- vervult Haringvlietdam eén van de vier wensen Omroep teleurgesteld door minister Engels Ontvoerde babv uit Nijmegen gevonden Sergeant gaat dienst weigeren wegens politieke bezwaren Twee echtparen verongelukt Vijf jaar geëist wegens doden van dierenarts EO verdedigt ledenwerving V3 Vertraging renteloze leningen eigen huis Proefuitzendingen van particulier op Arnhemse CAS ZATERDAG 13 TtOVEMBER 1971 (Van een onzer verslaggevers) GOEDEREEDE De Haring vlietdam, die maandag officieel ji gebruik wordt genomen door koningin Julibna, is met zijn 4500 neter lengte zeker niet het groot- ;te Delta-object van Rijkswater- itaat maar wél het meest spec- aculaire. Het sluiscomplex be staande uit 17 uitwateringsslui zen van ruim een kilometer [engte, die in een speciaal gecre ëerd werkeiland midden in de ipen zeearm werden gebouwd, rokken in binnen- en buiten and veel aandacht. Toen in 1957 de Deltawet aan het larlement werd voorgelegd werden in memorie van toelichting vier func- ies van de dammen omschreven: de eiligheid, goede verbindingen, het ntstaan van zoetwaterbekkens en et ontsluiten van een uniek recrea- egébied. Nu de eerste van de drie rote zeearmen, het Haringvliet, al en jaar is afgesloten, moeten achter laatste drie functies een vraagte- en worden gezét. VISSTERFTE In 1970, na ruim 'vijftien jaar werk, wam de dam tussen Hellevoetsluis Goedereede, kosten 720 miljoen ulden, gereed. Terwijl de laatste and aan de zesbaansweg op de dam rordt gelegd, kunnen de deskundigen ich buigen over de nieuwe proble- len die het Haringvlietmeer schept. sportvissers moesten al direct con- ateren dat het zoetwa termeer voor en weinig attractiefs meebracht. In et verenigingsblad „De Nederlandse engelsport" merkten zij op dat het euw gevormde Haringvlietmeer de- tlfde verschijnselen vertoont als het ater elders in Nederland: „Een on- elriekende stank en uiteraard vis- erfte". Ir. P. van der Burgh van Rijkswa- rstaat vindt deze constatering wat 'erdreven, maar toch maakt ook hij ch zorgen. De Haringvlietdam krijgt in esseptiële functie in de water- iishouding van Nederland. Een ge- »elte van het Rijnwater zou, samen et het Maaswater, naar het Haring- liet worden gedirigeerd. „Zodoende eft het kostbare Rijn- en Maaswa- niet nodeloos meer in zee te stro- schreef het ministerie van ver ier en waterstaat opgetogen in een iblikatie van enkele jaren geleden. Nu Rijn en Maas smeerpijpen zijn worden kan het Haringvliet- ge- mkkelfjk een opslagplaats van "af- alstolfen van Nederlandse, Duitse en ■anse industrieën worden. Ir. Van er Burgh vreest daarom nog veel problemen met de nieuwe meren in Zeeland. Ook de tweede functie van dam en meer, de recreatie, baart de nodige zorgen. Voor de Rotterdammers is door de aanleg van de dam het unie ke duingebied van de kop van Goeree veel dichter bij komen te liggen. Hoewel de aansluitingswegen bij Hel levoetsluis nog niet klaar zijn, bete kent de komst van de dam voor de Rotterdamse recreanten een afstands bekorting van zo'n 40 kilometer. Zij kunnen dan de oude badplaatsen Oostvoome en Rockanje (onder de rook van de Maasvlakte) vaarwel gaan zeggen. De gemeente Goederee de (een samengaan van de dorpen Stellendam, Ouddorp en Goedereede) rekent op de komst van vele tiendui zenden. In het duingebied zijn par keerplaatsen aangelegd met een ca paciteit van tweeduizend auto's. Voor het steeds meer in trek ko mende weekend-toerisme kan de kop van Goeree weinig bieden. Er zijn te weinig kampeerterreinen, bungalow parken en caravan-standplaatsen. Hoewel de gemeente het gemunt heeftt op de verblijtsrecreatie, moes ten vèel aanvragen' voor het maken van, kampeerterreinen e.d. onbeant woord blijven, vanwege de strikte in deling van landbouwgronden en re creatieterreinen in het streekplan. VVV-directeur J. Hameeteman zegt: „Ik weet niet hoe ik al die men sen moet opvangen. Er wordt wel wat gedaan, maar het gaat allemaal veel te langzaam. Ik zal volgend jaar heel wat mensen moeten teleurstellen". WEGEN De zesbaansweg tussen de Haring vlietdam en de bijna voltooide dam in het Brouwershavensche Gat kosten Ouddorp overigens een deel van het prachtige duingebied De Punt. Ont zettend jammer, vindt de VW-direc- teur, maar burgemeester H. J. Smith van Goedereede wil van geen kritiek weten. „Ik weiger rijkswaterstaat als de grote boeman te zien die er maar doorhakt. Aan de noordzijde van het eiland hebben ze tweehonderd hecta re nieuw duin aangelegd, een mooie compensatie van de afbraak". Het is echter de vraag of de zes baansweg de verkeersstroom aan kan. In Goedereede gelooft men nu al dat de voorspelling als zou de Grevelin- gen-delta (kop van Schouwen, kop van Goeree, Grevelingenmeer) tijdens een zonnig weekeinde 500.000 mensen herbergen, een onmogelijkheid zou zijn. Daar is de capaciteit van de dammen veel te klein voor. In 1953 zagen de ontwerpers van het Delta plan in de dammen een ontsluiting van Zeeland. Zij konden moeilijk re kening houden met de ontstuimige ontwikkelingen van het verkeer. Nu De viereneenhalve kilometer lange Haringvlietdam, die maandag offi cieel in gebruik wordt gesteld door Koningin Juliana. rijst de vraag of over die dammen toch niet een spoorlijn had moeten lopen. PORTEMONNEE In Goedereede, een traditioneel christelijk dorp, kijkt men wantrou wig naar de dam. „Met die dam halen we de wereld binnen", zegt een oude visser somber. Een wat jongere colle ga voegt hier aan toe: „Die dam geeft ons veiligheid, daar ben ik blij mee. Maar ze hadden er geen weg over hoeven leggen", Een inwoner van het rustieke dorp je Ouddorp stelt het nuchterder: „Van mij mogen ze de dam op zondag afsluiten". Een stukje geïsoleerd Ne derland vindt het niet zo bar leuk om uit dat isolement te treden. WV-di- recteur Hameeteman zegt: „Het anti- toerisme loopt hier tot de portemon nee, daarna houdt 'het op". Volgens ir. Van der Burgh betekent de voltooiing van de dam niet dat 'de secundaire dijken verwaarloosd wor den. „Er kan zich een geweldige springvloed voordoen. Of de dammen kunnen gebombardeerd worden in oorlogstijd. Redenen om de secundai re dijk te onderhouden. Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM NOS en om- eporganisaties voelen zich te- urgesteld door het feit, dat mi- ster Engels al uitspraken heeft :daan over zaken verband hou- ;nde met de benarde financie- ng van de binnenlandse om- >ep, voordat het uit Hilversum mgevraagde gesprek met de windsman juist over deze vestie, was gehonoreerd. )e raad van beheer van de NOS mede de voorzitters van de zes iroepen blijken een uitnodiging te bben ontvangen om woensdagmid- g 17 november met de minister te men praten. n de bestuursvergadering van de )S is gisteren, aldus deelde voorzit- E. A. Schüttenhelm in een pers- ïferentie mede, wel gesproken over berichtgeving in diverse kranten, er de uitspraken van de minister, ar daaruit is niet voldoende duide- geworden, wat de bewindsman in le denkt te doen aan de financie- g van de omroep. Daarom zal men handelingen van de Tweede Ka- te voren nog bestuderen. Zwartkijkers i de bestuursvergadering werd het probleem van de, naar schat- 300.000 „zwart-kijkers" (toestel- zitters die betaling van de omroep- drage ontduiken) ter sprake ge- icht. In de afgelopen maand heeft Dienst Omroepbijdragen 8.000 artkijkers in de kraag gevat. Aan- ien met deze massale ontduiking som van 20 miljoen gulden feite- wordt onttrokken aan de gelden lke de omroep toekomen, over- egt het NOS-bestuur een onder lid aan te vragen met de Dienst iroepbijdragen, teneinde wegen te •ken sneller de zwartkijkers op te iren. Kabel-tv koorts beoogt het NOS-bestuur zich te oriënteren omtrent de kwestie i de kabeltelevisie en het ontbre- van een algemene maatregel van kuur hierover. De omroepwet Drziet in de mogelijkheid daartoe. NOS zal. na bestudering van de idische aspecten hiervan, een ndpunt bepalen. In welke'richting 'fdt gedacht, kon nog niet worden fegedeeld. De heer Schüttenhelm 11 de tijd nog niet rijp enig com- "itaar op de voorgenomen oriënte- [JI te geven. Verder heeft het NOS-bestuur be sloten, op advies van de CCA (Com missie Coördinatie Arbeidsvoorwaar den) stappen te ondernemen bij dc ondernemingsraden van de SER, Ten einde te komen tot een speciale be- drijfscommissie voor de omroep, met het oog op de te stichten onderne mingsraden. De raad van beheer van de NOS wenst een voorlopig regle ment voor de eigen ondernemings raad samen te stellen. Deze moet dan worden goedgekeurd door het be stuur, nadat ook de bedrijfscommissie erme? akkoord is gegaan. Bij de ver kiezingen voor de ondernemingsraad, welke men in januari bij de NOS hoopt te houden, zullen zowel georga niseerde als niet-georganiseerde werknemers in aanmerking komen. De moeilijkheid is. de grote schake ring van beroepen in de NOS, zoveel mogelijk te vertegenwoordigen in de Raad. Wanneer de raad is gesticht, zal deze zijn eigen reglement kunnen maken en vervalt de voorlopige van de Raad van Beheer. Het reglement zal echter wel worden aangeboden aan de omroeporganisaties die ook een eigen ondernemingsraad moeten stichten, omdat dé NOS het aange naam zou vinden, wanneer er zoveel mogelijk één lijn zou worden getrok ken. NCRV-zelf Intussen heeft de NCRV echter al een ondernemingsraad gesticht; zij wenste zich niet te houden aan het schablone van de NOS, maar zelf te bepalen in hoeverre en op welke wij ze zij inspraak van de raad wil vast stellen. De NOS voelt er echter niets voor, het schablone van de NCRV, die de perikelen van de beroepenschake- ring zelf al heeft opgelost als voor beeld te nemen, zo antwoordde de heer Schüttenhelm op onze informa tie. Pas als alle ondernemingsraden zijn opgericht zal de NOS de vraag aan de orde stellen, of het zinvol zou zijn contact te leggen tussen de raden onderling en zo ja. welke vorm daar voor dan zou moeten worden vastge steld. Van onze verslaggevers WIERINGERWERF Het echt paar K. Veeringa (52) en J. Veeringa- Elzer (48) uit Groningen is gisteren bij een auto-ongeluk op de rijksweg Afsluitdijk-Amsterdam bij Wierin- gerwerf om het leven gekomen. Hun 19-jarige dochter Geertruida, die pas haar rijbewijs had en de gloednieuwe wagen bestuurde, liep zeer ernstige verwondingen op. Volgens ooggetuigen ging de auto zonder verklaarbare oorzaak plotse ling slingeren, raakte vervolgens van de weg af en reed toen met grote snelheid tegen een brugleuning. BERGH De 82-jarige heer B. Rewinkel en zijn 78-jarige vrouw B. G. Rewinkel-Heinen uit Wehl kwa men gisteren om toen de auto, die bestuurd werd door hun zoon W. G. Rewinkel (49), bij een inhaalmanoeu vre in Azewijn (Gelderland) op een tegemoetkomende vrachtauto reed. De heer Rewinkel jr. werd met ver wondingen naar het ziekenhuis ge bracht. GORINCHEM In Meerkerk bij Gorinchem werden drie voetgangers van achteren aangereden door een personenauto. Een van hen, de 62-ja- rige mevrouw H. E. Bogaart uit Meerkerk, overleed ter plaatse aan de verwondingen. De andere twee raak ten zwaar gewond. LEIDEN De 33-jarige Th. N. de Haas uit Oud-Ade botste gisteren met zijn bromfiets tegen een lokomotief op een met knipperlichten beveiligde overweg. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG Op rijksweg 12 (Den Haag - Utrecht - Arnhem) raakten gisteravond tientallen auto's bij kop-staartbotsingen betrokken. Drie mensen moesten met lichte ver wondingen naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De botsingen had den grote files tot gevolg. Van onze correspondent ARNHEM Vijf jaar gevangenis straf eiste de procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof mr. J. van IJsendoom gisteren tegen de 21-jari- ge fabrieksarbeider H. D. uit Deven ter, die in de nacht van 3 op 4 de cember vorig jaar de dierenarts A. H. Kranevelt met enkele messteken om het leven bracht. De rechtbank te Zutphen had de man tot drie jaar veroordeeld. •i Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN/UDEN De rijkspolitie van Uden (N.-Br.) heeft gisteravond de donderdag nacht uit een afgelegen woning in Nijmegen geroofde baby ge vonden. Eerder op de avond had de rijkspolitie de dader van de ontvoering, de 32-jarige rijschool- hou/der W. J. R. uit Uden al aan gehouden. De baby verkeert in goede gezondheid. De rijschoolhouder had eerder een HILVERSUM De EO verdedigt zi.in wijze van ledenwerving met de opmerking dat geen ongeoorloofde methoden zijn gebruikt. „In de volle overtuiging dat de leden zelf geen ge loof zullen hechten aan de verhalen die de ronde doen en dus geen weer legging nodig hebben", wenst de EO deze toch te geven „voor het geval dat leden over de kwestie worden aangesproken". Het is mogelijk iemand een' ge schenkabonnement op het program mablad „Visie" te geven en hem bij verrassing lid te maken maar op een genoteerd ledental van honderd der tig duizend telt de EO 317 geschenk abonnementen en dat is een te ver waarlozen aantal. Het is mogelijk iemand bij wijze van geschenk vijf gulden-lid (begunstiger) te maken. De EO zegt dat alle leden (met uit zondering van de genoemde 317) vrij willig zijn aangesloten. De vereniging zegt ook dat kerken of particulieren geen bijdragen beschikbaar hebben gesteld een willekeurige lijst van nieuwe leden op te maken. Vandaag komt op het scherm de tweede aflevering van de Mountiesshow, gebracht door de AVRO. Hier zien we Piet Bambergen met de Engelse gaste Sheila Bernadette. Morgen daat de NCRV telefisie in „Herkent u deze melodie?" een fragment uit een operette horen, gezongen door Ans Philippo en Nico Boer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De dienstplichtig sergeant Gerard Roovars uit Garde- ren, die nog ruim een half jaar moet dienen, heeft zijn commandanten de ze week in een open brief aangekon digd op grond van politieke bezwaren tegen het leger, vanaf 1 december geen verdere dienst te zullen verrich ten. „De sergeant doet momenteel zijn werk tot volle tevredenheid. Hij heeft gezegd de volgende maand, als hij zijn zaken afgewikkeld heeft, geen verdere dienst te zullen doen. Tot op dat ogenblik kunnen er, behalve een gesprek met hem. geen maatregelen worden genomen", aldus verklaarde de legervoorlichtingsdienst gisteren. Sergeant Roovers hoopt, blijkens zijn brief, dat een openbare behande ling van zijn zaak een positieve in vloed zal uitoefenen op de volgens hem verkalkte en verouderde struc turen en politieke ideeën die in de krijgsmacht overheersen. Hij benadrukt geen beroep te wil len doen op de wet gewetensbezwaar den (die politieke argumenten niet erkent redactie) „in de overtuiging dat politieke argumenten een eigen legitimiteit bezitten, die in het kader van een militaire dienstweigering ge sanctioneerd dient te worden". Ser geant Roovers wijst erop, al voordat hij in dienst kwam, grote bezwaren tegen de krijgsmacht te hebben ge had. „De onrechtvaardige verdeling van goederen in de wereld als gevolg van de internationale politiek van de rijke landen, wordt door het bestaan van het leger eerder versterkt dan opgeheven." Illusie „Studio Vrij", nieuw KRO-aniuseinent Van onze radio- en TV-redactie HILVERSUM De KRO begint woensdag op Ned. II met een vierwe- kelijks programma, dat alleen op voetballoze avonden wordt uitgezon den. en dat „Studio Vrij" zal heten. Dit programma wordt samengesteld door Hans Bik, wiens rubriek „Zelf doen" een belangrijk onderdeel ervan gaat vormen, want hei geheel is be doeld om leiding te geven aan vrije tijdsbesteding. Vaste onderdelen zul len voorts zijn een tv-versCnijning van „Raden maar", het rubriekje van Kees Schilperoort uit het radiopro gramma „Van twaalf tot twee", schaatsen voor kinderen, waarin An ton Huiskes allerlei tips en voorlich ting geeft en een ontmoeting tussen een Nederlandse figuur uit de wereld van de „grote K" met opkomend ta lent. „Vrijheid en democratie, die de NA VO zegt te verdedigen, ontbreken in het leger, waar geen werkelijke in spraak is en waar conservatieve poli tieke ideeën en politieke onverschil ligheid overheersen", zo stelt hij. De verwachting daaraan wat te kunnen veranderen door zelf dienst te nemen is een illusie geworden", aldus de brief. Als sergeant Roovers inderdaad volledig dienst gaat weigeren, kan dat enkele maanden of zelfs jaren ge vangenisstraf tot gevolg hebben, zoals Wehrmann wegens dienstweigering in eerste instantie ook tot twee jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. In zijn brief benadrukt de sergeant de consequenties van zijn beslissing overwogen te hebben. Dit is het recept:. Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caqaelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak v-y~) afmaken met <y zout. peper, nootmuskaat en wat kirsch. verhouding met de 21-jarige (onge huwde) moeder gehad. In een gister middag gevoerd telefoongesprek met de moeder, zei de rijschoolhouder de vader van de baby te zijn. Hij vroeg het ijmeegse meisje weer bij hem terug te komen. Over dit voorstel moest het meisje 's avonds om zeven uur naar een gegeven telefoonnum mer in Uden terugbellen. De rij schoolhouder zou dan 's avonds naar hetzelfde nummer bellen. R. liet doorschemeren, dat hij in België ver bleef. Na dit telefoongesprek schakel de de Nijmeegse kinderpolitie direkt de rijkspolitie in Uden in. Ook stelde de kinderpolitie Interpol op de hoog te. Toen de rijkspolitie in Uden na ging, waar de moeder 's avonds naar toe moest bellen, bleek op dat tele foonnummer niemand aanwezig te zijn. Een agent van de rijkspolitie ging daarom posten bij de telefoon. Tot grote verbazing van de politie agent kwam de rijschoolhouder zelf om zeven uur binnenstappen. Hij werd gearresteerd, en gaf direkt het adres, waar de baby zich moest be vinden. Een uurtje later vond de po litie de baby bij een Udense familie, die volgens hoofdinspectrice Ter Haar „geheel ter goeder trouw had gehan deld". De 21-jarige moeder ontdekte de vermissing van haar baby pas gister morgen om zeven uur. De vrouw was donderdagavond om twaalf uur naar bed gegaan. De baby sliep in dezelfde kamer. De ontvoerder is aan de ach terzijde van de woning binnengeko men, nadat hij twee scharnierpennen van een raam had verwijderd. Daar na moest hij via een kamertje, waar de veertienjarige broer van de vrouw sliep, naar de kamer waar de baby sliep. Hij wikkelde het kind in een dekentje, en nam het mee. De kinderpolitie van Nijmegen, on der leiding van hoofdinspectrice Ter Haar, ging direkt alle contacten na van het meisje. Tot om twee uur 's middags de Udense rijschoolhouder opbelde. Hoofdinspectrice Ter Haar sprak gisteravond opgelucht „va nten gelukje". „Wij vreesden iets ergers. Maar gelukkig is het babytje alweer bij de moeder terug." De 21-jarige moeder wil voor het eind van het jaar trouwen met een jongeman uit Groesbeek. DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Vellenga heeft minister Udink (volks huisvesting) vragen gesteld over de ernstige vertraging en zelfs stagnatie, waarvan sprake zou zijn bij de af doening van aanvragen om renteloze leningen voor de aankoop van een eigen woning, op grond van de wet bezitsvormingsfonds. Als gevolg van deze vertraging en stagnatie zouden duizenden nieuwe gevallen, die wel aan alle voorwaarden voldoen, niet eens in behandeling worden genomen, Van onze correspondent ARNHEM De Arnhemmer W. G. Nijboer begint volgende maand via zijn centraal antennesysteem, dat een groot deel van Arnhems binnenstad beslaat, eigen televisie-uitzendingen. Hij gebruikt voorlopig alleen nog video-opnamen van Nederlandse of buitenlandse programma's van de vo rige dag. Later wil hij ook, en dat overdag, kleurencassettes via zijn systeem in de huiskamers brengen. De heer Nijboer beschouwt zijn uitzendingen als een proef voor een te slichten Arnhems televisienet. Hij wil te zijner tijd Arnhemse berichten gaan brengen. Het Arnhemse binnenstadsnet is volgens de ondernemende Arnhem mer makkelijk uit te breiden. Op den duur wil hij door de hele stad alle antennes vervangen door een grote ringleiding, met een grote centrale. Zo'n systeem lijkt hem uitermate ge schikt: de Kema-toren, steunzender voor Arnhem en omgeving, zou ook Franse en zelfs Engelse programma's in de lucht kunnen brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9