Zuid-Vietnam begint inval in Cambodja Situatie langs Suezkanaal blijft onveranderd rustig Staking Westcluitf metaalindustrie Russen zouden streven naar liquidatie van Pact van Warschau Castro looft rol kerk in Latijns- Amerika Actie tegen Lin Piao Centraal Comité bijeeii in Moskou UEFA Neeskens een Hel weer in Europa Meanv: Nixon is zwak en gevaarlek Ladinszky tekei, voor Feijenoor Suriname met eigen delegatie naar UNCTAD III? Geen Europese eensgezindheid over fluoride Ondanks dreigementen van Sadat Smith geeft iets toe sident Sadat als een poging om Israël politieke concessies af te dwingen. Maar tegelijkertijd waarschuwen de kranten, dat de' Israëlische strijd krachten op alles voorbereid moeten zijn. Volgens het Israëlische dagblad Je ruzalem Post houdt de Egyptische marine grootscheepse oefeningen op de Middellandse Zee en de Rode Zee. De correspondent van het blad schrijft, dat de manoeuvres op de Middellandse Zee gecoördineerd wor den met Syrië en Lybië, en die op de Rode Zee met Soedan en Saoedi-Ara- bië. De Egyptenaren zouden ook met landingsvaartuigen oefenen. In totaal zouden meer dan honderd schepen en vijftienduizend mensen bij de ma noeuvres zijn betrokken. MOSKOU (Reuter) Het Centrale Comité van de Russische partij is-gis teren in plenaire vergadering bijeen gekomen, zo heeft de Russische tele visie meegedeeld. Nikolaj Baibakow, voorzitter van de staatscommissie voor planning sprak over het huidige vijf jarenplan, dat tot 1975 loopt en over de economische plannen voor volgend jaar. Vervolgens besprak partijleider Breznjew de economische en de bui tenlandse politiek van de Sowjet-Unie, die is gevoerd sinds het 24ste partij congres, dat in april van dit jaar werd gehouden. Overigens werd slechts meegedeeld, dat de vergadering wordt voortgezet. gist. gist. Amsterdam bew. 4 0 7 Brussel hagel 3 1 34 Frankfort regen 5 1 3 Genève sneeuw 4 -1 3 Innsbruck bew. 0 6 Kopenhagen regen -1 1 3 Londen s 0 1 Luxemburg bew. 1 -1 1 Madrid 13 -5 0 Majorca bew. IB 3 0 München 3 -0 0.1 Nice 14 5 0.1 Parijs bew. 4 0 0.2 Rome bew. 16 5 0 Wenen sneeuw -1 -4 1 Zürlch sneeuw 3. -1 1 Een „ruimte-shuttle" wordt ont wikkeld door Lockheed, het nieuw ste op ruimtevaartgebied. De taak van de „ruimte-shuttle" zal zijn rond de aarde te vliegen met op drachten als het plaatsen van satel lieten in de ruimte of het bedienen van een ruimteplatform. Ook als taak wordt gedacht aan het van andere lange opdrachten in de 95 MOSKOU (AFP) Het be zoek aan Moskou van de voor malige secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, is uitge steld, omdat het Kremlin hem binnenkort een nieuw voorstel wil voorleggen, dat onder meer de liquidatie van het Warschau pact zou beogen. Deze reden voor het uitstel heeft men vernomen in goedingelichte kringen in de Russische hoofdstad. Zij menen, dat het hier gaat om een plan van tien punten, waaraan het Kremlin nu de laatste hand zou leg gen. De Russisdhe leiders, zo zei men. willen Manlio Brosio een concreet plan voorleggen. Vast staat in elk ge val, dat de Russen principieel voor standers zijn van een gelijktijdige in krimping van de strijdkrachten van de NAVO en die van het Pact van Warschau. v Wat het nieuwe initiatief van het Kremlin betreft, zouden de Russen van mening zijn, dat het militaire systeem van het Warschau-Pact al verouderd is. De strategische kern macht van de Sowjet-Unie is, naar de mening van het Kremlin, sterk ge noeg om het -communistische kamp in Oost-Europa in geval van een recht streekse bedreiging te verdedigen. De bilaterale militaire verdragen tussen de Sowjet-Unie en de landen van het oostelijke blok, bieden voor deze be scherming-afdoende garanties. Voorts zouden dé Russen de opvat ting zijn toegedaan, dat een eerste stap van hun kant in de richting van de liquidatie van beide blokken, hun een troefkaart in handen geeft, waar op de V.S. op de een of andere wijze moeten reageren. Men weet nog niet wanneer partijleider Breznjew van het nieuwe plan melding zal maken. Reden uitstel hezoek Brosio AMSTERDAM (ANP) Neeskens, de middenvelder Ajax, is geschorst voor één strijd in het Europa nooi. Ajax is gisteren Europese voetbalunie op de te gesteld van deze Neeskens liep zowel in de thuiswedstrijd tegen Marseille (achtste finales kampioenen) een op. Ruud Suurendonk (28), reserve van Ajax, zal de Amf» damse club verlaten. Het is k bijna 100 procent zeker dat rendonk per half december 10 de Franse vereniging M<?0 gaat spelen. STUTTGART (DPA, AP) In het noorden va nde West< deelstaat Baden-Württemberg hebben gisteren ongeveer zes zend arbeiders het werk neergelegd in de auto-fabrieken. Tijdens een informele persbijeen komst in het Bohemia-jazzcafé werd gisteravond bekendgemaakt, dat de Wessel llckenprijs 1971 is toegekend aan de 33-jarige, Utrechtse saxofonist Gijs Hendriks. De overigens pas in mei jl. door de Stichting Jazz in Nederland aangewezen jury bestond uit de heren Dolf Verspoor, Van War merdam, Derksen en Oppenoort.h. Traditiegetrouw zal de officiële uit reiking geschieden tijdens een door de radio te registieren jazzavond op 27 december in gebouw Frascati J LOS ANGELES (AP) George Meany, voorzitter van de grote Ame rikaanse vakbondsorganisatie AFL- CIO, zegt, dat de rede van president Nixon voor de AFL-CIO hem op nieuw de overtuiging heeft gegeven dat Nixon een zwakke en gevaarlijke man is. Nixon werd vrijdag uiterst koel ontvangen door de gedelegeerden naar de AFL-CIO-conventie. Hij sprak daar over zijn loon- en prijsbe leid. „Hij was gekomen om een show op te voeren en dat deed hij", aldus Meany. „Hij trilde zo", zei Meany. een gebaar makend met zijn hand. „Het is een zwakke man en een zwakke man is een gevaarlijke man. Hij is zwak omdat hij bang is". Het eerste doelwit van de vakbon den zijn de fabrieken van Daimler- Benz in Esslingen-Mettingen, Stutt gart, Untertrükheim, Sindelfingen en die van Audi-NSU in Heilbronn en Neckarsulm. Het conflict gaat om een loonronde in de metaalsector. De vakbonden eisen elf procent, maar de werkgevers willen niet verder gaan dan 4,5 procent. De vakbonden passen de taktiek toe van de zich langzaam uitbreiden de stakingsactie. Vandaag zijn veertig -bedrijven met in totaal dertigduizend arbeiders in Mannheim aan de beurt. De „tegen-taktiek" van de werkge vers is, dat zij bij een staking in een bedrijf door leden van de vakorgani saties ook de niet bij een vakbond aangesloten werknemers uitsluiten. Deze kunnen niet zoals hun georgani seerde collega's op stakingsuitkerin gen rekenen. Van de ongeveer 650.000 werkne mers in de metaal in het noorden van Baden-Württemberg, dat als start plaats voor de vakbondsacties fun- b b fc fc fc t 0+5st fc fc fc t geert, zijn er slechts 250.000 li een vakbond. De Westduitse vakvereniging j metaalarbeiders heeft gisteravoijtos-fc vereniging van werkgevers in c taai-industrie van Baden-Wü: berg uitgenodigd de onderhan gen in het loonconflict te her op basis van een bermddelingi.2Sst stel om voor de komende maanden lonen en salarissen nj^n procent te verhogen. Oefening van een Russische raket eenheid van het Rode Leger. De hier bij getoonde raketwagen kan in bijna elk terrein opereren. Van onze sportcorrespondeiJ,0°''oS ROTTERDAM De Hongaarse voetballer Attila La ky heeft bij Feijenoord een co i+5st voor 2'/s jaar getekend. Ladi die als amateur bij Rot Weiss speelde, kost de Rotterdamse v hg9t ging aan transfergeld slechts gulden. De ex-speler van Vasas dapest. die vijfmaal in het nal»4 Hongaarse team is uitgekomen! met ingang van 15 december] Feijenoord uitkomen. 22 SAIGON (UPI, Reuter) Duizenden Zuidvietnamese mili tairen zijn Cambodja binnenge rukt, zonder tegenstand te ont moeten. Langs de Cambodjaanse grens zijn nog veel meer soldaten samengetrokken, die waarschijn lijk later deze week de grens zul len overschrijden voor een nieu we actie tegen de schuilplaatsen van guerrilla-strijders. De totale sterkte van de Zuidvietnamese troepen nabij de grens wordt op 13.000 man geschat. De zes bataljons ongeveer 4.000- man die zondag hun actie begon nen, trokken Cambodja binnen om de Zuidvietnamese troepen, die sinds de geallieerde invasie van mei 1970 in Cambodja verbleven, te versterken, zo zeggen militairen ter plaatse. Stricte veiligheidsmaatregelen omge ven de invasie en het Zuidvietnamese militaire hoofdkwartier bewaart een officieel stilzwijgen. Militaire bronnen zeggen dat de in vasie uitgevoerd wordt door de troe pen, die verantwoordelijk zijn voor de verdediging van Saigon. Vele sol daten hebben ook deelgenomen aan de bloedige invasie in Laos eerder dit jaar. Het eerste troepencontingent is er voornamelijk op uit de tegenstand van de Noordvietnamezen te testen, zo zeggen de militairen. Ze voegden eraan toe dat de Zuidvietnamezen van plan zijn diep in Cambodja door te dringen om een grote Cambodjaan se troepenmacht te ontzetten, die omsingeld is door guerrillatroepen, geveer 100 km ten noorden van Phnom Penh. Maar dit plan zal slechts uitgevoerd worden, als de voorwaarden gunstig zijn. PAPEGAAIBEK Vrijdag werd uit goedingelichte bron in Saigon reeds vernomen dat Zuid-Vietnam overwoog valscherm troepen naar Cambodja te zenden om de Noordvietnamese druk op de Cam bodjaanse hoofdstad te verlichten. De acties van thans vinden plaats in het 'papegaaibek'-gebied. dat een uitstul ping van de Cambodjaanse grens in Zuid-Vietnam is en zouden zich voor namelijk richten op stukken van de provincie Kampong Cham, in het noorden van de 'papegaaibek'. Rond de hoofdplaats van deze provincie zouden zich op verlaten rubberplan tages verscheidene guerrfllabases be vinden. De provinciale hoofdstad ligt op ongeveer 80 km van Phnom Penh. Dr. Erwin Lauerbach, duitse minister van cultuur, duceerde de toortshouders dragers van het Olympisch geleiden om dit naar brengen. Totaal zijn er 6500 nodig, op 28 juli wordt het Griekenland ontstoken en toortsdragers over 5300 München gebracht. De ginnen op 26 augustus a.s. Twee brandweerlieden kwamen om het leven bij een brand in het Melville-hotel in Londonderry, Noord-Ierland. Van een verslaggever AMSTERDAM Het Suriname- comité wil dat Suriname en de Ne derlandse Antillen met een zelfstan dige delegatie vertegenwoordigd zul len zijn op de Unctad Ill-conferentie die volgend jaar in Chili gehouden wordt. Dit is de belangrijkste eis die het comité stelt in een verklaring die het uitgegeven heeft over de onaf hankelijkheid van Suriname en de Antillen. Voor de eis van aparte dele gaties zal het comité internationaal actie gaan voeren om de positie van Suriname als grondstoffen produce rend ontwikkelingsland (dat volgens het comité dus zeker op de Unctad een eigen stem zal moeten kunnen laten horen) aan te tonen. De laatste maanden, aldus het co mité. hebben verschillende Neder landse instanties zich duidelijk uit gesproken voor de onafhankelijkheid van Suriname: „maar met deze onaf hankelijkheid bedoelen zij niet een onafhankelijkheid waarin het Suri naamse volk als gelijkwaardige part ner van Nederland het lot van zijn land, zowel politiek als economisch, in alle vrijheid kan bepalen, maar een onafhankelijkheid waarin Neder land militair- economische sleutelpo sities blijft behouden". SANTIAGO (KNP) De Cubaanse regeringsleider Fidel Castro heeft v zien tijdens zijn officiële bezoek aan Chili lovend uitgelaten over de rol van de katholieke kerk in Latijns- Amerika. „De katholieke kerk", aldus Castro, „schaart zich in toenemende mate aan de zijde van de revolutio naire bewegingen in Latijns-Amerika en steeds meer priesters zijn zich be wust geworden van de grote sociale problemen, die het politieke toneel in Latijns Amerika beheersen". In Chili heeft de katholieke kerk zich achter het beleid van de marxis tische president Salvador Allende ge steld. De Chileense kardinaal Henri- ques maakte zelfs deel uit van de onderhandelingscommissie van de Chileense regering, die met de Ame rikaanse regering besprekingen voer de over de nationalisering van de ko permijnen in Chili. Deze naasting was daarvoor door kardinaal Henri que?. ..volkomen legitiem" senoemd. In Eolivia heeft de katholieke kerk zich uitdrukkelijk gekeerd tegen het rechtse bewind van kolonel Hugo Banzer. In Brazilië hebben de bis schoppen van het Amazone-gebied één liin getrokken tegen de uitbuiting van de plaatselijke bevolking met geld en steun van de overheid. Ar gentinië heeft zijn revolutionaire groep van de Derde-Wereldpriesters terwijl in Peru kardinaal Ricketts onlangs heeft verklaard, dat de Pe ruaanse kerk hoge verwachtingen heeft van het linkse militaire regime van president Juan Velasco Alvarado. HONGKONG (AP) Spoedig zal in heel China een grote campagne beginnen tegen Lin Piao, de maarschalk die was gedoodverfd als de opvolger van Mao Tse-toeng. Dit meldt het dagblad Ming Pao uit Hongkong. In de stad Kanton, in het Zuiden van China, is al begonnen met het afscheuren en ver nielen van alle affiches, waarop de afbeeldingen of uitspraken van Lin Piao voorkomen. „Lin Piao en zijn kliek hadden fouten gemaakt", zo luidt de publieke opinie. Spoedig zullen er vergaderingen gehouden worden, waarop zal worden voorgesteld hem af te zetten. Studenten op de universiteit van Peking hebben reeds een anti-Piaogroep gevormd. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Stuyt kent geen enkel geval van afzet- moeilijkheden in West-Duitsland van geïmporteerde levensmidde len die met gefluorideerd water zijn bereid. Het Tweede-Kamer lid Van Rossum (SGP) had daar naar gevraagd. In West-Duits- land is fluoridering van drink water niet toegestaan. De minister geeft in zijn antwoord een overzicht van de wettelijke rege ling van fluoridering in Europa. Be halve in West-Duitsland is ook in Frankrijk toevoeging van fluoride aan drinkwater verbonden. Het na tuurlijke fluoridegehalte van drink water mag één milligram per liter niet overschrijden. In België en Luxemburg is deze grens op ander halve milligram gesteld; fluoridering is er niet verboden. In twee streken van België wordt bij wijze van proef fluoride toegevoegd. Alle Ieren drinken gefluorideerd water; in Engeland en Noorwegen is fluoridering aanbevolen. In Denemar ken daarentegen is de toevoeging van fluoride aan het drinkwater verbo den. In hoeverre in het kader van de EEG deze wirwar van strijdige wet geving zal worden geharmoniseerd valt nog niet te voorzien, blijkt uit het antwoord van minister Stuyt. Zoals bekend wordt in Nederland het fluorgehalte van drinkwater op maxi maal 1,1 milligram per liter gebracht. Nadat de ontwikkeling geruime tijd had stilgestaan ligt het in de bedoe ling dat per 1 februari 1972 een groot deel van Noord-Holland gefluorideerd water krijgt. DINSDAG 23 TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Ondanks de laatste escalatie in de woorden-oorlog in het Mid den-Oosten, verklaarden Israëli sche militaire deskundigen giste ren, dat de Egyptenaren tot dus ver niets hebben ondernomen om hun dreigement, een einde te ma ken aan het zestien maanden oude bestand langs het Suezka naal, daadwerkelijk te onder steunen. Zoals bekend heeft de Egyptische president Sadat het afgelopen week einde twee keer laten weten, dat „strijd onze enige uitweg is om onze gebieden te heroveren en onze eer en waardigheid te bewaren". Maar vol gen de Iraëlische deskundigen to nen de laatste berichten aan, dat er geen bijzondere activiteit valt te be speuren langs de Egyptische frontli nies. De Israëlische generaal, onder wiens leiding de Egyptenaren in 1967 uit de Sinai werden verdreven, Ga- vish, verzekerde gisteren in een ra dio-interview, dat Iraël veel harder zal terugslaan dan in 1967 als de Egyptenaren hun dreigementen zou den uitvoeren. Hij voegde daaraan toe: „Ik geloof ook, dat de Egyptena ren zich er zeer goed van bewust zijn, dat hun positie thans zwakker is dan aan de vooravond van de zesdaagse oorlog... Onze positie is thans beter dan die ooit geweest is. Als de oorlog uitbreekt, zullen we de tegenstander een beslissende slag toebrengen". VERKLARING Het Israëlische parlement zal de dreigementen van Sadat vandaag be spreken en men verwacht, dat minis ter Abba Eban namens de regering een verklaring zal afleggen. De Israëlische pers beschouwt de laatste dreigende toespraken van pre- SALISBURY (UPI, Reuter) Rho- desië heeft gisteren een onbekende concessie gedaan om zijn besprekin gen met Engeland gaande te houden en de deur open te houden voor een mogelijke regeling over het zesjarig geschil over Rhodesië's eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring. Dit is van deelnemers aan het overleg verno men. De concessie was het resultaat van 'een zekere beslissing' door de rebel- lenregering van premier Ian Smith, die meende dat moest worden voor komen dat de tesprekingen in het slop raakten. Ian Smith verklaarde op 11 november 1965 zijn land eenzij dig onafhankelijk van Engeland en installeerde een blanke minderheids regering. Het overleg tussen Ian Smith en Sir Alex Douglas-Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, duurde gisteren precies een week en waarnemers meenden te weten dat het 'vitale stadium' gisteren bereikt zou worden. Sir Alec stuurde gisteren één van zijn onderhandelaars, Martin le Quesne, naar Londen om verslag uit te brengen aan premier Heath en diens kabinet. Bij aankomst in Lon den weigerde Le Quesne voorspellin gen te doen over de afloop van de besprekingen. 'Ik hou niet van gok ken en hierop zou ik zeker niet wil len gokken', zo zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10