ZIJN SCHOTLAND WIL EUROPOORT Zuid-Vietnam valt Cambodja weer binnen per liter Auto jaagt met ontvoerde politieman door Rotterdam 5,6 cent duurder Benzine Nederland naar ondergeschikte positie verwezen tanbevelingen-rapport hij hgelands EEG-toetreding Grote overstromingen Het Kwartet estig granaten in slotgracht Schilderij van Picasso in Parijs gestolen Inbreker bedreigde agent met revolver HIT WIER I Koud weer (R'TAj I 1 I ieowe Leidlse Courant Woensdag 24 november 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert fa teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Beatrix en prins Claus krij- i eeu nieuwe secretaresse. Per 1 ember treedt mejuffrouw M. E. Ie in dienst op Drakenstein, OSTERBEEK Bij het schoon- :en van de slotgracht om kasteel rwerth (gem. Renkum) hebben liders zestig Duitse mortiergrana- uit de Tweede Wereldoorlog ont- ig v best granaten zijn gisteren gedemon- Tussen Glasgow en Edinburgh moeten in 1980 in bedrijf of ten dele in aanbouw zijn olieraffina derijen met een capaciteit van 32 miljoen ton per jaar, drie olie- bavens voor zeer grote schepen met bijbehorende tankparken, een hoogoven- en 'staalbedrijf met acht tot twaalf miljoen ton jaarlijkse capaciteit, een termi nal voor ijzererts met grote op slagcapaciteit, twee petrochemi sche industrieën, een alumi- niumindustrie met ruime op slagcapaciteit, een chemisch be drijf, aanvullende industrie en volledig op dit alles afgestem de havenfaciliteiten. In 1985 moeten in dit gebied in bedrijf of voor een deel in aanbouw zijn olieraffinaderijen met een capaciteit van 45 mil joen ton per jaar, op deze capa citeit afgestemde oliehavens voor zeer grote schepen met bij behorende tankparken, een tweede staalbedrijf, een tweede ijzerertsoverslagbedrijfm et op slagcapaciteit met drie petroche mische fabrieken, een alumini um industrie met aluminium smeltbedrijf, een speciale haven' voor aluminiumerts en alumi nium, twee chemische bedrijven, twee andere grote industriebe- drijven, aanvullende industrie Deze aanbevelingen staan in het rapport „Oceanspan 2", dat in okto ber verscheen, juist toen het besluit viel dat Groot-Britannië toetreedt tot de Europese Gemeenschap. Uitgangs punt is, dat het dwars door Schot- estelijke gekleurde dikke kaars (middel- i 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op- yt. Met kandelaar van sierlijk smeed- rk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk cadeau te geven. land oost-west lopende dal tussen Glasgow en Edinburgh in het Euro pese economische bestel de rol zal moeten overnemen van het Rijn mondgebied in Nederland. Midden-Schotland beschikt over water, dat tot vlak aan de kust ten minste honderd voet diep is. In het dal tussen Glasgow en Edinburgh heerst altijd een krachtige wind, die alle gevaar voor luchtvervuiling uit sluit. Er is ruimte genoeg voor alle havens en industrie, nodig voor een entree- en uitvalspoort voor heel West-Europa. (zie verder pag. 5) SAIGON (AP) Het Zuidvietna- mcse leger heeft duizenden militairen ingezet voor een tweede offensief in Cambodja. Vanuit de uitvalsbasis in de Mekong Delta drongen de eenheden van de zevende en negende divisie Cambodja binnen. Het nieuwe offensief, waarvan het doel de stad Neak Luong schijnt te zijn, loopt zuidelijk van de aanval die maandag in het gebied van Krek. is ingezet. De twee aanvalslijnen lopen paral lel aan elkaar, met een onderlinge af stand van ongeveer 72 kilometer. Vol gens Zuidvietnamese militaire zegs lieden zijn bij de twee offensieven ongeeer 20000 militairen ingescha keld. De eenheden betrokken bij de nieu we aanval zijn nog niet op tegenstand van enige betekenis gestuit. Zij ruk ken op langs verkeersweg nummer een. De andere aanvalsspits, die ver keersweg nummer zeven volgt, heeft slechts lichte, sporadische tegenstand ontmoet. Doel van beide aanvallen is vernietiging van de basiskampen en voorraadbasis van de Noordvietname- se eenheden, zodat wordt afgezien van een massale aanval op de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh en zodat een eventueel terugtrekken op hun uitvalsgebied oostelijk Cambodja onmogelijk wordt. PARIJS (AFP) Uit een Parijse kunstgalerij, niet ver van het Elvsée, is in de nacht van ma mdag op dins dag een Picasso gestolen, die een ge schatte waarde heeft van bijna een miljoen pilden. Het is een olieverf schilderij voorstellende de kop van een harlekijn. De dieven zijn de galerij binnengeko men door het inslaan van enkele rui ten. Ondanks het alarmsignaal, dat daarbij in werking trad, konden zij zich uit de voeten maken, voordat de politie was gearriveerd. Drie jonge Oostpakistaanse vluchtelingen kort na hun aankomst in het Indiase vluchtelingenkamp Shamshernager. Hun dorp werd eerder deze maand verwoest, toen Pakistaanse militairen er slaags raakten met Bengaal se guerillastrijders. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De benzine zal met ingang van 1 januari onge veer 5,6 cent per liter duurder worden als gevolg van de beslui ten die de Tweede Kamer giste ren heeft genomen. De benzineaccijns wordt namelijk niet 2,75 cent hoger, zoals de regering had voorgesteld, maar 3,75 cent, als gevolg van een amendement van de regeringspartijen dat werd aangeno men. Hierbij komt dan nog een ver hoging als gevolg van de wiebeltax, waardoor het totaal 5,6 cent wordt. Het amendement van de oppositie om de motorrijtuigenbelasting zo te laten en de benzineaccijns met 4 cent per liter te verhogen werd ver worpen. Verder vallen voortaan de kermis vermakelijkheden en de toegangsprijs tot de dierentuinen onder het goedko pe vier procents tarief van de BTW. De WD en de ARP dienden hierover amendementen in. Het amendement-Dolman (PvdA) om naast de dag- en nieuwsbladen ook de opinieweekbladen onder het 0-tarief van de BTW te brengen, sneuvelde, met de stemmen van PVdA, D66 en PRP voor. FRISDRANKEN Als gevolg van de heffing van ac cijns worden de frisdranken 1 januari 8,5 cent per liter duurder en door de invoering van de accijns in fasen per 1 september 1972 nog eens 6 cent duurder. Het voorstel van de regering was de frisdranken per 1 april 1972 ineens 14,5 cent duurder te maken. Met alleen de stemmen van de CPN-fractie tegen werd een amende ment (van Terlouw, D'66) aanvaard om de prijs van een aanmaning van leef op als nieuwe abonnee: Mijn naam is: SINT FAMA ROTTERDAM Alle ge meentelijke- en rijkspolitie korpsen in Zuid-Holland heb ben sinds vijf uur vanmorgen verbeten jacht gemaakt op een auto, bestuurd door een hoofdagent van de Rotterdam se politie. De man werd onder schot gehouden door een in breker, die hij 's nachts op heterdaad had betrapt bij een inbraak in een benzinestation in Rotterdam. Na een vijf uur durende zenuw slopende jacht is de actie, waarin de inbreker de hoofdagent had ont voerd, in het Brabants Oosterhout aangetroffen. De politieman is on gedeerd, maar zijn ontvoerder is erin geslaagd wéér een auto te stelen, ditmaal een Mercedes met Duitse nummerplaten, waarin hij met hoge snelheid is verdwenen in de richting van Vianen. De politie kreeg rond vijf uur een melding van een inbraak in het benzinestation van de Shell aan de Wevershoekstraat in Rot terdam-Zuid. Er werden enkele Da- trouillewagens en een wagen van de verkeersdienst op afgestuurd. Na enige tijd kwamen de agenten naar buiten met een arrestant; ze zetten hem in een patrouillewagen en wilden wegrijden. Net op dat moment kwam de 29- jarige hoofdagent J. J K. van Hat- tem naar buiten. achter zich een tweede inbreker die de agent met een revolver bedreigde. Hij maakte de politiemannen duidelijk dat zijn niets moesten doen als zij wilden dat hun college zou blij ven leven. De inbreker probeerde eerst een politiewagen te stelen, maar dat lukte niet omdat er geen sleutels in het contact zaten. Daarop stak de man onder de ogen van de vol komen machteloos toeziende poli tiemannen de weg over, en dwong op de Dordtselaan een toevallig passerende Rotterdamse journalist de heer Stolk, te stoppen. De in breker stapte met zijn gijzelaar in de wagen, waarna de journalist moest wegrijden. Even verderop stopte de wagen weer; de journalist moest van de inbreker tegen de politiemannen gaan zeggen, dat zij hun inmiddels ingezette achtervolging moesten staken. De politiemannen gaven gehoor aan deze eis, uit angst dat de gewapende man zijn dreigemen ten inderdaad zou gaan uitvoeren. De wagen werd verder alleen nog door onopvallende politieauto's ge volgd. De witte Simca reed daarop in vliegende vaart verder, waarschijn lijk met de hoofdagent achter het stuur. De journalist werd bij de politiewagens achtergelaten. Al snel raakte men daarna het spoor van de Sfmca kwijt; de wagen werd af en toe gesignaleerd in Rotterdam- Zuid, waar bijna alle wegen en bruggen waren afgezet, maar de ontvoerder was zijn achtervolgers toch steeds te snel af. ook doordat het ochtendverkeer langzaam op gang begon te komen. (Zie ook pagina 9) Agenten wijzen op de ravage, die kogels hebben aangericht in de doorzeefde Simca van de Regio Pers. Een inbreker in Rotterdam heeft vannacht en vanmorgen uren lang een hoofdagent onder schot gehouden en laten chaufferen. Een depressie die dinsdag nog boven Noord-Duitsland lag nam snel in betekenis af. Gelijktijdig vormde zich boven de Britse ei landen en Zuid-Scandinavië een uitloper van een hogedrukgebied waarvan het centrum even ten noorden van de Azoren lag. Hier door draaide de wind in ons land naar het noordoosten en werden wolkenvelden aangevoerd. De nachtelijke minima kwamen dan ook niet veel lager dan een graad onder het vriespunt Ver wacht wordt dat de rug van hogeluchtdruk zich langzaam naar het zuiden zal verplaatsen. De wind zal hierdoor geleidelijk minder worden en tijdens opkla ringen kunnen in de nacht van woensdag op donderdag de tem peraturen iets verder dalen. Barometerstand: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar), stjjgend. Zon en maan 25 november: zon op 8.15. onder 16.38; maan op 13.22, onder Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 25 november; Rot terdam le getij 9.00, 2e getij 21.49; Scheveningen 7.3120.00; Vlissingen 6.2819.09; Haring vliet aan de Zeezijde 8.0520.32. Ik zal kijken of mama thuis is. Gaat u alstublieft even zlttenl dling f kwartaal maand adres: wnnnpl- Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie I Post?egel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden DJAKARTA (Reuter) Java en West-Borneo worden door grote over stromingen geteisterd. Verscheidene mensen zijn verdronken en duizenden moeten hun woningen verlaten. In het district Kediri in Qost-Java zijn min stens 7500 dorpelingen geëvacueerd toen de rivier de Brantas buiten haar oevers trad na dagenlange stortregens. Bij Menadjoe bezweek een dam in de Brantas met het gevolg, dat vele dor pen onder water kwamen te staan. de belastingen met ingang van het komend jaar te verhogen van één gulden tot twee gulden. Ook wordt dan het vaste bedrag dat in rekening wordt gebracht bij het tekenen van een dwangbevel van de belastingdienst voor vijftig gulden of meer belasting, verhoogd van vijf gulden tot 7.50 gulden. (Van een onzer verslaggevers) ,0NDEN/ROTTERDAM Invloedrijke Schotse en Engelse industrie- en scheepvaait- ngen en ook Nederlandse deskundigen zien het als waarschijnlijk, dat Groot Britannië inel sgow en Edinburgh in de Europese Gemeenschap de rol van Nederland met Rotterdam en het ied van de Nieuwe Waterweg volledig zal gaan overnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1