Vakbeweging wil begrensde compensaties van prijzen Hoofdagent schiet cafébezoeker dood Vliegtuig met 69 man aan boord vermist Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. NVV laat het 450 gulden-plan vallen Bij Co-op komen 284 man op straat TARVO TARVO FAMA Extra STER-heffing voor hulp aan pers I Mia Versluis 11a vijf jaar in coma overleden Crita) ...het lekkerste lijn-recept dat ik ken! Winst Unilever 33 net. omlioo«" Brand in woning van Beernink Wapenvondst mt weer Nieuwe Leidse Courant Donderdag 11 november 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM Mia Ver sluis is, gistermorgen om half vier in het hervormde verpleeghuis Den Ooimen te Doetinehem op 26-jarige leeftijd overleden. Ruim 5% jaar nadat zij in het ziekenhuis „Ziekenzorg" te En schede tijdens een onschuldige hieloperatie door waarschijn lijk een narcosefout in een coma raakte, waaruit zij nimmer is ontwaakt. Er is volgens dokter A. van Vliet, geneesheer-directeur van Den Ooiman geen concrete doodsoor zaak aan te wijzen. „Door zuurstofge brek waren haar hersenen destijds zo ernstig beschadigd, dat er menselij- ROTTERDAM Co-op Nederland heeft gisteravond meegedeeld dat een versnelde doorvoering van een reor- ganisatieplan moet leiden tot de af vloeiing van 284 personeelsleden, vooral in het westen en noorden van het land. Voor een belangrijk deel kan de afvloeiing plaats vinden door natuurlijk verloop, aldus Co-op. Het gaat om personeelsleden van zes regionale kantoren die worden gesloten en van zestien te sluiten winkels in de zg. niet-levensmidde- len-seetor. Ook op het hoofdbureau van Co-op moeten dertig mensen af vloeien. de vakbeweging is betrokken bij de uitvoering van de reeds eerder over eengekomen afvloeiingsregeling. DEN HAAG In café Sport Scheveningen is vannacht ond half een de 28-jarige los-- rbeider Cor Grootveld om het even gekomen door een schot it het pistool van een 36-jarige laagse hoofdagent. De hoofdagent schoot, toen Groot- eld bij een bevel om zich te laten luilleren zijn hand in zijn linker- roekzak stak. Later bleek dat zich aarin een omgebouwd alarmpistool evond, waarmee geen kogels konden en worden afgevuurd. Grootveld was de hele avond .in het ifé. Hij was er naartoe gegaan met rie andere Scheveningen, een 21- irige vriend van hem en twee broers waarom juist moutbrood? pak het, dat gulle goede V van 18 en 33 jaar. Rond middernacht de drankrekening van het viertal was juist op zestig gulden komen te staan maakte Grootveld moeilijk heden met een van de broers. Grootveld haalde zijn pistool tevoor schijn en begon ermee te zwaaien en te dreigen naar andere cafébezoekers. De 38-jarige caféhoudster probeerde daarop met een speer Grootveld tegen te houden. De twee broers hielden haar echter met biljartkeuen tegen. De caféhoudster belde toen de po litie. Drie politiewagens zetten koers naar het café. De bemanning van de eerste auto bestond uit een agent en de 36-jarige hoofdagent. De caféhouder waarschuwde hem dat sommige bezoekers pistolen bij zich zouden hebben. Terwijl de agent met getrokken pistool met het fouilleren van de be zoekers begon en de hoofdagent ook enkele bezoekers voor zijn rekening nam, liep Grootveld naar een pilaar toe. De hoofdagent dacht dat de man wijde weglopenen ging naar hem toe om hem eerst te fouilleren. Toen Grootveld zich dat niet liet welge vallen en met zijn hand in zijn lin kerbroekzak greep, had de hoofd agent volgens zijn zeggen de indruk dat er een wapen tevoorschijn zou komen. Daarop trok hij zijn pistool, laadde en schoot. R Woensdag zijn in de Oostpaki- staanse hoofdstad Dacca bommen ont ploft bij de universiteit en vier an dere onderwijsinstellingen. De aan slagen zijn waarschijnlijk het werk van Bengaalse vrijheidsstrijders. Het rechtse dagblad Dainik Paki stan berichtte woensdag dat in Dacca een agent, een rechtse politicus en een lid van Razakar Militie zijn doodgeschoten. De Nederlandse vrachtboot Lely- kerk van 8766 to nheeft tien opva renden opgepikt van de Spaanse treiler „Las tres Madres", die woens dag tijdens storm is gezonken op 47 mijl ten zuidwesten van Casablanca. Boven Sumatra STROOIZAAD VETBOLLEN PINDA'S Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm 1018 milibar), stijgend. Zon en maan ALLES VOOR DE BUITENVOGELS alles voor huisdieren BREESTRAAT 3 LEIDEN TELEFOON 33311 12 november: zon op 7.53, onder 16.54; maan op-1.52, onder 14.38; 18 nov. N.M. Hoog water Hoog water: 12 november: Rot terdam le getij 0.05, 2e getij 12.20; Scheveningen 10.58—23.33; Vlissingen 9.4922.21; Haring vliet aan de Zeezijde 11.2523.59. m Losarheider zette café op stelten iant UTRECHT De drie vak- :entrales hebben zich gisteren litgesproken voor een begren- ing van de looncompensaties roor prijsstijgingen, in plaats van te kiezen voor een begrenzing van de beoogde reële verbetering tan loon- en arbeidsvoorwaarden. Daarmee hebben zij het NVV-voor- stel laten vallen ten bate van het >lan van het CNV. Zoals bekend he loten de drie vakcentrales kort na iet mislukken van het centrale mati- ingsoverleg te streven naar een reële rerbetering van lonen en andere ar- leidsvoorwaarden. Er lagen twee va- iten ter tafel: het NW-plan, om de gewenste eële verbetering van primaire en se- undaire arbeidsvoorwaarden te rea- seren in een voor iedereen gelijk bsoluut bedrag van bruto 450 gulden >er jaar (3 procent van het gemiddel- e inkomen van ca. 15.000 gulden). De wncompensaties voor de prijsstijgin- en zouden dan in procenten moeten laatsvinden. 2. het CNV-plan (dat al in een eer- er stadium de steun kreeg van het KV), om de reële verbetering van ion- en arbeidsvoorwaarden te bepa- in op 3 procent ongeacht de hoogte an het inkomen, maar <Je (procen- ïele) looncompensaties voor de rijsstijgingen te binden aan een mi- imum en een maximum, teneinde de lagstbetaalden te beschermen en vercompensatie bij de hogere inko- lens te voorkomen. Uitgaande van :n prijsstijging van 6 procent werd minimumgrens bepaald op 720 ulden voor inkomens tot 12.000 gul- en en de maximumgrens op 1.500 Men. Het NW is nu gezwicht voor de irgumenten van de andere vakcen- rales, waarbij een belangrijke rol eeft gespeeld dat het noemen van et bedrag van 450 gulden bij veel i'erknemers verwarring heeft ge- icht. Uit reacties is gebleken, dat wnmigen rekenden op een uitkering leens van 450 gulden en anderen op en reële loonsverbetering van deze nvang. Weinigen beseften, dat dit edrag een vertaling-in-geld op jaar- asis betekende van zowel de reële lonsverbetering in de cao's als de erbetering van secundaire arbeids- oorwaarden (verhoging van vakan- etoeslag, verbetering pensioenen d.). (Zie ook pagina 9) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft besloten, alvast 10 miljoen gulden ter beschikking te stellea van het bedrijfsfonds ten behoe ve van de dagbladpers. Minister Engels (CRM) heeft gistermid dag in de Tweede Kamer meege deeld dat hiervoor in eerste aan leg het bedrag van 5 miljoen gulden uit de Ster-pot wordt ge bruikt dat dit jaar al voor de pers was bestemd. De tweede 5 mil joen wordt gehaald uit een hef fing van opcenten op de op brengst van de STER-tarieven. Deze maatregelen worden aange kondigd in een brief, gedateerd 9 no vember, die naar de commissie-Rooij is gestuurd als antwoord op het in terim-rapport van begin juni waarin steunmaatregelen ten behoeve van de dagbladen werden voorgesteld. Deze voorstellen behelsden een noodvoorziening van 35 miljoen (het kabinet-De Jong heeft daarvan 5 mil joen uitgekeerd) en een instelliog van een bedrijfsfonds.' Minister Engels legde gistermiddag in de Kamer nog eens uit dat de regering van die noodvoorziening heeft afgezien en al leen het bedrijfsfonds wil instellen om te bereiken dat die dag- en nieuwsbladondernemingen worden gesteund die perspectief hebben op behoud of herstel van rendabele be drijfsvoering. De komende zes maan den zaT de werking van het fonds nader worden geregeld. De commissie- .Rooij wordt verzocht hiertoe voor stellen te doen. De urgente aanvragen die voor het verstrijken van deze periode worden gedaan zullen in aan merking kunnen komen voor een tijdige beslissing. (Zie ook het commentaar). De Amerikaanse komiek Danny Kaye, flie vanavond in Den Haag ral iri '•den tijdens de Unicefavond, kre$g gistermid dag de waarde van zijn gewicht in kaas, voor het goede doel, uitbetaald. Hier Danny Kaye in een op het eerste gezicht nogal benarde positie. MOSKOU (UPI. AP) Wladimir Boekowski, de bekende 28-jarige op ponent van het Sowjet-regime, is na een verblijf van meer dan twee maanden in een psychiatrische in richting in Moskou, naar een gevan genis overgebracht. Maar het onder zoek inzake zijn anti-Sowjet-activi teiten" zal pas eind deze maand beëindigd worden, waarna hij voor een rechtbank terecht zal moeten staan. DJAKARTA (AP) Een Viscount van de Indonesische binnenlandse luchtvaartmaatschappij Meroati met ë69 personen aan boord wordt sinds gistermorgen vermist boven Sumatra. Het toestel was met 62 jassagiers en een bemanning van zeven op weg van Djakarta naar Padang. Vijf minuten voor het in Padang zou landen ging het contact met het vliegtuig verloren, aldus een woord voerder van Merpati. Hoewel nog geen wrakstukken zijn gevonden neemt men aan dat het vliegtuig in de Indische Oceaan is gestort bij de nadering van het vlieg veld van Padang. Het weer boven West-Sumatra was gistermorgen bijzonder slecht. Een Hercules vliegtuig van de luchtmacht en een vliegtuig van Merpati zoeken thans het gebied af. De minister van verkeer Frans Seda heeft verklaard te vrezen, dat dit het ergste vliegtuig ongeluk uit de geschiedenis van Indonesië is. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: adres.- woonpl. I betaling per Le kwartaal maand Mijn naam is: adres; Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden kerwijs nooit uitzicht op herstel is geweest". De tragedie-Mia Versluis met alle daarna volgende rechtbankzaken (ver dachte: de narcotiseur dr. P. A. de P.) heeft in de loop der jaren vele malen de voorpagina's gehaald. Haar vader, de vertegenwoordiger W. J. B. Ver sluis, gaf er in 1970 een boek over uit onder de titel „Dossier van een me disch drama". April 1966 werd Mia Versluis aan een der hielen geopereerd. Zij had er een knobbeltje zitten en wilde dit schoonheidsfoutje laten verwijderen. De trouwdag was toen al in het zicht. Bij de operatie moet er iets met de narcose-apparatuur gebeurd zijn. En kele minuten kregen de hersenen geen zuurstof, wat beschadiging van de hersenen tot gevolg had. De situa tie was zo ernstig, dat de narcotiseur de ouders, aldus de lezing van het boek, moet hebben voorgesteld de luchtpijpcapsule, waardoor Mia adem haalde, te verwijderen, waardoor de dood zou intreden. Volgens va der Versluis „een voorstel tot moord". De inspecteur voor de volksgezond heid in Overijssel diende een aan klacht in en dr. P. kreeg een geldboe te, terwijl hem, gedurende een half jaar de bevoegdheid werd ontnomen zijn functie uit te oefenen. De heer Versluis echter wilde meer. Hij wenste dat dr. De P. niet alleen medisch-tuchtrechtelijk, maar ook strafrechtelijk zou worden veroor deeld. Tot in allerlaatste instantie heeft hij daarvoor vergeefs gevoch ten, terzijde gestaan door de advocaat mr. dr. Benno Stokvi3, die van me ning was dat men met de uitspraak van het Amsterdamse Hof, dat in laatste instantie oordeelde, uiteinde lijk terecht moest komen bij eutha nasie. Uitgesproken was namelijk dat een medische ingreep in het sterven van ongeneeslijke zieken niet zonder meer en in absolute zin verwerpelijk is te achten. Volgens het Hof was „de grens van het oirbare niet overschre den". Nadat Mia nog een tijd in het protestants-christelijk streekzieken huis te Bennekom was verpleegd, werd zij bijna twee jaar geleden naar het hervormde verpleeghuis Den Ooiman te Doetinehem gebracht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In tegenstelling tot de n et-meevallende resultaten over het derde kwartaal van Kon./ Shell en Hoogovens is Unilever erin geslaagd met fraaie cijfers voor de dag te komen over de maanden juli/ september. In deze periode steeg de geconsolideerde winst met niet min der dan 33 pet. van 178 miljoen tot 236 miljoen. (Zie ook pagina 11) RIJSWIJK Een korte uitslaande brand heeft gistermiddag aan de Thonjas Jeffersonlaan in Rijswijk een deel van de flatwoning van oud-mi nister Beernink verwoest. De brand ontstond door nog onbe kende oorzaak even voor vijf uur in de woonkeuken. Buren waarsohuw- den direct de brandweer, die erger kon voorkomen. Toen de brand uitbrak was nie mand van het gezin Beernink thuis. De aangrenzende flatwoningen liepen flinke watèrschade op. BERLIJN (AP) Bij invallen in drie woningen en een atelier heeft de Westberlijnse politie een voorraad wapens ontdekt die de grootste zou zijn uit de naoorlogse geschiedenis van de stad. Het hoofd van politie, Klaus Hüb- ner, houdt rekening met de mogelijk heid dat het arsenaal toebehoorde aan de extreem-linkse Baader-Mein- hof-groep. Vannacht daalde het kwik, uit gezonderd vlak bij zee, overal tot onder het vriespunt, op het vlieg veld Eelde zelfs tot min 6 op 2 meter en min 9 graden op 10 cen timeter boven de grond. Een hogedrukgebied wordt aan weerszijden geflankeerd, res pectievelijk door depressies, die via IJsland oostwaards naar Scan dinavië koersen en een lagedruk gebied boven het westelijk deel van de Middellandse Zee, dat weinig van plaats verandert Deze situatie blijft het komende etmaal vrijwel ongewijzigd. In de nacht van donderdag op vrijdag zal het weer licht tot matig vriezen en de regenkansen blijven klein. Wat drie mensen weten, weet het hele volk. OUDNOORS SPREEKWOORD Ik beloofde al mijn correspondentie vriendjes een haarlok te sturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1