AUTOBIOGRAFIE 600 «SF®a Weer twee agenten gedood in Ulster TOYOTA NYV is nu opengesteld voor leden van de CPN Chinese delegatie in New York arma Autokeus HOEGEE N V. Japan nodigt China uit tot besprekingen door Sicco de Jong Toyota ie!tl [TOYOTA Dunantgarage Volkswagentypen blijven alle in produktie Jaguar, Rover en Triumph goedkoper Snelheidsbeperkin g op Westduitse wegen onstuitbaar in opmars AUTOMOBIEL EN GARAGEBEDRIJF DUBBELDAM Zoekt u een klasse wagen? Kies dan een TOYOTA GARAGE DIJKSMAN N.V. Met enkele slagen om cle armi Angstaanjagerij Man rijdt door na veroorzaken dodelijke botsing VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 Japanse autofabrick Toyota scheen in februari jl. op de Am- tdamse RAI met een dubbele we- lflprimeur: de modellen9 Carina en lica, beide 1600 cc. De Sedan-uit kering, de Carina 1 de Celica is i snellere Coupé-versie is een Kige, gemakkelijk te manoeuvreren leurs wagen. jflet meest opvallende van de Cari- lis dat het motorgeruis tot de nor- Be proporties beperkt blijft. De Ja- auto heeft steeds als nogal la- Jaiig bekend gestaan. Maar de Wste Japanse autofabriek is er nu [geslaagd deze kwaal te overwin- le Toyota Carina is een zeer corn et produkt. De standaard 1600 jft achteruitrijlampen, hoofdsteu- i-door-stoelverhoging en een mo- •tte vloerbedekking. Maar voor meer koopt men de Special met ipstoelen, zonwerend glas, radiaal- iden en een drukknopradio als ex 's. Een buitenspiegel ontbreekt, at het rijden betreft: de motor ft een flink vermogen 102 SAE- en de versnelling is probleem- De besturing is wat indirekt, ir wat ons met name als negatieve ^^pnschap opviel is een vaag weg- ict bij hoge snelheden. We heb- sterk de indruk gekregen, dat iral de Japanse Dunlop-radiaal- iden hieraan debet zijn. Het blijkt 'ens steeds, dat de Japanse ban- industrie die nog sterk leunt op inlandse licenties moeilijk met lerikaanse en Europese con- is kan concurreren. De Bridgesto- ianden om de Datsun Cherry 'apan gemaakt naar Goodyear-re- waren veel te hard en de ilops van de Carina zijn dat niet, -iar missen toch wat greep op de We hadden graag eens willen ;elijken met andere banden, maar nat niet en zou weinig uithalen, _a allien de Carina alleen met deze y tmlops wordt gelevérd. 'at het remmen betreft is er ech- r geen problèem: de wagen blijft recht in het spoor. Dat geeft dan Hei topmerk uil Japan DEALER VOOR GEHEEL R'DAM lri.cn u/uUNANTSTRMT22-26(bijdeCoolhaven) VBOTTERDAMTELOIO-233118-250788 ook weer vertrouwen om de snelheid van deze auto uit te buiten: 160 km. per uur als top en een acceptabele acceleratie, wanneer men de motor maar flink toeren laat maken, dus niet te snel schakelt. Ook in bochten gedraagt de Carina zich naar beho ren. Het is wel degelijk een auto, die aan het sportieve uiterlijk beant woordt. Over het comfort van de wagen niets dan lof: een uitstekende zit ach ter het stuur,vier ruime en gerieflijke zitplaatsen, een soepele vering, in strumenten goed binnen handbereik en geen overdreven lawaai in het in terieur. Ventilatie, verwarming en verlichting voldoen. De kofferruimte heèft een grootte, die bij een auto in deze klasse past. De Carina is een aanvulling op het Toyota-programma: het- model komt tussen de 1200 cc Corolla en de 1700 cc Corona in. In het kort: aantal cilinders 4: c i- linderinhoud: 1588 cc: maximum-ver mogen: 102 SAE-pk (ongeveer 85 DIN-pk); pk per 100 kg; 9,5; topsnel heid: 160 km. per uur; benzinever bruik: circa 1 op 10 11; inhoud ben-, zietank: 50 liter; remmen: schijf remmen voor, trommelremraen ach ter met rembekrachtiger en rem- krachtbegrenzer; leeg gewicht: 920 kg.; lengte: 4,14 meter; breedte: 1,57 meter: hoogte: 1,39 meter; prijs 1600 Special incl. BTW: ƒ9. LEUSDEN Het huidige typen- programma van de Volkswagen blijft gehandhaafd. Er is geen aanleiding voor veranderingen in de produktie. Dit is de reactie van de directie van de Volkswagenfabriek te Wolfsburg (Duitsland) naar aanleiding van be richten over de toekomstige model len-politiek. De directie stelt nadrukkelijk vast, dat niet alleen de kever en bestel auto, maar ook de 1600-serie, de 41 IE en de K70 van Volkswagen onver minderd in produktie zullen blijven. Datzelfde geldt ook voor de 4- en 6-cilindermodellen van de VW-Por- sche 914. Apparatuur voor voorkomen van bij na-botsingen Van een verslaggever DEN HAAG Volgend jaar zal de rijksluchtvaartdienst nieuwe appara tuur in gebruik nemen waarmee de militaire luchtvaart beter gecontro leerd kan worden. Deze apparatuur moet een bijdrage gaan leveren aan het terugdringen van het aantal bij- na-botsingen tussen militaire- en burgervliegtuigen. Staatssecretaris Kruisinga heeft een delegatie van het verkeersleidersgilde meegedeeld dat deze apparatuur in bestelling is. Al geruime tijd bestaat er onder verkeersleiders van de rijks luchtvaartdienst grote verontrusting over het aantal bijna-botsingen. ROME (AP) Het noodweer dat Italië sinds vijf dagen teistert blijft slachtoffers eisen. Woensdag en giste ren izjn dir personen omgekomen en minstens 12 gewond. Vermoedelijk anticiperend, op de tariefafbraak door Engelands toetre den tot de EEG heeft British Leyland de prijzen van de merken Jaguar, Rover en Triumph verlaagd. Voor Ja guar bedraagt de prijsverlaging rond 5 pet. voor Rover en Triumph rond 7 pet. De prijsverlagingen hebben het doel het marktaandeel van deze mer ken op te voeren, aldus British Ley land Nederland c.v. De prijsverlagin gen zijn ingegaan per 1 november, drie dagen nadat het Britse parle ment voor toetreding van Engeland tot de EEG stemde Op 1 april jl. waren reeds de prij zen van de populairste modellen van Austin en Morris verlaagd. Het marktaandeel van British Leyland in Nederland is sedertdien sterk geste gen: van 2,6 pet. in maart tot-4,6 pet. in september. Inmiddels is voor deze modellen een prijsverhoging nodig geweest. Het grootste Britse autocon cern is er voorts in geslaagd de ach terstand in leveringen in te lopen. BONN (AP) Met ingang van juni 1972 wordt voor vrijwel alle twee- baans wegen in West-Duitsland een maximumsnelheid van honderd km per uur afgekondigd. De proef met een maximumsnelheid van 100 km duurt twee tot drie jaar. Waar moderne tweebaans wegen grotere ^snelheden toestaan zal ont heffing'van de snelheidslimiet wor den toegestaan. leeg gewicht: 920 ■riri VRAAGT EEN GRATIS PROEFRIT BIJ .V. DAMSTRAAT 14 Tel. 01850—61510. Alle modellen uit voorraad leverbaar. Toyota dealer voor Rijnsburg en omgeving, gstgeesterweg 17-23 Rijnsburg - Tel. 01718-72148-12836-13294 BELFAST (AP, Reuter, UPI) In de ,Noordierse hoofdstad Belfast zijn gisteren opnieuw twee politiemannen doodgescho ten. Duizenden protestantse ar beiders hebben in de Noordierse hoofdstad betoogd tegen de komst van een delegatie van de Britse Labour Partij. Het blijft in Belfast gonzen van de geruch ten dat de Britse regering binnen afzienbare termijn van plan is Ulster rechtstreeks vanuit Lon den te besturen. Twee politie-agenten in uniform zijn gisteren in de wijk Old Park van Belfast gedood door vier onbe kende mannen. Aangenomen wordt dat het leden waren van het ver boden Ierse Republikeinse Leger. Volgens ooggetuigen bezochten de politiemannen, van wie er een rooms- katholiek was. een drankwinkel en werden zij door de mannen gevolgd. Deze openden daarop het vuur. De daders wisten te ontkomen door snel het hazenpad te kiezen in de rich ting van de rooms-katholieke wijk Ardoyne. In Belfast is gisteren de vroegere Britse minister van binnenlandse zaken James Callaghan aangekomen. Hij leidt een delegatie Labour-poli- tici, die gegevens komen verzamelen voor een eventueel nieuw initiatief van de partij. Een grote menigte pro testantse betogers protesteerde in de straten van Belfast tegen de houding van de Labour Partij. Zij menen dat de partij van Harold Wilson onge nuanceerd de zijde van de rooms- katholieken heeft gekozen. Onder de protestanten in Ulster is grote onrust ontstaan door geruchten dat de regering-Heath van plan is spoedig rechtstreeks bestuur in te voeren. Heath zou plannen hebben het Noordierse parlement en de rege ring op te heffen en te vervangen door een commissie. Deze commissie zou naar evenredigheid van de be volkingsgroepen uit protestanten en rooms-katholieken moeten worden samengesteld. Zij zouden optreden als vertegenwoordigster van de Noord ierse bevolking, terwijl de Britse re gering rechtstreeks het bestuur zou uitoefenen. Dat zou eventueel door Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Met enkele slagen om de arm heeft het NVV besloten een soepeler toelatings beleid ten aanzien van commu nisten te gaan voeren. De NW-bonden besloten gisteren in Amsterdam met meerderheid van stemmen dat het lidmaatschap van de CPN, inclusief de mantelorganisaties, niet langer onverenigbaar is met het lidmaatschap van een NVV-bond. De verbondsvergadering voegde hier di rect aan toe, dat personen van wie met redelijke zekerheid kan worden aangenomen dat zij doeleinden na streven die strijdig zijn met de be ginselen van een vrije en democrati sche vakbeweging, niet tot een NVV- bond mogen worden toegelaten. De verbondsraadsvergadering ver wierp een voorstel van de Industrie bond communisten (of fascisten) pas uit te sluiten, wanneer is gebleken dat zij handelingen plegen die strij dig zijn met de belangen van de or ganisatie. Nadrukkelijk werd de ver bondsraadsvergadering te verstaan gegeven dat schrapping van het zoge naamde „communisten-artikel" geen schade zal toebrengen aan de samen werking met het NKV en het CNV. Klimaatsverandering De laatste uitspraken over het „communisten-artikel" van het NW dateren uit 1956 (Hongarije) en 1960 (de liquidatie van de communistische Eenheidsvakcentrale). De Verbonds vergadering meent dat zich sindsdien in Nederland een zodanige politieke klimaatsverandering heeft voorge daan, dat het met name voor de jon gere generatie moeilijk te begrijpen valt dat het lidmaatschap van één bepaalde politieke partij overenigbaar wordt geacht met het lidmaatschap van een bij het NW aangesloten bond. Die politieke klimaatsverande ring komt volgens het NW onder an dere tot uitdrukking ln de vanzelf- sorekendheid waarmee over het alge meen communisten in hogere en lage re provinciale en gemeentelijke be stuursfuncties worden geaccepteerd en in de wijze waarop vanuit de bur gerij communisten en politiek an dersdenkenden samenwerken in co- een speciale minister voor .Noordierse zaken moeten gebeuren. Heath zou dit plan nog niet heb ben uitgevoerd om de uitslag af te wachten van de motie, die in de Ierse Republiek was ingediend tegen de gematigde premier Jack Lynch. Deze motie is nu verworpen. Diverse waarnemers sluiten een dergelijke oplossing op korte termijn uit wegens de felle reactie, die dit volgens hen zou uitlokken van de Noordierse loyalisten. Op oudejaarsavond 450 treinen minder op de rails UTRECHT Op oudejaarsavond na 21 uur wordt de reizigersdienst van de Nederlandse Spoorwegen sterk be perkt. Rond 450 reizigerstreinen zul len niet rijden. De PTT stopt om 18 uur al het postvervoer en aangezien van Gend en Loos het die dag laat af weten zal ook het goederenvervoer per trein sterk beperkt zijn. De baan vakken Leeuwarden/Groningen-Zwol- le, Amsterdam-Den Haag en Roosen- daal-Vlissingen zijn die nacht zelfs ge sloten. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten vrijdag voor Kerstmis een drukke dag met een piek 's middags tussen een en drie uur. Op Eerste Kerstdag rijden de trei nen volgens het spoorboekje en ook de Tweede Kerstdag is voor de reizigers- dienst een normale «ondag. Spitsver- voer verwachten de. Nederlandse Spoorwegen weer op 3 januari. Ongewenste Meis wint honderden leden voor NVV Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/GRONINGEN Wil Fré Meis lid worden van het NW, dat gisteren in zijn verbondsvergadering het zoge naamde communisten-artikel heeft geschrapt? Meis zelf: „Ik weet het nog niet. Ik ben voorlo pig nog druk bezig met het cen trum-werk van de EVC. Boven dien zijn we bezig in het noorden honderden leden voor het NW te winnen. Het gaat lekker hier." De schrapping van het commu nisten-artikel betekent overigens niet, dat ook Fré Meis welkom is bij het NW. „Personen van wie met enige redelijke zekerheid kan worden aangenomen, dat ze doeleinden nastreven die strijdig zijn met de beginselen van een vrije en democratische vakbewe ging, zullen niet worden toege laten". zo bepaalde de verbonds vergadering. Een van die perso nen is volgens algemeen secre taris van het NVV P. Damming Fré Meis. Meis hierover: „Er ziin meer grote schreeuwers bij het NW geweest, die hebben moeten in binden. Ik ken de heer Damming niet. Het gaat er trouwens niet om, wat hij zegt, maar wat de leden zeggen en ervan maken. Er blijven natuurlijk altijd ouder wetse lieden die anti-commu- nisme bedrijven en die bezig .zijn het NW te vernielen. Misschien zien ze wel hun eigen baan bij het NVV bedreigd, nu de commu nisten-clausule geschrapt is." Akkoord in zicht over anti-raket-raketten LONDEN (UPI) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen „in de nabije toekomst" een akkoord be reiken over beperking van anti-ra ket-raket systemen (ABM). Dit heb ben diplomaten uit socialistische lan den in Londen voorspeld. De diplo maten hebben verklaard een akkoord te verwachten op de komende zesde ronde van de besprekingen over be perking van strategische kernwapens (SALT), die maandag in Wenen van start gaat. Volgens de diplomaten is het niet uitgesloten dat het akkoord pas wordt bekendgemaakt als president Nixon in mei in Moskou de Russische lei ders ontmoet. HILVERSUM Tijdens het on langs gehouden concours hippique Jumping Amsterdam heeft de NOS het door Yvan Chlffre en zijn Franse stunt-groep opgevoerde historische steekspel te paard gefilmd. Dit kleur rijke schouwspel zal zondagmiddag a s. om 16.15 u te zien zijn op Ned. I. TOKIO (DPA. Reuter) De Japanse regering heeft de Chi nese premier Tsjoe En-lai mee gedeeld dat Tokio met Peking onderhandelingen wil openen om de betrekkingen te normalise ren. Dit is gisteren uit de Japan se hoofdstad vernomen. De woordvoerder van het Japanse kabinet Sjigeroe Hori, heeft opdracht gekregen contact te zoeken met de Chinese regering. Hori heeft laten weten dat hij te allen tijde bereid is naar Peking te reizen. Peking heeft de ontvangst van de Japanse uitnodi ging bevestigd, maar is nog niet op het onderhandelingsvoorstel ingegaan. De Amerikaanse Senaat heeft woensdag met 84 tegen 6 stemmen de overeenkomst goedgekeurd, waarbij volgend jaar de Okinawa- en Ryoe- kyoe-eilanden aan Japan zullen wor den teruggegeven. Op de Amerikaan- Laseroms: 250 gulden DEN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB heeft Theo Laseroms van Feijenoord geschorst voor één bindende wedstrijd. Dit naar aaneli- ding van de waarschuwing, die scheidsrechter Van Ravens hem gaf na een overtreding tegen Barry Huls- hoff in de wedstrijd tegen Ajax op 7 november in Amsterdam. Laseroms kreeg voorts een boete van 250 gul den. mité's die zich bezig houden met alle mogelijke facetten van onze samenle ving. De verbondsvergadering acht het echter nog steeds niet uitgesloten dat met name vanuit de communisti sche organisaties pogingen (kunnen) worden ondernomen om met gerichte methodes de gang van zaken binnen het NW en de daarbij aangesloten organisaties te beïnvloeden. Hoewel de verklaringen uit 1956 en 1960 on der de huidige omstandigheden geen basis meer kunnen zijn van een toe latingsbeleid, meent de verbondsver gadering dat het mogelijk moet blij ven personen die met politieke oog merken de kracht van de organisatie willen ondermijnen, uit te sluiten van het lidmaatschap. Algemeen secretaris P. Damming liet er in zijn toelichting geen twijfel over bestaan dat een man als Fré Meis, een politiek exponent van de CPN op het terrein van vakbonds aangelegenheden, ook al zou hij zich honderd keer aanmelden, evenzovele keren zijn neus zou stoten; hij zou niet als lid worden ingeschreven. En zo, aldus de heer Damming, ligt het met een aantal andere fervente com munisten op regionaal of plaatselijk niveau; zij zijn er op uit de touwtjes in handen te krijgen en vervolgens de partij het beleid en de tactiek van de vakbeweging te laten bepalen". Het NW wijst partijpolitiek blokvor ming binnen zijn rijen volstrekt van de hand." Milder Het verbondsbestuur meent, aldus de heer Damming, de politieke kli maatsverandering van de afgelopen tien jaar positief te moeten waarde ren, omdat daardoor in het kader van de vele activiteiten van de vakbewe ging. maar ook op het terrein van vele maatschappelijke raakvlakken de grote groep van werknemers op de talloze op ons afkomende problemen, onderling zo onverdeeld mogelijk te lijf zullen kunnen gaan". Daarbij kan het NW volgens de heer Damming niet voorbij gaan aan het feit. dat er in de loop der jaren een milder oor deel tot stand is gekomen over de communistische partij in het alge meen en haar representanten in het bi i zonder. Vervolgens besloot de verbonds raadsvergadering tot een beleidsom buiging ten aanzien van de verhou ding tot de vakbeweging in de Oost- Europese landen en tot de door de communisten beheerste vakbeweging in Frankrijk en Italië. Het NW be sloot officiële contacten met de vak beweging ln alle Oosteuropese landen niet uit de weg te gaan, maar voor- AMSTERDAM „In het ko mend overleg met de regering blijft het NW vasthouden aan een selectief investeringsbeleid, uitbreiding van de woningbouw, vooral nu blijkt dat de werkloos heid in deze bedrijfstak zichtbaar toeneemt, en het uitoefenen van de nodige morele druk, dat ook andere groeperingen hun bijdrage aan de inflatiebestrijding leve ren". Dit verklaarde de voorzitter van het NVV, drs. H. ter Heide, gisteren op de verbondsvergade- xing van het NVV in Amsterdam. Hij meent dat er geen enkele aan leiding is de bestedingen door een inkomensmatiging af te remmen, laat staan de overheidsuitgaven in de provincies met de hoogste werkloosheidscijfers (het noorden) sterk te besnoeien. Een al te forse afremming zou dan alleen maar leiden tot een recessie, waarbij de heer Ter Helde overigens be paald nog niet denkt aan een situatie als in de jaren dertig. Dat van sommige kanten wordt ver wezen naar die afschuwelijke pe riode acht hij verwerpelijk, te meer omdat het een vorm van angstaanjagerij is die mede of zelfs in hoofdzaak gericht is op beïnvloeding van de komende loononderhandelingen. De NW- voorzitter concludeerde dat de loononderhandelingen zullen moeten leiden tot een weliswaar beperkte, maar niettemin reële loonsverbetering; waarbij de po sitie van de laagstbetaalden spe ciale aandacht krijgt. stellen tot gemeenschappelijke actie en contacten met de partijleiding af te wijzen. Het NW meent ook dat op Europees niveau de mogelijkheden nagegaan moeten worden van inci dentele samenwerking met de Franse of Italiaanse communistische vakcen trales. Deze praktische noodzaak vloeit volgens het NW voort uit het feit dat steeds meer beslissingen, die de werknemers direct of indirect ra ken, in EEG-verband worden geno men. De beraadslagingen van het NVV werden gisteren bijgewoond door een aantal Oosteuropese (o.a. Russische) ambassadevertegenwoordigers. NEW YORK (AFP, Reuter, UPI, AP) In New York is gisteren de Chinese VN-delegatie aangekomen. Een groep van 22 personen, onder leiding van delegatieleider Tsjiao Kwan-ha kwam gistermiddag met een toestel van de Franse luchtvaart maatschappij Air France op de lucht haven Kennedy aan. Bij aankomst hield Tsjiao gekleed in een donkergekleurde overjas over zijn Mao-pak, een korte toespraak. De ongeveer 1.80 m. lange Tsjiao ver klaarde dat zijn land blij was in New York te zijn om de zitting van de Verenigde Naties bij te wonen. Na een dankwoord aan de landen die verte genwoordigers hadden gestuurd om de delegatie te verwelkomen, zei Tsjiao dat het „Chinese volk en de volken in de wereld met elkaar altijd op vriendschappelijke voet hebben gestaan". „De Chinese regering heeft voortdu rend achter de ontwikkeling van nor male betrekkingen gestaan met an dere landen op basis van de vijf be ginselen van vreedzame coëxistentie, steun aan onderdrukte volken en na ties in hun gerechtvaardigde strijd om vrijheid en bevrijding te verwer ven, buitenlandse interventie te weer staan en de bepalers te worden van hun eigen bestemming". Tsjiao ver volgde dat „het volk van de VS een groot volk is". Het Amerikaanse blad Chicago Sun-Times heeft gisteren gemeld dat het hoofd van de Chinese „kwartier makers", Kao Liang, een van de topfunctionarissen is van de Chines* inlichtingendienst. In het blad wordt gezégd dat Kao diverse spionagemissies heeft ver vuld voor Peking in Azië, Europa en Afrika. Hij zou in 1960 uit India en in 1964 uit Mauritius zijn uitgewezen wegen® zijn activiteiten. Kao zou ook betrokken zijn geweest bij de pro- Peking'staatsgreep van 1964 in Zan zibar. se basis in Okinawa zullen geen kernwapens meer worden opgeslagen. Maar de VS behouden wel voor onbe paalde tijd het recht 100 van de 134 militaire installaties op het eiland te gebruiken. Teruggave van de eilanden wordt nog voor 1 juli 1972 verwacht. De overeenkomst betekent het einde van de Amerikaanse bezetting van Japan se gebiedsdelen. DEN HAAG De 16-jarige Step hen Valenbreder uit Den Haag is gis termorgen doodgereden door een automobilist die na de botsing door reed. Later op de dag kon de man worden aangehouden, omdat het nummer van zijn wagen bekend was geworden. Op dat moment van zijn aanhouding bleek hij lichtelijk onder invloed van alcohol te zijn. De man, de 49-jarige W. R. uit Leidschendam, is gearresteerd. Het ongeluk gebeurde gistermorgen omstreeks tien uur op het viaduct van de Landscheidingsweg over de Rijksstraatweg te Den Haag. De jon gen, die op de fiets reed, werd van achter aangereden en tegen de bal- lustrade gesmakt. De nieuwste methode voor het opvijzelen van een auto komt uit Costa MeSa in Calxfornië (VS). De zo geheten Bulldog Airjack bestaat uit een plastic balg, die wordt opgeblazen door een handpompje. Men kan er mee opkrikken tot een gewicht van ca. 1500 kilo. Op de foto wordt de krik opgepompt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13