Turkse gastarbeiders zeer teleurgesteld >r Geestdrift Friezen voor hun taal nu ver te zoeken Explosieve sfeer school in Sittard geef iets van slijter.. Voorbereiding bouw stad „kruimelwerk" rrico Conersmann failliet: 500 man op straat Rooms-Katholieke schoolraad: 2; Robert van S. liet scheermesje in zak glijden Kamerlid vraagt regering prii j «beschikking Philips leent f 100 miljoen 7 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 ran een onzer verslaggeefsters (UTRECHT „De buitenland- i werknemers in Nederland hun toekomst somber in. [dert onze komst in dit land, aantal jaren geleden, con iferen wij geen verbetering I onze situatie, maar eerder i verslechtering en naarmate aantal buitenlandse arbei- s in Nederland groter wordt, |pen de aanwezige voorzienin- l steeds ontoereikender wor- Ifooral nu er klaarblijkelijk weer I teruggang in de economie te ver tillen is, zijn wij buitenlandse ar- fers bang voor onze toekomst. Wij rachten heus niet dat alle Neder- Sers ontslagen zullen worden ter- J wij als buitenlanders werk zul- I houden, maar wij zouden onze ist ook in tijden van conjunc tie achteruitgang, toch graag ge- indeerd zien. Wij werken hier wel onszelf, maar toch ook voor Ne- tnd en daarom verwachten \yij K paar offers van de Nederlanders, I het ons mogelijk maken hier in ieder geval redelijk te leven en te wonen". Aldus de heer I. Akay, een buiten landse werknemer afkomstig uit Tur kije, werkzaam in Oss en daar be trokken bij de plaatselijke stichting begeleiding buitenlandse werknemers. Hij sprak op een gisteren in Utrecht gehouden studiedag van de Neder landse sectie van de Europese Vrou wen Unie in samenwerking met de vrouwenorganisaties van de KVP, ARP en CHU. Het onderwerp van deze studiedag op deze bijeenkomst, waar overigens allemaal Nederlanders het probleem van de buitenlandse arbeider belicht ten, als vertegenwoordiger van die buitenlandse werknemers. Hij toonde zich, hoewel hij waardering had voor veel goede dingen in ons land, toch voornamelijk somber over de positie van de gastarbeider. Links-reclits „In dit land zijn verschillende groeperingen, die verschillende ziens wijzen hebben op het probleem van de gastarbeider. Linkse groeperingen proberenons te overtuigen dat wij hier niet meer dan slaven zijn en rechtse groeperingen willen ons weg hebben zodat wij hier de schone maatschappij niet kunnen verpesten. Wij blijven toch, omdat de economi sche positie van Nederland dit nu eenmaal vraagt, maar wij zijn teleur gesteld over de houding van Neder land. Wij vinden hier een huisves ting, die nauwelijks of niet voldoet aan minimumeisen, de vakbeweging interesseert zich niet voor ons (wan neer een buitenlander lid wil worden mag dat, maar men doet bewust niet aan leden-werving onder de gastar beiders). Ook de houding van de Ne derlandse regering stelt ons teleur. Wij nemen het haar kwalijk dat zij alleen oog heeft voor de korte termijn aspecten van ons verblijf hier en niet voor onze toekomst hier of in het eigen land. Wat betreft de hereniging met onze gezinnen wanneer wij hier willen blijven: dat is alleen mogelijk als wij over passende woonruimte be schikken. En juist die huisvesting is een van onze grootste problemen, do- dat er in de meeste gevallen niets kan komen van een overkomst van het gezin naar Nederland. Wij weten dat Nederland mét een grote woning nood zit en het erg moeilijk heeft met LMSTERDAM Wat in 'opa wordt gedaan bij de tereiding van de bouw van jstad verdient gezien de jlemen die „de stad" nu voor loproept slechts de naam melwerk. deze stelling kwam dr. M. van zelf nauw betrokken het op imst gerichte denken over de de Fondation Européenne de ilture, gistermiddag tijdens een lijeenkomst van de Nederlandse :happij voor handel en nijver- [i Amsterdam. zijn stelling over het „kruimel- te illustreren, vergeleek Van i de voorbereiding voor een e stad van 250.000 inwoners in laagdelijk gebied van de Ameri- e staat Minnesota met het Ne- ïdse project voor Almere de "an 250.000 inwoners in het nu ege gebied van zuidwestelijk and. 967 is men in Minnesota begon- let de eerste fase: de identifica- in de problemen, die men zich Alleen voor deze taak was al dollar beschikbaar. De tweede ie definiëring van het werkpro- na en een intensieve research deelproblemen, vroeg nog eens oen dollar. ierde fase (de ontwikkeling van edebouwkundig plan en de ste lkundige en architectonische 1 ous: OOI STERDAM Vandaag moet de tiefabriek Konersmann (met ngen in de hoofdstad, Haarlem, en Leerdam) faillissement aan- Dit betekent ontslag voor 500 De Amro-bank wil het be- lat veel voor C en A werkt, •diet meer verlenen, wat de iden wel een erg snelle en (al )orzichtige beslissing noemen, •ren gevoerde besprekingen om idrijf door anderen te doen ten zijn mislukt. De belgische ng (200 man) valt buiten het 'ement. r dan de helft van het perso- estaat uit over het algemeen vrouwelijke werknemers, die >ds in andere branches vrij ge- lijk aan het werk kunnen blij- oor het overige zal herplaatsing nvoudig zijn. i'akbonden vinden, dat de fail- ints-aanvraae onverwacht i§ iZ en. In augustus was nog een f' nisatie (afvloeiing van 60 man) voerd en de debiteuren- en urenrekering ziet er niet zo itig uit. Naar de mening van de iden speelt de bank met het de huidigp conjunctuur wel "g voorzichtig spel. Men wil lijk geen enkel risico nemen. |icht zal worden geprobeerd nog afdelingen voorlopig te laten erken. De salarissen zijn door 'k voor de weekloners nog voor week en voor de maandloners oor deze maand gegarandeerd. detaillering) is nu ingegaan. De vierde fase is dan de eigenlijke bouw en de vijfde en slotfase de evaluatie van het hele project. Van :de drie laatste fasen zijn de kosten niet bekend, maar Van Huiten had in Amerikaanse literatuur over dit onderwerp vergelijkingen en ver wijzingen naar de programma's voor de ruimtevaart en de ontwikkeling van supersoon transport gelezen. Voor een nieuwe Nederlandse stad als Almere (voor zijn 250.000 toe komstige inwoners zijn investeringen tot een bedrag van drie miljard gul den nodig) is op het ogenblik niet meer dan 250.000 gulden aan research uitgegeven en dan zitten wij nu al halverwège fase 2 van het vergelijk bare Minnesota-project. Voor het werk waaraan Van Hui ten zelf werkt: „Plan Europa 2000" (de keuze voor onze stedelijke toe komst) is het voor Europese begrip pen fabelachtige bedrag van vijf mil joen gulden voor vijf jaar uitgetrok- kep, maar desondanks weten de hele groep meewerkende Europese geleer den dat het hele terrein slechts zeer ten dele kan worden aangevat. „Wij denken kennelijk nog steeds dat dit soort investeringen op een koopje valt voor te bereiden. Wie klaagt er nog dat onze nieuwbouw zo slecht is, onze nieuwe wijken en nieuwe steden zo onvolmaakt als wij niet bereid zijn in de voorbereidingen veel en veel meer geld te steken? We zullen er ons van -bewust moeten worden dat onze wereld zo ingewik keld is geworden dat vooruitgang al leen nog maar geboekt kan worden op die terreinen en voor die doelein den die ervoor worden uitgezocht als atoombom, maan en milieu. Willen wij betere steden, dan zullen wij ook „de stad" op moeten nemen in dit lijstje en er zeer geconcentreerd aan moeten werken," aldus dr. Van Hui ten. het beschikbaar krijgen van voldoen de huizen, maar wij vinden dat er voor ons, die toch ook in het belang van de Nederlandse economie en wel vaart werken, een paar offers, ook op dit gebied moeten worden gebracht", aldus de heer Akay. Eerder sprak de heer L. C. van Da len, tweede voorzitter van het CNV, speciaal belast met de aangelegenhe den inzake buitenlandse werknemers over de sociaal-culturele begeleiding "van de buitenlandse werknemers in ons land. Hij betreurde het dat het Nederlandse beleid ten opzichte van de buitenlandse werknemers een ad. hoc-beleid (een beleid op korte ter mijn) is, terwijl het verschijnsel „gastarbeider" in Europa van blijven de aard is. Hij pleitte voor een beleid dat aan de volgende voorwaarden zal moeten voldoen: er mogen geen maatregelen genomen worden, waardoor de werk gevers een heffing moeten betalen op elke buitenlandse arbeider die zij in dienst nemen (de buitenlandse arbei der is geen importartikel waar je ac cijns op moet betalen); de buitenlan ders moeten gekozen kunnen worden in ondernemingsraden en andere ver enigingen en organisaties: er moet een officiële werving en toelating van gastarbeiders komen, zodat er sprake kan zijn van een gerichte selectie, een voorafgaande medische keuring, een goed arbeidscontract en goede huisvesting; verder moet het beleid voorzien in het beschikbaar stellen van geld en materiaal voor de indus trialisatie in de landen van herkomst van de arbeiders en er moeten z.g. „witte lijsten" komen, dat zijn lijsten waarop goede pensions worden ver meld waar goede en betaalbare huis vesting geboden wordt aan de gastar beiders. Organisatie Over de organisatiegraad van de buitenlandse arbeiders zei de heer Van Dalen dat op het ogenblik zo'n tien vijftien procent aangesloten is bij een vakbond, dat is nog niet de helft van de Nederlandse organisatie graad. Om tot een oplossing te komen in zake het vraagstuk van de duizenden gastarbeiders, die illegaal in Neder land verblijven, pleitte de heer Van Dalen voor een „generaal pardon", waardoor de illegalen naar boven ko men en deel krijgen aan de voor bui tenlandse werknemers geldende voor waarden en regelingen. Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de economische hogeschool van Rot terdam, zag tenslotte als het grootste gevaar op lange termijn van, de hui dige trek van arbeiders uit minder ontwikkelde landen naar rijke landen het tegenhouden van een betere we reld-arbeidsverdeling. In de woning van Willeke Alberti te Blaricum is gisteren het boek „Waar een Willeke isgeïtroduceerd. Het boek beschrijft het leven van Willeke, die haar „kleine confidenties" toevertrouwde aan Willy van He- mert, regisseur van „De kleine Waarheid". Het geheel werd door Otto Dicke van tekeningen voorzien. Op de foto leest Willeke Alberti voor uit het boekje aan dochtertje Danielle SITTARD Directeur drs. G. van der Munckhof van de Hogere Economische en Administratieve school in Sittard zou autoritair, star en eigengereid zijn. Dit kan worden opgemaakt uit een door het Nederlands Pedagogisch In stituut (NPI) in Zeist gehouden enquête onder studenten, docen ten en schoolbestuur. Als enige oplossing zien de studen ten een radicale mentaliteitsverande ring van hun directeur. Zo niet. „dan rest hem ontslag", aldus de studenten die de heer Van de Munckhof verwij ten teveel onbekwame onderwijs krachten aan te trekken. Al geruime tijd heerste op de HEAO-school in Sittard een explosie ve sfeer. In december verleden jaar dreigden de studenten met staking. Toen aj toonden zij hun ontevreden heid over de niet vakbekwame DSM- ambtenaren, die directeur Van de Munckhof na hun ontslag bij DSM aantrok. Het advies van de studenten is nu: géén DSM-ambtenaren meer aannemen om hun enkel aan een baantje te helpen. Een verder verwijt van de studenten is dat de directeur naar buiten toe de school een goede image wil geven, terwijl naar binnen de school verrot. Het bestuur van de HEAO noemt directeur Van de Munckhof een knap theoreticus die echter nogal rancu neus is tegenover mensen die het niet met hem eens zijn. Verder meent het bestuur dat hij beslissingen neemt die niet tot zijn competentie behoren. Het bestuur geeft echter toe dat de taak omschrijving van de directeur niet behoorlijk is vastgelegd bij zijn aan stelling. Wat de docenten betreft zijn er ernstige klachten over de communi catie. Vooral de part-timers op de school voelen zich buitengesloten door het gefluister van de vaste leerkrach ten. Zij en ook de vaste docenten zouden graag een periodiek informa tiebulletin op de schóól zien. Andei'e klachten van de docenten betreffen de organisatiestructuur, die te gede tailleerd, te statisch wordt genoemd. Gepleit wordt voor een overzichtelijk organisatieschema. Tot slot blijkt uit de enquête dat de studenten medezeggenschap willen in het benoemen van vaste onderwijs krachten en de huidige aanwezig heidscontrole die ze als kinderachtig ervaren, graag afgeschaft zien. Drs. Van de Munckhof noemt de uitslag van de enquête als intern werkstuk een bruikbaar rapport. Wat betreft het aanstellen van onbekwa me docenten afkomstig van DSM noemt hij die klachten „kletskoek". Gezien de opstelling van het bestuur ten opzichte van hem als directeur weigert hij verder ieder commentaar. Los van de crisis op de HEAO-school in Sittard, zo zegt hij, heeft de direc teur van het schoolbestuur, de heer mr. P. G. Meyer Viol, directeur van de Koninklijke Nederlandse Papierfa briek in Maastricht, zijn functie neergelegd. Hij zal worden opgevolgd door de heer B. Koolhaas, voorheen directeur van Philips-Sittard. !000 0,— type 1600 reau de pi ype. 1300 alan: 300 i50, ir. 7. ƒ3 66. 0.— 000,- ;e Mo nds i eeds 1 Van onze correspondent ARNHEM Naar eerst gisteren bekend is geworden heeft Robert van S. tijdens dc behandeling van zijn zaak voor het Hoog Militair Ge rechtshof (wegens het doden van twee Belgische rijkswachten), ge poogd een scheermesje in zijn zak te steken. Hij heeft het mesje tussen het brood van een door hem zelf klaarge maakt lunchpakket gelegd. Tijdens de lunch in de cel onder het paleis van justitie, heeft hij in weerwil van het feit dat hij geboeid was, toch kans gezien het mesje in zijn zak te laten glijden. Toen de marechaussee hem nogmaals fouilleerde (hij was te voren uitvoerig gefouilleerd) vond met het mesje. De marechaussee heeft de indruk dat Van S. na het horen van de eis (acht jaar en tbr) zelfmoord heeft willen pleaen vnor de krijgsraad. Binnenkort wordt in Nederland The Aristocrats'de laatste teken film van Walt Disney uitgebracht. Reeds nu is een langspeelplaat met een Nederlandse tekst gepresenteerd. Medewerkers zijn ondermeer van links naar rechts: Henk van der Mo len. Ger Smit. Marline Bijl, Carry Tefsen en Piet Ekel. LEEUWARDEN In de Frie se hoofdstad vindt vandaag de herdenking plaats van „kneppel- freed". Voor mensen, die zich willen inzetten voor het behoud van het Fries is dat jarenlang een strijdkreet geweest, die het bloed sneller deed stromen. Nu moet het voor velen van. hen een uitroep van vertwijfeling zijn. Want de geestdrift, die veel Frie zen 20 jaar geleden, direct na „kneppelfreed" voor „hun taal" toonden, is nu ver te zoeken. Of die demonstratie van vandaag dat zal veranderen lijkt erg twij felachtig. Vrijdag 16 november 1951 kreeg de naam „kneppelfreed" (knuppelvrij dag) door de gebeurtenissen, die zich die dag voor het gerechtsgebouw in Leeuwarden afspeelden. In dat ge bouw moesten de journalisten Fedde Schurer en Tsjebbe de Jong zich ver antwoorden voor het beledigen van de Heerenveense kantonrechter Wol- thers. Deze man weigerde om in de rechtszaal Fries te verstaan en haalde zich daarmee de toorn van beide journalisten op de hals. Ze schreven over Wolthers op een manier, die de rechter beledigend vond. Beiden wer den gedagvaard op 16 november. -De zaak werd in een klein zaaltje behandeld, terwijl de belangstelling zeer groot was. Het grootste deel van het publiek moest daardoor op straat wachten. Omdat het ook markt was in Leeuwarden, groeide de groep wachtenden aan tot een kleine me nigte. Deze drukte heeft de toenmali ge Leeuwarder politiecommissaris kennelijk op de zenuwen gewerkt, want op een gegeven moment greep de politie in. Het ging toen in Leeu warden net zo als het nu in Amster dam zou gaan: de politie sloeg er met de gummiknuppel op los, daverde met motoren-met-zijspan over de trottoirs en riep later de brandspuit (lees waterkanon) te hulp. Juist deze politie-actie bracht de rechtzaak en haar aanleiding in het middelpunt van de belangstelling. Heel veel Friezen, die zich nooit had den bekommerd om het Fries, riepen er nu luidkeels schande van dat ze zich voor de rechter niet in „hun eigen taal" mochten uitdrukken. Plotr seling voelden ze zich achtergesteld met hun taal. En ze kregen bijval van heel veel Hollanders. Op hoog niveau werd de „Friese kwestie" be sproken en het gevolg was dat het Fries officieel een stuk erkenning kreeg. Het kreeg een bescheiden plaatsje in het rechtsverkeer en het onderwijs. Het Fries scheen nu wer kelijk te zullen gaan leven om zich een plaats te veroveren als „tweede rijkstaal." Maar twintig jaar later bestaan er weer grote twijfels over zijn levens vatbaarheid. Het heeft nu inderdaad •heel wat meer rechten dan toen, maar de meeste Friezen ontlenen daaraan helemaal niet de plicht om er ook wat mee te doen. Hoofdredac teur J. Noordmans schrijft in zijn herdenkingsartikel in de Leeuwarder Courant: „Kneppelfreed is historie geworden. Terugzien roept meer heimwee dan voldoening op, meer zelfverwijt dan wrok." Hij besluit met de verzuchting: „In de volgende twintig jaar wordt wellicht uitge maakt, of Kneppelfreed 1951 een groeistuip is geweest, of een laatste stuiptrekking." Heel veel Friezen zullen het wel op het laatste houden. Dat kan men jammerlijk vinden, men kan het ook een onvermijdelijk gevolg van de maatschappelijke ontwikkeling noe men. Er zijn momenteel twee ontwik kelingen, die het Fries in de kaart spelen. Dat zijn de al meer genoemde grotere erkenning (CRM trekt er een ton voor uit) en de verdergaande de mocratisering. Nog niet zolang gele den was het Fries de boerse taal, die alleen geschikt was voor gebruik in huis, tuin en keuken. Het was onbeta melijk om het in school, kerk, ge meentehuis of statenzaal te gebrui ken. Dat is nu anders, door die er kenning, maar ook doordat de afstan den tussen het gewone volk en de autoriteiten wat kleiner is geworden. Die autoriteiten worden nu meer ge zien als gewone mensen, die je kunt aanraken en waarmee je Fries kunt praten. Steeds armzaliger Maar dat Fries, waar ze zich dan van bedienen gaat er steeds armzali ger uitzien. Dat komt door de invloed van de „Hollandse" televisie, radio en pers. Elke dag ondergaan de Friezen een bombardement van Nederlandse woorden en termen; daar staat na- nauwelijks een letter Fries tegenover. Het gevolg is dat allerlei typische uitdrukkingen, zegswijzen en zins wendingen steeds meer in onbruik raken. Alle nieuwe begrippen blijven onvertaald. Dit proces wordt nog aanzienlijk versneld in die plaatsen, waar zich veel niet-Friezen vestigen. Het Fries, dat schoolkinderen in groeikernen als Drachten en Heex-en- veen spreken, lijkt maar heel weinig op Algemeen Beschaafd Fries. De schoolkinderen in Leeuwarden, Sneek, Harlingen, Dokkum en Franeker kunnen hier ongenoemd blijven, want daar spreken ze allang geen Fries meer. Evenmin als in de plattelands gemeenten West- en Ooststellingwerf en Het Bildt. Waarmee maar gezegd wil zijn. dat het eigenlijke Friese taalgebied heel wat kleiner is dan de provincie Friesland. De trek van de bevolking in Fries land is van het platteland naar de grotere plaatsen en de hoop is, dat zich daar ook wat meer mensen van buiten de provincie zullen vestigen. De kans dat het Fries zich kan hand haven wordt daarmee alleen maar kleiner. Meer Fries Deze ontwikkeling is te bestrijden met: meer Fries in het onderwijs en regionale (Friese) televisie. De Raad voor de Friese beweging beijvert zich daar al jaren voor en heeft bereikt, dat de Friese staten zich voor ver plicht onderwijs in het Fries hebben uitgesproken. Maar de Friese Bewe ging is er niet in geslaagd grote groe pen van de bevolking voor deze za ken te interesseren. Velen moeten niets hebben van die doordrijvers van de „beweging". Ze vinden die lui met al hun gepraat over Fries en eigen cultuur en zo, de provincie meer kwaad dan goed doen. Dat „eigene" van de Friezen schrikt bui tenstaanders maar af, zo redeneren zij. Vol afgrijzen praten deze lui over „de betinking fan de Slach by Warns", een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, waarvoor een handjevol Friezen zich rondom een grote steen ergens in Gaasterland verzamelt om terug te denken aan zoveel honderd jaar geleden toen op die plaats de Friezen een groep Hollandse indrin gers een vernietigende slag toebrach ten. Het staat niet vast of, en zo ja, hoeveel schade Friesland heeft gele den door die slag en de jaarlijkse herdenking daarvan. Het Westen In elk geval hebben nu veel Frie zen de ogen hoopvol gericht naar het Hollandse westen, want van daar moeten de impulsen komen, die dit gebied voorgoed uit de economische misère tillen. Die impulsen komen niet zo vlot en dat geeft in Friesland aanleiding tot veel geween en tan dengeknars. Dat helpt natuurlijk geen zier. Wat Friesland wel kan hel pen dat zijn z'n meren, zijn frisse lucht, en zijn open, groene ruimte. Allemaal zaken, die in het dichtbe volkte Nederland steeds belangrijker zijn. Door de betere wegen komt Friesland steeds dichter bij de rand stad te liggen. Zijn toekomst schijnt te liggen in de functie van woon- en recreatiegebied voor de te volle delen van Nederland. Of dat de Friese taal goed zal doen is een vraag, waar de meeste Friezen niet wakker van zullen liggen. Ze zullen wel geïnteresseerd zijn naar de vraag of de Friese bevolking zelf een cent wijzer zal worden van die ont wikkeling. Om daar voor te zorgen zijn misschien wel politieke acties nodig. Misschien kan men de Friezen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mevrouw Brautigam (PvdA) zal bij haar interpellatie volgende week woensdag de regering vragen zo snel mogelijk een algemene prijsbe- schikkingi uit te vaardigen. Zij zal vier vragen stellen, namelijk: Is de regering niet van oordeel dat uit de prijsontwikkeling-sinds de intrekking van de prijsbeschikking in augustus blijkt dat de prijsstijging groter is dan door het Centraal Plan bureau werd geraamd en dan door de ondernemersorganisaties in het vooruitzicht werd gesteld; Vindt, de regering niet dat haar besluit om de verantwoordelijkheid voor het prijsbeleid voornamelijk te doen dragen door de ondernemersor ganisaties. daarom herziening be hoeft?; Wil de regering zo snel mogelijk een algemene prijsbeschikking uit vaardigen. waarin het verboden wordt goederen of diensten aan te bieden tegen hogere dan door de re gering aan te geven prijzen?; Als de regering geen prijzenbe- schikking wil --uitvaardigen moet daaruit dan worden afgeleid dat zij een politiek gaat voeren van de wal, die het schip weer moet keren? daarvoor nog eens in beweging krij gen op een manier, die doet denken aan de tijden van „kneppelfreed". Klein groepje Heel wat moeilijker lijkt het om ze te mobiliseren voor zaken als meer Fries in het onderwijs, pers en televi sie. Sommigen doen daar zeer droevig over en spreken van cultuurverlies. Je kunt ook zeggen dat het Fries al leen maar door een klein groepje als cultuurbezit is ervaren. In dat opzicht hoeft er niets verloren te gaan, want er zullen altijd wel mensen zijn, die de taal van Gysbert Japicx, Eeltje en Joost Halbertsma, dominee Wumkes, Fedde Schurer, Tetman de Vries, Tri- nus Riemersma, Anne Wadman eh noem maar op interessant genoeg vinden om er wat mee te doen. Als alle anderen, die zich vroeger niet zo druk maakten over het Fries, dat nu nog niet doen, omdat ze vin den, dat hun belangen elders liggen, is dat geen verlies. „Emancipatie der Friezen" kan ook betekenen los ko men van oude banden en toestanden, blikverruiming van mensen, die zich vroeger alleen maar goed voelden in hun eigen kleine gemeenschap. Dat heet geen cultuurverlies, maar verlies van behoudzucht. EINDHOVEN Philips gaat een obligatielening uitgeven van 100 min. De lening heeft een looptijd van 15 jaar, een rentepercentage van 8 en zal a pari worden uitgegeven. De op brengst zal worden gebruikt voor consolidatie van kortlopende schul den, ter voortzetting van het streven een betere verhouding te krijgen tus sen kort en lang vermogen. Het pro spectus zal op 22 november verschij nen. De lening is verdeeld in stukken van 1000. De datum van inschrij ving is 30 november aanstaande, die van storting dinsdag 4 januari 1972, Notering aan de Amsterdamse beurs zal worden aangevraagd. De aflossing zal a pari plaatsvinden in 5 achtereenvolgende nagenoeg ge lijke jaarlijkse termijnen, te beginnen op 1 januari 1983. Vervroegde algehe le of gedeeltelijke aflossing is toege staan tegen 101,5 pet, voor het eerst op 1 januari 1982. Kenners kiezen sterrenkaas niet vergeten-Frux eten

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7