egering kan niet langer toezien na loonimpasse PvdA en VVD willen met motie pil in ziekenfonds mdsbelang kan in geding rijn bij interview Prins Catastrofe dreigt door werkloosheid in bouw Oersterk! Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje Woordvoerders KVP en ARP in Eerste Kamer Antivoord op GPV-vragen Werkgevers contra mevr. Brautigam over prijsstijging Motie onoositie „Om bevolkingstoeneming te beteugelen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 f HAAG De woordvoerders van twee regeringsgezinde frac- i de Eerste Kamer, de heer Niers (KVP) en prof. De Gaay Fort- I (AR) hebben gisteren bij de algemene beschouwingen 'over de jegroting in de senaat gezegd dat het kabinet zo langzamerhand werkeloos meer kan blijven nu het centraal overleg in feite is kt. ruptie van premier Biesheuvel ant woordde dat hij het woord liberaal niet in de politieke zin bedoelde. Bei de afgevaardigden verzochten de re gering bovendien bij de SER op spoed aan te dringen bij het opstellen van het advies over een samenhan gend inkomensbeleid. De beschouwingen van de senaat Van een verslaggever r EN HAAG Ook door een >opse opmerking van een lid het koninklijk huis in een ite-interview kan het belang de staat in het geding zijn, elijk als het aanzien van het ngschap wordt, geschaad. De 7U isteriële verantwoordelijk- die bepaald wordt door wat landsbelang vereist, wordt geactiveerd. heeft minister-president mr. iuvel geantwoord op vragen de GPV-kamerleden Jongeling terbrugh. minister-president geeft in zijn lord een uiteenzetting van de ng volgens welke alle publiciteit het koninklijk huis over de rijks- jlichtingdienst loopt. Op initiatief [het betrokken lid van het konink- huis of op dat van de directeur de RVD wordt, indien dat nodig wordt geoordeeld met het oog op de ministeriële verantwoordelijkheid, de minister-president of de meest be trokken minister om een oordeel ge vraagd. „Het is niet de bedoeling geweest, aldus mr. Biesheuvel, de vrijheid van handelen van de overige leden van het koninklijk huis verder terug te dringen dan met het oog op het aan zien van het koninklijk huis en een effectieve werkwijze vereist is." „Een speciale verantwoordelijkheid gelijk die voor de Koningin wordt in de omschrijving van de mi nisteriële verantwoordelijkheid voor de overige leden van het koninklijk huis inderdaad afgewezen. Een verantwoordelijkheid, voort vloeiend uit de plicht van de minis ters voor het landsbelang op te ko men wordt echter aanvaard. Deze verantwoordelijkheid moet mede worden gezien in het licht van de bijzondere plaats, die een lid van het koninklijk huis inpeemt ten opzichte van de Koningin, aldus mr. Biesheu vel. waren verder voor een belangrijk deel gewijd aan de aanstaande ver kiezing van dir. ir. D. de Zeeuw, lid van de Eerste Kamer, tot voorzitter van de KVP. Mr. Van Riel (VVD) begroette de verkiezing van de heer De Zeeuw op norse toon. Door zich al vast te leg gen op een voorkeur voor de samen werking met de PvdA „zaagt hij ge wild of ongewild de poten onder de stoel van de heer Biesheuvel van daan", meende mr. Van Riel. Hij wil de van de premier heel concreet we ten of deze het ook zo ziet. De minis ter-president zal morgen antwoorden. De woordvoerder van de PvdA, de 'neer Broeksz, wenste de heer De Zeeuw succes bij diens streven de christelijke partijen om te bouwen tot een open volkspartij, die straks rijp zal zijn voor regeringsafspraken met de progressieve combinatie. De CH-woord voerder prof. Van Hulst zei de gedachte van één chris telijke volkspartij aantrekkelijk te vinden maar zonder de ideeën van dr. De Zeeuw als zodanig te bespreken voegde hij daaraan toe dat deze par tij zich dan wel „onder het licht van het evangelie" moet stellen. Prof. Gaay Fortman sloot zich hierbij aan. „Ook voor de ARP zal bij de beoor deling van samenwerkingsvormen be slissend zijn of daarin erkend zal worden of het evangelie niet onmid dellijk maar wel middellijk veel te zeggen zal hebben voor het politiek 'bedrijf". Prof. Van Hulst en prof. De Gaay Fortman constateerden dat er voor de regeringscoalitie geen alternatief is. „Het heeft nu geen zin meer het te hebben over de gewenste samenstel ling van het kabinet. Enkele minis ters zouden wijs zijn geweest, dit te bedenken", zei prof. De Gaay Fort man met eën toespeling op de 'neren Boersma. Engels en Van Agt die in interviews hadden laten weten dat zij liever met de PvdA ,hadden willen regeren. Voor het overige valt uit deze be grotingsbehandeling in de Eerste Ka mer te melden dat de heer Broeksz een langdurig pleidooi hield voor het bevorderen van een Europese veilig heidsconferentie „ondanks het niet weg te branden wantrouwen van mensen als Van Riel en Ulbricht". Hij waarschuwde er, hierbij opnieuw voor dat de ontwapeningskwestie in de eerste plaats een politiek en niet een NAVO-probleem is. Vandaar dat hij kon begrijpen dat de Sowjetunie de heer Brosip niet als eerst aange wezen man ziet om de veiligheidscon ferentie voor te bereiden. De socialistische woordvoerder viel voorts het kabinet-Biesheuvel aan op zijn onderwijs- en CRM-beleid („ik hoop dat het massale protest de rege ring op andere gedachten zal bren gen"). Prins Bernhard Mr. Van Riel was begonnen het ka binet te gispen over de wijze waarop het had gehandeld na het bekende interview van prins Bernhard met NRC-Handelsblad. „Aan enige ken nelijk badinerende en niet ernstig be doelde opmerkingen over de be moeiingen van het parlement hebben de fractieleiders overdreven aanstoot genomen en de minister-president heeft zich gehaast op de te dien aan zien ges-telde vragen van zijn afkeu ring blijk te geven", aldus mr. Van Riel. Hij vond dat hiermee afbreuk is gedaan aan de positie van het konink lijk huis en dat het kabinet tekort is geschoten in zijn taak als hoeder van de monarchale staatsvorm. De rege ring had volgens de woordvoerder der VVD op andere wijze afstand - •kunnen en moeten nemen van de uit latingen van de Prins. Ook betreurde hij het optreden van het kabinet rondom het verdwijnen van Taiwan uit de Verenigde Naties. schaad. Hij waarschuwde er voorts voor, dat de wiebeltax voor de econo misch sterken slechts als een „krie- beltax" wordt gevoeld, maar bij de economisch zwakken wel degelijk hard aan kan komen. Wat het koninkrijksstatuut betreft maakte prof. Van Hulst als het standpunt van de CH-fractie bekend dat afschrijving van „De West" Ne derland onwaardig moet zijn, dat wanneer van die kaïtt zelfstandigheid wordt gewenst, Nederland een ade quaat antwoord moet geven en dat tenslotte ook van Nederlandse zijde een initiatief terzake mogelijk moet zijn. Prof. De Gaay Fortman sprak zich aan het einde van zijn beschouwing uit voor vrijlating van „De drie van Breda". „Wij zijn aan het einde van de straf gekomen, nu begint de wraak", aldus de AR-woordvoerder. Hij had bovendien uitgesproken- dat het abortusvraagstuk niet in het re geringsakkoord thuishoort, maar een vrije kwestie had moeten zijn. Vol gens deskundigen voorziet de be staande wetgeving in de werkelijke nood. Wat het interview van prins Bernhard betreft sloot hij zich aan bij dat wat mr. Van Riel had gezegd. „Waarom zouden leden van het ko ninklijk huis anderen dan de ko ning geen fouten mogen maken?", zo vroeg prof. De Gaay Fortman. Puzzel Ir. Schwarz, de eerste fractieleider van D'66 in de senaat, verklaarde al aanstonds dat de wijze waarop de Eerste Kamer wordt gekozen „niets te maken heeft met democratie, maar zuiver een puzzeltje is voor wiskun digen." Hij vroeg aan „deze waanzin" spoedig paal en perk te stellen en zei verder dat de senaat overigens moet worden opgeheven, al wilde hij daar mee nog even wachten zolang de Tweede Kamer nog gebrekkig func tioneert. Krieheltax Senator Van Hulst (CH) sprak wel iswaar krachtig tegen dat het kabinet het onderwijs zou verwaarlozen, maar vroeg even later de garantie dat door beleidsombuigingen in deze sec tor geen wezenlijke taken worden ge- in om over de vloer te hebben. jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Als de werkloosheid in de bouwnijverheid big ft stijgen zoals thans, kunnen we binnenkort spreken van een waarlgke catastrofe. Dit schrijft drs. J. Huige, beléids- adviseur van de NKV-bouwbond, in het bondsorgaan van deze week. De gegevens, die bijna iedere dag binnen komen, zijn zonder meer alarmerend, aldus drs. Huige, die ook enkele cij fers noemt: de hoeveelheid werk bij architectenbureaus is al met 13 pet verminderd; 60 pet van het machine park in de Groningse heidebedrijven staat stil. In hetzelfde nummer schrijft bondsvoorzitter L. Brouwer, dat bij een grote inzinking van bouwactivi teiten de structuur van de bouwnij verheid zowel ook korte als langere termijn blijvende schade zal onder vinden. Ook de bouwbond van het NW uit kritiek op het afremmen van de werkgelegenheid in de bouwnijver heid. „Door het bezuinigingsbeleid van de overheid zal de werkloosheid in de bouw wellicht zodanig toene men dat een beroep zal moeten wor den gedaan op de voor aanvullende werken beschikbare middelen. Dat mag niet worden geaccepteerd. De inrichting van de begroting moet dan maar worden aangepast", aldus de NW-bouwbond. Zo zullen de Westdvitse atletes en atleten, die deelnemen aan de Olympische Spelen gekleed gaan als zij niet met de wedstrijden bezig zijn. (Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De stelling, dat er sprake zou zijn van een prijsstijging die groter is dan door de onderne mersorganisaties na het intrekken van de prijsmaatregel in het vooruit zicht werd gesteld, is onjuist. Aldus de beide werkgeversverbon den (VNO en NCW) in een brief aan de leden der Tweede Kamer, waar mevrouw Brautigam (PvdA) vandaag de minister van economische zaken zal interpelleren over de prijsontwik keling. Genoemde stelling wordt, zo schrij ven de werkgeversverbonden, gelo genstraft door hun brief aan hun le den van 12 augustus, waarin wordt gezegd dat rekening moest worden gehouden met „incidenteel tegenval lende maandcijfers van de index van de kosten van levensonderhoud in 1971". Eén van de oorzaken daarvan is dat een aantal bedrijven, die jaren onder de druk van het prijsbeleid hebben gezeten, er „eenvoudig niet onderuit kunnen om voorzover de concur rentie dat toestaat hun prijzen op een bedrijfseconomisch verantwoord peil te brengen. Het is niet reëel en ook niet eerlijk het mogelijke effect van een geza menlijke aanpak anders dan op wat langere termijn te stellen';, aldus de werkgeversverbonden. EIBERGEN De 3-jarige Robin van de Kamp is gisteren verdronken in een vijvertje achter de woning aan de Grote Straat. DEN HAAG Minister Drees van verkeer en waterstaat heeft rekening te houden met een motie van de op positie (Dijkstra van.D'66), die door de meeste regeringspartijen werd ge steund. Aan de bewindsman wordt in de aanvaarde motie gevraagd bij de uitvoering van het rijkswegenp'an het accent te leggen op de verbindin gen met het noorden, oosten en zui den en op de aanleg van ringwegen rond de grote steden. Tegen de motie stemde een aantal KVP-ers en de ARP. De heer Schakel van de ARP vond namelijk de motie-Dijkstra niet concreet genoeg. Hij kwam met een eigen voorstel met als doel, dat de autoweg Meppèl - Hoogeveen - Assen - Groningen in elk geval in 1974 ge reed komt en dat eveneens dat jaar de weg Groningen - Afsluitdijk twee keer zo breed zal zijn. Da motie- Schakel kreeg onvoldoende voorstem mers (alleen ARP, CPN. PSP, GPV, BP, NMP en De Jong) en sqeuvelde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA en de VVD zullen in de Tweede Kamer een motie indienen, waarin wordt verlangd dat de pil in het zie kenfondspakket wordt opgeno men. De moties blijven achter wege als minister Stuyt van Koningin Juliana heeft gisteren admiraal Ashmore, opperbevelhebber van de maritieme kanaalzone met zijn echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen. volksgezondheid een concrete toezegging hierover doet. Een argument van dr. J. H. Lam berts (PvdA) was, dat de anticoncep- tieltevordering ook dringend noodza kelijk is om de bevolkingstoeneming te beteugelen. Mejuffrouw J. van Leeuwen (ARP) herinnerde aan het program van actie van haar partij waarin staat „dat het opnemen van anticonceptionelemid delen in het ziekenfondspakket moet worden bevorderd." Zij voegde eraan toe: elk argument voor abortus dat de pil te duur zou zijn geweest, wordt dan ontkracht. De heer J. A. Heijmans van de KVP hield zich betreffende de pil op de vlakte, gezien het pro en contra in de Ziekenfondsraad, die alles bij' het oude wilde laten. Voor hem was het wel duidelijk dat de Tweede Kamer over de zaak van de pil een beslissing zal moeten nemen. Hij vroeg nog aan de minister ot het gratis!beschikbaar stellen van de pil abortus zou voorkomen en of ook andere voorbehoedmiddelen in het ziekenfondspakket moeten worden opgenomen. De KVP-fractie drong gisteravond nogmaals erop aan dat de regering snel een wetsontwerp zou indienen voor regeling van de abortus. Ook mejuffrouw Van Leeuwen wilde een duidelijk antwoord op deze vraag. basis van het wetsontwerp moet vol gens haar wel het regeerakkoord zijn. „Verder uitstel", zei de heer Heij mans, „lijkt ons niet te verantwoor den". De KVP-er sprak over een wetsvacuüm en merkte verder op dat het hier gaat om een kwestie van „leven en dood". Dr. Lamberts zei over de abortus kwestie: De WD en DS'70 moeten bukken voor het regeerakkoord over abortus, zoals de christelijke partijen onder het WD-juk doorgaan van een „eigen risico" van de ziektekosten. De woordvoerder van de PvdA stelde, dat de mening van de minister over abortus niet alleen tachtig pro cent van de Nederlandse artsen schokt, maar ook tachtig procent van de Nederlandse vrouwen, om van de Duinrell, lustoord in de zomerse maanden in de Wassenaarse bos- en duinstreek is geen winterslaap inge gaan. In tegendeel. Op het grote huis, het kasteel, bruist het van le ven. Daar heeft handweefster Alexan dra Stapff voor gezorgd. Een paar jaar geleden bouwde zij er haar weefgetouw op in een kamer waar eens de gravinnen haar jour hielden. Inplaats van oud porselein en zilverwerk staan er sindsdien kleurige klossen wol, glinsterdraad en zijde in de kasten en wandnissen en inplaats van perzen kwamen er de dikwollig geweven tapijten. Alexandra's droom was echter groter, ze wilde graag kunstbroeders en zusters mee de gelegenheid ge ven hun ambachtelijk werk hier te bedrijven. Tekenaar Coen de Groot voelde daar ook voor en samen hielden ze al eens een expositie, terwijl Alexandra in haar werk en aan het werk altijd bereid is bezoekers alles te laten zien en er van te vertellen. Maar toch... de oude sfeer pakt ook moderne jonge mensen. De vervlo gen romantiek wilde ze wel eens doen herleven. Zo werd een nieuw idee geboren. Zorgvuldig opgekweekt en nu staat het zo ongeveer klaar om zich te presenteren. Antiek Zes antiquairs van naam en faam uit Wassenaar, Den Haag, Delft, Haarlem en Zaandam hebben hun mooiste spullen bij elkaar gezocht en zijn nu bezig hun kramen in te richten. Vrijdagavond om zes uur wordt de antiekmarkt in het kasteel Duinrell geopend en blijft daarna open tot tien uur die avond. Zaterdag om elf uur gaan de kas teeldeuren weer open en kan men tot tien des avonds terecht en ook zondag kan men er naar toe. Goed idee voor wie nog met Sin- terklaas-geef-puzzels zit... Want zo eenvoudig is het niet om I origineel te zijn in onze tijd van massaproduktie. Bovendien, een ding dat je niet kunt gebruiken, een snotneus of een beddepan, is vaak veel leuker dan alle nuttigheid. Het is een tragisch misverstand om iemand, die het wat smalletjes heeft alleen degelijk spul te geven. Schenk liever eens iets, dat puur lu xe is. De degelijkheid is immers een noodzaak voor wie het krap heeft, de luxe een onbereikbaarheid. Geschenken uitstrooien mag een bewijs uit het ongerijmde zijn of uit die oude doos, waarin het antiek op geborgen is. commissie-Kloosterman maar niet te spreken. Aan mevrouw Veder-Smit vroeg dr. Lamberts of zij het standpunt van de vrouwen in de WD over de abor tus van de tafel zou kunnen vegen. Mejuffrouw Van Leeuwen legde vooral de nadruk op een goede pre ventie. Zij drong aan op een intensi vering en uitbreiding van' seksuele voorlichting en opvoeding, die zou kunpen en moeten uitlopen op een verantwoord gebruik van contracep tieve methoden en middelen. Dr. J. Z. Baruch (DS'70) merkte in dit verband op: wij leven in een tijdperk van an ti-conceptie. Hij drong aan op een bewuste bevolkingspolitiek door de regering. De agressie in onze maat schappij, stelde dr. Baruch, is een ge volg van de overbevolking. ZIEKENHUI SBOUW Drs. A. D. W. Tilanus van de CHU vroeg met name aandacht voor de ziekenhüisbouw die in een verkeerde hoek zit. Hij stelde voor snel een col lege voor ziekenhuisvoorzieningen te installeren en verder de vuistregel van vijf bedden per duizend inwoners los te laten. Ook moet er een honore ringsstelsel voor specialisten komen in plaats van de koppeling van de specialist aan het aantal bedden. Mevrouw Veder-Smit signaleerde een ware kostenexplosie op het ter rein van de ziekenhuisverpleging. De heer Tilanus vond het onbegrij pelijk dat de apotheek onmiddellijk de voorlichting van de industrie over het geneesmiddel uit de verpakking verwijdert. Hij drong aan op een nieuwe wetgeving in verband met de medische ethiek. Mag bijvoorbeeld een verpleegde in een psychiatrische inrichting onder worpen worden aan een hersenopera tie met het doel zijn persoonlijk- heidsstruktuur te wijzigen? In Ame rika kan men zijn organen voor transplantatie te koop aanbieden. In Nederland is het euthanasievraagstuk actueel. Mevrouw Veder-Smit en mejuf frouw Van Leeuwen vroegen vooral aandacht voor de positie van de wijkverpleegsters die een zeer on gunstige pensioenregeling hebben. De drie oppositiepartijen (PvdA, D'66 en PPR) dienden een amende ment in om 2.750.000 gulden meer voor dit doel uit te trekken. Een tweede amendement van de progressieve drie beoogt 2.300.000 gul den meer te besteden voor de wijkge zondheidscentra, die onvoldoende van de grond zouden komen. Zeventien van de vijfenzeventig opvarenden van een motorboot zijn verdronken, toen het vaartuig op het meer van Singkarak in West-Suma tra omsloeg. Voordelig reizen na 6 uur '8 avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7