ftfontuur in ftltcfnon I J Helen Watts verrassend in Mahlers derde SEIKO iveimie van ex-nazi s j hun ex-werkgevers TV-commentaar r vertrouwen m Marcel van Dam juête over 't plan Marcel van Dam Minister Engels op de radio egwer part ïesten NOS-discussie over het „Getuigenis" ETl Minister Van Agt EO gaat koorzang in Israël filmen I 9 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 ITERSUM De afdeling studie erzoek van de NOS heeft vori- k zaterdag opnieuw een telefo- onderzoek gehouden naar de g van de kijkers over het wo uwplan van Marcel van Dam. e ondervraagden verklaarden cent zich voor het plan, 12 pro- iras misschien voor, 8 procent et (nog) niet en 15 procent was resultaten van het onderzoek voorts aan dat men het plan ïlijk meer kans van slagen r5, dan bij het vorig onderzoek dat jaand geleden op 15 oktober ehouden. Nu is 26 procent van raagden van mening dat het eker zou slagen, 34 procent et plan een goede kans. Bij het onderzoek waren deze cijfers 5 en 32 procent. Een minder- an 20 procent meent dat het >en kans van slagen heeft. Dat vorige maal 32 procent. nze soc.-economische redactie 1RSFOORT De landelijke ing van leidinggévende huis- sambtenaren zal onder haar éfen enquête houden over het bouwplan van Vara's ombuds- I. Marcel van Dam. enquête is gisteren door de ter van de vereniging, de heer Vries, bij de opening van de ivergadering aangekondigd. Dé ter noemde het gevaarlijk in de delen van ons land de huur- isatie in te voeren, omdat de nten daardoor geen hand meer in het huisvestingsbeleid, woningnood", iei hij, „neemt toe dan af, er wordt te weinig luur gebouwd en hier en daar elfs het udtvoeringsniveau. Bij ie meer vrijheid voorstaan, deze bemoeiing van de over- lastig ervaren." Maandag aanstaande presenteert de AVRO-tv de groep „Tee Set" met als vocalist Peter Tetteroo. De regie van dit programma is in handen van Rien van Wijk Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Maandagochtend om half tien laat de NOS op Hilver sum II een gesprek horen in de reeks „praten met de minister". Dit maal is het de bewindsman van CRM de heer P. J. Engels, die zich laat ondervra gen door een dozijn kiezers, onder wie kunstenaars, een maatschappelijk werkster, journalisten en een student. Onderwerpen zullen zijn de situatie van de beeldende kunstenaars, na- rfommn AVO« 7frn tuurbescherming, de omroep, piraten- jrdlllllld UVCI LIL li» zenders, woonwagenkampen, het ver- bod op de export van vinken, de spreiding van toneelgezelschappen en subsidie voor de Friese taal. Van Otterloo hield spanning erin ROTTERDAM Mahlers derde symfonie met alt, vrouwenkoor en jongenskoor heeft een speelduur van zeven kwartier. Het is al weer enkele decennia geleden, dat dit werk hier ter stede door het Concertgebouworkest onder leiding van Erich Kleiber werd uitge voerd. Een van de oorzaken van het geringe aantal audities zal wej zijn de vereiste grote orkestbezetting (onder andere acht slagwer kers). Vandaar dat men deze symfonie meestal voor bijzondere festi vals reserveert. onze radio- en tv-redactie iERSUM De NOS-radioru- Radiorama zal maandagavond lur, Hilversum II) worden ge in het verschijnsel „wegwerp- dat wil zeggen de jonge vo- ie met behulp van publiciteits- rs en platenmakers in mindér en tijd naar de top wordt ge- middels enkele voltreffers op -ebied, en na korte tijd weer t om snel te worden vergeten, irogramma zal „Bekend of be- heten en is gebaseerd op uit- van Toon Hermans, waarin capaciteiten van jonge arties- nu in twijfel trekt. Diverse van het vak geven hun me- 'er de kleine tragiek van ge- sterren. Men hoort o.a. opmer- van Wim lbo, Seth Gaaikema, n Rees, Alexander Pola, Con- Willeke Alberti en Dick de manager van Toon ns. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM .De revolutionaire afgoden van deze tijd" is de titel van een radiodiscussie over het Getuige nis van verontrusten in de hervormde kerk. Speciaal komt aan de orde de zorg over het in dit getuigenis ge noemde feit, da't het christendom steeds meer met de revolutie zou ko ketteren. Onder leiding van drs. L. M. Thomas spreken met elkaar ing. J. van der Graaf en prof. dr. H. Jonker, die de verontrusten vertegenwoordi gen, alsmede dr. K. Deurloo en ds. K. Bouhuys, die een andere mening heb ben. De uitzending is te horen mor gen, zaterdagavond, om 17.30 u op Hilversum II. cht Modern Masters of Time restige op de pols ein Gisteravond heeft Willem van Ot terloo met het Rotterdams Philhar- monisch Orkest een uitvoering van Mahlers derde gegeven, die hoewel niet vlekkeloos, als geheel genomen toch een goede indruk achterliet. Me dewerkenden waren het Kralings Vrouwenkoor, versterkt met leden van het Rotterdams Barokensemble (voorbereiding Iskar Aribo) en het Haagse Knapenkoor, dat zijn bijdrage heeft ingestudeerd onder Marius Borstlap. Teveel noten Een teveel aan noten doet zich in het marsachtige eerste deel horen. De lengte van dit deel is niet evenredig aan de muzikale inhoud, die echter •met de volgende delen steeds belang rijker wordt en culmineert in het slot-adagio, waarin men Mahler op zijn best kon beluisteren. Over het algemeen heeft Van Otterloo, de grote lengte van de symfonische delen ten spijt, de spanning erin weten te hou den. Hinderlijk waren deze avond slechts de vele vlekjes en aarze lingen bij een deel der koperblazers. Vooral bij inzetten deden zich hape ringen voor. Verrassend mooi zong de alt Helen Watts haar soli, en de ongekunstelde en fijnzinnige samenzang van het Kralingse Vrouwenkoor, van grote draagkracht maar toch in sterktegra den die het mezzo forte overschreden, vormde een van de hoogtepunten van deze avond. De grote trompetsolo uit het derde deel werd geblazen vanuit een luik ter rechter zijde van de zaal. Het hierdoor ontstane effect was zeer fraai. Zarathustra;s Middernachtslied van Nietzsche werd met veel uitbeeldings vermogen door Helen Watts ten gehore gebracht/ Tezamen met het vrouwen- en jongenskoor zong zij het „Armer Kinderbettler"-lied uit „Des Knaben Wunderhorn": Es sungen drei Engel einen süssen Gesang. Het laatste deel (adagio) bracht wel de apotheose van het hele werk. „Was mir die Liebe erzhalt" schreef Mahler hierboven in de oorspronke lijke partituur, en daaronder „Vater, sieh' die Wunden mei Kein Wesen karm verloren sein". Dit is muziek van waarlijk onvergankelijke en ver heven schoonheid, waarin Mahler zijn gehele persoonlijkheid tot uitdrukking heeft gebracht. Hedenavond vindt een herhaling plaats van deze uitvoering. W. H. WOLVEKAMP. (advertentie) een onzer verslaggevers ERDAM Voormalige andse SS-ers, NSB-ers en ntstrijders zouden morgen eünie willen houden in ind, op korte afstand van grens. de bijeenkomst bewaren alle jienen het diepste stilzwijgen; plaats van samenkomst is niet J id-strijders willen voorkomen "eünie zal moeten worden af- doordat buitenstaanders er iatseiin krijgen. Vorig jaar povem- g een bijeenkomst, die in zou worden gehouden, niet door, nadat de desbetreffende plan nen felle reacties hadden opgeroepen. De organisatoren zouden een van de moeilijkheden hebben willen omzei len door dit jaar de ontmoeting in Duitsland te houden. De bijeenkomst van vorig jaar was georganiseerd door de Hartmanstich ting,. die is genoemd naar de beruchte SS'er Jan Hartman. De 67-jarige we duwe van Hartman, (Hartman is drie jaar geleden overleden), zegt niets van de plannen af te weten, omdat ze vorig jaar met de bestuursleden van de stichting gebrouilleerd raakte. De voorzitter van de Hartmanstichting, de veearts H. Knigge uit het Drentse Annen, bleek gisteren onbereikbaar te zijn. Minister Van Agt is een aantrek- kelijk man om te interviewen. Uit de periode dat hij nog hoogleraar was zijn zoveel uitspraken bekend die hij als minister onder een regeerakkoord niet kan waarmaken, dat je als in terviewer het rijtje maar hoeft af te gaan. Dat was in grote lijnen ook wat gisteravond in het VPRO-pro- gramma '"Joop van Tijn in gesprek met..." gebeurde. Het resultaat was dat je net als een paar weken gele den bij het gesprek tussen Lange- bent en ex-informateur Steenkamp zat te bedenken dat deze minister zijn "progressieve image" snel is kwijtgeraakt. Wat hij daarvoor eten- voerde kwam kort gezegd neer op drie dingen: te weinig geld, te wei nig tijd tot dusver en het bestaan van het regeerakkoord. Wat daaruit sprak, zeker geen gedrevenheid, eer der een zekere lijdelijkheid waarvan de minister eerder in gesprek had ge zegd dat hij het tot een van zijn slechte eigenschappen rekende. Het was bij dat alles niet verwonderlijk dat de minister meer aan het woord kwam over zaken die hij niet, of niet geheel kan aanvatten, dan over een beleid dat hij wel zou willen probe ren te verwezenlijken. Dat zal ook hebben gelegen aan de vraagstelling van Van Tijn, die verliep volgens het vroeger-nu-schema dat hierboven staat. C.J.L Vanavond te horen HILVERSUM 1 KRO 18.52 uur Auditie, muzikale talen ten 19.50 uur Zonder grenzen, over missie en zending 20.00 uur Verzoekplatenprogramma 22.00 uur Cursief, cabaret programma 22.50 uur Goal. sportprogramma HILVERSUM 2 VPRO cn VARA 16.03—20.30 uur" VPRO-Vrijdag, ac tueel programma 20.30 uur (NOS) Franse en Neder landse chansorts 21.00 uur Concertgebouw Orkest 22.30 uur Lichte muziek 23.20 uur Muziek van Nederlanders Vanavond te xien NEDERLAND I KRO 19.12 uur Piste, variétéprogramma 21.10 uur De zes vrouwen van Hen drik VIII, tv-serie 22.40 uur (RKK) Kees de Wit, portret van een bisschop NEDERLAND 2 AVRO 19.05 uur Mary Tyler Moore-show 19.30 uur Vlieg er niet in. tv-serie 20.21 uur De mammoet is leerplichtig, documentaire film 21.10 uur Voor de vuist weg 22.30 uur (NOS) Uit de Kunst Van onze radio- en Iv-redactie HILVERSUM Met bij de 400 le den gaat het Rotterdamse koor Deo Cantemus, geleid door Ari Pronk, in het komende voorjaar naar Israël, om daar opnamen te maken voor zeven uitzendingen van de EO-televisie. Men zou liederen van de dirigent zo genaamd „op lokatie" zingen en wel onder meer op de Olijfberg en aan het meer van Galilea. Morgenavond zal de EO om vijf over zeven op Nederland II Britse opnamen laten zien van een jongeren- samenkomst in het huis van Cliff Richard. De nu 29-jarige popzanger houdt regelmatig bijbelstudiemeetings en gebedssamenkomsten en in de film „Een dag met Cliff Richard" kan men zien hoe dat toegaat. Op donderdag 25 november geeft de EO een uitvoerige TV-reportage van de zomerkampen van de Neder lands Christelijke Studentenvereni ging. De film is langer geworden dan men dacht en zal daarom, in afwij king van wat in de programmabladen is aangekondigd, de gehele zendtijd van de EO (19.05 op Ned II) in beslag nemen. De voor dat uur ook aange kondigde programma's verhuizen naar zaterdag 27 november. Ditishetrecept Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak /~Y~j afmaken met zout, peper. - nootmuskaat en wat kirsch. MARY STEWART 104 Hij lachte zelfvoldaan. „Hoe je er ook uitziet, madame. Vertel me eens - wat betekent Richard Byron voor je?" Hij moet gevoeld hebben, hoe ik opschokte, maar hij schreef dit toe aan de schrik van de herinnering. „O!" riep ik uit. „Wat verschrikkelijk van me! Ik had het ge woon vergeten!" Ik probeerde hem weg te duwen. „Mon sieur Véry, moesten we niet liever verder gaan? Ik kan niet begrijpen waar ik mijn hersens had." „Werkelijk niet?" Hij lachte opnieuw en ik moest een felle neiging bedwingen om hem een klap op zijn mooie mond te geven. „Geef eens antwoord, "ma belle". Die Ri chard Byron -" „Ik ken Richard Byron niet," zei ik rad. „Het gaat mij om dat jongetje - kleine David - laten we verder gaan, monsieur Véry!" „Een minuut geleden zei je Paul tegen me." „Paul dan. Als we niet op tijd komen -" „Er is tijd genoeg." Hij trok me weer dicht tegen zich aan. Ik wist dat hij nog niet van plan was verder te rij den. Ik durfde het niet op de spits te drijven en zijn arg waan opwekken. Ik liet.me weer een lange, slopende mi nuut tegen hem aanglijden, terwijl ik mijn oren tot het uiterste inspande of ik Kramers auto hoorde. Het duister omringde ons. De stilte onder de bomen leek dicht en drukkend. Slechts door een heel flauwe trilling verried de Mercedes dat de motor nog liep. Paul Véry lette daar niet op, of hij was te zeer in beslag genomen om het te merken. Ik vroeg me af hoe lang het precies zou duren, eer ik de zaak niet meer aan zou kunnen, en vermoedde dat dat nu niet lang meer zou duren. Zou ik gewurgd worden net als Tony, of - Ik slaakte nogmaals een diepe zucht, en trok me los. „We moeten gaan," zei ik hees. „Die kleine jongen, Paul, chéri - we mogen hem niet vergeten. Ik zou het mezelf nooit vergeven als er met hem iets gebeurde doordat wij - Ik zweeg en lei een hand tegen zijn wang. „Laten we verder gaan, Paul." Hij was zo gespannen als een stalen draad en haalde snel adem. Er lag een vreemde blik in zijn ogen, een soort koude gloed die onheilspellend was, een nietsziende blik waarin ik eensklaps de blik van een moordenaar herkende. Zijn handen bewogen in de blinde. Elk mo ment kon nu de zaak mij uit de handen lopen. Ik duwde zijn handen zachtjes weg. „Toe!" zei ik. „Haal mijn tasje en dan moeten we gaan." Hij verroerde zich niet, maar bleef stil zitten met zijn blik op mij gericht. Ik glimlachte tegen hem. „Uitstekend, mooie man," zei ik. „We gaan niet. Maar haal mijn tasje toch maar. Ik voel me foei-lelijk, en ik wil mijn spiegeltje hebben." Ik boog me met mijn vriendelijkste glimlach snel naar voren, reikte toen voor hem langs en opende de deur. Hij aarzelde, klom toen met een licht schouderophalen uit de wagen. Ik had de tas laten vallen voordat de wagen stopte, en ik rekende dat die ongeveer twintig meter terug zou lig gen. Ik telde zijn stappen, en legde mijn hand op de handrem, maakte de pal los. Ik liet mijn hand zo liggen, en wachtte. Vijf, zes, zeven... Hij bleef staan en ik meende dat hij achterom keek. „Kun je hem niet vinden?" riep ik. „Moet ik komen?" „Het komt wel goed." Hij liep langzaam verder. Ik stak een voet uit naar links en trapte de koppeling los. We stonden op een helling; ik zette de wagen op de tweede versnelling. (Wordt vervolgd) Momma 7tsa ücaM, jfrmza/Mfettpx ck6e$/e0' 1 vraag klaurenbrochtira dealarlljst aan bl) Rlha Harderwijk Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel met t mert f 73. ring irren ir, za land I. NOS: 18.45 (K) .'ltjeskrant. STER: 18.50 eclame. NOS: 18.55 (Kj al STER: 19.00 (K) Re- KRO: 19.05 (K) Felix de ikenfllm. 19.12 (K) Piste: ^programma. STER: 19.55 eclame. NOS: 20.00 (K) lal. STER: 20.15 (K) Re- KRO: 20.21 Brandpunt, t) De Zes vrouwen van VIII: 4. Anna van TV-serie. KRO/RKK; Kees de Wit, filmpor- an een Bisschop. NOS: 10 (K) Journaal, rland II. NOS: 18.45 (K) beltjeskrant. STER: 18.50 eclame. NOS: 18.55 <K) al. STER: 19.00 (K) Re- 19.33 Keurig Frans en zoeklicht. 19.39 Mededelingen en weerbericht. 19 45 Nieuws. 20.10 Panorama. 20.55 (K) De ondergang van de Adelaars, oorlogsfilm. 23.15 Nieuws.. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA VAN 18 - 20 UUR I. 402 ..Eugene Onegin". v. Peter grammofoonmuziek en actuali- Tsjaikowsky. (le bedrijf). II. teiten (7.30-7.41 en 8.30-8.41 Modest6 Moussorgskyh"liPo- Nieuws). 10.00 Verzoekplaten- lowetzer dansen uit ..Prins Ig- programma voor de militairen, or" v. Alexander Borodin. IV. Suite „De Gouden Haan" v. Nlcolal Rlmsky Korsakov. (16 00-16.02 Nieuws.) 16.15 (S) NOS-Jazz. 16.45 Inzet: amateu ristische muziekbeoefening. CHRISTIAN SCIENCE: 17.15 Ik ben niet alleen, lezing. NOS: 17.30 De revolutionaire afgoden van deze tijd. discus- TROS: sie. VARA: 17.55 Mededelingen. Lichte Hilversum ni. 240 m. NCRV: 7 00 Nieuws. 7.02 Popstation. 700 Nieuws. 7.02 Popstation. (8 00 Nieuws) 9 00 Nieuws. 9 03 Pers vers. 10.00 Nieuws. 10.03 (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mede- Nieuws.) ^OO^euwsM^.O^El- Hilv 7.00 Nieuw: pee Pop. 13.00 Nieuws. 13.03 Nee, we noemen geen namen. (14.00 en 15.00 Nieuws.) 15.30 Koorzang en licht orkest. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Sport en Hilversum 102 KRO: AVRO: 19.05 (K) Mary 18.30 Nieuws. 18.41 Actualite Moore Show. 19.30 Vlieg ten. 18.50 Marktberichten. 18.52 TV-serie over op- (S) Auditie: muzikale talenten. delingen. 12.00 Route amusementstourlsme. (12.16-12.26 Overheidsvoorlich ting. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30-12.41 Muziek. (17.00 Nieuws.) Nieuw, 1. 00 IS, Steiger - B: Neder|a„a radio-show. (15.30-15.32 en LEAC: 9.00 Nascholing huisart- 17,30-17.32 Nieuws: 17.32-17.50 son - les 4 (herh.) 9.30 Tech- Actualiteiten). 18.00 Persover- nlsch en wetenschappelijk En- gels - les 8. 10.00 Het kan ver zicht. Politieke PartUen: 18.19 keren Ies 6 (herh.) 10.30 Ele- Zonder "grenzen aKrtS ""ff"/'"'v™ ^,C™ vara E"""m over missie en zending. 20.00 i\, Verzoekplatenprogramma. 22.00 7 ou., f" ochtendgym- fwa.i.c ««.vu. iu.ii x-ci- (S) Cabaretprogramma. 22.25 nastlek. 7.-0 (S) Z.O.. i: De Mammoet is leer- Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 rieerd programma met Den Haag vandaag. 22.50 <S> Van de voorpagina; hun praktijken. 19.55 (K) Reclame NOS: K) Journaal. STER: 20.15 iclame. AVRO: 20.21 Per- documentaire film. zatei K) voor de Vuist weg. 22.20 (K) Journaal. 22 25 laag vandaag, de kunst. 11.00-11.30 Studeren - les 6 (herh.) NOS: 13.00-14.00 (K) In- geva- tocht Sint Nicolaas in Monnl- 7.33 kendam. 16.00 Journaal. VA- 7.54 RA: 16.02 Boingk-K-K, films. Goal cën (sport)programma VPRO: Deze dag: 8.00 Nieuws: nieuws cn informatie, met veel muziek. 23.55-24 00 8.11 Actualiteiten: 9 35 Water- 17.00-17.30 (K) Klnderprogram- 22 30-23.00 Nieuws. standen: 10.05 Ombudsman, ma. Hilversum II 298 m. VPRO 10 30 (S) Zaterdag Informatie: le Nederlands. 18.00 (K) 18.00 en 20.00 Nieuws. VARA: muziek en informatishow. mert leskrant. 18 05 Technisch 21.00 (S) Concertgebouw Orkest J" Nieuws.) 1 etenschappelijk Engels, met solisten 22.30 (S) Lichte ao.„0i,.0) Verkeersveiligheid. 13.40 muziek. 22.55 Mededelingen, tneertje Rossi gaat kam- 23.00 Nieuws. 23.10 Actualltei-; ie. .00 tekenfilm. 18.50 Luceat, uur, Godsdienstige uitzending, ve za Ziet u er wat ln? Belglë-Nederlands. 13.15-14.< Nieuws. Trefpunt. Gesprek over actue- 13.11 Actualiteiten. 13.23 VA- le problemen. 16.00 Technisch RA-varia. 13.25 (S) Dit Is het en wetenschappelijk Engels HIRO: 14 35 HIRO-Magazine. (volksuniversiteit). 16.30 "3 20 Muziek van Neder- NOS: 15.05 De komende week mentalre economie (Volksuni- ia-ja, spaans 1. Het was warm. Ver schrikkelijk warm. Zwart lagen de huizen van Rijk- huyzen afgetekend tegen de fel blakende grond. En of het nu door de warmte kwam, dat weten wij niet, maar in elk geval was de ravenzwarte kuif van Ka reltje Knetter weer aange groeid en het flinke ventje zag er weer net zo uit als altijd. Aleen die vreselijke warmte die zat hem da nig dwars. Zelfs het ijsje, waaraan hij landerig zat te likken, bracht hem niet de minste verpozing. Vlak ach ter hem in de schaduw zat smidje Verholen op een kistje en rookte ongeïnte resseerd zijn pijp. Heet trilde de lucht boven het doodstille pleintje en de smid zuchtte: „O... kwam er maar een depressie boven IJsland... dan kre gen wij hier ten minste koel weer met regen„IJslandhet mocht wat... zuchtte Kareltje. „IJs helpt ook al geen zier." En met deze woorden slikte hij het laatste kleffe restje van zijn ijshoorn naar binnen. „En nou weet ik wat ik doe!" zei de smid plotseling. „We sluiten de tent en we gaan met vakantie. Dat hebben we wel verdiend, vind ik. We gaan naar zee. We gaan naar Zoutkapelle. Daar is een mooi strand en het is een leuk, schilder achtig en romantisch stadje." Kareltje Knetter had geen enkel bezwaar tegen deze gedachte cn het denkbeeld van de koele zee alleen al zette hem aan tot ongekende aktiviteit. Snel werden de koffers gepakt en een half uurtje later reed de mooie sportwagen van smidje Verholen het goede Rijkhuyzen uit, dat eenzaam achterbleef, blakerend onder de felle zomerzon FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9