UAX AL SNEL VEILIG ROGGEVEEN KWAM TE LAAT Utrecht tegen verrast Twente Topscorers Uitslagen Sporttoto Boskamp scoort twee maal Telstar naar cansloze 5-2 nederlaag 9 MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 ENSCHEDE FC Utrecht heeft voor een grote verrassing ge »rgd door de FC Twente in eigen huis met 01 te kloppen. D( trechters bleken met hun goed gegroepeerde voetbal een te moei- ke opgaaf voor de Tukkers, die hun tweede nederlaag van dil u'zoen moesten incasseren. Onder zeer slechte weersömstandigheder ingen de gasten onmiddellijk na het begin in een offensief, dat zi t ver in de tweede helft wisten vol te houden. Toen pas kon de juipe van Kees Rijvers het initiatief overnemen, maar tot scorer /amen zij niet, vooral dank zij het goede werk van de Utrechtse eper Hendricksen. Tien minuten na rust had John Sten Olsen >t enige doelpunt van de ontmoeting op zijn naam gebracht. Vitesse—PSV 1—1 Volendam 13 1 4 8 6 Vitesse 14 1 3 10 5 FC Den Bosch 13 0 3 10 3 PSV heeft oo<k de wedstrijd te gen hekkesluiter Vitesse niet in Eerste divisie winst kunnen omzetten. De Eind- Haarlem-de Graafschap tovenaren bleken niet opgewassen Az volewijckers tegen de felheid, waarmee de gast- yc VVV—Heerenveen heren zich in de strijd wierpen. SVV—Roda JC Nadat Willy van der Kuijlen in de HVC—Heracles "'UU eerste helft PSV op 01 had gezet, dfc—Willem II trachtten de Eindhovenaren in de Blauw Wit—Veendam tweede fase het spel van Vitesse SC Cambuur—PEC Zwolle met vertragingsacties ie ontrege- Fortuna SC—Helmond Sport len. Er kwamen zelfs nog kansen Eindhoven—Fortuna VI voor de aanvalslinie van PSV, maar schitterend werk van doel- Heerenveen man Gert Bals stond een tweede wageningen doelpunt in de weg. Drie minuten Eindhoven voor tijd was het Veenendaal, die 5,°^* voor Vitesse de eer redde en PSV voor de zoveelste maal blameerde. 17 10 16 10 16 10 GroningenDWS 40 Fortuna SC SVV Cambuur Heracles FC VVV Veendam BEC Zwolle 1—1 1—0 0—1 1—1 2—1 2—1 3—0 0—1 1—0 1—1 21—3 22—10 23—11 18—12 17—18 18—13 15—11 Helmond Sport 16 19—15 20—24 20—21 19—26 17—19 16—19 11—19 11—22 11—20 FC Groningen 'heeft in het be sneeuwde Oosterparkstadion zijn kvc eerste thuisoverwinning geboekt. Willem n ié Slachtoffer werd het Amsterdamse voIewUckere 16 DWS, dat niet bij machtebleek dfc 16 zich aan de winterse omstandighe- Fortuna vi. den aan te passen. Reeds in de derde minuut schoot Jensen zijn team naar 10. DWS kon geen antwoord geven op deze vroege treffer, zodat in de tweede helft Oldenburg Groningen naar 20 Ruud Geels (Go Ahead Eagles) kon schieten. Nog verder zakten de heeft zijn leidende positie op de Amsterdammers weg in de sneeuw, topscorerslijst zondag dankzij een Het resultaat was dat Jaap Bos en treffer in de wedstrijd tegen Ex- weer Oldenburg de eindstand op celsior opnieuw verbeterd. De De- 4—0 in het voordeel van de Gro ningers brachten. Eredivisie FC Den BoschVolendam afg. AjaxTelstar 52 FC Twente—FC Utrecht 0—1 FC Den HaagFeijenoord 12 Sparta—MVV 3—0 ExcelsiorGo Ahead Eagles 02 FC GroningenDWS 40 NAC—NEC afg. Vitesse—PSV 1—1 Feyenoord 14 Sparta 14 FC Twente 14 FC Den Haag 14 FC Utrecht 14 Telstar 14 NAC 13 MW 14 DWS 14 NEC 13 »sv -- 11 25 venter aanvaller staat nu op een totaal van twaalf doelpunten. De topscoreréslijst ziet er als volgt uit: 1. Geels (Go Ahead Eagles) 12; 2. Kowalik (Sparta) en Schoenmaker (Feyenoord) beiden 10; 4. De Vrindt (PSV) 8; 5. Coenen (Excel sior), Groenendijk (FC Utrecht), Bosveld (Sparta), Van Dijk (jax), Couperus (FC Den Haag) en Koudijzer (Sparta) allen 7. De uitslagen van de voetbalwedstrij- 35—15 den die dit weekeinde zijn gespeeld 17— 6 voor sporttoto 18 zijn: Den Bosch 22—13 Volendam afgelast, vervangende uit- 25—15 slag: 3; Twente Utrecht 0—1: Den 17—20 Haag Feijenoord 1—2; Excelsior 17—20 Go Ahead Eagles 0—2; Groningen 13—18 DWS 4—0; NAC NEC afgelast, ver- 10—18 vangende uitslag: 3; Vitesse PSV 12—17 1—1; AZ '67 Volewijckers 1—0; VVV 20—15 Heérenveen 0—1; HVC Heracles 18-19 '2—1; DFC Willem II 2—1; -Blauw Wit 20—23 Veendam 3—0: Cambuur FEC 8—15 Zwolle o—l. DEN HAAG, 22 nov. In. alle stilte werkte Ernst Happel, de trainer van Feyenoord, al aan het begin van deze week aan het herstel van zijn elftal. Terwijl vier van zijn vedetten te Zeist verbleven om zich voor te berei den op de interland tegen Luxemburg nam Happel de blonde middenvelder Jan Bos kamp apart en vertrouwde hem toe, dat hij tegen FC Den Haag wellicht zou moeten meespelen. Boskamp heeft dit seizoen als be langrijkste wapenfeit een schit terende wedstrijd in Boekarest achter de rug, waar Feyenoord Dinamo afdroogde. Maar toen Feyenoord aan de serie van vier zware competitiewedstrijden op rij begon, uit bij Ajax, ontbrak Boskamp. Wat later werd uitge legd als een van Happels zeld zame tactische misgrepen. Zelfs toen ook Van Hanegem vorige week verrassenderwijs ontbrak mocht Boskamp tegen FC Twen te pas na rust voor de gebles seerde Wery invallen. -K- Jan Boskamp, derde van links, maakt het tweede doelpunt van Feijenoord. Van Hanegem stapte als eerste het Zuiderpark op. De moeilijk heden tussen De Kromme en trai ner Ernst Happel zijn verleden tijd. Maar wat, bij gebrek aan een vol doende aantal spitsen, al eerder dit seizoen gebleken is, was ook Happel niet ontgaan. Twee nederlagen op rij leerden hem, dat Feyenoord in top wedstrijden het sterkst is, als hij met vier middenvelders speelt en met twee spitsen. En dus maakte Bos kamp zijn rentree in de vitale topper tegen FC Den Haag, ondanks de abominabele weersomstandigheden in een bomvol Zuiderpark. Dat Feyen oord met 21 won dankte het in eerste instantie aan de man van de wedstrijd, Jan Boskamp, die twee van zijn zwiepende schuivers langs Thie stuurde. „Maar", zei Happel la ter, „niet alleen om die twee doelpun ten was Boskamp de uitschieter in een goed elftal. Wat hij allemaal af gelopen heeft is haast niet te gelo ven." Feyenoord speelde aanvallend bij zonder sterk tegen een zich fel ver werend, maar wat geïmponeerd FC Den Haag. Om beurten demarreerden de middenvelders Van Hanegem, Ha- sil, Boskamp en Jansen in de door de spitsen Wery en Schoenmaker ge trokken gaten. Omdat bovendien nu en dan ook Schneider op tijd de ruimte voorin koos bewees Feyen oord, dat het niet uitmaakt of een ploeg met 2 of 4 echte spitsen speelt, zolang er dynamiek in de ploeg steekt. Henk Wery: „Ik vind het prettig spelen zo. Er is voldoende ruimte en je kunt de bal altijd aan een middenvelder kwijt." Typerend- i Typerend was ook de manier, waarop Feyenoords treffers tot stand kwamen. Beide malen moest FC Den Haag libero Aad Mansveld een in de diepte sprintende middenvelder via een overtreding afstoppen. De eerste keer was dat Jansen (het lijkt erop, dat de kritiek van Fadrhonc, als zou Jansen te statisch geworden zijn de positieve uitwerking niet hebben ge mist), de tweede keer was het de uit gekookte Hasil. Beide malen was daar Boskamp, die tenslotte in twee de instantie scoorde, eenmaal ver en eenmaal na rust. Het merkwaardige was ook, dat Feyenoord zo spelend ook maar weinig kansen weggeeft. Wel ontstonden vlak na het begin enige gevaarlijke situaties voor Trey- tel (zo kreeg Berg een heel goeie kans), maar dat had meer met de harde tegenwind en het gladde veld te maken. Allengs werd Feyenoord minder kwetsbaar en ontstond de te- gengoal van FC Den Haag op een moment, dat vrijwel niemand die meer verwachtte. „Bovendien", zo zei Van Duivenbode," stond Couperus buitenspel, toen hij de bal van Rog geveen kreeg", wat vanaf de perstri bune heel moeilijk te constateren was. Grensrechter Vermey vlagde niet, dus liet Boosten evenmin enige twijfel bestaan aan dit doelpunt, dat AMSTERDAM, 21 nov. ichts ongeveer tien seconden eft Ajax nodig gehad om de dstrijd tegen Telstar, op pa ir de eerste van vier relatief akke tegenstanders, te beslis- Uit de aftrap van Paul van mond belandde de bal via ed André en Paul Bijl bij ans van Essen die wilde te- ipelen op zijn doelman Paul der Meeren, maar zijn te- speelbal gesmoord zag in een is. Johan Cruyff. de eerste ied die aan de bal kwam, "•"flifiteerde moeiteloos. Deze te- islag is Telstar niet meer in eerste helft te boven geko- jn. Na een goede tweede helft het de uitslag tenslotte te •alen op 52. terugspeelbal van Frans Essen, die zich na een kwar tje goed herstelde, gooide de nnen van Telstar volledig in war. Van Essen: „Ik kon me- wel voor m'n hoofd slaan, we na de toss moesten :al h aien, zei Leen (Van der Lugt, vord weer teruggekeerd als cen- Ün 1 al verdediger opereerde, red.) erca' teSen me: »Kijk, op deze Jft ligt een grote plas". En Dick van Dijk maakt de derde treffer van Ajax. Hij is doelman Van der Meeren en Cruyff kijkt toe. IliiaHPiii Bisschot voorbij; Johan lit nleuwe lichtinstallatie bij Ajax wordt oontsdagavond 24 november in gebruik men. Ajax speelt dan een wedstrijd Spartak Trnva. oude bekenden van msterdammers uit de Europacup. Bij Wechen zullen zcj internationals opge- worden. De wedstrijd begint om 20.15 lies in die plas bleef de bal jen". Telstar was na dat doel- )t in feite al verloren. Trainer I Rab: „In vijftien seconden ben we het weggegeven. :h vind ik dit resultaat posi- 'er dan de nederlaag van 20 een paar weken geleden bij Feijenoord. Het uitgangspunt was vanmiddag ongeveer het zelfde, alleen ontbrak toen bij de spelers het persoonlijk initia tief dat er nu wel was." Inderdaad had het Telstar, zoals het tegen Ajax speelde, duidelijke verdiensten. Rab: „We zijn hier geko men met als hoofdzaak in het hoofd om er een aantrekkelijk duel van te maken voor het publiek. Een neven stelling daarbij was dat we zo lang mogelijk wilden proberen de nul vast te houden. Dat konden we echter al snel vergeten". Met name echter in de tweede helft realiseerde Telstar wel het hoofddoel: het speelde zelfs bijzonder aanvallend, met de sterke Fred André in de spits en de vaak voortreffelijke Dick Bond, die het Ruud Krol dikwijls bijzonder lastig maakte, als aangever. Rab: „Ik heb de jongens na rust gezegd te spelen zoals dat volgende week tegen Twen te ook zal moeten. Dat hebben we goed gedaan. Per slot van rekening hebben we in de tweede helft 11 gespeeld. Daarbij kan ook nog wor den aangetekend dat Telstar na rust goede kansen kreeg (kopballen van Fens en André en een schot van Bond) en dat de hoekschopppenver- houding toen 53 in Telstars voor deel was. tV Strafschop Voor rust was Telstar echter al te ver op achterstand gezet om nog op een goed resultaat te kunnen hopen. Een kwartier na de treffer van Cruyff maakte Keizer op aangeven van Cruyff er met een wondermooie beweging 20 van. En nadat Telstar op 21 was gekomen via een straf schop van Frans van Essen (André, doorgebroken na een één-twee met Bond, werd door Krol vastgehou den), maakten Cruyff (uit een vrije trap van Gerrie Muhren) en Van Dijk (Van der Meeren stopte zijn inzet in eerste instantie, liet de bal echter los, waarop Van Dijk toch kon scoren) er 41 van. Na rust scoorde Manders (na goed voorbereidend werk van Bond) voor Telstar en Cruyff voor Ajax (op een voorzet van Swart). Daarmee had Ajax de basis gelegd voor een goed slot van de eerste ron de van de competitie. De laatste drie wedstrijden gaan tegen achtereenvol gens Volendam, FC Den Bosch en Vi tesse, duels die toch alle twee punten moeten gaan opleveren. Kovacs: „Ze ker in deze fase van de competitie mogen we geen punten verliezen, ge zien het porogramma dat Feijenoord moet afwerken. Daarom ook was deze overwinning vanzelfsprekend. Al kon Telstar af en toe aanvallend toch ge vaarlijk zijn. Dat vond zijn oorzaak op ons middenveld waar we de te genstander te veel ruimte gaven". i? Ruimte Die ruimte die Telstar kreeg was echter gemakkelijker verklaarbaar. Ajax speelde met twee aanvallende middenvelders: Arie Haan en Gerrie Mühren. Johan Neeskens had een wedstrijd rust gekregen in verband met zijn blessure, die hij vorige week in Utrecht opliep en die hem ook al verhinderde in het Nederlands elftal mee te spelen tegen Luxemburg. Neeskens: „Misschien had ik wel kunnen spelen, maar zeker op dit zware veld was dat met die enkel van mij niet gemakkelijk geweest." En Kovacs: „In noodgevallen had Neeskens wel kunnen spelen, maar ik wilde gewoon in ^een wedstrijd als deze het risico niet nemen. Als er iets was misgegaan, had dat weken kun nen kosten terwijl hij nu aanstaan de woensdag tegen Sparta Trnava, onder het nieuwe licht, wel weer zal spelen". In vergelijking met de vorige weken was Neeskens dus uit het elftal verdwenen en speelde Dick van Dijk weer in de spits. Van Dijk stelde teleur, zowel in de combinatie als in het benutten van kansen. Kovacs: „Dat is wel logisch. Dickie heeft een paar weken niet gespeeld en moet weer in het ritme komen. André kan bij Telstar in de spits sterk zijn: die speelt al vele weken achter elkaar. Bij Dick moet dat weer even komen." EDDY POELMANN Het Austiallsche rugbyteam heeft in Toulouse met 15—U gewonnen van Frank rijk. De uitslagen van de wedstrijden, die werden' gespeeld ln het tornooi om de Europese beker zaalhandbal zijn Hellas Nynasham (Zwe) - Inter Herstel (Bel) 25—15, Tsjernomorez Boergas (Bul) - Opsal Oslo (Noo) 15—24, Sak. Salzburg (Oos) - Efterslagtens Kopenhagen (Den) 14—16 (Ef- terslagtens naar de volgende ronde). Bij schaatswedstrijden in Oslo heeft Slgrld Sundöy de 500 m voor dames ge wonnen in 46,3 sec. Tweede werd Llsberth Berg (46,7) en derde Kristl Biermann (47,5). Albert van Damme heeft een wieler- veldrlt ln Oosiakker gewonnen. Cock van der Hulst werd tiende op 1.35. In Noord- wijk werd August Badts winnaar en ein digde Gert Wlldeboer als zesde op 1.20.-. Giuseppe Gilera. stichter van de Ita liaanse motorenfabriek die zijn naam heeft, is in zijn woonplaats Arcore bij Milaan overleden. Hii ls 84 jaar geworden. De Nederlanders Leo Duyndam en Re- r.é Pijnen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Frankfort de „Nacht van de revanche" gewonnen. Zij beëindigden deze wedstrijd over zes uur met een voor sprong van een ronde op hun haaste con currenten. ln de strijd om de Cup International Ijshockey heeft Den Bosch met 5—6 verlo ren van GPL Luik. de spannings bracht. nog enigszins terug- Geen lef Maar FC Den Haag leek niet in staat veel terug te doen. Zoals de ploeg zich tegen Feyenoord presen teerde is het minderwaardigheids complex ten opzichte van de top als maar groter aan het worden, hoewel trainer Vaclav Jezek deze FC Den Haag-Feyenoord de beste vond, die hij tot nu toe gezien had. FC Den Haag miste de lef iets te ondernemen. Er is te weinig beweging vanuit mid denveld en achterste vier en als er al beweging is, dan schuilt daarin maar weinig verrassing, zoals in het opko men van Korevaar, die door alles- kunner Boskamp steeds weer kon worden afgestopt. Maar rechtsachter Theo van de Burch kwam tegen We ry helemaal niet in het stuk voor en werd halverwege terecht uitgewis seld voor Pas, die op de rechtervleu gel door Van Duivenbode werd inge pakt, tot grote teleurstelling van Je zek: „Op rechte had ik meer ver wacht. Kila moest als rechtsachter veel opkomen en Berg en Advocaat moesten op die manier proberen aan die kant de gaten te slaan". Dat lukte nit erg, omdat Feyenoord, dat geen zwakke plekken kende, via Van Dui venbode, Van Hanegem en Wery op links sterk verdedigde. Van Hanegem Vooral van Yan Hanegem, niet in topvorm, mag dat een goede prestatie worden genoemd. Afgelopen vrijdag namelijk, na twee dagen van inten sieve training, sloeg opnieuw de na righeid van de blessure toe. Van Ha negem kreeg last van zijn rug. Na de narigheid rond zijn al of niet ernstige enkelblessure van de vorige week wilde Van Hanegem per sé spelen, zelfs al scheutte de pijn een kwartier voor rust weer door de rug. Happel liet Van Hanegem na rust wel opdra ven, maar gaf Matthias Maiwald op dracht zich warm te lopen om de Kromme eventueel te vervangen. „Na een minuut of tien", aldus Van Hane gem," werd de pijn wat minder. Maar ik zal me nu wel goed laten onder zoeken." Roggeveen Opmerkelijk was ook de rol van Sjaak Roggeveen. Dit seizoen heeft hij nog steeds niet gedaan wat er van hem verwacht mocht worden en als logisch uitvloeisel van de matige prestaties stond Roggeveen buiten de basisopstelling. Roggeveen mocht op draven op het moment, dat Feyen- Feyenoord juist in de opbouw van hij deed zoveel goeie dingen en speel de zo direct, dat Jezek hem loofde: „Je kon aan Roggeveen merken, dat hij eerzuchtig is en wil knokken om zijn plaats terug te krijgen." De grootste tekortkoming van FC Den Haag is het onvermogen zich uitge speelde kansen te scheppen. Terwijl Feijenoord juist in de opbouw van achteraf (Israël, Van Duivenbode en de bij vlagen briljante Schneider) uitblonk, heeft FC Den Haag te wei nig spelers met persoonlijkheid en/of buitengewone kwaliteiten. Voor rust, toen het de wind mpé had, sloot het te weinig aan, toonde het te weinig agressie en had het te veel ontzag voor de directe tegenstanders om Feyenoord in moeilijkheden te kun nen brengen. En toen FC Den Haag besloot wat meer aan te dringen, na rust, was het gevaarlijker voor zich zelf dan voor Feyenoord Knap en geroutineerd voetballend had Feyen oord na rust gemakkelijk 4 of 5 doel punten kunnen maken: zoveel uitge speelde kansen kreeg het om de wan kele verdediging van FC Den Haag, waarin eigenlijk alleen de jonge Aad Kila goed speelde (en bovendien een van de weinige spelers was, die zich als een prof bij de beslissingen van Boosten neerlegde zonder theater te maken. Hoewel gezegd dient te wor den, dat met name grensrechter Schouwenaars Boosten erg zwak steunde). Veel belangstelling ging in het Zui derpark uit naar Lex Schoenmaker, vorig seizoen nog de lieveling van het publiek, nu de spits bij Feyenoord. Hoewel Schoenmaker niet gelukkig was met het besluiten van zijn acties deed hij toch ook veel goeie dingen. Met name hield hij de bal goed in zijn bezit, daarmee de middenvelders de gelegenheid gevend op te komen: de belangrijkste taak voor een spits bij Feyenoord. Al het gepraat over de Hongaarse aanwinst Attila Ladinsz- ky, die bij Feyenoord komt spelen, heeft Schoenmaker nog verder van de kook gebracht: „Daar word je ziek van. Ik zou niet in de spits kunnen spelen, er moet een ander komen en ga zo maar door. Ik denk, dat ik daar deze week eens met Happel over ga praten. Als ik een tijd in de spits kan 6pelen ben ik ervan overtuigd, dat ik het kan." Niet te praten hoeft Jan Boskamp. Hij redde Happel en Feyenoord in een kritieke periode van het seizoen. De beloning van een zeldzame presta tie zei Boskamp, bescheiden als al tijd: „Ik heb er deze week veel aan gedaan. En als je dan scoort, krijg je vleugels." MAARTEN DE VOS Eddy Treytel stompt de bal weg voordat Couperus gevaarlijk kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9