BELEIDSNOTA IN ZICHTvoor Delfts duo Marigold ben eigenlijk een alleseter" Ik Prov. Staten over luchtvervuiling Internationale interesse Succes voor Woezels Klijn de Lege heeft succes als melodieherkenner Flakkee kan 150.000 nieuwe inwoners aan 55 Grote zorgen over watervervuiling Bomen maken auto's kleverig Woerden sluit zijn badhuis Olieraffinaderij bij Ternaaien gaat door Houding in kerk in Kort Geding Drugfolder in Delft Drinkwater geen gevaar voor patiënten met zoutloos dieet Postkantoor vergeefs overvallen VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 DELFT Twco DEN HAAG Op verzoek van de fracties van de PvdA, PPR en {jfJSJJJ beatwc- PSP kwamen gisteren de provinciale staten van Zuid-Holland bijeen zen Van weleer voor een nadere bespreking van de ernstige luchtverontreiniging, staan op het punt zoals, die zich in september in Rijnmond voordeed. Aan de hand van een nota van gedeputeerde staten, waarin informatie werd verstrekt over de situatie van de verontreiniging van de lucht, spraken de statenleden hun bezorgdheid uit over de huidige en toekomstige toestand. DELFT Ontwerpster Marij ke Ouwendag liet een jaar gele den haar eerste „woezel" in de lftse school voor creatieve de Hazelhorst, het dag zien. Kort daarna werd de aan de gemeente Tilburg erkocht, een eerste begin van het succes, dat zich nog steeds oortzet. Woezels zijn grote, gekleurde, uit vervaardigde dingen, die speelobjecten vormen voor kinderen. Ze zijn duurzaam! Delft had bij wijze van twee woezels in het zwembad 't Korft" geplaatst, waar ze in- „bewoezeld" zijn. „Dit werk me al met veel mensen in con- gebracht die ook iets willen gaan vertelt Marijke Ouwendag. mensen van buurt- of jeugd- die het materiaal en de nog niet kennen". Zo vertelt Marijke het verhaal van een mevrouw uit Groningen, die in ruil voor een appeltaart het woezel - procédé kwam vragen. Marijke is nu iets aan het maken voor de nieuwbouwwijken, een groter „ding" dan de vorige (drie meter hoog). Het wordt een vijf meter hoge „woezelflat". „Dit object moet zo esthetisch moge lijk van vorm zijn, in het beeld van een moderne wijk passen en tegelijk een fantastische peuterspeelplaats zijn." Marijke heeft het model van de „woezelflat" tevoorschijn gehaald, een soort kleurig popbeest, waarvan het „lijf uit drie op elkaar-staande kamertjes bestaat, uitsluitend toegan kelijk voor peuters. Vanuit het bovenste kamertje komt een lange glijbaan en aan verschil lende uitsteeksels „ledematen" hangt een dik touw. Marijke Ouwen dag ziet in deze vorm van creativiteit een kans voor veel jonge vrouwen om iets voor hun buurt te doen. Dr. H. A. Geuns (PvdA) noemde de regelmatig terugkerende smogperiodes sos-signalen, die niet mogen worden genegeerd. Hij sprak de hoop uit dat in de toekomst specialisten kunnen worden opgeleid tegen de luchtver ontreiniging en andere milieubeder- vende zaken, omdat de huidige tech nici die zich met deze problemen be zighouden vaak branche-gebonden zijn, en daardoor moeilijk tot een ob jectief oordeel kunnen komen. Hij was het met Ged. Staten eens dat niet alleen lichamelijke overlast als criterium mocht dienen voor het uitroepen van een noodsituatie. „Psy chische problemen, die uit dergelijke toestanden voortkomen, zijn vaak gro ter dan de fysieke", aldus dr. Van Geuns. „Een neurose", noemde mr. H. van Riel (WD) de onrust van de bevol king over de milieuvervuiling. „Ne derlandse en Chinese veehouders leef den resp. leven in een sfeer van stank en werden niet instabiel als regel. Het toegeven aan onlustgevoelens is deels een luxe- en modeverschijnsel", aldus de VVD-afgevaardigde. Voorts maakte hij namens zijn fractie be zwaar tegen het bijeenroepen van de Staten voor deze speciale vergadering mede omdat ook de tijd van een Sta tenlid kostbaar is en omdat door de Staten momenteel toch niets aan deze problemen kan worden gedaan, al thans niet op korte termijn. van een interna tionale carrière. Kor van Velzen (24) en zün leef tijdgenoot en ge zworen kameraad Dick den Held hebben onder de naam „The Mari Gold" een plaat gemaakt, waar voor internatio nale belangstel ling bestaat. Naast Nederland staat het nu al vast dat „Ed win" „Jeanny Mondella Maid" ook in Duitsland cn Zweden wordt uitgebracht. Toen de bekende Delftse beatgroep van weleer „The Kwyet" jaren ge leden van samen stelling verander den speelden Kor en Dick voor het eerst samen. Toen de groep uit el- In dit laatste bleek hij gelijk/ te krijgen want bij de antwoorden van •Ged. Staten konden geen directe maatregelen bij naam worden ge noemd. Wel kondigde het college aan dat zij op niet te lange termijn een beleidsnota zouden laten verschijnenr waarin mogelijk te nemen maatrege- kaar viel zijn ze len zouden worden genoemd. Naast de bespreking van het pro bleem luchtverontreiniging kwam ook de problematiek van de watervervui ling ter sprake. Provinciale Staten deelden de bezorgdheid van Ged. Sta ten en deelden mee, dat er zoveel mo gelijk zal worden gedaan en reeds is gedaan om de vervuiling van het water tegen te gaan. Gedeputeerde Van der Brugge ver telde hoe, in verband met de lage waterstand en de daar mee samen hangende verzilting extra water uit het Amsterdam-Rjjnkanaal naar de Hol landse LJssel was overgepompt. Voorts kon hij meedelen dat Rijkswaterstaat akkoord was gegaan met de provin ciale plannen voor een zoetwaterka naal van Waddinxveen naar Voor burg, terwijl ook het kanaal Maar- senBodegraven op papier ook zo goed als rond was, hoewel de realise ring tussen vyf tot negen jaren zal duren. Verder deden Ged. Staten de toezegging over enige tijd de Staten schriftelijk te informeren over de toe stand van de bodem- en waterveront reiniging. samen doorgegaan ip onder het motto S pl „de aanhouder 1 wint". Vele liedjes werden er ge schreven, maar de meeste belandden direct in de prullemand. Niet het nummer „Edwin" van Kor van Vel zen. Via de „Tee-Set" werd een bandje bij platenmaatschappij Ne gram onder de aandacht gebracht, Waar men enthousiast reageerde. Direct na het uitkomen van de plaat, twee weken geleden, koos disc- jockey Joost Verhoeven van piraten zender radio Noordzee „Edwin" tot kanskaart, zijn persoonlijke tip voor de hitparade. Op onze vraag hoe het duo aan de naam „The MariGold" gekomen is, vertelt Kor van Velzen, die in het da gelijks leven sales promotor is bij een grote sportzaak in Den Haag, dat zij die eens hoorden in een liedje van de Beatles. Niet zo vreemd als men weet, dat de Delftenaren in hoge mate ge ïnspireerd zijn door het werk van de Engelse popgoden. „Edwin" is het verhaal van een ac teur, die in zijn leven verschillende periodes doormaakt (podium-kantoor podium). Wat de muziek betreft zitten er duidelijk Slavische invloeden in, dat houdt nauw verband met de smaak van Kor, die een ander num mer in deze stijl binnenkort terecht ziet komen op een langspeelplaat van zangeres Conny van den Bosch. De andere kant van de plaat van „MariGold" (er is geen sprake van achterkant) schreven Kor en Dick (van beroep monteur) samen. Hoe zij aan het borrelend gitaargeluid in „Jean ny Mondella Maid" komen weigeren zij te vertellen en schepen de vraag in die richting af met „het geheim van de smid". Mede hierdoor is het een regelrech te discotheekstamper geworden. Dat kan hij tenminste worden, wanneer de discjockeys de plaat regelmatig draaien. WOERDEN Als de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaat, zal het gemeentelijk badhuis in Woerden per 1 januari a.s. worden gesloten. Door de hogere kosten en het sterk teruggelopen bezoek leverde het bad huis jaarlijks grotere verliezen op. Nu het overdekte bad reeds enkele maanden in gebruik is, en voor de badgelegenheid een adequate of zelfs betere voorziening tot stand is geko men, achten B. en W. langer uitstel van de sluiting niet verantwoord. vj MIDDELHARNIS Hoogstens .000 nieuwe inwoners kunnen Goe- p-Overflakkee bevolken. Met deze apaciteit zullen de belangen van de en de landbouw niet ge- jhaad worden. Goeree-Overflakkee op het ogenblik bijna 35.000 in woners. Landbouw, recreatie en 'oongebied maken het onmogelijk, at er op grote schaal industrie wordt legelaten. Dit zijn de belangrijkste conclusies it het Streekplan Goeree-Overflak- dooree, dat door een commissie, waar 11e lagen van de bevolking in verte- het mwoordigd waren, is samengesteld. ds. tden s de ioers H. •ken well Van een onzer verslaggevers De commissie meent evenwel, dat zich de komende jaren een aantal niet vervuilende industrieën moeten vestigen op het voormalige eiland. Het aantal pendelaars neemt name lijk snel toe (thans 19 procent van de beroepsbevolking), en wanneer de 23 procent zal zijn gepasseerd, wordt Goeree-Overflakkee „eep slaapei- land". De 115.000 nieuwe bewoners zullen voornamelijk worden gevestigd in Middelharnis, Dirksland, Oude Tonge, Stellendam en Ouddorp. Zij zullen voornamelijk afkomstig zijn uit de Rotterdamse agglomeratie. O Een 'woezel' in het Revalidatie centrum te Delft. BRUSSEL Het Belgische minis terscomité voor economische en socia le coördinatie heeft donderdag beslist, dat de vestiging van een tweede olie raffinaderij in de streek van Luik doorgaat. Deze raffinaderij komt aan de Maas nabij de Nederlandse grens. Uit Nederlands Limburg zijn er al veel protesten tegen deze vestiging gerezen in verband met de eventuele gevolgen ervan voor het leefmilieu. Drie oliemaatschappijen zijn gega digden voor deze nieuwe raffinaderij. De Amerikaanse maatschappij Amo co schijnt tot nu toe de beste papieren te hebben. RIJSWIJK Vleerien bewoners van de Julianastraat hebben een brief gericht aan de directeur van Ge meentewerken met het verzoek de bomen in hun straat te vervangen. De bestaande lindebomen hebben zo constateren zij nogal eens last van luisaantastingen, wat zich in de zomer openbaart in het afdruipen van een kleverig vocht (honingdauw) van de bladeren van deze bomen. Vooral door de autobezitters wordt dat als hinderlijk ondervonden. Burgemeester en wethouders van Rijswijk hebben echter bezwaar tegen het rooien van alle linden, omdat de omgeving dan te arm zou worden aan volwassen bomen. Geen bezwaar zou er bestaan tegen het rooien van een gedeelte van de bestaande linden en hiervoor in de plaats tegelijkertijd meidoorns te plaatsen. Meidoorns tooien zich in het voorjaar met fraaie bloesem en in het najaar met mooie vruchten en hebben geen last van luisaantas tingen. Indien de bewoners van de Juliana straat tegen deze gedeeltelijke ver vanging van de linden in meidoorns geen bezwaren hebben, is het de be doeling in het komende plantseizoen hiertoe over te gaan. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De houding van de ,aml Ik in deze tijd wordt onderwerp in bes NOS-televisieuitzending „Kort Ge- van zondagavond. Dr. G. ter van de Sociale Academie de jorst in Driebergen (pro) en het a.r.- Kamerlid de heer M. W. (contra) verdedigen hun opi- over de stelling „De kerken kun- Wl n hun opdracht alleen vervullen partij te kiezen voor de armen verdrukten in hun revolutionaire voor dr. Ter Schegget Daniël de Lange, docent aan de Academie van Amsterdam, Reckman, lid van de Sjaloom- en dr. S. Wielenga, theoloog, heer Schakel wordt bijgestaan prof. dr. W. H. Velema, van de hogeschool der Christe- ■M ke Gereformeerde Kerken in Apel- llll >orn, oud-minister B. Roolvink, lid de Tweede Kamer voor de ARP dr. C. J. Verplancke, burgemees- van Ridderkerk. ZWIJNDRECHT „In het be gin hoopte ik dat er maar veel felle lampen zouden zijn, zodat ik niemand zou kunnen zien. Dat gevoel heb ik nog, maar niet zo erg meer. Als ik mezelf op het scherm zie, denk ik, het valt wel mee met die plankenkoorts, maar aan bepaalde gebaren weet ik: dat zijn de zenuwen". En dat is 'm dan, de man die de kijkers naar de NCRV-quiz „Herkent u deze melodie" paf doet staan door wat hij allemaal van muziek weet: Klijn de Lege, 29 jaar, Duits studerend omdat hij leraar Duits wil worden, ge trouwd met een onderwijzeres, geboren en getogen in Rotterdam, maar „vanwege de woningnood" naar een Zwijndrechtse flat ver huisd. Tweemaal heeft hij de allerminst gemakkelijke quiz met glans gehaald, en omdat meer dan drie keer tegen de spelregels is, zal hij als operette kandidaat op 12 december voor het laatst meespelen. Last van op straat herkend worden sinds de uitzending heeft hij met, want dat komt niet voor, behalve van kennissen en buur vrouwen. Al die belangstelling vindt hij trouwens sterk overdreven. „De eerste keer had ik twaalf van de der tig vragen goed, de tweede keer der tien, dat kwam doordat ik niet snel genoeg drukte, maar zoveel is dat toch niet. Het heeft ook niets met enige vorm van intelligentie te ma ken. maar met feitenkennis, zoiets als bij een examen. Bijvoorbeeld: ik wéét gewoon, dat Jacques Offenbach in werkelijkheid anders heette en toen Kick Stokhuyzen een aardige vent, ook achter de schermen wat jaar tallen en de geboorteplaats van een bepaalde componist begon te noemen, die Jacob Levi heette, wist ik natuur lijk direct dat het Offenbach was. Waarschijnlijk vervelend voor Stok huyzen om dan nog eens voor het publiek te moeten uitleggen om wie het ging, maar ja". Klijn de Lege heeft het niet van zijn familie, de interesse voor opera en operette, maar daarnaast ook musical en cabaret. „Richard Tau- ber en de Wiener Sangerknaben wa ren zo ongveer de enigen, naar wie mijn ouders luisterden. Ik was een jaar of elf. toen er een film over Tau- ber circuleerde met Rudolf Schock, die zo'n beetje als zijn opvolger gold. Mijn ouders brachten toen een plaat van Schock mee met lichte liedjes en via dat plaatje heb ik ope retteplaten van Schock aangeschaft. Mijn hele verzameling is rondom hem opgebouwd hoewel hij natuurlijk nu ver over zijn hoogtepunt is. Op mu ziekgebied ben ik eigenlijk een alles- eter. Van pop weet ik niet veel, be halve als het toevallig over Melanie of The Beatles gaat. Ik 'neb er wel waardering voor, net als voor de oude •klassieken, maar ook voor moderne klassieke muziek. Platen heb ik er niet van, want als je het één koopt, wil je ook het ander hebben en daar heb ik toch geen geld voor". Hoeveel platen hij precies heeft, weet hij zelf niet eens. Meestal komt er alleen in de weekends iets van luisteren terecht, via koptelefoons, want de buren hebben over geluids overlast geklaagd. Televisie kijken doet hij graag en dan niet alleen mu ziekprogramma's („de operettes wor den vaak te zoet gebracht, ik kan me voorstellen dat negen van de tien mensen er zo niet van houden"), maar voor politiek, actualiteiten en films, geen series, maar griezelpro- dukties en science fiction. Maar van t.v.-kijken komt niet veel, omdat hij behalve twee avonden per week voor zijn studie er ook nog eens twee uittrekt om zelf toneel te spelen, teksten te schrijven, te regis seren en te zingen in twee toneel- annex cabaretgroepen, waar hij zijn studie zelfs wel eens voor laat schie ten: Ducdalf van de Jeugdhavens, het Rotterdamse clubhuiswerk („meer het kluchtige werk vanwege ons pu bliek") en Impuls, dat o.a. in 1966 met het pikante toneelstuk Galantelisten van Farquhar een rel in gereformeer de kringen veroorzaakte en in 1969 op de bondsdag van gereformeerde jeugdverenigingen het cabarettoer- nooi won. Hij vindt dat allemaal best met opera en operette te rijmen. „Die tijd is tenslotte voorbij. De operette zet DELFT „Drugs zijn stoffen, die invloed hebben op de geest van een mens. Tabak en alcohol doen dat ook. Maar als wij hier over drugs spreken, bedoelen we dingen als marihuana, hasjiesj, lsd, opium en dergelijke". Dit is te lezen in de drugfolder die de gemeente Delft in een op lage van 10.000 exemplaren onder scholieren, jeugdverenigingen enz. in Delft verspreidt. De tekst is opgesteld door een speciale drugcommissie onder voorzitter schap van de wethouder van volksgezondheid L. A. Weeber. De gemeentelijke voorlichtings dienst heeft de opmaak in een popbladachtige stijl met gebruik van „zweverige" tinten blauw verzorgd. Op verschillende vra gen wordt getracht een antwoord te geven, zoals: hoe komt men aan drugs, wat is high zijn, is spuiten gevaarlijk, beschadigt lsd de chromosomen, wat moeten we doen met iemand die een bad- trip heeft en is het verkeerd om drugs te gebruiken? zich voort in de musical". Hij voelt er niets voor lid van een operettevereni ging of operakoor te worden. „Daar voel je een zeker snobisme en dat trekt me niet". Wat hij ook voelt, is dat je door van operette te houden, een conservatief stempel opgedrukt krijgt, iets waarvoor je ouder moet zijn. „Toen ik voor het eerst de studio binnenkwam, vroegen ze me meteen: u bent zeker de musicalkandidaat?" Hij had zich overigens niet zelf voor de quiz aangemeld. „Een vriend zei: je moet meedoen, ik geef je op en ik dacht: je gaat je gang maar. daar komt toch niets van. Maar plotseling kwam er een telefoontje en dan voel je toch wel een soort géne. want het kan best een afgang worden". Dat is het niet geworden en wat de vragen betreft, is hij voor „zijn" laatste uitzending „wel hoopvol". Al leen de carroussel zit hem een beetje dwars: hij vindt het moeilijk zich daarbij concentreren. Wat verwacht hij dat er zal gebeuren als hij ook de derde ronde wint? „Ze zullen me wel een hand geven en bedanken voor de medewerking en dan is het afgelopen". ROTTERDAM In antwoord op schriftelijke vragen heeft het college van B en W van Rotter dam het gemeenteraadslid, prof. dr. J. H. Christiaanse van de protestants christelijke groepe ring, laten weten dat het Rot terdams drinkwater geen gevaar betekent voor patiënten die een zoutloos of zoutarm dieet hebben. Bij een zeer streng zoutarm dieet wordt een gram keukenzout ge consumeerd. Het zoutgehalte van het Rotter damse drinkwater is thans opgelopen tot ongeveer 550 milligram per liter. Wie thans een liter Rotterdams drinkwater per dag drinkt, consu meert ongeveer 250 milligram keu kenzout meer dan anders. Het gemid delde gehalte aan zout per liter water bedroeg in Rotterdam in de afgelo pen drie jaar resp. 240, 320 en 275 milligram. Het college heeft advies gevraagd bij de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, die heeft ver klaard dat mensen met een zoutarm of zoutloos dieet geen ander water dan het Rotterdamse drinkwater hoe ven te gebruiken. Bij een zoutarme voeding bedraagt het zoutgehalte ongeveer 6 gram per dag. Bij een streng zoutarme voeding twee gram. Een normale voeding om vat gemiddeld zeven gram keuken zout per dag, dat door het gebruik van zout bij de bereiding van het eten oploopt tot 10 15 gram per etmaal. ZIERIKZEE Twee gemas kerde mannen, gewapend met een pistool en een knuppel, heb ben donderdagavond zonder re sultaat het postkantoor in Zie- rikzee overvallen. De kluis was dicht, en de directeur die de sleutel bij zich had was niet meer aanwezig. Om tien over acht donderdagavond kwamen de mannen binnen. Zij vroe gen de twee aanwezige PTT-mensen om de sleutel van de kluis, hoorden dat deze niet beschikbaar was en sloten de twee PTT-ers een dame en een heer op in een wc. Een van hen wist via het raampje te ont snappen en waarschuwde de politie. De bankovervallers zijn spoorloos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5