tr .verkeer ongehinderd ver haringvlietdam eigenhandig is eclatant succes tüjiimond gaat nu ook salpeterzuur meten Pas op de plaats en offers nodig M Vijftienhonderd mensen vierden feest mee :n F AR tegen Rijnmond enquête Zwarte Piet bedenkt zichzelf huisverenigiiigen in Zd.-Holland smelten samen Giftige pcb- verbindingen niet te weren Niet iedereen blij met dam over Haringvliet Ambonees schiet on MproVVaan Hervormde kerk ii a restauratie weer heropend Mej. J. van Leeuwen: Volgend jaar eens zo groot Woningbouw in gevaar door werkloosheid Kalimijnen niet schuldig aan zoutgehalte Rijn DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 5kgst tOTTERDAM Het dagelijks be- 41, ur van Rijnmond denkt erover boe ast een zwavelzuurmeter ook een jP" peterzuurmeter te laten ontwikke- I om de aanwezigheid van deze stof -los de.lucht te meten. De beslissing is •men naar aanleiding van het port over de luchtverontreini- gsperiode van eind september. faijbe mededeling over de ontwikke- g van de salpeterzuurmeter werd ve andagmiddag gedaan tijdens de 'adering van de raad. Op deze enkomst werd het rapport, dat chts voorlopige conclusies bevat, •roken. Eén van de conclusies was er mogelijk zwavelzuur in de '3+fht heeft gezeten tijdens genoemde i354iode. Behalve de industrie in het lisgebied zouden ook het verkeer kassen in het Westland in ern- e mate hebben bijgedragen aan de htverontreiniging. raadsleden, die in het algemeen :emden met het overzicht van de Cl htverontreiniging in september, D®* ren echter van mening dat Rijn- nd meer bevoegdheden zou moeten H iben om preventief te kunnen op- |'den. Dit zou de enige manier zijn herhaling te voorkomen. Er is gens de PvdA-fractie en D'66 nog te grote mate van vrijblijvend- st^|d bij het bedrijfsleven voor wat treffen van maatregelen betreft een dreigende smog-aanval. De <^P had eigenlijk meer concrete conclusies in het rapport verwacht, zoals het sluiten van bepaalde bedrij ven en het stilleggen van het verkeer. Het dagelijks bestuur deelde in dit verband mee, dat gestreefd zal wor den naar een norm voor het stoken van zwavelarme brandstof door de bedrijven in het Rijnmondgebied. loo k prei Dorn WNl iarten Card nden deo kpai tOTTERDAM Het Centraal ie Comité Rijnmond, na de brand rerend vanuit een pand aan het fjj' eshuisplein te Vlaardingen, zal de Dr uête die Rijnmond van plan is te n houden boycotten. In een straat- u iflet ageert het Car tegen de gein- eerde milieu-enquête door er op de b wijzen dat voor het onderzoek i,1 n enkele wettelijke basis bestaat dat weigering niet gestraft kan 'den. olgens het CAR zullen de geën- teerden de vragen nooit zo kun- beantwoorden dat de uitkomsten de ondervraagden gunstige ge ien hebben. Wat de bevolking ook woordt, wat de bevolking ook ,ba t het wordt door de overheid ge- ikt om de bevolking te benadelen de industrie te bevorderen, aldus CAR in het pamflet. DEN HAAG Ruim veertig gulden had een Zwarte Piet maandagmiddag in Den Haag reeds bijeen gecollecteerd, voor dat argwanende voorbijgangers de politie waarschuwden, die spoedig ontdekte dat de knecht van de goedheiligman niet van plan was arme kindertjes te be denken, maar slechts zichzelf. „Piet" bleek de 29-jarige verko per J. de G. uit Den Haag te zijn Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt wegens het collecteren zonder vergunning en het zich als Zwarte Piet verkleed op straat bevinden, want ook dat is niet toegestaan. O O >EN HAAG, 16 nov. (ANP) De kruisverenigingen in Zuid-Hol- 15 R d die al nauw samenwerken, zul- binnenkort opgaan in de „Stich- J Interkruis Zuid-Holland". Iet Wit-Gele Kruis heeft in Den cfg de ontwerp-overeenkomst en uten van de stichting goedge- nr R ird. c Gro ne Kruis en het Oranje- lene Kruis nemen binnen twee ken een definitieve beslissing. u len verwacht, dat de nieuwe iri hting per 1 januari 1972 haar rk kan beginnen. Er is voorgesteld kosten voor 1972 t/m 1974 voor 60 ten laste te brengen van het m N >ene Kruis en de andere 40 pet. "j®" ')k te verdelen over de twee ande- "pi herenigingen, fe levensbeschouwelijke inbreng in beleid en de uitvoering ervan zal DEN HAAG Het is voorlopig nog niet duidelijk hoe in Nederland het gebruik van de persistente Poly- chloor-biphenylverbindingen (pcb's) kan worden tegengegaan, zo blijkt uit het antwoord van minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) mede namens zijn ambtgenoot Drees van verkeer en waterstaat op vragen van het Tweede-Kamerlid Wierenga PvdA). De heer Wierenga had gewezen op een recent onderzoek, volgens welk voortgezet gebruik van deze stoffen binnen enkele jaren zal leiden tot massale sterfte onder talloze vogel soorten. Minister Stuyt is bereid te bevor deren tot overleg met de industrie wordt geopend om tot een vrijwillige beperking van het gebruik van pcb's te komen. Ook zullen hij en minister Drees bevorderen dat op de interna tionale milieuconferentie van 1972 in Stockholm de problematiek aan de orde wordt gesteld. Voor zover deze stoffen via de rivieren uit het bui tenland worden aangevoerd, is Neder land afhankelijk van de buurstaten. Aangezien de polychloordiphenyl- verbindingen geen bestrijdingsmidde len zijn in de zin van de bestrijdings middelenwet 1962 is met die wet niets tegen deze stoffen te beginnen. On derzocht wordt nu of op grond van andere wetten, met name de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren maatregelen kunnen worden getrof fen om deze stoffen te weren. De pcb-verbindingen worden in de industrie op grote schaal toegepast als toevoeging in smeermiddelen, hy draulische en warmtegeleidingsvloe- stoffen en isolatiemateriaal. Ook ver hogen zij de chemische stabiliteit van harsen en synthetische verven, lak ken, eenz. Volgens het Kamerlid Wie renga zijn er aanwijzingen dat deze stoffen voor een belangrijk deel via de Rijn in onze kustwateren terecht komen. Koningin Juliana heeft de dam in het Haringvliet officieel in gebruik gesteld door twee t.l.-buizen, die het Delta-teken vormden, te verschuiven. Links minister Drees van Verkeer en Waterstaat. GOEDEREEDE De Stichting Goereese Gemeenschap heeft de tot standkoming van de dammenweg over het Haringvliet met gemengde gevoelens ontvangen. Naast voordelen ziet zij ook nadelen en met name maakt zij zich ongerust over de druk, die ongetwijfeld op Goeree zal wor den uitgeoefend. Dit zal volgens de stichting kunnen resulteren in een verminderde leefbaarheid. Daarnaast heeft de stichting angst voor de plannen van B en W van Goedereede, die in de kern van dit dorpje historische huizen en schuren wil verwijderen ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen en parkeerruimten. Zij heeft foto's laten vervaardigen van panden, die op de nominatie staan om te verdwijnen. De foto's, alsmede alternatieve plan nen zijn in een album samengebracht en maandag aangeboden aan de Com missaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, in de hoop dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland alsnog iets tegen de plannen zullen doen. LEERDAM De 37-jarige ambo- nees Jacob M. uit Leerdam heeft te genover de politie bekend dat hfj in de nacht van zondag op maandag met een pistool heeft geschoten op een Marokkaan. De ambonees, die gescheiden leeft van zijn vrouw wijt zijn huwelijks moeilijkheden aan de buitenlandse werknemers en treedt daarom tegen hen zeer agressief op. Vorig jaar ok tober trok hii na een woordenwisse ling met vier Turken eveneens een nistool en trof toen één van hen in de hartstreek. (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLUIS H. M. de Koningin heeft maandag de Haringvlietwerken officieel in gebruik gesteld. Zij deed dat door voor een grote foto van de zee een lichtende driehoek, teken van de Deltawerken, te plaatsen. De Koningin was in gezelschap van minister dr. W. Drees jr., com missaris J. Klaasesz en burge meester J. A. A. Aarse van Helle- voetsluis. Een en ander speelde zich af in de zojuist gereed gekomen grote hal van Vermaats autobedrijf. Peggy Vermaat mocht de Koningin bloemen aan bieden. Het was zowel voor Hellevoetsluis als voor Goedereede en Ouddorp, een feestelijke dag. In alle drie deze plaatsen stonden honderden mensen, en vooral veel schoolkinderen, de vorstin op te wachten met oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes. Heel Hellevoetsluis stond „op zijn kop" voor deze gebeurtenis. De aanleg van de dam en de sluizen hebben duide lijk een stempel gezet op het maat schappelijk en sociale leven van deze drie gemeenten. De bouw vergde dan ook bijna vijftien jaar (inclusief voorbereidingen) en liefst vijfhonderd miljoen gulden. Voor de officiële opening van de dam en de toevoerwegen (de dam was precies een jaar geleden door de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, de heer A. J. Bakker ge opend en de wegen waren, zij het provisorisch reeds in gebruik geno men) waren ongeveer 1500 mensen uitgenodigd. Niet alleen allerlei offi ciële personen, maar ook talriike werknemers van de aannemers en onderaannemers die aan dit giganti sche karwei hebben meegwerkt. De aannemingsmaatschappijen lie ten duidelijk hun naamkaartje zien. Acht vliegtuigjes trokken slepen met de namen van deze maatschappijen door de mistige lucht. Al deze genodigden maakten in een rij van maar liefst 32 autobussen een tocht over de dam. De Koningin maakte eerst nog een rit door Helle voetsluis in een T-Ford-bus uit 1922. Deze voor de eilanden unieke rij autobussen trok uiteraard veel aan dacht. Tientallen rijkspolitiemensen waren dan ook in de weer om deze Gcfankeerd door vrachtauto's, ge laden met zand en grint, reed een 50 jaar oude T-Ford over de dam. In deze bus zat koningin Juliana met enkele genodigden. „Optocht" vlot de geplande route te laten afleggen. De vorstin bezocht echter niet al leen de Haringvlietdam, (met de slui zen, de machinekamers en de bedie ningszaal) maar ging ook kijken naar de Brouwersdam die dit jaar werd gesloten en waarvan grote delen reeds van wegen zijn voorzien. Rijks waterstaat hoopt deze dam, inclusief de wegen volgend jaar voor Pasen voor het verkeer vrij te geven. Nadat de Koningin in het bedie ningsgebouw de lunch had gebruikt ging zij met een helicopter van Noordzee Helicopters naar de Ooster- scheldewerken. Daarna vloog zij naar de luchthaven Rotterdam. REEUWIJK Precies honderd jaar na de eerste officiële opening, woensdagavond 1 december a.s., wordt de Reeuwijksc dorpskerk, in middels de Hervormde kerk, opnieuw geopend, maar dan helemaal geres taureerd. De orgelbouwer, de schilder en de verwarmingsmonteur zijn nu nog druk in de weer, maar het zwaarste deel van het immense restauratie- karwei is nu toch wel achter de rug, zodat de kerk opnieuw officieel in ge bruik genomen zal kunnen worden. ROTTERDAM „De jaren 1972 en 1973 worden moeilijk voor ons land en dQ economie en het is dringend geboden dat het Nederlandse volk een pas op de plaats gaat maken en offers brengt". Aldus het A.R.-Tweede- Kamerlid mej uf rouw J. van Leeuwen, maandagavond tijdens de Jaarvergadering van de Ka mercentrale Dordrecht. Zij begon haar inleiding met te zeggen dat zij met een nare smaak in de mond was teruggereisd uit Zwolle, na de partijraad. Dit vanwege het stuk wantrouwen tegenover andere Christenen. Wel stelde zij dat elke stap op de weg naar samenwerking weloverwogen moet worden genomen. Daarbij moet iedere partij een eerlij ke kans krijgen. Het is een uitdaging in de geest van Goudzwaards woorden met als richtsnoer het Evangelie. „Wij praten bijvoorbeeld met heel de KVP en niet met met één man alleen die zich wel eens ongelukkig uitlaat." Over de uitvoering van wetten merkte zij o.a. in verband met het behoud van een goed leefmilieu en het abortusvraag stuk op dat het in de praktijk wel eens blijkt dat we al verder voortge- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het orga niseren van een beurs, speciaal gericht op de doe het zeiver is een schot in de roos gebleken. Alleen al afgelopen zondag kwa men 10.000 bezoekers van alle delen van Nederland naar de IJsselhal van het Ahoy-gebouw, om met eigen ogen te zien en ook te controleren hoe handig men moet zijn om tot het gilde van de echte doe het zeiver te be horen. Sinds de opening van de beurs, die als „Eigenhandig" een geheel eigen leven gaat leiden, hebben nu al 20.000 mensen de ingang gepasseerd, waar mee de beurs met nog zes dagen voor de boeg nu al een eclatant succes ge noemd mag worden. Organisatrice Margot Molenaar: We hadden in totaal gehoopt op 20.000 bezoekers. Dat dit aantal al in een weekend is gehaald is ronduit een verrassing maar aan de andere kant ook een bewijs dat een beurs als Eigenhandig in een behoefte voorziet. Het succes van Eigenhandig sthat er borg voor dat de beurs volgend jaar opnieuw gehouden zal worden. Margot Molenaar: Nu al krijgen we aanvragen om ruimte te reserveren voor het volgend jaar. Als dat zo door gaat dan zal Eigenhandig 1972 op z'n minst tweemaal zo groot worden. Het meest in trek zijn de stands waar de bezoekers zelf mogen knut selen. Deze stands, waarvan de Sand man Buggy het meeste publiek trekt al was het alleen maar vanwege een exclusieve Volkswagen, vormen een waar jeugdland voor volwassenen. Aanvankelijk had men nog enige drempelvrees om zelf aan de slag te gaan maar naarmate het drukker werd verdween deze schroom en kon men vader en zoon zich zien uitleven in de meest uiteenlopende vormen van zelfdoen. Op de beurs zijn nu nog duidelijk enkele „vullers". Margot Molenaar: Bij een beurs die voor de eerste keer wordt georganiseerd ontkom je daar nauwelijks aan. Vrijwel iedereen was er van over tuigd dat een beurs als deze aan zou slaan maar zoals dat zo vaak gaat zijn er toch nog voldoende potentiële standhouders die eerst de kat uit de boom willen kijken voordat zij plaatsruimte aanvragen. Dit zal volgend jaar beter gaan, te meer omdat gebleken is dat het aan tal doe-het-zelvers een markt voor de toekomst is. Aan de eerste doe-het- zelf beurs werken 150 firma's uit veertien landen mee. Een kritische kanttekening is wellicht het feit dat de be zoekers aan Eigenhandig ook eigenhandig de weg naar het Ahoy-complex moeten vinden. Een efficiënte bewegwijzering is er nog steeds niet al komt dit vergeet vanzelfsprekend niet voor rekening van het organisa tie- en alviesbureau Molenaar. Misschien een vrijblijvend ad vies? Beton wordt ook voor de doe- het-zelvers steeds meer gemeen goed. DEN HAAG De raad van be stuur Bouwbedrijf verwacht ..een aanzienlijke stijging" van de werk loosheid in de bouw. Bovendien zal, zo verklaarde de raad gisteren, de uitvoering van het woningbouwpro gramma niet gelukken, omdat een deel van de werkloze bouwvakkers de bedrijfstak de rug toekeert. De raad van bestuur Bouwbedrijf vindt het dringend noodzakelijk dat de overheid maatregelen neemt om de arbeidscapaciteit te behouden. Eind oktober waren 7200 .bouwvak kers werkloos, tegen 2500 een jaar geleden. De continuïteit in de gebou wensector stagneert, architectenbu reaus beschikken over minder op drachten (een daling van 45 procent) de particuliere sector heeft weinig animo om in gebouwen te investeren en de overheid heeft bouwwerken uitgesteld. Zo is aldus de raad van bestuur Bouwbedrijf de situatie die tot toenemende werkloosheid in de bouw moet leiden. KOPENHAGEN Denemarken heeft opnieuw een vrouwelijke minis ter voor kerkelijke zaken. In het nieuwe kabinet is benoemd de 33-ja- rige lutherse predikante Dorte Pen- nedsen. Zij is een dochter van me vrouw Rodil Zoch. die tot voor enkele jaren deze ministerspost bekleedde. schreden zijn dan met de uitvoering van wetten die nog moeten worden aangenomen. „Soms is het te laat om in te grijpen." Sprekende over 's lands financiën concludeerde de spreekster dat we op grote voet leven en dat het tekort op de betalingsbalans helaas een chroni-. sche situatie dreigt te worden. Voor 1972 is al uitgerekend dat de econo mische vooruitgang geen 48 procent zoals gwoonlijk zal bedragen, doch slechts drie procent. Toch is de prog nose voor de overheidsuitgaven in eerste instantie op de 4.8 procent-stij ging gebaseerd geweest. Men zal echter begrijpen dat deze „Zijlstra-norm" bij deze economische neergang niet haalbaar is. De over heid zou hiermee een stuk inflatie in huis halen. Toch moet worden ge tracht de stijging van de 6 procent overheidsuitgaven te realiseren. Er is 990 miljoen gulden besnoeid op de overheidsuitgaven. O.m. door het in trekken van subsidies. Dat is niet prettig maar in de poli tiek moet men durven kiezen. Verder daling van overheidsuitgaven is niet mogelijk. In 1972 is een tekort van twee miljard gulden begroot. Men wil er wat aan doen door de inning van de inkomstenbelasting te versnellen. De rest van het tekort tracht men te dekken via de voorin schrijvingsregeling o.m. uit leningen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Verder moet er rekening worden gehouden met een reeks van belastingmaatregelen. Toch is dit ka binet geen kabinet van bezuinigingen. Zo zal getracht worden om het be- jaardenwerk te realiseren en ook is er, ongeveer 9 miljard bestemd voor het onderwijs. Tevens zal aan het op gang brengen van de hulp aan wer kende jongeren worden geijverd. Voordat mej. Van Leeuwen met haar inleiding begon besloot de vergade ring het voorstel, de afdracht van de Statencentrale aan de Kamercentrale, m.i.v. 1972 te brengen van één op twee gulden per jaar. Er kwamen slechts drie tegenstemmen op dit voorstel van deze goed bezochte ver gadering in Atrium. Er zullen in de Kiesverenigingen commissies worden benoemd die zich gaan bezighouden met het werven van leden en het winnen van abon nees voor het blad Nederlandse Ge dachten. De heren G. van Sliedregt (voorzitter) uit Hellevoetsluis en M. Eykenaar uit Schiedam zullen na mens de Kamercentrale naar het par tijbestuur (v.h. Centraal Comité) wor den afgevaardigd. Afscheid werd er na een schitte rende staat van dienst van de heer M. van der Brugge genomen, die zich wegens gezondheidsredenen niet lan ger beschikbaar kan stellen. Hij heeft de A.R. gedurende veertig jaar spontaan en hardwerkend ge diend. Hij kreeg als blijk van waar dering een boekenbon. De heren S. D. Akkerman uit Dordrecht en C. van Rumpt (Stad aan 't Haringvliet) wer den als dubbeltal als nieuwe be stuursleden gekozen. MULHOUSE (AFP) De directie van de kalimijnen in de Elzas heeft verklaard dat deze mijnen niet ver antwoordelijk kunnen worden gesteld voor het hoge zoutgehalte van het Rijnwater als het Nederland binnen komt. De zoutlozing, aldus de verklaring, is bij een prefectoraal arrest geregeld en moet worden verminderd in even redigheid met de stroomsnelheid van de Rijn aan de Nederlandse grens. De stipte toepassing van het arrest is veelvuldig gecontroleerd in de kri tieke periode die nu aan de gang is, aldus de directie van de Franse kali mijnen. De verklaring is gepubliceerd wegens het bericht dat de Nederland se regering de Franse regering heeft verzocht ervoor te zorgen dat de zoutlozing in de Rijn wordt vermin derd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5