Westlanders snijbloemen gaan kweken :a- Piet's briefje werd voor burgemeester retour USA 4 Morgen doe ik het weer precies zo Veiling Honselersdijk eigenlijk al te klein Gijzelaar Van Hattem: aamventilatoren zijn onvoldoende veilig Export boom- itjvekenjprodiikten vL Icdz bttvvA;.. ^VxioL, Prof. Den Haan hoofddirecteur Dij kzigt-Sophia VRIJDAG 26 NOVEMBER 1971 HONSELERSDIJK Halverwege deze week heeft de Coöpera tieve Centrale Westlandse Snij bloemenveiling te Honselersdijk met een te verwachten jaaromzet in 1971 van ongeveer 150 miljoen gulden een reus onder de Europese snijbloemenveilingen een deel van zijn nieuwbouw in gebruik genomen. Zij het provisorisch, want slechts een deel van de in totaal 18.000 vierkante meter grote nieuwe hal is klaar. En dan nog in ruwbouw. Toch was het CCWS-bestuur blij, dat tenminste droog en windvrij extra-ruimte beschikbaar kwam, want de „bloemenexplosie" in het Westland groeit deze veiling bijna boven het hoofd. De laatste jaren stond iedere jaarver gadering het punt nieuwbouw op de agenda. Steeds opnieuw moest flink worden uitgebreid om de sterk groei ende aanvoer van bloemen en potplanten op te kunnen vangen. De nieuwe hal, met een totale oppervlakte van 18.000 vierkante meter, die voorjaar 1972 helemaal klaar zal zijn, is voorlopig de laatste groeifase van deze bloemenveiling, die nu een totale bebouwde op pervlakte heeft van 45.000 vierkante meter. De nieuwe hal kost ongeveer tien miljoen gulden. De uitbreiding van de bloementeelt in het Westland blijft, in weerwil van de vele waarschuwende woorden te gen overvoering van de markt, krach tig voortduren. Ook in de Kring, het tuinbouwge bied ten oosten van het Westland, wordt op flinke schaal op de teelt van snijbloemen onder glas overge schakeld. Dit allemaal ten koste van de groenteteelt onder glas. Deze teelt heeft vooral de laatste jaren teleur stellende resultaten te zien gegeven. De rentabiliteit is op veel bedrijven niet best. De kwekers van bloemen daarentegen weten veelal redelijke tot goede prijzen voor hun produk- ten op de veiling te behalen. De ge volgen zijn duidelijk. Glasgroentete lers met een goed geoutilleerd bedrijf en voldoende financieringsmiddelen besluiten de één na de ander om te schakelen naar de teelt van de beter betaalde bloemen. Een goed geoutil leerd bedrijf en voldoende geld zijn hiervoor noodzakelijke voorwaarden. Een bloementeelt is over het alge meen duurder dan een teelt als sla, tomaten of komkommers. De nood zakelijke bij- en omscholing krijgen de tuinders via zogenaamde schakel cursussen. Algemeen heerst echter de opvatting dat een goede groentekwe ker ook goed bloemen kan telen. De praktijk staaft deze stelling. De groei r°nfc een onzer verslaggeefsters vo: je f EN HAAG De Stichting gelijkend Warenonderzoek 'g VO) heeft bij het ministerie i c economische zaken een iht ingediend over de onvei- :mifeid van een van de raam- ilatoren, die onder de naam t tefi hi de handel worden ge- djufcht in ons land. edr: een onderzoek van het VWO de veiligheid en andere eigen- dePPen van raamventilatoren (o.a. ipaciteit) is namelijk gebleken, ééde veiligheid van de ventilatoren het merk BJM duidelijk tekort valt i Vi noti P dn zes andere soorten raamventi- oegfen is de elektrische veiligheid jvai :ns het VWO onvoldoende: dat 'ie pe drie Iatho-typen, de Marelli, de ?ri ice en de Ypelair. J erigens heeft de stichting bij onderzoek geconcludeerd dat de t riteit van de meeste raamventi- nJ$en volstrekt onvoldoende is, zelfs de kleinste keuken. De stichting de apparaten geprobeerd bij stilte en bij wind. advies. De kandidaatkopers van een ventilator wordt voorgehouden: „Wie prijs stelt op een kunstmatige venti latie van de keuken, doet goed zich te oriënteren in een andere richting. In aanmerking komen dan muurventila toren of wasemkanaalventilatoren." Andere merken jdl! Onvoldoende i windstilte dus onder de lke t gunstige omstandigheden bleek 1 1 ipaciteit van de ventilatoren al r doende te zijn, zelfs voor de 1 ste keukens. windkracht drie een betrek- u licht briesje waren de pres- van de geteste ventilatoren r(, het geheel matig. Bij wind- it zes presteerde geen van de ;an ^oren meer iets, hoewel wind- ,jit zeven pas echt harde wind is. stichting onthoudt zich ditmaal ook van het gebruikelijke koop- sp 'SKOOP In het tijdvak juli oktober 1971 is in totaal voor 13.091 (ƒ18.872.449) aan boom- erij-produkten uitgevoerd, van voor ƒ12.480.346 is 51,8 pet, 46.340 is 52.8 pet.) naar de EEG- 0!n. De cijfers tussen haakjes be- w< ïn het tijdvak juli 1970oktober re( West-Duitsland staat wat de ,ve? van boomkwekerij-produkten eQ ft aan de top met ƒ8.125.158 pe 10.970) gevolgd door Engeland et f4.232.319 Cf 3.654.419) en Zweden een invoer van ƒ3.990.838 9.574). het gevarieerde aanbod op de bloe menveiling in het centrum van het Westland. Ook hij kan geen voorspel ling doen hoeveel bloemen de markt nog kan hebben. Enige korte perio den van minder goede prijsvorming deze herfst bij chrysanten zouden kunnen wijzen op het bereiken van een bepaald verzadigingspunt. „Veel is daarvan niet te zeggen, want mo menteel zijn de prijzen weer flink aangetrokken. De bloemenmarkt is bijzonder elastisch en uit de recente praktijk blijkt wel dat deze markt veel kan hebben", aldus de heer Ent hoven, die eraan toevoegt: „Met groenten ligt dat anders. Als bijvoor beeld de sla goedkoop is kan een huisvrouw hooguit in plaats van een kropje er twee kopen, maar bloemen zijn er bijna nooit te veel. In een vaas kun je weinig of veel bloemen zetten. Moeder de vrouw kan zelfs twee of drie vazen met bloemen neerzetten, terwijl misschien ook op het nacht kastje nog plaats is voor een bosje. Daarom ben ik er eigenlijk wel blij mee, dat de bloemen dit jaar som mige weken goedkoop zijn geweest. De mensen „proeven" er dan van, je pompt zo'n zuiver natuurprodukt er als het ware in onder grote lagen van het publiek en als men eenmaal ge wend is een bloemetje te kopen ,dan blijft men vaker een bloemetje mee nemen. Oók als de prijzen wat pit tiger zijn". Hoe snel de groei van de bloemen teelt in het Westland is illustreren de omzetcijfers van de CCWS, waar praktisch alle bloemen en potplanten uit de omgeving worden geveild via de klok. Bij de veilingklok ontmoet het geconcentreerde aanbod van pro- dukten een eveneens (op de tribunes ervóór) geconcentreerde vraag van de naar schatting dagelijks drie- tot vier honderd aanwezige kooplieden. Door deze wijze van verkoop krijgt de kweker op de veiling een veiling is een coöperatie van kwekers, een producentenorganisatie voor zijn produkten de hoogst mogelijke prijs. De omzet bij de CCWS zal dit jaar waarschijnlijk meer dan 150 miljoen gulden gaan bedragen. Vorig jaar was dat 113 miljoen, in 1969 nog „maar" 84 miljoen. Met de omzet van dit jaar beslaat de bloementeelt ongeveer één derde van de totale Westlandse vei- lingomzet aan groenten en bloemen. Dc vier groenteveilingen van het Westland zetten in 1970 bijna drie honderd miljoen gulden om. Lande lijk is de omzet van bloemen die van groenten onder glas al gepasseerd. De groei zit voor het Westland eigen lijk in alle bloemsoorten. Duidelijke uitschieters zijn de chrysanten, de anthuriums, de gerbera's, de rozen en de trosanjers om enkele belangrijke produkten te noemen. Gevarieerd CCWS-voorzitter P. A. J. Enthoven, zelf bloemenkweker, is verheugd over Hoeveel behoefte de CCWS aan meer ruimte heeft, blijkt uit deze op name, die in de uitdcelhal van de veiling is gemaakt. Matiging Algemeen CCWS-bedryfsleider N. van den Ende verwacht, dat de om schakeling op bloemen bü de West landse tuinders wel zal voortduren zolang de resullatpn in de glasgroen teteelt tegenvallen en de prijzen in de bloemensector bevredigend blijven. En dat is ook dit jaar. ondanks de geweldige aanvoertoename, het geval. Hü hoopt wel, dat de uitbreiding in 1972 gematigder zal zijn dan de af gelopen twee jaar. „Anders heeft de handel geen mogelijkheid afzetkana len te vinden voor de toegenomen aanvoer." door Jan Ladenius en Theo Willems ROTTERDAM Jan van Hat tem, de 29-jarige Rotterdamse hoofdagent, die de twijfelachtige eer geniet als gijzelaar van een nog altijd voortvluchtige bandiet te hebben gespeeld, is al weer volledig bekomen van zijn onge looflijk avontuur als hij zegt: Ik zou het morgen weer net zo doen, het is nu eenmaal het risico van mijn vak. In zijn huis in Charlois. waar hi* even binnenwipt om met zijn vrouw een kopje koffie te drinken uiter aard in uniform doet hoofdagent Van Hattem zijn verhaal. Tijdens de enkele uren durende tocht, die als het ware werd meebeleefd door duizen den Nederlanders, is htf eigenlijk geen moment bang geweest. Wel daarna, zo bekent Jan van Hattem, maar ook dat was snel weer over. Dat modelagent Van Hattem meent wat hij zegt blijkt uit het feit dat hij nog dezelfde avond, na slechts enkele uren slaap, hel rapport van zijn bevindingen aan zijn superieuren overhandigt. Het is een uiterst zake lijk gesteld verslag, ontdaan van elke emotie. Jan van Hattem is het voor beeld van een modelagent, hetgeen donderdagmiddag eens te meer blijkt tijdens de persconferentie die hij uit eindelijk toch toestaat. In sobere be woordingen en een beetje nerveus vertelt hij de „heren van de pers" wat het Nederlandse volk wil weten. Hij doet dit overigens onder zijn diensttijd want mannetjesputter Var Hattem draait normaal zijn diensten door. Prestatieverlof. Waarom?, zo vraagt hij zich af, tenslotte moest het rapport gemaakt worden en door alle verhalen in de kranten De Rotter dammer uitgesloten want die lees ik zelf zou je bijna vergeten hoe het allemaal in werkelijkheid is gegaan. Geen hutje op de hei om weer op verhaal te komen dus, zoals velen hem toebedacht hadden en eigenlijk ook wel gegund hadden. Ondanks het feit dat Jan van Hattem onofficieel is uitgeroepen tot held van de week mijn collega's ontvingen mij enorm heeft hij nog wel enige kritiek op zijn eigen optreden Het was gewoon stom van mij om mijn pistool weg te doen, maar ja wat wil je, de betrapte inbreker deed mij denken aan een klein jongetje dat bang was voor oom agent. Ook toen de man mij in de diverse auto's onder schot hield was ik geen moment bang. Ik probeerde hem zo veel mogelijk te laten vertellen door over koetjes en kalfjes te praten. Zo liet hij zich ontvallen dat hij kinde ren had, iets wat hij later overigens weer introk. Zo vertelde hij mij ook dat ik niets behoefde te vrezen zolang mijn collega's hem tenminste met rust lie ten. Hij wilde tot elke prijs op vrije voeten blijven. De voortvluchtige heeft overigens zeker tien maal geschoten met zijn eigen pistool, dat hij waarschijnlijk Mannetjesputter Van Hattem wjjst aan waar het avontuur be gon ook een keer opnieuw geladen heeft. Eenmaal ging een schot per ongeluk af toen de man bij het aantrekken van zijn handschoenen de trekker raakte. De kogel ging door zijn vin ger. De wond bloedde erg en hoewel de man een bloedvergiftiging vreesde mocht ik er niet aankomen laat staan naar kijken. Een held? Ach zo zegt hoofdagent Van Hattem nog eens, het hoort er allemaal bij. Ook mevrouw Van Hattem is steeds van een goede afloop overtuigd ge weest. Je realiseert je pas later wat er allemaal had kunnen gebeuren. Het meest schrok ik eigenlijk van de collega's van Jan. die mij om half acht uit bed belden om me op de hoogte te stellen van wat er aan de hand was. Omdat ik nogal vast slaap hoorde ik de bel niet. Eerst nadat er op het raam werd getikt werd ik wakker en vroeg ik Jan zegt altijd eerst vragen, dan opendoen wie er was. Ik geloof niet dat ik toen erg schrok. Jan is zeer kalm, raakt niet zo gauw in paniek. Toch was ik als een kind zo blij toen het bericht doorkwam dat hij ongedeerd was en naar huis kwam. De beide kinderen van de familie Van Hattem, zoontjes van respectie velijk bijna twee en drie (Edwin en Mare) jaar scharrelen wat met foto's van hun vader die in talrijke kran teknipsels op de salontafel liggen. „Pappie staat in de krant" zo weet de oudste te vertellen, niets vermoedend van het feit, dat het geluk van het gezin Van Hattem lange bange uren in de handen heeft gelegen van een betrapte inbreker die zich tegen elke prijs niet wilde laten arresteren. GOUDA Burgemeester mr. P. van Dijke van Gouda heeft zijn gratis promotiereisje naar New York te danken aan zijn negenjarig plaats genoot je Piet van Eelkman Rooda van de Lan ge Tienweg 54. Burgemeester Van Dijke gaat van 28 novem ber tot 3 december naar New York ter gelegenheid van de jaarlijkse Kersttentoonstelling van de KLM op Rockefeller Plaza. Het begon met een briefje dat Piet Eelkman Rooda schreef aan de burgemeester. De jongen was met zijn ouders naar Madurodam ge weest en hij had tot zijn verbazing niets gevonden van Gouda, geen stadhuis en geen Sint Jan. In het briefje maakte hij de burgemeester daarop opmerkzaam. „Vindt u niet dat daar verandering in moet ko men". schreef Piet. De burgemeester schreef hem terug en schreef ook naar Madurodam. „De directeur van Madurodam", al dus burgemeester Van Dijke, „was weg van ons stadhuis. Er zijn toen inzamelingen gehouden via de Lionsclub. Twee weken geleden kwam het laatste bedrag binnen. Ook ons fraaie stadhuis was. toen in miniatuur gereed gekomen in de ateliers van Madurodam": De leiding van Madurodam was er echter zo blij mee dat men de KLM op de nieuwe aanwinst opmerk zaam maakte. Daar voelde men er wel voor om het miniatuurstadhuis als centrum vande tentoonstelling te gebruiken. Maar in Amerika gingen de KLM-mensen nog ver der. Zij dachten aan het 700-jarige bestaan van Gouda als stad dat volgend jaar gevierd zal worden. Zij kwamen daarop met het plan de burgemeester in costuum van 700 jaar geleden ook maar naar Ameri ka te halen. En de KLM nodigde uit. Burgemeester Van Dijke zegt: „We zijn nu al erg in de publiciteit ge komen in Amerika. Er zullen enke le persconferenties worden belegd en radio- en t.v.-programma's wor den uitgezonden." ^eo-c.Jic {ïvcu-ci JVCKVL JK Au.cvt' rrvc-rti- cU U lcXc>-v lYW- <fP An. LvtJul ra.i'U UA&. e-p -<M- ttxtl ru.t« Vwl l/vv rv>-C-éi Acrw*/»"*. Vyv-CVV*. Jv/CcAot- CJ Meestal komt dc KLM-expositic wel op enkele lokale tv-zenders. Nog □ooit is het gelukt oni in de zoge naamde coast to coast programma's binnen te dringen. Nu wel. Liefst twee. zodat tussen de twintig en dertig miljoen mensen Gouda op hun scherm krijgen. „Zo kun je op de meest unieke wijze je stad verkopen, aldus de burge meester die overigens zeer goed thuis is in de public relations. Het was vele jaren zijn beroep voordat hij in 1969 naar Gouda kwam. Hij wil in Amerika vooral de aandacht vestigen op de unieke ligging van Gouda in Hollands Midden en de goede mogelijkheden om juist daar kantoren te vestigen. „Natuurlijk zal ik ook wijzen op de feesten vol gend jaar met de grote optocht als klapstuk". „Die zes dagen in New York zijn al van minuut tot minuut gevuld met besprekingen en persconferenties. Natuurlijk neem ik echte Goudse. produkten mee zoals kaas, kaarsen, pijpen en stroopwafels. Ik hoop be langstelling te kweken bij bedrij ven voor onze gemeente. Het is een kwestie van good-will. Je moet langzaamaan de sfeer aantrekkelijk maken." En Pietje? „Die heeft al een bouw doos voor een zeilschip gekregen voor zijn idee. Volgend jaar mag hij er bij zijn als het miniatuur- stadhuis in Madurodam wordt ge plaatst. Dan zal hij in de bloeme tjes worden gezet. Hij leeft overi gens erg mee. Hij is mij ook al enkele keren hier komen opzoeken. Hij heeft zelfs geld opgehaald bij vrienden en kennissen. „Ik vind dit een erg goed initiatief. Het bewijst dat je dit soort brieven heel serieus moet nemen. .Te weet niet wat er uit kan komen", aldus burgemees ter Van Dijke voor wie het de eerste keer is dat hij naar de Ver enigde Staten gaat ROTTERDAM Prof. D. C. den Haan, hoogleraar in de huisartsge neeskunde aan de Medische Faculteit Rotterdam en oud-decaan dezer fa culteit, is per 1 januari benoemd tot hoofddirecteur van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. Zoals bekend omvat dit Acade misch Ziekenhuis zowel het zieken huis Dijkzigt als het Sophia Kinder ziekenhuis. Prof. Den Haan zal tevens fungeren als medisch directeur van het Dljk- zigt-ziekenhuis. Als zodanig volgt hij dr. L. Doornbos op. Prof. dr. H. K. A. Vissgr blijft mediSch directeur van het Sophia Kinderziekenhuis. Tot .economisch directeur van het Diikzijy-Ziekenhuis is benoemd drs. J. Barendregt, die drs. H. J. van Zui den opvolgt. De heer Van Zuiden is benoemd tot adviseur van het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds Rot terdam, AZR. Economische directeur van het So phia Kinderziekenhuis blijft de heer de Jong. verpleegkundig directrice blijft zuster J. S. van Stadt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5