Landbouw wil meehelpen aan het behoud van Oostfries landschap dolph von Thadden geen voorzitter NPD meer Cairo: oorlog met Israël is niet meer te vermijden Peking wil nieuwe internatinale „top" over Indo-china China houdt Japan op een afstand echtse Cyprioten vormen partij [egen Makarios mgmgmm Stichting ijvert voor behoud karakteristieke boerderijen Gevangenissen in de VS bi'na een nationale schande Partij was een scheuring nabij Onlusten in Frans-Guvana Dolle Mina act'ef in Franhrlk Israëli's bezorgd 7 MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 "OSIA (AP) Een groep van 62 es-Cypriotische rechtse nationa- geleid door George Vassiliades, iresident van het Hooggerechts- ieeft zaterdag een nieuwe poli beweging geproclameerd, die strijden voor aansluiting van us bij Griekenland. beweging beschuldigt in een fest aartsbisschop Makarios er- een regeling van het Cyprische jtuk na te streven, die neer- op een compromis met de Tur en de enosis eenheid met [enland uitsluit. nieuwe beweging ESEA (com- i voor de coördinatie van de s-strijd) zegt volledige steun toe eneraal George Grivas, de grote van Makarios. De 73-jarige ge- is begin september in het ge uit ballingschap in Athene naar is teruggekeerd. Hij heeft sinds- niets van zich laten horen, maar rios heeft hem ervan beschul- illegale gewapende benden te iseren. die de strijd om Enosis moeten beginnen. Dat zou vol- Makarios, Cyprüs in een burger- storten. LONDEN (AP, Reuter, UPI) China heeft president Nixon voorgesteld een nieuwe inter nationale conferentie te houden om de kwestie Vietnam op te lossen. Dit heeft Lajos Lederer, correspondent van het Britse zondagsblad The Observer ge meld. In de Observer van gisteren schrijft Lederer dat de Chinese pre mier Tjoe En-lai het voorstel heeft uiteengezet aan Nixons. adviseur Henry Kissinger, toen die verleden maand Peking bezocht. Volgens Lederer wil Peking een nieuwe internationale conferentie over Indo-China, waarop de akkoor den van Genève van 1954 opnieuw aan de orde zouden moeten worden gesteld en de weg geëffend voor een volledige terugtrekking van Amerika nen uit Azië. De conferentie zou in Peking moeten worden gehouden. De Noordvietnamese premier Pham Van Dong in zaterdag met een rege- rings- en partijdelegatie in Peking aangekomen. Zij waren door het cen trale comité van de Chinese partij uitgenodigd. De Noordvietnamezen zijn op spectaculaire wijze binnenge haald. Bij aankomst op het vliegveld in Peking bleek een half miljoen Chi nezen te zijn verzameld om het gezel schap uit Hanoi te begroeten. Premier Tsjoe kwam zijn Noordvietnamese collega persoonlijk van het vliegtuig afhalen. Aangenomen wordt dat Dong is uitgenodigd voor overleg ter voorbe reiding van het komende bezoek van Nixon aan Peking. De militaire gezaghebber in Thai land, maarschalk Thanom Kittikats- jorn, heeft alle politieke partijen in zijn land verboden. Kittikatsjorn, die vorige week alle macht in handen van de strijdkrachten onder zijn eigen leiding legde, heeft berichten ontkend als zouden de militiaren van plan zijn de komende vijf jaar alle macht in handen te hóuden. Volgens de maarschalk zal dat slechts gedu rende een tijdperk van drie of vier maanden gebeuren. kt roltrap in het gebouw van de Algemene Vergadering der VN laat de hese delegatieleider Tsjiao Kwanhwa zich met enkele collega's naar bo- glijden. Van een onzer verslaggevers DOKKUM/DEN HAAG De stichting "Terp en Stee", die zich beijvert voor het behoud van landschapsschoon in Noordoost- Friesland heeft een belangrijke steun in de rug gekregen. Het stichtingsbestuur heeft een gesprek gehad op het ministerie van landbouw met ir. Herweijer (directeur generaal) en ir. J. Koopman. Daarbij is gezegd dat het ministerie achter het streven van de stichting staat en ook be reid is te helpen. Voor de stichting is deze sympa thiebetuiging van de top van het mi nisterie belangrijk, omdat de land bouw in feite haar directe tegenstan der is. De stichting is er gekomen om te voorkomen, dat de ruilverkaveling, die momenteel in Noordoost-Fries land wordt uitgevoerd te veel van het landschap zou vernielen. Door de ruilverkaveling worden verscheidene boerderijen overbodig. Die gebouwen kunnen gesloopt worden of zodanig worden omgebouwd, dat ze volkomen misstaan in het landschap. Ds. J. ter Steeg, hervormd predi kant te Aalsum-Wetzens, één van de initiatiefnemers tot de stichting, zegt daarover: „Dit is een karakteristiek landschap. Je vindt hier nog het oude boerenland. Het is ook een kwetsbaar landschap. Je kunt heel veel schade aanrichten door de sloop van boerde rijen. Ook met het verbouwen van een boerderij tot recreatiewoning of zo, moet je voorzichtig zijn, want het is een weids landschap. Een of ander in felle kleuren geschilderd geval zou je van kilometers ver al kunnen zien. Recreatie Ds. Ter Steege gelooft stellig dat dit deel van Friesland belangrijk kan worden als gebied voor verpozing zoekenden. Het ligt in de nabijheid van de voormalige Lauwerszee (nu Lauwersmeer), die voorbestemd is voor de massa-recreatie. Van de toe- ristenstroom, die daar heen trekt, kan de omgeving ook iets meepikken. Het al duizenden jaren bewoonde gebied tussen Lauwerszee en Dokkum is vol gens ds. Ter Steege specifiek genoeg om mensen te bofeien. Hij wijstop enkele dorosgezichften, de karakteris tieke kerkjes en'1 het alleraardigste binnenstadje van Dokkum. „Je zou rondom de Lauwerszee een ring van specialiteiten kunnen krijgen, zoals kerkjes met een verzameling beziens waardigheden en boerderijen waar oude ambachten worden beoefend", zegt de historie-bewuste predikant. Deze ontwikkeling zou totaal onmo gelijk gemaakt kunnen worden door de ruilverkaveling. Moderne land bouw en landschappelijk schoon pas sen meestal niet erg goed op elkaar en bij een ruilverkaveling wordt doorgaans nog al wat overhoop ge haald. Mensen, die dat landschap boven Dokkum het behouden waard vonden, hebben daarom de stichting „Terp en Stee" gevormd om in elk geval greep te krijgen op de toekomst van de boerderijen, die moesten worden af gestoten. De ruilverkavelaars bleken daar niet zo erg mee ingenomen. De mensen van Terp en Stee werd ver weten, dat ze zich bemoeiden met za ken, die hun niet aangingen. Eén a- grarisch technocraat sprak zelfs van „mensen, die tekeer gaan als stieren in de porceleinkast." Serieuzer Maar landschapszorg is iets wat bij het ministerie van landbouw steeds serieuzer wordt genomen (zie de me morie van toelichting op de begro ting) en daar kan Terp en Stee nu van profiteren. Overigens kan het ministerie, ook bij ruilverkavelingen, minder voor behoud van bestaande gebouwen doen dan de provinciale en gemeente lijke besturen. De stichting zal nu in de eerste plaats contact zoeken met deze overheden en om bepaalde maatregelen vragen, die een al te ri goureus gesloop in het boerderijenbe stand kunnen voorkomen. Maar daar bij hoeven ze nu geen tegenwerking meer te vrezen van de kant van de landbouw. Er is nu zelfs steun toege zegd van die kant. CHARLOTTE (Reuter) De Ame rikaanse minister van justitie John Mitchell heeft de toestand in de Amerikaanse gevangenissen bijna een nationale schande genoemd. „Een be schaafde maatschappij zou het voort bestaan van een dergelijke toestand niet mogen toelaten", aldus Mitchell. „Het heeft weinig zin onze politie- De weduwe van Robert Kennedy en zes van haar elf kinderen en senator Edward Kennedy en zijn familie bij het graf van de vermoorde Robert Kennedy, die zaterdag 47 jaar geworden zou zijn. HONGKONG (UPI) Chi na is nog weinig geneigd in te gaan op het Japanse streven de wederzijdse betrekkingen zo snel mogelijk te normaliseren. Dit blijkt uit een verklaring die dit weekeinde is uitgegeven na be sprekingen tussen Japanse en Chinese functionarissen. In een verklaring, die is gepubli ceerd door het Chinese persbureau, staat dat de China-politiek van de Japanse premier Eisakoe Sato „een ernstig obstakel vormt „in de betrek kingen tussen beide landen. De rege ring Sato „is vijandig geweest jegens China, heeft een complot gesmeed om „twee China's" te scheppen, en daar na „één China, één Taiwan" en het slechte plan gekoesterd "een onaf hankelijk Taiwan" te stichten', aldus de Chinese verklaring. Aangenomen wordt dat Peking als eis voor normalisering van de betrek kingen met Japan heeft gesteld dat Tokio afziet van elke poging de rege ring Tsjang Kai-sjek op Taiwan in stand te houden. Het Russische partijdagblad Praw- da heeft gemeld dat uit alle berichten blijkt dat ingrijpende wijzigingen zijn aangebracht in het politieke bu reau van het centrale comité der Chi nese partij. Een blad in Hongkoong, dat Peking geen sympathie toedraagt, heeft ge meld dat de laatste maanden veel troepen zijn vertrokken uit de Chine se provincie Kwantoeng. Zij zouden zijn vervangen door soldaten uit noordelijke provincies. Het blad Ming Tao Jih Pao citeert een Chinese reiziger die had ver klaard dat de maatregel wellicht is genomen om elke mogelijkheid van een militaire opstand de kop in te drukken, omdat de troepen in Kwan toeng veelal Lin Piao steun verlenen. macht te oefenen en van uitrusting te voorzien, als onze gevangenissen in hoger tempo misdadigers maken, dan wij ze kunnen oppakken." De rege ring is overigens bezig met invoeren van verbeteringen in het gevangenis wezen, zei hij. Mitchell was van mening, dat krachtige handhaving van de wet ze ker nodig is. „Maar beperking van de misdaad betekent meer dan arresta ties verrichten. Tot we ons verbete ringssysteem de twintigste eeuw laten binnengaan, zullen alle andere pogin gen tot mislukken zijn gedoemd", al dus de Amerikaanse minister. In deze rede, op een bijeenkomst voor wets handhaving, sprak hij zich voor de eerste keer duidelijk uit voor hervor ming van het gevangeniswezen. "NOVER (AP, AFP, DPA, Reuter, UPI) Adolf von Thad- de aanvoerder van de Westduitse rechtsradicale partij NPD het voorzitterschap van de Nationaldemokratische Partei schlands neergelegd. Hij is opgevolgd door de 35-jarige advocaat tin Mussgnug. een partijcongres in Holzmin- n Nedersaksen heeft de 50-jarige 'hadden geheel onverwacht ver- i dat hij „onherroepelijk" heeft :en van de leiding van zijn, als neonazistisch bestempelde, af te zien. Reden van zijn be was de onenigheid met een klei- oep binnen het bestuur van de en vooral met zijn plaatsver- r en voornaamste rivaal, de ige Siegfried Poehlmann, die de afdeling in Beieren leidt. Von len heeft meegedeeld dat hij lid e partij zal blijven, r het aftreden van von Thadden de NPD zaterdag aan de rand een definitieve scheuring ge- Dit werd echter vermeden at een compromis-kandidaat gnug), die von Thadden steeds esteund, tenslotte tot nieuw lei- erd gekozen. Mussgnug versloeg mann met 259 tegen 189 stem men. De nieuwe voorzitter van de NPD is afkomstig uit Baden-Würt- temberg. De NPD is de laatste twee jaar grotendeels van het Westduitse poli tieke toneel verdwenen door zware nederlagen bij verkiezingen, waar door de partij er in de meeste geval len niet in slaagde dc kiesdrempel van vijf procent te overschrijden. Op het partijcongres hebben de NPDers het doel gehandhaafd dat de Oostpolitiek van bondskanselier Brandt bestreden moet worden. Maar over de strijdmethoden is grote on enigheid blijven bestaan. In een slotresolutie heeft de NPD opgeroepen de niet-aanvalsverdragen tussen Bonn, Moskou en Warschau te verwerpen. „De NPD verwerpt elke overgave van gebieden die gestolen zijn van Duitsland", zo werd in de resolutie gezegd. Gewoontegetrouw werd ook nu het congres weer beslo ten met een fors gezongen „Deutsch- land, Deutschland über alles". De Westduitse SDP, de partij van bondskanselier Willy Brandt, heeft vrijdag besloten een gematigd linkse koers te blijven varen. Op een twee daags congres heeft de SPD wel be sloten abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap te le- PARAMARIBO (ANP) In de hoofdstad van Frans-Guyana, Cayen ne, hebben zich ernstige ongeregeld heden voorgedaan, waarbij vier of vijf doden zouden zijn gevallen en een groot aantal mensen werd ge wond Dit heeft zaterdag het in Para maribo verschijnende dagblad „De West" bericht. De moeilijkheden ontstonden vrij dag na een vergadering van stakers. Demonstranten drongen plunderend winkels binnen, waarbij in enkele za ken brand werd gesticht. Enige dagen geleden legden mensen in overheidsdienst het werk neer om kracht aan de looneisen bij te zetten. Donderdag volgde een sympathiesta king van arbeiders bij verschillende bedrijven, die vrijdag het karakter van een algemene staking had aange nomen. galiseren. Maar dit besluit is niet bindend voor de regering Brandt. Tijdens het congres hebben de af gevaardigden meer nadruk gelegd op de belangen van de werknemers, zon der te besluiten tot een extra-forse belastingverzwaring voor het West duitse bedrijfsleven. De belasting op bedrijfswinst moet van 53 procent tot 56 procent worden verhoogd, zo werd door de meerderheid bepaald. Daarbij werd voorbijgegaan aan de eis van de linkervleugel, die een belasting van 60 procent had geëist. Bondskanselier Willy Brandt heeft in een slotrede op het congres gezegd dat zijn regering alle binnenlandse hervormingen zal uitvoeren die zij twee jaar geleden bij de verkiezingen heeft beloofd. Brandt ontkende met kracht dat zijn partij van plan zou zijn de politieke koers in meer recht se richting te wijzigen. PARIJS (UPI) Het ja. woord van de bruid, die afgelo pen zaterdag in de Parijse Sint Ambrosiuskerk in het huwelijk zou treden, is door ongeveer 1500 Franse Dolle Mina's fors overstemd. Op het moment dat de priester in de schemerige kerk de woorden uitsprak: „Neemt u deze man tot uw wet tige echtgenoot", klonk uit hon derden kelen: „De pil voor de bruid", Het huwelijk is een val" en „Vrije abortus en voor behoedsmiddelen". De betogende leden van de be weging Bevrijding van de Vrouw" waren massaal naar de trouwdienst gekomen om hun verlangen naar meer vrijheid op sexueel gebied te onderstre pen. De actie was er een van vele uit een campagne, die het afgelopen weekeinde in Parijs is gevoerd. WASHINGTON, CAÏRO. JERUZALEM, BELGRADO (UPI, Reuter, AFP, AP) Zo wel in Washington als in Jeru zalem is ongerustheid ontstaan, dat de Egyptenaren wel ten strijde zullen moeten trekken om de woorden van president Anwar SadaJ waar te maken, dat de oorlog met Israël zeer nabij is en de beslissing om die oorlog te voeren, in feite al geveld is. De Egyptische president hield vrij dag een rede voor de militairen aan het Suezkanaal, die algemeen als de meest oorlogszuchtige uit zijn presi dentiële carrière wordt geacht. Vol gens het officiële Egyptische persbu reau MENA, dat zijn speech zaterdag meldde, zei Sadat: „Ik ben hier geko men om tot u te zeggen, 'dat de tijd voor oorlog is gekomen en dat er geen hoop meer is op vreedzame op- ZURICH (AP, UPI) Vijftien personen zijn zater dagavond laat gewond door een explosie in het bagage depot van het centraal station van Zurich. Honderden ramen vlogen in scherven. Volgens de politie heeft een 47-jarige man een bom geplaatst in één van de kluizen van het depot, teneinde uitdrukking te geven aan zijn haat tegen de plaatselij ke autoriteiten. De man heeft zich enkele uren later zelf bij de politie aangegeven. Zijn naam werd niet bekend gemaaktalleen dat hij werkeloos was een geen perma nent adres had. Het was de zwaarste bom-ontploffing, die het anders zo rustige Zürich ooit heeft getroffen. Niemand van de gewonden bevindt zich in levensgevaar. lossingen... Misschien is het Alla'hs wil, dat ik nu de gelegenheid heb om u te zeggen, dat onze beslissing is: strijden... Wij waren er overtuigd van, dat er strijd zou komen. Maar nu is het zeker geworden, dat de hoop is gestorven en er verder geen discussie meer over hoeft te zijn". Sadat zei, dat deze beslissing geno men was na een periode van "Ameri kaanse manoeuvres en Israëlische on beschaamdheid". Hij deelde mee, dat hij vier dagen tevoren de hoogste Amerikaanse diplomaat in Cairo had ontmoet, Donald Berguss, en hem had gezegd: „Ik vertrouw de VS na acht maanden ontwijken niet meer. De VS hebben gezegd, dat de .partijen con cessies moeten doen, opdat het pro bleem kan worden opgelost. Maar hoe kan ik concessies doen, als mijn land wordt bezet?". Hij had met andere woorden de besprekingen met Wash ington over een vreedzame oplossing van de crisis afgebroken en hij zou het overleg niet hervatten, tenzij Is raël alsnog positief zou antwoorden op de vragen, die VN-gezant Gunnar Jarring op 8 februari had gesteld, na melijk of Iraël bereid was zich uit alle gebieden terug te trekken, die het in de juni-oorlog van 1967 ver overd had. Geen keus „Na acht maanden van aarzelingen vertrouw ik de VS niet meer. Gedu rende die acht maanden hebben we iedere mogelijke poging gedaan ter- wille van die ene procent hoop, dat onze strijdkrachten zonder strijd het kanaal zouden oversteken en dus ver liezen aan mensenlevens zouden ver mijden... Wij hebben geen andere keus dan vechten, om onze huizen te verdedigen en de uitdaging te beant woorden en te bewijzen, dat wij het waard zijn om in het land van Egypte te wonen." Volgens Sadat is het doel van de Amerikanen "om aan Israël te geven, wat het niet door vechten heeft kun nen krijgen... De Amerikanen hebben zichzelf wijsgemaakt, dat wij onze strijdlust hebben verloren en dus praten zij over een akkoord tot hero pening van het Suezkanaal. Maar het gesprek over terugtrekking (van de Israëli's) moet volgens hen worden uitgesteld". Nu Israël Siarm-el- Sjeikh opeiste en tegelijkertijd een permanent staakt-het-vuren wilde, "zouden de gesprekken nog eens tien jaar door kunnen gaan en het land intussen bezet blijven en de bezetting een voldongen feit". Ook om die re den was het duidelijk, dat strijd het éhig overgebleven alternatief was. Sadat riep tenslotte de troepen op (naar schatting staan er 800.000 man langs het Suezkanaal opgesteld) om "in afwachting van het bevel over te steken, hard en rigoureus te oefenen en eraan te denken, dat de weg naar de oversteek (van het Suezkanaal) SADAT een weg is met éénrichtingsverkeer. De volgende keer zullen wij elkaar in Sinai ontmoeten, zo Allah het wil. Moge Hij met u zijn." Hij vertelde de troepen verder, dat „Israël niet lan ger een legende of een geest is. zoals het zich heeft trachten af te schilde ren.Israël is bang voor u." Volgens Egyptische diplomatieke bronnen in Cairo is het de bedoeling om nu de beslissing om oorlog te voeren, is genomen allereerst een diplomatiek offensief in de VN en daarbuiten te voeren, teneinde steun te krijgen voor de Egyptische eisen. Met klem werd erop gewezen, dat Sadat nog één uitweg had open gela ten, nl. een mededeling van Israël, dat het zich bij de Egyptische eisen neerlegt en een verklaring afgeeft om alle bezette Arabische gebieden te ontruimen. JERUZALEM (Reuter, UPI, AFP) Voor de eerste maal sinds maan den is de gewone man in Israël ern stig bezorgd, dat de oorlog met de Arabieren binnenkort zal worden hervat. In militaire en politieke krin gen vreest men, dat de Egyptenaren opnieuw door hun eigen woorden meegesleept zullen worden, zoals het geval was vlak voor het uitbreken van de juni-oorlog van 1967 en voor dat Nasser in 1968 „de afmattingsoor log" tegen Israël afkondigde. Men neemt vooral zeer serieus, dat Sadat zijn dreigende rede voor de troepen uitsprak, de belangrijkste pressie groep in Egypte voor een oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7