Predikant Gerard Koenekoop ruilt kansel voor ezel 99 T oerisiiie is noodzaak33 ,0 J T ransportbedrij v en mijden te dure Zeeuwse veren Milieudeskundigen van Rotterdam willen geen Rij nmondambtenaar zij 11 Rotterdams water niet slecht voor dieetpatiënten Geld nodig voor plan Oude Westen B. en W. komen met milieunota Doe-het-zelf woningbouw Vuurwerk aan banden Ned. Dans-Theater huldigt Peter Leoneff Fleurige kunst op blinde muren Bonden willen einde aan onzekerheid bij Brocades 5 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 ROTTERDAM Aan het begin van de volgende maand trekt ds. Gerard t oenekoop, gereformeerd predikant van Rotterdam, voorgoed zijn toga uit! )an gaat deze kunstzinnige herder en leraar en artiest onder de plaatselijke pre- Su» 'kanten officieel met emeritaat. Vervelen zal de „predikant met pensioenzich niet! Met liefde ruilt hij da ds Ransel voor zijn ezel en penselen. 000 Dat Gerard Koenekoop een talentvol illustrator is, bewijzen niet alleen de vele {larderende brieven, die zijn prachtige pastorie vol van antiek en schilderijen 'Pl in de ''s Gravenwal komen binnendwarrelen, maar ook zijn talrijke uitnodi- eeu ngen, waarmee verenigingen, instellingen en zélfs bedrijven de predikant-illu- rator voor een avondvullend optreden willen claimen. Ds. Koenekoop is er alleen maar erg dankbaar voor en zegt het Bilderdijk „Zó iemand deugd of wijsheid heeft. ,t Is Gods goedheid, die ze geeft". 30 I t»; „Je moét volledig zijn zoals je bent. Ook al vinden ze je wel eens een gek ventje" zegt Gerard Koenekoop langzaam, terwijl hij een marmeren vrou wenhand van zijn met moeite verworven beeldjes streelt. Over die misverstanden kan hij boek delen vertellen, want ondanks het feit, dat we in een zogenaam de open tijd leven, blijken vele gemeenteleden niet graag te zien, dat hun predikant door de muze aangeroerd wordt. Humor „En toch staan die kunst en die humor en die kerk zo dicht bij el kaar", gaat ds. Koenekoop verder." Is bijvoorbeeld de bijbel niet vol van kunst en ook van humor? Zouden de mensen rond de Here Jezus niet even geglimlacht hebben, toen hij predikte van „Wat ziet ge de splinter in het oog van uw broeder en de balk in uw eigen oog ziet ge niet". Er valt even een korte stilte in de zo smaakvol antiek ingerichte kamer, waarvan het behang schuil gaat ach ter tientallen grote en kleine schilde rijen. Een pendule tikt de tijd in kalm tempo wèg. „Hoe vind je dat beeldje?" verbreekt de predikant de stilte. „Dat is een Mariabeeldje! Kijk eens hoe mooi die lijnen zich naar één middel punt bewegen: het christuskindje, dat zij draagt." Ds. Koenekoop heeft zijn natuur talent niet uitsluitend verbruikt als genoeglijk onderdeel voor ontspan- ningsprogramma's, maar vaak hadden zyn illustraties een funktionele bete kenis. Aan de hand van die tekeningen bracht hij zijn toehoorders op spelen- der wijze in kontakt met bijbelse ver halen. Vooral bij hoogtijfeesten als Kerstmis. Pasen en Pinksteren leefde hij zijn inspiraties ten volle uit. Predikant Wie weifelend aan de predikant vraagt of hij er wel eens behoefte aan had om beroepskunstenaar te worden, krijgt een even eerlijk als overduide lijk antwoord. „Neen, nooit. Met grote dankbaarheid heb ik het prach tige ambt van predikant mogen be oefenen. Ik heb me daarbij verre pro beren te houden van theologische de batten, die de mensen alleen maar verder van elkaar af brachten. Het brengen van het eenvoudige evange lie voor de praktijk van elke dag was mijn meest geliefde wens. En daarbij mocht ik altijd wijzen op de zeker heid en vastheid van dat evangelie: „Zó zegt de Hère het." Juist in een ROTTERDAM Een aantal nauw j het milieubeheer betrokken hoge iotterdamse ambtenaren gevoelt er iets voor, op te gaan in een organi- 'tie-eenheid milieubeheer van Rijn- lond. C'ds Zoals bekend heeft Rijnmond plan- per, en gelanceerd tot oprichting van een n ntrale milieubeheersdicnst voor het o ehelc Rijnmondgebied. De tot Rijnmond behorende gc- dc eenten zouden daarvoor de a,mbte- iaa aren moeten leveren, maar in ge- ani prekken met B. en W. van Rotter- r am hebben de Rotterdamse hoofd ig i mbtcnaren doen weten, dat werk in tn dienst milieubeheer van Rijn- |ond voor hen weinig aantrekkelijks 'edt. Zij overwegen zelfs te vertrek- i<; 'n, als zij zouden worden gedWon- *n te werken in een Rijnmond- lenst. In hun nota inzake de problematiek an het milieubeheer om welke av ota de gemeenteraad heeft gevraagd ;a. Ia een motie van de socialistische «'"fractieleider drs A- -T- Lems chrijven B. en W. dat zij het vertrek van deze ambtenaren met hun aan zienlijke kennis van zaken ten zeerste zouden betreuren. Volgens de visie van Rijnmond moet dit openbare lichaam het hele milieubeheer tot zich trekken, voor zover het niet gaat over problemen van uitgesproken lokaal belang. Vooral heeft Rijnmond het oog op de vervuiUngsfactoren, die zich bui ten de grenzen van een gemeente uit strekken. Volgens de visie van Rijnmond moeten de gemeenten in het Rijn mondgebied het personeel voor een op te richten dienst milieubeheer Rijnmond leveren en ook betalen. Maar B. en W. van Rotterdam ma ken de Rotterdamse gemeenteraad er op attent, dat in de visie van Rijn mond de gemeenten geen enkele in spraak in deze dienst hebben, ook niet via een stuurgroep of een bege leidingscommissie. Zoals bekend is ook de provincie Zuid-Holland het niet eens met de inzichten van Rijnmond. Het provin ciale bestuur gaat ervan uit, dat vol gens de bestaande wetgeving 'net mi lieubeheer in de eerste plaats is opge dragen aan de provincie. tijd en samenleving, waar alles on zekerder wordt". Ds. Koenekoop was door de Gere formeerde Kerk van Rotterdam be noemd tot ziekenhuispredikant. Zó was zijn gemeente samengesteld uit patiënten van Dijkzigt, Bergweg ziekenhuis, reactiveringscentrum aan de Claes de Vrieselaan, Boezemzieken huis, Oogziekenhuis, Havenzieken huis, Kraamkliniek, Spiegelnisserhuis voor bejaarden, enz. Om zijn patiënten in de moedertaal te bereiken en vaak in kontakt kwam met buitenlandse werknemers of zee lieden, in het Havenziekenhuis bij voorbeeld, heeft hij zich in de laatste jaren vooral toegelegd op de Spaanse en Italiaanse taal. In zjjn praktijk als ziekenhuispre dikant heeft hij vaak kennis gemaakt met de keerzijde van het leven. „Wat moet je zeggen als je als ziekenhuis predikant 's nachts naar een sterfbed moet van een jonge moeder van een groot Rotterdams gezin? Wat moet je zeggen als je bij een jonge man komt, die door ziekte zijn twee benen moet missen?" Tekeuen „Toch komt men er na vele jaren toe om te zeggen: wij maken wel plannen, maar uiteindelijk zijn het Gods plannen die het 'm doen en te berusten in het Wat God doet is wel gedaan." Ook in de ziekenhuizen heeft Ge rard Koenekoop veel patiënten met het tekenen wat afleiding bezorgd. „Vaak bond het patiënten aan je tot ver na hun ziekbed." Als bewijs daarvan was daar een foto uit Am sterdam, waar een pentekening van de predikant een trotse plaats in het interieur van de'woonkamer had ge kregen. Ds. Koenekoop, die geboren wferd in Boskoop, diende 's Gravenmoer van 1935 tot 1943 als eerste gemeente. Daarna werd hij predikant in Gouda, diende hij enige jaren de Gerefor meerd Vrijgemaakte Kerk en kwam in 1954 naar Rotterdam. Twee jaar later werd hij benoemd tot zieken huispredikant van de Geref. Kerk. Hij heeft vier getrouwde kinderen, waar van er twee in het buitenland wonen. De komende weken zullen er ver schillende afscheidsbijeenkomsten ge houden worden. In het Bergwegzie kenhuis wordt donderdag, 18 novem ber 's middags om drie uur een af scheidsreceptie gehouden. Op zaterdag 27 november vindt in de Burchtzaal van de Nieuwe Oosterkerk aan de Boezemsingel van half vijf tot zes uur een receptie plaats. Tenslotte wordt op zondag, 28 no vember 's avonds om zeven uur in de Bergsingelkerk aan de Bergsingel. hoek Bcrgselaan een afscheidsdienst gehouden. ROTTERDAM Patiënten die een zoutloos of zoutarm dieet moeten vol gen, behoeven geen ander water te gebruiken dan het huidige produkt van de Rotterdamse drinkwaterlei ding, ondanks het feit dat het zout gehalte het record van 550 mg zout per liter heeft bereikt. Burgemeester en wethouders van Rotterdam schrij ven dit in een antwoord on vragen van het raadslid prof. dr. J. H. Chris- tiaansc (protestants-christelijk). Het raadslid stelde deze vragen naar aanleiding van de verkoop van Noors drinkwater in Rotterdam, waaraan vooral mensen met een zoutarm of zoutloos dieet behoefte zouden heb ben. De directeur van de Rotterdamse GG en GD heeft voor het college be cijferd dat degene die op het ogen blik een liter Rotterdams drinkwater per dag drinkt daarmee ongeveer 250 mg keukenzout, meer consumeert dan anders. Bij een zoutarm dieet bedraagt het zoutgehalte van de voe ding ongeveer 6 gram zout De voe ding in een streng zoutarm dieet be vat circa 2 gram keukenzout. Rotterdam is bezig met de bouw van een zoetwaterfabriek in de Bot lek, die gedistilleerd water voor in dustriële doeleinden zal leveren. Dit water zou wel door nabehandeling geschikt, gemaakt kunnen worden voor drinkwater, maar dit zal te duur zijn voor consumptie, aldus B. en W. Met het ingebruiknemen in 1973 van de spaarbekkens in de Biesbosch zal de drinkwatervoorzien'ng van Rotterdam veilig zijn gesteld, aldus B. en W. van de Maasstad. ROTTERDAM Het rijk heeft 9 x 93 miljoen ter beschikking ge steld vóór stadssanering, op voor waarde dat er concrete plannen op tafel komen. Wethouder H. W. Jettinghof heeft deze plannen niet beschikbaar, zo deelde bij gisteren tijdens de openba re vergadering van de commissie Stadsontwikkeling en Volkshuisves ting mee. Het wachten is op een structuur plan voor de stad Rotterdam. De commissie was hierover zeer ver baasd. „Het is zonde dt geld om een dergelijke reden te laten schieten", zo 7\ï men. Na aandringen van het PvdA-raadslid F. van Heezik wilde hij wel toezeggen dat men op grond van het reconstructieplan voor het Oude Westen zal proberen geld bij de minister los te krijgen. Dit plan uit de buurt zelf is door de gemeente dienst Stadsontwikkeling niet onwel willend ontvangen. „Wij zullen alles doen om een bres te slaan in de pot van de minister", zo zei v^ethouder Jettinghof. MIDDELBURG Uit protest tegen de verhoging van de veer- tarieven zullen de Zeeuwsvlaam- se transportbedrijven de Zeeuw se veren zoveel mogelijk gaan mijden. Enkele grote onderne mingen zijn al begonnen hun vrachtwagens via België naar Brabant, Limburg en de rest van Nederland tp laten rijden. Als op 15 december de nieuwe autosnelweg Breda-Antwerpen voor het verkeer wordt opengesteld, zal deze nieuw" route waarschqnliifc door het grootste 'deel van de ver voerders in Zeeuws-'Vlaanderen worden gebruikt. Het actiecomité „vrije veren" zal DORDRECHT B en W van Pa- pendrecht zijn ingegaan op een sug gestie van een raadslid om een per ceel grond te bestemmen voor „indi viduele vrijetijdsbouw". Ten zuiden van de Karei Doormanlaan in Papen- drecht zullen doe-het-zelvers hun eigen huis kunnen bouwen, als zij voor maart 1972 een bouwplan heb ben dat aan de normale welstands- eisen voldoet. ROTTERDAM De gelegenheid tot het afsteken van vuurwerk en tot de verkoop ervan dienen tot slechts enkele korte perioden per jaar te worden beperkt. Deze wijziging in de Algemene Po litie Verordening stellen B. en W. de raad voor. Zij zijn tot hun voorstel gekomen mede op aandringen van de wijkraad voor Charlois, die veelvul dig klachten over ongelukken met vuurwerk en de geluidshinder ervan kenbaar maakte. De nieuwe regeling die nog voor de komende feestdagen zou moeten ingaan is, aldus B. en W., slechts een tijdelijk. Er is namelijk een spe ciale vuurwerkverordening in voor bereiding. Directeur C. L. J. Opperman ontzaglijk labiel eigen levenssfeer zware taak (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Toerisme is een sociale noodzaak. In de wereld van vandaag, waarin iedereen gejaagd moet werken ?n leven, kan niemand zonder een echte va kantie". Dat is in het kort de toeristische mening van de heer C. L. J. Opperman (40) sinds kort directeur van het centraal bureau van de Nederlandse Christelijke Reisvcreniging. Hiermee vervulde hij de leeg gekomen plaats van de heer Hooge- werff, die dit jaar bij een tragisch ver keersongeluk om het leven kwam. Bijna 16 jaar geleden belandde de heer Opper man. thans getrouwd en vader van twee zoons, in de reiswereld. „Toevallig," noemt hij het want tevoren was door hem nooit in die rich ting gedacht. Via de afdelingen Groeps-, privé- en vliegreizen klom hij op tot chef-reizen in eind 1968. De laatste tijd fungeerde de heer Op perman als waarnemend-directeur. Nooit heeft hij spijt gehad de reiswereld te zijn binnen gestapt. „Want", zo zegt hij, „je hebt veel contact met mensen en dan nog wel met mensen veel al in een vakantiestemming'. is natuurlijk de korte reisduur. Desondanks blijft en vooral bij de NCRV het treinverkeer een belangrijke plaats innemen. Wel is er tegenwoor dig, ook bij ons de tendens om veel treinreizen niet 's nachts maar overdag te laten plaats heb ben, waardoor de passagier ook de heen- en te rugreis als vakantiereis kan ervaren". Komfort „Een belangrijke verandering valt ook te con stateren in het gedrag van de vakantiegangers. Doordat de mensen thuis meer comfort gewend zijn willen zij dat ook op vakantie niet missen en financieel zijn er door het stijgen van de con junctuur ook gaan moeilijkheden meer om dat te verwezenlijken. Wil men echter een reis vol komen 'naar maat' hebben dan zal men toch terugvallen 'op een privéreis. Opvallend is het eigenlijk wel dat nog heel veel potentiële klan ten denken dat de NCRV zoiets niet zou kun nen verzorgen en alleen maar groepsreizen or ganiseert voor de leden. Wy zyn echter niet al leen touroperator van groeps- en privéreizen, maar fungeren ook als boekingskantoor van col lega touroperators, via welke overal reizen ge boekt kunnen worden." Trein TuSsen het moment dat de heer Opperman aan de balie reizen verkocht en nu is veel ver anderd. „Destijds ging het grootste deel van de vakantiegangers met een autobus naar het bui tenland, terwijl momenteel het vliegverkeer enorm is toegenomen en nog steeds toeneemt. Een voordeel van deze laatste wijze van vervoer Labiel „De toeristenindustrie is ontzaglijk labiel. Prognoses die je baseert op je gegevens van het vorige jaar kunnen wel eens totaal niet uitkomen. Een bepaald land kan opeens uit de markt liggen zondere direct aanwijsbare reden. Wij bij NRCV hebben hier niet zo'n last van als een gewoon reisbureau, omdat wij een vaste 'klantenkring' uit onze leden hebben, waardoor jè een betere kijk hebt op de verlangens van die mensen. Een groot voordeel van onze groeps reizen is wel de aanwezigheid van een reislei der, die vanaf het begin van de reis met de groep optrekt. Hierdoor heeft de reiziger een beter contact met hem dan met een hostess, die een hele zomer in een bepaalde plaats is gestatio neerd en alleen inlichtingen geeft als daarom gevraagd wordt. Een groot deel van ons reizen- pakket bestaat uit privé-groepsreizen, waarbij men als groep reist, maar ter plaatse volkomen vrij is in doen en laten. Opvallend is dat vaak bij deze reizen de groep als groep ook in het bui tenland met elkaar blijft optrekken. Oorzaak hiervan is vaak de instelling van de deelnemers. Een ander pluspunt voor onze leden is, dat zij hun eigen levenssfeer kunnen handhaven tijdens hun vakantie. Ik moet echter nadrukkelijk zeggen dat dit niet betekent, dat deze reizen gezapig zyn en uit niets anders bestaan dan religieuze gesprek ken. Vooral by de jongeren leeft die opvatting nog steeds, lerwyl de werkelijkheid geheel anders is. Jubileum Hoewel de heer Opperman nog maar kort achter het directeursbureau heeft plaats geno men, rust op hem direct al een zware taak naast het gewone werk. Volgend jaar bestaat de NCRV 50 jaar en dat betekent heel wat werk. In maart gaat er een jubileumreis naar Israël, terwijl er ook voor verschillende andere gebieden speciale reizen zijn georganiseerd. Tevens zal in dat jaar de NCRV voor het eerst een reis naar Indonesië organiseren, die overigens al bijna vol is ge boekt. Al met al drukt er op de schouders van de heer Opperman een zware taak, die hij gesteund door ervaren medewerkers, goed hoopt te ver vullen. volgende week op een bijeenkomst in Hulst de vervoers- en transportbon den informeren over de mogelijkhe den die het vervoer over België voor de vervoerders kunnen bieden. De secretaris van de Zeeuwse af deling van NOB-wegtransport, de heer W. Flohr, zegt dat de vakbonden volledig achter dit initiatief staan. NOB-wegtransport. was een der eer sten die bij Gedeputeerde Staten pro fest aantekenden tegen de door mi nister Drees voorgenomen verhoging van de Westerschelde-veertaneven met 35 procent. Het vervoer via de Belgische we gen is echter alleen geschikt voor de Zeeuwsvlaamse vervoerders, meent de heer Flohr. „De rest van Zeeland komt tussen wal en schip terecht ert zal toch de volle mep moeten be talen. De haven van Vlissingen bij voorbeeld, die in felle concurrentie strijd is gewikkeld met Antwerpen en Zeebrugge' en die juist dit jaar werd aangewezen door de London wool terminal market association tot wol station voor deze markt in Europa, zal er een zware dobber aan krij gen". D" overige vervoerbedrijven blijven aangewezen op de veerdiensten, die momenteel volstrekt onvoldoende ge noemd worden door de bonden en de vervoerders. Ook in Zeeuws-Vlaan- deren ziel men het rijden over de Belgische wegen slechts als een nood oplossing. Een vaste oeververbinding is de enige aanvaardbare oplossing voor heel Zeeland, ménen de Zeeuwse vervoerders. SCHEVENINGEN Met „Keep Going" van Hans van Manen op de Sinfonia van Luciano Beria en Car- mina van John Butler op het beken de vagantenliederen-oratorium van Carl Orff huldigde vrijdagavond in het Circus-Theater in Scheveningen het Nederlands Dans-Theater de ju bilerende balletpedagoog Peter Leo neff, die vijftig jaar danser en leraar is. Van beide balletten oogstte de Car- mina Burana terecht een ovatie van de geheel gevulde zaal. Carmina Burana is een mooi ballet, waarin de typische studenten-sfeer met zijn enthousiasme, zijn jeugd- spanningen, zijn kameraadschap, feesten en fleur. In de pauze en na afloop kwamen zeer velen de hand drukken van Pe ter Leoneff, die immers een zo groot aantal dansers aan de Nederlandse en ook buitenlandse balletwereld heeft afgeleverd. Enige namen: Alexandra Radius en Han Ebbelaar, die na een succesvolle carrière bij het Nederlands Dans-Theater naar de Verenigde Sta ten zijn gegaan, Maria Bovet, die ja renlang soliste was bij Het Nationale Ballet. Hans van der Tocht Degene, die in de zangkunst thuis is, herkent spoedig de door Leoneff opgeleide dansers aan hun mooie hand- en armhoudingen. Leoneff heeft voor details en afwerking zeer veel aandacht. HANS W. LEDEBOER ROTTERDAM Wanneer de ge meenteraad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat zullen veel blinde muren, gebouwen en pleintjes worden opgefleurd met kleurige schilderin gen. Voor al dit werk is niet meer dan 25000 nodig, want, zeggen B. en W., de meeste van deze plannen kun nen op eenvoudige en goedkope wijze wórden uitgevoerd, aangezien verf het grootste kostenbestanddeel vormt. Tijdens het knaakfestival namelijk heeft een groot aantal beeldende kunstenaars voorstellen gedaan om door middel van een „paint up" de betreffende plaatsen wat op te vrolij ken. DELFT -De drie vakbonden wil len dat het personeel van Gist-Bro- cades NV in Delft op korte termijn uitsluitsel krijgt over ontslagen en overplaatsingen. De raad van bestuur kondigde don derdag dergelijke maatregelen aan. Pas 9 december zou overleg met de vakbonden plaats hebben. Na een vergadering waren de ka derleden van de vakbonden van me ning dat de ruim 2.800 werknemers van Gist-Brocades in Nederland in geen geval een kleine maand in on zekerheid over hun positie mogen verkeren. SCHIEDAM De raadsvergade ring die a.s, maandag wordt gehou den en waarin als enige agendapunt staat vermeld de bouw van 196 één gezinswoningen in het bestemmings plan Woudhoek-zuid begint om zeven uur. en niet om acht uur zoals ge bruikelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5