Herstel bij Akzo bleef uit in het derde kwartaal Kort bij kas? Wettelijke regeling huurkoop-zwendel tegen huizen Acht jaar en tbr geëist tegen soldaat Van S. (raken van lege huizen géén lokaalvredebreuk Prof. van Hulst Rendement op bedenkelijk niveau Sluit bij de ABN een lening-naar-maat Algemene Bank Nederland Beslissing van Hoge Raad Raadsman dringt aan acute tbr -fose/tzfap&ts' M&ftteed REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN 65+ telefoon 9 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 ,.i U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal f51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000,- toe. Stap een3 binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de Ieningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. U bent welkom bij de an onze Haagse redactie DEN HAAG De Hoge Raad eeft gisteren bepaald dat de rafwettelijke bepalingen om- ent lokaalvredebreuk niet toe past kunnen worden om tegen kraken op te treden. De raad as bet oneens met de advocaat- eneraal, mr. J. Remmelink, die eende dat een leegstaand huis s een besloten lokaal kan wor- en beschouwd, waardoor kra- ;rs wegens lokaalvredebruk mden kunnen worden ver- irvolgd. legin dit jaar besliste de Hoge ad dat het kraken van een leeg- and huis ook geen huisvredebreuk evert omdat dit huis op dat ogen- c niet bij een ander in gebruik is. let arrest van de Hoge Raad heeft gevolg dat minister Van Agt (jus- e) bij de Kamer een wetsvoorstel en het kraken zal indienen. Bij de rotingsbehandeling van justitie, ele weken geleden, in de Kamer de hij dit wetsvoorstel afhankelijk de gisteren gedane uitspraak, [et voorstel, zaj naar verwacht rdt, een uitbreiding inhouden van bepalingen over het betreden door «voegden van een onbebouwd ter- i (het bekende blauwe bordje rboden toegang voor onbevoeg- artikel 461 wetboek van afrecht). de dit overleg later in de Kamer, bij de begrotingsbehandeling van volks huisvesting, maar hij vertelde erbij geen behoefte aan nieuwe wettelijke maatregelen te hebben. Hij wees in dit verband op de woonruimtewet 1947 die de gemeenten de mogelijk heid geeft woonruimte te vorderen. Het is mogelijk dat de ministers "Van Agt en Udink de gemeenten nu nadere aanwijzingen zullen geven over het gebruik van deze wet. Aar dig in dit verband is dat de vorige minister van volkshuisvesting, Schut, de gemeenten verzocht heeft zo min mogelijk van deze vorderings-be- voegdheid gebruik te maken. Het overleg tussen de ministeries van jus titie en volkshuisvesting moet overi gens nog beginnen. De Hoge Raad deed haar uitspraak gisteren in een zaak van vijf perso nen die in mei vorig jaar een leeg staand filiaal van de AMRO-bank in Amsterdam hadden gekraakt. De raad meende dat deze krakers terecht door het Amsterdamse hof van lo kaalvredebreuk werden vrijgespro ken. ARNHEM De verbetering van de resultaten, die Akzo voor de tweede helft van 1971 ver wachtte, heeft zich in het derde kwartaal,nog niet gerealiseerd. De winst van de periode juli tot en met september 1970, die toen met 40,3 min. aanzienlijk ach terbleef bij dezelfde periode in 1969, kon niet geëvenaard wor den. Akzo verdiende nu netto 38,7 min. De winst over de eer ste negen maanden van 1971, 139,3 min., blijft 28,4 procent ten achter bij de vergelijkbare maanden in 1970. Ook in het vierde kwartaal zal Ak zo de achterstand, opgelopen in de eerste helft van dit jaar niet kunnen inlopen. De raad van bestuur ver wacht, dat de nettowinst ongeveer op het niveau van het derde kwartaal zal liggen, wat gezien het resultaat van het vierde kwartaal van 1970 (ƒ46,3 min.) dus opnieuw een lichte teruggang zal betekenen. Toch over weegt Akzo op het ogenblik niet het dividend, dat vorig jaar 4 per aan deel bedroeg te verlagen. De voortgezette daling van het ren dement, die de laatste jaren plaats vindt, heeft een bedenkelijk niveau bereikt, zo verklaarde de voorzitter van de raad van bestuur, jhr. G. Kraijenhoff. En tijdens een toelich ting van de kwartaalcijfers voegde hij daar aan toe: „We kunnen zo echt niet verder. De hele westerse wereld is in gevaar. Dat gevaar komt niet alleen van de grote loonstijgingen, maar tevens van de monetaire onrust, waarvan het einde nog niet in zicht is. Als er geen verbetering optreedt, zullen we drastische maatregelen moeten nemen." Voor Akzo is de kentering van de conjunctuur in West-Europa en de afnemende bedrijvigheid van de che mische en verwerkende industrieën nadelig geweest. De afzet en de prij zen van de toeleveringsprodukten van Akzo's zoutchemie- en chemiebedrij ven bleven onder druk. Vezelsector In de garen- en vezelsector heeft het, naar de mening van de raad van bestuur noodzakelijke, herstel der prijzen in de EEG zich onvoldoende doorgezet, ondanks het feit, dat de conjunctuur in deze sector stijgende is. Mede verantwoordelijk voor die vanuit het gezichtspunt van de be drijven te lage prijzen is de grote produktiecapaciteit. Die grote capaciteit heeft trouwens nog een en ander nadelig effect. Een jaar of drie geleden konden de vezelbedrijven bij Akzo nog net quitte draaien, als de capaciteit voor 75 pet. gebruikt werd. De aanzienlijke stijging van de loon som echter is er de oorzaak van, dat dit percentage nu tegen de 90 ligt. Monetaire situatie Naast de hiervoor genoemde facto ren, waren ook de feitelijke opwaar dering van de gulden en de D-mark en de importpbeperkende maatrege len in de Verenigde Staten nadelig. Het verschil in de waardeverhoudin gen van de verschillende valuta's kwam het concern in het derde kwartaal op 1 min. nettowinst te staan, maar de monetaire onrust als geheel komt veel ernstiger aan. Jhr. Kraijenhoff becijferde een verminde ring van het resultaat op jaarbasis (voor aftrek van belastingen) op on geveer ƒ50 a ƒ60 min. Daarbij moet men zich realiseren, dat de Ameri kaanse importmaatregelen de vezelin dustrie in niet geringe mate .treffen: ca. 25 pet. van de produktie wordt naar de VS geëxporteerd. Op korte termijn zal de Amerikaanse houding in ieder geval betekenen, dat de om zetstijging in het vierde kwartaal voor Akzo wat minder zal zijn dan in het, in dit opzicht goede, derde kwar taal. Dat gunstige verkoopcijfer, 16 pet. meer dan in het derde kwartaal, dankt Akzo aan een betere omzet over de gehele linie, zelfs in de vezel sector. Gerekend naar volume nam de omzet daar zeer behoorlijk toe, maar het effect ging ten dele teniet door prijsverlaging. Personeel Het personeelsbestand van de Ak- zo-groep in Nederland was per eind september gelijk aan dat van 31 de cember 1970, nl. 31.600. De maatrege len inzake een beperking van het personeelsbestand, die de raad van bestuur vorig jaar omstreeks deze tijd aankondigde, hebben er toe ge leid, dat het totaal aantal werkne mers gelijk bleef in plaats van zoals zonder de berperking het geval zou zijn geweest met 6 a 7 pet. te stijgen. (Vervolg van pag. 1) De 'reden was vermoedelijk dat het Kamerlid H. Kikkert deze consequen ties uit de verkiezingsnederlaag van de CHU trok, dat hij het wenselijk achtte dat de voorzitter zou aftreden. Prof. Van Hulst heeft zich toen fel opgesteld tegenover de heer Kikkert. Intussen staat de CHU voor het le vensgrote probleem een nieuwe voor zitter te vinden. De meningen in de CHU plegen niet altijd gelijk te zijn. Voorzitter Van Hulst heeft meer dan eens te maken gehad met brieven die werden verstuurd door de Centrum Gespreksgroep, de rechter vleugel van de CHU. Het schrijven van deze brieven buiten de organisatie om heeft prof. Van Hulst veroordeeld. Tussen de Centrum Gespreksgroep en de voorzitter boterde het dan ook in het geheel niet. Aan de andere kant weerde zich in de Unie steeds de CHJO, de jongerenorganisatie, die nu in een federate met de KVPJG is ge stapt, de jongerenorganisatie van de KVP. Ook de nieuwe voorzitter zal met deze problemen te kampen krijgen. Verder zou hij voor de taak staan lei ding te geven aan de Unie terwijl er concrete plannen zijn een partij te vormen met KVP en ARP. Het ge sprek hierover is in volle gang. Maar ook hierover bestaat geen eenstem migheid in de Unie. Een politieman zoekt een veilig heenkomen nadat hij op een gekantelde vrachtwagen met meelzakken een touw heeft doorgezaagd, waardoor de lading kan gaan schuiven. De meelwagen veroorzaakte veel oponthoud op de De Ruyterkade in Amsterdam. Van een onzer verslaggevrs ARNHEM Internationale wapensmokkel, spionageactiviteiten of andere subversieve handelingen zijn, hoe veelvuldig dergelijke suggesties ook werden geuit, niet uit de bus gekomen, toen gisteren voor de krijgsraad in Arnhem de 22-jarige soldaat Robert van S. uit Amstelveen terecht stond. De vermoede achtergrond van de schiet partij, die be^in mei aan de rand van het vogelreservaat 't Zwin in Knokke plaats vond en waarbij twee Belgische politiemannen om het leven kwamen, bleef een hypothese, waarover men hoogstens nog wat verder kan fantaseren. Belangrijk was op een gegeven, ogenblik nog slechts de vraag of Van S. met zijn UZI-pistoolmitrailleur in koelen bloede, dan wel in een paniek toestand de 40-jarige Willy de Bree en de 24-jarige Paul Demaré door- advertentie) [muD ttti vraag kleurenbrochure dealerlijs: aan bij Riha Harderwijk Overleg e minister benadrukte toen, even een aantal Kamerfracties deden, optreden tegen krakers niet al- i kan staan. Hij kondigde aan met lister Udink (Volkshuisvesting) te len overleggen hoe het langdurig ;staan van woningen kan worden rkomen. Minister Udink bevestig- ■middellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewichten tnatische pijnen, spit, zenuwpijnen, erstuikingen, stijve nek en ledematen werkt sneller, niets werkt aangenamer «dichting van pijn dan Algesal-balsem. iddellijk in de huid doordringend, werkt :al diep op de weefsels in tot aan de 1 van dc pijn (zonder oppervlakkige Van onze Haagse redactie DEN HAAG De huurkoop- zwendel met huizen is de laatste tijd toegenomen. Deze handel die tot voor kort voornamelijk in Den Haag voorkwam, duikt nu ook op in Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Dordrecht en in min dere mate in Amsterdam. Enkele duizenden gezinnen en gastarbei ders moeten hiervan het slacht offer zijn geworden. Alleen in Den Haag zouden al 700 gastar beiders een woonvergunning hebben aangevraagd voor een in huurkoop gekocht pand. M ïte: Drc,s CU spieren tot in de gewrichten. natischc pijnen en stijfheid maken lig plaats voor een durend gevoel van kting en welbehagen, cht niet tot de pijn uitbreektI Zorgt J thuis altijd een tube Algesal bij de hebt om zodra het nodig is de pijn te oten. ALGESAL bij alle apoth. en d.oa. landelijk Werkverband Huis- itescnsatie of irritatie van de huid te vestingsnood. dat dit gisteren mee- rtaken) en "doorstraalt" verlichtend deelde, gelooft dat alleen een strin gente wettelijke regeling een eind kan maken aan deze praktijken. Hoe zo'n regeling er uit moet zien heeft het werkverband aangetoond in een ..alternatief" wetsontwerp tegen de uitbuiting van de woningnood. Het is een eigen variant van het door oud minister Polak (justitie) ingediende Wetsontwerp dat de huurkoop van onroerend goed regelt. De Haagse jurist mr. J. M. J. Korff de Gidts, een var. de voornaamste medewerkers aan het alternatieve ontwerp: „Het regeringsontwerp beoogt voornamelijk een beperkte be scherming achteraf. Wij beogen een meer afdoende regeling vooral in pre ventieve zin." Om dit te bereiken zijn in het wetsontwerp de volgende pun ten opgenomen: Uitgegaan wordt van het begrip huizentermijnbetalingstransactie. een opzettelijk gekozen ruimer begrip zo dat niemand zich aan de regeling kan onttrekken. Uitgezonderd zijn alleen huur en verhuur, koop of afbetaling en pacht. Van de huurkooptransacties moet inder pekelen om milieu te sparen an een onzer verslaggevers MERONGEN De komende win- *al in Amerongen worden geëxpe- "inteerd met het drastisch vermin van pekelen op gladde wegen, gemeenteraad is unaniem akkoord an met een voorstel van B. en W. winter alleen te pekelen op de aande wegen. Ook het zand- ien zal worden beperkt, omdat de ringen hebben uitgewezen dat de ring daardoor verstopt raakt, het verminderen van zout en wil men het milieu sparen. een acte worden opgemaakt of door een notaris of door een beëdigd ma kelaar. Een beëdigd makelaar moet worden ingeschakeld bij de vaststel ling van de waarde van het huis. Om te voorkomeq dat de huur koper in onwetendheid te zware ver plichtingen op zich neemt, dient hij eerst 25 procent van de prijs te beta len. Een afkoelingsperiode is voorge schreven van tien dagen. Negen jaar voor diefstal met geweldpleging MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de 21-jarige monteur Jo K. en de 26-jarige metse laar Tom L.. beiden uil Stein, wegens diefstal met ^geweldpleging en in braak veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf. Voor Tom L. was dit vonnis con form de eis, maar voor Jo. K. was de veroordeling belangrijk hoger. Tegen hem had de officier van justitie veer tien dagen geleden zes jaar gevange nisstraf en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist. Van de ten laste gelegde mishande ling, de dood ten gevolge hebbende, van de 86-jarige Jan Mariens in Meers, werden de beide verdachten wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. De rechtbank motiveerde de von nissen door erop te wijzen dat het plegen van vermogensdelicten in a- gressieve vorm de laatste jaren aan zienlijk is toegenomen en dat vooral bejaarden hiervan het slachtoffer worden. Wanneer de verkoper zich niet aan deze punten houdt kan de over eenkomst nietig worden verklaard. Huurkoopovereenkomsten van wo ningen kenmerken zich door een be paling dat de koper pas eigenaar wordt wanneer hij aan al zijn ver plichtingen heeft voldaan. Wel heeft hij alle verplichtingen van dé eige naar, zodat hij onder meer voor de onderhoudskosten opdraai^ Het kwa lijke van deze handel scnuilt in de speculatie van de verkopen, dat de koper niet aan zijn verplichtingen kan vgldoen. Het gaat meestal om minder draag- krachtigen die door de woningnood gedreven, besluiten een woning in huurkoop te kopen. Volgens de mees te huurkoopcontracten die het Lan delijk Werkverband onder ogen heeft gezien moet de koper vaak het dub bele van de waarde van het huis be talen. Bovendien rekent hij niet op de dure onderhoudskosten. Mr. dr. R. Crince le Roy, lector aan de universiteit van Utrecht, die bij de aanbieding van het wetsontwerp aan wezig was, bepleitte een algehele nie tig verklaring van huurkoopovereen komsten. Volgens hem is iedere huur koopovereenkomst vrijwel per defini tie malafide. „Het zou veel eerlijker zijn wanneer de overheid minder draagkrachtigen werkelijk in staat zou stellen om een eigen huis te ko pen. bijvoorbeeld door de beschikking ..geldelijke steun voor eigen woning" uit te breiden tot de aankoop van oudere woningen. Dit zou bereikt kunnen worden Avanneer deze over heidssubsidie wordt gekoppeld aan een minimum inkomen." aldus mr. dr Crince le Rov. Ook het Landelijk Werkverband ondersteunde een eventuele nietig verklaring van alle huurkoopcontr- ten, maar uit een oogpunt van poli tieke haalbaarheid was het met voor genoemde regeling gekomen. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. A. Heertje achtte nietigverklaring 'eveneens gewenst. „De huurkoop be staat alleen bij de gratie van de wo ningnood. Daarom moet de zaak zo hard mogelijk worden gespeeld om er een eind aan te maken. Het wetsont werp zal bij de Tweede Kamer wor den ingediend." zeefde. De auditeur-militair, mr. J. van den Berkhof, hield het op het eerste en eiste daarom tegen hem acht jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering. Twee beelden werden tijdens de zitting, die ook door vele Belgen werd bijgewoond, onder wie de procureur des Konings, van de op Curagao ge boren Van S. opgeroepen. Het ene beeld toonde hem als een ruige knaap, verzot op gangsterfilms, die zich graag in allerlei schiethoudingen liet fotograferen en die zich mis schien door James Bond liet Inspire ren. Het andere beeld werd geschetst door zijn raadsman mr. G. H. B. Win ters: een leven in gruwelijke een zaamheid. Hij werd door zijn moeder verwaarloosd, vrienden had hij niet. Nergens werd hij geaccepteerd. Op kritieke momenten gaf de maatschap pij hem geen steun. Toen hij die zo zeer nodig had, werd hij in militaire dienst geroepen. Daardoor ging .hij zwerven, vooral naar het buitenland: Knokke en Oberhausen. Inbraken Wat zijn in het kort de feiten waarvoor Van S. terecht staat? In Ede, waar hij bij de verbindings dienst is, steelt hij een UZI-pistool mitrailleur, in de Wittenberg te Oud- Millingen twee kisten met 1.500 ne gen-millimeterpatronen en een hoe veelheid granaten. Met een valse sleutel had hij zich tot de bunkers waarin het wapentuig zich bevond toegang verschaft. Maanden later, in de nacht van zondag 2 op maandag 3 mei, is Van S. in Knokke. Hij wordt 's nachts als hij bij het Zwin in een gestolen auto ligt te slapen, gewekt door twee politiemensen. Hij voelt zich op de een of andere wijze be dreigd. Een van de politiemensen klinkt hem met kettingboeien aan zichzelf vast. De ander haalt verster king. Op een gegeven ogenblik be machtigt Van S. de UZI, richt een vuurstoot naar links waarbij de ene politieman circa twintig kogels in zijn lichaam krijgt, vervolgens, na het portierraam opengedraaid te hebben, naar rechts, waarbij een andere poli tieman door circa zes kogels wordt getroffen. Een derde politieman, een van de twee die gisteren als getuige optrad, aan wie Van S. vastgeklonken zat, de 30-jarige Rigobert de Vooght wordt ernstig aan een der handen ge wond doordat verdachte met een wel gemikt schot de kettingboeien weet te verbreken. Dan vlucht hij het bos in en weet voorlopig te ontkomen. Hol van fle leeuw- Na een zwerftocht van enkele da gen, waarbij van vele zijden jacht op hem wordt gemaakt, waagt hij zich in het hol van de leeuw: het kazerne terrein te Ede. De president, mr. K. M. Korteweg vraagt verdachte: Waarom? die zegt daar alleen maar verband te hebben willen ophalen voor de opgelopen wonden. Tenslotte wordt hij daar gegrepen. In zijn pleidooi acht de raadsman, mr. C. Winters, doodslag niet bewe zen en vraagt om veroordeling oJ> grond van de subsidiair ten laste ge legde zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Hij dringt aan op acute tbr, opdat met de therapeu tische behandeling van Van S., die patiënt is, onmiddellijk kan worden begonnen. In zijn requisitoir stelt daarentegen de auditeur-militair, mr. J. van den Berkhof, dat onmiddellijke tbr onvol doende bescherming voor de maat schappij oplevert. Wel zou in het vonnis het advies kunnen worden op genomen Van S. terstond te doen op- neme» in het Dr. Van Mesdag-Rijks asiel te Groningen, de enige instelling, waar de beoogde behandeling van de verdachte tijdens diens gevangen schap kan worden uitgevoerd. In de eis is verder opgenomen het ontslaan van verdachte uit de mili taire dienst met ontzetting van het recht om bij de militaire macht te dienen. De auditeur-militair acht doodslag wel bewezen, evenals poging daartoe op de twee andere agenten, die de schietpartij overleefden. Zijn eis is tenslotte ook gebaseerd op vele diefstallen die de verdachte eerder heeft gepleegd (los van deze zaak) en de inbraken in de kazernegebouwen. Dinsdag 30 november doet de krijgsraad uitspraak. DEN HAAG In het Nederlandse bedrijfsleven zijn acute financiële problemen ontstaan door langdurige winstdrainage, dwars door de conjunc tuurcycli heen. Dit zegt drs. J. D. Hoogland, lid van de raad van be stuur van Hoogovens, in pre-adviezen voor de komende jaarlijkse vergade ring voor staatshuishoudkunde. Menig telefoontje en ook enige brieven zijn gekomen op het idee een 65+ tarief voor het telefoon abonnement te creëren. Het blijkt, dat voor vele ouderen de telefoon in huis betekent: rustig kunnen gaan slapen. Ze weten dat, gebeurt er iets, ze iemand benaderen kunnen. Ook wordt duidelijk dat de telefoon voor de meeste ouderen overdag niet betekent: nu dag aan dag, uur aan uur iedereen, maar op bellen, maar wel de goede kans dat er eens gebeld wordt! Een stukje communicatie. Overdag voor de gezelligheid, des nachts voor de veiligheid. De telefoonrekening van één briefschrijver: 38,- abonnement, 4,50 gesprekken. Het echtpaar is niet meer tot rei zen in staat. De telefoonkosten zijn... gesprekken met de acht kinderen en twintig kleinkinderen. Gesprekjes gevoerd op verjaardagen. waar ouders-grootouders niet zelf meer kunnen komen. Een andere brief: „na een ernstige ziekte en getob alleen 's nachts, tele foon genomen, hoewel 't eigenlijk niet van het A.O.W.-inkomen af kan!" Een lezer belde prompt de PTT en vroeg hoe het met het 65+ tarief stond. Natuurlijk kon de PTT niet an ders antwoorden dan dat men daar van niets wist. Zoals ik schreef: ik hoorde het idee zomaar in een gesprek. Vond het een goed idee en gaf het ter overdenking. Dat houdt niet in, dat zoiets dan ook direct voor elkaar is. Iemand schreef: „Laat een politie ke partij er wat aan doen". Alweer een goed idee. Als alle 65+ers en al hun kinderen aan de Kamerleden, de politieke partijen, hierover gaan schrijven zal het tenslotte wel doordringen. Wellicht dat het idee dan de hoge re regionen der wettenmakers be reikt. Hoewel het eigenlijk een typisch Drees-object is. Het profijtbeginsel in optima forma: de veelgebruiker moet meer betalen dan de weinig gebruiker. En bovendien is de naam Drees toch ook verbonden aan het AOW- schap! Bovendien als echt iedereen brie ven gaat sturen dan vangt de PTT zoveel port, dat het misschien wat meer lijden kan, want de nationale geldbuidel begint akelig leeg te ra ken. Hoe dan ook. het idee is geboren. Misschien wordt het dank zij veler inspanning nog eens omgezet in een werkelijkheid. Het is in ieder geval de moeite waard er iets voor te doen. Mevrouw van Veenendaal, de staatssecretaris van CRM die zes miljoen bezuinigde door een streep door de subsidie van de Nationale Federatie voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting te halen, omdat zij meer voor de be jaarden wilde doen, heeft er mis schien wel een potje voor!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9