ji'ocp joden wil weer naar Rusland KHAN ZIET OORLOG BINNEN TIEN DAGEN Zieke gevangenen Geen voetbal 1 Meer gevaarlijk speelgoed te koop Crita) AOW omhoog oskou en VS bespreken ertienvoudiging handel I u Het Kwartet het weer Extra matiging salarissen Shell Oe Thant uit ziekenhuis z ieowe Leidse Courant Zaterdag 27 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur EL AVIV (AP) Enkele allen uit Rusland afkomstige se immigranten hebben gis- in Tel Aviv verklaard, dat »n telegram hebben gestuurd de Russische president Pod- i m^t het verzoek terug te en keren naar de Sow jet- Volgens sommige berichten het hier om tweehonderd Dnen of gezinnen, die onte- en zijn over de levensom- ligheden in Israël, immigranten komen allemaal eorgië, een bergachtige streek in Zuidwest-Rusland. Zij maken deel uit van de stroom van duizenden Russi sche joden, die van de Russische re gering toestemming hebben gekregen om naar Israël te vertrekken. Een van de voornaamste eisen van de Ge- orgiërs is, dat zij samen willen wo nen. Maar Israëlische functionaris sen zeggen, dat zij maximaal honderd gezinnen op dezelfde plaats kunnen onderbrengen en niet meer, in ver band met het nationale programma voor huisvesting van immigranten. In de afgelopen weken hebben en kele Georgiërs kort na hun aankomst in Israël zit-demonstraties gehouden in de poging de Israëli's er van te weerhouden de gezinnen over het he le land te verspreiden. Een aantal klagende Georgiers zei tegen het dagblad Maariv, dat zij hun eigen gemeenschappen willen, alsme de beter loon, lagere huren, meer ar beidsmogelijkheden, een betere be handeling door immigratie-ambtena ren en eigen synagogen. Veel Geor giërs zijn zijn zeer godsdienstige jo den met een traditie, die afwijkt van de gebruiken van de Sephardische en Askanazische meerderheden in Israël. Een van de Georgiërs zei, dat hij te leurgesteld was door het feit, dat de Israëli's in het algemeen niet gods dienstig zijn en velen van hen op za terdag de sabbat werken. De directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van immigratie, Hiddel Ashkenazi, zei naar aanleiding van deze kwestie, dat het voornaam ste probleem met de Georgiërs is, dat zij niet kunnen wennen aan de vrij heid en aan het ontbreken van direc te regeringscontrole op hun activitei ten. Intussen zijn de functionarissen in de opvangcëntra voor immigranten geïnstrueerd op hun hoede te zijn voor provocateurs, die een poging zouden kunnen doen de Russische immigranten over te halen naar de Sowjet-Unie terug te keren. De Israë lische pers heeft in de afgelopen da gen melding gemaakt van drie of vier van dergelijke incidenten. j citeren schrijvers zo vaak rkeerd omdat wij hen niet heb- i begrepen. GOETHE is een geweldig programma over eilijk opvoedbare kinderen Wat ik veel van ze kunnen lerenll m Zwaar bewolkt met af en toe igen of motregen. Zwakke tot itige wind uit zuidelijke rich- ïgen. Temperaturen ongeveer graden, maar van het zuid sten uit geleidelijk iéts kouder. In de loop van zondag be- ikt ons een koufront waarbij zachte en vochtige lucht Drdt verdreven. Wij komen an geleidelijk weer in wat kou- ere lucht met na zondag kans enkele gure buien en des achts temperaturen om het rriespunt. Barometerstand heden 10 uur .8 cm (1010 millibar), dalend. Zon en maan 28 november: zon op 8.20, onder ,35; maan op 14.06, onder 3.07; 2 ic. V.M. november: zon op 8.22, onder 34; maan op 14.25, onder 4.35; 2 c. V.M. oog water Hoog water, 28 november: Rot- 'dam le getij 0.10, 2e getij 25; Scheveningen 11.0323.36; ssingen 9.52—22.35; Haring- et aan de Zeezijde 11.29. Hoog water, 29 november: Rot- •dam le getij 1.24, 2e getij •34; Scheveningen 12.08; Vlis- igen 11.0423.39; Haringvliet n de Zeezijde 0.0512.37. NEW DELHI, KARATSJI (UPI, Reuter, AP, AFP) India heeft bekend gemaakt voor de tweede maal deze week Pakistan te zijn binnengevallen. President Jahja Khan heeft meegedeeld, dat Indira Gandhi zijn „vredes aanbod" van de hand heeft ge wezen en dat hij binnen tien dagen oorlog verwacht. Boven dien heeft Khan de Nationale Awami Partij in West-Pakistan verboden, omdat ze heult met de vijand. Van het front worden vele slachtoffers gemeld. Het Indiase ministerie van defensie vyklaarde dat de Indiase troepen voor de tweede maal „uit zelfverdedi ging" de grens met Oost-Pakistan hadden overschreden om een Paki staanse artillerieaanval op Indiaas grondgebied tegen te houden. De in val vond plaats 125 km ten noorden van Calcutta. Volgens het communi qué werd één Pakistaanse tank ver nietigd en werden 80 Pakistanis bui ten gevecht gesteld. De Pakistanis zouden eerst de stad Baloerghat be schoten hebben, waarbij veel burger slachtoffers vielen en veel vernielin gen werden aangericht. Tegelijkertijd vielen dc Pakistanis Indiase troepen bij de stad Hilli aan, waarbij aan Indiase zijde zware verliezen werden geleden. Volgens het Indiase persbu reau PTI vond de aanval donderdag avond plaats. „Die vrouw r" Volgens president Jahja Khan heeft Indira Gandhi zijn vredesaanbod van de hand gewezen en het was nu mo gelijk, dat Pakistan over een dag of tien in oorlog gewikkeld is. De Paki staanse president toonde zich erg ver bolgen over Gandhi. „Als die vrouw denkt me te kunnen afsnauwen, dan weiger ik dat aan te nemen. Ais zij oorlog wil, dan vecht ik tegen haar". Hij zei een en ander tijdens zijn ver blijf in Rawalpindi en vertelde later aan journalisten: „Over tien dagen zou ik hier niet meer in Pakistan kunnen zijn. Dan is er oorlog". Al eerder had Khan ge waarschuwd dat men in de richting ging van een punt, waarop geen te rugkeer meer mogelijk is. Zijn regering heeft gisteren de Na tionale Awami Partij (NAP) verbo den, omdat deze tracht „in West-Pa kistan de kiem te leggen voor een revolutie". De partij had vooral veel aanhang in Baloetsjistan en de noordwestelijke grensprovincie. Ver- Jahyr Khan scheidene partijleiders zijn gearres teerd. Het is voor de eerste këer dat blijkt dat er in het westen politieke onrust bestaat. „De doelmerken van de partij zijn gelijk aan die van de vijand. Zij wil trachten in West-Pa kistan de kiem te leggen voor een revolutie", aldus het communiqué. Van de NAP had de pro-Peking vleugel zich al eerder opgeheven De belangrijkste pro-Moskou-vleugel kreeg bij de verkiezingen zes zetels in de nationale vergadering. Het ver bod betekent dat de Mohammedaanse Liga de strijd in Baloetsjistan over de controle van het provinciale parle ment heeft gewonnen. Geen van bei de partijen beschikte over een meer derheid. Het parlement moet op 27 december voor het eerst bijeenkomen. Wap< ens In New Delhi wordt vernomen dat aanzienlijke hoeveelheden Oosteuro- pese wapens de laatste weken India zijn binnengekomen. Zij maken deel uit van de zending 100 Tsjechoslo- waakse tanks en 100 pantserwagens, die in september werden toegezegd. De wapens arriveren per schip in de havens Bombay en Calcutta en per vliegtuig uit de Sowjet-Unie. Onder tussen meldt het PTI nieuwe succes sen van de Moekti Bahini, het Ben gaalse vrijheidsleger. De vrijheids strijders zijn nu nog maar een paar kilometer verwijderd van de stad Jessore. Jessore is één van de drie belangrijkste legerbases in Oost-Pa kistan en. als de Pakistaanse militai ren Jessore zouden moeten ontruimen zou dat een geweldige overwinning voor de guerrilla's betekenen. Van een verslaggever DEN HAAG De uitkeringen van AOW, AWW en WAO zijn met terug werkende kracht tot 1 november ver hoogd. Per 1 oktober is voorts ook dc kinderbijslag omhoog gegaan. De ver hoging van deze welvaartsvaste uit keringen is het gevolg van het geste gen loon-ïndexcijfer per 31 oktober. De AOW-uitkering voor gehuwde be jaarden gaat met 22.50 per maand omhoog, terwijl de ongehuwde be jaarden 16.per maand meer krij gen. Met dezelfde bedragen gaat de AWW-uitkering aan weduwen, af hankelijk of zij al dan niet kinderen hebben, omhoog.' Zie verder pag 10SKOU (Reuter, AP) De irikaaijse minister van handel irice Stans, en zijn Russische ega, Patolitsjew, hebben tij- besprekingen in Moskou een lienvoudiging van de handel en beide landen tot onge- zeven miljard gulden per besproken. Dit is gisteren uit ouwbare bron in Moskou ver- len. •skou wil de Verenigde Staten adelen als meest begunstigde na- n aldus de handel normaliseren, minister Stans heeft gezegd, dat Amerikaanse volksvertegenwoor- ig eerst enkele besluiten moet voordat de normalisatie van handelsbetrekkingen werkelijk- kan worden. Verder willen de dat voordelen en status van it begunstigde natie wederzijds 'ar verluidt heeft de SoWjet-Unie belangstelling voor medewer- van Amerikaanse ondernemin- bij de ontginning van bodem- tten in Siberië. Wellicht is het irikaanse bedrijfsleven' nog geïn- seerd in het rijke, nog niet in oitatie genomen koperveld bij de Siberische stad Oedokan nu Chili Amerikaanse koperbelangen heeft Ltionaliseerd. in ingelichte zijde is verder ver dat Rusland Amerikaanse machinewerktuigen, verbruiksgoede- ren, landbouwprodukten en compu teronderdelen wil kopen. Behalve aardgas overwegen de VS ook olie, koper, pulp, papier en zeldzame me talen uit de Sowjet-Unie te kopen. Het overleg tussen beide ministers wordt maandag voortgezet. De Opperste Sowjet heeft gisteren in Moskou zoals gebruikelijk het vijf jarenplan 1971 - 1975 goedgekeurd. Tegen de verwachting in is de vor-' ming van een Staatsraad niet ter sprake gekomen in de Opperste Sow jet. Verwacht werd. dat partijleider Breznjew1 voorzitter van een nieuw te vormen Staatsraad wilde worden om ook aan het hoofd van de uitvoerende macht te staan. In Litouwen zijn twee roomskatho- lieke priesters elk tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij kinderen hebben voorbereid op hun eerste communie. Dit staat in een ge stencild verslag van de arrestatie van en het proces tegen beide priesters, dat gisteren verspreid is onder de buitenlandse journalisten in Moskou. LONDEN (AP) De Engelse pre mier Edward Heath en president Nixon zullen op 20 en 21 december bijeenkomen in Bermuda om politie ke en economische problemen te be spreken, zo heeft de Britse regering gisteren meegedeeld. Deze topconfe- Ik geef op als nieuwe abonnee: nnnm- adres: woiinpl. I betaling per Een Pakistaanse tank, die op Indisch grondgebied is achtergelaten na een treffen tussen Pakistaanse en Indische troepen. Er zouden bij dit treffen 13 Pakistaanse Chafee-tanks vernietigd zijn. Foto en gegevens zijn afkomstig van de regering van India. Ernstig zieke patiënt nog niet gepakt willen meer Ontsnapten Raadsleden vergoeding DEN HAAG De vier grote ste den willen binnenkort bij de regering aankloppen met de wens om de steeds zwaarder belaste leden van de gemeenteraden een ruimere gelde lijke tegemoetkoming te kunnen ge ven. De raadsleden krijgen nu een presentiegeld per vergadering. Gezien de grote hoeveelheid tijd die het raadswerk in de steden is gaan vra gen vinden de colleges van B en W van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht dat niet meer vol doende. Zij zullen aandringen op een regeling, zoals die voor de Eerste Ka mer geldt: naast de presentiegelden ook een kostenvergoeding. Bij het overleg is ook schadeloosstelling voor werkgevers van raadsleden aan de orde. DEN HAAG De Shell-leiding heeft het personeel van Shell Neder land Raffinaderij en van Shell Ne derland Chemie meegedeeld dat zij bij het voor 1972 toe te passen sala- risbeleid een voorzichtige koers wil varen. De verwachte ontwikkelingen in het Nederlandse bedrijfsleven in 1972 geven de Shell-directie namelijk re den tot ernstige bezorgdheid. „Het is voor iedereen in het be drijfsleven van belang dat de ontwik keling van nog stijgende kosten wordt omgebogen. In dit verband is besloten de salarissen van werkne mers, die niet onder een cao vallen, met ingang van 1 januari a.s. te ver hogen met vijf procent (als tegemoet koming in de stijging van de kosten van het levensonderhoud). Voorts zal ten aanzien van de hoogste functio narissen een extra matiging worden toegepast, waarvan de omvang de be trokkenen individueel zal worden medegedeeld. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De KNVB heeft vandaag alle wedstrijden in district Zuid afgelast. Ook de ontmoetingen van de zuidelijke tweede klassers vinden geen doorgang. Meeuwen Wit Zwart, WoudrichemSSC en NEO—NSW vallen in 2B uit.lp Er is tevens geen voetbal in de afdelin gen Rotterdam, Dordrecht, Friesland, Utrecht en Zwolle. DEN HAAG Drie gedetineerden zijn vrijdagavond ontvlucht uit de ziekenboeg van het huis van bewaring te Scheveningen. Twee van hen werden kort daarna zonder verzet te bieden aange houden door twee, agenten die in buurt van de gevangenis snelheids controle hielden. De nog voortvluchtige is de 20-jari ge H. T. A. uit Hoensbroek. Hij was in de ziekenboeg opgeno men, nadat hij twee weken geleden een zware operatie had ondergaan. Volgens de politie zijn zijn benen nog in het verband. De man is ernstig ziek. Badkamerraani De ontvluchting van het drietal bleek vrijdagavond negen uur toener appèl werd gehoudenin de zieken- cubu y&uLuimzn INTERIEURVERZORGING CP'JNÖbURGD HEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING Vandaag in ZO: Dr. C. Rijnsdorp: Het Woord en de woorden -#■ Ferry Versteeg: Amazone-India nen gaan frontaal botsen met westerse beschaving Ger Kruis: De wonderbaarlijke werelden van Escher in bijzon der boek Henk Biersteker: In de schaduw van een groot licht Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Sinterklaas tuiniert graag Dialoog: Begin eens wat minder te eisen ■#- Mr. G. van Vorden: De 1 maar niet in zijn eentje -)(- Jeanne de Vlieger: Kleuter leert Engels -X- John Löwenhardt: Rusland her denkt de lange tijd verguisde bostojewski A. J. Klei: Artis, Tuschinski en Gunning boeg. De mannen zijn vermoedelijk uitgebroken via een badkamerraam. De drie waren gekleed in een blau we pyjama enSof bruine kamerjassen en pantoffels. De Haagse politie is di rect gewaarschuwd. Om kwart voor tien zagen de twee agenten, die op de Badhuisweg met behulp van radar een snelheidscon trole hielden, twee jongemannen lo pen op pantoffels. Een van hen droeg een blauwe spijkerbroek en een witte regenjas, de andere een bruin manc hester pak, dat naar de poiltie ver moedt, uit de nabijgelegen gemeen- tekwekerij was gestolen. NEW YORK (AP) Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft het Leroy ziekenhuis in New York verlaten waar hij is be handeld wegens een ontsteking aan de twaalfvingerige darm. Tot 6 december zal Oe Thant nog rust moeten houden, daarna zal hij zijn werkzaamheden gedeeltelijk kun nen hervatten. Thant zal op 31 de cember aftreden als secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft twaalf federale gerechts- gevraagd de 45.000 stakende arbeiders- in havens aan de Oostkust en de Golf van Mexico te gelasten het werk te hervatten. De staking duurt al sinds 1 oktober. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Er is op het ogenblik weer heel wat gevaarlijk kinder speelgoed in de handel. Tot deze conclusie is de Consumentenbond voor het tweede achtereenvolgende jaar gekomen, na bezoeken aan speelgoedwinkels en speelgoedafdelingen van grote warenhuizen. Vergeleken bij vorig jaar blijkt het assortiment gevaarlijk speelgoed zelfs nog te zijn uitgebreid. Alle reden dus, volgen%, de Consumentenbond, om by het kopen van Sinterklaas- cadeautjes extra op zijn hoede te zijn. In de consumentengids van december wordt o.a. gewaarschuwd tegen rammelaars met ijzerdraad, kraaltjes of kogeltjes, voor poppen of speelgoed dieren met losse ogen en voor levensgevaarlijke doppen, waarvan sommig stapclspeelgoed voorzien is. Dc Consumentenbond vindt het dan ook hoog tijd, dat er eindelijk eens een speelgoedbesluit komt, op grond waarvan de keuringsdienst van waren doeltreffender tegen dc verkoop van gevaarlijk speelgoed kunnen optreden. Dit horloge, voorzien van twee wij zerplaten. geeft de tijd aan aan twee kanten van de aardbol. De cylinder- vormige kasten van de wijzerplaten zijn omgeven door robijnen, saffie ren en briljanten. Het kunstwerk is te zien op de 30ste Salon de Mon- tres et Bijoux, die vanaf vandaag tot 12 december in Genève wordt ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1