ARP beslist weer over haar voortbestaan V erzetsgepensioneerden krijgen inspraak in werk van Stichting 40-15 Middenschool niet ten koste van leraren Giro voor Pedro J Open partij twijfelachtig P— COMMENTAREN Waddenzee (1) Waddenzee (2) Waddenzee (3) Maastricht krijgt Rij ksuni versitei t Een woord voor vandaag Ervaren controleleider BEROEPEVGSWEE E. Steenbergen, hoofd AB0P: IV "v Strategie voor toekomst nodig De Trouw-Kwartet-Sinterklaasactie „Giro voor Pedro" ten behoeve van beide Christelijke scholen in Madrid, die zonder enige subsidie werken, heeft een succesvolle inzet gekregen. Sinds het begin van deze actie voor deze scholen, die behoren tot de klei ne Spaanse Evangelische Kerk, is 2500 ontvangen. Om de scholen, die onder primitie ve omstandigheden functioneren enig soulaas te verschaffen verminde ring van de tekorten, vervanging van het zeer ouderwetse meubilair, betere speelmogelijkheid in de tuinen, enz. is een bedrag van 100.000 wel kom. Naar aanleiding van onze tweede beschouwing over deze scholen heeft mevr. Hornstra, Essenlaan 2 in Zwol le het initiatief genomen tot een kle- dinginzameling. Aan haar adres Es senlaan 2 kan kinderkleding (school leeftijd) worden afgegeven. Vooralsnog staat de financiële actie centraal. Nederlandse scholen, die in vergelijking met de chr. Madrileense scholen in een zéér bevoorrechte po sitie verkeren, kunnen onder meer een steentje bijdragen. Verenigingen, gezinnen, alleenstaanden, allen wor den opgewekt te helpen. Voor de ac tie „Giro voor Pedro" zijn giften wel kom op het centrale gironummer van de NV Christelijke Pers: 1.6909.68. Giften kunnen ook worden overge maakt aan de Fed. Middenstandsbank te Amsterdam, onder registratienum mer: 6.97.36.60.768. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. (Van onze parlementsredactie) ZWOLLE In het gesprek tussen KVP, CHU en ARP over het vormen van een christelijke partij moet het vooral om de juiste strategie voor de toe komst gaan. Deze strategie, zo betoogde prof. dr. B. Goud zwaard vanmorgen in Zwolle voor de partijraad van de ARP, staat of valt juist met de diepste religieuze positiekeuze. De partijraad discussieerde over het onderwerp „het christelijke in de politiek". Bij het kiezen van zo'n strategie, zo hield prof. Goudzwaard de partijraad voor, verliest de open partijvorming veel van haar charme. Aan de andere kant betekent dit, dat het christelijke van een partij niet alleen in het etiket en de fraaie woorden steekt. Prof. Goudzwaard geloofde, dat bij het kiezen van de juiste strategie de open partij formatie ten diepste zou falen. Trouwens, wat zijn de consequen ties van het aankoersen op een open partijformatie. IHoe onderscheidt zich het beleid van een open partij van wat D'66, DS'70 en de PvdA reeds voorstaan. Bovendien is het eerlijk, dat reeds in het begin ook naar de basis een openheid wordt betracht Wordt de samenwerking tussen de partijen zonder deze achtergrond toch voortgezet en uitgebouwd, dan heb ben wij niet het recht daarop alsnog een christelijke of evangelische vlag te planten, zo merkte prof. Goud zwaard op. In het begin van zijn verhaal zei B. Goudzwaard. prof. Goudzwaard, dat de ARP nu voor de tweede keer jtaat voor de vraag van haar eigen voortbestaan. De eerste keer, aan het einde van de tweede wereldoorlog moest beslist worden of men mee zou doen aan de partijreorganisatie op basis van het doorbraakmotief. In zijn boeiend betoog gaf prof. Goudzwaard de volgende contouren aan van de strategie, die nodig is voor de toekomst: Nodig is een politiek beleid, dat er weet van heeft, dat de mens bij wel vaart alleen niet leven kan, en dat juist daarom aan de economie, aan de voortgang van de techniek, en aan de toepassingen van de wetenschap in de samenleving hun bescheiden plaats durft te wijzen. Het is een beleid, Op school is het nog de meerderheid van ons volk geleerd: Nederland is een land, arm aan natuurlijke hulpbronnen. Ongeveer tien jaar ge leden is dit beeld met de ontdekking van de geweldig rijke gasvelden bij Slochteren veranderd en sinds die tijd hebben wij keer op keer kans gehad van de ene verbazing in de andere te vallen. Ons land is ongekend rijk aan gasvoorraden en nog steeds wordt driftig verder gezocht - niet zomaar op de bonnefooi, maar na degelijke onder zoekingen vooraf en met een hoge mate van waar schijnlijkheid iets te vinden. Het laatste bericht over een degelijke vondst (als wij het goed hebben bijgehouden) komt even eens uit Slochteren. De befoamde „gasbel" daar schijnt in verdiepingen opgebouwd te zijn, zodat de helft ons nog niet was aangezegd. Ondertussen heeft ook de N.V. Petroland op de Waddenzee, ten zuiden van Vlieland, gas gevonden (naar schatting zo'n 25 miljard kubieke meter) en nu heeft Petroland aan de minister van economi sche zaken vergunning gevraagd dit door haar Er is meer aan de andere zijde van de rekening. Deze zelfde regering zit ook met de vraagstukken van een slechte betalingsbalans en daarvoor is verhoging van de gasexport een belangrijk gegeven (voor binnenlands gebruik is slechts de helft van de Slochterense produktie nodig, de rest wordt geëxporteerd). Daarenboven pikt de regering door allerlei heffingen ook een aardig graantje mee als het om de verdeling van de revenuën van de gas- winners gaat. Ook aan de gaswinning en de gasexport zit een internationale kant. Nog steeds is West-Europa in grote mate voor zijn steeds stijgende behoefte aan energie aangewezen op de landen van het Midden- Oosten: landen die door de afsluiting van het Suez-kanaal al sinds jaren verder afliggen dan ooit tevoren. Bovendien hebben deze landen de laatste jaren geleerd welke waarde zij hebben als leveranciers van grondstoffen waar elders drin gend behoefte aan bestaat. Vandaar dat hun voor waarden (terecht!) steeds stringenter worden. In de traditionele politiek is het dan echter ook logisch, dat West-Europa naar wegen zoekt om voor zijn energie-voorziening minder afhankelijk te zijn van deze landen. Van dit gezichtspunt uit gezien is het duidelijk dat de Nederlandse gas voorraden op een of andere manier mede een argument zijn in de beleidsbepaling op dit stuk. Waar dat beleid bepaald wordt, is niet altijd even doorzichtig. Onlangs werd mr. G. A. Wagner, de man aan de top van de Nederlandse Shell, voor de televisie geïnterviewd en hij gaf in dat gesprek blijk zich eerder van de onmacht dan van de Om bij de al eerder getrokken conclusie aan te sluiten: een beslissing in een zaak als het afgeven van een exploitatie-vergunning voor Petroland op de Waddenzee is geen eenvoudige zaak. Ook wie niet de verantwoordelijkheid moet dragen zal zich dit bewust zijn als hij de zaken op een rijtje zet. Hóe hachelijk in zo'n geval elke keuze ook is - Wij neigen er op dit ogenblik echter toe te zeg gen: voorlopig nog niet. Er is op en rondom de Waddenzee meer aan de hand dan wat op het ogenblik een paar ijverige mijnbouwers denken, die alleen al in het aanwezig zijn van deze bodemschatten een uitdaging zien. Maar. zeker gezien de vondsten elders (zoals in Slochteren voor de tweede maal) is onmiddellijke gevonden gas te mogen exploiteren. Dat is voor de minister geen eenvoudige beslis sing - zeker niet voor een lid van deze regering, die o.a. heeft gezegd een beleid te zullen voeren dat gericht is op behoud van de Waddenzee (nadat de vorige regering daarentegen nog deze Wadden zee als een vraagteken had beschouwd door een commissie onder voorzitterschap van prof. Mazure aan de studie te zetten over de toekomst van dit unieke stuk natuur). De Waddenzee is echter niet alleen een uniek natuurmonument: zij is ook de paai- en geboorte plaats van miljoenen vissen in de zeeën en ocea nen van noordwest-Europa. Stel dat wij de Waddenzee in de eerste hoeda nigheid nog als een dierbaar stuk eigen bezit met onvervreemdbare eigendomsrechten zouden be schouwen (de stelling is voor bestrijding vatbaar) dan nog zou Nederland met het oog op de tweede hoedanigheid van de Waddenzee zich zijn inter nationale verplichtingen scherp bewust moeten zijn. (veelgenoemde) macht van internationale con cerns als de zijne bewust te zijn. Er is geen enkele reden te twijfelen aan wat mr. Wagner zei en aan de integriteit van zijn ge voelens. Zo beleeft hij het en het lijkt juist de aan zulke commerciële giganten toegeschreven grote samenzwering; het de hele wereld omspannende spinneweb van intrige's en beleid te zien als het produkt van een wat romantische geëxalteerdheid, die teveel wil bewijzen. In die beeldvorming hebben tegelijk de hand en spandiensten verlenende regeringen hun plaats. Maar een minister en zeker een minister van één departement in een zo klein land als Nederland zal zijn positie niet anders ervaren dan mr. Wagner. Maar zonder dat het allemaal precies tevoren is uitgedokterd, zal blijken dat de overwegingen van zo'n minister goed aansluiten bij wat zo'n onderneming wil - al gaat de minister dan van een heel ander uitgangspunt uit. Zijn verantwoor delijkheden zijn: de betalingsbalans, de groter wordende energie-behoeften - de drang van de gasmaatschappijen ook. die miljoenen aan research hebben uitgegeven en nu wel eens geld terug willen zien. Dat laatste is nog niet eens zo onlogisch en in zekere zin de consequentie van het uitgeven van een vergunning om naar olie en gas te speuren. Noem het maar de vloek van de boze daad. De belangrijkste lering voor de minister zou kunnen zijn dat hij wat minder happig moet zijn op het afgeven van dergelijke onderzoek-vergunningen. exploitatie van de Vlielandse gasvondsten aller minst urgent. Als het om versterking van de betalingsbalans gaat, kan ook de Slochterense kraan wat verder opengedraaid worden. Dan kan de Waddenzee er voorlopig bij blijven liggen als zij er al eeuwen bijligt („als op de eerste dag van de schepping", is wel eens dichterlijk gezegd). Wie het wat aarzelend uitgesproken ,niet doen" op het ogenblik te ver vindt gaan, kan zich dan misschien vinden in het pleidooi althans deze be slissing niet uitsluitend in handen van de minister van economische zaken te leggen, maar in die van de gehele ministerraad. Dan kunnen de andere belangen mede in de beslissing worden overwogen. waarin wij het durven opnemen te gen de goden, de toeverlaten van deze tijd. Dat wil zeggen niet tegen eco nomie techniek en wetenschap als zo danig, maar wel tegen hun voorrang, hun overschatting, tegen het bij voor baat gewettigd zijn van hun toepas sing Het is een stuk politiek, die getuigt van ingehouden, woede over de wijze waarop wij in de natuur, dat is de schepping van onze Heer, aan het huishouden zijn, namelijk als mensen die de verf van de deur schoppen in een andermans huis. In het beleid moeten de codes van de nood weer worden ontcijferd om de echte menselijkheid weer te ont dekken. De menselijkheid niet van de gestandaardiseerde modelexemplaren van het succestype uit de adverten ties, maar de menselijkheid van de hongerigen, de uitgestotenen en de zieken en van hen, die zich beklemd voelen in het gemodeleerde geprefa briceerde levenspatroon van onze tijd. De theoloog prof. dr. G. Th. Rothui zen pleitte voor zoiets als de CDU in West-Duitsland. Maar dan toch veel anders, waarin zich toch of juist so cialisten als de Heinemannen en Brandts zich thuisvoelen. De christe lijke politiek moet een verrassende politiek zijn. Nergens zal men op zo veel zelfspot kunnen rekenen als bij de christen-politici. Prof. Rothuizen noemde enkele staten, waar het bijna grondwettelijk christelijk heet toe te gaan, maar hij noemde het wel onge lukkige voorbeelden: Spanje, Grie kenland en Zuid-Afrika. En voegde hij eraan toe, het zijn niet de leidslie den van de christelijke CDU, maar Heinemann en Brandt geweest die Duitsland een overtuigender aange zicht hebben gegeven. Toch zag de hdogleraar een be staansrecht voor de christelijke poli tiek en geloofde hij in de reconfessio- nalisering. Maar die christelijke poli tiek moet dan wel een experiment zijn, waar eindelijk eens wat uit moet komen. En dan moeten we het wat minder christelijk en wat meer ge woon menselijk stellen. Gespreksgroep Partijvoorzitter dr. A. Veerman zei in zijn openingsrede, dat tegen elke prijs moet worden voorkomen, dat de contactraad van KVP, CHU en ARP optreedt los van de partij. Die con tactraad is niet meer dan een ge spreksgroep. In elke partij wordt de ze groep weer gecoacht door een breed samengestelde begeleidings groep. De ARP-voorzitter zei met nadruk, dat gekozen moet worden voor een christelijke partij. Dat was en blijft een uitdaging. En er is een punt, waarop men bereid moet zijn elkaar aan te spreken. Dat is het eeuwig evangelie van onze Heer, Jezus Christus MAASTRICHT Maastricht krijgt een rijksuniversiteit, d.w.z. naast een medische faculteit ook andere studie- richtingen. Bij het ministerie van on derwijs en wetenschappen is een wetsontwerp in voorbereiding betref fende de oprichting van een rechts persoonlijkheid bezittende universi teit te Maastricht. Dit heeft jhr. mr. De Brauw. mi nister zonder portefeuille, gisteren meegedeeld aan de voorbereidings commissie achtste medische faculteit in de Limburgse hoofdstad. EUWI Psalm 111 begint met een lofprijzing: „Hallelujah. Ik. zal Here van ganser harte loven in de kring der oprechten en in vergadering." Dan volgt een beschrijving van wat God deed doet die het hart verwarmt. Niemand kan geloven in zijn eentje. Althans het is vrijwel onmogelijkheid. Zendelingen op eenzame posten in streken nog nimmer van het evangelie hadden gehoord, hebben zo zaam moeten geloven. Het christelijk geloof is niet los te maken van het (goddel Woord en niet los te maken van het menselijkwoord, vraagt verkondiging uiting. Natuurlijk moet er ook de daad maar zonder de daad is het woord ook niets. Maar een w dat klinkt in een holle ruimte is niets, want aan een echo onze eigen stem hebben we niets. Het woord zoekt een am Daarom kan een christen ook niet volstaan als hij alleen tót mensen kan spreken. Hij moet ook mèt mensen kunnen ken. Daar ligt eigenlijk de kern van het falen yan zoveel diensten. Er wordt wel tot mensen gespróken, maar zo 1 mèt hen. Zij krijgen niet de kans om zelf te getuigen van grote daden Gods. We lezen vandaag: Mattheus 13:47—52. We lezen morgen: Mattheus 24:1—14. Kerken in Z.-Afrik worden gevangene mishandeld? KAAPSTAD (KNP) De syn van het Anglicaanse bisdom Ka Prof. dr. G. Tli. Rothuizen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van de stichting '40-'45 zal rege- linysn treffen om de verzetsge- pensioneerden inspraak te geven in het werk van de stichting. De voorzitter van de -stichting '40-'45, mr. A. H. van Namen zei dit op de jaarvergadering van de lande lijke contactgroep verzetsgepensiö- neerden en nagelaten betrekkingen in Den Haag. Deze groep is in 1965 juist opgericht met het doel invloed uit te oefenen op het beleid van de stich ting '40-'45. Deze in de oorlog gevormde stich ting heeft tot dpel de belangen te be hartigen van de familieleden van de mensen die in het verzet vielen en van de mensen die door hun deelna me aan het verzet na de oorlog niet meer in het normale arbeidsproces konden terugkeren. Voor deze groep kwam in 1947 de wet buitengewoon penSioen '40-'45. De stichting kreeg belangrijk taken bij de uitvoering van deze wet. Vol gens verschillende verzetsgepensio- neerden is de stichting daardoor te zeer een verlengstuk van de overheid geworden. Bepaalde verlangens die bij hen leefden zouden daardoor niet krachtig genoeg bepleit worden. Daarom werd de landelijke contact groep gevormd die ondermeer zelf- Voor ons kantoor in Leeuwarden vragen wij een ervaren controleleider Wij bieden Een functie die bestaat uit het leiding geven aan controle werkzaamheden. Daarnaast zullen adviezen voor cliënten uitgewerkt moeten worden op het gebied van de administratieve organisatie, de financiering en de bedrijfsleiding. De werkzaamheden worden uitgeoefend in rechtstreekse samenwerking met een der vennoten, voor fiscale problemen zijn gespecialiseerde functionarissen beschikbaar. Wij vragen Een theoretische opleiding die moet liggen op het niveau van het examen A.O. van de NIVRA-opleiding. Een ruime praktische ervaring en een grote mate van belangstelling voor de vele problemen, welke bij de ondernemingen leven. Goede contactuele eigenschappen. Voorwaarden De salariëring en secondaire arbeidsvoorwaarden zijn overeenkomstig de normen van onze maatschap. Kandidaten zullen psychologisch getest worden. Woningproblemen kunnen op korte termijn worden opgelost Leeuwarden, Oostergoweg 8. Postbus 600. Tel. 05100 - 36935 of 28768. standig actie ging voeren vcior verbe teringen in de wet buitengewoon pensioen. Een belangrijk deel van de wensen is dit jaar in vervulling gegaan. Bij de voorbereiding van die wetswijzi ging is de stichting '40-'45 trouwens nauw betrokken geweest. De stichting en de contactgroep hebben elkaar mede hierdoor verschillende malen gesproken en zijn dichter bij elkaar gekomen. De contactgroep stelt zich op het standpunt dat ze overbodig wordt zodra de inspraak van de ver- zetsgepensioneerden bij de stichting ■is gegarandèerd. Dat stichtingsvoorzitter mr.. Van Namen bereid was de jaarvergade ring van de groep bij te wonen wordt beschouwd als een belangrijke stap naar de verwezenlijking van het doel. De heer A. H. Kliest voorzitter van de groep wil dat er per gewest een contactcommissie ingesteld wordt, die geleid wordt uit .de kring van de ge pensioneerden. NOTU blijft tegen subsidiëring pers Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse organisatie van tijdschriftenuitgevers (NOTU) blijft van mening dat subsi die voor de Nederlandse pers een on gezonde en onaanvaardbare zaak is. Een vrije, onafhankelijke en rijk ge schakeerde pers wordt, naar de me ning van deze organisatie bevorderd in een sfeer van ondernemingsgewij ze produktie, zonder direkte steun van de overheid. Dit zegt de .NOTU in haar jaarver slag over 1970: De organisatie verzet zich wel tegen discriminatie tussen de verschillende persmedia en verlangt van de overheid een geleid dat ge richt is op het instandhouden van een zo groot mogelijke diversiteit door het scheppen van redelijke omstan digheden voor de pers, de tijdschrif ten uiteraard daarbij inbegrepen. tEID] woc Per rin| pak hof Lei< bezi van hof. ninj de het betl stad eist van de regering een officïoor onderzoek onder gevangenen in Zi Afrika, die tijdens het vooran mishandeld zouden worden. Kardir een Owen McCann van Kaapstad, voorzitter van de Zuidafrikaanse I schoppenconferentie en de oppen bijn van Johannesberg, Casper, h ben zich bij de eis aangesloten. De Anglicaanse aartsbisschop Kaapstad, Taylor, heeft in het ve; V den al vaker een regeringsonden in gevangenissen geëist. Voorts wil aan anglicaanse synode, dat de reg< voorschrijft, dat alle gevangenen keer per week voor de rechter schijnen, dat ze een goede medii behandeling krijgen en dat ze be| mogen ontvangen van een priester NED. HERV KERK Beroepen: te Hasselt: K. Exal! Noordeloos; te Waarde (Zeel.): W.j v.d. Woord, kand. te Beesd; te Ois wijk-Helvoirt: C. H. W. Waai burg; kand. te Utrecht; te Rotten Delfshaven (toez.): C. v.d. Bos< Gorinchem. Aangenomen: de benoeming hulppred. te Heino: G. J. Stam, pred. te Nw. Amsterdam. Bedankt: voor Waardenburg Neerrijnen: C. Batenburg te Vriei veen; voor Zwolle, Iz. Kok te Ba: Intrede: te Wilp (Gld.), H. Faber Aardenburg. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Slikkerveer, 'J. Vos te Gent (Belg.). GEREFORM. GEMEENTEN Beroepen: te Terneuzen, D. H; kenberg te Dordrecht. GEREF. KERKEN: Afscheid: van Den Haag-O: F. Kraan, ber. te Amsterdam-W. Balk: K. J. Arwert, ber. te Veem daal. Intrede: te Rotterdam-Pendrec H. Lijesen uit Noordwijk. GEREF. KERKEN (VRIJGEM Intrede :Intrede: te Rotterdam-Pe drecht: Nap uit Sauwerd. CHR. GEREF. KERKEN: Afscheid: van Ermelo: N. Bram ma wegens emeritaat. Intrede: 18 nov. te Hillegom: G van de Kamp, kand. te Apeldoorn. AMSTERDAM ARNHEM BOLSWARO BREOA ENSCHEDE •s-GRAVENHAGE GRONINGEN HENGELO •s-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM MEPPEL ROTTERDAM TILBURG UTRECHT WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE ANTWERPEN BRUSSEL WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAO (ARUBA) PHILIPSBURGIST MAARTEN» CARACAS (VENEZUELA) Yan een onzer verslaggevers AMERSFOORT De heer E. Steenbergen, voorzitter van de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP), heeft zater dag op bet onderwijscongres van het .NVV gewaarschuwd voor de invoering van de mid denschool ten koste van de le raren. Er bestaat nogal wat onbehagen in het onderwijs over de arbeidssituatie" zei hij, en dat is niet het beste kli maat om onverwijld met een midden school te beginnen. De middenschool is bedoeld als een onderwijsvorm voor alle 12- tot 15-jarigen. De scheiding van afzon derlijke schooltypen (lts, mavo, havo, enz.) wordt daardoor ongedaan ge maakt. De leerlingen zouden de kans krijgen in groepen van wisselende sa menstelling en 'via zelf gekozen vak kenpakketten, hun eigen weg te vin den. De middenschool is vooral ge propageerd als een middel om de so ciale gelijkheid te bevorderen. SNEL BEGIN De heer Steenbergen is zelf voor stander van een snel begin van goede experimenten. Maar men moet wel proberen te voorkomen dat de leraren zich afwerend opstellen. De docenten moeten door middel van her- en bij scholing op nieuwe ontwikkeling! worden voorbereid. Verder moete onrechtvaardige salarisverschilS tussen verschillende categorieën leraren verdwijnen. Tenslotte de onderwijsvernieuwing geschied! vanuit een duidelijk beleidsplan, antwoorg. geeft op de problemen v de scholen zelf. BEDROEVEND Prof. dr. L. van Gelder, het brei achter de middenschooJpropagand ten in NVV-kringen, leverde kriti op het beleid van minister Van Vee die het gelaten heeft bij de mag« toezegging van enkele experiment Het meest bedroevende is dat de re gering de middenschool isoleert Hf nen het onderwijs. De verdienste v* een in 1969 door het NVV gepubü ceerd rapport was juist, dat het ei herziening beoogde van het totale ot derwijs van drie tot achttien jaar. N wordt het eventuele experiment n4vemi de middenschool gezien als een ted een nische verbetering op een bepaa! bus. onderdeel van een overigens redelij' Leidi werkend systen. Het felst keerde NW-secretaris H. Hugenholtz zich tegen het ondtf' jjen[ wijsbeleid van de regering. Hij v«' wijk klaarde dat de regering zal merk® dat de vakbonden niet alleen op gebied van de loonpolitiek, maar op het terrein van het onderwijs e$ pressiegroep kunnen vormen. *ijk form ■nen haal

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2