RADIOSCHIP NORDSEE OP DRIFT KIPO- Crita) BENZINE 5 CENT KORTING Stormen deden felle aanval op de dijken Tal van schepen in moeilijkheden Gladheid oorzaak van veel ongelukken 1 1 VPRO stort neer: en zwaar gewonde Het Kwartet Wat gebeurt er met radio Nordsee? reznjew zou naar meer acht streven Rustiger 'EJ^ Nieuwe Leidse Coeramit CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 22 november 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijKe dagbladen Van een verslaggever DEN HAAG De gladheid op de Nederlandse wegen, veroor zaakt door de plotselinge sneeuwval in de nacht van vrijdag op za terdag, heeft aan zeker vier mensen het leven gekost. Verder deed zich, voornamelijk zaterdag, een flink aantal ongelukken voor, waarbij veel materiële schade ontstond. Vooral in het noorden van het land de provincies Friesland, Groningen en Drente wa ren de wegen erg glad tijdens het afgelopen weekeinde. Zaterdagavond deden zich in Fries land twee ongelukken voor, waarbij doden vielen. Het ene ongeluk ge beurde op de weg van Akkrum naar Oldeboorn, waar de auto van de 19-jarige student M. van de Velde uit Oldeboorn slipte, tegen een boom reed en in een sloot raakte. De jongeman was op slag dood. De bestuurder van de auto. de 32-jarige M. J. Bos werd ernstig gewond. Een derde inzittende, A. Quarre. werd eveneens gewond. Over de kop Het tweede ongeluk in Friesland gebeurde op de weg Veenhuizen-Oos- terwolde. waar de auto, waarin de 23-jarige gestichtswachter J. Kol uit Thesinge zat, slipte en over de kop sloeg. In de Drentse gemeente Dalerveen is, eveneens zaterdagavond een auto geslipt door de gladheid. Een van de inzittenden van de wagen, de 34-jari- ge mevrouw J. Spéelman-IJdens uit Rolde moest zwaar gewond naar een ziekenhuis in Groningen worden ge bracht, waar zij later is overleden. Haar twaalfjarige zoontje dat ook in de auto zat, liep een kaakfractuur op. Zondagochtend is op de weg Sit- tard-Roermond, in de buurt van Maasbracht. de auto van de 39-jarige R. L. Timmermans uit Roermond ge slipt en tegen een boom gereden. De heer Timmermans overleed ter plaat- dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Radio Nordsee Door middenberm De 56-jarige mevrouw C. van der Kaa-de Bruijne uit Dronten is zater dagmiddag overleden in het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis aan de ge volgen van een verkeersongeluk. De auto, waarin de vrouw meereed, werd op rijksweg 20 onder Moordrecht frontaal geraakt door een tegemoet komende auto, die na een slip door de middenberm was geschoten. Bij een een ongeluk in Cuyk is za terdagavond de 51-jarige mevrouw. A. Verheijen-Jansen uit Oeffeit om het leven gekomen. De vrouw wan delde met haar man links van de weg, toen zij door een achteropko mende auto. werd geschept. Haar man. die ook door de auto geraakt werd, is levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen. De 15-jarige Margaretha den En gelsman uit Sint Annaland is zon dagochtend om het leven gekomen bij een auto-ongeluk in Steenbergen. Het meisje zat in een auto, die in een bocht slipte en tegen een boom reed. Het meisje was op slag dood. De be stuurder van de auto, de 21-jarige N. van der S. uit Oud-Beijerland is ernstig gewond in een ziekenhuis in Bergen op Zoom opgenomen. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl I betaling per D k"ar,°°l maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden LVERSUM Peter Bos. Roelof i en Martin de Beir, alle drie werkers van de VPRO zijn met tlein vliegtuig van de Philippijn- chtmacht op een berghelling van oofdeiland Luzon neergestort. 3SKOU (AFP) Het centrale té van de partij van de Sowjet- is gisteren in voltallige vergade- bijeengekomen. De bijeenkomst It gepresideerd door partijleider lid Breznjew. Dit heeft het Fran- ersbureau AFP uit Oosteuropese nen in Moskou vernomen. •lgens de zegslieden zouden er gingen besproken worden in de kundige structuur van de Sow- Jnie. Breznjew zou voorstander van de oprichting van een itsraad". waarvan hijzelf voorzit- ou moeten worden. Dit zou bete- n dat Breznejw feitelijk hoofd van de uitvoerende macht zon- ^^Idat de „collectieve leidng" voor W P°S een verandering ondergaat, p Amerikaanse minister van han- Peter Bos is aan zijn verwondingen bezweken. Roelof Kiers is zwaar ge wond en kan pas over twee a drie weken worden vervoerd. Martin de Beir en de piloot, een Philippijnse luitenant-vlieger, werden licht ge wond. De VPRO-ploeg was sedert vo rige week maandag op de Philippij- nen. De ploeg was toen het ongeluk ge beurde op weg van Baguio naar Na- naue, dat op 280 km van Manilla ligt. Boven het eiland Luzon kwam het lichte vliegtuigje in slecht weer te recht. De piloot besloot te draaien en naar zijn basis terug té keren. Kort daarna kwam hij in een luchtzak te recht, waarna de machine de helling van een berg raakte. De VPRO-ploeg was op doorreis naar Japan.Op de Philippijnen zou een reportage worden gemaakt naar aanleiding van de kort geleden ge houden verkiezingen, die met veel ge weldpleging gepaard gingen. Het on geluk is op een van de eerste draai dagen gebeurd. del Maurice Stans is in Moskou aan gekomen voor een bezoek van een week. Stans is besprekingen begon nen met de Russische leiders over uit breiding van de Amerikaanse export naar de Sowjet-Unie. premier Aleksej Kosygin heeft verklaard dat zijn land „veel verwacht" van het bezoek van Stans en te hopen dat het bezoek „een belangrijke positieve wijziging" zal inhouden in de Amerikaans-Rus sische verstandhoding. DEN HAAG Vanmorgen sloeg de Mebo II. het schip met aan boord de piratenzender radio Nordsee door de storm van zijn anker en dreef hulpeloos de ter ritoriale wateren binnen. En dat is een gebied waar radio Nordsee niets van moet hebben, omdat hier eventueel juridisch kan worden opgetreden tegen de piratenzen der. Een voorbeeld van een land, dat illegale schepen in beslag neemt zo gauw ze in territoriale wate ren raken door een storm, is Zwe den. Voor de Zweedse kust lig gen ook een paar van deze zen ders. Raken ze op drift dan wor den ze naar de haven gesleept en de bemanning gearresteerd. Is nu inbeslagname van radio Nordsee te verwachten? De Haag se officier van justitie heeft de zaak in studie. Inbeslagname en opbrengen achtte vanmorgen een juridische medewerker niet waarschijnlijk. Elk zeeschip heeft zendappara tuur aan boord. Zolang de Mebo II de zendapparatuur van Radio Nordsee binnen de territoriale wateren slechts zou gebruiken voor het normale scheepvaart- en navigatieverkeer, zou de Mebo II en daarmee Radio Nordsee niet strafbaar zijn. De Mebo II sloot vanmorgen acht uur Radio Nord see, die daarna niet meer als zo danig in de ether is geweest. I VRIENDELIJK VERZOEK het abor nementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro a's men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. O ROTTERDAM Zoals te ver wachten was zondagavond tijdens ';«ei hoge vloed en de zware '^Lfurduister storm het IJssel- raondsehoofd in de aan de Nieuwe Maas gelegen zuidooste lijke stadswijk IJsselmonde blank komen te staan. De veerboot tussen IJsselmonde en Kralingse- veer. die hier de zuidelijke steiger heeft, moest uit de vaart worden genomen. Het IJsselmondsehoofd met de daaraan gelegen bebouwing ligt geheel buitendijks en bij elke hoge vloed enige malen per jaar moeten de vloedplanken in de buitendeuren vgn de woningen worden geplaatst en komen de zandzakken er aan te pas. De winter heeft Europa in zijn greep. Op het San Marco-plein in Venetië moesten dit weekeinde plankiers worden aangelegd voor de voetgangers doordat het plein door zware regenval onder water was komen te staan. In de Apenijnen viel zoveel sneeuw dat gebruikers van de autosnelweg sneeuw kettingen moesten aanleggen. In West-Duitsland waren gisteren 25 dorpen in het Eifel- en Hunsrück-ge- bied urenlang geïsoleerd door zware sneeuwval. In Beieren alleen al kwamen 20 mensen om het leven bij verkeersongelukken ten gevolge van het slechte weer. In Noordrijn-Westfalen waaiden daken van huizen door harde wind. In Denemarken moesten enkele veerdiensten worden gestaakt. In Joe goslavië, viel een dode, die nadat hij in de sneeuw was blijven steken is dood gevroren. Ook in Frankrijk viel dit weekeinde op verschillende plaatsen een dik pak sneeuw. pagina in dit blad en wordt ook DIREKT lid van de groot ste in- en verkooporganisatie ter wereld. SUPER - NORMAAL Anno 1898 6 TOT 7 CENT MEER IN 1973 Zon en niaan 23 november: zon op 8.12, onder 40; maan op 12.46, onder 21.34; nov. E.K. oog water Hoog water, 23 november: Rot- dam le getij 7.22, 2e getij zieh 52; Scheveningen 5.58—18.16; issingen 4.5217.17 Haringvliet a de Zeezijde 6.2918.34. mog( di rek De deugd is het vrije gebruik de vrije wil. AUGUSTINUS m niet wegspringen hoor mijn boog' DE BILT Nadat in de nacht y' an vrijdag op zaterdag de tem- raturen op de meeste plaatsen ons land onder het vriespunt ramen, kwam het weer in ons nd geleidelijk onder invloed van gebijn storing die van de oceaan via ;a hotland naar de Noorzee trok. wind wakkerde aan tot een er zware storm. nmiddels trekt een zwakke van hoge luchtdruk van de raan naar de Britse eilanden, or deze ontwikkeling neemt de nd bij ons af en krijgt het weer wat rustiger karakter. BAROMETERSTAND: heden uur 74.2 cm (988millibar) sty- aka nd- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een zeer zware noordwester storm, in liet noorden van het land af en toe zelfs aanzwellend tot orkaansterkte met windkracht 12, heeft Nederland het af gelopen weekeinde stevig in de greep gehouden. Een gevaarlijke aanval deed het op gezweepte water op de dijken in het noorden. Op kritieke plaatsen, bij Den Helder, Harlingen en Delfzijl werden de dijken vannacht bewaakt, evenals in Zeeland. In Krimpen aan den IJs- sel moest vanmorgen de stormvloed kering worden gesloten. Verschillende schepen zijn in moei lijkheden geraakt. Vanmorgen acht uur sloeg het zendschip Mebo 2 van radio Nordsee van zijn ankers. De piratenzender werd in de richting van de kust gedreven. E ven voor acht uuur meldde de be manning de hachelijke situatie bij radio Scheveningen, stopte de uit zending met de herkenningsmelodie en schakelde over op noodverkeer. De reddingboot Bernard van Leer uit Scheveningen voer uit om hulp te bieden. Sleepboothulp kon aanvanke lijk met verkregen worden, daar alle beschikbare sleepboten al assistentie verleenden aan schepen met moeilijk heden. Een ander schip dat met problemen kampte was het 155 ton metende bin nenschip Marja van schipper L. van Bos uit Vlaardingen. Het sloeg gis termiddag op de Oosterschelde bij Stavenisse op de keien. De rijkspolitie kon de kapitein met een touw van boord halen. De passagiersboot Noord-Nederland IN 1972 OP alle merken, óók de z.g. „Witte Benzine" getankt in heel Europa. moest zondagavond onderweg naar het eiland Terschelling voor anker gaan. Door de storm kon het schip de haven niet binnenlopen. Deze was on zichtbaar geworden doordat het water anderhalve meter hoog stond. Het schip onderhoudt de verbinding met Harlingen. Ook het eiland Vlieland werd ge ïsoleerd, doordat de veerboot Fries land. die tussen Harlingen en Ter schelling vaart, zondagavond op de rede van Vlieland voor anker moest gaan met ongeveer 200 passagiers aan boord. Later keerde het schip terug naar Harlingen, waar de passagiers, waarvan er velen zeeziek waren ge worden bij familie of in hotels wer den ondergebracht. Een deel van hen bracht de nacht aan boord door. Van morgen kon de boot pas weer ver trekken. De sleepboot Titan uit IJmuiden wist zondagavond bij windkracht tien een verbinding tot stand te brengen met de Duitse kustvaarder Ostestand, die met machinestoring in het Kanaal dreef, 's Middags meldde het schip al, dat de motor was uitgevallen. Voor het eerst sinds de afsluiting van de Haringvliet heeft de Haring- vlietdam goede diensten bewezen. Bij een verhoging van de zeespiegel zoals zondagavond zou de toestand rond Dordrecht kritiek geweest zijn. De waterstand rond Dordrecht is nu 70 cm lager geW /veti dan-gevaarlijk, was. Bij Vlissingén en Hoek van Holland werd de hoogste waterstand vannacht rond vier uur bereikt. Er deden zich geen bijzondere incidenten voor. Wateroverlast ondervonden zondag kleine gedeelten rond de havens van Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis. Daar werden vloedplankjes aange bracht. In Vlaardingen kwam de Maasboulevard tijdelijk onder water te staan. Sinds gisteravond zes uur staan ge deelten van de Koningin Wilhelmina- haven. het Oosterhoofd en het Wes- terhoofd onder water. Er is permanen te surveillance ingesteld en het ver keer is omgeleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1