Gebrek aan inzet vaak Waal voor Lierse SK ^taking Westduitse metaal uitgebreid CITROËNAGS Denemarken gaat leger nog verder inkrimpen Mariner 9 was tijdelijk juiste richting kwijt Nieuwe sponsor ILTF |André de Nul: ,Ik bewonder Nederlandse scheidsrechters' oei punt Steur niet genoeg —oor Zwart Wit Feijenoord lonkt naar Harry Vos Castro ook naar Peru Krappe winst voor zaalhandbalploeg uit ijdelheid en ongeduld WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 Van onze speciale verslaggever ER André de Nül maakte in acht minuten Europees beker bal evenveel doelpunten als in twaalf competitiewedstrijden. De ie aanvaller van de Lierse Sport Kring zorgde op 3 november et vlakke Vlaamse land voor een geweldige sensatie door met treffers in de laatste periode het Noorse Rosenborg alsnog uit oernooi om de UEFA-Cup te stoten. De Belgen vlamden plotse- Even herkende Frans de Munck, de Nederlandse trainer, de latie zoals hij zich die aan het begin van het seizoen voorgesteld Attent, hardwerkend, kortom: mentaal optimaal krachtig. De „Ik had tegen die Noren toen nóg wel een doelpunt kunnen en. Maar het hoefde niet meer." vreemde ploeg, Lierse. Vorig ;n al werd trainer Keith Spur- na zes wedstrijden aan de kant loven. Ex-international Robert ims nam daarmee de honneurs En zie: de provincieclub be- zelfs het toernooi om de -tteker. Onder leiding van de Munck, die zichzelf deze zo na zijn ontsag bij Club Brugge aangeboden heeft, maakt de momenteel dezelfde inzinking als in de eerste fase van de vo- letitie. Lierse staat met acht uit tien wedstrijden (doelcij- 12—13) op een weinig florisante "le plaats van de ranglijst. Het rnooi heeft Frans de Munck lopig nog van ontslag gered. ^danks een reeks verbijsterend ge resultaten bereikte zijn elftal :rde ronde, waarin het vanavond ndhoven voor de eerste keer te- ?SV aantreedt. De Belgen verlo- p eigen terrein met 20 van het Ise Leeds, maar wonnen de re- met maar liefst 40. De Nul „De nederlaag in de thuiswed- is achteraf ons grote geluk ge- Daarom had Leeds voor het de duel nog een paar reserves steld. En een doelman, die er van kon. Ieder schot was bijna In Leeds hebben we dan ook beste wedstrijd van het seizoen ield". Rosenborg onbetekende Noorse Rosenborg daarna een nauwelijks interes opponent voor de tweede ronde, e struikelde in Scandinavië ech- irs (41) om pas op eigen terrein laatste acht minuten dank zij de Nul (30) de schande weg óssen. De Nul weer: „We hebben tegenstander gewoon te licht op- i ie We misten daar zelfs een schop. Maar we zijn er voortdu- van overtuigd geweest, dat we n Lier zouden herstellen. De No- Tiddden ondanks die 4—1 geen Je indruk op ons gemaakt". Nul manifesteerde zich in die triid plotseling weer. Voor het dit seizoen. Het matige optreden Lierse knaagde immers juist aan vorm. De Nul is afhankelijk, i als het gehele elftal goed draait, A ik ook los. Dat was vorig seizoen peval. Daarom ook kreeg ik tegen tland en Portugal een plaats in lationale elftal. Maar nu heb ik •uw niemand waaraan ik me op trekken Iedereen speelt onder iu. En één man kan de grote i ook niet forceren", hevig wisselvallige prestaties van Lierse zijn terug te voeren tot de kwetsbare mentaliteit, die de gehele ploeg omgeeft. Lierse heeft, dat ten eerste, een levensgroot minderwaar digheidscomplex ten opzichte van de „grote drie" in het Belgische voetbal: Standaard Luik, Club Brugge en An- derlecht. Niet alleen de spelers, maar ook het bestuur en de supporters lij den daar sterk onder. Lierse heeft tot nu toe vergeefs geprobeerd dat com plex van zich af te schudden. De be perkte financiële middelen houden de ontwikkeling tegen. Provinciaals De Nul: „Lier als plaats is al te klein. Het telt maar 29.000 inwoners. De concurrentie uit omliggende plaat sen, Antwerpen met name is ver schrikkelijk groot. Daarom krijgen we te weinig toeschouwers om de or ganisatie professioneler te maken. Bij Standaard en Anderlecht wast de club misschien het traininesDak. Hier moeten we het in leder geval nog ze'f doen. Daarbij komt. dat onze se lectie niet volledig uit full-profs be staat. Van een liefhebber mag ie dan ook .niet dezelfde prestatie verwach ten als van een prof. Daardoor wor den de verhoudingen binnen het elf tal weer scheefgetrokken. We zijn echter aan het bouwen. De Britten zijn ook niet in één dag professioneel geworden. We moeten alleen zorgen dat we ook op het veld de goede mentaliteit kunnen tonen. En daar mankeert nog erg veel aan". De Nul verwijt zijn medespelers vaak een gebrek aan inzet. Ook dat is een factor, waarmee De Munck con stant worstelt. „We worden al jaren door dat verschijnsel geplaagd. Pas in belangriike cup-wedstriiden tonen we een goede ^mentaliteit. Zoals uit tegen Leeds en thuis tegen Rosenborg. Tn de competitie echter is de aandacht onvoldoende De een Volgt de ander. Jk als. soitsl bijvoorbeeld ben zo aan mitp plaats gjöbonden. dat ik alleen 'maar in de'breedte ma? bewegen. Als ik terugga om een bal op te halen, beginnen de mensen al te roeoen van ..hé, je het»!: daar niets te zoeken". Een „ountsoeler" hoort, in de aanval te b'iiven. vinden ze. Dat vraagt het publiek nu eenmaal". Arbitrage De macht van de „grote drie" in de hoogste afdeling van de Belgische competitie illustreert zich. volgens De Nul. het beste bij de arbitrage. Lierse voelt, z'ch als provincieclub benadeeld en gediscrimineerd door het inder daad bedroevende scheidsrechter- ONN (DPA, AP) Onge- honderdtwintigduizend ar iërs inde metaalindustrie van rdelijk Baden-Württemberg •en gisteren gestaakt. lgens gegevens van de grote tduitse metaalvakbond IG-Metall e staking, die maandag reeds be- I thans tot ongeveer tachtig be- (Van onze sportredactie) AATSHEUVEL Ter gelegen- S van de ingebruikneming van de linstallatie speelde Zwart Wit gis- Jvond in Kaatsheuvel tegen DESK, |g seizoen kampioen van de zon- I eerste klas E. Het was een aan- ikelijk en op goed peil staand I. waarbij de Brabanders in de •te helft iets betere mogelijkheden il-0 hadden. Maar de w. Wit-de- fce maakte een vrij hechte indruk, pas Soeterbroek (topscorer bij BK) niet ver van de openingstref- 'af en moest Ger Rietsma met een rnifieke safe een knal van Stef Ppn keren. st l^art Wit stelde daar in de eerste jodp ip. aanvallend opzicht weinig (pover. De aanvallen beperkten I toen tot individuele acties. Op- lend daarbij was het teleurstellen- jóntre^en van Frans Steur. Kort de thee kreeg Egli een droom- zjc R- toen Zwart Wits achterste lijn jeht. voor buitensnel bleef staan en ook in oog met Reitsma faalde. e tweede helft was. zo moeeliik, aantrekkeliiker. Bij Zwart Wit Mouthaan (invaller voor de ge seerde Tuunter) in de kleedkamer even. waardoor Bol in het veld Nadat Soeterbroek net naast verkeerde kant van de paal had ^hoten en aan de andere kant een korps. De Nul: „Het is werkelijk on- gelooftelijk wat de arbiters hier pres teren. Ze zijn veel te laks en weige ren de aanvallers te beschermen. Een verdediger kan alles maken. Ik zag zondagavond op de Nederlandse tele visie dat een scheidsrechter (Brou wer. red.) een strafschop tegen Ajax gaf. In Amsterdam nota bene. Zoiets zou in België onmogelijk zijn. Ik kan me niet voorstellen, dat Brugge, An derlecht of Standaard op eigen ter rein een strafschop tégen zouden krijgen. Zo'n beslissing durven de scheidsrechters hier nooit te nemen. Ze zijn veel te bang voor kritiek. Daarom geven ze nauwelijks straf schoppen. Ik beworitier <V Nederland se scheidsrechters dan ook". De Nul weet wat incasseren is. Als een van de twee spitsen de andere is (Peter Ressel) staat hij, vooral in thuiswedstrijden, vaak op een eiland. Zijn individuele acties worden voort durend door de defensie van de te genpartij genadeloos hard afgestraft. De Nul, die een gigantisch aanbod van Club Brugge deze zomer moest laten liggen omdat Lierse hem niet wilde laten gaan: „In Nederland speelt men aanzien lijk minder hard. Wij kennen niet zo'n scherpe mandekking. Maar als bijvoorbeeld Cruijff zich eenmaal van zijn directe tegenstander heeft ont daan, kan hij in vele gevallen door gaan. In België staan zes of zeven verdedigers je met de grofste midde len op te wachten. Er js geen doorko men aan. Daarom scoort Lierse vooral dit seizoen zoveel uit de tweede lijn. Daar is immers nog ruimte. Frans Vermeven heeft in de comr>etitie dan ook zeven van de twaalf doelpunten gemaakt". De confrontatie met PSV betekent een nieuwe kans voor Frans de Munck. De positie van de ex-Brugge trainer is nog steeds wankel. Slechts een goede prestatie in het UEFA- toernooi kan ziin reputatie in Lier weer wat sterker maken. De Nul: „Als resultaten uitblijven krijgt de trainer altijd de schuld. Meestal is dat ten onrechte. De Munck heeft zich in Lier goed aangepast. Al praat hii nog steeds opvallend veel over Brugge". GERRIT DEN AMBTMAN DEN HAAG Feyenoord heeft nog al tijd belangstelling voor Harry Vos. De 24-Jarlge Hagenaar, die na een langdurige ADO-perlode aan het begin van de vorige competitie naar PSV vertrok, gaf enkele maanden geleden te kennen niet meer voor de Elndhovenaren te willen uitko men. „Als ik niet naar een andere club mag. stop ik gewoon", aldus Vos. Nu heeft Vos weer honger naar de bal. PSV vraagt echter zo'n driehonderddul.snd gulden. Ook FC Den Haag wil Harry Vos graag hebben. Feyenoord wil z'n kerngroep blijven uit breiden. In België gaan hardnekkige ge ruchten dat rechtsbuiten Swarz Janssens van FC Lierse wel eens zóu kunnen over stappen naar de Rotterdammers. Boven dien heeft Peter Ressel (eveneens FC Lier se) duidelijk laten blijken in de Kuip te willen spelen. Feyenoord heeft ook het oog laten vallen op de 20-Jarlge Marty van het Zwitserse Young Boys. Olympic Marseille, door Ajax uitgescha keld in het tornooi van de Europa Cup der landskampioenen, zou dolgraag de beschik king willen hebben over Wim van Hane- gem. Feyenoord laat „de Kromme" even wel niet gaan. Hij heeft nog een contract tot 1 juli 1973. LEEUWARDEN Geert .J Sarmes uit Haren (Gr.) wordt de nieuwe trai ner van de eerste divisie-club SC Cambuur uit Leeuwarden. Het con tract, dat voorziet in de aanstelling per 30 november en dat loopt tot het einde van het seizoen, is gisteravond getekend. Sannes is de opvolger van Arie Otten, die door het stichtingsbe stuur werd ontslagen. De nieuwe trainer is oud-speler van Velocitas en Be Quick, bij welke laatste club hij vijf jaar oefenmeester is geweest. In 1970 behaalde hij het a-diploma. Geert Sannes was de laatste tijd werkzaam als trainer in het jeugdplan Noord Nederland. BRUSSEL (AP) De nieuwe socialistische Deense premier, Jens Otto Krag, heeft gisteren in Brussel de NAVO meegedeeld, dat men volgeende maand een plan gereed zal hebben om het Deense leger in te krimpen. „Maar we gaan dit niet doen met onze begroting", aldus de premier, nadat hij een uur lang overleg had gepleegd met de secretaris-generaal van de NAVO, Luns. De Deense mi nister van defensie, die met premier Krag meereisde, verklaarde, dat De nemarken het leger wil inkrimpen met ongeveer zevenduizend man. dat men een aantal fregatten en onder zeeboten vpl gaan opleggen, dat men het aantal militaire vliegtuigen dat zijn er thans 112 wil gaan vermin deren en dat men wat de marine be treft, torpedoboten wil gaan beschou wen als de kern van dat wapen. Denemarken heeft thans een leger van veertigduizend man en men be steedt er jaarlijks 410 miljoen dollar aan. In 1970 bedroegen de Deense mi litaire uitgaven 2,3 procent van het bruto nationale produkt. Het enige NAVO-land. dat nog minder aan de fensie uitgaf was Luxemburg. De Deense marine bestaat uit zes onderzeeboten en zes fregatten. Het leger kent de dienstplicht. De dienst tijd duurt twaalf maanden. Dat is al een half jaar korter dan de NAVO haar leden aanbeveelt. Het is moge lijk, dat de Deense diienstplicht nog eens wordt verlaagd en dan met niet minder dan de helft, tot zes maanden. LIMA (AFP) Fidel Castro zal op de terugweg van Chili naar Cuba ook nog Peru aandoen. Dit heeft de Pe ruaanse minister van buitenlandse zaken, Edgardo Mercado bekendge maakt. Het is niet bekend, wanneer de Cubaanse premier in de Peruaanse hoofdstad zal aankomen, maar ln of ficieuze kringen in Lima wordt als datum 2 december genoemd. SAN FRANCISCO (UPI) De Internationale Tennis Federatie (ILTF). die op voet van oorlog leeft met de profgroep van Lamar Hunt, heeft zien voor de. komende twee jaar verzekerd van de steun van een sponsor. De ILTF organiseert ieder seizoen een Grand Prix; een soort tegenhanger van Hunts twintig toernooien tellende strijd om het wereldkampioenschap. De Grand Prix werd gesponsord door Pepsi Cola, die jaarlijks 200.000 dollar aan prij zengeld ter beschikking stelde. De nieuwe sponsor, de Engelse verzekerings maatschappij Commercial Union, zal een kwart miljoen dollar ter beschik king stellen. De ILTF hoopt met de bijdragen van de toernooien een to taal aan prijzengeld van een half miljoen dollar te kunnen uitkeren. Dit be drag zal dan worden verdeeld onder de tennissers die geen deel uitmaken van Hunts World Championship Tennis, want die spelers (zoals Laver, Rosewall, Newcombe, Okker, Ashe) mogen na ljanuari niet meer aan ILTF- toernooien deelnemen. Ook het profcircus van de dames, de Women Professional Tennis Tour, zal in januari weer van start gaan. De speelsters die op dit circuit uitkomen, zijn echter geen contract-profs. Toch verwachten de twee succesvolste speel sters, Billie-Jean King (120.000 dollar verdiensten in het afgelopen seizoen) en Rosemary Casals (60.000 dollar) dat zij door de Amerikaanse bond zullen worden geschorst. Billie-Jean King: 'Dat maakt echter voor ons niets uit, want alle topspeelsters hebben te kennen gegeven door te gaan. De enige verliezer is de Amerikaanse bond zelf'. Waarschijnlijk zullen in de loop van het komende seizoen Margaret Court en Ann Jones zich bij de groep van 64 speelsters aansluiten. PASADENA, REDONDO BEACH, Califonië (UPI) Ter wijl de Mariner 9 bij zij rondjes om Mars tijdelijk zijn richting gevoel kwijtraakte werd in de TRW-fabrieken in Redondo Beach de laatste beproeving af gerond van een nog ambitieuzer ruimtevaartuig dat in februari op reis moet gaan naar Jupiter. De Mariner 9 bepaalt zijn oriënta tie. net als veel andere ruimtevaar tuigen, door zich voortdurend te rich ten op de heldere ster Canopus. Naar eerst gisteren bekend werd, liep dat maandag tijdelijk mis: de Mariner had een ander helder hemellichaam te pakken en hing flink scheef. Maanbooswicht Waarschijnlijk was een van de twee kleine maantjes van Mars de boosdoener. Volgens de instrumenten was het foute richtpunt honderd maal zo helder als Canopus, en dat bete kent dat het erg groot en dichtbij geweest moet zijn. Groter in ieder ge val dan de Russische Marsschepen, waar men ook even aan gedacht heeft. Maar het euvel was snel ver holpen. De stofstorm op Mars schijnt in het zuidpoolgebied wat te gaan liggen, maar de rest van de planeet is nog akelig duister, verklaarde een woord voerder in Pasadena. Verste ruimtereis Het Amerikaanse Jupiterschip, dat nu nog in Redondo Beach bij zijn makers staat, is bestemd voor de tot nog toe verste ontdekkingsreis in de ruimte. Als het bij de weinig bekende pla neet is aangekomen zullen de radio signalen er drie kwartier over doen om de aarde te bereiken (vanaf de maan doen radiogolven er bijvoor beeld één seconde over). De voorge nomen lanceerdatum is 27 februari a.s., en de „Jupiter Explorer" zal om streeks Kerstmis 1973 bij zijn doel aankomen. Nucleaire energie Hij is dan zo ver van de zon ver wijderd dat de gebruikelijke elektri citeitsvoorziening met zonnecellen niet meer bruikbaar is. De Explorer krijgt daarom nucleaire energiebron nen mee. BRUNSUM (ANP) Het Neder landse herenzaalhandbalteam heeft gisteravond voor 800 toeschouwers in de Bunnahal van Brunssum een moeilijk 16-15 zege behaald op de ploeg van de Verenigde Staten. De Nederlanders onderschatten de Ame rikanen aanvankelijk volkomen en werden verrast door hun doortas tendheid in aanval en verdediging, tot vijf minuten voor tijd ging de strijd geheel gelijk op. Daarna liep Nederland uit tot 1613. De Ameri kanen brachten de achterstand echter tot een enkele treffer terug. De rust stand was 88. Voor de doelpunten zorgden: Ne derland: Kees Keijzer (Attila) 6 tref fers, peter Cras (Swift Arnhem) :::z::.\ :;in-5, Paul Schuurkens (Swift) 2, wim Hofman (Sittardia), Peter .Muyres (Sittardia) en Piet Ki- viet (Sittardia) allen een. Verenigde Staten: Rogers 2, Baker 2, Mozee 2, Abrahamson 2, Sparks 2, Werkhold 2 en Foulkert 3. drijven uitgebreid, waaronder Bosch in Stuttgart en BCC in Mannheim. Maandag bedroeg het aantal stakers reeds 55.000. Toen werden met name de autofabrieken van Daimler-Benz en van Audi-NSU lamgelegd. GEEN INCIDENTEN Het zwaartepunt van de staking ligt op het ogenblik in Mannheim. Daar alleen al staken ongeveer der tigduizend arbeiders in ongeveer veertig bedrijven. Tot dusver hebben zich geen incidenten voorgedaan. De staking werd uitgeroepen, nadat de werkgevers het voorstel van een neutrale bemiddelingscommissie, 7,5 procent loonsverhoging toe te kennen, hadden afgewezen. De vakbond heeft 11 procent geëist, maar de onderne mers willen niet meer dan 4,5 procent geven. De werkgevers proberen druk uit te oefenen door behalve de stakers, ook de niet bij een vakbond aange sloten arbeiders die geen beroep kunnen doen op de stakingskassen uit te sluiten. treffer van Viergever wegens buiten spel was geannuleerd, nam Zwart Wit geleidelijk aan het heft in han den. Eén van de weinige gladde Rotter damse combinaties bracht Hak vrij voor doelman Luchters, die evenwel de inzet wist te keren. In de 37e mi nuut miste Steur op één meter voor de DESK-goalie, maar zestig secon den later was het wél raak. Het „baarden-duo" Cees Wander - Frans Steur zette een knaope combinatie op. Laatstgenoemde gleed op behen- diee wijze lanes Booeaart en bracht Zwart Wit met een diagonaal schot op 0—1. Niettemin werd het twee minuten voor tijd nog gelijk. Soeterbeek wer velde langs Bol en liet zich vervol gens neties vallen in het zestienme tergebied, waarna de overieens goed leidende arbiter Van Kessel uit Dru- nen naar de witte stip wees. Cees Soeterbroek benaalde uit deze straf schop de eindstand van deze sportie ve wedstrijd op 11. Er waren 700 kijkers. Nu de levering van de Auto van het Jaar* geen problemen meer oplevert, publiceren wij in zijn kielzog de Break** Een elegante doorbraak binnen de combinatiewagens in zijn klasse. Aërodynamisch. Met hydro-pneumatische vering. Stralend van schoonheid en werklust met 1510 dm3 laadruimte. Maarrrwij kunnen hem slechts in het uitzicht stellen. Hij komt er aan. Dit is een beroep op uw geduld. Vergeef onze ijdelheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13