Amerika wijzigt taktiek lop Parijs vredesgesprek Beter welzijnsbeleid van partijen de Gevangen Rhodesische leider verwacht niets van akkoord met Smith Washington praat niet langer terug tugese regering Ülg „subversie" bestrijden LIN e te nmissieledeii G zijn grote erkwisters Brandt bezorgd over conjunctuur President zegt gevangene zelf doodstraf aan Britten komen brandende kotter te hulp Volkssterrenwacht toont maanfilm Jaar cel voor overvallers Pleidooi van CHU9 er s: Brosio wellicht naar Moskou Rogers waarschuwt senaat: haal geen troepen uit Europa Nederland geeft tien miljoen aan vluchtelingen Da jan is bezorgd Egypte kreeg vliegtuigen van Moskou Het weer in Europa VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 {RIJS, PHNOM PENH iter, UPI, AP) „Dames en i, wij hebben herhaaldelijk standpunt uiteengezet; wij iten op een constructief ant- ■d en hebben daarom niets an toe te voegen." Dat was wat de Amerikaanse am- ideur William Porter giste- ••'bei op de Parijse vredesbe- ingen over Vietnam. rerandering van taktiek van de tanen kwam onverwacht. Tot hielden beide partijen iedere een lange monoloog, waarin ze ude standpunten keer op keer rig uiteenzetten. Waarnemers n gisteren uit Porters korte ring de conclusie, dat de Ame- n zich mogelijk van de bespre- in Parijs zullen terugtrekken, ordvoerder van de Amerikaan- gatie ontkende dit echter, de onderhandelaar van Zuid- m hield gisteren eeen korte toe- waarin hij wees op de nieuwe •ekking van Amerikaanse troe- t Vietnam. Hij vroeg om een ve reactie van Hanoi en de ong op Nixons maatregelen. Avonturen /oordvoerders van Noord-Viet- de Vlet Cong hielden gisteren ;bruikelijke lange redevoerin- ij trokken fel van leer tegen politiek inzake Indo-China. s hen bereidt de Amerikaanse nt nieuwe avonturen voor. De 'brlog in Indo-China wordt weer erd en voor de kust van Vietnam zou de Amerikaanse samengetrokken worden, ken- Dm Noord-Vietnam te gaan be- aldus Ksoean Thoei, de dele der van de Noordvietnamezen. Amerikanen hebben enkele geleden voorgesteld om on- ijk een wapenstilstand af te in voor heel Indo-China en te gaan onderhandelen over "l jdse terugtrekking van alle - De tegenpartij eist dat de anen eerst een datum noemen Ui*, te o> ÜRG (AP) Het Westduitse maandblad „Capital" heeft iatste nummer de functiona- n de Europese Economische :hap (EEG) gekarakteriseerd erkwisters van Brussel". roeraten geven per jaar 450 nark uit voor bestuurszaken, tn kwistig met geld omsprin- Bt hun beleid slechts met lite te controleren is. Boven in de EEG-functionarissen errijken", aldus Capital, ad beweerde dat er acht n gecharterd werden, toen ber 1970 zeven commissie een directeur-generaal van lit Brussel naar Straatsburg ■eizen om daar een vergade- het Europees parlement bij waarop zij alle troepen teruggetrok ken zullen hebben. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een voor stel afgewezen om president Nixon per 1 juni geen geld meer beschik baar te stellen voor de oorlog in Viet- x nam. Het Huis wees een amendement om de oorlog volgend jaar te beëindi gen af met 238 tegen 164 stemmen. Daarna werd een wetsontwerp goed gekeurd dat 71 miljard dollar aan de fensie toewijst. Dat gebeurde met 342 tegen 51 stemmen. Kort daarvoor had president Nixon zich krachtig uitgesproken tegen een voorstel van de Democratische frak- tieleider in de Senaat, Mike Mans- field, waarin deze voorstelt, dat Nixon een datum noemt waarop hij alle Amerikaanse troepen terugge trokken zal hebben. Wel zou dan de vrijlating van krijgsgevangenen gere geld moeten zijn. Om aUe mogelijke misverstanden de kop in te drukken wil ik er de nadruk op leggen dat sectie 601 van deze wet (het zogenaamde Mansfield- amendement) niet het beleid van deze regering weergeeft! Nixon zou zich niets van het amendement aan trekken als de Senaat het aannam V ersterkiiigen In Saigon overwegen militaire com mandanten momenteel Zuidvietname- se versterkingen te sturen naar Cam bodja, waar de hoofdstad Phnom Penh ernstig wordt bedreigd door guerrillatroepen. De eenheden van de Viet Cong en Noord-Vietnam hebben gisteren opnieuw een dorp vlak bij de hoofdstad veroverd op de Cambod jaanse regeringstroepen. Kolonel Lon Nol, hun commandant en broer van de Cambodjaanse premier, zei giste ren dat twee bataljons zich na ge vechten van men tegen man hebben moeten terugtrekken. BON (RTR/AFP) Het parlement heeft gister- de regering verstrekkende hten gegeven om de „onder zie activiteiten" in Portugal IAfrikaanse koloniën te be legering is nu gemachtigd |elen te nemen, die zij nodig de subversie te bestrijden, legrip van beperking van de ichten. Caetano had het parle- >rige week om deze bevóegd- [evraagd, nadat ondergrond- gingen een reeks aanslagen gepleegd tegen Navo-bases ire militaire installaties in De Portugese regering zou ü^lmachten vooral willen ge- om de preventieve pers te handhaven. Binnenkort nieuwe perswet van kracht waarin de censuur vooraf £23 fgeschaft. aanwezige parlementsleden voor de resolutie, waarin ichten aan de regering wer- jekend. 43 afgevaardigden, •ie vertegenwoordigers van stromingen, waren niet naar ement gekomen. Westduits blad: Vier Amerikaanse gevechts bom menwerpers hebben gisteren een Noordvietnamese luchtafweerstelling vernietigd en een tweede beschadigd. Dit is in Saigon meegedeeld. De vliegtuigen waren tot aktie overge gaan nadat ze door de Noordvietna mezen onder vuur waren genomen. BONN (DPA) Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren een be roep op werknemers en vakvereni gingen gedaan hun prijs- en loonei sen af te stemmen op de werkelijke mogelijkheden. Op het buitengewone congres van de Westduitse sociaal-democratische partij waarschuwde de kanselier, die tevens partijvoorzitter is. bepaalde kringen niet te proberen het arbeids conflict in de Metaalindustrie uit po litieke overwegingen onnodig te ver groten. Brandt zei tot de 350 afgevaardig den dat de conjuncturele toestand in West-Duitsland ernstig is. De prijs verhogingen zijn veel te grootIk houd er niet van de zaken rooskleuri ger af te schilderen dan ze zijn, zei hij. De oorzaak van deze ontwikkeling ligt volgens de kanselier niet alleen tn de Bondsrepubliek, maar ook in de internationale situatie. Er moest naar een Europese oplos sing worden gezocht, die echter geen anti-Amerikaanse mocht zijn. Alles diende te worden gedaan om te voor komen dat men op de gevaarlijke weg van de handelsoorlog terecht komt. MONROVIA (Reuter) Presi dent William Tobert van Liberia heeft gisteren een bezoek ge- oracht aan de dodencel in de ge vangenis van Monrovia waar de Nigeriaanse hoogleraar in de bio logie zit te wachten op de uitvoe ring van de doodstraf. Dr. Justis Dbi is ter dood veroordeeld we gens moord op de Episcopaalse bisschop van de Westafrikaanse staat Liberia. De president vertelde Obi dat lij het doodvonnis bekrachtigd had „in het belang van onze bur gers en de mensheid." „Ik hou van u en God houdt van u, maar ils hoofd van de uitvoerende nacht is het mijn plicht uw ioodvonnis te tekenen", liet pre sident Tolbert de gevangene we ten. Het zal de eerste keer in 27 jaar zijn dat iemand in Litteria wordt terechtgesteld. Er zitten nog vijftien mensen in Liberiaan se gevangenissen op de uitvoering van hun doodstraf te wachten. In Monrovia wordt aangenomen dat Tolbert, die in juli president Tubman na diens dood opvolgde, ook deze vonnissen zal bekrachti gen. Een douaneman in San Francisco bekijkt hier de enorme partij ha sjiesj die kunstig is ingebouwd in de zijwanden van een Volkswagenbus je, afkomstig uit Amsterdam. De par tij werd gevonden door een hasjhond, nadat de douane was getipt over de aanwezigheid ervan. DOVER (ANP) Het fregat „Jupi ter" van de Britse marine heeft gis teravond de acht bemanningsleden van de Katwijkse kotter KW173 „Aquarius" aan boord genomen, na dat in de machinekamer van het Ne derlandse schip brand was uitgebro ken. De Jupiter, die in allerijl naar het in nood verkerende schip was opge- stoomd, zette een drie man sterk blussingsteam aan boord van de „Aquarius" waarna de brand snel on der controle was. De brand in de machinekamer van de kotter ontstond, toen het schip zich ongeveer 90 mijl uit de Engelse oostkust bij de monding van de Hum- ber bevond. De 'kapiteitn C. Schoop vroeg dringend om assistentie, omdat de brandblussers aan boord leeg wa ren. De Engelse kustwacht zei vannacht dat men nog niet weet of de beman ningsleden van de „Aquarius" door het fregat aan land gezei zullen wor den of dat zij zullen worden overge bracht naar een andere Nederlandse trawler. Direct na 'net alarm voer de KW87 „Albatros", die in de buurt lag en de sos-signalen opving, uit. Daar na werden nog drie schepen, waaron der de „Lady Caroline" van Shell met een arts aan boord en het frgat „Panter" van de Koninklijke Marine ingezet. De marinelucht vaartdienst zette een Neptune in. DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren twee Ma rokkanen, de 33-jarige M. L. en de 22-jarige O. A., beiden uit Eindhoven, wegens een overval op een bijkantoor van de Bondsspaarbank voor Oost- Brabant te Eindhoven veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was achttien maanden. Dé 18-jarige lokettiste K. H., die de overval mogelijk had gemaakt en hun de tip had gegeven dat er veel geld was te halen, werd in overeenstem ming met de eis veroordeeld tot^ zes maanden met aftrek van voorarrest. AMSTELVEEN Volgende week zaterdag zal het eerste KLM-vlieg- tuig in een nieuwe beschildering op Schiphol te zien zijn. Het is de DC-9 „Oslo", die een lichtblauw dak krijgt in plaats van het gebruikelijke witte. Deze uiterlijke verandering wordt ingevoerd om de KLM-toestellen een duidelijker merkbeeld te geven. Het zal in totaal drie jaar duren voor al le machines een ander jasje hebben gekregen. HOEVEN Morgen en overmor gen brengt de volkssterrenwacht Si mon Stevin de Nederlandse première van het filmverslag van de jongste maanexpeditie. De kleurenopnamen die James Irwin en David Scott op de maan maakten tonen onder andere de maanauto in volle actie in een van de boeiendste landschappen die op de maan zijn te vinden. De film draait uitsluitend vrijdag en zaterdag in de eigen filmzaal van de volkssterren wacht in Hoeven, aanvangstijden twee, vier, zeven en negen uur. SALISBURY (UPI) Sithole, een van de Afrikaanse leiders in Rhodesië, heeft geen enkel ver trouwen in de uitkomst van de onderhandelingen tussen Ian Smith en minister Alec Douglas- Home van Engeland. Sithole, lei der van de verboden Zimbabwe African National Union (ZANU) zit in de gevangenis. Hij heeft een memorandum naar buiten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Welzijnsbeleid zal het kenmerk moeten worden van de drie christelijke partijen samen. Het zal als een concreti sering van het christelijk politiek handelen gestalte moeten geven aan de sociale dimensies van het evangelie. WASHINGTON (AFP) De reis naar Moskou van Manlio Brosio gaat waarschijnlijk toch door. De NAVO wijl Israël het zonder dergelijke leve- Brosio gevraagd naar Moskou te gaan om na te gaan of de Russen iets voe len voor besprekingen over troepen- verminderingen in Europa. Begin de ze week werd bekend, dat Brosio niet welkom was in de Sowjet-Unie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren we ten nog steeds hoop te hebben dal Brosio naar Moskou zal kunnen gaan. De huidige NAVO-leider, onze oud- minister Luns, zei gisteren in Turkije dat hij minder optimistisch is dan een maand geleden over het succes van Brosio's missie. Dat kwam door de lauwe reactie van het Kremlin op het initiatief van de NAVO. weten te smokkelen, dat gisteren aan Douglas-Home is overhan- digd. Volgens Sithole is de enige regeling die mogelijk is een meerderheidsrege ring. Dat was tot voor kort ook het Britse standpunt. Geen onafhanke lijkheid zonder meerderheidsregering was het parool in Londen. Nu is de Conservatieve regering bereid het re gime-van Ian Smith te erkennen als aan vijf voorwaarden is voldaan. Een voorwaarde is dan ondermeer, dat in de toekomst een meerderheidsrege ring kan worden gevormd. Voor Si thole is dit onaanvaardbaar. Hij schrijft dat de 200.000 blanken in Rhodesië nooit hun macht uit handen zullen geven als eenmaal een akkoord met Londen is bereikt, wat op papier ook zal worden vastgelegd. Douglas-Home heeft om een onder houd gevraagd met Sithole en Josuah Nkomo, leider van de andere partij, Zimbabwe African Peoples Union (ZAPU). Nkomo zit al jaren in een gevangenkamp. Het is niet zeker of het regime van Smith Douglas-Home met de twee nationalistische leiders zal laten praten. De Britse minister zal waarschijn lijk vandaag een beslissende bespre king hebben met premier Smith. Hij zei gisteren tegen verslaggevers over een of twee dagen te kunnen zeggen hoe de besprekingen verlopen. Belgische rijkswachters 'tijdens een snelheidscontrole. Vooral Nederlan ders moeten oppassen om zich nu strikt aan de regels te houden. Ne derlanders die met de politie in aan raking komen kunnen rekenen op zware straffen, want de Belgische politie is bijzonder geïrriteerd van wege de lage straffen in de zaak- Van Sprang. functionaris had zijn eigen nodig, omdat zij ieder op een nd tijdstip vertrokken met van ongeveer een kwar- is het blad. i Capital kan er gemakkelijk ld worden uitgegeven omdat :ommissie wel is onderwor- regels betreffende de begro- r er geen regels bestaan om :en van de begroting dwin- leggen. wees er onder meer op dat commissielid voor de handel luitenland, Ralf Dahrendorf, rondrijden in een Mercedes devisie aan boord, terwijl 'pissaris Wilhelm Haferkamp van de EEG een Mercedes onditioning kosten 55.000 heeft besteld. WASHINGTON (AP, UPI) Een zijdige terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Europa „zal de mogelijkheid vernietigen" met de Sowjet-Unie tot een gesprek te ko men over wederzijdse terugtrekking van troepen. Dit heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, William Rogers, gisteren verklaard. Hij deed dit nadat de senaatscom missie voor de besteding van aange vraagde gelden gisteren met 14 tegen 13 stemmen had besloten om 60.000 van de 310.000 in Europa gelegerde Amerikanen naar huis te halen. De voltallige Senaat moet zich hier ove rigens nog over uitspreken. De Demo cratische fraktieleider in de Senaat, Mike Mansfield, is een sterk voor stander van de troepenvermindering. De ochtend stond met een vrieze- rige kilheid voor de deur. Ik mat de mistige melkigheid van de nevels en concludeerde dat de zon er achter zat. Nog even een paar buurboodschap- pen en dan op reis. De lucht prikkelde echt een beetje en na de huishoudelijke beslomme ringen prijkte er zelfs een vaag goud schijnsel aan de lucht. Omdat ik heel erg netjes voor de dag wilde komen, aarzelde ik geen ogenblik meer mijn dierbaarste en mooiste spullen aan te trekken. Zo getooid als het voorspel van een wintersportreis toog ik op weg. Moest met de trein mee en ver maakte me gedurende de reis met het lezen van velerlei lectuur. Onbevangen, vrolijk zelfs, stapte ik uit om bij het verlaten van het station te ontdekken, dat het goot Niet zo maar wat miezeren maar ongeneerde waterstralen. Een 'opti mist zou gedacht "kunnen hebben, dat in deze tijd van regengebrek en waterverzilting geen blij der ver- waterdichte hoofdinwikkeling. Heel schijnsel mogelijk was. stoer cn uiterst praktisch. Maar voor mij was het meer dan Toen ik de deur uitstapte spatte een koud bad: totale vernietiging een laatste drop in de overstroomde van mijn zorgvuldig opgebouwde en goot. Verder was het droog. Kurkdroog. En bleef het droog. omgehangen image dreigde! Het is een duur dagje geworden. Met taxi's en de aankoop van een paraplu. Een beetje mal dagje ook, want waar ik kwam keek men ver wonderd naar mijn vriesuitrusting. Absoluut droog. Kwam waar ik wezen moest. De garderobe hing vol met nerts- bekraagde mantels Ik had het kunnen weten Binnen trof ik een uiterst elegant gezelschap, zonnig als de bleke schijn die door de ramen kwam. Lichtvoetig waren ze daar op het mollig tapijten ik, ik voelde elke Het effect was echt een tikkeltje stap als trok ik de voeten uit de omgekeerd aan mijn verbeelding. Wei Voeten waar. naar ik me ver- zo 'le'°?f iezeU dan' over" beeldde. Iedereen stiekum naar keek. Voeten in praktische laarzen, die ze Fout komt me nóóöit meer.. Vergeet het maar. Gistermorgengietenstro men Volledige waterbescherming aan en nog onmogelijker groot maken dan ze normaal al zijn! „Heerlijk, dat het weer zo opge knapt is", zei een kirrend stemmetje ergens. Nog nooit heb ik zo naar een plens- om gedaan. Laarzen, regenmantel, bui verlangd als op dat ogenblik! Aldus zal het eraan dienen bij te dragen de aarde bewoonbaarder en het leven leefbaarder te maken voor alle mensen. De commissie welzijnsbeleid van de Lohmanstichting (CHU-wetenschap- pelijk centrum) komt onder meer tot deze uitspraak in en rapport, dat voor open kanalen pleit naar traditionele, maar niet minder experimentele en alternatieve stromingen op maat schappelijk gebied. Met nadruk zeggen de CHU-ers. dat protest- en actiegroepen niet bij voorbaat negatieve elementen zijn, „maar meestal gevormd worden door redelijk argumenterende mensen, die een ideaal nastreven en daarvoor ook willen werken". Er moet daarom een vervolg komen op het vorig jaar be gonnen gesprek tussen KVP, ARP, CHU enerzijds en enkele van die pro test- en actiegroepen anderzijds. Een andere conclusie is, dat de drie partijen zich moeten haasten met de discussie over de grondslag. „Het ge zamenlijk overlegorgaan zal moeten worden gevraagd een visie te ontwik kelen op het voeren van een christe lijke politiek in de jaren zeventig en tachtig." Het rapport zal in de komende maanden in alle geledingen van de CHU worden besproken, waarna be gin volgend jaar de Unieraad een na dere beleidsvisie kan vaststellen. NEW YORK (AP) Nederland heeft donderdag in de Verenigde Na ties bekendgemaakt dat het opnieuw tien miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor hulp aan de vluchtelin gen in India en Oost-Pakistan. Robbert Fack, de Nederlandse ver tegenwoordiger in de volkerertorgani- - satie, verklaarde in de commissie toms aan Israel 231 leveren, van de algemene vergadering die de toestand in Oost-Pakistan bestudeert, dat de schenking gelijkelijk over twee facetten van de hulpverlening zal worden verdeeld. De ene helft zal ter beschikking worden gesteld van de hoge commis saris voor de vluchtelingen in Genève. De andere zal ter beschikking wor den gesteld van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en is be doeld voor de bevolking van Oost- Pakistan. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben bewijzen in handen, dat de Sowjet-Unie deze maand november opnieuw een aantal vliegtuigen aan Egypte heeft geleverd. Dit heeft de woordvoerder van het State Department, Charles Bray, gis teren meegedeeld. Hij zei, dat de re gering de zaak bestudeert om te zien, of deze levering de Amerikaanse be oordeling heeft gewijzigd, dat de Sowjet-Unie sinds enige maanden te rughouding betracht, wat betreft de levering van wapens aan Egypte. Eerder deze week had de minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, gezegd, dat de Sowj et-wapenle veranties aan Egypte de laatste vier tot vijf maanden zeer gering waren geweest en dat het militaire machts evenwicht in het Midden-Oosten niet ten nadele van Israël gewijzigd was. Onuitgesproken werd hiermee be doeld, dat Washington geen Phan- gist. gist. Amsterdam regen 8 5 8 Frankfort regen 8 4 0.4 Genève zw.bew. 8 2 0.1 Innsbruck geh.be w. 6 3 0.6 Kopenhagen regen 5 0 14 Londen motregen 9 8 0.2 Luxemburg regen 6 4 1 Madrid onbew. 15 -3 0 Majorca onbew. 18 4 0 München regen 7 3 8 Nice h.bew. 16 7 0 Parijs regenbul 12 10 0.6 Rome h.bew. 14 8 0 Wenen geh.bew. 11 3 5 ZÜrich -Mv.bew. 7 7 2 Volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie zijn er minder dan tien vliegtuigen van het type TU-16 geleverd sinds 1 november. Deze toe stellen kunnen als verkenningsvlieg tuigen en als bombardementsvliegtui gen worden gebruikt. In welke hoe danigheid ze aan Egypte zijn gele verd. is niet bekend gemaakt. Even min heeft het Pentagon iets gezegd, of het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten hierdoor verbroken zal worden. De Israëlische minister van defen sie, Mosje Dajan, heeft donderdag gezegd dat het machtsevenwicht in het Middenoosten ten nadele van Is raël is verschoven op het ogenblik dat Egypte van plan schijnt de oorlog te hernieuwen. Egypte ontvangt nog steeds een ge stage toestroom van allerlei soorten wapens en materiaal waaronder ook vliegtuigen uit de Sowjetunie, ter wijl Israël het zonder degelijke leve ranties moet stellen, aldus de minis ter. „Het schijnt dat Sadat ernstig over weegt het vuur te openen", aldus Dajan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11