat de CHU zich op een belangrijke ipunt bevindt) een niet onbelang- rol. mei stelde hij in een interview Trouw en de Kwartetbladen de eis, voorzitter Van Hulst zou aftreden, ïeer Kikkert zegt nu: „Ik wist toen, k m'n zin zou krijgen. Maar eerst ik natuurlijk een draai om m'n op." er de gezindheid van de nieuwe -president zegt het Kamerlid dat roorstander moet ,zijn van het stre- naar een christelijke democratische spartij. De nieuwe CHU-leider ervan overtuigd zijn, dat een ge- De nieuwe partij moet ook open zijn. Kikkert herirfnert de nieuwe voorzitter (wie het ook mag zijn?) aan Lohamsn brochure „op de scheidslijn" waarin de oprichter van de CHU schrijft over niet-christusbeleiders. die dezelfde poli tieke doelstellingen nastreven. Lohman vindt het dan niet nodig, dat men de andere leden ondervraagt op een persoonlijke geloofsbelijdenis of dat men ook maar een persoonlijke geloofs belijdenis onderstelt. „Dat is toch de open partij", haakt Kikkert op Lohman in. Het oude CHU- standpunt is heel het Nederlandse volk aan te spreken, schristenen en niet-c- hristenen. Wat verbitterd zegt hij, dat de Unie dit heeft vergeten. De leiding heeft ge polariseerd in de confessie. Het pro bleem was of iemand wel christelijk genoeg was. De laatste jaren is de Unie gegroeid naar eng-confessionalisme. In 1958 was nog 20 pet. van de CHU-leden vrijzinnig hervormd. fa Progressief Een andere duidelijke lijn van het prof. dr. J. W. VAN HULST profiel, dat Kikkert van de nieuwe voorzitter tekent is: de man moet mid den in de samenleving staan. Hij moet zich redelijk progressief opstellen en niet uit de Haagse politieke clan ko men. Om dan toch maar een enkele naam te noemen. Oud-minister van binnen landse zaken en oud-voorzitter rrir. H. K. S. Beernink komt daarom niet in aanmerking. Bovendien, aldus Kikkert, iemand, die voorzitter is geweest, moet niet terug willen komen. Niemand uit Den Haag. ER zijn te veel conflicten geweest. Daarom gaat er ook een streep door de naam van het Eerste-Kamerlid en Haagse gemeenter aadslid mr. F. H. Piket. In de clan zijn té veel conflicten geweest. Ja ik weet het, zegt de heer Kikkert, de twee zijn een lobby van de freule. fa Inhoud De volgende lijn is, dat de nieuwe voorzitter de Unie er weer bovenop moet helpen. Hij krijgt de opdracht de Unie een nieuw gezicht en weer een waardevolle inhoud te geven. Daarvoor zijn ook organisatorische bekwaamhe den nodig. De oud-militair Kikkert zegt: „Wij willen geen uitholling van de troep, maar een versterking." Voor de onderhandelingen over de christen de mocratische volkspartij is dat belang rijk. Ook stelt de heer Kikkert nog, dat de nieuwe voorzitter het contact met de achterban niet verliest en dat men hem moet kunnen blijven volgen. Als je zo'n schets hebt gemaakt is het noemen van namen van kandidaten voor het voor zitterschap niet gemakkelijk. Naast de reeds eerder genoemde dr. E. Bleumink en mr. O. W. A. baron Van Verschuer laat de heer Kikkert de naam van Coos Huiisen vallen. Als voorzitter van de CHJO heeft hij getoond goed leiding te kunnen geven. Maar ja, in deze functie heeft hij voortdurend op vele tenen moeten dansen. Mr. F. J. H. Schneiders, burgemeester van Almelo zou ook in aanmerking kunnen komen. En we moeten drs. H. J. Viersen, wethouder van Rotterdam ook niet vergeten. Als die nu eens tijd had, aldus Kikkert. t x T aldus Kikkert. Van onze onderwjjsrcdactie IJLiN y'uic fcin tand 7 beta DEN HAAG Op langdurige jjuichingen hoeft minister Van niet te rekenen, wanneer hij idagavond samen met staats- ïtaris Schelfhout de Irenehal het Utrechtse jaarbeursge- w binnenkomt. De organisa- en van Onderwijsprotest '71 wachten daar dan meer dan in °ipienduizend demonstranten, het is niet waarschijnlijk dat minister bij hen veel begrip aantreffen voor zijn 'beleids- buigingen'. [inister Van Veen heeft zijn be- vater ligingen eerlijk over het hele on- zaamjwijs verdeeld, al hebben bijvoor- d universiteiten meer te klagen he kleuterscholen. Maar tevreden is nand en dus krijgt de minister indagavond met een gesloten front onderwijzers, leraren, kleuter- sters, vakbonden, werkende jon- geldei :n> ouders enz. te maken. en van de sectoren waar minister t bla<? Veen het voorlopig wel helemaal diensforuid schijnt te hebben is het la- beroepsonderwijs. De heer H. lier, directeur van een christelijke in Den Haag en vice-voorzitter de christelijke lerarenvereniging MW het beroepsonderwijs, spitst zijn B^iek toe op vier punten. Per week lesuren minder, grotere klassen, •kerheid over de verlenging van ipleiding met een vierde jaar, en nig hoop op invoering van een flenschool voor 12- tot 15-jarigen. Taakureu p een alternatieve hearing van de ressieve fracties in de Tweede ïer is de heer Kohier onlangs we- uithuilen. Het opmerkelijke van verhaal was dat hij de Kamerle- ook wel een suggestie aan de wilde doen om wanneer dat se nodig was toch ergens te linigen. Hij dacht daarbij vooral afschaffing van de taakuren. Die :uren (anderhalf per klas) worden uikt voor bezigheden van leraren niet rechtstreeks uit hun lestaak tvloeien. E*at kan zijn voor de olbiMiotheek, de schoolclub, de olkrant, voor organisatorisch k, enz. De heer Kohier zegt niet deze uren niet nuttig besteed len. maar hij vindt afschaffing de taakuren minder erg dan ver lering van het aantal lessen. Hij daarbij -de stille hoop dat de en al dat „buitenschoolse" werk wel blijven doen. De leerlingen irvinden daarvan dan weinig de. loud- it. JDD" derwijs klaagt men dat de klassen slechts met een halve kleuter per klas verkleind zijn en in het basis erwijs is men bedroefd door het uit blijven van enige verlaging van de leerlingenschaal. Maar het beroepson derwijs zal merken dat het nog erger kan: klassenvergroting. Op een l.t.s. zitten er officiéél ge middeld 19 leerlingen in een groep. Dat moeten er 21 worden. De heer Kohier: „Bij de handvaardigheids vakken is het onmogelijk met grote groepen te werken. Onze lokalen zijn er niet op gebouwd, de leerling komt aandacht van de leraar tekort en de gevaren voor de veiligheid nemen toe naar mate de groep groter wordt. Maar ook voor de algemene vakken is het belangrijk dat de groepen niet te groot worden. De theoretische vakken (Nederlands, wiskunde, enz.) zijn bij veel leerlingen in het lager beroeps onderwijs immers niet het sterkste punt. De heer Kohier maakt zich ook zor gen over een minder snelle invoering van het besluit-lavo-l.b.o. dat nog in de maak is. Dat besluit is gebaseerd op een vierjarige opleiding. De eenja rige brugklas wordt dan een tweeja rige brugperiode. De meer beroepsge richte opleiding schuift daardoor op naar het derde en vierde jaar. Vooral in het lager technisch onderwijs had den velen gehoopt dat alle jongens die nu in de eerste klas zitten al een vierjarige opleiding konden krijgen. Maar die hoop is voorbarig. Op de begroting-1972 blijkt niet dat in deze richting gewerkt wordt. Erg groot zouden de extra uitgaven voor 1972 overigens niet hoeven te zijn, want de grote klap zqu pas komen in 1974 (dan zou er voor hét eërst een vierde jaar zijn). Middenschool In het verlengde van deze zorg ligt Köhlers pessimisme over de midden school, die niet meer wil zijn dan 'n driejarige brugperiode voor alle leer lingen. Daarbinnen wordt al wel ge- variëerd naar aanleg en belangstel ling, maar de eigenlijke splitsing tus sen beroepsgericht en algemeen on derwijs zou pas omstreeks het vijf tiende levensjaar vallen. Vanuit het lager beroepsonderwijs is men erg voor een (gelijke) ontwikkeling in deze richting van een middenschool. Dat enthousiasme komt mede voort uit de teleurstelling over de mam moetwet, die niet heeft kunnen zor gen voor een goede doorstroming tus sen algemeen en beroepsgericht on derwijs. De huidige brugklas van l.t.s. en nijverheidsschool geeft nog geen enkele aansluiting bij mavo en havo. De doorstroming gaat net zo als vroeger nog uitsluitend in omge keerde richting: van mavo naar l.t.s. of nijverheidsschool. In de begroting van minister Van Veen staat wel iets over de midden school. Er wordt over gedacht, daarop komt het neer. Maar de heer Kohier en met hem vele anderen hadden meer verwacht. De beleidsombuigin gen van deze minister zien zij voor namelijk als financiële bezuinigingen. Een goed onderwijsbeleid zou er heel anders moeten uitzien. Vandaar het onderwijsprotest in Utrecht. Inmiddels gaan er in de CHU steeds meer stemmen op het kiezen van een nieuwe voorzitter niet alleen aan dage lijks bestuur en unieraad over te laten. In het hoofdartikel van De Nederlan der van deze week staat: „Waarom jjou bij het zoeken naar een voorzitter voor de CHU, niet de gehele unie ingescha keld kunnen worden? Bij de KVP is dat in de afgelopen maanden het geval geweest. Allerlei afdelingen en organi saties stelden kandidaten. En verderop: „Laat de hele unie eens meedenken, ook de kiesverenigingen. Er is nog veel potentie binnen de CHU. Laten we zorgen, dat die zo breed mo gelijk wordt in geschakeld. Geen elitair goroeHet rnoM Kikkert goed in de oren. klinken. Van een verslaggever AMSTERDAM Ir. J. Bosma, di recteur van Spanjaard NV te Borne, heeft gisteren in het Hilton Hotel in Amsterdam uit handen yan staatsse cretaris mr. J. G. Rietkerk (sociale zaken) de twee-jaarlijkse prijs van het Nederlands Centrum van Direc teuren ontvangen. De prijs een beeldje werd vervaardigd door Eric Claus. De staatssecretaris herinnerde er aan, dat de heer Bosma eerst als ad viseur van het toenmalig Centraal Sociaal Werkgeversverbond en daar na in 1967 na de fusie een aan tal jaren is opgetreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Hij onderschreef de mening van de commissie van aanbe veling, dat de heer Bosma tegenstel lingen in het bedrijfsleven, zowel naar binnen als naar buiten, heeft weten te overbruggen en zich als di recteur van een middelgrote onderne ming voor de gehele samenleving verdienstelijk heeft gemaakt. Vooral de laatste tijd, aldus de heer Rietkerk, krijgt men echter de in druk, dat er weer een sterke polari satie aan het groeien is. Hij vroeg zich daarbij af, of de oorzaak daar van niet is dat men te weinig inziet, dat het in onze ingewikkelde samen leving niét'mogelijk is een oplossing te vinden als men zich tot deelaspec ten beperkt. Gistermiddag is in Amsterdam de prijs van Het Nederlands tentrum van Directeuren uitgereikt aan ir. J. Bosma. De overdracht van de prijs een beeldje, vervaardigd door Eric Claus, vond plaats door-de staatsse cretaris van sociale zakenhr. J. G. Rietkerk (rechts). UTRECHT De stromende rivier van de naastenliefde, van de verzoening tussen mensen, volken, klassen en rassen, is alleen mogelijk dank zij de bron, de verzoening van Golgotha. Dti betoogde prof. dr. G. C. Niftrik gisteren in een vergadering van het verband van hervormd-gereformeerde ambtsdragers. Nu in veel prediking over de ver zoening de nadruk zo eenzijdig op de ethiek valt (rechtvaardiging en heili ging vallen samen en de preek be gint, waar vroeger de tussenzang was, namelijk met de toepassing), wilde prof. Van Niftrik het objectieve ge beuren op Golgotha accentueren. De gerechtigheid is buiten toedoen van de mens geheel door Christus "zonder ons, voor ons" verworven. Heeft men dit gezien: "Hij heeft het gedaan, ik hoef het niet te doen", dan volgen daaruit Öe werken der dankbaarheid, maar niet in die zin. dat Golgotha door ons "waargemaakt" zou moeten worden. Prof. Van Niftrik noemde dat laatste de meest wettische predi king, die zich denken laat en die de mensen wanhopig maakt. Om de activisten voor "enorme te- leurstellineen" te bewaren. achtte prif. Van Niftrik het zijn dure plicht nu cn in de toekomst onverdroten op de bron te blijven wijzen van het buiten de mens volbrachte werk van Christus. Hij waarschuwde, dat de wateren van het horizontalisme snel zullen verdrogen, als men die bron verwaarloost. Overigens ging de Amsterdamse hoogleraar zeker niet zonder reserves met Anselmus mcc. Het verzoenings- gebeuren wordt in de bijbel op drie manieren beschreven. Anselmus be perkte zich eenzijdig tot de juridische beelden in Paulus brief aan de Ro meinen. Volgens prof. Van Niftrik dient dit aangevuld te worden met het mystieke van de brief aan de Ga laten (Christus in mij en ik in Chris tus) en het cultische (de offergedach te) in de brief aarj de Hebreeën. door P. L. van Enk DEI\' HAAG Het is niet zeker of alle afgevaardigden die naar de partijraad van de KVP gaan het zelf helemaal door hebben en nog minder of zij het er mee eens zullen zijn zodra hun de waarheid wordt geopenbaard, niettemin valt vanddag op hun vergadering in Rotterdam een beslissing die het bestaaiv van de KVP in feite op termijn beëindigt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'Het oordeel van de bevolking van Rhodesië over het akkoord tussen Groot-Brittannië en premier Ian Smith, is voor ons standpunt ten aanzien van dit akkoord doorslaggevend'. ,k! et terugbrengen van het aantal ilijkse lessen komt vooral in het r beroepsonderwijs hard aan, zegt leer Kohier. Op een gymnasium je desnoods tegen de leerlingen in: jullie krijgen voortaan dertig laats van tweeëndertig lessen, dat kent dat je maar wat extra huis- c moet doen. Maar onze jongens leisjes kun je eigenlijk maar heel lig werk mee naar huis geven, k directeur van een school individualiserend technisch on- lwkoswijs, Daar komt van huiswerk he- weinig terecht. Wij moeten Voornamelijk van het werk in ol hebben". Grotere klassen tweede tegenvaller in de on- 'ijsbegroting was de vergroting klassen in lager en middelbaar epsonderwijs. In het kleuteron- Dit zei premier Biesheuvel gister avond na afloop van de wekelijkse ministerberaad. De premier meende dat de getrof fen regeling vooral op langere ter mijn positieve punten bevat voor de inheemse bevolking. Hij benadrukte dat de regering de minderheidsrege ring van Ian Smith als onwettig be schouwt en Engeland verantwoorde lijk acht voor de ontwikkeling naar een meerderheidsregering. „Wij ver trouwen erop dat Engeland zijn ver plichtingen zal nakomen". PAKISTAN Wat betreft de situatie in Oost-Pa- kistan vertelde de heer Biesheuvel dat er zich momenteel 455 Nederlan ders in dat gebied bevinden. Het hulpprogramma van de Verenigde Naties staat volkomen stil. De premier deelde verder mee dat begin december een delegatie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, een bezoek aan ons land zal brengen om het standpunt van deze organisa tie ten aanzien van dekolonialisatie, rassenscheiding en discriminatie uit- epn te zetten. De delegatie staat on der leiding van de president van Maucetanië en zal ook een gesprek met premier Biesheuvel „en minister Schntelzer (buitenlandse zaken) heb ben. Prins Claus vertrekt ook be gin december-naar Tanzania om daar aah hel hoofd van een Nederlandse delegatie de 10-jarige onafhankelijk heidsviering van dat land mee te maken. Prins Claus heeft in Tanza nia gewerkt. De ministerraad zal vandaag verga deren over de lonen en prijzen. In deze vér'gadering zal zij haar stand punt bepalen voor het gesprek dat op 2 december met de Stichting van dc Arbeid over lonen en prijzen wordt gehouden. ATHENE Het Nederlandse he- renbridgeteam heeft vrijdag in Athe ne met 137 gewonnen van Grieken land. Hét was de zevende ronde van het tornooi om het Europese kam pioenschap. De Nederlandse dames wonnen' in de zesde ronde met 19 van Noorwegen. Er is weliswaar geen resolutie van deze strekking ingediend, maar wel is het zo dat de verkiezing van dr. ir. D. de Zeeuw tot partij-voorzitter bij afwezigheid van tegenkandidaten nog slechts een formaliteit tot gevolg zal hebben dat de k uit de naam van de partij verdwijnt en zelfs niet door een c wordt vervangen, dat op die manier de levensbeschouwelijke fun dering van de partij als zodanig wordt afgeschaft en niet in het minst dat de nieuwe partij haar zorgvuldig gekoesterde middenpositie verlaat, het wankele evenwicht tus sen de vleugels doorbreekt om zo duidelijk mogelijk kond te doen dat samenwerking met de PvdA of met de toekomstige progressieve volkspartij wél en met de VVD niet voor de hand ligt. Dit alles gebeurt natuurlijk niet van de ene dag op de andere, zoiets heeft tijd nodig. De KVP zal vandaag nog niet ten hemel varen maar het stadium van het vagevuur is inmid dels wel bereikt. Sceptici zullen mis schien 'nopen en vrezen dat het zo'n vaart nier lopen zal. maar de toe komstige voorzitter zelf heeft de laat ste tijd niets nagelaten om wereldkun dig te maken dat hij een dergelijke omvorming van de partij zal nastre ven. De Zeeuw heeft na zijn openlij ke strijd met zijn rivaal, vice-voorzit ter Th. Laan (de man van de oude conformistische koers) dan ook het volste recht om zijn verkiezing te be schouwen als een keuze niet alleen van een man, maar ook voor diens ideeën. Of de meerderheid binnen de partij er ook zo over denkt valt pas tc beoordelen zodra de wil van De Zeeuw de daad van de partij moet worden. Tegen die tijd kan ook de confron tatie tegemoet worden gezien met ARP en CHU. met wie de KVP tot dusver bijzondere relaties heeft on derhouden en het is zo langzamer hand wel bekend hoezeer in die kring maar vooral bij de ARP reser ves leven tegen de open partij van De Zeeuw, een partij waarvan „het christelijke" niet veel anders meer is dan een vaag restant van een ideolo gie zoals dat tegenwoordig 'neet die nog moet worden gerespecteerd om de gunst van oudere kiezers niet te verspelen. Een lichtelijk pragmatische benade ring van het probleem van de partij- fundering, maar die is niet door De Zeeuw uitgevonden. De KVP is nooit erg fundamentalistisch geweest. Zij was meer een werkverband van ka tholieken en moet er van De Zeeuw nu een worden van christenen en hu manisten. Tussen het ene werkver band en het ander bestaat geen prin cipieel verschil. De verdienste van de nieuwe vpprzitter is dat hij dit eer lijk zegt en ermee wil ophouden, te proberen van de KVP een kwasi ARP te maken, ter wille van de christen democratische samenwerking. Na de verkiezing van de Zeeuw zal de KVP weer een partij met een standpunt zijn. Beide stromingen zijnht eens, maar elk denkt er natuurlijk wel het zijne bij. Wat de avant-gardisten denken is door Goudzwaard en Rot huizen scherpzinnig verwoord: „christelijke politiek moet heel bij zondere politiek zijn, anders kun je het woord wel schrappen en heeft het ook geen zin meer, je partij zowel christelijk als humanistisch te noe men". Dit alles zou er dus op uit moeten draaien dat De Zeeuw het zonder de ARP zal moeten stellen. Dat een con fessioneel schisma erin zit is in de top van de KVP natuurlijk wel doorzien. De progressieve KVP-ers die de laatste weken een doeltreffende cam pagne ten gunste van De Zeeuws ver kiezing hebben gevoerd, hebben dat misschien niet in het minst gedaan om onder het AR juk uit te kunnen komen. Aan de andere kant staat de Tweede Kamerfractie van de KVP die het met de AR-fractie redelijk kan vin den, en nu tot haar onsteltenis maar te laat heeft ontdekt dat Laan een voorzitter zou zijn geweest met meer begrip voor de eisen die de machtspo litiek op korte termijn stelt Twijfels AR- v neer Een boeiend gevolg- daarvan is, dat het juist de ARP wordt de partij die tot dusverre aard en tempo van de confessionele discussie heeft gedic teerd die op een gegeven moment „ja" of „nee" moet zeggen. Het ziet er naar uit dat het „nee" zal gaan wor den. De stemming op de AR Partijraad van 13 november in Zwolle was dui delijk genoeg. Het is voor twijfel vat baar of de reserves in AR-kring te gen de open partij van De Zeeuw niet ook uit gewoonte of bijgelovigheid voortvloeien: de ARP steunt mede op een flink brok traditionalisme. Het merkwaardige is nu dat de traditio nalisten het roerend met avant-gar- disten als Verkuyl en de ARJOS eens zijn dat de ARP beter zelfstandig kan blijven dan ondergaan in een vage, vormloze club van christenen en hu manisten. Of de conceptie van De Zeeuw op de langere termijn effectief zal zijn daaraan wordt in de fractie boven dien ernstig getwijfeld en misschien niet zonder reden. Het is waar dat de KVP snel afbrokkelt. De k, die in de initialen van de partij haar herken baarheid vertegenwoordigt, is blijk baar geen goed verkopend merk meer. Maar de KVP is nog altijd goed voor 35 kamerzetels. Na de vol gende verkiezingen blijven er mis schien 30 of 27 over, maar ook dat is nog een aanzienlijke positie. Wat De Zeeuw nu voor die'k in de plaats wil 'nebben is niet erg herken baar. Hij en zijn aanhang van pro gressieven hebben het eigenlijk al leen nog over openheid gehad, maar openheid is op zichzelf niets. Het is niet duidelijk waarom de kiezers daar met grote drommen op af zouden wil len komen. „Waarom zouden wij met elkaar een soort openheid belijden waarvoor men elders allang terecht kan?", vroeg Rothuizen in Zwoüe. Zo zie je: een theoloog kan meer vragen dan tien progressieve KVP-ers kun nen te beantwoorden. Van ccn onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groot aantal kleuter- en basisscholen heeft klassen met meer dan 36 leerlingen. Dat blijkt uit een blikscm-enquéte die de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) heeft gehouden met het oog op dc landelijke ondcr- wysdemonstratic maandag in Utrecht. Op de enquête reageerden 883 kleu ter- en 2046 basisscholen. Het gaat hier niet om een representatieve steekproef, maar om een spontane re actie. Van de kleuterscholen die aan de enquête meededen heeft meer dan een derde klassen met meer dan 36 leerlingen. Op de basisscholen is bij na een kwart van de klassen groter dan 36. In het basisonderwijs bestaat offi cieel een leerlingenschaal van 36, in het kleuteronderwijs is de schaal 37. De leerlingenschaal is een rekeneen heid om het aantal onderwijzers per school vast te stellen. Naarmate de school groter is, komt het gemiddelde dichter bij de 36 per klas. Het getal is echter geen ijiaximum, zodat klassen van meer dan 36 leerlingen heel goed mogelijk zijn. ARNHEM De kerkdienst waar mee de handtekeningenactie voor de in huisarrest gestelde Zuidafrikaanse geestelijke Cosmas Desmond zal wor den besloten, zal aanstaande zondag avond om half aéht in de kapel van „Het Dorp" bij Arnhem worden ge houden. Dit in tegenstelling tot ons bericht van vorige week waarin deze dienst voor zondag 21 november was aangekondigd. De plaats is gekozen op uitnodiging van de r.k. parochie aldaar die zich in samenwerking met de dekenale werkgroep van Pax Christi bijzonder voor de handteke ningenactie heeft ingezet. Prof. dr. J. Verkuyl zal in deze interkerkelijke dienst voorgaan. PASADENA (AP) Het Ameri kaanse ruimtevaartuig Mariner 9, dat rond de planeet Mars cirkelt, heeft een historische foto naar de aarde teruggezonden van de marsmaan Dei mos waarop een „onregelmatige vlek" is te zien, die een heuvel of krater zou kunnen zijn. Het is de eerste keer dat de mens Deimos ziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7