UITEENLOPENDE VISIES OP „KERK EN WERELD" Bewoners Amazone-gebied worden direct bedreigd „Ban de beha" is niet aangeslagen rr erkgevers geven scheef beeld van zaken akbonden en NS niet eens over looptijd nieuwe CAO les oed wel Hartpatiënten boos od prof. Wittebol Kerken in Z.-Afrika gaan slachtoffers apartheid helpen Kamerleden op de bres voor dierentuinen en circussen Braziliaanse bisschop meent: Surinaamse krant tegen AR-rapport Foundationproductie stijgt DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 IVan een verslaggever UTRECHT De drie vervoersbon- en de federatieve spoorwegvak- eweging zijn het gisteren met de iofddirectie van de NS niet eens worden over de looptijd van de euwe cao. De bonden willen een ree-jarig contract; de directie een rie-jarig. rd. voor het overige werd in grote lij- Phkn in dezelfde richting gedacht, ec! (gis de voorstellen over de maatstaf loo )0r de loonontwikkeling, de loon- ge! uctuur, de oudere werknemers en di afschaffing van de prestatiebelo- W ng. De belangrijkste voorstellen van de korganisaties zijn: volgen van de icomstenontwikkeling in het be- ijfsleven via het zogenaamde eg< jidbeleid bij de Rijksoverheid, toe- •nning van de loonsverhoging in een ori (jninaal en een procentueel gedeelte, en rmindering van het aantal loon- be oepen, invoering van een salarisuit- ;en >p voor personeelsleden die al een erj paald aantal jaren op hun maxi- um staan, het geheel of gedeeltelijk nemen van de prestatietoeslagen in kri lonen, het ontwikkelen van een iduktiviteit- toerekeningssysteem, rbetering van de ziektekostenrege- g voor personeel boven de loon- ;sie ;ns en beëindiging van de omstre- or n 70/30-regeling. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Een „poging tot positie- en koersbepaling" van de stichting Kerk en Wereld leidde gistermiddag in de hervormde synode tot felle veroordelingen, kritische vragen en solidariteitsbe tuigingen. De krachtigste aanvallen kwamen van ds. K. A. Abelsma uit Waterin gen die meende dat de kerk maar beter de „navigators" kon inzetten voor een apostolaire opdracht dan Kerk en Wereld en van ds. H. Binne- kamp uit Boven-Hardinxveld, die sprak van „activiteiten die ingaan te gen het beleid van de kerk". Een algemene kritiek gold de con statering van Kerk en Wereld dat er bij de staf verschillend geoordeeld werd over de rol van het evangelie in de verschillende soorten werk en dat men niet goed uit de voeten kan met het artikel uit de kerkorde dat de taak van Kerk en Wereld omschrijft. („Bijdrage aan de apostolaire op dracht der kerk"). Dat betekent vol gens de predikanten Abelsma, W. Kalkman uit Driebergen en S. F. van Veenen uit Uithuizen, gewoon „van de kerk vervreemden terugbrengen Franse zanger Gilbert Bécaud (links) overhandigt Danny Kaye een be- j van 250.000 gulden ten bate van de Unicef. Dit is de opbrengst van de it "Starparade 1971/72" waaraan Bécaud samen met elf andere zangers belangeloos meewerkte. CNV over matiging: Van onze sociaal-economische redactie erbi UTRECHT Het Christelijk Nationaaal Vakverbond meent dat werkgevers een „zeer scheve voorstelling van zaken" geven aan afloop van het recente (mislukte) matigingsoverleg. In een grootscheepse aanval op de publieke opinie wordt gesuggereerd, dat de vakbeweging de grote boeman is die de inflatie niet hard genoeg te lijf wil gaan en in dezen alleen maar de jaarlijkse loonstrijd voert. Dat is een onverantwoorde en ontoelaatbare versimpeling van de problematiek, aldus het CNV. Volgens deze vakcentrale doen de werkgevers het voorkomen, alsof al les vanzelf in orde komt als de lonen maar flink omlaag worden gedrukt „Dit wordt echter door de prijsstij gingen van de laatste maanden gelo genstraft. Hier is sprake van een bij zonder eenzijdig staaltje van voor lichting, die onrechtvaardig tegenover de werknemers is en de eisen van maatschappelijke verantwoordelijk heid negeert. Het gaat er steeds meer naar uitzien, dat de werkgevers er op uit zijn de economische moeilijkheden zo op te lossen, dat de werknemers het van de rekening worden". Het CNV wijst erop, dat het bij de inflatiebestrijding niet alleen om de lonen gaat maar ook om de winsten, de investeringen, de besparingen en de overheidsbestedingen. Dit vereist een nationale aanpak, waarbij de las ten billijk worden verdeeld. De werk gevers gaan, aldus het CNV, aan deze kernpunten voorbij. Dit in tegenstel ling tot de vakbeweging die nu het overleg met de werkgevers is mislukt bereid is daarover alsnog met de regering te praten. PASADENA(Reuter, UPI) De planeet Mars speelt nog steeds kieke boe met de deskundigen die de televi siebeelden van de Mariner 9 opvan gen, maar het lijkt erop dat de mas sale zandstormen die alle foto's onge veer egaal grijs maken, iets afnemen. Over een dag of drie, vier zou het best. afgelopen kunnen zijn, zeggen de optimisten. ïaar irvei NCRV en EO de krant van 11 november werd ding gemaakt van het feit, dat de ooftV opening van zaken geeft over r standpunt ten aanzien van de Hierin komt min of meer tot iden Dt, b enla ng. dat de eisen die enige oprich- noei van de EO aan de NCRV stelde, kin anvaardbaar waren voor deze om- d d« je ve '.elf.. im v ie af (vereniging. Dit is volgens mij waar. De heer Kieft stelt de EO als een belangengroep, wat zou 'uden dat ook de NCRV een be- engroep is, wat de oprichters rvan gingen destijds van dezelfde iipes uit als die van de EO. Het t is alleen, dat de NCRV zich niet haar uitgangspunten heeft ge- den in de loop der jaren, waar- r de stichting van de EO gewoon noodzaak werd. len L. Noort Abortus ij hebben het kunnen lezen, dat n Duitsland grote vraag bestaat abortus in Nederlandse klinie- zulks n.a.v. het filmpje vertoond de T.V., dat abortus niet zo erg is. bleven de protesten van de pers en de NCRV? Hulde aan de ,e or< ngelische Omroep, die de moed racht duidelijk en gefundeerd •ng a r de T.V. een uitspraak te doen. sn ernstig woord van vermaan premier Biesheuvel en de zijnen, verzuimden gebruik te maken de bevoegdheid van de Omroep- deze moordfilm te verbieden. Ik ^ht, dat we een Chr. regering had die tijdens de verkiezingen zo hermd heeft met het evangelie. et wordt tijd. dat de kerken eens i spreken, maar ik ben bang, dat gezamenlijk getuigenis, wat nodig 'ip niets uitloopt, daar er massa's ;se*Se likanten in de hervormde kerk die lid zijn van de PvdA, waar ande rtus juist worcit gepropageerd. ,,ijrburK A, A. de Jong «II* rl DF T elefoontarieven ischl 'exandra heeft met haar artikel s*" van 10 november inzake de inementsprijs voor telefoonge- lk terdege de spijker op de kop i. Speciaal als ze het heeft •plussers, die in negen van de tien gevallen telefoon hebben alleen om voor de kinderen en/of familie bereikbaar te zijn, en om snel om hulp te kunnen vragen in geval van ziekte of ongeval. Het is toch redelijker eh meer in overeenstemming met het profijtbe ginsel om hun (en anderen, die even eens zo weinig van de telefoon ge bruik maken) een abonnementsprijs in rekening te brengen gelijk aan het bedrag der gesprekskosten, zo lang dat onder de abonnementsprijs blijft, natuui'lijk. Ter bestrijding van de daaruit voortvloeiende mindere opbrengst zou het abonnement op ƒ40 of desnoods op ƒ50 gesteld kunnen worden, wat voor hen. die veel telefoneren geen bezwaar is, gezien het gemak en het voordeel er van. Voorburg G. Goris bij de kerk". Maar ds. P. J. Mackaay, die ook duidelijk zijn reserves had, wees op de veel ruimere strekking ervan die Kraemer, Banning en Eyk- man genoegzaam duidelijk hebben gemaakt. Ds. M. van den Bosch uit Goes maande de critici echter tot sober heid: „Laten we hier niet te gauw 'hoera' roepen of veroordelen, want we weten het zelf ook niet. Als u Kerk en Wereld zijn onzekerheid kwalijk neemt, denk er dan aan dat de gemeente vandaag ook niet in staat is haar geloof te vertolken!" De discussie was geopend met een toelichting door de president-curator van Kerk en Wereld, mr. Y. Scholten, die de synode vroeg zich opnieuw te bezinnen over het christen-zijn in de samenleving, waarover de hervormde kerk in 1956 een inspirerend herder lijk schrijven deed uitgaan dat nu op een aantal punten nog zeer actueel is, bij voorbeeld waar de gemeente wordt gemaand te getuigen „tegen de machten van de chaos" en „te verhin deren dat de aarde door de mens in eigenzinnige verblindheid onbewoon baar wordt gemaakt." Lijn doortrekken Mr. SCholten zou graag een nieuw schrijven zien „dat de lijn van 1956 doortrekt". Ouderling ir. P. J. Baauw uit Velp deed een felle aanval op Sjaloom, waarmee Kerk en Wereld volgens hem niet meer moet samen werken. „Wat Sjaloom daar zoekt is me een raadsel. Als we spreken van een hetze van De Telegraaf van rechts, dan kunnen we ook een hetze van Sjaloom van links constateren. Ze verdienen beide over één kam te worden geschoren. Laten ze hun kwesties liever rechtstreeks met el kaar uitvechten en niet over de rug van Kerk en Wereld". Maar ds. C. C. Addink uit Holten vond dat Kerk en Wereld zich geluk kig mocht prijzen met de laster die erover is uitgestort. „Die ligt mis schien wel in dezelfde lijn als de las ter die Christus te verdragen had". Hij wenste Sjaloom niet met een krant over één kam te scheren, „want deze mensen zijn ook nog kerkelijk geëngageerd en dat kun je van De Telegraaf niet zeggen." Aan het eind van de middagzitting gaf de directeur van Kerk en Wereld, ds. F. Nijssen, een duidelijker omschrijving van de taak van zijn instituut, namelijk „mensen helpen het evangelie te ver talen in woorden, daden en structu ren." Aan de rand De hervorming en vernieuwing in de samenleving ontstaat, naar hij zei, meestal niet binnen de gevestigde in stellingen maar aan de rand, in mar ginale groepen. Zulke groepen laden eerst meestal geweldig veel kritiek op zich van gevestigde instituten maar ze kunnen „vindplaatsen van waar heid" zijn. Ze kunnen ^ook het begin zijn van onvruchtbaar sectarisme of gevaarlijke ketterij, maar ze verdie nen in eerste instantie alle aandacht. Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse Hartpatiëntenvereniging is veront waardigd over een passage uit de in augurele rede van prof. dr. P. Witte bol, hoogleraar in de heelkunde in Utrecht en hoofd van de heelkundige kliniek aldaar. In zijn rede zegt de hoogleraar dat de kritiek van de hartpatiënten op de sluiting van de hartchirurgische afde ling van het Academisch Ziekenhuis onder leiding van prof. dr. J. Wieber- dink zich niet richtte tegen de veron derstelde hoge sterfte bij de harto peraties, maar uitsluitend op het feit dat deze operaties niet meer plaats konden vinden. De Hartpatiëntenvereniging meent uit dit citaat af te kunnen leiden dat prof. Wittebol van mening is dat de kennis en de wetenschap van diege nen, die verantwoordelijk waren voor de gang van zaken in de kliniek, te kort zijn geschoten, terwijl een rap port van drie Nederlandse hartchi rurgen niets van een dergelijk falen vermeldt. Bovendien, zo zegt de ver eniging, is het onzin te veronderstel len, dat de vereniging geen bezwaar zou maken, wanneer zich een ex treem hoge sterfte bij hartoperaties zou voordoen. JOHANNESBURG (Reuter) Rooms-katholieke en methodistische geestelijke leiders hebben zich ge schaard achter de stap van de Zuid- Afrikaanse Anglicaanse bisschoppen, die vorige week besloten volledige steun te verlenen aan hen die in Zuid-Afrika zijn gestraft voor daden die zij uit hun geloofsovertuiging hebben begaan. De rooms-katholieke aartsbisschop van Durban, mgr. Dennis Hurley, verklaarde dat hij het Anglicaanse standpunt „prachtig" vond. Hij zei dat als het christelijke geweten een maal is wakker geschud een con frontatie met de staat onvermijdelijk is. De leider van de methodistische kerk, dr. Alex Boraine, zei: „Ik ben blij met dit moedige besluit van de Anglicaanse kerk en ik ben er zeker van dat elke kerk in Zuid-Afrika zich moet verzetten tegen een toestand waarin het gevangen zetten en ver bannen van mensen een dagelijkse gebeurtenis is geworden". Vooral zij die dromen van een nieu we samenleving. Wij zien uit naar het rijk van God en daarin bevinden we ons in de buurt van alle mensen die niet tevreden zijn met de misstanden in deze wereld en we wensen hen te ontmoeten in het messiaans perspek- tief." Er zijn overigens wel grenzen: „Als vrije groepen hun eigen opvattingen verabsoluteren en aan Kerk en We reld de eis stellen zich aan hun ideo logie te conformeren, dan is samen werking onmogelijk, aldus ds. Nijs sen. „Het zou voor u als synode veel makkelijker worden als Kerk en We reld niet bij de hervormde kerk hoor de. U zou daarmee kunnen menen van veel problemen af te zijn. Maar door ons wordt u ook met vragen ge confronteerd die ook u niet wil ontlo pen, neem ik aan." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ARP-lid van de Tweede Kamer drs. A. J. Vermaat heeft een amendement ingediend om de toegangsprijs van de dierentuinen onder het „goedkope" BTW-tarief van 4 procent te brengen. Op het ogenblik zit er op een kaartje voor de dierentuin 14 procent BTW. Drs. M. W. J. M. Peijnenburg (KVP) neemt het op voor de kermis attracties en wil hiervan de BTW van 14 procent verlagen tot 4 procent. De twee Kamerleden hebben de voorstel len ingediend als aanvulling op de belastingmaatregelen, die vandaag aan de orde zouden komen. De oppo sitiepartijen, de PvdA, D'66 en de PPR, zijn eveneens met een aantal voorstellen gekomen. De regering heeft voorgesteld op dag- en nieuwsbladen de eerste drie jaar nog geen BTW te heffen. De op positie stelt nu voor ook de opini- weekbladen onder het nul-tarief te brengen. Dat zal de staat 1 miljoen gulden kosten. Verder stellen PvdA, D'66 en PPR voor de prijs per pakje van 25 sigaretten niet te laten stijgen van 1,40 tot 1,55, maar tot ƒ1,45. De duurdere merken mogen niet stij gen tot 1,80 maar tot 1,75. De oppositie haalt meer voor de schatkist binnen door de prijs van een aanmaning voor het betalen van belasting niet te handhaven op 1 gul den maar te verhogen tot 2 gulden. Vijftien miljoen gulden (bestemd voor andere begrotingen) wil de oppositie verdienen door de voorgestelde ver ruiming van de zelfffstandigenaftrek in de inkomstenbelasting te beperken. In het pakket van de regering zit een handhaving van de verhoging van de vermogensbelasting van 5 tot 6 promille. PvdA, D'66 en PPR willen deze verhoging niet gehandhaafd zien op 6 promille, maar verder optrekken tot 7 promille. De twee delegatieleiders bij de SALT-besprekingen, de Rus Vladimir S. Semenov (links) en de Amerikaan C. Smith tijdens een receptie door de Oostenrijkse kanselier in Wenen. RIO DE JANEIRO (EFE) De omstandighedenwaarin de mensen in het 5 miljoen vier kante km. grote Braziliaanse Amazonegebied moeten leven zijn verschrikkelijk, zo zegt mgr. Pedro Casaldaliga, een van de roomskatholiëke bisschoppen uit dit gebiedin een rapport dat hij heeft voorgelegd aan de confe rentie van Braziliaanse bisschap pen, die te Belem in de Brazili aanse staat Pariba wordt ge houden. De bisschoppen willen nagaan hoe de roomskatholieke kerk de ontwik keling in het uitgestrekte Amazone gebied kan bevorderen en tevens de rechten van de mensen bij dit proces kan beschermen. De hostesses droegen de vreemdste maskers bij de opening van de expo sitie „Le Bestiaire Fabuleux" in het Maison de la Chasse et de la Nature in Parijs. Op de tentoonstelling is werk te zien, voortgekomen uit de samenwerkende kunstenaars Bacca rat, kristalgraveerder en Chaumet juwelier. De twee hostesses dragen maskers in de stijl van het ge- exposeerde werk. Het rapport is in feite één grote aanklacht tegen de grote onderne mingen, de corrupte plaatselijke be- stuursfunctionarissen en de vaak te genover het lot van de kleine man volkomen onverschillig staande fe derale bureaus. De agenten van de Braziliaanse Stichting die voor het welzijn van de Indianen moet zorgen, aldus het rap port, zijn slecht opgeleid voor hun werk en schuldig aan de vernietiging van de inheemse cultuur. De Indianen leven „in een ver schrikkelijk desolate toestand". Zij hebben geen land meer en krijgen geen hulp. De gezondheidstoestand in het gebied is erbarmelijk. In de 150.000 vierkante km, die mijn bisdom omvat, aldus mgr. Ca saldaliga, is maar één ziekenhuis voor Indianen en in dit ziekenhuis is zelfs niet altijd een arts. Voor een consult moeten de arme Indianen vijf tot ze ven dollar betalen. De landarbeiders, die op de nieuwe, enorme boerderijen werken, zo gaat het rapport verder, leven in een toe stand die „de slavernij nadert". Van de arbeidsovereenkomsten, die niet op schrift zijn gesteld, wordt door de bedrijfsleiders vaak misbruik ge maakt. De arbeiders worden zonder meer ontslagen of krijgen niet het loon, dat hun is toegezegd. De arbei der en kleine boer zijn altijd geld schuldig aan de onderneming. Als zij de benen nemen, worden zij achterna gezeten door handlangers van de on dernemer en vaak neergeschoten. De plaatselijke politie en de burgerlijke overheidsfunctionarissen doen bij dergelijke dingen of zij van niets we ten. Mgr. Casaldaliga haalt dan het ge val aan van een burgemeester, die geld aannam van een groep van 215 kolonisten. Deze kleine kolonis ten hadden hem verzocht hen te ver dedigen tegen een grote, „met ont wikkelingswerk" bezig bezig zijnde onderneming, die probeerde het land in handen te krijgen, waarop zij al 20 jaar hadden gewerkt. De burgemees ter onteigende toen het land der ko lonisten, gaf het aan de onderneming en liet zelfs de school afbreken, die zij voor hun kinderen hadden ge bouwd. Onderwijzers, aldus het rapport, verdienen 17 tot 22 dollar per maand en krijgen hun salaris dikwijls zes maanden of een jaar te laat. Mgr. Casaldaliga noemt ook een dorp, waar volgens hem bekende prosti tuees tol onderwijzeres zijn benoemd. De bisschop zegt aan het slot van zijn rapport, dat de katholieken van het Amazonegebied er maar weinig baat bij zullen hebben, als zij „in Sao Paulo naar de kerk gaan, geld in de bus voor de armen gooien en bijdra gen aan het missiefonds, terwijl zij hun ogen en harten sluiten voor de landarbeiders en kleine boeren, die op hun land tot slaaf worden ge maakt of zelfs vermoord worden". PARAMARIBO Het Surinaamse dagblad „De West" is niet gelukkig met het door de antirevolutionaire dr. A. Kuyperstichting uitgebrachte rap port „naar nieuwe verhoudingen" over de toekomstige status van Suri name en de Nederlandse Antillen. In dit rapport wordt gepleit voor een spoedige onafhankelijkheid van de beide landen. „Tijdens de ronde tafel conferentie waren het juist de Anti revolutionairen, die pleitten voor handhaving van de koninkrijksban den", aldus het dagblad, „maar nu tappen zij uit een heel ander vaatje". De bewering van de commissie die het rapport opstelde, dat beide landen de angst van de bevolking voor onaf hankelijkheid exploiteren, gaat „De West" te ver. Het dagblad meent ove rigens dat de conclusie van het rap port dat Suriname en de Nederlandse Antillen meer hun ejgen grondstoffen moeten gaan verwerken, toe te jui chen valt. Maar waar moet Suriname het geld vandaan halen en wat moe ten de Nederlandse Antillen begin nen, die bijna geen grondstoffen heb ben, zo vraagt „De West" zich af. UDEN „De kreet- „Ban de beha" is tot mislukken gedoemd. Hooguit vier procent van de Ne derlandse vrouwen draagt geen bustehouder en slechts een pro cent doet het helemaal zonder foundation. Uit marktonderzoe- kingen weten wij, dat er altijd behaloze vrouwen zijn geweest, al was dat 15 jaar geleden een andere groep dan tegenwoordig. Toen waren het vrouwen boven de zestig, die weigerden het be wuste kledingstuk te gebruiken, nu is het de leeftijdsgroep van 16 tot 25 jaar." Dit zegt de heer G. Meester, direc teur van de 50-jarige foundation-in dustrie Induna te Uden. Het lijkt er volgens de heer Meester soms wel op of veel dames geen beha dragen, maar dat is schijn. „Vrouwen, die 's avonds op een feestje beha loos ko men, zijn overdag geharnast", aldus de directeur, die zich optimistisch toont over de toekomst van de foun dationindustrie. De oproep om de bustehouder maar weg te gooien mag dan geen succes hebben gehad, invloed op de mode had hij wel. Nog niet zo lang geleden zagen vrouwen het gebruik van beha en corset uitsluitend functioneel, wat wil zeggen, dat deze kledingstukken in de eerste plaats waren aangeschaft ter verbetering van het figuur. Dat functionele aspect staat nog altijd op de voorgrond, maar geleidelijk aan wordt de foundation steeds meer ver kocht omwille van de esthetische aspecten van het produkt. Dat ook beha's tegenwoordig sterk aan de mo de onderhovig zijn, komt o.m. tot uiting in de groeiende populariteit van het niet-voorgevormde type, in 1970 25 pet. van de totale afzet. Ken nelijk komen zelfs bij foundation de vrouwen er niet graag voor uit, dat zij bij de mode ten achter lopen. Want terwijl, zoals gezegd een kwart van de vrouwen niet-voorgevormde beha's draagt, vertelden bij een marktonderzoek niet minder dan 40 procent van de ondervraagden, dat zij uitsluitend dit type kopen. Nederland is voor de foundation producenten een gunstige afzetmarkt De 4,7 min. Nederlandse vrouwen bo ven de 14 jaar kochten in 1970 9,2 miljoen beha's,-wat per vrouw dus neerkomt op een aanschaf van 1.9 stuks. De Amerikaanse vrouwen ko men tot een aanzienlijk hoger cijfer (4,1 stuks per jaar), maar wat Europa betreft wordt de gemiddelde Neder landse consumptie in geen enkel an der land overtroffen. De totale afzet in ons land lag in 1970 nog iets boven die van het voorafgaande jaar, maar 1971 zal het cijfer van vorig jaar waarschijnlijk niet halen. Ook de verkoop van heupartikelen (0,7 stuks per jaar) ligt in Nederland hoger dan in de omringende landen. Maar "de heupartikelen (waaronder corsetten) zijn duidelijk op de terug tocht. Kochten de Nederlandse vrou wen er in 1969 nog 4,5 miljoen van, in 1970 kwam de omzet niet hoger meer dan 2,9 miljoen stuks. De Nederlandse foundationindustrie is een zeer versnipperde bedrijfstak. Eind 1970 werkten in deze branche ruim 2.700 mensen, maar die waren verdeeld over niet minder dan 34 be drijven van 10 of meer personen en daarnaast nog een aantal kleinere ateliers. De totale omzet bedroeg in 1970 ƒ98 miljoen, wat voor ƒ63 min. te danken was aan verkopen in het binnenland en voor ƒ35 min. aan ex port. De produktie in 1970 bedroeg 14,7 min. beha's (ten opzichte van 1969 een stijging van 16 procent) en 3,9 min. heupartikelen (een daling van 27 procent). Niettemin maakte de succesvolle omzetstijging van beha's de stagnerende verkoop van heupar tikelen goed. Omdat dit jaar de ex port van beha's (vooral naar Duits land) zeer geslaagd is, zal de produk tie. ondanks een iets lagere omzet in het binnenland, toch nog iets hoger liggen dan in 1970.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7