Het Getuigenis werkte niet polariserend Uitgeverij kost hervormde kerk dit jaar vier ton Kamer wil onafhankelijkheid van Suriname en Antillen Geen openlijke steun aan Onderwijsprotest coebergh Humber Lines staakt dienst Rotterdam-Hull Franco: Politieke partijen nooit toegestaan Nieuwe zorg na computerdrama BEROEPINCSWERK coebergh is beste maatjes met up dranken tonic of sodawater COMMENTAREN Pr ij zenexplosie Festival voor de Nieuwe Linie Handtekeningenlij st voor pater Desmond naar Zuid-Afrika 20.000 planten soorten bedreigd Een woord voor vandaag Puzzelhoek Staken van opspuitingswerk bij Moerdijk Kamer gaat pra over vrijheid mening in 't lei b Congres VS: \f 8 december g( voor hulppro; ROTTERDAM Dc Associated Humber Lines, Ltd. in Hull zal in de eerstkomende veertien dagen de vracht- en passagiersdienst tussen Huil en Rotterdam en de vrachtdienst tussen Huil en Antwerpen opheffen. Er worden stappen ondernomen om de overige activiteiten van de rederij te zijner tijd eveneens te beëindigen. In de laatste jaren heeft de toe komst van het bedrijf de directie met toenemende zorg vervuld. Door de he vige concurrentie, die het niveau van de vrachten aantastte, en de voortdu rend stijgende kosten, leed de maat schappij aanzienlijke verliezen. Deze hebben thans naar de direötie mededeelt, een punt bereikt waarop de rederij geen andere keuze heeft dan haar diensten te beëindigen. MADRID (EAFP) Verschillen van mening zijn gezond voor een land maar ze mogen onder geen voorwaarde uitmonden in de vor ming van politieke partyen of ver enigingen met een ideologisch ka rakter. Deze waarschuwing richtte het Spaanse staatshoofd generaal Franco gisteren tot de Cortes, het Spaanse parlement, bij de opening van de nieuwe zitting. Meningsverschillen moeten binnen de „movimiento", de opvolger van de Phalange, blijven, zo meende Franco. Een meerpartijen-systeem mocht dan in andere landen aan vaardbaar zijn, aldus de generaal, uit de geschiedenis kon men leren dat dit niet gold voor Spahje. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De her vormde kerk heeft dit jaar vier ton aan subsidies verstrekt aan haar uitgeverij Boekencentrum NV te Den Haag, om de likwidi- teit van deze onderneming te versterken. Hierdoor is haar eigen likwiditeitspositie weer zorgelijker geworden. Dit sombere feit kwam aan het licht tijdens de synodediscussie over het jaarverslag van de generale fi nanciële raad en deed kerkvoogd J. Wassenaar uit Akkrum verzuchten: vorig jaar de computer, nu Boeken centrum. wat zal de volgende verras sing zijn? De zorgen van Boekencentrum be treffen voornamelijk de exploitatie van Hervormd Nederland. Dit blad was altijd de kurk, waarop Boeken centrum dreef, zei de voorzitter van de GFR, mr. G. M. Bierman uit Rot terdam. Door de hele ontwikkeling in de krantenwereld werd de kurk plot seling een zinkstuk. Gelijk bekend is reeds de ingrijpende maatregel geno men, de kopedities van HN te staken. De heer Bierman liet doorschemeren, dat met verdere bezuiniging moet worden gerekend. Ook de financiële situatie van de dochteronderneming La Rivière en Voorhoeve/Blommendaal is zeer zor- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederland se katholieke schoolraad (NKS) zal het onderwijsprotest-'? 1 niet openlijk steunen. De raad heeft wei bezwaren tegen de onder wijspolitiek van de regering, maar laat het aan de ledenorga nisaties (besturen, ouders, docen ten) over of zij al dan niet zul len deelnemen aan de demon stratie van 29 november. Eerder lieten de protestants christelijke schoolraad en het NKV reeds we ten dat zij niet meedoen rnet het protest. Het NW en het CNV steunen de actie wel. De katholieke schoolraad heeft de eigen bezwaren tegen de onderwijs begroting van de regering inmiddels geventileerd in een nota aan de minis ter van onderwijs en aan het parle ment. De NKS heeft vooral bedenkin gen tegen de vermindering van het aantal wekelijkse lesuren in het voortgezet onderwijs, de aarzelende opbouw van schooladviesdiensten en de vergroting van klassen in het la ger beroepsonderwijs. De raad spreekt zich in de nota (nog) niet uil over de heffing van (verhoogd) schoolgeld voor leerplichtige leerlin gen in het voortgezet onderwijs. Al leen de inning van schoolgeld via de belastingdienst wordt aangevochten. De NKS heeft uitgerekend dat de verkleining van klassen in het kleu teronderwijs alles bij elkaar ruimte zal scheppen voor 165 extra leidsters. Bij een totaal van zesduizend kleu terscholen in het land blijft dat een uiterst geringe verbetering. Met het oog op de (besloten) hoor zitting die de vaste Kamercommissie van onderwijs maandag houdt heb ben ook de studentenraden een nota opgesteld. De grondraden verwijten de regering dat zij met fraaie woor den (beleidsombuiging) camoufleert wat haar bedoeling is. De studenten zijn zelfs minder kieskeurig in hun woordkeus en bestempelen de bezui nigingen als „afbraakplannen". De kritiek van de studentenraden betreft vrijwel alle onderdelen van de onder wijspolitiek, van kleuteronderwijs tot universiteit. Vooral de plannen voor de studiefi nanciering van de commissie-An- driessen (rentedragende leningen) vallen in slechte aarde. Een student moet volgens het meerderheids-voor stel van de commissie rekening hou den met een totale studieschuld van ongeveer 60.000. Volgens de minister behoeven studenten uit lagere inko mensgroepen zich daardoor niet te la ten afschrikken, maar de studenten raden geloven dat deze investering vele arbeiderskinderen niet zal aan lokken. Over een eventuele verhoging van de kamerhuren zegt de nota: „Zou de minister niet welen, dat de studenten nu al gemiddeld een kwart van hun inkomen aan huur betalen? Jawel, maar hij wil kennelijk nog meer". gelijk. In totaal rneeft de hervormde kerk thans 938.000 gulden in Boeken centrum gestoken en het is volgens de heer Bierman niet te verwachten, dat daar nog iets van terugkomt. De synodale commissie van rapport vroeg zich af, of het nog verantwoord was. om op deze wijze met Boeken centrum door te gaan. maar volgens de heer Bierman was het enige alter natief de zaak failliet te laten gaan en dat achtte hij uitgesloten, al was het alleen maar voor Hervormd Ne derland. Over de stichting mechanische re gistratie en administratie (SMRA) van de hervormde kerk was de heer Bierman niet al te somber, „al kun nen er natuurlijk nare dingen gebeu ren, als gemeenten in belangrijke mate 'nun lidmaatschap opzeggen." De overschakeling op de computer ver loopt thans volgens begroting. Het verwachte tekort over 1971 (2,1 mil joen) loopt niet verder uit. Voor 1972 wordt een tekort van 1,1 miljoen ver wacht. Balanceren De gang van zaken bij de SMRA en Boekencentrum is er oorzaak van, dat de reserves, die de kerk landelijk had, thans zijn uitgeput. Diaken drs. G. Plaisier uit Ridderkerk berekende een likwiditeitstekort van vier mil joen. Toch verwacht de heer Bierman nog geen echte likwiditeitsmoeilijk- heden. Uit de inkomsten van de ge nerale kas over 1970 worden pas in 1971 uitkeringen gedaan en de kerk- bouwsubsidies worden ook in termij nen uitgekeerd. Maar dat is wel ba lanceren op het scherp van de snede, zei hij. Met algemene stemmen besloot de synode het budget recht aan zidh te trekken, zodat het landelijk financieel beleid van de kerk voqrtaan in de synode wordt vastgesteld. Tot nu toe werd de begroting van de landelijke financiën vastgesteld in overleg tus sen het breed moderamen van de sy node en de generale financiële raad. De synode ging ook in principe ak- XED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Eindhoven: R. Hengstmangers te Heemstede; te Kortgene: kand. J. J. de Boer te Leeuwarden. Bedankt: voor Harlingen (toez.): J. Voordouw te Aalsmeer. GEREF. KERKEN Beroepen: te Waardhuizen: kand. G. J. Jans te Bussum. Beroepbaar: kand. S. Cziria te Mij drecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te OoltgensplaatW. Ha- ge te Krabbendijke. Bedankt: voor Hoofddorp, Katwijk aan Zee en voor Krimpen a.d. IJssel A. Hoogerland te Werkendam; voor Benthuizen en voor Goudswaard: C. v. d. Poel te Yerseke. Neem de proef maar op de som: Bij elke literfles Coebergh bes senjenever - van bovenslebeste bessen - krijgt u een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met Seven Up, tonic of sodawater - en n Is u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen nóg feestelijker! Over de eerste tien maanden van dit jaar blijken de prijzen met ongeveer acht procent te zijn ge stegen. Het is niet uitgesloten, dat we op 31 december van dit jaar de tien procent prijsstijging binnen één jaar volmaken en hiermee een hoogst bedenkelijk record vestigen. Op dit moment zijn al nieuwe verhogingen van de brood- en melkprijs op komst Alle prijsstijgingen zullen straks gecompenseerd moeten worden in de lonen en daarbovenuit zal de vakbeweging een percentage loonsverhoging vragen om haar werknemers ook nog een jaarlijkse reële verbetering te geven, die in de buurt ligt van de stijging van de produktiviteit in het bedrijfs leven. Het is nog maar een luttel aantal jaren geleden, dat er binnen het georganiseerde bedrijfsleven hevige discussies oplaaiden over een mogelijke loonexplosie van niet minder dan tien procent. Het ergste werd gevreesd voor onze concurrentie positie ten opzichte van het buitenland, de liquidi teit van vele ondernemingen, de werkgelegen heid en de waardedaling van ons geld. Er werden harde noten gekraakt in het overleg tussen partijen in het bedrijfsleven, maar tenslotte kwam de tien procent er toch en we zijn er nog met betrekkelijk weinig economische kleerscheuren af gekomen. De meevaller was. dat de loonbeweging in het buiten land de onze niet veel ontliep. Gaan we straks over tot het verhogen van de lonen in de verschillende bedrijfstakken met twaalf en meer procent, dan zal de vakbeweging nog maar matig tevreden zijn, want voor het hoge re loon zal men maar weinig meer kunnen kopen. Maar voor onze nationale economie blijft gelden, dat hoge loon- en prijsstijgingen onze concurrentie positie kunnen bedreigen, de liquiditeit van vele ondernemingen in groot gevaar brengen, de werk gelegenheid doen afnemen en de inflatie naar een hogere versnelling doen overschakelen. Ditmaal zou het avontuur minder goed kunnen aflopen, omdat we in een fase van aarzelende en reeds neerwaarts neigende conjunctuur verkeren. Moeten onze regering en ons volk deze ontwik keling gelaten over zich laten komen, of moet de overheid van haar kant toch proberen een bijdrage te leveren om grote ongelukken te voorkomen? Kan het bedrijfsleven, dat de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van lonen en prijzen voor zich heeft opgeëist de zware last onder de huidige omstandigheden nog wel dragen? Het bevestigende antwoord wordt steeds aarze- lender en schaarser gehoord. Maar wat zou de overheid kunnen doen en waar? De overheid zou gesteund door het parlement kunnen besluiten scherp te gaan toezien op stijgingen van prijzen en tarieven. De lonen volgen de indexcijfers van de prijzen. Worden de prijsstijgingen zo mogelijk terug gedrongen dan zullen de lonen minder worden bijgestuurd. Hiermee is niet gesteld, dat het bedrijfsleven de prijzen onnodig opjaagt, maar wel is bedoeld, na te gaan op welke wijze de overheid prijs- en tarief stijgingen zou kunnen verminderen en de controle daarop zou kunnen intensiveren. In het verleden is overduidelijk gebleken, dat ook de overheid zelf in belangrijke mate bijdraagt tot forse kosten stijgingen. Een prijzendebat volgende week in de Tweede Kamer is daarom welkom. Nu de beslissing over het loon- en prijsbeleid voor 1972 snel naderbij komt, is het verre van overbodig, dat ook het parlement zich verdiept in deze aangelegenheid, waarvan de betekenis moeilijk overschat kan worden. koord met een voorstel van diaken Plaisier, om met een financieel vijfja renplan te gaan werken. Nevenwerk De synode aanvaardde verder een nieuwe regeling voor de nevenwerk zaamheden van predikanten (lesuren e.d.). Een predikant mocht voorheen maximaal zes uur per week aan ne venwerkzaamheden besteden. Daar voor in de plaats wordt nu een maxi mum van 3600 gulden ingevoerd. Wat hij meer verdient aan nevenwerk, komt voortaan in mindering op zijn tractement. Het hele pakket wijzigingen in de rechtspositie van de hervormde pre dikanten, inclusief de maandag door gevoerde verhoging van de tracte- menten, komt voor een definitieve beslissing nog terug in de synode, na dat eerst de classicale vergaderingen hun oordeel erover hebben uitgespro ken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Krasnapolsky zal vrijdag 26 november van 8 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens een Red „De Nieuwe Linie"-festival wor den gehouden, waarop een groot aan tal artiesten, cabaretiers en musici gratis zal optreden. Ze willen name lijk niet, dat het opinie-weekblad De Nieuwe Linie gaat verdwijnen en om dit blad met de actie voor 10.000 nieuwe abonnees een handje te hel pen is dit festival op poten gezet. Optreden zullen o.a. Fons Jansen, Seth Gaaikema, Sieto Hoving, Neer- lands Hoop in Bange Dagen, Leen Jongewaard, Ronnie Potsdammer en de popgroep Solution. Verder spelen het Nederlands Blazersensemble, het Residentie Orkest, Vera Beths en San dy Hoogland. Radio Veronica komt met een drive-in-show. Frans Zwart jes en Jean-Paul Vroom vertonen films en ook het Deskundologiseh La boratorium zal zich manifesteren. Speciaal voor dit festival is er een Nieuwe Linie-koor geformeerd, dat de nieuwe meezinger „Laat honderd kranten bloeien" ten gehore zal bren gen. De presentatie is in handen van Ahdré van der Louw en Netty Rosen- feld en de produktie wordt verzorge door Jan Juffermans. VAR A's Achter het Nieuws en VPRO-Vrijdag zullen aandacht aan dit gebeuren besteden. Doel van deze hele manifestatie is piteraard te voorkomen, dat De Nieu we Linie gaat verdwijnen. Sinds de actie Tienduizend is begonnen, kon den bijna 4500 abonnees worden ge noteerd en de redactie van DNL hoopt, dat door dit festival het aantal nog verder zal stijgen. Een aantal beeldende kunstenaars heeft ter sti mulering voor elke 25ste abonnee, die zich tijdens het festival aanmeldt, een kunstwerk ter beschikking gesteld. Van eeh verslaggever AMSTERDAM De handtekenin- gènactie van de werkgroep „Actie Desmond" voor de tot vijf jaar huis arrest veroordeelde Zuidafrikaanse pater Cosmas Desmond, heeft ruim 17.000 handtekeningen opgeleverd. De werkgroep wil de lijsten aanbieden aan de belangrijkste kerken in Zuid- Afrika. Een lid van de groep, drs. J. P. Feddema, heeft hiervoor een visum voor Zuid-Afrika aangevraagd. Ter afsluiting van de actie houdt ..Actie Desmond" zondagavond een al gemene vredesdiensi in Het Dorp bij Arnhem. Prof. dr. J. Verkuyl spreekt dan over de situatie in Zuid-Afrika. dr. L. ter Steeg (secretaris van het aartsbisdom Utrecht) over de taak van de christenen en de kerken en drs. J. H. T. H. Andriessen, een lid van de werkgroep, over de resultaten en het vervolg van de actie. GENEVE, (DPA) Ongeveer een tiende deel van alle plantensoorten wordt met uitsterven bedreigd, zo heeft het wereldnatuurfonds gisteren in Genève bekendgemaakt. Het gaat om circa 20.000 soorten. Als oorzaken noemt het fonds de snelle bevolkingsaanwas, de ontslui ting en het gebruik van steeds meer gebieden en de ontwikkeling van de moderne technologie. Als de mens zondigt, ziet hij zijn eigen naaktheid. Tol daim ment waren man en vrouw volkomen één geweest. Nu beseJJM dat er iets tussen hen is gekomen. En om dat aan te geval dekken zij zich met vijgebladeren. Maar dan komt God. Ze vluchten weg. Als ze eindelijk woording moeten afleggen erkent Adam: „Ik ben naakt." hij had zich toch reeds bedekt met een vijgeblad, of - bla Ja, maar hier wordt beseft dat zelfs dat niet voldoende hun naaktheid nu te bedekken vluchten ze weg in een bo vijgeblad geeft de kloof tussen mensen aan. Het vijgeb kloof tussen de mens en God Tussen mens en God is veel gekomen door de zonde dan tussen mens en medemens, geschiedenis herhaalt zich. Waar God komt, vlucht de me) verbergt zich onder zijn onvermogen, zijn goede bedoelingei goede werken of wat dan ook. Hij weigert voor God te nen zoals hij is. Nog altijd. Gods komst confronteert de mens met zichzelf. Zo lan Zich niet om hem bekommert, trekt hij zich van zijn eige blemen weinig aan. Maar in Gods licht ziet hij zijn eigen heid, zijn' tekort. Er is geen andere weg voor God om ons nezen. Wc lezen vandaag Mattheus 25:31—46. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. stap, 5. visje, 9. verzoek schrift, 11. afk. van tangens, 13. organi sche verbinding, 14. volksnaam van de kauw. 15. aanloop. 17. lusthof. 19. bijri vier van de Drau, 20. badplaats in Duitsland, 22. loot, 23. wetboek, 24. lof, 25. duikereend, 26. Bretonse zang, 28. vogeleigenschap, 30. bijrivier van de Donau, 32. bijb. figuur, 33. voorzetsel, 34. bloem, 37. vreemde munt (afk.), 38. goede manieren, 40. gesel, 41. wonde. Verticaal: 1. stamsymbool, 2. en person- ne (afk.). 3. Europeaan, 4. wandversie ring. 5. onheilaanbrengende godin, 6. vreemde munt. 7. votre excellence (afk.). 8. bekoorlijk. 10. evenzo, 12. drui- vesuiker 14. kenteken. 16. geurigheid. 18. ten dele, 20. soort bier, 21. geest van de rijstcultuur, 25. inhoudsmaat, 27. ge neesheer, 29. reukhoutboom, 31. voor lichting. 32. achten, 35. societé (afk.), 36. Myth, figuur. 38. scheik, element, 39. North East (afk.). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. marmelade, 2. Ede - eeuw - ar, 3. Niger - iglo, 4. Igel - spies, 5. genet - anti. 6. maat - armoe, 7. air - Urk - Ira, 8. Ada - dek - enk, 9. lakei - Ares. Verticaal: 1. menigmaal, 2. Adige - Aida, 3. regen - arak, 4. meel - etude. 5. eer - star - ei, 6. lui - park - ka, 7. AW - gin - mier, 8. da - Let - Orne, 9. erosie - aks. (Vervolg van pag. 1) De PvdA is er voor, dat de konink rijkscommissie voorbereidend werk doet en de besluiten worden genomen in de vorm van een rondetafelconfe rentie. Gemenebest Mr. J. A. Mommersteeg (KVP) pleitte voor een omzetting van het konink rijksstatuut in een gemenebest-sta tuut Suriname en de Antillen kun nen dan zelfstandig lid worden van de VN. De KVP wil een soepel geme nebest, waarin de onderlinge relaties tussen Nederland', Suriname en de Nederlandse Antillen verschillend ge regeld kunnen worden. Om dat geme nebeststatuut te bereiken, zijn ver schillende overgangsfasen nodig. De heer H. Pors jr. (DS'70) infor meerde naar de geruchten van de aansluiting van de Antillen bij Vene zuela. Een dergelijke aansluiting hield de heer Pors niet voor onmoge lijk. Als de op de Antillen ontwikkel de democratie maar geen geweld wordt aangedaan, zei hij. De heer P. 'Jongeling (GPV), die zich niet tegen het streven naar onaf hankelijkheid uitsprak, waarschuwde tegen een vlucht uit de verantwoor delijkheid. (Hij zei: „Ik heb geen be zwaar tegen een forse wijziging van het statuut, maar wij mogen onze verantwoordelijkheid niet afkopen met veel geld." Dr. K. van Dijk (WD) sprak zich uit voor een onafhankelijkheid om streeks 1975, als Suriname dat wenst. Economisch Dr. B. de Gaay Fortman (PPR) vond het vooral belangrijk, dat Ne derland bij de onderhandelingen een plan voor de economische zelfstandig heid op tafel legde. Dat betekent het creëren van eigen Surinaamse onder nemingen en de overname van de aandelen in de buitenlandse onderne mingen. In tegenstelling tot mejuf frouw Van Leeuwen bleek de heer De Gaay Fortman zeer enthousiast te zijn over het ARP-rapport van de Abraham Kuyperstichting: „Een uit stekend rapport". Juist met het oog op de komende onafhankelijkheid, drongen de Ka merleden erop aan de migratie van de Surinamers en de Antillianen te KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. regelen. Ze zijn straks in eigen land hard nodig, was de redenering. Dr. Van Dijk: „Er is een vrijwillige en idealistische terugkeer nodig". H. Pors: „Ze gaan in onze samenleving eenvoudig ten onder." De heer Van Lier wenste een rege ling van de migratie om een goede opvang en begeleiding mogelijk te maken. In ieder geval'is een registra tie nodig. De h«er De Gaay Fortman ontkende echter het recht tot het ne men van dwangmaatregelen op dit terrein. Bovendien, zei hij, zal op economisch gebied in de West niets veranderen. Toedraaien van de immi- gratiekxaan vergroot alleen maar de werkloosheid in de West Vragen van D'66 DEN HAAG De kamerleden Ny- pels en Wilbers (D'66) hebben in schriftelijke vragen aangedrongen op het staken van de opspuitings- werkzaamheden bij het industrieter rein Moerdijk. Hiertoe zou moeten worden beslo ten, naar hun mening, totdat de re sultaten bekend zijn van een onder zoek naar de veronderstelling, dat de opgespoten zandmassa's op dit indus trieterrein de oorzaak zouden zijn van een toename van het zoutgehalte. Hierdoor zouden vele honderden bomen in de omgeving dreigen te sterven en de aanleg van een groene zone rondom het terrein onmogelijk kunnen worden. De heer Nypels stelde reeds eerder schriftelijke vragen over de dreigen de sterfte van deze bomen, te weten op 18 oktober j.l. UTRECHT De opleiding van technisch oogheelkundig assistenten (TOA) is van start gegaan met 15 cursisten. Voor deze eerste cursus hebben zich opticiens opgegeven, waarvan de meesten reeds werk zaam zijn als hulpkrachten bij oog artsen. DEN HAAG De Tweede •heeft dr. B. de Gaay Fortmar gistermiddag toestemming tot het houden van een inter over de vrijheid van meningsu de krijgsmacht. De interpelli vermoedelijk in de loop van gende week worden gehouden. Het Kamerlid wil niet allei gen stellen aan minister De (defensie), zoals hij bij het ii van zijn verzoek om inter aankondigde, maar ook aan r Van Agt (justitie), die hij zal bij het debat aanwezig te zijn. De interpellatie houdt verba de uitspraak van het hoog gerechtshof in de zaak tegen v dacteuren van het WD M- aft blad Alarm. WASHINGTON (AP) Het rikaanse congres heeft gistere sloten om tot en met 8 de< gelden beschikbaar te stellen programma's van defensie en landse hulp. Men hoopt het tegen die ti geworden te zijn over de voort, van het Amerikaanse programnp de buitenlandse hulp. Het huis van afgevaaifer I hechtte alsnog zijn goedkeuri het oorspronkelijke wetsvoorr 3,4 miljard dollar ter beschik stellen voor het programma v^ïnj tenlandse hulp en zond dit naar de gezamenlijke zitting huis en de senaat. Met 344 tegen 26 stemmen, het huis voorlopig 80 miljard beschikbaar te stellen voor een lelij programma's waarvan de finlafge machtigingen maandag tijd< ie controverse over het buitel t, hulpprogramma waren efgelo i oi De senaat keurde het wets\ zc van het huis bij handopsteken wa< zond het naar het Witte Huis. :hte ééi ar e de !l sf JE] nk ik inis bet door A. J. Klei De hervormde kerk mag, nu ze van alle kanten te horen krijgt dat er hij haar weheel erg druk gepo lariseerd wordt, opgewekt kijken vanwege het feit dat het getuigenis deze week in de synode niet polari serend heeft gewerkt. Het is er ge lukkig niet van gekomen dat men zich voor of tegen het stuk moest uitspreken, je kon niet aanwijzen: hier zit een hartelijke adhesiebetui- ger, daar een boze open briefschrij ver, nee, eenstemmig heeft de syno de over erkentelijkheid jegens het getuigenis gepraat en de bewogen heid die in het stuk doorklinkt, tot de hare gemaakt. Jaja, maar zat er bij de synode ook niet de gedachte achter van: laten we 't vooral mooi houden? Misschien wel. maar je kunt er mallere gedachten op na houden. Overigens was prof. Van It- terzon, een van de opstellers van het getuigenis, wel ad rem toen hij zei: als jullie het dan allemaal zo gewel dig belangrijk vinden wat wij in het getuigenis aanroeren, waarom hebben jullie er dan hier niet eerder over gepraat? Jammer was, dat in het begin van de synodevergadering, zoveel tijd werd ingenomen door een door op steller prof. Van Nijtrik voorgelezen verhaal, waarin over de hoofden van de synodeleden heen allerlei bestrij ders van het getuigenis een afstraf fing kregen. Het is toch al een man co van de hervormde synode dat de bijdragen van de leden tot het debat zo vaak in verdrukking komen door ellenlange betogen van vertegen woordigers van een raad zus of een commissie zo, daar is ook wel eens over geklaagd, en nu ging er een flink brok van de synodale tijd af ten gerieve van een verhaal dat de sy nodale discussie niet diende. Inte gendeel: de met zorg geschreven no ta van de synodale commissie van rapport kreeg nu veel te weinig aan dacht en bovendien bleek de toon van prof. Van Niftriks stuk slecht gevallen te zijn (zendingsdominee Mackaay vond aanleiding zijn aan vankelijke adhesiebetuiging in het oubliek in te slikken). Ik vraag me af waarom de opstellers van het ge tuigenis dit verweer niet buiten de synode om aan de man hebben wil len brengen en waarom de praeses het maar liet gaan. Stellig zou de synodale bepsreking aan diepte heb ben gewonnen als dat wat mede-op- steller prof. Jonker pas aan het eind van de dag naar voren kon brengen, aan het begin was gezegd: toen kwam aan de orde wat werkelijk in het geding was en waren we v de buurt van emotionele uitschi di ei edaa IIc dacht dat de opstellers va getuigenis tevreden konden zijl m wat het synodale debat oplet Het getuigenis is overeind gel ma en compleet geaccepteerd als b c ge tot een voortgaand gesprek de zaken, in dit stuk aan de gesteld. Is het daarmee gemaa hot -rt.'OOlCtr. nv/inl./ti I' RTis, V-Ol houc teke ;ven n de zulk het zoveelste praatstuk? Nee, Ul het is natuurlijk wel zaak er i>4htin< waken dat het niet aan de wie pter een nieuw praatstuk komt te ergu Staan de opposanten in de kouV* eei want met wat in de kerk naai .jar leiding van het getuigenis is g wordt ook rekening gehouden, synodale verklaring dan toch zoiets van knikjes naar linl rüke knikjes naar rechts? Dat zit er ook in. maar alsjeblieft, als meer naar elkaar knikken we elkaar afgeschreven. Ten is dominee Landsman een heripbbci de Ottaviani. zoals De Nieuioe beweert? Nee, roomse me snappen niks van niet-hiërard bestuurde kerken, waar iedere tïfsï de vingers getikt kan worden, ide j er niet getikt wordt vinden blijkbaar niet nodig. Dit heeft niets met het getuigenis t ken, maar ik wou het even kwij lijke wiva h P» ij ge ide bez\ der inza 19 n. D<

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2