Russische schepen op weg met veel militair materieel naar India Viaduct stort in: drie gewonden Winst Unilever nam in 3 e kwartaal 33 pet toe Premier Ierland behoudt steun Labour geeft forse steun aan Jenkins Straf IRA: teren en kaalscheren meisjes ^Egyptische pers warmt burgerij op voor oorlog :e+n( Okinawa terug naar Jap an Voorlopig plan hulp VS aan buitenland Olifanten dood door gebrek aan water Man die Belgische agenten doodschoot voor de krijgsraad Hoger dividend over 1971 Shell Int. Finance wil 60 min. lenen Rapport over antennesvsteem bij Kamerleden „Soldatenliefje, pas op! Engeland wil zwaardere straffen DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 'an I0SKOU (AP) De Egyptische pers eeft dindsdag uitvoerig zijn bericht- eving gewijd aan instructies, wat de irgerij moet doen, in geval van lucht- jnvallen. Tevens werd verklaard at de Sowjet-Unie Egypte steunt tot e eindoverwinning is behaald. Foto's rerden gepubliceerd van president jiwar Sadat in militair uniform, sinds dagen wordt het Egyptische len ubliek erop voorbereid, wat men ik loet doen en laten, als er luchtaan- illen komen. Dinsdag werd eer chijn-aanval op de stad Port Said ;houden. De ministers van defensie Cot [i van binnenlandse zaken inspec- 'Ot( jerden d e voorbereidingen tegen nijl onmbardementen in Alexandrië. 'at betreft de oorlogsvoorbereidin- art,en waarover de Egyptische pers nu )als (gelmatig bericht, kwam gisteren »n melding voor van de Palestijnse bmmando's uit Beiroet, volgens wel- 1© de Israëli's troepen en militair rei aterieel in de Sinai bijeen brengen, lek Pakistan haalt wapens uit China r gei i pori tei. WASHINGTON, CALCUTTA, it i|ACCA, BONN (Reuter, UPI, •wi P) Drie Russische vracht- hgi hepen met meer dan vijfdui- etei nd ton aan militair materieel ondpllen eind van deze maand in dia aankomen. Dit hebben s dAgslieden van de CIA, de Ame- wa caanse inlichtingendienst mee- ochfedeeld. De drie schepen zijn vorige week de Zwarte Zee vertrokken. Eén j 'an had acht vliegtuigen op het c staan, over de rest van de lading s niets bekend, behalve dat „het litair materieel was". De Indiase 2ef( ijdkrachten zijn in hun uitrusting -lin irk op de Sowjet-Unie georiënteerd, beschikken over naar schatting 12 taders MIG-21^jachtvliegtuigen en ichoi-SU-7-j achtbommen werpers. Soechoi-SU-7-jachtbommenwerpers. Van andere zijde in Washington heeft het persbureau Associated Press vernomen, dat tot en met 3 november tien Russische Antonow-transport- vliegtuigen op het vliegveld van New Delhi zijn geland met als lading ver moedelijk onderdelen voor reeds ge leverde militaire apparatuur. De CIA heeft tevens gemeld, dat een Pakistaans schip naar China on derweg is voor het halen van een la ding munitie en ander oorlogstuig. Pakistan is officieel een bondgenoot van de VS in de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (SEATO). Hoewel Pakistans betrekkingen met Wash ington nog steeds vriendelijk zijn, heeft het land zich steeds meer in de richting van China gewend, omdat de VS in 1962 aan India grootscheepse militaire hulp boden om dat land in zijn grensoorlog met India te helpen. Bondskanselier Willy Brandt heeft de Indiase premier Indira Gandhi toe gezegd, dat hij de mogelijkheid zal bestuderen om de voorwaarden voor de Westduitse hulpverlening aan In dia te verzachten en dat hij zijn best zal doen om een bilateraal verdrag tussen India en de EEG te bewerk stelligen. Na de VS en de Wereldbank verleent de Bondsrepubliek de meeste hulp aan India. Wat betreft de dreigende oorlog met Pakistan hebben de Westduitsers er met de grootste aandrang bij me vrouw Gandhi op aangedrongen om te blijven zoeken naar een politieke regeling. Brandt zei in een rede, dat West-Duitsland „grote sympathie" voor India's problemen koestert, in het bijzonder wat betreft de last, die dat land heeft bij de opvang van de miljoenen vluchtelingen uit Oost-Pa- kistan. „Maar boven alles richten wij een dringend appel aan aldiegenen, die verantwoordelijke posities bekle den in uw deel van de wereld om de gevaren te bedwingen van een mili tair conflict en om naar wegen en middelen te zoeken, teneinde begrip te krijgen, zowel binnenlands als bui tenlands". Volgens het Pakistaanse leger heb ben Indiase troepen aanvallen uitge voerd op Pakistaanse stellingen op het grensgebied van Oost-Pakistan, dat gréhst aan de Indiase staat Tri- poera. Daarbij zouden 51 Indiërs zijn gedood. De Indiërs zouden bij een aanval aan de noordelijke grens 16 NAIROBI (AP) Watergebrek ten gevolge van langdurige droogte heeft in het grootste nationale park van Kenia honderden olifanten het leven gekost, aldus hebben regeringsfunc tionarissen in Nairobi woensdag be kend gemaakt. In sommige delen van het enorm uitgestrekte Tsavo park heeft het twee jaar niet meer geregend. Het re genseizoen is dit jaar al, vele weken over tijd. Verwacht wordt dat waarschijnlijk wel duizend olifanten het slachtoffer zulten worden van de droogte. Voor de olifanten in het park als zodanig wordt niet gevreesd. Er zijn er al „te veel" ongeveer 13.000. man hebben verloren. Indiaas geschut zou in totaal 2100 granaten hebben afgeschoten op een aantal Pakistaan se dorpen, hetwelk het leven kostte aan 28 Pakistaanse burgers en een soldaat. Tot dinsdag zijn er in India in to taal 9.608.000 vluchtelingen uit Oost- Bengalen aangekomen, terwijl nog eens 15.000 per dag de grens overste ken, zo heeft de Indiase kolonel Lu- thia meegedeeld, die de hulpverlening leidt. Hij gaf commentaar op de be wering van de Pakistaanse president Jachja Khan, dat niet meer dan vier miljoen mensen Pakistan hadden ver laten. Hij zei. dat UNICEF de Indiase cijfers volledig aanvaard heeft. o Liang, hoofd van de Delegatie van Rood-China in de Verenigde Naties, itelt bij kelner Jean Marsh van het Hotel Rooseveldt in New York. In de Verenigde Staten werd gemeld, dat Kao een topspion is. RDENBERG In Bergent- im (gemeente Hardenberg) is teravond een viaduct in aan- uw door nog onopgehelderde voort 'zaak ingestort. Op het mo- jrdim nt van het ongeluk waren 18 l sub leiders op het bouwwerk om, s en 1 verband met de verwachte rfhe! 'st' vers gestorte beton af tiendi dekken. Slechts drie arbeiders Vei ikten gewond. J vo° Sr is een grote ravage ont- an. De arbeidsinspectie uit venter is direct begonnen met i intensief onderzoek. 'et viaduct vormde een schakel in 0*'. toekomstige verbinding tussen 'ergen en Hardenberg. In Ber- ïeim zou het viadukt het Over- ilskanaal en de aan weerskanten gelegen provinciale wegen jannen. De aannemer van het fleet was de firma Fox uit Henge- |fet ongeluk gebeurde tussen 19.15 119.30 uur. De 18 arbeiders waren dat moment op het wegdek bezig b het ruim 200 meter lange via- kt, waarvan de overspanning reeds 'eed was. Plotseling stortte de ge le betonconstructie in. De vele dui den tonnen beton en staal kwa- 1 tien meter lager terecht in het I kanaal en op de beide wegen. Volgens een hoofdinspecteur van de politie in Hardenberg kan gesproken worden van een wonder, dat er geen doden zijn gevallen. De drie licht gewonden konden na behandeling in het zieken huis te Hardenberg naar huis terug keren. Zowel het Overijssels kanaal als de beide provinciale wegen zijn volledig versperd. De scheepvaart zal voorlo pig gestremd blijven, terwijl het ver keer is omgeleid. Pas na het onder zoek van de arbeidsinspectie naar de oorzaak van het ongeluk, wordt met de omvangrijke opruimingswerk zaamheden begonnen. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse senaat heeft woensdag het 84 tegen 6 stemmen de overeenkomst goedgekeurd waarbij volgend jaar Okinawa en de Ryoekyoe eilanden aan Japan zullen worden teruggege ven. De overeenkomst betekent het ein de der Amerikaanse bezetting van Japanse gebiedsdelen. De overeenkomst behoeft, wil zij van kracht worden, nog de goedkeu ring van het Japanse parlement. LONDEN (AFP, Reuter, UPI) Hartstochtelijke voorstanders van het Britse toetreden tot de EEG in de Labour Partij hebben gisteren een belangrijke over winning geboekt. De plaatsvervangende leider van de Labour Partij, Roy Jenkins, is er in de eerste verkiezingsronde voor handgaving van zijn huidige zeer omstreden functie in geslaagd veel meer stemmen te veroveren dan de voornaamste tegenkandidaten, die de positie van Jenkins betwisten omdat deze zich voor toetreding tot de EEG heeft uitgesproken In de verkiezingsronde heeft Jenkins de steun van 140 leden van de Parle- mensfractie van de Labour Partij achter zich gekregen De belangrijks te tegenkandidaat, de linkse Michael Foot, kreeg 96 stemmen. Anthony Wedgwood-Benn, de voormalige mi nister van technologie, kreeg slecht 46 stemmen. Omdat niemand de absolute meerder heid heeft behaald is er een tweede ronde nodig tussen Jenkins en Mi chael Foot. Volgende week woensdag wordt daarover beslist. De kansen van Jenkins, die tijdens het premierschap van Harold Wilson minister van financiën was, zijn daardoor aanzienlijk gestegen Mocht Jenkins plaatsvervangend Labour- leider blijven dan is daarmee een forse alternatieve leider van zijn par tij geschapen. Volgens waarnemers zou de huidige partijleider Harold WASHINGTON (RTR) De Ame rikaanse senaat heeft woensdag een wetsontwerp aangenomen voor een tussentijdse regeling voor hulp aan het buitenland. Dit wetsontwerp ver vangt gedeeltelijk de wetgeving die vorige maand door de senaat is ver worpen. Volgens het wetsontwerp, dat be perkt is tot economische en liefdadige hulpverlening, wordt 1.144.000.000 dollar beschikbaar gesteld voor lenin gen, technische bijstand, de vrijwilli- gersdiensten van de V.N., de alliantie voor de vooruitgang en de pakistaan- se en Arabische vluchtelingen. Het wetsontwerp moet nog door het huis van afgevaardigden worden goedgekeurd. ROTTERDAM Unilever heeft in het derde kwartaal van 1971 een bijzonder gunstige ontwikkeling doorgemaakt. De geconsoli deerde winst steeg vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar, waarin de winst met 1,7 procent daalde met niet minder dan 32,6 procent van 178 miljoen tot f 236 miljoen. Als gevolg hiervan kwam het uit eindelijke resultaat over de eerste negen maanden van het jaar uit op 688 miljoen, tegen 516 miljoen in jan./sept. 1970. Een stijging derhalve met 29,5 procent. De Cubaanse president Fidel Castro, die op bezoek is in Chili, steekt zijn hand uit naar de bos bloemen die de Chileense huisvrouw Elsa de Zamora hem wil geven. Een geheim agent duwt haar echter weg. Tijdens zijn rit door Santiago houdt Castro kleine Chileense en Cubaanse vlag gen in zijn hand. Wilson een forse concurrent krijgen. De waardering voor Wilson is de laatste tijd, vooral door zijn plotselin ge ommezwaai in zijn standpunt in zake het EEG-lidmaatschap, aanzien lijk gedaald binnen zijn partij. Jen kins heeft echter beloofd dat hij te gen alle wetten zal stemmen die door de Conservatieve Partij worden inge diend ter uitvoering van het besluit tot de EEG toe te treden. Daarmee zou hij een deel van zijn tegenstan ders in de partij opnieuw achter zich hebben geschaard. ARNHEM De krijgsraad in Arn hem zal op 16 november de zaak be handelen van de dienstplichtige R. van S. (22) die ervan wordt verdacht in de nacht van 2 op 3 mei in de Belgische stad Knokke twee politie agenten te hebben doodgeschoten. President van de krijgsraad zal zijn mr K. N. Korleweg, auditeur-militair jr. J. van den Berkhof. In de betreffende nacht in mei con troleerden twee Belgische politieman nen de auto's op een parkeerterrein van het natuurreservaat bij het Zwin in Knokke. Daar ontdekten zij een gestolen Nederlandse auto, waarin R. van S. zat. Zij vroegen hem zijn identiteitspapieren te tonen. De jon gen weigerde, waarop één van de agenten in de auto stapte en met handboeien zijn rechterhand vast maakte aan de linkerhand van R. van R. De andere agent vroeg om verster king. Twee politiemannen, W. de Bree en A. Maenhout kwamen ter assistentie. Op dat moment greep van S. met zijn vrije rechterhand een stengun en schoot door de voorruit. Politieman R. Dumarey werd door vijf zes kogels in de buik getroffen en zijn collega De Bree kreeg zeven kogels in de borst. Beiden overleden kort na de schietpartij. Dc twee andere politie mannen werden zwaar gewond Op 6 mei werd Van S. gearresteerd op het kazerneterrein in zijn leger plaats Ede. Van S. werd in het Arn hemse huis van bewaring opgesloten en naderhand naar Utrecht overge bracht waar hij een psychiatrisch on derzoek en observatie onderging. Hij heeft inmiddels bekend dat hij schul dig is aan de schietpartij in Knokke en dat hij wapens en munitie heeft gestolen in diverse Nederlandse le gerplaatsen. Een deel van de gestolen munitie had hij verstopt in de bossen rond Ede. ROTTERDAM Unilever NV keert over 1971 op de gewone aande len een onveranderd interim-dividend uit van 2,51 per nominaal bedrag van/ 20. Bij Limited bedraagt het in terimdividend 4,52 (4,375) pence per nominaal bedrag van 25 pence. Het is het voornemen van het be stuur zowel bij NV als bij Limited een verhoging van het totale dividend over 1971 voor te stellen. Over het bedrag van deze verhoging zal een beslissing worden genomen wanneer de resultaten over het gehele jaar be kend zullen zijn. AMSTERDAM Onmiddellijk na het bekend worden van de cijfers dromde men op de beurs in de Unile- verhoek samen. Onder reusachtige omzetten stoof de koers in een paar minuten van ƒ105,50 naar ƒ113,50, waarna men even tot bezinning kwam op 110. Omstreeks kwart voor twee werd echter al weer ƒ112 be taald. Het was één van de drukste nabeurzen van de laatste jaren, waarbij men elkaar verdrong om de stukken te bemachtigen. ROTTERDAM/PARIJS Shell In ternational Finance, een onderdeel van de Kon. Shell groep, wil binnen afzienbare tijd overgaan tot de uitgif te van een 15-jarige Euro-obligatiele ning, groot 60 min. De rente zal waarschijnlijk 8 pet bedragen. De af lossingen zullen in 1975 beginnen. De 6,25 pet, 15-jarige lening van Zw. frs. 80 min a pari door Shell International Finance in Curagao is zwaar overte- kend. J Van een verslaggever DEN HAAG De leden van de bei de Kamers der Staten-Generaal heb ben gisteren het rapport over het centraal antenne systeem (CAS) (in dertijd toegezegd door de voorganger van minister Drees), ontvangen. Het centraal antenne systeem is min of meer te vergelijken met de voormalige draadomroep. Het bete kent atfcoluut storingsvrije televisie ontvangst, terwijl bijvoorbeeld de an tennes overbodig worden. De rappor teurs sommen nog een aantal voorde len op. maar ze merken eerlijkheids halve op dat ze van een bepaalde vi sie uit hebben geredeneerd, namelijk de visie van sterke voorstanders van een centraal systeem. Ze zeggen steeds meer de overtuiging te hebben gekregen dat het tenslotte gaat om het beschikbaar komen van een hoog waardig technisch medium ten dien ste van de samenleving. Het CAS zal niet op korte termijn beschikbaar kunnen komen, maar moet de kans krijgen zich tijdig te ontwikkelen, wil het de stijgende behoefte aan om- roepmogelijkheden bijhouden, aldus de rapporteurs. Bij de berekening van de kosten voor de gebruiker van het CAS gaan de samenstellers van het rapport uit van een net dat geschikt is voor de doorgifte van zes televisie- en zestien radioprogramma's. Bij een aansluit- dichtheid van 70 procent zouden de kosten dan 59,40 per gebruiker wor den. Dit bedrag acht de Casema (Centraal antenne systeem exploitatie maatschappij) niet hoger dan de kos ten die een particulier over een reeks van jaren moet maken voor de instal latie en periodieke vernieuwing van een eigen antenne De verkopen aan derden waren in het derde kwartaal 3 procent hoger dan in hetzelfde tijdvak van 1970. Zij beliepen ƒ6.514 miljoen tegen ƒ6.326 miljoen. Óver de eerste negen maan den bedroeg de toeneming van de verhogingen 7,8 pet. en wel van ƒ18.458 miljoen tot 19.896 miljoen. De bedrijfswinst steeg in de over eenkomstige perioden met resp. 29,2 procent en 22,6 procent. De toeneming van de winst was in hoofdzaak uit dezelfde sectoren van het bedrijf af komstig als in de vorige kwartalen. Zoals bekend, leverden in het eer ste en tweede kwartaal van het lopen de jaar de artikelgroepen wasmidde len, levensmiddelen en toiletartikelen betere resultaten op. Verwacht wordt, dat de winst over het vierde kwartaal in mindere mate zal stijgen dan die over de eerste negen maanden. De winst toekomend aan de hou ders van het gewone kapitaal is over de eerste negen maanden van 1971 met ruim 30 procent toegenomen van 502 tot 654 miljoen. Bij een herlei ding tot guldens tegen de thans gel dende wisselkoersen de voornaam ste vreemde munteenheden zijn her leid tegen de officiële pariteiten zou het laatste bedrag tussen de 2 en 3 procent lager zijn geweest. Bij N.V. beliepen de verkopen aan derden in het derde kwartaal 3.658 (3.578) min. en bij Limited (2.829 (2.748) min. Voor de eerste negen maanden waren deze cijfers resp. ƒ11.179 (10.259) min. en ƒ8.717 (8.199) min. De bedrijfswinst was voor N.V. in juli/sept. 277 (206) min. en voor Li mited 192 (157) min. Over de maan den jan./sept. bedroeg de bedrijfs winst voor N.V. 836 (671) min. en voor Limited 529 (442) min. De geconsolideerde winst was bij N.V. over het derde kwartaal 149 (101) min. en voor Limited 87 (77) min. Voor het tijdvak jan./sept. was dit resp. 437 (319) min. en 321 (197) min. Stewardess Adrianne Damgaard wis selt haar werk op de CPA-lucht- routes af met vrijwilligerswerk. Dit jaar hielp ze drie maanden in Laos, zoals we op de foto onder zien, als verpleegster voor een medische hulp stichting. Over een tijdje gaat ze weer elders voor de medemens zorgen. Fristlrankaccijns doet omzet 20 pet. dalen ROTTERDAM „Wanneer de prijs van de frisdranken, als gevolg van de instelling van een accijns, met 20 a 22 cent zal stijgen, zal de omzet volgend jaar 20 pet. dalen". Dit schrijft het Bureau bierhandel en mi neraalwater industrie aan de vaste commissie van financiën uit de Twee de Kamer. De brief is een reactie op uitlatin gen van minister Nelissen, dat de in stelling van een frisdrankenaccijns de omzet niet in betekenende mate zal doen teruglopen. Een teruggang in de omzet zal door de reeds tot stand ge komen investeringen leiden tot finan ciële moeilijkheden, aldus de brief schrijvers. Het bureau zegt in zijn brief, dat een 15 pet. prijsverhoging door de be lastingen in Engeland in 1962 tot een 10 pet. daling van de consumptie leidde. Eerst in 1964 werd het oude consumptieniveau overschreden. DUBLIN (Reuter, UPI) Jack Lynch, de premier van de Ierse Republiek is erin geslaagd de steun te behouden van de meerderheid van het parlement. Lynch kan daardoor als premier aanblijven en behoeft geen algemene verkiezingen uit te schrijven. In Londen is, naar wordt aangeno men. een zucht van verlichting ge slaakt omdat het vertrek van de ge matigde Lynch de komst zou kunnen inluiden van een meer militante pre mier, waardoor de kwestie Ulster waarin Dublin 2ich fors roert nog gecompliceerder zou worden. In de Dail (het Ierse parlement) is LONDONDERRY, (AP) Opnieuw is in Londonderry's Bogside-wijk een tienermeisje kaalgeschoren en geteerd bij wij ze van waarschuwing om Britse soldaten te mijden. Een menigte van 200 personen sloeg zwijgend gade hoe een groep vrou wen het meisje uit een auto sleurde, aan een lantaarnpaal bond en met schaar en teer aan het werk ging. Ze werd aan dezelfde lantaarnpaal gebonden als de 19-jarige Marta Do- herty, de verloofde van een Britse soldaat, die hetzelfde lot maandag onderging. Aan haar hals hing een bord met de woorden „soldaten- liefje". Een meisje, dat ooggetuige was van de straf zei: „Ze probeerde het spul met haar pols van haar kin te wrij ven maar het kleefde overal aan vast. Ze hield haar hoofd steeds gebogen. Het is een verschrikkelijk gezicht. Ik zou liever vijf jaar zitten dan dat me zoiets gebeurde". Het teren is de gebruikelijke be handeling voor jongemensen, die bij het verboden Ierse rëpublikeinse leger in ongenade vallen. Dit leger is vrijwel heer en meester in de Bog- side wijk, waar de meeste rooms- katholieken van Londonderry wonen. Eerder op de avond had een me nigte Bogsiders gejoeld toen Marta Doherty met een sjaal over haar kaal geschoren hoofd uit haar huis vlucht te om elders in de stad een toevlucht te zoeken bij vrienden. Morgen zal zij in het huwelijk tre den met de 19-jarige soldaat John Larter van het Royal Anglican regi ment. Larter is r.k. geworden om met het meisje te kunnen trouwen. De Bogsiders zeggen dat nog ten minste vier andere meisjes zijn uit gezocht voor de bewerking met de teerkwast. Een tiener is gisteren naar Engeland gevlucht, nadat op haar huis de woorden „soldatenliefje pas op" waren gekalkt. gisteren een motie van wantrouwen in Lynch verworpen met 72 stemmen tegen en 69 voor. Vorige week raakte Lynch plotseling zijn minimale meer derheid in het 144 zetels tellende par lement kwijt doordat een parlements lid van zijn Fianna Fail-partij aftrad. De Fianna Fail had toen nog slechts 72 zetels met de oppositiepar tij Fine Gael 51 zetels, de gematigde Labour Partij 17 zetels en vier Onaf hankelijker van wie twee de rege ring plegen te steunen. LONDEN (AP) De Engelse con servatieve regering heeft woensdag in het Lagerhuis een aantal wetsvoor stellen ingediend waarin de straffen op geweldsdelicten aanzienlijk zwaarder worden gemaakt. Minister van binnenlandse zaken Reginald Maudling stelde de volgende wijzigingen van de strafwet voor: drastische verhoging van de maximum straf voor gewapend verzet tegen arrestatie van 14 jaar tot levenslang; levenslang voor het bezit van vuurwapenen „met de opzet tot het in gevaar brengen van het leven"; voorzieningen waardoor mazen in het net worden gedicht, die misda digers in staat stelden zich te ont trekken aan hun verplichtingen tot schadeloosstelling van hun slachtof fers; intrekking voor het leven van het rijbewijs van misdadigers die ge bruik maken van auto's om te ont snappen. Andere maatregelen beogen ver scherping van het toezicht op voor waardelijk in vrijheid gestelden, wij ziging van het stelsel van voorwaar delijke invrijheidstelling. De gewelddelicten zijn in de eer ste helft van dit jaar in Engeland met 13,4 procent toegenomen vergeleken met vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11