Paspoortfoto's politieregisters verdwijnen zouden in aad metaalbond Y achter uitstel rjvan cao-overleg Breuk tussen Proletarisch PSP en Links" Commiezen belastingen wensen hervormingen DDT-etend organisme lost problemen niet op uchtmacht van ortugal gooide ||0 dorpen plat Inbreuk op persoonlijke vrijheid Brief aan boze zusterorganisaties T Krijgsmacht zou roerige tijden tegemoet gaan Den Uyl: overheid moet plaats vesti^n? bedrijven mede bepalen Drie lichtgewonden bij brand in Dowkraker r>v idvietriamees offensief i Cambodja Walenwinnen in Brussel Vliegtuig KLM vertraagd door bommelding Eivormig Mars nog weken onder stof Boekenhoek MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 la^ Van een verslaggever Sun - i s HAAG De Portugese CSpjj macht heeft de afgelopen t Jen een veertig dorpen in kWi vrijde gebieden van Guinee- teS,0 raet bommenwerpers ver- sofl-blijkt uit een boodschap van ter Amilcar Cabral van de e bevrijdingsbeweging PAIGC, or het Angola-comité in Am- n werd ontvangen. Bij de bcianvallen werden 15 mensen ge- I n 28 gewond. ens Cabral zijn er aanwijzin- it de Portugezen de komende v in het bevrijde gebied drie- ï'/i, van Guinee met chemische oenen wihen vernietigen om zo pj ireel van de bevolking te bre- ko et militaire gebruik van land- rad ergiften werd dit voorjaar voor °"êftreft Angola door de VN-com- voor de rechten van de mens gd- ktober meldde de Angolese be- fj31, igsbeweging MPLA dat in de runde gebieden van die Portugese kw tweederde van de oogst van- j lucht onbruikbaar was ge- 1 Na de bespuiting met ontbla- middelen volgen vaak na- lombardementen. waardoor h den mensen, vooral kinderen jaarden, zijn gedood of ver- aldus het bericht van de sim VIEGEN Een 21-jange en l-jarige Nijmegenaar zijn gis- Idag gearresteerd, verdacht van m ewapende roofoverval op de ta r van de stadsschouwbrug. On- idreiging met een pistool werd s isier zaterdag gedwongen 2000 ri1a af te geven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een aantal gemeenten wordt een van de pasfoto's die iemand voor het verkrijgen van een paspoort moet indienen, opgeslagen in een register van de politie, zonder dat de betrokkene dit weet. Dit zegt het WD-Eerste-Kamerlid, prof. dr. G. Zoutendijk die over deze „gewoonte" vragen heeft gesteld aan de ministers Van Ag (Justitie) en Geertsema (Binnenlandse Zaken). Prof. Zoutendijk die al talloze ma len kritiek heeft uitgeoefend op het privacy-beleid van het kabinet, met name wat betreft de invoering van de centrale personen-administratie, heeft de minster verzocht deze gemeenten, hij schat het aantal op ongeveer 80, op het ongeoorloofde van deze metho de te wijzen. „Ik kan niet beoordelen of 'het voor de politie noodzakelijk is om van alle burgers pasfoto's te hebben, maar ik vind dat zoiets niet stiekum moet gaan. Als die noodzaak inderdaad be staat, dan moet er een wettelijke re geling voor komen zodat de voor- en nadelen openlijk in het parlement besproken kunnen worden. Dat moet dan los komen te staan van een zaak (aanvragen van een pas poort) die daar niets mee te maken heeft. De bedoeling van mijn vragen is tevens de regering op de gecompli ceerdheid van de bescherming van de persoonlijke vrijheid te wijzen, en op de urgentie van een algemene wetge ving op de privacy. De heer Zoutendijk wilde af wachting van de beantwoording van zijn vragen geen namen van gemeen ten noemen die pasfoto's op deze ma niet gebruiken. Van andere zijde ver- (Van een verslaggever) 'YjN HAAG Voorzitter A. Groene velt van de Metaalbedrijfs- jj0iNVV heeft in een brief aan de andere metaalbonden „om te omen dat er verhalen ontstaan" uitgelegd hoe en waarom zijn Kteatie vorige week dinsdag zich uit de onderhandelingen over "fetaal-i CAO terugtrok. arde collega's, daar u niet naar ilde luisteren en het voorover dinsdag 16 november j.l. reeds ele minuten verliet, menen wij »d aan te doen u schriftelijk delen wat we ons hadden met u te bespreken tij- voornoemd overleg", luidt de van de brief, eer Groenevelt legt daarin uit tud gens zbn bondsbestuur de on- delaars niet verder konden zonder raadpleging van de >an. Dat had hij maandagoch- telefonisch aan de andere oorzitters laten weten, en op at 'lukte vergadering van dinsdag daarover uitgebreid met hen DUITpratcn. Maar dc anderen von- de NVV-onderhandelaars hen roldongen feiten hadden ge zonder mogelijkheid van erontwaardigd nader overleg met de leden nodig achtte. Maar in de SER-vergadering van afgelopen vrijdag vertelde prof. Van den Beid dat het effect bij nader inzien ongeveer 12 procent bedroeg, juist het percentage dat de SER- meerderheid aanvaardbaar achtte. De bondsraad van de Metaalbe drijf sbond NW heeft met zeer veel voldoening kennisgenomen van de mededeling van de heer Van den Beid, en van de ruiterlijke erkenning van zijn fout, deelde bondsvoorzitter Groeneveldt mee. Matiging standpunt blijkt ook uit een ing van de Bondsraad van de lijke metaalbedrijfsbond die zich verontwaardigd toon- Rottjndat het standpunt van de ond al bij voorbaat vaststond foor discussie vatbaar bleek". TarijlB-delegatie heeft terecht ge- rd, de CAO-onderhandelingen aijanks voort te zetten, aldus de st 1 lad. ondsraad van de NV V-bond terdich inmiddels achter het stand- an zijn onderhandelaars ge- Volgens de heer Groenevelt So ij dit oordeel een belangrijke ipeeld de verklaring van prof. jn Beid van het Centraal plan- ingaf vrijdag in de SER-vergade- isojirecteur van het planbureau iar zijn eerdere uitspraak in >mene toepassing van de geza- e eisen van de metaalbonden rkomen op een loonkostenstij- an 13 procent in plaats van die de bonden zelf hadden eend, en dat er dus nauwelijks was van een bijdrage aan de tiging. ras een van de redenen waar- NVV-bond vorige week eerst De bondsraad heeft zijn onderhan delaars opgedragen, op de ingeslagen weg'voort te gaan in het volste ver trouwen in de waarde van de voor stellen voor het beoogde matigingsbe- leid. De raad herinnerder er nog eens aan dat die matiging alleen wordt ge steund als aan de voorwaarden die de vakcentrales aan de regering hebben gesteld, wordt voldaan. Als deze voorwaarden selectief investeringsbeleid, gebruik van door prijsmatiging gewonnen begrotings ruimte voor collectieve voorzieningen en deelname aan de matiging door alle inkomensgroepen niet binnen zes weken worden aanvaard, ontstaat een heel nieuwe situatie, sprak de bondsraad uit. Hij zal zich in dat ge val beraden over een nieuwe op dracht aan de CAO-onderhandelaars, die geen rekening houdt met de mati ging. Van een verslaggever UTRECHT De heer F. Uyen, majoor bij de luchtmacht en lid van de defensie-commis sie van de PvdA, heeft zaterdag in het radioprogramma T)it is het begin' van de VARA gezegd ervan overtuigd te zijn dat het leger roerige tijden tegemoet gaat. Volgens majoor Uyen wil de grote massa van de militairen iets geheel anders dan de mensen die de machts posities bekleden. Hij meende dat de mensen zowel binnen als buiten de krijgsmacht rijp zijn voor een verde re democratisering. Voor de harde lijn die de legerlei ding schijnt te willen volgen had ma joor Uyen een verklaring. Die harde koers zou mede een ge volg zijn van het feit dat veel mili tairen van het voormalige KNIL (Ko ninklijk Nederlands, Indisch Leger) doorstromen naar hogere kaderfunc ties. Deze mensen staan volgens ma joor Uyen nog steeds vreemd tegen over de Nederlandse maatschappij en willen een harde lijn volgen, in elk geval een koers die tegen de behoefte aan de democratisering ingaat. Ma joor Uyen noemde de veroordeling van de dienstplichtigen Schul en Do- na tot drie maanden Nieuwersluis be treurenswaardig. De veroordeling moet naar zijn mening gezien worden vanuit de positie van hoge officieren die hun geisoleerde positie willen be schermen. Van een verslaggever ASSEN Alleen wanneer bewust wordt ingegrepen in de vrijheid van vestiging van bedrijven, kan het noorden des lands zijn recht krijgen, zei oppositieleider E'en Uyl zaterdag op een PvdA-protestvergadering in Assen. De laatste vier jaar is dat niet gebeurd, en vandaag plukken we de zure vruchten van een falend beleid. Door ingrijpen in de vestigingsvrij heid kan volgens drs. Den Uyl wor den voorkomen dat een bedrijf op de verkeerde plaats terechtkomt. Hij meende dat een eventuele vestiging van Hoogovens in het noorden op nieuw aan de orde moet worden ge steld. Op dat punt vond hij zijn par tijgenoot prof. De Galan aan zijn zij de. Van de vele uitingen van protest in Assen behoorde die van PvdA-voor- zitter Van der Louw tot de schilder achtigste: „Het Noorden is de vrijblij vende regeringsnota's spuugzat." namen wij dat o m. de gemeente Arnhem de gewraakte methode volgt. Burgemeester Roeien van Arnhem wilde geen commentaar geven: „Het gaat om een zeer gecompliceerde zaak, mijn verklaring zou de verwar ring alleen maar groter maken. Laten we maar rustig de beantwoording van de vragen afwachten" zei hij. Een politiewoordvoerder, hoofdin specteur H. P. van Boom vertelde echter dat in Arnhem pasfoto's voor een paspoort inderdaad bij de politie terechtkwamen maar dat hieraan be gin dit jaar een eind is gemaakt. „We zagen het nut er niet meer van in en beschouwden het ook wel een beetje als een inbreuk op de persoonlijke vrijheid. In de ambtelijke wereld worden bepaalde maatregelen volgens een ze ker automatisme jarenlang gehand haafd zonder dat daarbij een her waardering van deze aktiviteiten al tijd plaatsvindt. Ik weet niet wan neer deze regeling werd ingesteld, maar ik heb het idee dat hij nog stamt uit de tijd van de persoonsbe wijzen. Die pasfoto's gaven echter een enorme administratieve rompslomp zodat het weinig zin bleek te hebben om foto's te bezitten van mensen zon der crimineel verleden, aldus de heer van Boom. TERNEUZEN Bij een brand in een installatie van Dow Chemical in Terneuzen zijn gistermiddag drie werknemers van het bedrijf licht ge wond. De bedrijfsbrandweer had bin nen een uur het vuur in een kraakin stallatie bedwongen. De brandweer van Terneuzen werd niet gealar meerd. In de kraakinstallatie een van de zestien van het bedrijf werd nafta (een benzineachtige aardolie fractie) bij hoge temperatuur afge broken tot gasvormige produkten. De brand ontstond waarschijnlijk door een lek in een van de leidingen. De schade was gisteren nog moeilijk te beoordelen, maar het zag er in ieder geval naar uit dat de produktie kon doorgaan. RIO DE JANEIRO (Reuter) Minstens 24 mensen zijn om het leven gekomentoen zaterdag een in aan bouw zijnd viaduct in Rio de Janeiro voor een deel in stortte. Men vreest dat het dodental tot 40 zal stijgen. Het viaduct, dat over een verkeersweg looptkwam omstreeks het middaguur in vier grote stukken beton naar beneden op het passerende verkeer. Auto's en een bus werden verpletterd. 800 mensen doen pogingen om de enorme blokken beton van de platgeslagen auto's te verwijderen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ziet er naar uit dat een belangrijk aantal aanhangers van de actiegroep Proletarisch Links binnen de PSP alsnog zal worden ge royeerd, nu deze groep zaterdag in Amersfoort heeft besloten met haar activiteiten door te gaan, ondanks de uitspraak van het oktobercongres van de PSP waarin het tendensrecht was af gewezen. Het tendensrecht houdt in het recht van een minderheid om dwars door de partij organen heen en zelfs met veronachtzaming van die organen op vattingen te propageren die afwijken van het gevestigde standpunt van de partij. Een dergelijke handelwijze is te vergelijken met de werkmethode die Nieuw Links binnen de PvdA de laatste jaren heeft gebruikt. WOERDEN Een beter werk klimaat, betere promotiekansen en een betere salariëring voor de belastingcommiezen. Deze eisen werden zaterdag in Woerden geformuleerd op de al gemene vergadering van de nieuwe Vereniging van com miezen van 's rijks belastingen in de aanslagregeling en controle, hr Van de ruim duizend leden, waarmee de vereniging begon, waren er tweehonderd naar Woerden gekomen. Voorzitter P. M van Es uit Rotter dam verklaarde dat de verbetering van het werkklimaat bewust boven aan op het verlanglijstje is gezet, omdat de vereniging deze eis urgen ter vindt dan de salariëring. „Door de steeds opgevoerde produktie en de vele wetswijzigingen zijn vele com miezen overbelast met alle gevolgen van dien", protesteerde de voorzitter. De vergadering besloot een tele gram te sturen aan minister Nelissen (financiën), waarin met 'net oog op de grote onrust in deze tak van dienst gevraagd wordt om een grondig on derzoek naar het ziekteverzuim en de oorzaken die tot dit verzuim onder DM PENH (Reuter) Duizen- idvietnamese militairen zijn de net het zuidoosten van Cam- Jvergetrokken in een nieuw leeps offensief, zo is maandag taire kringen in Pnom Penh en. etuigen hadden zondag een bestaande uit 65 pantserwa- 200 vrachtwagens waargeno- Tsjipoe, ongeveer 20 km in >ied dat wordt aangeduid met agaaibek en dat een „uitstul- an de Cambodjaanse grens in ietnam is. Vietnamese zijde is maandag gd dat een nieuwe Zuid-Viet- ooeratie in Cambodja voor de ond. Misschien is het een overblijfsel uit de bezettingsjaren Maar hoe het ook zij, ik heb een ontstellende he kel aan in de rij staan. Zelfs voor ik een winkel in ga. loer ik naar binnen om te zien of het lang wachten geblazen is. Laat de aankoopplannen varen als het me te bar lijkt. Rij-staan is bovendien een ver schrikkelijk brok ergernis, omdat de Nederlander de kunst ervan niet verstaat. Je fatsoen wordt altijd te pakken genomen door een slimme rik. die vóór weet te komen. Maar nu heeft die afkeer van het rijen me toch een poets gebakken. Mijn paspoort is enige tijd geleden verlopen Daar heb je niet onmiddellijk hin der van, want nog vijf jaar mag men door de landen van de EEG reizen. En als straks Engeland en zijn me debrengers ook tot de EEG behoren is dat een flink brok van de door mij te bereizen wereld. Toch het blijft een beperking en je kunt nooit weten. Maar altijd was er wel een uit stelsmoes om naar het stadhuis te gaan. Vandaag geen tijd, gisteren geen zin, dan weer de pasfoto's onvind baar „Toch doen voor 1 januari", zei ik er dan stilletjes achterna, „want dan wordt het duurder." En fors ook. Een pas is immers een luxe ar tikel; straks verzinnen ze nog een reisbelasting voor" elke grensover schrijding Enfin, deze 17,50 zou ik in mijn zak houden. In december, echt dan zette ik de tanden op elkaar en zou stadhuiswaarts gaan voor een nieu we pas Pas Dan de klappaspoorten van 22 november af al 17,50 duurder Eén ogenblik dacht ik nog slim te zijn, een uitzonderlijke brainwave te hebben: „Ik ga vrijdag nog gauw even die pas aanvragen Hoe laat is het stadhuis open? Als ik dan op de stoep sta Maar ik stond niet op de stoep. Ik Had van dit te doen en van dat te organiseren. Om eerlijk te zijn, ik vergat de hele passenaffaire Tot des avonds het nieuws kwam: duizenden hebben nog snel een pas aangevraagd Duizenden even slim als ik, dat is al een tik op het hoofd; maar daar bij duizenden die ook echt hun plan volvoerd hebben wat ik stoom had laten zitten. Dat is vernietigend voor het zelf bewustzijn. Wees prijsbewust, calculeer scherp Vergeet het maar Zeventieneneenhalve gulden in de sloot gegooid Ik aarzelde tussen zelfverwijt en zelfbeklag. Biechtte het mijn moeder. En zie, ze had alweer het troos tend woord. Ze zei: „Ach, je moet maar den ken, zou je als ze je zeventieneneen halve gulden boden een uur lang in len dichte dringende rij gaan staan?" Ik kon hartgrondig „nooit" zeg gen. En wentelde zo een last van het geweten Die pas zal ik nog wel eens gaan aanvragenlaterwaarschijn lijk op het laatste nippertje commiezen hebben geleid. De heer Van Es stelde in het open baar aan de minister de vraag of het juist is dat op één van de grootste inspecties van Nederland de planning voor 1972 rekening houdt met de aan wezigheid van sjechts de helft van de commiezen en dat wordt aangenomen dat de andere helft overspannen of ziek zal zijn. De voorzitter wilde in deze openba re vergadering geen onderdelen van beleidszaken bespreken omdat vol gens hem in het verleden duidelijk is gebleken dat in het openbaar geuite kritiek eventuele promoties nadelig beïnvloedt. „We willen wel voor de belastingdienst leven, maar er niet voor sterven, riep hij geëmotioneerd. BRUSSEL In de Brusselse ag- glomeratieraad, waarvoor de Brusse laars zondag voor het eerst naar de stembus gingen, zal de meerderheid van de zetels bezet worden door de francofonen van het Rassemblement Bruxellois. Zondagavond was vrijwel zeker dat ze van de 83 zetels er 42 ■bezetten. De Brusselaar heeft zich hiermee in meerderheid uitgesproken voor franstaligheid van de Belgische hoofdstad. De Vlaamse volksunie gaat in de nieuwe raad vijf zetels bezetten, de socialisten 16, de katholieken 14 en de liberalen die zeer verdeeld zijn opge komen, waarschijnlijk twee. De rest gaat naar kleinere partijen. De algemene conclusie die uit deze uitslag getrokken kan worden is: de taaipartijen, het Rassemblement Bruxellois en de Volksunie, hebben een aanzienlijke vooruitgang geboekt ten koste van de drie traditionele partijen, katholieken, socialisten en vooral liberalen. Daarmee is een trend, die al ontstond tijdens gemeen teraadsverkiezingen van vorig jaar oktober en die doorzette tijdens de parlementsverkiezingen van veertien dagen geleden, bevestigd. SANTIAGO (Reuter) Een KLM machine is gisteren na een loos alarm met twee uur vertraging van het vliegveld van Santiago (Chili) opge stegen met bestemming Amsterdam. Er was een bommelding. De 65 passa giers en de negen leden van de be manning verlieten rnet vliegtuig dat daarna aan een grondige inspectie werd onderworpen. Van een bom is* geen spoor gevonden. Proletarisch Links begon een soort gelijke actie binnen de PSP, nadat deze partij bij de kamerverkiezingen van dit jaar een belangrijke neder laag had geleden. De groep kwam met een manifest waarin omvorming van de PSP tot een revolutionaire ar beiderspartij werd bepleit en opvat tingen van het pacifisme werden ge ventileerd die bij het partijbestuur op scherpe weerstand stuitten. Het partijbestuur reageerde met een voorstel aan het Groningse con gres van 23 en 24 oktober om de hele groep te schorsen. Het congres ver wierp dat voorstel en nam in de plaats daarvan een motie van de af- deling-Rijswijk aan waarin het ten densrecht werd afgewezen. Doorgaan De aktiegroep Proletarisch Links besprak zaterdagmiddag in Amers foort de situatie zoals die na het con gres was ontstaan. De groep besloot met grote meerderheid van stemmen door te gaan met de actie ondanks de uitspraak van het congres tegen het tendensrecht. Het partijbestuur dat eveneens in Amersfoort vergaderde en meteen van het besluit van Prole tarisch Links op de hoogte werd te- bracht, reageerde onmiddellijk met een besluit tot schorsing van de hele groep. Het partijbestuur nam dit be sluit zonder tegenstemmen. Er waren alleen enkele onthoudingen, onder welk die van Max Plekker, die be kend staat als sympathisant van Pro letarisch Links. Het schorsingsbesluit van het partijbestuur zal worden voorgelegd aan de partijraad, die 11 december vergadert. Wanneer de par tijraad ermee instemt zudlen de schorsingen in royementen worden omgezet. Het partijbestuur is van plan in de eerste plaats het presidium van de bijeenkomst van Proletarisch Links aan te spreken en vervolgens diegenen te royeren die zich met het presidium solidair verklaren. Aangezien de aktiegroep enige tijd geleden onderling heeft afgesproken dat zij in haar geheel de partij zal verlaten zodra ook maar één aan hanger zou worden geroyeerd is nu een aanzienlijke uittocht uit de PSP te verwachten. In de partijraad maakt rnet schor- singsvoorstel van het partijbestuur een grote kans te worden aanvaard. De leden van wie men een tegenstem zou kunnen verwachten zijn namelijk sympathisanten van Proletarisch Links die wegens het schorsingsbe sluit hun rechten hebben verloren. De heer Rein van der Horst uit Amsterdam, een van de bekende PSP-ers die tot de aanhang van Pro letarisch Links mag worden gerekend verklaarde trouwens tegenover ons dat een PSP zonder tendensrecht voor hem geen aantrekkelijke partij meer zou zijn, namelijk een „partij met nare autoritaire trekken", zoiets als de CPN, zoals de heer Van der Horst het zei. PASADENA (UPI) Er verschij nen langzaam iets meer details op de Marsfoto's die de Mariner 9 trouw hartig blijft maken, maar het is nog niets om opgewonden over te raken volgens een zegsman van het Jet Pro- pulsion Laboratory in Pasadena. Het grootste nieuws komt daarom niet uit de camera's maar van andere metin gen: de planeet blijkt op een inge wikkelde manier eivormig te zijn. Net als de aarde is Mars iets afge plat aan de polen, maar er is ook van de zijkanten in de bol „geknepen": de evenaar trtijkt namelijk eveneens eivormig te zijn. De instrumenten hebben verder duidelijk de aanwezig heid van water op Mars vastgesteld, vooral in de omgeving van de zwarte plekken die op de foto's van het overstofte oppervlak van de planeet zichtbaar zijn. Midden deze week wordt de eerste van de beide Russische Marsvaartui gen bij de rode planeet verwacht. Anthony van Kampen Het beest uit zee. Uitgave: Uitgeverij C. de Boer jr. Bussum 17,90). Van Kampen heeft een studie ge maakt van de dramatische gevolgen, die ontstonden na de ondergang van het compagnieschip „Batavia" in een riffengebied aan de westkust van Australië. Het huiveringwekkende verhaal speelt in 1628 en vooral 1629: Niet de schipbreuk staat centraal in deze monumentale roman, maar het verbijsterende gedrag van een aantal opvarenden, die na de stranding in twee kampen uiteen vielen. De onder koopman Jeronimus Cornelisz., een voormalige Haarlemse apotheker in feite een ernstige criminele psycho paat bleef met een kleine twee honderd mannen, vrouwen en kinde ren op het wrak achter. Een kleinere groep verbleef, onder leiding van de soldaat Wiebe Mayes, een Groningse jongen, op het nabijgelegen onbe woonde eiland. Commandeur Pelsaert is met weinige getrouwen weggezeild, naar Batavia om hulp te halen. Van Kampen laat in dit boek Wiebe Hayes de tragedie vertellen, die ge boekstaafd staat als een der afschu welijkste gebeurtenissen die zich ooit op een schip hebben afgespeeld. Jero nimus is het monster uit zee. Onder zijn leiding worden meer dan hon derdvijfentwintig mannen en vrouwen, ook meisjes en kleine kinderen, in koelen bloede vermoord. De auteur beschrijft de bloedbaden en het uit eenlopende sadistische bedrijf, dat eraan voorafgaat, zeer ingetogen. Deze soberheid geeft de roman echter een grote zeggingskracht. De moed van de soldaat leidt er toe. dat er uitein delijk gevonnist wordt, zij het met de wreedheid van die tijd. Het infer no, dat Van Kampen in de herinne ring terugroept, doet denken aan het bestiale optreden in de Duitse con centratiekampen. Een roman, waarvan men koud wordt! Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Russische geleerden hebben een mikro-or- ganisme gevonden dat onder be paalde omstandigheden in de bodem het insektenbestrijdings- middel DDT kan afbreken. Het gebruik van DDT wordt al ja ren door 'biologen bestreden omdat het in de natuur bijna niet wordt afgebroken, en aanzienlijke schade aanricht doordat verschillende dieren steeds grotere hoeveelheden ervan in hun lichaam krijgen, met tenslotte dodelijke gevolgen. Er is wel gespeculeerd dat de Rus sische vondst aanmerkelijke invloed zou kunnen hebben op de discussie hierover, die juist de laatste tijd fel oplaaide nadat landbouwdeskundige en nobelprijswinnaar Norman Bor- laug op een FAO-conferentie een hef tige aanval had gedaan op de „mi lieu-hysterici" die bestrijdingsmidde len wilden afschaffen en daarmee zijn inziens de wereldvoedselvoorzie ning in gevaar brachten. Maar de vinding van de Russische onderzoekers lijkt bijzonder weinig praktische betekenis te hebben, om dat hun mikroskopisch kleine eter- tjes wel zeer bijzonder omstandighe den nodig hebben om hun zegenrijk werk te doen. Het gaat namelijk pas echt goed in zeer vochtige grond bij een tempera tuur van dertig graden, en dan nog alleen als die grond bepaalde andere stoffen in voldoende mate bevat. Alleen hier en daar in de tropen zal dus DDT in de bodem kunnen wor den afgebroken. Bij toepassing elders zal deze stof zich dus toch in het milieu handhaven, met alle gevolgen van dien. Het zou ook wel merkwaardig zijn als het DDT-probleem door de ont dekking van een mikro-organisme plotseling dichter bij een oplossing zou blijken. Want de overal gehoorde klacht was niet dat niemand een organisme kon vinden dat DDT kon afbreken, maar dat DDT tot op de gekste plaatsen en in verontrustende hoeveelheden in het milieu werd aangetroffen, waar uit bleek dat het in de praktijk niet of nauwelijks afgebroken wérd. Dat probleem bestaat nog steeds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5