bracht 20.000 OVE emigrantenouders hun kinderen naar Iiterimoplossing voor Breda's congrescentrum Eerste betonblokken voor sluiting Oosterschelde paniek door prijzenslag Geen HOUT IN AHOY Kwik in 1972 bij fruitteelt erboden Z verb keelconcert in Petruskerk Het Turfschip op de klippen? Studie-ochtend van plattelandsvrouwen uit Zuid-Holland Helicopter proef Rijkswaterstaat BE: WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 LEN HAAG fik-houdende stc k_ I.. -„I in 1Q79 r Het gebruik van stoffen in de fruit- It zal in 1972 niet meer zijn toe staan. Dat heeft minister Stuyt jlieuhygiëne en volksgezondheid) antwoord op vragen van het Twee- Kamerlid Nooteboom (D'66) mee- leelcL Iet is de bedoeling om bij de ont- etting van zaaigranen voor con- iptiedoeleinden van kwikhoudende (len op andere bestrijdingsmidde- over te schakelen vóór eind 1972. aarmee zal het gebruik van kwik de landbouw tot ongeveer de helft teruggebracht. [aatregelen tegen het gebruik van k-houdende schimmel- en groei- rende middelen en verven zijn irlopig alleen mogelijk voorzover onder de bestrijdingsmiddelen- t vallen, aldus de minister. hoort drinkwater in commerciële sfeer? van een verslaggever l)EN HAAG Zou eigenlijk het jorse drinkwater dat in Rotterdam 56 cent per liter wordt ver- |ht, niet beschikbaar moeten ko- i tegen de normale verbruikers- Bit is een van de vragen die de pnerleden De Ruiter, Lems en Inberts (allen PvdA) hebben ge ld aan de ministers van volksge- pdheid en van verkeer en water- De Kamerleden vragen de be- lidslieden passende maatregelen te fcnen om de kwaliteit van de drink- pervoorziening overal in ons land j te stellen. Dit zou kunnen in- Lden dat het Noorse water tegen normale prijs beschikbaar moet ■nen. De Kamerleden zeggen dat de pikwatervoorziening een overheids- is die bij voorkeur niet mag rden overgelaten aan particulier tiatief. fOERDEN De Woerdense orga- t Gijsbert Lekkerkerker is na Fei- lAsma de tweede die een concert it verzorgen op het gerestaureerde {el van de Petruskerk. ,ekkerkerker speelt werken van ill Chr. van Westering, Dietrich (xtehude, Johann Sebastian Bach Felix Mendelssohn Bartholdy. Iet concert wordt zaterdagavond november gegeven in de Petrus ts, aanvang 20.00 uur. let volgende concert is vastgesteld Nieuwjaarsdag, 's avonds om acht door Herman van Vliet uit Bode- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijftien jaar geleden werd, enige tijd nadat de Willem Rwys met emigranten ivas vertrokken naar Australiëde vereniging „Ouders, familieleden en vrienden van emigranten'1' opgericht. Bij de vele doeleinden die iver- den en ivorden nagestreefd heeft er één in de loop van de vijftien jaar veel belangstelling gekregen, namelijk het or ganiseren van goedkope reizen naar emigrantenlanden. Die belangstelling en bekendheid staat in feite lijnrecht tegen over de grote mate van geheimzinnigheid die het bestuur hierover betracht. Vice-voorzitter, tevens hoofd reisinlichtingen, de heer D. Dil zegt heel duidelijk dat de zwijgzaamheid over reizen en prijzen nodig is om de vergunning met charterreizen te organiseren voor speciale tarieven niet te verliezen. De rijksluchtvaartdienst houdt de OVE nauwlettend in de gaten. En niet alleen de OVE ook andere derge lijke verenigingen waarbij er zijn die het met de bepalingen niet zo nauw nemen. De RLD blijkt op Schiphol zelfs naar de lidmaatschapsbewijzen te zien of de passagiers wel zes maanden lid zijn van OVE. De heer Dil is trots dat de RLD „zijn" OVE een pluim gaf. De OVE is de oudste vereniging die zich bezig houdt met het bevorderen van de contacten tussen emigranten en-hun achter gebleven familieleden en vrienden. „Het organiseren van reizen, aldus de heer Dil. komt daarbij op de tweede plaats." Andere middelen om het doel te bereiken zijn ondermeer emigranten die spoorloos zijn op te sporen, rege ringsinstanties in te schakelen voor de belangen van de ouders en of fa milieleden en de geëmigreerden, de uitgifte van een tweemaandelijks blad, het geven van cursussen Engels, het houden van contactfilmavonden enz. enz. Logisch is dat de (goedkope) reizen bij de leden, nu reeds 17.000 (gezins hoofden) de grootste belangstelling krijgt. Dat blijkt ook uit de getal len. Tot nu toe hebben naar schatting 20.000 „emigrantenouders" een reis (of meer) gemaakt naar hun „kinderen" met de OVE. Dit jaar 1971 waren het er 4500. Men rekent voor 1972 zelfs op zesduizend. Een sterke stijging van het aantal leden en van het aantal deelnemers aan de reizen, ondanks het feit dat talrijke grote luchtvaartmaatschap pijen, o.a. SAS. KLM, Lufthansa e.a. na het mislukken van de conferentie over het vereenvoudigen en verlagen van de ingewikkelde tariefstructuur (alleen al op de Noord-Atlantische vliegroutes bestaan maar liefst 68 verschillende tarieven) hun prijzen aanzienlijk gaan verlagen. Alhoewel de heer Dil, evenmin als de heer J. Olivier directeur van NV Blue Air welk bureau de OVE helpt bij het luchttransport, wil zeggen welke bedragen zij vragen is toch wel duidelijk dat de huidige charter groepsreizen wat prijs betreft heel dicht komen bij de nieuwe lijntarie- ven. Eén prijs willen de OVE-heren wel kwijt, namelijk naar Australië. OVE-ouders kunnen daar voor de helft van de prijs vliegen, andere fa milieleden voor 55 procent. De heer Dil is door alle berichten over de prijzenslag in de lucht niet in paniek geraakt. Hij zegt: Het is nog helemaal niet zeker dat die vliegta- rieven werkelijk omlaag gaan. Het is evenmin uitgesloten dat als dat wel gebeurt, ook de charters toestemming krijgen goedkoper te worden." „Overigens", zeg hij, „zijn wij niet zo geïnteresseerd in die tarieven. Bij ons staat voorop de zorg waarmee wij onze leden, als ze op reis gaan, om ringen. U moet weten dat het grootste aantal van onze passagiers oudere mensen zijn van wie velen de reis niet zouden durven aanvaarden als wij ze niet te voren zo uitvoerig had den voorgelicht en ze niet zouden be geleiden. Wij vliegen namelijk altijd met de KLM en Martinair omdat wc willen dat er onderweg Hollands wordt ge- ;r 3 der! BREDA De moeilijkheden rond liet congres- en- expositie- fa ntrum N.V Het Turfschip zijn nog steeds niet opgelost, nu de zal neenleraad van Breda afwijzend heeft gereageerd op het voor- fa !l va b. en w., tot 1974 jaarlijks een miljoen gulden in Het irfschip te pompen. Ook de vijf wethouders stemden tegen li eigen voorstel. e problemen rond Het Turfschip ©r onnen al direct na de realisering het congrescentrum (eind 1969), i de bouwkosten drie miljoen gul- I hoger uitkwamen dan was ge- nrl In de gedachtengang van de dase bestuurders zou het congres- Irum een symbool moeten zijn r het dynamische Breda en een estiging vanBreda's functie als tO fdstad van West-Brabant. aar, constateerden de raadsleden ge week in een speciaal aan Het fschip gewijd debat, de bevolking Breda groeit nauwelijks en ge- e de geringe belangstelling voor congrescentrum, blijkt van Bre- regionale functie ook weinig te 'Pen. Het voor Breda veel te groot Rl1 ezette congrescentrum werd een ?ndabele zaak, en mede door de hte leiding van de N.V., de veel te e huurprijs, de matige service en Haionvoldoende acquisitiepolitiek leed osti Turfschip in 1970 een exploitatie- ela ies van ruim een miljoen gulden. e gemeente Breda die samen n enkele Bredase bedrijven dit ject realiseerde draaide oo voor nadelig saldo. Ook dit jaar moet da weer geld op tafel leggen, nu ernaar uitziet da' Het Turfschip .verlies van 1,2 miljoen gulden zal m 1 en. j/ e problemen werden nog gecom- (ijeerder, doordat in de raad van imissarissen die samengesteld is vertegenwoordigers uit het be- 1 v ne drijfsleven en de gemeenteraad de ruzies hoog opliepen, en de ene na de andere commissaris ontslag nam. Van de acht commissarissen bleven er drie op hun stoel zitten. ONTSLAG Om nu eindelijk eens een eind te maken aan de moeilijkheden rond het congrescentrum, deed het college van b. en w. de gemeenteraad het voorstel tol 1974 jaarlijks een miljoen gulden aan Het Turfschip te verstrekken, een bredere opzet aan het congrescentrum te geven, de horecasector af te stoten en de adjunct-directrice, mej. C. Thijssen, te ontslaan. De raadsleden meenden afgelopen donderdag unaniem, dat „dit voorstel aan alle kanten rammelde". De raad was vooral zeer verbolgen over het feit, dat in het voorstel wel mooie volzinnen stonden, maar op geen en kele concrete wijze was aangegeven, hoe die bredere opzet er dan wel uit moet zien. Fractievoorzitter A. van Loon (KVP) omschreef het voorstel met ..u vraagt wederom blind ver trouwen in een bedriif dat al het ver trouwen verloren heeft". Jhr. R. Sandbergh kritiseerde vooral het ont breken aan informatie in het voorstel. „Wij hebben ons nimmer een afge rond beeld kunnen vormen van deze zaak", zei hij. In de zeven uur durende raadsver gadering bleek het college van b. en w. inderdaad in te zien dat zij een zeer slecht voorstel op tafel had ge legd. De vijf wethouders stemden met de meerderheid van de raad tegen hun eigen voorstel. ALTERNATIEVEN Tijdens de raadsvergadering waren al vele alternatieven op tafel geko men. De raad stond immers met de rug tegen de muur. Wanneer zij af wijzend zou reageren op het voorstel van b. en w., moest Het Turfschip acuut gesloten worden, wat een onver teerbare zaak is voor de 29 perso neelsleden en de miljoenen die in middels in Turfschip geïnvesteerd zijn. Het alternatief van dc KVP- fractie bracht tenslotte dc oplossing. Fractievoorzitter A. van Loon stelde de raad voor, een commissie ad hoe uit de raad te benoemen, die alle moeilijkheden nog eens op een rijtje zal zetten. Tevens zal deze commissie, die voor april haar werk moet hebben voltooid, in haar onderzoek betrekken of de Stadsschouwburg, het cultureel centrum De Beijerd en de muziek school niet beter gesloten kunnen worden en hun activiteiten naar de Het Turfschip worden verlegd. De drie gebouwen zouden dan een ande re functie kunnen krijgen. Tot 1 mei zal de gemeente Breda nog de nodige gelden aan Het Turfschip moeten verstrekken. Met dit voorstel kon de meerder heid van de raad akkoord gaan. Ook de wethouders stemden voor deze mo tie. En daarmee zijn de moeilijkheden i-ond het congrescentrum weer op de lange baan geschoven. Een alternatief voor het veel te grote Turfschip be staat niet. De keuze ligt tussen slui ting. waardoor vele miljoenen voor niets zijn geïnvesteerd en continue ring, wat eveneens vele miljoenen zal gaan kosten. sproken." Die begeleiding geeft de OVE, volgens de heer Dil, van het ogenblik dat men de huisdeur dicht slaat tot men hem na enkele weken weer opent. Ook aan de andere kant staan Nederlands sprekende OVE- mensen hun gasten op te wachten om ze verder te helpen. Op de grote rei zen vliegt zelfs een arts mee. Er is ruimte voor rolstoelen aan boord. Men kan tevoren een dieet opge ven, wensen over bepaalde zitplaat sen in het vliegtuig kenbaar maken waardoor bij 't aan boord gaan geen gedrang ontstaat. De heer Dil is zelf meestal bij het vertrek aanwezig. „Het gaat ons dus duidelijk om de verfijning van het reizen", aldus de heer Dil. „Daarbij hoort ook ons om vangrijke verzekeringspakket. Inclu sief ziekenhuisverpleging als men in het andere land ziek wordt, het met een lijndienst terugkomen als er in Holland met een familielid wat ge beurt. „Kortom helemaal compleet". Service Volgens de heer Dil is er helemaal geen afname van de belangstelling. iHij legt er de nadruk op dat als dat wel zou gebeuren en duidelijk zou worden dat de OVE zich zou hebben overleefd, hij er direct mee zou stop pen. Want, zegt hij, wij zijn een ser vice verlenende vereniging op niet- commerciële basis. En als die service niet meer nodig is, moet je er mee ophouden. De OVE maakt niet altijd gebruik van charters. Ook worden wel groepsreizen met een gewoon lijn- vliegtuig gemaakt, uiteraard ook te gen verlaagd tarief. Maar men geeft toch de voorkeur aan een charter om dat men wat de service betreft dan meer baas in eigen vliegtuig is, zoals gratis drankjes en andere speciale wensen. „Het comfort ligt ver boven de toe ristenklasse, ongeveer zoals de niet meer in gebruik zijnde eerste klas", aldus expert Olivier. Niet te lang ROTTERDAM - In het Bouwcen trum houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (Provincie Zuid- Holland) dinsdag 23 november een studiebijeenkomst. iHet onderwerp is "De mens in de veranderende samenleving". Inleiders zullen zijn: drs. A. A. in 't Veld. medewerkster aan het Wood- brookershuis te Bentveld; dr. W. J. Sengers, psychiater, en mevrouw M. Janssen, psychologe, beiden verbon den aan de Medische Faculteit in Rotterdam. Na de lezingen is er discussie. De studiedag dient als afsluiting van gesprekken die in vele afdelingen van de vereniging de laatste tijd over het onderwerp zijn gehouden. De bijeenkomst begint om kwart over 9 's morgens en eindigt om half 1 's middags. In januari wet op luchtverontreiniging van kracht DEN HAAG Minister Stuyt (volksgezondheid) verwacht, dat in januari/februari van het komend jaar de inwerkingtreding van de gehele wet op de luchtverontreiniging moge lijk zal zijn. Grote gedeelten van deze wet zullen voordien in fasen in wer king komen zo heeft hij aan de Tweede Kamer meegedeeld. Rond de jaarwisseling zal het pak ket van algemene maatregelen van bestuur gereed kunnen zijn. Omdat de ervaring hem heeft ge leerd dat een te lang verblijf van ouders problemen heeft opgeleverd, heeft de heer Dil nog meer plannen. Zoals het stichten van Nederlandse bibliotheken in de emigratielanden zodat men zich daar eigen lectuur kan verschaffen. „Wij adviseren", aldus de heer Dil „een verblijf van drie tot vier weken. Anders bestaat het gevaar dat ouders zich met de opvoeding gaan bemoeien van kleinkinderen." Hij adviseert ook om eventueel een kamer te huren of elders te gaan logeren als afwisseling. OVE organiseert ook voor de emi- grantenouders-op-reis excursies en meerdaagse uitstapjes om het ver blijf even te onderbreken. En ook bij die trips zijn weer Nederlandse assistentes aanwezig. De welvaart in ons land heeft het nu ook mogelijk gemaakt voor een aantal familieleden als vakantie hun broers of zusters aan de andere kant van de oceaan op te zoeken. Een reis daar naar toe (waar men dus geen hotel hoeft te betalen) is weinig duurder dan enkele weken Spanje of Italië. „Ook worden we wel," aldus de heer Dil „benaderd uit Canada of Amerika of we voor ouders in Neder land een reis willen organiseren bij wijze van verrassing, een soort ca deaubon, dus". Een bewijs van de grote service van OVE (en van de bedrijven waar mee wordt gevlogen) was op 15 juli op Schiphol te zien. Het vliegtuig waarmee naar Toronto zou worden gevlogen met 180 Canada-bezoekers had pech. Het zou pas 24 uur later vertrekken. De reizigers mochten daarop kiezen tussen een verblijf van '?4 uur in het Frommer hotel (eerste klas) compleet met alle maaltijden of door Martinair naar huis te worden gebracht en de andere dag weer te worden opgehaald. Honderdveertig leden kozen voor Frommer, veertig gingen naar huis. Het derde lustrum van OVE zal op zaterdag 18 december in De Doelen worden gevierd. Er is een showpro gramma met o.a. Cees de Lange, Con- ny Vink, Saskia en Serge en een ge zamenlijke maaltijd. Ook is er een fonds gevormd waarmee het bestuur enkele echtparen, die financieel daar toe niet in staat zijn, een reis wil aanbieden naar hun kinderen of fa milieleden. Iedereen mag daarvoor namen bij de OVE opgeven. Een jury zal beslis sen wie gratis naar Canada, Amerika. Australië of Nieuw Zeeland mag. (Van een onzer verslaggeefsters) BURGHSLUIS Zevenenhal- ve ton beton valt elke twee tot drie minuten met een luide plons in de Oosterschelde, vlak bij het werkeiland Neeltje Jans van Rijkswaterstaat. Het grauwe wa ter spuit meters wit omhoog. Pi loot en „bomber" bepalen nauw gezet de plaats waar de zware blokken drie tegelijk te recht moeten komen, via een rui me aanvliegroute vanaf het ei land. Twee palen in de Ooster schelde gebruiken zij als aan- vliegpunt. Schuin in de richting van de palen staat op het eiland een keten vanwaaruit met lazer- licht wordt aangegeven wanneer de „bomber" zijn vrachtje moet laten vallen. Een akelig precies karweitje. Een proefneming van zo'n slordige 400.000 van Rijkswaterstaat. Voor het eerst wordt gebruik gemaakt van een helicopter bij het dichten van een zee-arm. Nu als proef een klein stukje, een krib die zodra de werk- eilanden in de Oosterschelde met el kaar verbonden zullen zijn, het land vast moet houden, erosie moet voor komen. en het water recht voor het laatste sluitgat moet leiden. Slaagt deze proef, dan zal Rijkswa terstaat bij het dichten van de Oos terschelde het systeem van de kabel baan, die bij andere sluitingen werd gebruikt vervangen door helicopters. Geen gewone, maar een helicopter van het Amerikaanse leger uit Duits land, die speciaal voor het tillen van zware lasten is bestemd. SPIN Zonder afbreuk te willen doen aan technische, ongetwijfeld waardevolle uitvindingen: het „ding" lijkt op het eerste gezicht op een reusachtige spin, een Tarantella. De „kop" van de gewone helicopter is in tact gebleven. Daaraan zijn verbonden de „rugge- graat en staart" terwijl het eigenlijke „lijf" ontbreekt. Vanuit de „rugge- graat" steekt als twee grijparmen het landingsgestel. Daartussen zitten gro te haken waaraan het touw met de drie blokken beton wordt bevestigd. In Amerika worden deze helicopters gebruikt voor het vervoer van contai ners die tussen het landingsgestel passen. Een bijzonder eenvoudig systeem lijkt het. De blokken worden aan een touw geregen, twee mannen bevesti gen dit aan de helicopter, die het bo ven de plaats van bestemming aan één kant loslaat. Zo glijden de zeven ROTTERDAM Van 24 t m 27 november 1971 zal in de Ahoy' hallen een tentoonstelling worden gehouden onder de naam Hout 71. Deze expositie wordt met me dewerking van het Houtvoorlich- tingsinstituut georganiseerd door Nedex Vakbeurs N.B. te Rotter dam. Op Hout 71 zal volle aandacht worden besteed aan hout. als ma teriaal en als halfprodukt. terwijl eveneens de pre-fabricage en complete houtbouw onder de loep worden genomen. Vervolgens zul len er inzendingen zijn met be trekking tot de lijmtechnieken. de conservering en de verbin dingsmethoden. Het drogen dan hout zal worden gedemonstreerd in een voor dit doel opgestelde droogcabine. Isolerende en deco ratieve plaatmaterialen en parket maken ook een belangrijk deel van de tentoonstelling uit. Exotische houtsoorten vindt men op stands uit India, Ceylon, Indonesië en Tanzania. Ook machines en gereedschap pen voor houtbewerking zullen op de tentoonstelling niet onbre- ken, evenmin als sauna's en bun galows. Omdat Hout 71 een sterk voor lichtend karakter heeft zal de tentoonstelling in dit opzicht veel bieden. Ten slotte zullen onder het motto: Scheppen in Hout" zeven kunstenaars een aantal plastieken tonen. en ppn halve ton het water in. Een kind kan de was doen... VOORDEEL Dit systeem van dichten van zee armen lijkt in eerste instantie duur der dan het oude vertrouwde van de kabelbaan met de gondels. Groot voordeel is echter dat met slechter weer langer kan worden doorge werkt. De helicopter vliegt bijvoor beeld nog bij windkracht twaalf. Bo vendien wordt ook veel tijd gewon nen. In totaal kunnen namelijk drie helicopters tegelijk worden ingezet. De Amerikaanse helicopter, een Si korsky, is uitgeleend door het Ameri kaanse leger. Dit betekent wel dat een Amerikaanse militair de verant woordelijkheid draagt en ook dage lijks aanwezig is. Ook wordt de heli copter onderhouden door Amerika nen. De kribbe bij het werkeiland Neeltje Jans wordt vierhonderd me ter lang en moet volgend jaar klaar zijn. Dit wordt het eerste beschei den deel van de afsluiting van de Oosterschelde, waarin in totaal drie zee-mondingen moeten worden geslo ten. Natuurlijk is de proef met de helicoDter niet de enige. Gaat het er in dit geval om hoe nauwkeurig en hoe vlug dit eaat het verschilt enigszins per Diloot er is ook nog een elektronisch sys teem. eveneens met een helicopter, dat Rijkswaterstaat wil uitproberen. ZEVENDUIZEND Voor deze eerste krib zijn zeven duizend blokken nodig, wat betekent dat er ongeveer honderd uur heen en weer moet worden gevlogen, als men tenminste het resultaat van 10 blok ken per uur wil aanhouden. En mocht dan deze eerste proef met een helicopter iets duurder uit vallen dan het kabelbaansvsteem 400.000 tegen ongeveer f 300.000). het feest ter ere van de opening van de Haringvlietdam maandag was ook niet bepaald goédkoop. „Mens en zee": afscheid van voorzitter Contact commissie Natuur DEN HAAG Over het onderwerp „Mens en zee" wordt zaterdag 27 no vember om twee uur in het Neder land Congresgebouw aan het Chur- chillplein 10 een vergadering belegd door de contact-commissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming. Sprekers zijn dr. P. Korringa direc teur van het Rijksinstituut voor Vis* serijonderzoek. over „Zee en samen leving", dr. J. C. Duinker leider werkgroep zeevervuiling van het Ne derlands Instituut voor Onderzoek der zee over „De zeet in gevaar" en jhr. mr. M. van der Goes van Naters voorzitter van de contact-commissie over „planetair bezien". De laatste spreker neemt tijdens deze bijeen komst tevens afscheid na dertig jaar de commissie te hebben voortgezet. MAASSLUIS In de periode van 26 november tot 26 december wordt een tentoonstelling gehouden met fo tografische vergrotingen uit vrijwel het gehele schilderijen oeuvre van Pieter Bruegel. De openingstijden zijn van dinsdag tot en zondag van 14 tot 17 uur en bovendien op dinsdag avond van 19 tot 21 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5