Jloedige gevechten in Tokio en Okinawa Lady Fleming tegen haar zin in Londen Parijs koopt niet geleverde Mirages van Israël terug Premie ziekenfonds flink omhoog Het Kwartet Crita) HET WIER er^, apenzending onderschept in West-Berlijn Ontvoerde Siciliaan na vijf maanden vrij Lijk gevonden in Roermond Lug: b: re vondst in Genuees slation 1 1 Niets te zien van Mars Douglas-Home naar Rhodesië Bonn wil band met Egypte herstellen Luchtvaartgeschil tussen Antillen en Venezuela Fusie van twee ziekenfondsen KANTOORINRICHTING N.V.CIEBA LEIDEN Nieuwe Leidse Coeramt Maandag 15 november 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TOKIO (Reuter, UPI, AP) In de Japanse hoofdstad Tokio heb ben gisteren de hele dag hevige straatgevechten gewoed tussen stu denten en politie. De 12.000 man sterke politiemacht van de stad was in staat van alarm gebracht omdat de studenten aangekondigd had den te zullen demonstreren tegen de voorwaarden waarop Ameri ka het eiland Okinawa aan Japan teruggeeft. een vogel vliegt te hoog, als hij iet zijn eigen vleugels vliegt. WILLIAM BLAKE heb gehoord dat haar sneller oeit als je het eerst helemaal hebt geschoren. DEN BILT Vrij zachte lucht subtropische oorsprong roomt nu met westelijke wind lar onze omgeving. Deze stro- ing wordt in stand gehouden lor een krachtig hogedrukge- ed en een depressie bij IJsland. De scheidingslijn tussen de kou- lucht en de zachtere subtro- :he strekte zich vanmorgen zuid-Scandinavië over Schot- nd naar het westen uit. Dit int verplaatst zich in de rich- ig van ons land, zodat morgen de loop van de dag de regen- in weer toenemen. BAROMETERSTAND: heden 10 76.8 cm (1024 millibar) Ügend. Zon en maan 16 november: zon op 8.00, onder .48; maan op 6.31, onder 15.30; I nov. N.M. oog water Hiog water, 16 november: Rot- irdam le getij 3.29, 2e getij Scheveningen 1.5114.08; lissingen 0.4212.52; Haring iet aan de Zeezijde 2.1714.36. De studenten zijn er fel tegen, dat er Amerikaanse bases op Okinawa blijven en dat Amerika niet wil ver klaren, dat het geen atoombommen op het eiland zal opslaan. Studentenbetogingen verlopen in Japan nooit erg rustig, maar zelden is er zo hard en verbeten gevochten als gisteren. Toen de strijd geluwd was, lagen tientallen mensen in ziekenhui zen. Twee politieagenten liepen ern stige brandwonden op toen ,zij door studenten met brandbommen werden bekogeld. De toestand van een van de politiemannen is kritiek. Tien mensen BERLIJN (AFP) De Westber- 1 ijnse politie heeft gisteren weer enige wapenzendingen onderschept die. naar zij waarschijnlijk acht, bestemd zouden zijn voor de anarchistische groep-Baader-Meinhof. Ditmaal wa ren het drie pakken, waarin onder meer twee snelvuurgeweren van Ame rikaanse makelij, een pistool en 1.500 patronen zaten. Vorige week woens dag had de politie acht van der gelijke pakken in handen gekregen. De zendingen waren afkomstig uit Hamburg en bestemd voor een pot tenbakkerij. De ejgenaar hiervan en twee vrouwen waren woensdag al aangehouden. PALERMO (AFP) De 28-jarige Giu seppe Vassallo, de ontvoerde zoon van een van de rijkste bouwërs'van de Siciliaanse stad Palermo, is gisteren behouden naar huis teruggekeerd. Op 8 juni hadden onbekenden hem mee genomen. Het is niet bekend, of er een losprijs voor hem is betaald. Het was de derde ontvoering van een rijke Siciliaan in dit jaar. In de vorige gevallen kwamen de slachtof fers na een langdurige gevangenschap op vrije voeten, nadat er een fors los geld was betaald. 'estelijke gekleurde dikke kaars (middel en 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op- eft. Met kandelaar van sierlijk smeed- •rk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk 11 cadeau te geven. raakten ernstig gewond toen brand bommen in een trein werden ge gooid. Er zijn meer dan tweehon derd betogers gearresteerd. De betogers hebben ook grote ma teriële schade aangerioht. Zeker drie politiebureaus gingen in vlammen op. Winkels werden vernield en auto's in brand gestoken. Het was de bedoeling van de stu denten kracht- bij te zetten aan hun eis dat het Japanse parlement de ra tificering van het verdrag dat de te ruggave regelt, zal uitstellen. Het parlement zal het verdrag deze week bespreken. De eisen van de studenten worden gesteund door de Japanse so cialistische en communistische partij. Premier Sato van Japan heeft ver klaard, dat Amerika wel bases op het eiland houdt, maar dat er geen atoombommen meer zullen zijn als Japan het eiland volgend jaar terug krijgt. Na de Japanse nederlaag in de tweede wereldoorlog heeft Amerika Okinawa gehouden. Dit jaar zijn Ja pan en de VS het eens geworden over teruggave. ROERMOND Gistermiddag heb ben spelende kinderen in Roermond het Hjk gevonden van de 57-jarige Pa Gubbels uit Schinveld. De kin deren vonden de dode man in een vervallen torenhuisje, dat deel uit maakt van de stadswallen van Roer mond. Hangende het oonderzoek wil de Roermondse politie geen nadere me dedelingen verstrekken. Vandaag Vandaag wordt sectie verricht. GENUA (UPI) In het bagagede pot van het spoorwegstation in Genua zijn vier babylijkjes aangetroffen in drie koffers, die op 29 juli in bewa ring waren gegeven. De lijkjes waren in een tafelkleed gewikkeld en in een plastic zak gestopt. Het eerste onder zoek heeft uitgewezen dat het alle maal jongetjes waren, die net gebo ren waren. Men acht het niet uitge sloten dat het een vierling was. HOENSBROEK Vermoedelijk onder pressie van haar vriend heeft de 26-jarige Carla M. uit Hoensbroek als lokettiste van het bijkantoor van de PTT in Amsterdam in enkele maanden meer dan 20.000 gulden ver duisterd. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. Haar vriend, de 23-jarige Erich B. uit het Duitse Birkensdorf, is door de politie van Hoensbroek in gesloten. De lokettiste, die al acht jaar bij de PTT in Amsterdam werk te zou geld van girostortingen hebben achtergehouden. Griekse regering ontneemt haar burgerschap LONDEN (Reuter, AP, UPI) De Griekse regering heeft gis teren de 69-jarige Lady Amalia Fleming op een vliegtuig naar Londen gezet en haar het Griek se staatsburgerschap ontnomen. De weduwe van Sir Alexander Fle ming, de uitvinder van de penicilline, was in augustus van, dit jaar tot zes tien maanden gevangenisstraf veroor- deeld omdat zij geprobeerd zou héb ben Alexander Panagoelis te laten ontvluchten, die door het Griekse re gime tot levenslang is veroordeeld omdat hij een aanslag beraamd zou hebben op premier Papadopoelos. Enigé tijd geleden werd zij voorlo pig vrijgelaten vanwege haar slechte gezondheid. Toen stond echter al vast, dat zij het land uitgezet zou worden. Door haar huwelijk met Al exander Fleming bezit Lady Fleming ook de Britse nationaliteit. Toen het vliegtuig gistermiddag op het Londense vliegveld geland was, weigerde mevrouw Fleming uit te stappen. Zij wilde terug naar haar geboorteland Griekenland, zei ze. Na een verhitte discussie met de Britse politie en functionarissen van het vliegveld Heathrow, die vijftig minu ten duurde, gaf mevrouw Fleming tenslotte toe. Toen weigerde ze de immigratieformaliteiten te vervullen, maar na wat heen en weer gepraat, deed ze dat toch. Op een persconferentie zei ze daar na, dat ze van plan is naar Grieken land terug te keren. „Ik ben zeker van plan een krachtige politieke cam pagne te voeren tegen de regering daar", merkte ze op. Volgens haar was ze uitgewezen omdat het kolo nelsbewind in moeilijkheden was ge komen door de enthousiaste steun die zij van het publiek had gekregen toen ze uit de gevangenis was ontslagen. „Ik kreeg bloemen en de mensen hielden me op straat staande om de hand te schudden. Ja, ik kreeg prach tige reacties van de mensen op straat. De Grieken zijn een heel vreemd volk, weet u", aldus mevrouw Fle ming. Lady Fleming heeft zich steeds verzet tegen uitwijzing. Toen zij tot zestien maanden was veroordeeld, had het regime haar ook uitwijzing, aangeboden, maar zé had geweigerd. Vorige week zei ze in Griekenland nog dat zij niet naar het buitenland wilde voor een medische behandeling, omdat zij bang was dat ze het land niet meer in zou mogen. geef op als nieuwe abonnee: taling per kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: M - >we le'dse Courant - antwoordnummer 267, Leiden PARIJS,. JERUZALEM (AP, Reuter, UPI) Israël heeft de finitief de hoop opgegeven 0{b het verkrijgen van de vijftig Mirage- straaljagers, die Frankrijk na het uitbreken van de zesdaagse oor log van 1967 weigerde te leveren. Israël dat reeds vijftig miljoen dol lar voor de toestellen had betaald, voert thans onderhandelingen met Frankrijk over de terugbetaling van het Mirage-geld. De Franse regering heeft verklaard de oorspronkelijk voor Israël bestemde Mirages nu te gaan gebruiken voor de Franse lucht macht. De Israëlische regering schijnt bij zonder ontevreden te zijn over het feit, dat het nieuws over de Mirage- onderhandelingen uitgelekt is in Pa rijs. Nadat in de Franse pers berich ten waren verschenen over de be sprekingen, maakte het Franse minis terie van buitenlandse zaken zaterdag bekend dat Frankrijk de 50 Mirages zal terugkopen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde daar na dat de onderhandelingen nog pas in het beginstadium zijn. Hij zei dnt de besprekingen over „een zeer in- gewikkelde kwestie" gaan, „die niet in enkele dagen kan Worden opge lost". Israël heeft er in het verleden her haaldelijk bij Frankrijk op aange drongen de vliegtuigen af te leveren en men was in Israël bijzonder ont stemd over de bereidheid van Frankrijk wel Mirages te leveren aan het Israël zeer vijandige Libië. Func tionarissen in Jeruzalem wilden niet zeggen waarom de Israëlische rege ring nu plotseling instemt met een terugbetaling. Men vermoedt dat de Israëlische regering hoopt dat betere betrekkingen met Frankrijk mogelijk zijn, wanneer de Mirage-kwestie uit de wereld is. •Het is niet bekend welk bedrag Is raël voor de Mirages vraagt. Be trouwbare bronnen lieten weten dat Israël een behoorlijke rente vraagt over de 50 miljoen dollar en tevens wil dat Frankrijk bereid is reserve onderdelen te leveren voor de Mira ges, die Israël reeds in bezit heeft. Het Amerikaanse ruimtescheepje Mariner 9 is gisteren in een baan om de planeet Mars gebracht. Door de zware stofstorm zijn de naar de aar de geseinde foto's echter van een slechte kwaliteit. Boven: een Mari ner 9-foto, die door de stofstormen vrijwel aeen beeld aeeft. PASADENA (AP) Het ruimte schip Mariner-9 heeft gisteren vanuit zijn baan rond Mars voor het eerst van nabij gefilmde televisiebeelden van het oppervlak van de rode pla neet naar de aarde overgeseind. De televisiebeelden waren echter teleurstellend. De stof-storm, die reeds zeven weken op Mars woedt, houdt het oppervlak van de planeet verborgen voor de televisiecamera's van de Mariner-9. LONDEN (Reuter) De Engelse minister van buitenlandse zaken, Sir Alec Douglas-Home, is gisteravond naar Rhodesië vertrokken voor on derhandelingen met het regime van Ian Smith. De Conservatieve regering van premier Heath wil een laatste poging wagen met Smith tot over eenstemming te komen, waardoor de betrekkingen tussen Londen en Salis bury genormaliseerd zouden kunnen worden. Inzet van de besprekingen is de toekomst van de Afrikaanse meer derheid in Rhodesië. Engeland zou bereid zijn Rhodesië te erkennen en de economische sancties op te heffen, als de blanken ih Rhodesië de Afri kanen politieke macht in het vooruit zicht willen stellen. Waarnemers achten de kans klein dat douglas-Ho- me resultaten zal boeken. Rhodesië is hard op weg dezelfde appartheids- wetten in te voeren als Zuid-Afrika en de blanken denken er niet aan hun macht te delen met de Afrikaan se meerderheid. CAIRO (Reuter) Bondskanselier Willy Brandt heeft schriftelijk aan president Sadat laten weten dat de Bondsrepubliek Duitsland zo spoedig mogelijk de diplomatieke betrekkin gen met Egypte wil herstellen. Dit heeft het semi-officiële Egypti sche dagblad AI Ahram meegedeeld. Volgens deze gezaghebbende krant heeft bondskanselier Brandt er in zijn brief aan Sadat op gewezen dat zijn regering categorisch elke territo riale expansie door militair geweld verwerpt. Mohammed Hassanein Heikal, de hoofdredacteur van Al Ahram en een belangrijk adviseur van Sadat, heeft onlangs een bezoek gebracht aan West-Duitsland. In zijn krant schreef hij zondag dat de rol van het Duitse volk op internationaal gebied ernstig wordt geschaad door „het schuldcom plex". dat Duitsland is opgelegd. Hei kel schrijft in West-Duitsland met ministers professoren, journalisten en vooral met jongeren het wijd ver spreide „sprookje" besproken te heb ben, dat Hitler zes miljoen Joden heeft vermoord. Heikal gelooft niet dat dit „sprookje" juist is en wijst er op dat juist dit „sprookje" de oorzaak is van het schuldcomplex. Van een verslaggever SCHIPHOL Tussen de Antillen en Venezuela is een geschil ontstaan over het luchtverkeer tussen beide landen. Op verzoek van de Antil liaanse minister van verkeer en ver voer heeft staatssecretaris Kruisinga besloten onmiddellijk een luchtvaart delegatie naar Willemstad te zenden om tussen beide landen bemiddelend op te treden. Vanmiddag vertrekken mr. R. L. M. Schreurs en W. F. Braunstahl van de afdeling politieke juridische en economische zaken van de rijksluchtvaartdienst van Schiphol naar Curacao. Venezuela heeft de luchtvaartover eenkomst met de Antillen opgezegd in zoverre dat de vroegere toestand is overgebleven: vluchten tussen beide landen alléén met door turbo-propel lermotoren aangedreven vliegtuigen. De Antilliaanse luchtvaartmaat schappij beschikt echter uitsluitend over DO-9 straalvliegtuigen en kan dus niet meer op Venezuela vliegen, terwijl de Venezolaanse maatschappij met turbo-prop-machines 12 vluchten per week op de Antillen uitvoert. Dit deelde minister van verkeer en ver voer, Leo Chance, mee op een pers conferentie in Willemstad. UTRECHT De ziekenfondsen „Neder Veluwe" in Wageningen (110.000 verzekerden) en „Arnhem en omstreken" (155.000) zijn het groten deels eens over een fusie per 1 janua ri. Het nieuwe ziekenfonds zou een van de grootste van ons land zijn. De samenvoeging behoeft geen ontslagen tot gevolg te hebben. Dit is de 'Mirage III R" gebouwd door de vliegtuigfabrieken van Das sault. Toestellen van dit type wor den door Frankrijk teruggekocht van Israël, alhoewel ze nooit geleverd zijn. WILLEM BARENTSZSTRAAT 35«terrein„De Waard"*Tel. 01710-49044 UTRECHT Verwacht wordt dat de premies voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering volgend jaar met gemiddeld 23.3 procent omhoog gaan. en dat de ziekenfondspremie voor de verplichte verzekering van 7.7 op 8.2 procent wordt gebracht. De ziekenfondsraad merkt nog op dat de stijging van de premies voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering in plaatsen, waar academische zie kenhuizen staan, de stijging aanzien lijk hoger zal uitvallen, maar dat el ders de verhoging iets minder kan zijn. Een premieverhoging van ruim 23 procent betekent dat de gemiddel de premie per verzekerde volgend jaar bijna 59 gulden per maand zal gaan_ bedragen. De*'ziekenfondsen verwachten dat de uitgaven voor de AWBZ 'dit jaar 1.5 miljard) volgend jaar de 2.0 mil jard gulden zullen passeren, dat de ziekenfondspremie voor de verplichte verzekering met 0.5 procent zal wor den verhoogd en dat het rijk ruim 296 miljoen moet uittrekken voor 905.000 bejaarde verzekerden, terwijl de verplichte verzekering daar nog een 276 miljoen gulden moet bijleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1