i Kort bij kas? n Leidschendammer duikt oude yschatten op uit Griekse zee Groot-Brittannië wil Nederlands plaats in Europa overnemen «15 Kritiek van sociologen op onderzoek naar leefmilieu Rijnmond Sluit bij de ABN een lening-naar-maat Algemene Bank Nederland Bulgaarse kikkers voor herstel van het milieu Tempo van de ruilverkaveling hani kost te veel Tentoonstelling; „Club van Rome" Kip o denkt aan eigen igbenginestations 5 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 van de buit binnen de veilige muren van zijn heiligdom heeft. De kusten van het Griekse vaste land en de eilanden bieden een over vloed van oudheidkundige, "voorwer pen; ook nu nog. Maar wie maalt er om? Archeologen, die op een vaasje meer of minder niet meer kijken, wèl geïnteresseerd zijn in de vindplaat sen, om oude scheepsrouten te recon strueren. Daarom werd onder meer die scheepskoekepan meegenomen. Als „bewijs". Andries: „Het was heel gek. Op een diepte van zeven meter zag ik een onnatuurlijke bodemformatie; regel matige vormen en zo. Dat heb je ge woonlijk niet. Ik heb gedoken en op 27 meter ontdekte ik de vazen, in he le rijen. Bij elkaar waren het er tien tallen. Maar ze waren zo aan elkaar en aan de rotsen vastgekoekt, dat ik er niet één onbeschadigd kon losbik- ken". De brokstukken zijn de Leidschen- dammer al voldoende, al blijft het denkbeeld aan een hele vaas aanlok kelijk. Andries Hoek, lid van de Haagse duikvereniging Baracuda, in Griekenland gediplomeerd instruc teur, maakte van het duiken geen plezierig tijdverdrijf maar studieT hobby. Hij kan er uren over vertel len. Verboden EDINBURGH LIVINGSTON HUWTfcRSTUN T KILBRIDE STONEHOUSE IRVINE PORT CONTAINER TERMINAL NORTH SEA OIL Ervaren duikers kunnen zomer en winter door hun gang gaat, al is het opduiken van antiquiteiten in feite verboden. Althans het meenemen er van. Het water is tot grote diepten helder en de wonderlijke kleuren van de (rots)bodem lichten bij lamplicht fraai op. Andries „Merkwaardig eigenlijk, die kleuren. Zonder extra licht ver dwijnen de kleuren volgens het spec trum, eerst rood, dan oranje, groen, geel, blauw. Je ziet er normaal niets van". Misschien zijn die kleuren meer voor vissen dan voor mensen bedoeld; niettemin zijn ze er en ook door geoefende zwemmers maar zonder duikervaring te genieten. 's Zomers uiteraard. Bij 'n water temperatuur van zo'n 22 graden. Wie zich een. bril aanschaft en een paar duikkneepjes eigen maakt hoe kom je zonder veel zuurstofverlies een paar meter naar beneden? kan ve le meters diep en ver komen en ten minste van de kleuren, rotsformaties en vissen genieten. Andries: „Plat op je buik, 'n hoek maken en zonder nodeloos beenge spetter naar beneden, met gebruik van de handen. Pas later de benen gebruiken, de handen niet meer, zo kom je het verst. Schematische aanduiding van „Eurospan" zoals beschreven in het rapport van Schotse en Nederlandse havendeskundigen. Een van het zuid-westen naar het noord-oosten lopend dal met daarin de Clyde in het westen en de Firth of Forth in het oosten, in het noorden en zuiden begrensd door bergruggen, wordt het Eurospan-gebied, dat de taak van het Nederlandse Europoort moet overnemen. Door de heersende sterke wind geen luchtvervuiling. Woongebieden buiten het dal in de bergen op korte afstand. Een gigantisch industrieprojekt, dat thans in Nederland gevestigde grote bedrijven zal aantrekken, via de Clyde in rechtstreekse verbinding met de oceanen, via de Firth of Forth uitzicht gevend op de Noordzee en Europa. De Firth of Forth is toegankelijk voor schepen tot ruim 250.000 ton dw., de Clyde voor de allergrootste schepen die ooit zullen kunnen worden gebouwd. Géén gevaarlijke passage van grote schepen door Het Kanaal. Economisch wordt Nederland met dit plan teruggedrukt tot een agrarisch land met ondergeschikte positie in de Europese Gemeenschap. Een ander advies: „Neem geen zecgrasbodem of zand, die zijn saai". En: „Geen oordopjes gebruiken, die worden door de druk van het water naar binnengedrukt. Dat wordt ope ratie; het komt erg vaak voor." Andries spaart nu voor een kost bare onderwater-camera. Het duiken is een studie geworden, die hem niet meer loslaat. Hij staat daarin niet al leen, want tientallen anderen koer sen, al dan niet per wrakke lelijke eend, richting Zuid-Griekenland. Al is het wat ver, wèl de moeite waard, de tastbare bewijzen daarvoor wor den zorgvuldig in een Leidschendams slaapkamer bewaard. Andries kan er van vertellen uit zijn blote hoofd. Proef metpostsafe DEN HAAG De PTT gaat bin nenkort proeven nemen met een „postsafe", een kleine kluis waaraan men tegen inworp van 1 gulden geld en kostbaarheden in bewaring kan geven. Het eerste exemplaar komt te staan in het postkantoor aan De Stede in Den Haag. (vervolg van pagina 1) „Oceanspan 2" is samengesteld door The Scottish Council (Develop ment and Industry) en de Verenigde Bedrijven Bredero NV in Utrecht. Het is gebaseerd op onderzoekingen van de Schotse havendeskundigen L. B. Aitken, A. D. Chrisholm, R. C. Campbell en mevrouw P. McCallum en de Nederlanders F. Lukkes, A. van Sminia, R. van Wijk, F. Dijkstra en de NV Maatschappij voor projektont- wikkeling „EMPEO Het projekt heeft al een naam „Eurospan" in plaats van het Rotter damse „Europoort". Zoals men ziet zijn bij de Nederlanders die er aan hebben meegewerkt mensen, die in Rotterdamse havenkringen een zeer vooraanstaande plaats innemen. Het rapport „Oceanspan 2" trekt in 'heel Groot-Britannië zeer veel aan dacht en de televisiecommentator van de BBC heeft het nogal diepgaand besproken, als zijn mening gevend, dat met „Eurospan" Groot-Britannië een leidende rol in de Europese Ge meenschap kan spelen, waarmee Ne derland straks de plaats krijgt toebe deeld van de kleinere in hoofdzaak agrarische staten, die economisch af hankelijk zijn van de grote indus triestaten. Er is, zo werd voor de Britse televi sie gesteld, alle aanleiding om aan te U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal ƒ51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000.- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. U bent welkom bij de nemen dat, als „Eurospan" wordt uit gevoerd, de grote industrieën in het Rijnmondgebied en elders in Neder land zullen worden overgebracht naar het dal van de Clyde bij Glas gow. VRIJE OCEAAN Want tegenover het natuurlijke diepe water van de Clyde en de Firth of Forth de toegangen tot Glasgow en Edinburgh zag de BBC-com- mentator een kunstmatige vaargeul die toegang biedt tot de Europoort in Nederland en die slechts met miljoe nen kostend baggerwerk met grote moeite op peil kan worden gehouden en dan nog niet eens de allergrootste tankers kan toelaten. Die tankers kunnen niet door het Kanaal varen, met zijn beperkte diepte en smalle vaargeulen, die reeds aanleiding gaven tot grote na- vigatiemoeilijkhedcn en ernstige scheepsrampen, .waarbij miljoenen li ters olie vrijkwamen die de Kanaal- kusten hebben bedreigd. Gevaar voor zo'n ramp is bij Glasgow veel minder. In „Eurospan" moet Glasgow de haven worden voor de allergrootste tankers die ooit de oceanen zullen be varen. Van Edinburgh aan de Schotse oostkust uit moeten kleinere schepen varen naar Rotterdam. Hamburg, Antwerpen, Duinkerken, Le Havre en Bremen. BRUG OVER LAND In het rapport wordt Eurospan aangeduid als een „brug over land", die twee havens, de grote Europese in- en uitvalspoort Glasgow en de distributiehaven Edinburgh verbindt. Die „landbrug" wordt een uitgebreid pijpleidingensysteem, dat in een later stadium eventueel rechtstreeks in verbinding kan worden gebracht met het continentale Europese pijpleidin gensysteem. Overigens laat de Firth of Forth bij Edinburgh zonder enig kunstwerk nog altijd schepen toe tot ruim 250.000 ton dw: zij is hier ten minste 100 voet diep bij laag water. Het aardgas rond de Noord-Engelse en Schotse Noordzeekust is voor de industrie in de „brug over land" een goedkope en eemakkelijk te gebrui ken energiebron. VEILIG WONEN Er is ruimte tc over voor zeer grote woningbouwprojekten voor de genen, die in „Eurospan" zullen gaan werken. Deze woningen zullen geheel buiten iedere vorm van luchtverontreiniging liggen: die trekt via het dal van de „brug over land" snel weg en de wo ningen komen huiten dit dal op de berghellingen. En een niet te onderschatten factor, die Groot-Britannië van meet af aan een enorme voorsprong geeft, is. dat de hier te vestigen industrie, die im mers nog moet worden gebouwd, de allermodernste ter wereld wordt. Dat is vooral van betekenis voor de hoog oven- en staalbedrijven. Zoals bekend is er thans in het proces ter bereiding van staal uit ijzererts een technische revolutie gaande, die juist kan zijn voltooid als de Schotse hoogovens worden opgetrokken. NIET KOSTBAAR Ten slotte de financiële consequen ties. Er zijn, zoals bekend, in het ver leden vaker plannen geweest tot ont wikkeling van de Clyde. De rappor teurs zijn tot de conclusie gekomen, dat de zeer grote bedragen, die vroe ger voor een dergelijk ontwikk^lings- projekt zijn genoemd, zwaar zijn overdreven. Petrografische en geologische on derzoekingen hebben uitgewezen, zo menen de samenstellers van het rap port, dat met een juist gebruik van de natuurlijke mogelijkheden dit pro jekt ruim binnen de economische mo gelijkheden ligt, zelfs zodanig df. de investeringen die worden gedaai. er binnen afzienbare tijd uit zullen kun nen komen. ROTTERDAM Bezorgdheid over de kikkerstand in Nederland eh een gesprek met een Bulgaar se zakenrelatie hebben de heer H. de Leeuw uit Rijsoord op het idee gebracht ongeveer 2000 Bul gaarse kikkers in de Waal uit te zetten De beestjes zijn vannacht per vliegtuig m Nederland aange komen. Woensdagmorgen zijn zij in de Waal in Rijsoord losgelaten. ..Er wordt de laatste tijd zoveel over milieuvervuilisg gesproken" aldus de heer De Leeuw, „dat ik het plan heb opgevat eens iets aan het milieuherstel te doen". Over de levenskansen van de Bulgaarse kikkers is hij optimis tisch. „Mijn relatie in Bulgarije heeft me verzekerd, dat de dier tjes van een sterk ras zijn en alles overleven". Wanneer inderdaad blijkt, dat de kikkers tegen het Nederlandse milieu bestand zijn, wil de heer De Leeuw er nog meer uit Bulgarije importeren. BRUSSEL De Vlaamse schrijver Hugo Claus heeft gisteren de drie jaarlijkse staatsprijs voor poëzie 1968-69-70 kregen voor zijn bundel „Heer Everzwijn". De prijs ten bedrage van 125.000 fr. (ongeveer 9.000 gulden) werd hem toegekend door een jury onder voor zitterschap van de schrijver Marnix Gijsen. es-[ >en NORTH SE/ OIL CONTAINER TERMINAL' LEIDSCHENDAM Aan een „schateiland" dacht de 18-jarige Andries Hoek uit Leidschendam niet meer, toen hij teveregeefs de zeebodem bij het rotseilandje Kramonisi op 20 km van Athene had afgespeurd. Exact de plek, die een kaart in een oud tijdschrift had aangegeven als „vind plaats". Slechts een pijl en „hier graven" ontbraken, evenals de ver schroeide rand van de schatkaart. Niettemin zwom de 18-jarige duiker op zeven meter diepte het hele eiland niet groter dan twee forse voetbalvelden samen maar eens rond. En daar lag iets falkiRK GR wijl Hero AMSTERDAM Het tempo Coudariii ruilverkavelingen ter hand genomen, dwingt de natuurbe- eigéherming tot een geforceerd aan- m'opbeleid, waarvoor niet voldoende toesfi ld aanwezig is. ht oude ^eze klacht *s van de contact-com- 'ss'e Natuur- en Landschapsbe- we herming, het nationale actiecentrum l0r natuurbehoud en milieubeheer. commissie noemt als voorbeeld «ugdf ruilverkaveling Mergelland in mburg. In dit gebied van 13.00v. ctare moeten 450 hectare natuurge- eden en 1500 hectare waardevolle ltuurgrond gekocht worden om het karakter van het idlimburgse heuvellandschap te luden. Als deze aankopen niet ge- aliseerd kunnen worden, mag de ilverkaveling niet doorgaan, zo 'eb.b ,dt c u to nP de contact-commissie, contact-commissie waarschuwt tegen de aantasting van de na- T door elekt riciteitscentrales en de rsnippering van .de open ruimte or hoogspanningsleidingen. Volgens commissie moet er snel een natio- rricl al elektriciteitsplan komen, waarin •ling^et alleen de centrales, maar ook de burgjppel- en verspreidingsnetten wor- ir e n opgenomen. Ioud©e manier, waarop de gemeenten tuurgebieden beschermen in hun tv) stemmingsplannen, is volgens de hist mmissie dikwijls onvolkomen. Bo- spodndien handelen veel gemeenten dit t natert zaken nogal traag af. De com- ssie vraagt zich daarom af of het af ei k en de provincies niet meer ge uik moeten maken van hun be- egdheden om de gemeenten bin- aanwijzingen voor de bescher- ing van natuurgebieden te geven. erde De kamer van Andries bevat alles wat een duiker maar vermag te bege ren: maar wellicht is voor Andries de verzameling vondsten van groter be lang dan het middel: de duikuitrus- ting. Want op twee planken ligt een verzameling uitgestald, waaraan een grote hoeveelheid kennis en moeite vooraf is gegaan. Onder ^.eer „de schat"; tóch ge vonden, boven water geploeterd en thuis gerangschikt en gedetermi neerd: vazen (amphorae), afkomstig van een tamelijk groot schip, dat met duizenden vazen omstreeks 400 voor Christus van Mendi bij Saloniki naar Athene koers zette via Lesbos en Chios, maar voortijdig in een storm verging. Met de thuishaven Athene in zicht; maar storm dwong de kapitein be schutting te zoeken aan de lijzijde van het rotseilandje waar aan de westelijke kant een rotspunt verra derlijk anderhalve meter onder de wateroppervlakte schuil ging. Bij dat rotspunt verging het schip. Ongeveer 7000 amphorae met 20 liter kostelijke wijn elk, zonken met het schip mee. De godendrank ging met het houten schip teloor; over bleven het vaatwerk en een koekepan van een meter in doorsnede. Onjuist Koekepan en-een deel van 't vaat werk speurde een Grieks-Amerikaan se expeditie op; was het opzet, dat de exacte vindplaats onjuist op de kaart werd weergegeven? Andries iHoek zal het een zorg zijn, nu hij zijn aandeel Een deel van de verzameling, af komstig van een wrak. UTRECHT 'Het stinkt in Rijnmond en de bevolking heeft daar last van; de woningsituatie in Rijnmond is slecht en de be volking heeft daar ook last van. Het doet er dan weinig toe of de bevolking meer last heeft van de stank dan van de woningsi tuatie of omgekeerd.' Met deze kritiek hebben vier U- trechtse sociologen zich gericht tot collega's van hen, die voor net Open baar lichaam Rijnmond onderzoeken welke factoren in het milieu door de bevolking 'het meest als problemen worden ervaren. BEKENDE ZIEKTE Dat is. meent de Utrechtse groep, alleen maar het meten van de ver schijnselen van een al lang bekende ziekte. Het eigenlijke probleem is dat deze situatie is ontstaan en nog steeds verergert en dat er geen werkelijk uitzicht op verbetering is. De vraag wordt dan, hoe het moge lijk is geweest dat deze situatie kon ontstaan, Hoe kan worden voorkomen dat de situatie verergert, en hoe ver beteringen tot stand kunnen worden gebracht. Volgens de vier medewerkers van het sociologisch instituut van de Utrechtse universiteit, moer daarom een analyse worden gemaakt van de plaatsen waar de beslissingen vallen die invloed hebben op 'net leefmilieu van de mensen. Nagegaan moet worden hoe die be slissingen worden gemotiveerd, welke belangen daarbij worden afgewogen en volgens welke maatstaven dat ge beurt. Wat op het ogenblik in Rijnmond wordt onderzocht 'neefi alleen te ma ken met de resultaten van een beleid, zonder dat beleid zelf ter sprake te brengen. Dergelijke onderzoekingen kunnen alleen maar wordengeb ruikt om de ergste kantjes van de gevolgen te be strijden, niet om de situatie wezenlijk te verbeteren, menen de vier Zij hebben hun bezwaren al enige tijd geleden meegedeeld aan hun col lega's die het bestreden onderzoek in Rijnmond uitvoeren. Maar die hebben de kritiek naast zich neer gelegd, aldus de Utrechtse groep, en meege deeld dat het onderzoek in de huidige vorm zal doorgaan. De groep zal zich nu tot de Rijnmondraad wenden. ROTTERDAM In het voorjaar van 1972 zal in Rotterdam een ten toonstelling worden georganiseerd over het werk van de „Club van Ro me". Deze expositie wil een beeld ge ven van de onderlinge samenhang tussen de belangrijkste problemen waarmee de mensheid kampt zoals overbevolking, milieuvervuiling en voedseltekort en de mogelijheden de ze vraagstukken op te lossen. Op initiatief van de Rotterdamse Kamer van Koophandel zijn drie pa viljoens aan het Weena beschikbaar gesteld als expositieruimte. Een aan tal bedrijven hebben financiële steun toegezegd. Begin december komt dr. Peccei, de informele voorzitter van de „Club van Rome" voor overleg naar Neder land, waarna mededelingen zullen worden gedaan over de definitieve opzet. De achttienjarige Andries Hoek met een van zijn mooiste stukken. ROTTERDAM Kipo is van plan IDE I verkoop van benzine zelf ter hand nemen. Dit zal niet onmiddellijk vanischieden, maar directeur Knoops daJ|erweegt in de komende jaren ben zinestations op te kopen en zelf nicu- LfLIfe stations te bouwen. aanPe kortin&» die KiP° aan ziJn ,eid-M®0 leden voor de benzine geeft, ver-fut de organisatie, zo heeft de heer ge-noops uitgerekend, te staan op een ïrtalltkering van 100 miljoen per jaar. Per"fe benzine-stunt heeft Kipo tot nu een groot aantal nieuwe leden be- eer-L gd' Twaalf man zijn de gehele dag ceelb1'* bezig met de behandeling van rein* aanvragen voor het lidmaatschap, fest-'e met duizenden tegelijk binnen komen. Maandag en dinsdag zouden be-fch al ver over de 200.000 nieuwe Ion-Ben hebben aangemeld, ren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5